Pifn fAkkertje RADIO 'liet JOient en Jan 1 i^vif'ven UR0D0NAL KERKCONCERT Advertenties DONDERDAG 9 MEI 1940 HAAR L ELM'S DAGBLAD Offervaardigheid van het Nederlandselie volk. In 1813 en nu. Voor een naar de presidente, mevr. Marguérite van Hengel-Couperus in haar openingswoord me dedeelde door beperkten treinenloop, mobilisa tie enz. klein aantal toehoorders, hield Woensdag middag op „Kinheim", Jacob van Lenneplaan te Haarlem, voor de „Afdeeling Nelerland" van het „Maison Internationale des Intellectuels" L. C. graaf van Limburg Stirum een causerie over het onderwerp: „Offervaardigheid van het Nederland- sche volk in 1813". Spr. begon met er de aandacht op te vestigen dat steeds in ti.iden van nationale spanningen de Nederlanders bereid zijn geweest tot offers in het belang van het land. Zoo kwamen bijvoorbeeld in 1938 tal van giften, groote en kleine, uit alle lagen der bevolking in voor onze weermacht. En ook in 1813, het jaar waarin de Prins van Oranje op 30 November te Scheveningen landde, om weldra eerst als Souverein Vorst, later als Koning met zijn volk aan de vele moeilijkheden het hoofd te bieden en met geestdrift te arbeiden aan het herstel der onafhankelijkheid van het land werden met groote bereidwilligheid enorme offers gebracht. En dat alles evenals nu te midden van een grooten Europeeschen oorlog. De Koning voerde niet dadelijk een oorlogsbelasting in. Dat was ook niet noodig. Het volk stelde zélf een na tionale weermacht samen door vrijwillige bijdra gen. Geen streek van het land bleek hierbij achter Treffende blijken van aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje en van trouwe vaderlandsliefde, schitterende bewijzen van wat het Nederlandsch doorzettingsvermogen weet te bereiken, werden gegeven. Het verscheurde Europa van 1813 gaf een Nederland te zien dat spontaan geldelijke en andere offers bracht. N u zijn er in Europa ernstige economische en Ideologische botsingen: weer zijn er zorgen over het dagelijksch bestaan. Maar als in 1813 is ons volk weer paraat en vol offervaardigheid en bereid pal te staan voor land, volk en overzeesche bezit tingen. Na een pauze las spr. een onuitgegeven gedicht van Edmond Rostand voor: ..Un Rêve". De presidente sloot vervolgens de biieenkomst met een woord van hartelijken dank aan den inlei der. waarna er nog gelegenheid was tot bezichti ging van een kleine tentoonstelling van werk van de Fransche teekenares mad. Antoine Gérardin. KI "Dagen om te vieren dagen om te gedenken. - Met een feestelijk glas wijn. Een van onze vele mogelijkheden zelfs een gouden feest waardig: drie unjnen uit de gouden eeuw. cAnjou Sec (droog), Anjou "Rosé, Vouvray moèlleux iets zoet), (fl. 1.25, bij 12 flesschen fl. 1.15). <^ille drte, prettige, frtssche, feestelijke -wijnenvan een elegance die je nooit vergeet. (Adv. lngez. Med.) Woningvoorraad te Haarlem. Aantal onverhuurde perceelen daalt. Wij hebben er reeds op gewezen dat in'den laat- sten tijd het aantal onverhuurde huizen te Haarlem vrij sterk daalt. In de laatste statistiek, loopend van 1 Januari tot 31 Maart 1940 wordt dit weer bevestigd. In dien tijd is het aantal ledige perceelen gedaald van 1023 tot 905, niettegenstaande in dien tijd het totaal aantal woningen steeg van 38095 tot 38115. 1 April 1936 stonden nog 1759 perceelen ledig. Van de 905 woningen die op 31 Maart van dit jaar ledig stonden waren er reeds 70 verhuurd maar nog niet betrokken, terwijl 28 woningen alleen te koop waren. Voor verhuring waren dus beschikbaar 807 per ceelen, Waaronder 120 winkel won ingen waren. Er blijven dus slechts 687 gewone woningen over en daaronder zijn er nog 73 die voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komen. Goede woningen zijn er'dus nog slechts 614, waarvan er nog tijdelijk voor mobilisatie doeleinden gebruikt worden, zoo dat er slechts 572 overblijven. De woningen voor verhuring beschikbaar zijn ver deeld in de volgende huurklassen: Huur Aantal Feitelijk onbewoonb. Beneden f 156 50 27 f 156—f 182 65 21 f 182—f 208 31 7 f 208—f 225 27 12 f 225—f 2.50 23 1 f 250—f 275 39 2 f 275—f 300 30 3 f 300—f 350 73 f 350—f 400 72 f 400—f 450 41 f 450—f 500 44 f 500—f 600 62 f 600—f 700 26 f 700—f 800 14 f 800—f 1000 23 Boven f 1000 20 EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam. tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Vitamina B 1 stofwisseling bij zuige lingen", de heer W. B. J. Gerrits, geboren te Am- sterdam: geslaagd voor het doctoraal-examen schei kunde de heer R. Westrik. Bevorderd tot arts de heeren J. L. Bakker, Kou- dum en J. G. H. D. Bettink, Heemstede: geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte mej. M. I. Korthals Altes, Amersfoort: de heer J. L. J, Bruis ten, Goch en de heer J. E. J. Resink, Eijsden. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor diploma motordrijver: J. A. de Lange, IJmuiden en W. A. van Baasbank, Haarlem. De bloedtransfusiedienst. De medewerking is thans voldoende. Naar ons bij informatie bleek, staat het er met den bloedtransfusiedienst thans gunstig voor. De zaak is nu bijn^ geheel ..voor elkaar". Er zijn thans 1500 „donors" en er staan nog vele personen op de lijsten voor de keuring, zoodat aangifte van nieuwe „donors" althans voorloopig niet noodig is. Het hier nog gebruikte woord „donors" is in- tusschen in den ban gedaan. Juist is er Woens dagmorgen bericht uit Den Haag gekomen, dat het vervangen moet worden door het woord „vrijwilligers",, omdat, „donor" bij het volk geen ingang vond. R.K. ORATORIUMVEREENIG1NG Naar wij vernemen gaat de uitvoering van de R.K. Oratoriumvereeniging Vrijdag a.s. niet door. SADLER'S WELLS BALLET. Aan het Sadler's Wells Ballet dat Vrijdag 10 Mei a.s. te Haarlem -een gala-soirée geeft in ^en Stadsschouwburg, werken ongeveer 40 dansers en danseressen mee, alsmede de volledige Haarlem sche Orkest-Vereeniging, die onder leiding zal staan van den eminenten Engelschen dirigent Constant Lambert, die enkele jaren geleden het Concertgebouworkest te Amsterdam dirigeerde. Opgevoerd zullen worden de balletten: Les Pa- tineurs (Muziek van Meyerbeer). The Rake's Pro gress fde lotgevallen van een losbol) een Pas de Deux uit de „Sleeping Princess" muziek van Tsehaikowsky en Facade (muziek van William Walton). De idéé voor „The Rake's Progress" is ontleend aan de schilderijen van den beroemden acht- tiende-eeuwschen schilder Hogarth die de ge breken en dwaasheden van de weseld met zulk een rijke opmerkingsgave wist te schetsen. „Facade" is een ballet van verschillende lichte en vermakelijke episoden, naar muziek van Wil liam Walton en gedichten van Edith Sitwell. Onderdeelen zijn: een Schotsche rhapsodie, een Jodellied, een Polka, Wals, Volksdans, Tango en een Tarantella finale. De volgende eerste dansers en danseressen zul len medewerken: Margot Fonteyn, Mary Honer, June Brae, Pa mela May, Julia Farron, Frederik Ashton, Robert Helpmarm. Michael Somes, Alan Carter en Ri chard Ellis. Leidster van het ballet is Ninette de Valois Neem'n (Adv lngez Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 10 MEI Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.— Fr. Brussel 8.20 Pauze 8.30 Keulen 8.50 Deutschlandsender 9.10 Pauze of Diversen 9.50 Deutschlandsender 10.20 Pauze of Diversen 11.20 Ned. Brussel 1.20 Deutschlandsender 2.05 Danmarks Radio 2.20 Keulen 3.Danmarks Radio 3.30 Deutschlandsender 4.20 Ned. Brussel 4.50 Pauze 4.55 Fr. Brussel 5.55 Ned. Brussel 7.20 Fr. Brussel 8.20 Ned. Brussel 10.05 Parijs Radio 10.50 Deutschland sender. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 8.20 Engeland 9.20 Pauze 9.50 Engeland 10.20 Pauze 11.50 Engeland 2.20 Fr. Brussel 3.05 Diversen 3.35 Engeland 4.20 Diversen 5.20 Danmarks Radio 5.35 Parijs Radio 6.05 Pauze 7.20 Deutschlandsender 8.20 Div. of Gramo- foonmuzick 8.35 Fr. Brussel 9.20 Beromunste»- 9.30 Diversen 9.50 Engeland 11.05 Pbrijs Radio. Progr. 5: 8.005.00 Diversen 5.005.09 Schevenin- gen Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.Diversen 7.00 8.00 Eigen gramofoonplatenconeert. „Die goeie Ouwe Tijd". l.Die goeie ouwe tijd, Kovacs Lajos; 2. Stiindchen, v. Heykens. Ork. Dajos Bela; 3. De fluiter en zijn hond. Black Diamonds Band: 4. Bei der blonden Kathrein, Meistersextet: 5. Missouri Waltz, Alexander's Accordeons: 6. Love everlasting, Albert Sandler; 7. Mattinata. Wiener Bo hème Orkest: 8. Funiculi-Funicula, Bruna Dragoni; 9. Die Mühle im Schwarzwald. Dajos Bela: 10. Post hoorn Galop, Fodens Motor Works Band: 11. Poema, Robert Renard; 12. Twee oogen zoo blauw, Willy Derby; 13. In een klokkenwinkel, Black Diamonds Band: 14. Delilah Waltz, Alexander's Accordeons 15. Die oudjes doen het nog best. Kees Pruis; 16. Po- anek, Wiener Bohème Orkest; 17. Die Schmiede irr Walde, Dajos Bela; 18. Le chaland qui passe, Lys Cauty; 19. Alto Kameraden, Grand Massed Brass Bands. 8.0012.00 Diversen. M. T. S. en Ambachtsschool te Haarlem. Onderwijs aan de Ambachtsschool gaat door. Wij deelden in ons vorig nummer mede dat de gebouwen van de M.T.S. en de Ambachtsschool te Haarlem niet voor onderwijsdoeleinden beschik baar waren. De directeur van de Ambachtsschool deelt ons evenwel mede, dat hij nog lokalen ter beschikking heeft gehouden, zoodat het onderwijs aan de Am bachtsschool zal doorgaan. De M.T.S. is er hedenmorgen nog niet in geslaagd een regeling te maken om het, onderwijs te doen doorgaan. EP wordt evenwel ernstig getracht de moeilijkheden- te ondervangen. EINDEXAMENS KWEEKSCHOOL. Benoemd zijn tot gecommitteerde en plaatsver vangend gecommitteerde bij de eindexamens der Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Haarlem, Beverwijk en Lelden de heeren Th. Lancée. lid van den Onderwijsraad te Haarlem en G. van Hees. hoofd der Dagopen- luchtschool te Haarlem. LEERLINGEN-UITVOERING COR TEVES. In het verslag van onzen medewerker K. de Jong over bovengenoemde uitvoering is een foutje geslopen. Er stond „De „Vünderwals" werd door de instructrice mej. Fr. Sprokkreef met twee grootere leerlingen sierlijk uitgebeeld". Dit geschiedde echter door twee jongedames on der leiding van mej. H. Munneke op de Melodie van Rubinstein. OP DE VOORDRACHT. De heer J. Moerbeek onderwijzer aan de Cen trale School op het Weltevredenplein te Haarlem komt als no. 1 voor op een voordracht voor hoofd eener school te Voorst OPMERKINGEN VAN T.F7FRS. HFT COLLECTFEREN VOOR ZONNESTRAAL. Een onzer lezeressen maakt een opmerking over de wijze van collecteeren voor „Zonnestraal" van jl Zaterdag. Misschien, zoo schrijft zii. kan dit meteen een goede.tip zijn voor andere col- 'octes. Tk weet. dat het moeilijk is collectanten te krijgen, maar laat het bestuur er toch vooral op letten behoorlijke personen te nemen, en geen kin deren Ik zag nl. het volgende gebeuren. Twee jorge meisjes gingen een hek binnen. Een belde aan. Er werd naar haar zin zeker niet gauw genoeg open gedaan, want ze werd kwaad en trok andermaal hevig aan de bel. Ik weet, dat die dame druk bezig was en dus niet open kon doen. Het meisje werd zoo kwaad dat zp onder mopperende woorden het tuinhek met een harden slag dicht sloeg. Wat is hiervan 't resultaat?Mènschen die dit zien gebeuren doen niet eens open en koopen dus geen speldje. Naderhand zag ik op straat een dergelijk staal tje. Ook door een paar kinderen. Eer oude heer, die geen speldje kocht, werd uitgelachen en met leelijke gezichten nagekeken Dit noem ik toch geen iefdewerk Laat men dan liever alleen personen boven de 18 jaar aannemen Ol'DERAVOND MONTESSORISCHOOL LOUISE DE COLIGNYLAAN. Op den druk bezochten ouderavond van de Mon tessorischool in de Louise de Colignylaan werd Woensdag een causerie gehouden door mej. J. R Woll'f, bibliothecaresse der Openbare Kinderleeszaal in Den "Haag. De spreekster werd met een kort woord ingeleid door het waarnemend hoofd der school, den heer Ph. H. van Praag. Daarna was het woord aan mej. Wolff, die sprak over „Kinderlectuur" en wel hoofdzakelijk over lectuur, geschikt voor den leeftijd van 612 jaar. Mej. Wollf achtte het een verheugend verschijn sel, dat de belangstelling voor goede kinderlectuur ook op de scholen toenemende is en dat er lang zamerhand meer contact op dit gebied wordt ver kregen tusschen de ouders, scholen en bibliotheken. Immers de lectuur voor het kind speelt een groote rol bij de karaktervorming. Maar er is veel kaf ender het koren op de kinderboekenmarkt en bij de aanschaffing van kinderboeken wordt maar al te vaak alleen op het uiterlijk gelet, of het aar dig is geïllustreerd, maar het is juist de innerlijke, geestelijk waarde, waar het op aankomt. Men raad plege daarom critieken in opvoedkundige tijdschrif ten en boekengidsen. De spreekster verdeelde haar stof vervolgen- in drie groepen: a. Het prentenboek. Hieraan wordt vooral de eisch gesteld dat het kleurig is en dat er veel in te zien is, terwijl ook de tekst met de illustraties moet harmonieeren. Deze boeken zijn bestemd voor de heele kleintjes. b. Kinderboeken geschikt voor 5 a 6 jarigen. Op dezen leeftijd heeft het kind vooral belangstei ling voor verhalen uit het dagelijksch leven en dus niet, zooals men vaak denkt, in de eerste plaats voor het sprookje. Trouwens met sprookjes moet men altijd voorzichtig zijn, omdat die den kinde ren vaak angst aanjagen. Sprookjes zijn feitelijk meer geschikt voork inderen boven de acht jaar. Vaak willen de ouders den kinderen te vroeg moeilijke lectuur in handen geven, maar daartegen moet gewaakt worden: we moeten trachten ons te verplaatsen in de gedachten wereld van het kind. Er is ook een genre slechte kinderboeken, waarin grapjes worden gemaakt ten koste van anderen, die nu niet bepaald opvoedkundig werken. Bij de die renverhalen is het wel jammer, dat soms de die ren te veel in menschengedaante worden gegoten, maar kinderen met veel fantasie zullen die dieren ook als zoodanig bekijken Zoo komen we dan tot groep c: Boeken voor kin deren van 812 jaar (en ouder). Er komt nu bij het kind groote belangstelling voor boeken, waar van de stof aan andere landen is ontleend. De zuivere karakterteekening vraagt veel zorg en verantwoordelijkheidsgevoel van den schrijver. Kinderen van 1012 jaar zullen genieten van geschiedenisboeken en Indianenverhalen. In deze periode zijn de kinderen ook zeer gevoelig voor helden vereering. Mej. Wolff eindigde haar boeiende en goed gedocumenteerde voordracht, die met groote aandacht werd gevolgd, met den wensch, dat het goede kinderboek er vooral ook in dezen tijd veel toe zal bijdragen, het kind in de goede richting op te voeden. Daarna kon men vragen stellen en een kleine tentoonstelling van kinderboeken bezichti gen. Na de pauze werd het werk der leerlingen be zichtigd en was er gelegenheid met de leerkrachten te spreken RHEUMATIEK- OF MIGRAINE-LIJDERS maakt een einde aan Uw pijnen door Uw organisme te zuiveren. Bij alle apothekers en drogisten. iJhtmuBbrrnniTiMmin (Adv. lngez. Med.) OUDERAVOND ULO-SCHOOL C. Gisteracond werd een druk bezochte Ouder avond gehouden van ULO-school C. aan de Parklaan te Haarlem. De heer Marsman, die aan deze school verbonden is, hield een voor dracht met demonstratie over „lichamelijke op voeding". Hierbij liet hij twee jongens en twee meisjes verschillende oefeningen doen en toonde hiermede aan, hoe nuttig en goed deze voor de kinderen zijn. De voordracht en de demon straties vielen zeer in den smaak en de heer Mars man en zijn demonstranten oogstten dan ook menig welverdiend applaus. Ook werden de ouders in de gelegenheid ge steld om de handwerken te bezichtigen van de meisjes, welke onder leiding van mej. Melchior werden vervaardigd. PHILIPS EN ERRES OOK IN HUURKOOP HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv lngez Med VOOR DE KINDEREr- - Wat is dat voor een gebonk? vroeg Krent ui den kellner. Een kegelbaan, meneer. Als U zin hebt. kunt U -wel gaan kijken. Krent en Oliebol lieten zich dat geen twee maal zeggen en waren na een paar minuten al in een geestdriftig gesprek gewikkeld met eenige kegelaars. Wilt U het ook eens probeeren? bood eer, der heeren Krent aan. Graag, zei hij verlegen, pakte den zwaren oal aan, wilde zwaaien, maar vóór hij die beweging maken kon. glipte de bal uit zijn hand en kwam boven op de teenen van den vriendelijken heer terecht. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1890 DE VLEESCHHAL. De Vleeschhal, het mooie oude gebouw op de tGroote Markt te Haarlem, werd in 1890 nog gebruikt voor den verkoop van vleesch Maar toen waren er al zooveel slagerswinkels gekomen, dat de Vleeschhal niet meer ten volle aan de bestemming beantwoordde. Daar om werd besloten de hal ook te gebruiken voor den verkoop van boter. Maar de verkoop van vleesch zoowel als van boter verplaatste steeds meer naar de win kels, zoodat de Vleeschhal geheel buiten dienst gesteld werd en tot rijksarchief werd ingericht. Nu het rijksarchief in de Jansstraat een betere behuizing gekregen heeft, moet voor de inmiddels gerestaureerde Vleeschhal weer een nieuwe bestemming gezocht worden. Gebouwen voor vermakelijkheden Haarlem. Concertgebouw en H. K. B. blijven beschikbaar. In ons vorig nummer deelden wij na informat ter bevoegder plaatse mede, dat het Gemeentel) Concertgebouw en het gebouw van den Haarlen schen Kegelbond voorloopig niet beschikbaar koi den gesteld worden voor vermakelijkheden err vei gaderingen, omdat die voor andere doeleinden not dig waren. Het blijkt ons evenwel dat in den loo van den middag een wijziging in de plannen gi komen is, waardoor het mogelijk was van de va dering van die gebouwen af te zien. Beide gebo: wen blijven dus voor hun gewone bestemming di ponibel. Het concert van de R.-K. Oratoriumvereenigm dat Vrijdagavond in de Concertzaal zou gegevt worden, gaat evenwel niet door, omdat de dirige de heer Ed. van Beinum, wegens militairen dier niet beschikbaar is. Evangelische Broedergemeenti Het kerkgebouw der Ev. Broedergemeente aan Parklaan verkeerde verleden jaar in een toestam die uitgebreide herstellingen en voorzieningen dri: gend noodig maakte. Die hebben plaats gehad en h gebouw is, zooals me Woensdagavond bij het betn den bleek, schier onherkenbaar. Alles is gaaf smetteloos blank en rein. Zóó gaaf en smetteloos was ook het orgelspi waarmee Bets Nederkoorn het concert opende besloot. Een der weinige koraalvoorspelen van Joi Gottfried Walther (16841748), die in druk vei schenen zijn had zij als openingstuk gekozen. „G« varieerd koraal" zou dit stuk van Bach's tijdgenoi kunnen heeten: een achttal variaties, harmonisch ofwel figuratieve, maar alle contrapuntisch belang rijke volgen op het thema; een fuga, waarvan h{ thema in het verdere verloop met de koraalmelodi (in het pedaal) gecombineerd wordt, besluit he werk. Walther's verwantschap met Bach komt dui delijk in de achtste variatie, die aan Bach's Passa caglia herinnert, tot uiting. Een zelfde geestelijk verwantschap kon men in de Ciacona van Dietric Buxtehude (16371707) bemerken, en men verwon dert zich er dan niet over, dat Bach als twintigj jarige zich een lange voetreis, van Arnstadt naa Lübeck getroostte om den toen reeds 68-jarige: orgelgrootmeester te hooren spelen en van hem t leeren. Zooals ik reeds opmerkte speelde de organist beide werken smetteloos. De smaakvolle registratii en de groote duidelijkheid van alle figuraties mogei nog in 't bijzonder geroemd worden. En even voor treffelijk waren haar begeleidingen bij den zang vai Cor Igesz en bij het fluitspel van Joh. Spaan. Co) Igesz zong eerst een aria uit het „Osteroratorium' van Bach, en zij deed dat met heldere, ver dragen de stem. die weliswaar in de hoogte nogal vibreer de. maar toch genoegzaam toonvastheid bezat om d( zuivere intonaties te doen uitkomen, en haar voor di acht getuigde van haar warme muzikaliteit. He ..Geistliches Lied" van Diepenbrock .en het „Can- tique spirituel" van Hendr. Andriessen vielen ge heel uit den stijl van dit overigens de klassiek! richting vertegenwoordigende programma en wier pen tevens het licht op de onnationale voorkeur voor uitheemsche teksten van beide componisten Het kwam me voor dat een iets scherper uitspraak van sommige medeklinkers de verstaanbaarheid zoowel van den Duitschen als van den Franschen tekst ten goede gekomen zou zijn; overigens was de vertolking van Cor Igesz alleszins te prijzen. De fluitist Joh. Spaan speelde de obligate fluit partij in Bach's Aria zeer zuiver en met goede phraseering, doch doorgaans met relatief iets te sterke toongeving, zoodat de waarlijk toch wel krachtige stem der sopraanzangeres er niet steed? evenwicht mee kon houden. In het Adagio uit het Concert in G gr. t. van Quantz (den leermeester van Frederik den Gr. (klonken sommige hooge toonen eenigszins te hoog; des spelers vaardigheid bleek echter zoowel uit deze voordracht als uit die van de Sonate in F. gr. t. van Benedetto Marcello, ook een tijdgenoot van Bach. Ds. Biehlke sprak na afloop van het concert een inkwoord tot de vrienden der Ev. Broedergemeen te, die hun kunst belangeloos ten bate dezer Ge meente ter bschikking hadden gesteld en voegde daarbij een geestige opwekking tot verderen finan- oic-elen steun, waaraan dé pl.m. 70 aanwezigen gaarne voldeden. K. DE JONG. ter aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen worden alleen ter plaatsing aan vaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd te 's-Gravenhage ANNONCES VAN GELDAANBIEDIN GEN worden eerst na gunstige nformatie, verkregen van een be oegde instantie, voor plaatsing 'ngenomen

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6