Haarlem's Dagblad 3. C. 3Caan Verkoop van alcoholhoudende dranken verboden De Nieuwe Toestand. Beperkt het telefoneeren. Eet-, Zit- en Slaapkamer ameublementen Karpetten Gordijnstoffen Aan de burgerij van Haarlem Duitsche troepen in de residentie. Radiotoespraak van Generaal Winkelman. Belgische defensielinie hij de Fransche grens doorbroken Duitschers opereeren met krachtige stoottroepen Het verloop van den strijd in Nederland en België Actikeieu- 57e Jaargang IVo. 17454 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hootdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 15 Mei 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, pei maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3 55, losse nummers 6 cent per ex. Advertenliën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Nu tengevolge van de bezetting van bijna geheel ons land door de Duitsche legers voor ons allen een geheel andere toestand is ingetreden achten wij het onze plicht u een raad te geven, die zich aansluit bij een aanmaning door den opperbevel hebber gisterenavond in zijn radio-toespraak geuit. Hij spoorde er toe aan, de rust en orde te bewaren. Dat zij u aanbevolen. Wij moeten daar allen ten beste toe medewerken. In een proclamatie aan de burgerij heeft de bur gemeester van Haarlem vanmorgen gezegd: „Met den grootsten aandrang verzoek ik iedereen een rustige en waardige houding tegenover deze (de Duitsche) troepen aan te nemen, die ook van hun bevelvoering last hebben gekregen zich correct te gedragen". Dat is duidelijk en ik geloof dat or.s volk alle eigenschappen bezit om die houding op voorbeeldige wijze te bewaren. Het heeft in de vijf oorlogsdagen zijn rust en orde getoond; het zal daar ook nu niet in falen. En evenmin in cor rectheid, waarmee de mensch ziqh altijd van zijn beste zijde doet kennen. Door deze houding, door onze waardigheid, zul len wij ons de Nederlanders toonen die wij zijn. R. P. Het publiek wordt dringend geraden het aanvragen van ïitferlocale gesprekken zooveel mogelijk te beperken daar anders het telefoon verkeer ontwricht wordt. Men telefoneere ook locaal zoo weinig mogelijk. EARTELJORiSSTR. 39-41 TEL. 10250, OPGER. 1333 in alle stijlen Bezoekt onze Permanente Meubeltentoonstelling Barteljorisstraat 34 Grootste Speciaalzaak voor compl. Meubileering voor Haarlem en Omstr. (Adv. Ingez. Med.) Hedenmorgen 9 uur werd de volgende bekend making uitgegeven: Wij kunnen verwachten dat elk oogenblik Duit sche troepen te Haarlem zullen binnenrukken. Met den grootsten aandrang verzoek ik iedereen een rustige en waardige houding tegenover deze troepen aan te nemen, die ook van hun bevelvoe ring last hebben gekregen zich correct te gedra gen. De Haarlemsche politie blijft gewapend en in dienst en behoudt haar volle gezag tegenover de burgerij. De Burgerwacht moet nadere oproeping afwach ten. De huizen blijven verduisterd en ook de straat verlichting zal hoogstens spaarzaam brahden. Voorloopig blijft de bepaling van kracht dat de café's om 8 uur dicht gaan en na 9 uur niemand zich zonder geldige reden op straat mag bevinden. Ieder burger, die nog wapens of munitie in huis heeft, wordt met de grootste klem bevolen deze I terstond in te leveren op het Politiebureau in de Smedestraat I Voorts begeve iedereen zich zooveel mogelijk aan zijn gewone werk. Haarlem, 15 Mei 1940. De Burgemeester. J. E. DE VOS VAN STEENWIJK. Het A.N.P. meldt: De opperbevelhebber heeft de volgende ver ordening uitgevaardigd; de generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht, belast met de uitoefening van het militair gezag in het geheele in staat van beleg verklaard grondgebied des rijks, gelet op art. 22 van de Oorlogswet, stelt vast de volgende verordening: Art. 1. Het is tot nader order verboden op den openbaren weg of in schouwburgen, sociëteiten, koffiehuizen, tapperijen of andere soortgelijke inrichtingen, sterken drank of zwak-alcoholi- schen drank te verkoopen. of op andere wijze ter beschikking van het publiek te stellen. Art. 2. Overtreding van dit verbod wordt over eenkomstig het bepaalde in art. 43 van de Oorlogswet gestraft met hechtenis van ten hoog ste 1 maand of geldboete van ten hoogste 300 gulden. Art. 3. Deze verordening wordt afgekondigd door middel van den radio-omroep en treedt daarmede onmiddellijk in werking. Generaal Winkelman Aan de soldatencer ten volle voldaan. Het A.N.P. meldt: 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. Aan een dag order, gisteren door den opperbevelhebber van land- en zeemacht aan de troepencommandan ten gericht, wordt het volgende woord van hulde aan de troepen ontleend: lk verzoek u aan de troepen en onderdeelen mede te deelen, dat ik vervuld ben van diepe bewondering en dankbaarheid voor hetgeen door u en door onze troepencommandanten en troepen is verricht. In hoofdzaak de wanverhou ding in het bezit van materieele middelen is de oorzaak geweest, dat niet op alle plaatsen waar zulks dezerzijds was gelast, stand is kunnen worden gehouden. Aan de soldateneer is door u ten volle voldaan. ORDER van den opperbevelhebber. Het A.N.P. meldt: 's-ÓRAVENHAGE, 15 Mei. De opperbevelhebber van land- en zee macht geeft de volgende order: In afwachting van nadere orders is het aan de commandanten van de Nederlandsche weermacht verboden militairen met verlof te zenden. Het verkeer in Haarlem en Omgeving De trams op de lijnen AmsterdamHaarlem Zandvoort en SoendapleinHeemstedeHillegom rijden heden normaal. De lijn HaarlemLeiden functionneert voorloopig tot Sassenheim. De buslijn A rijdt normaal, om de 10 minuten de lijnen B en C rijden voorloopig om de 15 mi nuten. Morgen gaan ook de Brockwaybussen weer nor maal rijden. Hedenmorgen rijdt een verkorte dienst Muider- slotwegGroote Markt, hedenmiddag begint men op lijn 1 te rijden. Intocht in den vroegen morgen. Het A.N.P. meldt: 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. De Residentie ontwaakte hedenmorgen al zeer vroeg en ver moedelijk zoo vroeg tegen haar wil, doordat Duitsche vliegtuigen laag over de stad vlogen. Het waren er niet veel. Slechts enkele, die na een „rondje" boven de stad weer terug keer den. Even later zag men in het centrum, op ae Lange Voorhout, een onbekend schouwspel: Duitsche gemotoriseerde troepen reden deze beroemde allee op. In een auto kwam hierbij een hooggeplaatst Duitsch officier met een ordonnans mede die op het Lange Voorhout ongeveer tegenover het A.NP. kantoor stopte. De ordonnans begaf zich naar Hotel des Indes en meldde zich daar. Eenige oogenblikken later verscheen de Duitsche gezant, graaf von Zech von Burckersroda, die in Des Indes verblijf hield, in cieviele kleederdracht en blootshoofds. Hij begaf zich naar de plaats waar de officier, die was aangekomen, stond en zij brachten elkander den Duitschen groet. Na eenige besprekingen, welke zich al wandelen de afwikkelden (vermoedelijk om het gesprek zoo vertrouwelijk mogelijk te houden) stapten beiden in de auto, die naar de binnenstad wegreed in de richting van de woning van den Duitschen gezant. Ongeveer tien minuten later verscheen de auto opnieuw. Thans bevatte deze behalve genoemd Duitsch opper-officïer en de gezant, nog twee marine-offi cieren van hoogen rang alsmede twee landmacht officieren. Zij wandelden langs de Duitsche troe pen, die opgesteld sfonden en brachten het militair saluut, de gezant beantwoordde het saluut met den Duitschen hand-groet. Allen begaven zich toen naar Hotel des Indes. Inmiddels waren nog Nederlandsche troepen op het Lange Voorhout aanwezig. Met belangstelling bekeken zij van een afstand de Duitsche motor rijders. alsmede een Duitsche tankwagen. Te ongeveer zes uur verzamelden zich op bevel van Nederlandsche officieren verschillende groe pen Nederlandsche soldaten en klonk het bevel: wapens inleveren. Dit geschiedde op de gras-per ken van de laan. Enkele soldaten bleven met het geweer bewapend, vermoedelijk aangewezen als versterking van de plaatselijke politie voor orde handhaving. Na zessen kwamen reeds nieuwsgierige burgers opdagen. Controle van legitimatie-bewijzen was er niet meer. Al heel gauw werden met de Duitsche soldaten gesprekken aangeknoopt, die van een dergelijke afleiding allerminst afkeerig waren. Voor zoover wij konden waarnemen ging men, zonder eenige te_ rughouding, op de gesprekken in. Wij hadden een gesprek van ongeveer een kwartier met enkele van hen. Zij vertelden ons dat zij zoowel de tochten door Tsjecho-Slowakije als Polen hadden mee gemaakt en nu reeds wisten dat zij straks naar België zouden gaan. Vooral in Polen, zoo ver telden zij ons, hadden zij zware tochten uitge voerd. Soms vijfhonderd kilometer op den motor op een dag. Een enkele maal hadden zij in veertien dagen niet anders geslepen dan zoo nu en dan afwisselend op zulk een tocht in de „zijspan". Wat daarbij vooral trof was het frissehe uiterlijk van deze soldaten. Zij waren weliswaar bestoft en berookt, maar de gezon de gelaatskleur viel duidelijk te herkennen. Ook de verzorging liet niets te wenschen over. Dit zag men juist aan de kleinigheden: uitstekend geknipt haar, geschoren en frissehe tanden. Aan niets was te mer ken dat zij een bijna onafgebroken strijd, als waar van zijn verhaalden, achter den rug hadden. Scholen te Haarlem morgen open. B. en W. van Haarlem hebben aan de directeuren/ hoofden der gemeentelijke .onderwijsinrichtingen en de besturen der bijzondere inrichtingen van onder wijs te Haarlem het volgende gemeld: Met ingang van Donderdag 16 Mei a.s. kunnen de scholen voor zoover de gebouwen daartoe be schikbaar zijn weder worden geopend. Het onderwijs wordt gegeven op dezelfde tijdstip pen en volgens denzelfden rooster als vóór de Pink- Stervacantie, hetgeen inhoudt, dat scholen, welke vorige week 's morgens les gaven, deze week 's mid dags de lessen hervatten on omgekeerd. Het onderwijzend personeel moet Donderdag bij den aanvang van den ochtend- resp. den middag schooltijd aan de school aanwezig zijn, ook al is het gebouw nog niet vrij. Blijkt, dat een gebouw niet vrij is. dan worden de leerlingen weder naar huis gezonden tot nader bericht. De hoofden van dc scholen geven hiervan, onder vermelding der omstandigheden onverwijld be richt aan de Gemeente-secretarie, afd. Onderwijs. Het A.N.P. meldt: De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal H. G. Winkelman, heeft Dinsdagavond voor den Nederlandschen omroep de volgende toe spraak tot het Nederlandsche volk gehouden: Nederlanders, Ik heb er prijs op gesteld, u persoonlijk een toe lichting te geven bij het hoogst ernstige besluit, dat u reeds hedenavond hebt gehoord door de Ne derlandsche radio. Wij hebben de wapens moeten neerleggen omdat het niet anders kon. Allen waren vastbesloten ons vaderland te verdedigen tot het uiterste. Welnu ik, die als Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht alle berichten ontving, ik wist met volstrekte ze kerheid, dat dit uiterste vandaag was bereikt. Onze soldaten hebben gestreden met een moed die on vergetelijk zal blijven. Maar de strijd was te on gelijk; onze troepen stonden tegenover technische middelen waar tegen de grootste menschelijke moed niet is opgewassen. Bij duizenden zijn zij gevallen voor de vrijheid van Nederland. De luchtstrijdkrachten waarover wij thans nog beschikken zijn zoo minimaal, dat zij onze troepen te land nagenoeg niet meer bij de operation kon den steunen. Tegenover de Duitsche overmacht in de lucht hadden ook onze andere afweermiddelen, zooals de luchtdoelartillerie, slechts een beperkte uitwerking, hoe dapper en bekwaam de luchtdoel batterijen haar taak ook vervulden. Zoo stonden onze troepen bloot aan de vernietigende bombar dementen van het Duitsche luchtwapen. En niet alleen zij. Onder de burgerbevolking, onder vrouwen en kinderen, maakte de luchtoor log tallooze slachtoffers. In ons dichtbevolkte land, met zijn vele steden, kan bij luchtbombardemen ten moeilijk worden onderscheiden tusschen mili taire en niet-militaire objecten. Rotterdam, dat vanmiddag door de Duitsche luchtmacht werd ge bombardeerd, heeft het droevig lot van den totalen oorlog ondergaan. Utrecht en andere groote bevol kingscentra zouden binnen zeer korten tij-'d dit lot met Rotterdam moeten deelen. Vrijwel geheel aangewezen op eigen kracht, waren wij niet in staat ons lan'd onze burgerbe volking, voor dit geweld te behoeden. Het waren deze harde feiten, die mij noopten, mijn hoogst ern stig besluit te nemen: wij hebben den strijd ge staakt. Ik kan mij ten volle indenken, dat dit besluit voor veie Nederlanders schokkend is. Laten zij allen echter beseffen, dat ik op dit oogenblik de Nederlandsche regeering hier te lande vertegen woordig en dat ik derhalve niet alleen gerech tigd doch ook verplicht was te besluiten, zooals het belang van het Nederlandsche volk in deze omstandigheden voorschrijft. Het staat voor mij onomstootelijk vast, dat dit belang medebrengt, dat de volstrekt ongelijke strijd moet worden gestaakt, opdat nog niet meer on schuldige slachtoffers vallen. Wie mijn verant woordelijkheid kan peilen, beseft, hoe zwaar mij dit besluit moet zijn gevallen. Het kon echter niet anders luiden. Nederlanders! Hebt ondanks dezen zwaren te genslag vertrouwen in de onverwoestbare krachten en tradities van ons volle. Wij hebben deze beproe ving van een korten doch hevigen oorlog moeten doorstaan. Wij zullen-het nieuwe lot dat ons voor loopig beschoren is met denzelfden moed en vast beradenheid dragen als waarmee wij den strijd voor onze zelfstandigheid hebben gevoerd. Hebt daarom, ik herhaal het nogmaals, vertrouwen op de toekomst. Doch vooral! Toont dit vertrouwen door de rust en orde te bewaren, welke wij zoo dringend be hoeven om ons geschokte land weder op te bouwen. Laten wij ons thans richten op dezen eersten plicht, welken het vaderland ons oplegt. Leve Hare Majesteit de Koningin! Leve het Vaderland! Ernstige verwoesting te Rotterdam. Zij vertelden ons ook door Rotterdam te zijn gekomen. Het was met deze stad vrij bedroevend gesteld, zeiden zij ons. Een wijk van vrij groo- ten omvang (welke wijk konden zij ons niet na der aangeven) was gisteren na twee uur nog geheel plat geschoten. Dit was als volgt in zijn werk gegaan, zeiden zij ons. De commandant van Rotterdam had de stad te twee uur overgegeven. Uit bedoelde wijk bleef men echter na dien tijd nog op Duitsche vliegtuigen en Duitsche troepen vuren. Daarop waren zestien tankwagens van het grootste kaliber, ware rijdende forten, met kanon bewapend, naar die plaats gestuurd en men had de geheele wijk platgeschoten. Op dit moment, 8.00 uur, bevinden zich deze motor-troepen, welke in aantal naar schatting niet de honderd overschrij den, zich nog op het Lange Voorhout. Het aantal nieuwsgierigen neemt steeds toe en de vreemde verschijningen in geheel gecamoufleer de kielen en gecamoufleerde helm trekken veler aandacht. Bij een verderen rondgang door de residentie konden ook op andere plaatsen dan het Voorhout Duitsche troepen worden opgemerkt. Hier en daar stond een tankwagen en reeds kort na achten had den Duitsche soldaten verschillende wachtposten betrokken als bijvoorbeeld op het Tournooiveld en rondom het Binnenhof. De controle was slechts om laatstgenoemd plein scherp te noemen, ofschoon employés, die uit hoofde van hun werkzaamheden daar moesten zijn, zonder veel moeite konden door gaan. DRUK VERKEER IN DE STAD Het bleek al heel gauw dat het normale leven zooveel mogelijk was hervat. De trams reden zeer geregeld. De politie oefende haar functies uit als onder gewone omstandigheden en bijna alle win kelzaken waren geopend. Het verkeer in de stad, ook in de buitenwijken, kon men vrij druk noemen. Natuurlijk werden de gewijzigde omstandigheden druk besproken, doch men merkte niets van eenige agitatie of nervositeit. Wel viel het op dat vele mi- litaii'e auto's en dat zoowel Nederlandsche als Duit sche, met vrij groote snelheid passeerden. Ofschoon het uiteraard zeer moeilijk is een stem ming uit een oppervlakkige aanschouwing te peilen, mag gezegd worden dat de Haagsche bevolking zich zooveel mogelijk moeite geeft zich aan den thans bestaanden toestand aan te passen. Naar ons uitgangspunt, Lange Voorhout, terugkee- rende constateerden wij dat men in den tusschentijd op de langste zijde van deze laan op het zooge naamde Grintpad Nederlandsche militaire wagens, zoowel personenauto's als gevechtswagens in een rij had geschaard, waarnaast een korte dubbele rij motorrijwielen. Tegen het middaguur stonden deze wagens, vrij wel geheel verlaten in de warme ochtendzon. Thans is bijna geen militair, noch Nederlandsche noch Duitsche, op het Lange Voorhout te bekennen. Fransche tegenaanvallen volgens Duitsch legerbericht afgeslagen Hoofdkwartier van den Führer 15 Mei. (D.NB.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: De vesting-Holland heeft zich overgegeven, aan gezien, de strijd tegen de overmachtige aanvallen van de Duitsche troepen; te land, ter zee en in de lucht geen hoop meer liet. In België hebben onze divisies, welke den terug trekkend en vijand op den voet volgen de Dyle- stelling bereikt. Tusschen Namen en Givet is de overgang over de Maas in een breed front bereikt, Tegenaanvallen, welke de Franschen aan den westelijken oever met behulp van pantserwagens ondernamen, zijn afgeslagen. Afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen cn bommenwerpers hebben in dezen strijd ingegrepen en hebben een groot aantal pantserwagens vernield. Bij het overtrekken van de Maas in de om geving van Sedan is in nauwe samenwerking met de luchtmacht het verlengde van den be- schermingswal van Frankrijk, de Maginot- linie, naar het noordwesten doorbroken. Ook hier zijn de Fransche tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Bij de aanvallen aan het Saarfront heeft zich de eerste luitenant van een regiment infanterie. Hans Schone, met zijn compagnie bij het bestormen van een versterkt rotspunt ten zuiden van Pirmasens door groote dapperheid onderscheiden. Het zwaartepunt van de Duitsche operaties in de lucht lag gisteren in de aanvallen op de verbin dingen van den vijand, zijn transporvwegen en eind stations. Vijandelijke pogingen om den Duitschen strijd door het inzetten van krachtige vliegtuigaan- vallen te verhinderen, werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, zonder dat de eigen actie in de lucht hierdoor schade leed.' Op een plaats werden alleen reeds meer dan 70 Britsche en Fransche jacht- en gevechtsvliegtuigen omlaag geschoten. De totale verliezen van den tegenstander bedroe gen op 14 Mei meer dan 200 vliegtuigen. Hiervan werden door den strijd in rii lucht ongeveer 170 neergehaald, terwijl de luchtdoelartillerie 17 om laag schoot. De rest werd op den grond vernield. 35 eigen vliegtuigen worden vermist. OORLOGSSCHEPEN VOOR DE NEDER LANDSCHE KUST VERNIETIGD. De gewapende verkenning voor de Nederland sche kust heeft tot groote successen geleid. In speciale berichten is al eerder gemeld, dat twee kruisers en een torpedojager door bommen- treffers vernield, een andere kruiser door een bom zwaar beschadigd werd, een koopvaardij schip van 29.000 ton en vier transportschepen werden vernield. De defensieve strijd rond Narvik duurt voort. LUIK CEVALLEN BERLIJN, 15 Mei. Het D.N.B. meldt: Van welin gelichte militaire zijde wordt vernomen dat het onjuist zou zijn aan te nemen dat de gebeurtenis sen van 1914 zich zullen herhalen. De gemechani seerde en gemotoriseerde legers en vooral de mo derne oorlogvoering in en uit de lucht hebben zulk een omwenteling gebracht dat geheel nieuwe ge- vechtsvormen zijn ontstaan. Bovendien zijn de er varingen van de veldtochten in Polen en Scandi navië in practijk gebracht in den strijd in het Westen. Hier is reeds gebleken dat in de plaats van sterke fronten, talrijke krachtige stoottroepen zijn gevormd. Dit is thans ook in het Westen te verwachten. Zoo heeft men vast kunnen stellen dat de noor delijkste stoottroep de Noord-Nederlandsche zee kust bij Harlingen had bereikt. De aansluitende groep kon snel de eerste verdedigingslinie de zoo genaamde IJselstellïng, forceeren en tusschen De venter en Arnhem hierdoor stooten en ook de Grebbelinie werd geforceerd. De stoottroep, welke ten zuiden van de mon dingen van den Rijn, oprukte, kon benoorden Breda om het gebied ten zuiden van Rotterdam bereiken en kon daardoor reeds op den eersten dag de verbinding tot stand brengen met de eenheden, welke uit de lucht tegen Rotterdam waren in gezet. In België is de beslissende slag geslaagd met een niettegenstaande krachtigen tegenstand ge lukten overgang van het Albertkanaal ten Wes ten van Maastricht en aan weerszijden van Hasselt, tezamen met een verrassenden overval uit het Noorden in het vestingfront van Luik, van het fort Eben-Emael uit en 12 Mei viel ook de citadel van Luik. Den vierden dag van den strijd fyeeft de lucht macht opnieuw krachtig meegeholpen en alleen op 13 Mei werden 150 vliegtuigen van den vijand ver nield. Wederom zijn vijandelijke vliegvelden aange vallen. Het zwaartepunt van de Duitsche aanvallen uit de lucht lag op 13 Mei aan het Fransche front, waar troepen-concentraties, batterijen, munitie-op slagplaatsen en marcheerende colonnes werden ver nield. Zooals reeds gemeld werd konden reeds Maandag de troepen, welke in het zuiden van Nederland op rukten, de verbinding tot stand brengen met de troepen in Rotterdam. Afgezien van het feit, dat hierdoor een van de voornaamste economische pun ten van het land werd lamgelegd, is hiermede ook de eerste groote aanval tegen de vesting Holland ge slaagd. Men kan verder zeggen dat de stelling aan het Albert-Kanaal in België is gevallen en door krach tige achtervolging van de terugtrekkende Belgen zijn de Duitsche troepen erin geslaagd de Dyle-stel- ling te bereiken, welke zich ongeveer van midden- Belgie, van Lier, via Leuven, Namen en verder langs de Maas uitstrekt. De val van Luik beteekent een zeer groot verlies voor het economisch leven van België. IN ZUID BELGIë Ook in het Zuiden van België hebben de Duitsche troepen.snel terrein gewonnen. Thans staat vast, dat de natuurlijke hindernis van het beboschte gebergte der Ardennen, in feite door de Duitsche troepen is veroverd. Zij hebben de Fransch-Belgische grens, welke tusschen Namen en Givet den loop der Maas volgt, bereikt. De zuidelijke vleugel van dezen stoot troep kon de Fransch-Luxemburgsohe en Fransch- Belgische grens bereiken en reeds is men erin ge slaagd op enkele plaatsen de Maas over te steken. Deze rivier is een natuurlijke verlenging van de Maginot-linie. Men kan erop rekenen dat thans een treffen mei de oprukkende Britsch-Fransche hoofd macht op de linie Antwerpen-Namen zal komen. Het Duitsche volk kan evenwel den strijd met vertrouwen tegemoet zien. Omtrent den strijd bij Luik wordt van welinge lichte Duitsche zijde vernomen dat reeds op 13 Mei de forten Lantin en Loueien gevallen zijn. Het fort Tancremont-Pepinster heeft na beschieting door de zware artillerie zijn vuur gestaakt. Ook zijn twee forten van de Vesting-Namen genomen. Mededeeling aan onze correspondenten. Het is niet zeker dat de betaling voor in April geleverde bijdragen en berich ten zooals gewoonlijk per postcheque- en girodienst kan plaatsvinden. Er bestaat daarom gelegenheid tot verrekening aan ons kantoor Groote Houtstraat 93. DE ADMINISTRATIE. ITEDEN: 4 PAGINA'S. R. P.: De nieuwe toestand 1 Litteraire Kantteekeningen 3 V

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1