Haarlem's Dagblad Zware Duitsche druk op België. In zware dagen. Duitsche aanval neemt toe in hevigheid. DE ORDE TE HAARLEM „Regeering heeft zich naar elders begeven". De Koningin te Londen. Verspreidt geen valsche geruchten Proclamatie van de Koningin 57e Jaargang No. 17453 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- ciienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 14 Mei 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 365, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Wij maken thans allen zeer zware dagen door. Voor velen onder ons, wier zonen onder de wape nen zijn en die thans niet weten waar zij zijn en hoe het hun gaat is de beproeving nog zwaarder. In Haarlem en in de onmiddellijke omgeving was het vanmorgtS», op dezen prachtigen Meimorgen, merkwaardig rustig. Anders dan op de drie voor gaande dagen van deze nachtmerrie der werkelijk heid, die ons volk plotseling overvallen heeft. Al leen in de houding van de militairen en van de bevolking was er geen wijziging; die bleef even beheerscht en kalm. Ons allen sterkt dat weder- keerig. Er kunnen ons nog zeer moeilijke dagen te wach ten staan. Het is wel zeker dat die zullen komen. Welnu, wij moeten deze beheerschïng, deze kalmte weten te behouden en dat zal gelukken omdat het de eerste vier dagen ook gegaan is. Nog steeds be- teekent een goed begin het halve werk. De taak der ons controleerende militairen en burgers wordt daardoor ten zeerste vergemakkelijkt. En ik geloof dat hier wel eens erkentelijkheid geuit mag wor den voor de niet alleen ijverige maar ook prettige wijze waarop zij die taak vervullen. De wedergeboorte van de Natuur, die in deze schoone Meimaand weer zoo prachtig tot uiting komt, is niet alleen een tegenstelling tot de ver schrikking van den woedenden oorlog maar ook een troost. En zij houdt een belofte in van betere tijden die komen zullen. Wij weten niet of dat spoedig zal geschieden, maar komen zullen zij. Dat weten wij zeker. Ik volsta vandaag met deze enkele woorden van bemoediging. Wees rustig, vertrouw op God. R. P. Fransch legerbericht van hedenmorgen PARIJS, 14 Mei. (Havas) Het legerbericht van Dinsdagmorgen luidt: „De Duitsche aanval ontwikkelt zich met toegeno men hevigheid. Uit Midden-België valt niets bijzon ders te melden. De vijand heeft de Maas bereikt van Luik tot Namen en te Sedan. Deze laatste stad werd geëvacueerd en in de onmiddellijke omgeving, als mede in het gebied ten noorden van Dinant, vonden bijzonder verwoede gevechten plaats. Er wordt strijd geleverd ten zuiden van Longwy tot den Moezel. De vijandelijke aanvallen werden afgeslagen in het ge bied van Wissembourg. Onze troepen en de troepen der geallieerden strijden dapper tegen "den vijand, die in het bijzonder met zijn gevechtswagens en zijn luchtmacht een buitengewone krachtsinspanning ontplooit. Aan het einde van den dag van 13 Mei waren 16 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Die vliegtuigen moeten worden toegevoegd aan de ge tallen, genoemd in het legerbericht op den avond van 13 Mei. Vannacht heeft onze luchtmacht talrijke ver kenningsvluchten gemaakt." Waarop gelet moet worden Ons wordt verzocht, in verband met het bevorderen van de orde in de stad, het publiek aan te manen alleen op de trot toirs te loopen. Niemand mag zijn handen in den zak of op den rug houden. Het verkeer moet uitsluitend rechts van den weg rijden. Fietsers mogen niet naast elkaar rijden. Proclamatie van den Opperbevelhebber. PROCLAMATIE AAN ALLE NEDERLANDERS. De Regeering heeft zich naar elders begeven om zich onder de tegen woordige omstandigheden volle vrijheid van handelen te verzekeren. Ik doe in dezen moeilijken tijd een beroep op U allen om de eensgezindheid te bewaren, noodig voor het bevorderen van orde en rust achter het front en van discipline en vastberadenheid in het front. De generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht, belast met het militair gezag in het in staat van beleg verklaarde gebied, H. G. WINKELMAN. De Regeeringspersdienst meldt: In het sta dium, waarin de strijd thans is getreden, heeft de regeering het noodzakelijk geacht in het be lang van het land en van zijn overzeesche ge- biedsdeelen en ter bewaring onder alle om standigheden van haar volledige vrijheid van handelen, den zetel van het bewind te verplaat sen. H. M. de Koningin en haar ministers hebben zich daarom naar elders begeven. LONDEN, 13 Mei (Reuter). Een Britsch hof bericht meldt, dat Koning George zich Maandag avond naar Liverpool Street Station heeft begeven om daar H. M. Koningin Wilhelmina der Neder landen te begroeten, die vanavond te Londen is aangekomen. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard waren op het station aanwezig toen de Koningin uit den trein stapte. Na de begroeting onderhield de Koningin zich even met het Prinse lijk Paar, waarna zij zich tot den Koning wendde en in het Fransch een langdurig gesprek met hem voerde. H.M. de Koningin arriveerde te Londen met een extra-trein. De opperbevelhebber heeft de volgende procla matie aan het Nederlandsche volk gericht: AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK! De loop van de krijgsverrichtingen hier te lande heeft H. M. de Koningin en haar ministers doen besluiten den zetel der regeering naar elders te verplaatsen. Dit besluit is genomen na rijpe overweging en op goede gronden. Het Koninkrijk der Nederlanden bestaat immers niet alleen uit het gebied in Europa; van evenveel beteekenis zijn de gebiedsdeelen overzee, waaraan ons kleine land sinds eeuwen zijn belangrijke po sitie te midden der volkeren voor een zeer groot deel heeft te danken. De regeering heeft den duren plicht, het bestuur over alle gebiedsdeelen van het Koninkrijk te ver zekeren. Zij mag niet het gevaar loopen door een plaatse lijk doordringen van den vijand te worden afge sneden. Zij kan de belangen van het Moederland ook behartigen, wanneer zij elders in nauw overleg met onze bondgenooten kan handelen en'besluiten. Nederland blijft derhalve onder het bestuur van zijn wettige regeering. Als haar hoogste vertegen woordiger hier te lande treed ik op. Alle departementen van algemeen bestuur, be sturen van provinciën en gemeenten blijven in hun bevoegdheden en verzekeren de voorziening in de noodzakelijke behoeften der bevolking. Alle berichten vanwege den vijand als zou het Nederlandsche volk van zijn leiding zijn verlaten, zijn derhalve beslist onwaar. De burgerij moet haar eersten plicht blijven ver vullen, met rust en vastberadenheid de beproevin gen doorstaan, waaraan wij buiten onze schuld zijn onderworpen, zooals de weermacht onder zeer moeilijke omstandigheden met voorbeeldigen moed haar eersten plicht, de verdediging des vaderlands, nakomt. De militaire toestand ka nthans als volgt worden geschetst. In de noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. Een poging om den afsluitdijk te forcee- ren is tot nu toe verijdeld. Het noordelijk gedeelte van Rotterdam is vast in onze handen. Het veldleger is hedennacht teruggenomen op onze bekende nieuwe Hollandsche waterlinie. De stelling van Den Helder is volkomen in tact. In Brabant is de toestand onzeker. Zeeland is vast in onze handen. Onze luchtverdediging blijft niettegenstaande de geleden verliezen paraat. De strijd is zwaar. Hij is echter waard gestreden te worden, omdat het gaat om ons zelfstandig volksbestaan, dat wij eeuwen geleden onder leiding van Oranje hebben veroverd. Leve H. M. de Koningin. Leve het Vaderland. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht waarschuwt uitdrukkelijk tegen het verspreiden van valsche geruchten. Het ver der vertellen van ongecontroleerd alarmee- rend nieuws dient met alle middelen te wor den tegengegaan. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons het publiek met den grootsten nadruk aan te raden, geen gehoor te geven aan geruchten en die ook niet te verspreiden. 'sGRAVENHAGE, 14 Mel. H. M. de Koningin heeft hedenochtend een proclamatie uitgevaar digd van den volgenden inhoud: Nadat volstrekt ?eker was geworden dat wij en onze ministers in Nederland niet langer vrijelijk konden voortgaan met de uitoefening van het staatsgezag, moest het harde, maar noodzakelijke besluit worden genomen, den zetel der regeering te verplaatsen naar het bui tenland voor zoo lang als onvermijdelijk, en met de bedoeling ons terstond weer in Nederland te vestigen zoodra zulks maar eenigszins kan. De regeering bevindt zich thans in Engeland. Zij wenscht een regeeringscapitulatie te voorkomen. Daarbij blijft het Nederlandsche grondgebied, dat in Nederlandsche handen blijft, in Europa zoowel als in Oost- en West-Indië, één souvereine staat, die zijn stem als volwaardig lid der statengemeen schap en in het bijzonder in de beraadslagingen van de gezamenlijke bondgenooten zal blijven la ten hooren en tot zijn recht zal weten te brengen. De militaire overheid, en in hoogste ressort de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht beoor deelt thans welke maatregelen in militair opzicht noodig en verantwoord zijn. Daar waar de overweldiger heerscht moeten de plaatselijke burgerlijke overheden alles blijven doen wat» in het belang der bevolking nuttig kan zijn, en in de eerste plaats medewerken, tot het be waren van orde en rust. Ons hart gaat uit naar onze Iandgenooten in het vaderland, die harde tijden zullen doormaken. Maar Nederland zal zijn geheele Europeesche grondgebied éénmaal met Gods hulp herwin nen. Herinnert u rampen uit vroegere eeuwen, waaruit Nederland is herrezen. Zoo zal het ook ditmaal gaan. Dispereert niet. Doet allen wat u mogelijk is in 's lands welbegrepen belang. Wij doen het onze. Leve het Vaderland. (w.g. WILHELMINA) Geallieerden landen te Bjerkvik. ERGENS IN NOORWEGEN, 14 Mei. (Reuter). Het gisteravond uitgegeven Noorsche legerbericht luidt: Zondagnacht is een gemeenschappelijke actie ontketend om het district rondom Bjerkvik in de zóne van Narvik te veroveren. De troepen der ge allieerden en van Noorwegen zijn van Gratangs- eiden uit de bergen zuidwaarts opgetrokken, ter wijl andere geallieerde troepen onder dekking van oorlogsschepen te Bjerkvik geland zijn. Zij trek ken op in noordelijke en oostelijke richting. De gevechten duren voort. Van zuidelijk Haalogaland valt niets te melden. Het verkeer te Haarlem. Autobuslijn Groote MarktMuiderslotweg. De Brockway die de laatste dagen niet kon rijden, begint héden een kleinen dienst met 4 autobussen tussohen de Groote Markt en den Muiderslotweg in Haarlem-Noord. Er wordt 's morgens 6.20 begonnen tot 's avonds 7 uur. PARKEERVERBOD. In de hoofdstraten van Haarlem. In het belang van de veiligheid van het verkeer heeft de Commissaris van Politie te Haarlem voor de volgende straten een parkeerverbod uitgevaar digd: Schoterweg (van de Kleverlaan tot aan de stad), Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat. Ko ningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Jansstraat, Jansweg en Smedestraat. HULP UIT ZUID-AFRIKA VOOR NEDERLAND EN BELGIë. Het Zuid-Afrikaansche parlement heeft met alge- meene stemmen besloten een bedrag van honderd duizend pond sterling beschikbaar te stellen voor hulpverleening aan Nederland en België. 3Iislukte Duitsche aanvallen op Nederlandsche marineschepen. Vijf Duitsche vliegtuigen neer geschoten. AANVAL OP DEN AFSLUITDIJK AFGESLAGEN. Officieel bericht van het Nederlandsche opper bevel van Dinsdag 14 Mei, no. 1. In den ochtend van gisteren, 13 Mei, hebben Duitsche vliegtuigen een aanval op schepen van de Koninklijke Marine in de Nederlandsche wate ren om Noord-Holland gedaan. Deze aanval had geen succes. Van de vier boven Den Helder verschenen vlieg tuigen zijn er drie neergeschoten. Later in den ochtend werden nog twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den avond van den dertienden hebben de Duitschers, na een inleidende artilleriebeschieting gedurende een uur, een aanval gedaan op den af sluitdijk. Deze aanval is afgeslagen. De Nederlandsche legerberichten van Zaterdag, Zondag en Maandag luidden: 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. Fransche en En- gelsche strijdkrachten zijn ons te hulp gesneld, en zullen gezamenlijk met de Nederlandsche troepen onzen vaderlandschen bodem verdedigen. Onze grenstroepen volbrachten moedig hun taak. De hun opgedragen vernielingen werden tot stand gebracht. Daarna werden zij grootendeels terug genomen. Na verwoede aanvallen van onze troepen, welke vier uur duurden, is Mill dat gisteren aanvanke lijk in handen .van den vijand was geweest, dien zelfden dag door ons hernomen. Daarbij werd de geheele Duitsche bezetting van een pantsertrein vernietigd. In den trein zijn in het Nederlan'dsch gestelde pamfletten en Nederlandsche uniformen aangetroffen! Volgens de laatste berichten van het oude fort Het Fransche legerbericht van Dinsdagavond 1 luidt: „De Duitsche troepen hebben vandaag hun massa-aanvallen zoowel in Nederland als in België voortgezet. In Nederland hebben zij terreinwinst geboekt ten zuiden van den loop van de Maas. In België hebben Fransche tegenaanvallen met tanks in 't gebied van Sint Truien den vijand zware verliezen toegebracht. Vooral in de Ardennen waren de Duitsche aanvallen zeer krachtig. Zij zijn hier opgerukt. Onze afdeelingen cavalerie hebben zich op de Maas teruggetrokken, nadat zij hun taak om den opmarsch van den vijand te vertragen hadden vervuld. De vijand heeft voor een deel de loop van de rivier bereikt. Krachiigen druk oefen de de vijand uit op Longwy. Zijn aanvallen werden teruggeslagen, evenals de aanvallen ten Oosten van de Moezel en in het Saargebied. Van den Rijn valt niets te melden. De bombardementsvliegtuigen van de geallieer den en van den vijand hebben hun actie tot steun van de troepen te velde voortgezet en colonnes van den vijand aangevallen. Vijftien vijandelijke toe stellen werden neergeschoten. Op de achterwaarts gelegen linies heeft de actie van de vijandelijke luchtmacht uit militair oogpunt slechts schade aan Pannerden, hield de bezetting, ondanks de vijan delijke actie, hardnekkig stand. Ten oosten van Arnhem en meer stroomafwaarts is de vijand er in geslaagd de IJsel te overschrij den. Engelsche luchtstrijdkrachten hebben Waalha ven, het eenige zich in Duitsche handen bevinden de vliegveld, herhaaldelijk gebombardeerd. Duit sche troepen zijn van dit vliegveld doorgedrongen tot enkele punten in Rotterdam. Een krachtige zuiveringsactie is thans tegen hen nog gaande. Te 's-Gravenhage is een poging tot overrompe ling van het hoofdcommissariaat van politie volko men mislukt. Aldaar is uit enkele huizen, bewoond door Duitschers, die tot dusverre gastvrijheid geno ten hebben in ons land, op Nederlandsche militai ren en politie geschoten. Hieraan is op doeltref fende wijze een eind gemaakt. Hoewel op enkele plaatsen wederom parachutis ten zijn gedaald, is hun aantal zeer gering. Zij deel den het lot van de gisteren gelande parachute troepen en werden grootendeels vernietigd. Nederlandsch legerbericht van Zondag 12 Mei. 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. Duitsche troepen hebben op verschillende plaatsen de Maas en de IJsel overschreden. Onze grenstroepen zijn gedeeltelijk volkomen ongeschokt teruggenome!' Nederlandsche luchtstrijdkrachten hebben op rukkende Duitsche troepen gebombardeerd. De Fransche troepen zijn in het Oostelijk deel van Brabant met den vijand in aanraking geko men. In de Noordelijke provinciën, waar zich geen verdedigingslinies bevonden, zijn onze grenstroe pen teruggegaan, daarbij 's vijands opmarsch ver tragend. In het binnenland zijn slechts op een enkele plaats parachutisten geland, deze zijn echter on schadelijk gemaakt. Enkele Duitschers, die den eer sten dag van den oorlog gedaald waren, zwerven rond; zij worden opgejaagd en vernietigd. Eenigen van hen hadden een paar autobussen bemachtigd en voerden daarin Nederlandsche burgers mede. De Duitschers werden door onze pantserwagens buiten gevecht gesteld. Duitsche troepen schijnen in Nederland niet zonder dekking van Nederland sche militairen of burgers te kunnen vechten. Het vliegveld Waalhaven is door onze artillerie krachtig onder vuur genomen en heeft zijn betee kenis voor den vijand verloren.'De zuiveringsactie te Rotterdam is bijna ten einde gebracht. De Koninklijke Marine ageerde, in samenwer king met de bondgenooten .ter verdediging van de vitale pur.ten van ons gebied. In het binnenland is het militair gezag den toe stand volkomen meester. Het officieele Nederlandsche legerbericht van 13 Mei 1940 no. 1 luidt: 's-GRAVENHAGE. 13 Mei. De Duitsche troe pen, die de IJsel hebben overschreden, zijn op en kele punten in aanraking gekomen met onze, door inundatiën beveiligde stellingen in het Westelijk deel van Gelderland. In de Noordelijke provinciën hebben de Duit sche troepen plaatselijk de kust van het IJselmeer en van de Waddenzee bereikt. Onze grenstroepen in dit deel des lands zijn met geringe verliezen verder teruggetrokken en binnen onze stellingen aangekomen. De Duitschers hebben met pantsertroepen de Langstraat bereikt. In het Zuidelijke deel van Rotterdam bevinden zich nog zwakke, zwaar bewapende afdeelingen, doch zonder artillerie. Ondanks de groote Duitsche overmacht in de lucht hebben onze'luchtstrijdkrachten met zeld zame heldhaftigheid voor den vijand belangrijke objecten gebombardeerd. Het officieel legerbericht van het Nederlandsche opperbevel van Maandag 13 Mei, No. 2, luidt: 's GRAVENHAGE. 13 Mei: In een kleinen sector van de Grebbelinie heeft de vijand terrein gewonnen, dat door ons gedeel telijk werd heroverd, doch na hernieuwde Duitsche aanvallen niet behouden is. In de Noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. In het Zuidelijk deel van Rotterdam bieden de aldaar aanwezige Duitsche afdeelingen hardnek- kigen weerstand. De in de Langstraat gemelde Duitsche troepen hebben de Moerdijkbrug weten te bereiken hebben deze brug overschreden. De Fransche troepen in Brabant nemen in sterkte toe. Verschillende eenheden van het leger en van de Koninklijke Marine hebben door hun heldhaftig gedrag de beste tradities van ons volk, die zich mede weerspiegelen in de vastberaden houding van de burgerij, bevestigd. Volgens de verklaringen van een gevangen genomen Duitschen vHeger-officier hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten in Nederland groote verliezen geleden tengevolge van het uitstekende schieten van onze luchtdoelartil lerie. weinig belangrijke doelen aangericht". Het Fransche ministerie van oorlog meldt: Daladier heeft zich Zondag begeven naar de Noordelijke grenzen en naar België, waar hij een bezoek bracht aan verscheidene commandoosten. De troepen der geallieerden, die tegen de Duit schers in actie zijn getreden op den eersten dag, dat zij België en Nederland hebben overvallen, leggen overal grooten moed aan den dag. Hun leiders over zien de gebeurtenissen met een opvallend meester schap. Evenzeer is de grensbevolking bezield met een bewonderenswaardige vastberadenheid, ondanks de luchtbombardementen, die gericht worden op tal van steden en dorpen, welke geen enkele militaire beteekenis hebben. Overal in Frankrijk en België zijn de convooien van onze troepen en oorlogs materiaal op buitengewoon ordelijke wijze verloopen en werden zij toegejuicht door de bevolking, welke langs den kant van de wegen stond geschaard. Tijdens zijn bezoek aan België heeft de heer Daladier, vergezeld van vooraanstaande militaire chefs van het Fransche- en Britsche commando, Koning Leopold der Belgen begroet. Havas beschrijft de situatie in België als volgt: De Duitschers hebben hun druk op beide vleugels vergroot namelijk ten noorden van Luik, waar het Albertkanaal begint in de rich ting van Hasselt en Tongeren en in de Arden nen. Zij werpen steeds meer eenheden in den strijd, „Het is een groote stortvloed", zoo zegt men in gezaghebbende Fransche kringen. Men voegt er aan toe dat het Fransche commando dpartegen een muur opwerpt. In de richting van Hasselt en Tongeren hebb ende gemotori seerde Fransche strijdkrachten aan de Duitsche gemotoriserde eenheden harde slagen toege bracht. Tijdens de gevechten, waarin 1500 a 2000 ge vechtswagen tegen elkander optraden in een helsch tournooi, hebben de Fransche aanvals- wagens hun superioriteit op de Duitsche ge toond. ENGELSCHE VLIEGTUIG AANVALLEN OP VIJANDELIJKE VERBINDINGEN. Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat Britsche vliegtuigen Zondagavond aanvallen hebben ondernomen op de vijandelijke verbin dingen in Duitschland tusschen den Rijn en de Nederlandsche grens. Een groep Blenheim-vliegtuigen heeft ook een zwaar bombardement gericht op de vijandelijke troepen, die door Oost-België oprukten. Al onze vliegtuigen op een na zijn veilig teruggekeerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart zegt in een mededeeling: Het is bekend dat 45 vijandelijke vliegtuigen in gevechten door de Royal Air Force sedert Zater dagmorgen zijn neergeschoten en men kan veilig aannemen dat ongeveer 45 andere toestellen vernield of beschadigd zijn. Tot dusverre zijn ongeveer 35 Engelsche vliegtuigen niet teruggekeerd, doch het is bekend dat eenige hunner noodlandingen hebben gemaakt in België en Frankrijk. Uitgebreide verken ningen toonen aan dat veel schade is aangericht aan vliegvelden, die door den vijand gebruikt worden voor het aanvoeren van tegen Nederland gerichte troepen en het daardoor noodzakelijk geworden ge bruik van noodvliegtuigen heeft den vijand zeer zware verliezen aan vliegtuigen doen lijden. Waar genomen werd dat van zestien vijandelijke troepen transportvliegtuigen op een der landingsterreinen, veertien beschadigd waren. DRUK TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIë Bevoegde militaire kringen in Londen gaven gis teren als volgt een overzicht van den militairen toe stand. Gedurende eenige dagen zal de positie noodzake lijkerwijze duister blijven in de lage landen. In be paalde omstandigheden zal het noodig kunnen zijn in beperkte mate terug te trekken, maar dit behoeft geen reden tot verontrusting te zijn. Men gelooft, dat er een zware opstopping bestaat in de achterhoed# van het Duitsche leger. Deze wordt verhevigd door de luchtbombardementen der geallieerden. De geallieerden zullen zeer terughoudend blijven ten opzichte van de bewegingen van hun eigen troepen. Er wordt nadruk op gelegd dat, al zijn de geallieerde strijdkrachten in contact met de Duitsche voorhoede, het Duitsche hoofdkwartier niet nood zakelijk nauwkeurig de sterkte kent van de geal lieerde strijdkrachten, waaraan het het hoofd zal moeten bieden. De voornaamste Duitsche-aanval is tot ontwik keling gekomen in de verwachte richting, n.l. tusschen de Belgische en Nederlandsche legers in, in een poging om deze beide te scheiden. De Duitsche druk is het zwaarst in de buurt van Maastricht. Er zijn belangrijke aanwijzingen die niet noodzakelijk van militairen aard zijn dat Duitschland alles op het spel zet met zijn groot offensief in de lage landen. In de geschiedenis heeft Duitschland altijd zijn volle kracht gegeven in den aanvankelijken slag en het schijnt thans op gelijke wijze te handelen. Het is bekend dat de Duitsche strijdkrachten, die in het veld gebracht zijn tegen de lage landen, sterk zijn, maar het is in dit stadium niet mogelijk haar aantal te ramen. De toestand ten aanzien van het neerlaten van parachutisten te Rotterdam en Den Haag is duister en de desbetreffende berichten zijn vaak met elkaar in strijd. Het publiek kan de Duitsche parachutisten on derscheiden van geallieerde vliegers, die zich door een noodsprong in veiligheid brengen door het feit, dat uit een geallieerd vliegtuig niet meer dan zes man omlaag kunnen springen. Gewoonlijk werpen de Duitsche machines elk zeventien man uit in enkele minuten. De Nederlandsche en Belgische gelden in Amerika. WASHINGTON, 14 Mei (Havas). Het em bargo. dat president Roosevelt gelegd had op de Nederlandsche en Belgische golden in de Vereenigde Staten, is opgeheven.- Althans voor zoover het de beide regeeringen van Nederland en België betreft. Deze landen zullen voortaan van die fondsen ge bruik kunnen maken. Het bedrag hiervan is niet nauwkeurig bekend, maar schijnt zeer aanzienlijk te zijn. Wat particulieren personen betreft, hun te goed in Amerika blijft bevroren, doch in bepaalde omstandigheden zullen zij hierover het vrije gebruik kunnen terugkrijgen. HEDEN: 4 PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1