Duitschers gestuit Belgische voor de eerste „vernielingslinie". Curacao zal iedere hulp van buiten afwijzen. N.V. „GRANITO" Indiè leefde mee. Gedragsregels en de Scl aanwijzingen voor N.V. Holster ZATERDA'G 11 MET 1940 w A A R T, E M'S DAGBEAD 2 Generaal Denis, de Belgische minister van lands verdediging, heelt Vrijdag in de Belgische Kamer gesproken over de eerste krijgsverrichtingen. Hij zeide dat de eerste Duitsche afdeelingen aan de oostgrens in de richting van Gemmenich binnen kwamen. Dit binnenrukken was voorafgegaan door het overvliegen van sterke afdeelingen jacht- en bombardementsvliegtuigen. Door sterke afdeelin gen werd een aanval op vliegvelden gedaan. Ge lukkig, aldus Deris, waren onze vliegtuigen op hulpvelden ondergebracht. De vijand bombardeer de achtereenvolgens de vliegvelden van Schaffen, Nijvel, Zoute en Oogtende. Aan de gebouwen is zeer veel schade aangericht. Te Nijvel zijn de ge bouwen vernield. Te Schaffen zijn een of twee vliegtuigen beschadigd. Nergens heeft de vijand tastbare resultaten bereikt. Aan onze eerste linie van vernielingen is de aanvaller tot staan gebracht. Over de heele uitgestrektheid van ons gebied heeft hij bom bardementen ten uitvoer gelegd en parachu tisten laten dalen. Het lot dezer parachutisten schijnt niet benijdenswaardig. De omstandigheden, waarin de geallieerde troe pen tusschenbeide zijn gekomen, zijn zeer bemoe digend. Wij hebben een sterk en goed georgani seerd leger opgebouwd en thans hebben wij daar van de vruchten geplukt. Volgens Beuter meent men dat het gevaar der parachute-troepen thans voorbij is en dat de „vijfde colonne" niet in werking is getre den. Men is van oordeel, dat het in de ooste lijke provinciën kalm is. Er zijn geen teekenen voor een verder oprukken der Duitschers, die zoo meldt ook Beuter worden opgehou den door de „vernielingslinies", welke op aan zienlijken afstand voor de hoofdverdedigings linies liggen. De parachute-troepen zijn buiten gevecht gesteld. Geen enkel vliegveld is door den vijand bezet. Tot 6 uur gisteravond waren 8 tot 10 vijandelijke vliegtuigen door het afweergeschut en de Belgi sche luchtmacht neergehaald. DE LUCHTAANVAL OP BRUSSEL. Omtrent den eersten Duitschen luchtaanval op Groot-Brussel wordt vernomen dat hierbij 41 personen omgekomen en 82 gewond zijn. De aanval duurde 90 minuten. Enkele huizen werden getroffen op de Avenue Louise en eer fa briek in Schaarbeek vloog in brand. Des middags zijn nog drie luchtaanvallen op de stad gedaan. Het luchtafweergeschut vuurde onop houdelijk. De speciale correspondent van Beuter bij het Britsche expeditieleger bericht: Britsche troepen rukken over de Belgische grens op naar het nieuwe front. Large colonnes vracht wagens, groote en kleine tanks en pantserwagens, auto's en motorrijwielen trokken op in een gesta- dïgen stroom. De manschappen zagen er zonge bruind uit, fit en gereed voor alles. Onmiddellijk nadat de internationale slagboo- men gisterochtend werden weggenomen, bewogen zich de in khaki gekleede colonnes vlot in ooste lijke richting. Ook Fransche troepen rukten België WILLEMSTAD, 10 Mei (Reuter). De staat van beleg is afgekondigd op het gebied van Cu racao. Voorbereidingen zijn getroffen voor iedere gebeurlijkheid. De gouverneur heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat Curacao als deel van Nederland ook in oor log is met Duitschland, maar dat de internatio nale politieke status van het gebied, afgeschei den hiervan, ongewijzigd zal blijven. De huidige ambtenaren blijven belast met het bestuur en de defensie en iedere hulp van buiten, zoo wordt verklaard, zal als onwelkom van de hand worden gewezen. Wijziging van de Postwet. De opperbevelhebber van land en zeemacht, aan gewezen voor de uitoefening van het militair gezag in elk in staat van beleg verklaard gedeelte van het grondgebied des rijks heeft de volgende wijzi gingen van de Postwet Staatsblad 1919, no. 543, vastgesteld. Artikel I: Deze wetswijziging verstaat onder „het militair gezag"; het militair gezag, bedoeld in de wet van 23 Mei 1899, Staatsblad No. 128. Artikel II. De Postwet, Staatsblad 1919, no. 543, wordt ge wijzigd in dier voege, dat na artikel 26 van deze wet wordt toegevoegd artikel 26bis, luidende: Het militair gezag kan ten aanzien van het ver voer. de behandeling en de uitreiking van het geen aan de zorg der Posterijen of eenig ander openbaar middel van vervoer is toevertrouwd, ver richten of doen verrichten wat het in het militair belang noodzakelijk oordeelt:. Artikel III: Deze wetswijziging kan worden aangehaald als „wijziging postwet militair gezag". Artikel IV. Deze wetswijziging zal worden afgekondigd door middel van den radio omroep. Zij treedt in werking onmiddellijk nadat zij per radio zal zijn omge roepen. Zij zal worden geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant. De .strijrl in Noorwegen. Felle strijd bij Drontheim. Het Noorsche legerbericht van Vrijdag luidt: Op 9 Mei heeft de vijand gepoogd aanvallen te doen op onze stellingen te Leigatind. hij werd evenwel afgeslagen. Verder is geen wijziging ge komen in den toestand. Bij Drontheim is fel ge streden tusschen Noorsche en Duitsche troepen. De Duitsche artillerie heeft het station van Trofors gebombardeerd. GENERAAL SMUTS HERINNERT AAN DE BANDEN MET NEDERLAND. Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche eerste minister, heeft voor de radio een boodschap uitge sproken. waarin hij herinnerde aan de banden Var vriendschap, die de Zuid-Afrikaanders verbinder met de Nederlanders, die thans het slachtoffer zijn van de Duitsche agressie. binnen. Groote groepen burgers, die de manschap pen zagen voorbij trekken, begroetten hun ver schijnen met duidelijke vreugde. BELGISCH PROTEST TE BERLIJN. In een protestnota, gericht tot de Duitsche re geering, verklaart de Belgische regeering: „Het Belgische leger zal het nationale gebied verdedi gen met al zijn kracht en met de hulp dergenen, die hun beloften getrouw zijn gebleven". N. BOERKOEL Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN Strak van lijnsoepel van prijs" (Adv. Ingez. Med.) Duitschers geïnterneerd. BATAVIA, 10 Mei. (Aneta-ANP). Het uitbreker van d*n oorlog vond Nederlandsch-Indië niet on voorbereid. Terwijl de autoriteiten practisch eersl tegen het middaguur over de eerste berichten be schikten, waren nog geen uur later de voornaam ste maatregelen reeds in vollen gang, waarvan uiter aard slechts aan enkele publiciteit kan worden ge geven. Hiertoe behoorden de interneeringen van Duit schers en van verschillende Nederlandsch-vijandige elementen, welke laatste te rangschikken zijn onder de extremisten, wier getal echter klein is en over geheel Nederlandsch-Indië verdeeld tot enkele tien tallen is beperkt, wat de laatste groep betreft. Alles geschiedde met de grootste kalmte en doel treffendheid. Incidenten kwamen niet voor, terwijl het merkwaardig is te zien, hoe dit tropische land rustig bleef, zelfs in de uren, onmiddellijk volgend op de grootste belevenis, die men hier ooit heeft doorgemaakt. De Duitsche technische firma's, waaronder Carl Schlieper werden aanstonds gesloten en onder bewa king van de politie gesteld. Een rondgang door de stad, nadat overal de be kendmaking was geschied, toonde slechts hier en daar groepjes menschen, die druk spraken en gesti culeerden. Ook staan nieuwsgierigen voor het Deut- sches Haus en het Duitsche consulaat-generaal, wel ke gebouwen zijn gesloten en onder bewaking zijn gesteld. Bijzondere aandacht van het publiek is geconcen treerd op het station Weltevreden, waar de reeds ge- interneerde meeste Duitschers worden verzameld, om naar de interneeringsplaatsen, gelegen op een eiland buiten Tandjong-Priok, zoomede een kleine plaats- in Midden-Java, te vertrekken. Voor een afscheid aan verwanten kon uiteraard weinig gelegenheid worden gegeven. Het station staat onder strenge be waking van de politie, terwijl een loods van den'be steldienst is gerequireerd voor het onderbrengen van de geïnterneerden. Zij, die niet dadelijk worden ver voerd, worden ondergebracht in schoolgebouwen, waar militairen met getrokken klewang de wacht hebben betrokken. Langzamerhand begonnen aldus in de hoofdstad de grimmige teekenen van den oorlog zichtbaar te worden, hetgeen velen, die de berichten niet konden gelooven, ook uiterlijk den ernst van den toestand deden beseffen. Intusschen kwam, na de ernstige en indrukwek kende toespraak van den gouverneur-generaal, de boodschap door van H.M. de Koningin, welke den velen Hollanders, die niet spoedig hun kalmte ver liezen, uit het hartgegrepen was, en ook hier de vastbeslotenheid om geen krimp te geven, nog nader intensiveerde. Van het centrale punt uit, het paleis Weltevreden, gingen bevelen over het geheele land, eveneens door gegeven aan den legercommandant en den comman dant zeemacht, terwijl het politie-apparaat met de grootste snelheid overal in werking werd gesteld hetgeen te merken was uit de berichten, die langza merhand uit verschillende plaatsen op Java binnen kwamen, en waarvan de meesten de interneering van de Duitschers meldden, zonder dat incidenten voor kwamen. In de hoofdstad werd verder een conferentie ge houden van alle hoofden van de politie, voor de ver dere maatregelen. Het gewone leven ging overigens normaal voort, conform den wensch van den Gouverneur-generaal verlieten als op andere dagen in den namiddag in een lange rij de handelsleiders het handelskwartier in de oude stad, terwijl tegen den avond de lichten werden ontstoken, ook in de winkelwijken, waar niet de geringste afwijking van andere dagen te merken was, behoudens het elkander opzoeken en aanspre ken om indrukken uit te wisselen. Ook West-Indie is trouw. PARAMARIBO. 10 Mei (Aneta—A.N.P.) In een plechtige zitting van de koloniale staten heeft de gouverneur persoonlijk mededeeling ge daan van het uitbreken van den oorlog in Neder land. Z. E. deed hierbij een beroep op aller samen werking, zoowel in als buiten de koloniale staten, om trouw te blijven aan onze vorstin en aan het vaderland. Alle hier bevindende Duitschers zijn geïnter neerd. De bemanning van het Duitsche schip „Goslar" heeft getracht om het schip tot zinken te bren gen. Belgen en Nederlanders in Amerika. Hun diensten als vrijwilligers aangeboden. NEW-YORK. 10 Mei (Reuter^Nederlandsche en Belgische onderdanen hebben vandaag de consulaten hunner landen in New-York en an dere Amerikaansche steden belegerd om hun diensten aan te bieden voor het Nederlandsche leger. De consulaten in New-York deelden den vrijwilligers mede. dat zij niet in staat waren ge weest verbinding te krijgen met hun regeerin gen sedert den aanvang van den Duitschen aan val. Hun was nog niet opgedragen vrijwilligers aan te nemen. ZWEEDSCHE REGEERING BEHARTIGT NEDERLANDSCHE BELANGEN STOCKHOLM, 10 Mei. (Zweedsch Tel. Ag.) Zweedscho regeering heeft besloten het Nederland sche verzoek in te willigen en de Nederlandsche be langen in Denemarken en Duitschland te behar tigen. Fransche steden en dorpen gebombardeerd. 44 Duitsche vliegtuigen neergehaald. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Het optreden der Duitsche troepen tegen België en Luxemburg is van de eerste uren van clen tienden Mei af voorafgegaan door een luchtaanval van grooten omvang. Behalve de aanvallen met bombardemen ten landden talrijke groepen vijanden uit vliegmachines met parachutes op verschil lende punten van het Belgische en Neder landsche gebied. Met namè in Nederland trachtten zij zich vooral bij verrassing mees ter te maken van de vliegvelden. Over het geheel werden met succes door de plaatselijke troepen tegenaanvallen ondernomen. Een vijandelijke luchtaanval begon in de tweede helft van den nacht op Fransch gebied en duurde den geheelen nacht door. Eenige materieele schade van weinig belang werd door. de bombardementen aangericht. De Fransche luchtmacht en het luchtafweer geschut stelden zich teweer tegen de vijan delijke expeditie en brachten de Duitsche luchtmacht zware verliezen toe. Vier en veer tig vijandelijke vliegtuigen werden op ons gebied neergehaald. Aangezien de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche regeeringen een beroep heb ben gedaan op de geallieerden, hebben de Fransch-Britsche troepen hierop terstond geantwoord en zich op het geheele front, van de Noordzee tot de Moezel in beweging gezet. Hun opmarsch duurt voort op Belgisch gebied. Levendige gevechten zijn geleverd op Luxemburgsch gebied. De Duitsche aan val strekt zich uit tot het gebied van Sierck. even ten oosten van de Moezel". Gisteravond stroomden te Parijs telegram men binnen over aanvallen van Duitsche bommenwerpers op sleden en dorpen in vele deelen van Frankrijk, zoo meldt Reuter. Er werden vele verliezen onder de burgerbevol king gemeld. Zoowel militaire als niet-mili- taire doelen werden aangevallen. Er werden niet alleen bommen geworpen op vliegvelden, stations, fabrieken en mijnen, maar ook op centra van louter burgerbevolking. De lijst is nog?"onvolledig, doch bekend is, dat onder meer aanvallen zijn gedaan op Bethune, Choques, Lens, Duinkerken, Nancy. Hazebrouck. Calais, Abbeville. Doulens en Albert. Tijdens het bombardement van Fransche plaat sen zijn volgens Havas ook bommen gevallen op het spoorwegstation van Delemont op Zwit- sersch gebied nabij Porrentruy. In het gebied van Valenciennes heeft een Duitsch vliegtuig twintig bommen geworpen, hiervan zijn zeventien ontploft. Niemand werd getroffen; nabij Saint Amand werd een Duitsch vliegtuig vernield. Een der inzittenden is omge komen, twee anderen werden gewond en een vierde werd gevangen genomen. Vrijdagochtend tusschen vier uur en half zes hebben dertig Duitsche vliegtuigen Colmar gebombardeerd Zij richtten slechts materieele schade aan. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt over den strijd in Frankrijk mede: „Het hoofdkwartier van de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt dat in den loop van de operaties van Vrijdag aan het Westelijke front de Britsche luchtmacht voortdurend in actie is geweest. Onze verkenningsvliegtuigen hebben geopereerd over een breed gebied. Vijandelijke troepen zijn aangeval len door onze eskaders bombardementsvliegtuigen. Overal waar bombardementsvliegtuigen werden ont moet. hebben onze eskaders gevechtsvliegtuigen den strijd met hen aangebonden. De berichten geven te kennen dat in den loop van deze gevechten tal rijke vijandelijke vliegtuigen vernield zijn. Ver scheidene van onze vliegvelden zijn gebombardeerd Er is weinig materieele schade aangericht en er zijn geen levens verloren gegaan". TIJDBOMMEN DOOR DE DUITSCHERS GEBRUIKT Volgens Havas hebben de Duitschers in Frankrijk tijdbommen uitgeworpen. Het Fransche ministerie van luchtvaart waarschuwt de bevolking onontplofte bommen niet te naderen, omdat zij na een tot drie uur tot explosie kunnen komen. Ministers Van Kleffens en Weiter te Londen. LONDEN, 10 Mei (Reuter). De Nederland sche minister van buitenlandsche zaken, VaD Kleffens en de minister van koloniën, Weiter, zijn per vliegtuig Vrijdagmiddag in Engeland aangekomen, waar zij een onderhoud zullen hebben met den Britscben minister van buiten landsche zaken, lord Halifax. De beide ministers hebben bij den hoofdcom missaris van politie te Brighton geluncht en zijn vervolgens per trein naar Londen gegaan PAUL VAN ZEELAND ZAL DIENST NEMEN. NEW YORK, 11 Mei (Reuter). De vroegere Belgische minister-president Van Zeeland heeft medegedeeld dat hij begin volgende week zal ver trekken om dienst te nemen in het Belgische leger. Hulp van liet Amerikaansche Roodc Kruis voor Nederland en België. Fonds van 10 millioen dollar. Reuter verneemt uit Washington dat in ver band met de uitbreiding van den oorlog to* Nederland en België het Amerikaansche Roode Kruis bekend heeft gemaakt een campagne te zijn begonnen voor het bijeenbrengen van een hulpfonds ten bedrage van 10 millioen dollar Fransche kabinet gewijzigd. I,miis Marin en Ybarne Garray toegetreden Het bureau van den Franschen minister-presi dent deelt mede dat het door de omstandighe den noodzakelijk werd geacht een wijziging te brengen in het kabinet, ten einde alle partijen hierin vertegenwoordigd te doen zijn. Er is een beroep gedaan op de medewerking- van oud minister-president Louis Marin en op Ybarne Garray. die zitting krijgen in het kabinet als minister van staat. Zij zullen deel uitmaken van het oorlogskabinet. In verbond met de omstandigheden hebben verdei de onderstaatssecretarissen hun functie ter be schikking van den minister-president gesteld. Rey- naud dankte hun warm voor de bewezen diensten Vier onderstaatssecretarissen worden evenwel ge handhaafd, n.l. Baudoin .die secretaris is van he* oorlogskabinet, kolonel Meny, belast met de vlieg tuigcampagne, Février, belast met den technischer informatiedienst cn Schuman, die den vluchtelingen- dienst onder zich heeft. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart heeft' de algemeene bekendmaking no. 1 uitgevaardigd, waarbij hij gelet op artikel 2 van de in de alge meene bekendmaking O. L. Z. no. 27 vervatte ver ordening, voor den tijd, dat genoemde verordening van kracht is, ten behoeve van de scheepvaart de navolgende gedragsregels en aanwijzingen heeft vastgesteld. GEDRAGSREGELS. 1. Geldig zoowel overdag als des nachts. Opvolgen aanwijzingen inspecteur-generaal voor de scheepvaart. 1. De schipper van een vaartuig is verplicht zich te houden aan de aanwijzingen, welke door of namens den inspecteur-generaal voor de scheepvaart zijn of worden gegeven. Vaaraanwijzing voor varende vaartuigen. 2. De schipper van een vaartuig is verplicht zorg te dra gen dat: met voorzichtigheid wordt genavigeerd, goed stuurboordswaï wordt gehouden, goede uit kijk wordt gehouden. De schipper van een in de vaart zijnd vaartuig is verplicht bij een aanval van vliegtuigen of bij luchtalarm de vaart te staken en met het vaartuig, zoo eenigszins mogelijk, buiten het door het doorgaand verkeer gebezigde gedeelte van het vaarwater c.q. vaargeul ten anker te gaan of te meren. Ligplaats. 3. Niet varende vaartuigen moeten zoodanig gemeerd of ten anker liggen dat zij de vaart zoo min mogelijk hinderen (zoo mogelijk bui ten het door het doorgaand verkeer gebezigde ge- dweelte van het vaarwater c.q. vaargeul). Het is den schipper van een vaartuig verboden het vaartuig onnoodig te doen stilliggen, meren of ankeren bin nen een afstand van 300 meter van objecten, waar op luchtaanvallen kunnen worden verwacht, zooals verdedigingswerken, opslagplaatsen van licht ont vlambare stoffen, groote bedrijven, bruggen, slui zen, stuwen enz. Opeenhooping. 4. Ter verzekering van de grootst mogelijke veiligheid zijn schippers van vaartuigen verplicht opeenhooping van vaartuigen zoovee! mogelijk te voorkomen, daar verspreiding de beste veiligheid geeft. Vaartuigen, geladen met licht ontvlambare stof fen. 5. Schippers van vaartuigen, geladen met licht ontvlambare stoffen, moeten, indien afgesloten havens aanwezig zijn, zooveel mogelijk daarin lig plaats nemen, opdat bij treffers geen brandende olie zich over het vaarwater verspreidt. Hierbij zal ech ter veelal opeenhooping niet kunnen worden ver meden. Lossen en laden. 6. Schippers van vaartuigen zijn verplicht het lossen en laden zoo te regelen, dat de vaartuigen zoo kort mogelijk bij gevaaraantrekkende objecten blijven liggen. Signalen. 7. Schippers van vaartuigen zijn ver plicht te zorgen, dat aan boord geen signalen wor den gegeven ,als gevolg waarvan verwarring zou kunnen ontstaan met aan wal te geven seinen bij luchtalarm. 2. Geldig desnachts (van een half uui na zonsondergang tot een half uurvoor zonsop komst). Verkeer. 8. Gedurende den tijd, dat de openbare verlichting is gedoofd c.q. afgeschermd brandt, is alle verkeer te water verboden, tenzij bij algemeene bekendmaking van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart een bepaalde vaarregeling is vastge steld of een algemeene vaarvergunning is gegeven, ol dat het hoofd van het district een bijzondere ver gunning, tot varen verleend heeft. Certificaat voor afgeschermde lichten. 9. Is een vaarvergunning, als bedoeld in punt 8, gegeven dan mag de vaart des nachts door binnenvaartuigen slechts worden uitgeoefend, wanneer deze voorzien zijn van een voor of namens een der districtshoof den afgegeven certificaat met betrekking tot de in punt 11 genoemde afgeschermde lichten, welk cer tificaat op eerste aanvraag van de toezichthebben- de ambtenaren aan deze onmiddellijk moet worden getoond. Uitstralen van licht. 10. De schipper van een vaar tuig (al dan niet varend) is verplicht te zorgen, dat het daarbinnen aanwezige licht op geenerlei wijze uitstraalt en dat geen lichten aan dek worden ge toond, anders dan of die, welke voor varende vaar tuigen in punt 11 worden vermeld, of dat, hetwelk voor stilliggende vaartuigen in punt 13 wordt voor geschreven. Verlichting varende binnenvaartuigen. 11. De schipper van een varend, door eigen mechanische kracht of dooi- een opduwer voortbewogen binnen vaartuig is verplicht op dit vaartuig te doen voeren goed afgeschermde boord- en heklichten (c.q. stuur- licht bij sleepbooten). Ook kan gebruik worden ge maakt van een (c.q. twee) door de scheepvaart inspectie goedgekeurde, afgeschermde, gecombi neerde navigatielamp(en), welke, ten bewijze van deze goedkeuring, voorzien is (zijn) van het inge slagen merk van die inspectie. De schipper van een gesleept, gejaagd of ge boomd binnenvaartuig is verplicht op dit vaartuig tedoen voeren een goed afgeschermd, rondschjjnend wit licht. De schipper van een veerpont of van een stoom- véartuig, dienst doende in overzetveren, is ver plicht de voor deze voertuigen voorgeschreven lich ter goed afgeschermd te dóen voeren. Verlichting varende zeevaartuigen. 12. De schip per van een vreemd zeevaartuig op de Wester- Schelde, den Rotterdamschen Waterweg beneden strooms van de bruggen, de Oude Maas, het Noord zeekanaal en in de havens, welke aan deze vaar waters grenzen en in directe open verbinding staan met deze vaarwaters, benevens op de zeevaartwe gen naar Harlingen en Delfzijl, moet de boordlich- ten en het heklicht zoodanig voeren, dat hiervan geen indruk kan worden verkregen van uit een vliegtuig. De schipper van een zeevaartuig op andere vaar waters en in andere havens, dan hierboven ge noemd, moet zich gedragen naar de voorschriften, in deze gedragsregels voor binnenvaartuigen gegeven Verlichting niet varende vaartuigen 13. De schip per van een vaartuig, dat ten anker ligt of gemeerd is. is verplicht een afgeschermd wit obstakellicht t-j voeren, indien het stilliggende vaartuig een hin dernis voor varende vaartuigen vormt, overigens mag hij geen enkel licht aan dek doen voeren. Drijven. 14. Het is den schipper verboden des nachts een vaartuig voor stroom te laten drijven of in kanalen en havens in het vaarwater c.q vaargeul te laten liggen. Zeilen. 15. Het is den schipper verboden des nachts met een vaartuig te zeilen, tenzij hiertoe door het districtshoofd vergunning is verleend. AANWIJZINGEN. Omschrijving begrip „schipper". 1, Waar in deze gedragsregels van „schipper" wort gesproken, word* hiermede bij diens afwezigheid bedoeld: „degene die hem als zoodanig vervangt" Waar in deze algemeene bekendmaking eenia handelen of nalaten wordt verboden, is de schipper evenzeer verplicht er voor zorg te dragen, dat an deren zich aan boord van het vaartuig bevindende personen zich niet aan zoodanig handelen of nala ten schuldig maken. Bovendien is ieder ander opvarende van het vaartuig verplicht zich te gedragen naar de voor schriften, vervat in het hierboven sub. 2, 7, 10 en 13 bepaalde. Vergunningen. 2. De algemeene bekendmaking (bedoeld in punt 8 van de gedragsregels) wordt door aanplakking bekend gemaakt. Indien voor het bevaren van een vaarweg een vergunning noodig is, kan deze door het betreffen de districtshoofd worden verleend namens den inspecteur-generaal voor de scheepvaart, hetzij voor een of meer vaarwaters tot wederopzeggens (wit formulier), hetzij voor een of meer vaarwaters voor een bepaalden tijd (rood formulier) De belanghebbenden dienen zich voor het ver krijgen van de hierbedoelde vergunningen, als mede voor het verkrijgen van het in punt 9 van de gedragsregels bedoelde certificaat voor afgescherm- de lichten, rechtstreeks in verbinding te stellen met de districtshoofden c.q. onderdistricttshoofden. Stopzetting vaart. 3. Met het oog op vervoeren ten behoeve van dedefensie kan, indien voor deze vervoeren voorrang wordt geëischt, het districts hoofd c.q. onderdistrictshoofd, de vaart van alle of van bepaalde vaartuigen op bepaalde vaarwaters tijdelijk doen staken. Dooven van de verlichting van vaarwaters en havens. 4. De verlichting van vaarwaters en havens wordt gedoofd, behalve daar, waar een speciale af geschermde verlichting, welke van uit de lucht niet kan worden waargenomen, is ingesteld. Verlichting van de scheepvaartwegen, waarop de vaart gedurende den nacht is toegestaan. 5. De spe ciale afgeschermde verlichting moet zoodanig zijn, dat van een vliegtuig uit geen indruk kan worden verkregen van de lichtbronnen, hetzij rechtstreeks, hetzij via weerspiegeling in het water. Buitengewone scheepvaarthindernissen, kunnen door een afgeschermd wit licht worden aangegeven. Bij bruggen (geen spoorwegbruggen zijnde) en sluizen van vaarwater, voorzien van een afgescherm de verlichting, worden, als seinverlichting, de vol gende lichten getoond, met dien verstande, dat, in dien de onder a. en c. bedoelde lichten slechts aan een zijde van de doorvaartopening worden getoond, de seinverlichting, als bedoeld onder b, achterwege blijft: a. als de sluis of brug gesloten is of als de sluis of brug open is, doch de in- of doorvaart niet vrij is, per. rood afgeschermd licht, hetzij aan een, zoo mo gelijk aan stuurboordszijde, hetzij aan elke zijde van de doorvaartopening. b. Als de sluis of brug geopend wordt, doch de doorvaart nog niet vrij is, een afgeschermd groen Lcht aan de eene en een afgeschermd rood licht aan de andere zijde van de doorvaartopening. c.'Als de sluis of brug open en de in- of doorvaart vrij is, een afgeschermd groen licht, hetzij aan een, zoo mogelijk aan stuurboordzijde, hetzij aan elke zijde van de doorvaartopening. Deze seinlichten van bruggen hebben geen be trekking tot de vaartuigen, welke onder een geslo ten brug kunnen door varen. Voor deze vaartuigen is de doorvaart onder de gesloten brug alleen ver boden, indien onder de brug in de doorvaartopening een afgeschermd rood licht wordt getoond. Waar de seinlichten niet voldoende de doorvaart opening aangeven, zal een eerste ducdalf of het be gin van een remmingwerk met een geel afgeschermd licht worden gemarkeerd. Van de spoorwegbruggen zal de normale ver lichting, ten behoeve van de scheepvaart, afge schermd blijven branden. De nachtelijke seingeving bij sluizen, aangevende waterpeil, spuien, getij, enz., wordt gedoofd. Ook de normale terreinverlichting bij bruggen, sluizen, enz. wordt gedoofd. Wijze van afschermen. 6. De scheepsnavigatie- lichten moeten zoodanig zijn afgeschermd, dat 1. Een gerichte lichtbundel ontstaat over het voorgeschreven aantal streken. 2. De spreiding van het licht boven het horizon tale vlak niet grooter is dan een op tien. 3. De spreiding van het licht onder het horizon tale vlak zoodanig is, dat de gerichte lichtbundel het wateroppervlak niet treft op een afstand, klei'- ner dan 200 M. vanaf de lichtbron, doch op een af stand van 200 M. wel zichtbaar is vanaf een punt, gelegen 2 M. boven het wateroppervlak. Uitstralen van licht. 7. Licht van vaartuigen moet geacht worden uit te stralen, indien oorspronkelijk hiervan afkomstige stralen op grooteren afstand dan 500 M. zichtbaar zijn. Dit geldt echter niet voor de afgeschermde navi- gatielichten, deze moeten ten minste op 1000 M. zichtbaar zijn. Deuren of andere afsluitingen, welke verbinding geven naar buiten of naar ruimten, welke niet naar buiten zijn afgesloten, mogen geen licht doorlaten, zoonoodig moeten gordijnen worden aangebracht, opdat geen licht naar buiten uitstraalt, wanneer de deur of andere afsluiting wordt geopend (licht- sluizen). Aansprakelijkheid. 8. Door de overheid wordt geenerlei aansprakelijkheid aanvaard voor schade, welke uit bovenvermelde voorschriften voort-vloeit. 9. Deze algemeene bekendmaking wordt afgekon digd door plaatsing in de Nederlandsche Staats courant. Zij is van kracht onmiddellijk na deze afkon diging. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. i Adv ingez Med.) Nederlandsch watervliegtuig beschoten. Een groot Nederlandsch watervliegtuig is giste ren neergestreken voor het strand van Brighton. Men meent te weten dat een der drijvers door kogels is getroffen, toen het toestel boven België vloog en dat de piloot van oordeel was dat hij de vlieg- haven Shoreham op een tiental kilometers van Brighton niet kon bereiken. Geen der inzittenden, passagiers noch bemanning, is gewond De passagiers waren een attaché van de Engelsche ambassade in Nederland en zijn secretaris. Zij zijn inmiddels in Londen aangekomen, waar zij zich onmiddellijk naar de Nederlandsche legatie begaven. DE WERKVERSCHAFFINGEN. De werkverschaffingen in Heemskerk en Nieuw-Vennep worden stilgelegd. De arbeiders behoeven dus Dinsdagmorgen niet naar hun werk te gaan. Ze moeten op de gewone uren en in de bekende lokalen stempelen. Alle overige werkver schaffingen gaan tot nader order gewoon door. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEMEENTE Alle diensten worden op de aangegeven tijden ge houden met uitzondering van die in de Bakepesser- kerk. De duur van deze diensten wordt tot. lïïnnen 1 uur beperkt. De AUe-dag-kerk wordt op gewone tijden gehouden. Elke werkdag van 7—7.30 met uit zondering van Zaterdag, in een zijkapel der Groote Kerk. Open voetbal op Pinksterdagen. Hoewel ten overvloede wordt namens den Kon. Ned. Voetbalbond medegedeeld, dat alle wedstrij den, vastgesteld op Zondag en Maandag, eersten en tweeder Pinksterdag, zijn uitgesteld. FEESTAVOND D.C.O. UITGESTELD. Het bestuur deelt mede dat de feestavond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan tot nader order is uitgesteld. HAARL. VOETBALBOND. 1 'W\ Wedstrijden afgelast. Het bestuur van den Haarl. Voetbalbond verzoekt ons mede te deelen. dat tot nader aankondiging alle voor dezen bond vastgestelde wedstrijden zijn afgelast-

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2