Haarlem's Dagblad Strategische overval der Duitschers mislukt 3* C 3Cucut Vliegvelden door de Nederlandsche troepen heroverd In Oorlog. Ook hedenavond verduistering. Beroep van H.M. de Koningin op den Koning van Italië Tegenspraak Radiorede van minister van Kleffens Belastingadviezen Ed. Bouwer Eet-, Zit- en Slaapkamer ameublementen Karpetten Gordijnstoffen Actiketen- 57e Jaargang No. 17452 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij- Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hootdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 11 liet 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3 55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames 0.60 per regel Regelabonnementstarïeven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Wij zijn in oorlog en het besef wat dat beteekent dringt met het uur dieper tot ons allen door. Sinds dit werkelijkheid werd, in den prillen Vrijdag morgen toen het gedreun van vliegtuigen en het geknetter van mitrailleurs ons wekte is er veel gebeurd, heeft een stroom van indrukken en ge waarwordingen ons bevangen, hebben wij allen gevoeld dat een crisis in ons leven is aangebro ken. Wij weten niet wat daar de uitkomst van zal zijn. Wij weten niet hoe lang deze spanning en de onzekerheden, die dit alles meebrengt, zul len voortduren. Wij moeten afwachten wat het lot zal zijn van zoovelen, die ons na zijnen wat ons eigen lot. Maar wel hebben wij reeds ontdekt dat het weerstandsvermogen de energie en de zelfbe- heersching die het Nederlandsche volk in het ver leden vele beproevingen met moed en vastbera denheid hebben doen doorstaan, geenszins vermin derd zijn. En dat is een machtige zekerheid. De woorden van H. M. de Koningin, de commu niqués van de regeering, de eerste dagorder van den opperbevelhebber hebben ons gisteren geïn spireerd. Wij hebben vernomen dat onze weer macht verbeten stand houdt en de uitvoering van de Duitsche plannen heeft belet. Diens strategische doel, de overrompeling van Nederland, is mislukt. Ook hebben wij allen kunnen waarnemen dat de overheidsorganen, zoowel de burgerlijke als de militaire, met groote zekerheid en doeltreffendheid him taak verrichten. In deze omstandigheden, in zulk een crisis, ont dekt de mensch ook voor zichzelf dat hij over groote reserves aan energie en moed beschikt. De mensch kan ontzaglijk veel verwerken en door- j staan. In tijden waarin het hem goed gaat, waarin hij maatschappelijk welvarend is en vele genietin gen des levens hem geworden, schijnt dat wel eens anders. Want dan groeien kleine ergernissen, kleine j zorgjes en teleurstellingen tot groote gebeurtenis sen in zijn leven aan, een lichte ongesteldheid slaat hem of haar uit het velid en de gedachte, al dan niet uitgesproken, welt op: „Ik heb niet veel weer standsvermogen, ik kan eigenlijk niet veel heb ben". Maar komen de groote moeilijkheden en be proevingen, dan blijkt dat heel anders te zijn. Zij vagen de nietigheden weg. De groote zorg, het groote gevaar, indertijd met huivering als een mo gelijkheid overdacht, die men maar liever zoo snel mogelijk vergat, blijken zeer wel te dragen. Men is veel sterker dan men dacht. Men voelt dat men over een groote stille reserve beschikt heeft, waarop men nu met succes een beroep doet. En dat men zelfs een glimlach kan toonen en over een merkwaardige kalmte beschikt. Al die dingen ontdekken nu talloozen voor zich zelf. En ook, dat er een algemeene toenadering ontstaat onder menschen die elkaar niet of nauwe lijks kennen. De gemeenschappelijke beproeving vereent en dat helpt allen, want de gezamenlijk I gedragen zorg wordt lichter. Wij voelen dat over al "goede wil heerscht, dat ieder weet dat de ander j dezelfde last torst, dat de samenwerking op den deugdelijks ten grondslag mogelijk is. Uit andere deelen der wereld komen blijken van sympathie en van verontwaardiging over de wan daad, jegens ons volk en.ons land gepleegd, tot ons. Die aanvaarden wij dankbaar maar zonder verwondering. Nederland had niet anders ver wacht. Het kan zich slechts verbazen over de Ita liaan sche dagbladpers, die „geen commentaar" heeft gegeven. Temeer verbazen omdat de Italiaan- sche kroonprinses Marie José een Belgische prin ses is, de zuster van Koning Leopold III, de eenige dochter van Koning Albert, wiens land in 1914 ook al door een Duitsche invasie overweldigd werd. Wij weten hoe buitengewoon populair haar gemaal, de kroonprins, en zij bij het Italiaansche volk zijn, dat hun auto met bloemen pleegt te bestrooien als zij zich vertoonen. H. M. de Koningin heeft een be roep op Z. M. den Koning van Italië gedaan en daarin herinnerd aan de nobele tradities van het huis van Savoye. Wij kunnen ons niet voorstellen dat dit beroep onverhoord zal blijven Voor het eerst sinds ik met die rubriek aanving, nu dertig weken geleden, verschijnt er vandaag geen Journaal van de Week. Ik heb dat ditmaal overge slagen omdat het overbodig schijnt te herinneren aan gebeurtenissen, die ons allen versch in het geheugen liggen, terwijl bovendien de historie van de week pas gisteren een geheel nieuw hoofdstuk heeft aan gevangen. Pas gisteren! Hoe is het mogelijk dat wij nog maar anderhalven dag in oorlog zijn. Het schijnt al zooveel langer. Het vis Dinsdagmiddag toen plotseling alle ver loven werden ingetrokken, ook de zakenverloven. Daaraan terug te denken geeft ons ook weer het be sef van 'groote zorg, van efficiency, bij degenen die ons leiden en aanvoeren. Zij zijn bijtijds gewaar schuwd geweest. De groote gebeurtenis der week in het buitenland was de politieke crisis in Engeland. En daaraan moet ik nog even herinneren, omdat gis terenavond het bericht kwam dat Neville Chamber lain als premier is afgetreden en opgevolgd door Winston Churchill. Chamberlain blijft lid van het oorlogskabinet. Churchill heeft in de huidige om standigheden de zittende ministers gehandhaafd, ter wijl hij de noodzakelijke maatregelen treft voor de herziening der regeering, waarin nu ook de opposi tie zal worden vertegenwoordigd. Onze ministers van Buitenlandsche Zaken en Ko loniën zijn gisteren per vliegtuig naar Londen ge gaan om het contact met onze machtige bondgenoo- ten te bespreken. Wij hopen allen en verwachten trouwens ook allen dat alle hulp van die zijde in alle vormen, waarin daaraan behoefte bestaat, ons zal worden verstrekt. P. Het legerbericht van het Nederlandsch opperbevel van 10 Mei 1940, no. 3, luidt: Uit een verklaring van een gevangen genomen Duitschen vliegerofficier is gebleken, dat de Duitsche legerleiding tot hedenmorgen haar eigen oficieren niet heeft durven inlich ten omtrent de voorgenomen schending van de door Nederland naar alle zijden even streng gehandhaafde neutraliteit. In tegenstelling met de berichten van liet Duitsche opperbevel, waarin wordt ontkend, dat 70 Duitsche vliegtuigen door ons zijn neergeschoten, is thans te melden, dat dit aantal is gestegen tot boven de honderd, terwijl bovendien op een der door de Ne derlandsche troepen heroverde vliegvelden veertien vijandelijke vliegtuigen onbeschadigd in Nederland sche handen zijn gevallen. Op een na alle door de Duitschers tijdelijk bezette vliegvelden zijn thans weder in ons bezit. Een nieuwe, lage schanddaad werd door Duitsche troepen begaan, toen de commandeerende Duitsche offi cier Hohendorff de gevangen genomen Nederlandsche bezetting van een vliegveld dreigde te zullen afmaken, indien dit vliegveld onder artillerievuur genomen zou worden. Het tweede legerbericht van het Nederlandsche opperbevel, hetwelk Vrijdagmiddag om 3.20 uur werd uitgegeven, luidde: Nederlandsche grenstroepen bieden verbitterd weerstand aan IJsel en Maas. Ondanks krachtige Duitsche aanvallen, handhaven onze troepen zich in Delfzijl. Vier Duitsche pantsertreinen zijn huiten ge vecht gesteld, waarvan één tegelijk met de spoorbrug bij Venlo in de lucht vloog. Bij luchtaanvallen op onzevliegvelden en bij landingspogingen in het binnenland, zün tenminste 70 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Zwakke in het binnenland .gelande vijandelijke afdeelingen trachten zich te handhaven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aangevallen. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat Nederlandsche krijgsgevangenen door Duit- scherf als dekking worden gebruikt. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Hare Majes teit de Koningin heeft mij opgedragen aan het Nederlandsche Leger Haar hooge tevre denheid te betuigen over de wijze, waarop de Nederlandsche troepen zich tegen den schender van onze neutraliteit verzetten. Hierdoor kan de strategische overval van den vijand als mislukt worden beschouwd. In alle deelen van het land houden onze troe pen, voor zoover hun opdracht hiertoe leid de, verbeten stand en treden zij den vijand, waar noodig zelfs onversaagd en met succes tegemoet, de uitvoering van diens doeleinden vernietigend. De flinke houding onzer troepen weerspie gelt zich in de stemming van ons volk. die van vastberaden rust getuigt. De Generaal, opperbevelhebber van land en zeemacht, WINKELMAN. Allen commandanten wordt hierbij opgedragen de troepen mededeeling te doen van deze dag order. Ook aan achterzijde van uw huis geen lichtuitstraling. De verduistering, die Vrijdagavond in Haarlem en de omliggende ge meenten werd toegepast, is over het algemeen zeer wel geslaagd. Alleen blijkt het, dat men er zich hier en daar niet genoeg rekenschap van geeft, dat men niet verduistert voor voorbij gangers op den weg, maar voor piloten uit de lucht. Het is dus niet voldoende de voorzijde van het huis voor licht af te schermen, men moet dit ook aan de achterzijde en zijkanten doen. Vooral moet men er goed op letten geen licht aan te steken wanneer men zich in de gano begeeft of naar den zolder gaat. Ook het kleinste licht schijnsel uit een zolderraampje brengt niet alleen gevaar voor U zelf mee. doch ook voor anderen. Denkt er dus aan: vanavond geen lichtuitstraling. Bovendien wordt er nog eens aan her innerd, dat niemand na donker (onge veer 8 uur) zonder noodzaak op straat mag zijn. In het Haarlemmerhoutnark zijn in der iferelonnen nacht door een technisch defect verschillende gaslantaarns gaar branden. Dnnr de militairen werden deze lantaarns uitgeschoten. Dit had eenige* ongerustheid tengevolge onder een deel der bevolking, daar men aanvankelijk niet wist wat er aan de hand was. Spoedig was het echter den mcesten duidelijk wat er gebeurde. Wij willen Holland houen Wij willen Holland houen. Ons Holland, fier maar klein! Wij blijven 't houw en trouwe, Wat ook zijn lot moog' zijn! En wie ons denkt te dreigen En denkt te nemen ooit, Hij zal ons land niet krijgen, Wij geven Holland nooit! Ons Holland zal niet vallen, Zal nimmermeer vergaan; De Leeuw staat met ons allen, Zal met ons blijven staan! De Leeuw za] Holland houen, Zijn zwaard en zijn kroon, En tot den dood getrouwe Bewaken volk en troon! (Gedicht: Mr. H. W. van der Mey, Muziek: Arnold Spoel). s-GRAVENHAGE, 11 Mei. H.M. de Ko- inngrin heeft een telegram van den volgenden inhoud aan den Koning van Italië gezonden. „Ik doe een beroep op de edele gevoelens, welke te allen tijde het Huis van Savoye be zield hebben om het hooge gezag van Uwe Majesteit in te roepen in verband met een conflict, waarin Nederland zich gewikkeld vindt, niettegenstaande de strikte onzijdig heid, waaraan het krachtens traditie gehecht was en welke het nimmer één oogenblik heeft nagelaten te betrachten. Ik hoop dat Uwe Majesteit liaar invloed zal aanwenden opdat de rampen van den oorlog aan de burgerbevolkingen bespaard zullen blij ven en de grondbeginselen der menschelijkheid geëerbiedigd zullen worden door alle oorlog voerenden zonder eenige uitzondering". van kwaadwillige geruchten. Geen arrestatie of fusilleering van vooraanstaande personen. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. Naar aanleiding van geruchten, dat vooraanstaande en te goeder naam en faam bekend staande personen zouden zijn gearresteerd en zelfs gefusilleerd kan wor den medegedeeld dat deze kwaadwillige ge ruchten van allen grond ontbloot zijn en waar schijnlijk verspreid worden om het vertrouwen in overheid, overheidsinstanties en groote instel lingen te ondermijnen. Het verkeer tiisschen Haarlem en de buitengemeenten 's Avonds en 's nachts niet mogelijk. Het Kantonnementsbureau deelt ons mede, dat van 20.00 uur tot 4 uur het verkeer langs de kan- tonnementswachter voor burgers verboden is. Dat wil dus zeggen dat van 's avonds 8 uur tot 's morgens 4 uur alle toegangswegen van Haarlem naar de buitengemeenten voor bur gers zijn afgesloten. Het binnenkomen en verlaten der gemeente is dus in dien tijd niet mogelijk. Alle Nederlandsche hulp bronnen ter beschikking van de geallieerden De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, Van Kleffens, heeft Vrijdagavond om 21.30 uur in de Engelsche taal een radiorede uitgesproken die door de BBC werd uitgezonden De minister zeide: „Ik ben met den minister van koloniën 'gekomen om uit naam van de Ne derlandsche regeering een hecht contact te ves tigen met de regeeringen van die mogendheden, als wier bondgenooen wij ons thans beschou wen. Nederland vecht op het oogenblik hard ter verdediging van zijn bodem en tot dusverre kan ik met dankbaarheid zeggen, niet zonder succes. Zooals gij allen weet. heeft ons land een uitge strekt rijk over zee en aanzienlijke hulpbronnen. Deze hulpbronnen stellen wij thans ter beschikking van onze gemeenschappelijke zaak. de vernietiging van den Duitschen geest van moedwillige agressie Duitschland heeft aan zijn lange lijst van aanvallen en van nieuwe weergalooze zelfzucht wederom een post toegevoegd: zonder eenigerlei waarschuwing zijn wij aangevallen, zelfs zonder dat voorwendsel van onderhandelingen, dat Duitschland gepoogd heeft in het geval van Noorwegen toe te passen. Voortgaande zeide minister van Kleffens, dat Ne derland zou voortgaan te strijden, totdat tezamen de overwinning zou zijn behaald. De verontwaardiging in het land is zoo diep, dat zij slechts geëvenaard wordt door de diepte der overtuiging, dat geen zaak zóó goed kon zijn. Het is bekend, aldus de minister, dat mijn landgenooten een hardnekkigen geest heb ben en gij kunt er van overtuigd zijn, dat wij dien volledig aan den dag zullen laten treden. In dit ge val doet zich de vraag niet voor, wat zou hebben kunnen zijn, wanneer de omstandigheden ander; zouden zijn. geweest. Als zonen van een zeevarende en luchtvaardersnatie hebben wij den vasten wil met volle kracht vooruit te stevenen voor onze zaak en die van Frankrijk, België, Noorwegen en Polen. Verloven bij de Brifsche luchtmacht ingetrokken. Te Londen wordt vernomen dat alle verlo ven bij de Britsche luchtmacht zijn stopge zet en dat al net met verlof zijnd personeel is teruggeroepen. Berichten uit de buitengemeenten. Verzoek aan correspondenten. Hedenmorgen is de censuur op de post in ons land in werking getreden. Dit gaf natuurlijk ver traging. Daardoor is het te verklaren dat het nieuws uit onze omstreken vandaag minder vol ledig is. Wij verzoeken onzen correspondenten maat regelen te nemen om de eerstkomende dagen de brieven die zij anders per post ver sturen. ons op andere wijze te doen toekomen. (Adv. Ingez. Med.) Belastingconsulent. Lid v. d. Bond van Belastingconsulenten. Z. B. Spaarne 10, b. d. Lange Brug - Telef. 19934 (Adv. Ingez. Med.) 8ARTELJ0RISSTR. 39 41 TEL. 10250, OPGER. 1833 in alle stijlen Bezoekt onze Permanente Meubeltentoonstelling Barteljorisstraat 34 Grootste Speciaalzaak voor compl. Meubileering voor Haarlem en Omstr. (Adv. Ingez. Med.) Het optreden der Duitsche parachute-troepen. 'S-GRAVENHAGE, 11 MEI. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in zijn gisteren uitgegeven dagorder vast gesteld. dat de strategische overval, welken de Duitschers. met flagrante schending van onz* neutraliteit, op ons land hebben gewaagd, mis lukt is. Hoezeer de aanvallers zich in hun tegen standers hebben vergist, blijkt uit de stukken en bevelen, welke op gevangen genomen parachute troepen zijn buitgemaakt. Ter instructie van deze troepen geeft de betrokken Duitsche com mandant een waarde-oordeel over onze troepen, dat van een schromelijke misvatting blijk geeft. Onze manschappen worden als tegenstanders in de verdediging wel van een zekere beteekenis genoemd. De strijd tegen de Nederlandsche weer macht aldus echter deze Duitsche instructie is een strijd tegen een tegenstander, die in mo reel opzicht en uit een oogpunt van bewapening tegen de Duitschers niet opgewassen is. Deze onderschatting van den Nederlandschen soldaat is dezen parachute-troepen al duur te staan gekomen. Deze hadden, blijkens hun be velen. de opdracht reeds den eersten dag een be slissende positie in te nemen. Zij zijn hierin niet geslaagd en in grooten getale vernietigd en ge vangen genomen. Zooals de geheele overval op ons land een voorbeeldelooze schanddaad is. zoo zijn ook de methoden waartoe de Duitsche parachute-troe pen opdracht kregen, volkomen in strijd met moraal en volkenrecht. Zoo zouden deze Duitsche troepen, bij gebrek aan eigen chauffeurs, burger chauffeurs met de wapens moeten dwingen om hen te vervoeren. De order is een miskenning van de positie van de burgerbevolking van een vijan delijk land. Hoezeer de overval op ons land door de Duitschers zorgvuldig is voorbereid, blijkt ook uit de aanwijzing aan de parachute-troepen, dat Duitsche burgerpersonen zich met bijzondere opdrachten en speciale legitimatiebewijzen in het landingsgebied bevinden. Onze troepen weten tntusschen aan dezen •mgehoorden overval op ons land, dat zich niets te verwiiten heeft, met moed en vastberadenheid het hoofd te bieden. TELEFONISCHE VERBINDINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN HONGARIJE VERBROKEN. Jit goede Engelsche bron wordt vèrnomen. dat d lefoon en telegraafverbindingen tusschen Duitsch and en Hongarije sedert gisterochtend verbroker zjjn. PINKSTEREN. Vanwege Pinksteren verschijnt het vol gend nummer van dit blad Dinsdag. DE BEURS TE BATAVIA WAS GESLOTEN De effectenbeurs te Batavia was heden gesloten. Dinsdagochtend zal nader worden uitgemaakt of de beurs zal worden geopend. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.: In oorlog. Laatste berichten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1