'liimsdioim Het stadsbeeld te Haarlem. II Alles wordt weer gewoon. Joe Brown's nieuwe film VOOR DE JEUGD. VRIJDAG 17 MEI 1940 H "A A R E E M'S D A G B E A D Na de angstvolle oorlogsdagen, gevolgd door de spannende dagen vol onzekerheid die daarop aan sloten, krijgt het stadsbeeld te Haarlem thans weer gewone aanzien. Het eenige ongewone is. dat er vrijwel geen auto's! rijden. Het is namelijk aan particulieren behou dens uitzonderingen, waarover elders in dit num- men bijzonderheden worden medegedeeld ver boden benzine te gebruiken, omdat met die motor brandstof de uiterste zuinigheid moet worden be tracht. Daarom ziet men vrijwel alleen nog slechts militaire auto's rijden. Er zijn evenwel meer menschen op straat dan in normale tijden. Dit is naar aangenomen wordt ge deeltelijk een gevolg van nieuwsgierigheid. Wij hadden een kort onderhoud met den Com missaris van Politie te Haarlem. De heer E. H. Tenckinck verzocht ons met nadruk het publiek aan te manen elke on gemotiveerde nieuwsgierigheid te bedwingen en achterwege te laten in het bijzonder in de om geving waar Duitsche militairen zijn. Het is noodig, dat de straten weer het gewone aanzien krijgen. Alles moet weer zooveel mogelijk wor den als dat vroeger was. Wat mogelijk is om dat te bevorderen moet in geen geval achter wege gelaten worden. Wie werk heeft of kan krijgen moet aan den arbeid gaan. Dit is zoo besloot de Commissaris in het algemeen belang. Natuurlijk is het te verklaren, dat de drukte in de stad bevorderd wordt door het feit dat voorbij gangers elkaar staande houden om te informeeren naar de omstandigheden van'elkaar en hun familie leden. Zeer vele menschen verkeeren nog in de angstige onzekerheid over het lot van familieleden die in het leger streden, of die woonden in steden of dorpeft die getroffen zijn door verwoestingen. Er is in vele gezinnen en families groot en zwaar leed gekomen, terwijl gelukkig ook in den loop der laat ste dagen velen verblijd werden door de geruststel lende mededeeling, dat personen waarover zij in onrust verkeerden, ongedeerd zijn. Nu het weer toegestaan is 's avonds op straat te loopen, zal het stadsbeeld ook in de avonduren ge woon blijven. Daartoe werkt natuurlijk ook de omstandigheid mede dat coor de invoering van den zomertijd bijna 2 uur daglicht gewonnen wordt. Het wordt daardoor immers mogelijk bij avond vermakelijkheden te bezoeken met de zekerheid dat men weer thuis is voor het donker wordt. PUBLIEKE VERMAKELIJK HEDEN. De exploitanten van publieke vermakelijkheden te Haarlem deelden ons mede, dat zij alles zullen doen om ook op dit gebied weer naar normale om standigheden te komen. De bioscopen die tot heden met middagvoorstellingen moesten volstaan, begin nen heden weer met het geven van avondvoorstel lingen. De directie van het Gemeentelijk Concertgebouw en den Stadsschouwburg verklaarde ons ook alles te zullen doen om weer met tooneelvoorstellingen en concerten te beginnen. De moeilijkheid is evenwel dat het Gemeentelijk Concertgebouw nog door Nederlandsche militairen in gebruik is. Het is niet bekend wanneer daarin verandering komt. Dadelijk als het gebouw vrij ge geven wordt, zal de heer Ph. A. Deinum, de pach ter, de exploitatie weer ter hand nemen. Door het ongewone gebruik dat in den laatsten tijd van het gebouw gemaakt is zal het noodig zijn, dat er eenige herstellingen worden uitgevoerd, maar die zijn toch niet van zoo'n omvang, dat daar door het tijdstip waarop het gebouw in exploitatie kan komen moet worden vertraagd. De Stadsschouwburg is onmiddellijk ter beschik king voor het geven van tooneelvoorstellingen. con certen, enzoovoort. Er zal gezien worden wat ge daan kan worden om een en ander te organiseeren. Er is een overeenkomst met het Resïdentietooneel om hier op 24 Mei een voorstelling te geven van het bekende stuk „Toontje heeft een paard getee- kend". Er moet nog geïnformeerd worden of het ge zelschap in staat is die voorstelling doorgang te doen vinden. Voor de vermakelijkheden is het natuurlijk een nadeel, dat particulieren niet van hun auto's gebruik mogen maken. In den ouden tijd kwam namelijk een groot deel der bezoekers naar den Schouwburg of de Concertzaal in eigen auto. i DE SCHOLEN De scholen te Haarlem zijn weer begonnen voor zoover de gebouwen beschikbaar zijn. De verwach ting is, dat het wel niet lang meer zal duren of alles zal op onderwijsgebied weer normaal zijn. Duitsch strafrecht in Nederland. Vanwege den opperbevelhebber der Duitsche troe pen in Nederland wordt medegedeeld dat met ingang van heden handelingen die volgens het Duitsche straf recht strafbaar zijn, ook gelden voor het door de Duitschers bezette gebied. O.m. worden hierbij straffen bedreigd tegen het luisteren naar radio berichten door niet-Duitsche zenders, met uitzon dering van die, welke door het Duitsche gezag worden toegestaan. Telefoonverkeer binnenkort weer hersteld. Het A.N.P. meldt: In samenwerking met de Duitsche militaire over heid is de P.T.T. thans druk bezig met het her stellen van het Nederlandsche telefoonnet. Birnen zeer korten tijd zal men de normale ver bindingen weer hersteld hebben. NOODGELD TE HEEMSTEDE? Nog niet in circulatie. Aan de ingezetenen van Heemstede is bekend gemaakt, dat de burgemeesters in de provincie Noord-Holland door den minister van Binnenland- sche Zaken gemachtigd zijn, plaatselijk noodgeld uit te geven. Naar aanleiding daarvan was door den loco-burgemeester Jhr. A. van de Poll bekend ge maakt, dat door hem noodgeld in omloop wordt gebracht in coupures van f 0,50, f 1,en f 2.50, welk noodgeld door een ieder als wettig betaalmid del moet worden aanvaard. Bij een informatie in het Raadhuis te Heemstede werd ons hedenmorgen medegedeeld, dat dit plaat selijke noodgeld nog niet aanwezig was en dat het trouwens ook nog niet in circulatie zou worden ge bracht, omdat inmiddels de publicatie verschenen is, dat zilverbons van f 1 en f 2,50 voor het geheele rijk in circulatie zullen komen. Het gemeentebestuur van Heemstede zal dus eerst afwachten, hoe de circulatie daarvan verloopt, al vorens verdere maatregelen te nemen. DR. A. A. G. LAND WORDT 24 MEI 60 JAAR. Op 24 Mei a.s. zal dr. A. A. G. Land, de be kende Haarlemsche medicus, zijn 60en geboorte dag herdenken. Dr. Land werd geboren 24 Mei 1880 te Haarlem. Hij doorliep het gymnasium alhier van 18921898 en ging in Leiden medicijnen studeeren, waar hij op 18 December 1906 promoveerde als doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: De beteekenis van de verschillende vormen der tuberkelbacillen in het sputum voor de prog nose". Na eenigen tijd in Weenen gewerkt te hebben, vestigde hij zich in 1908 te Haarlem als huismedicus met een verbintenis aan het Diaco- nessenhuis. Na 't overlijden van dr. Huët nam hij zijn Röntgentoestel over en bekwaamde zich in Röntgenologie. Alle doorlichtingen en photo's voor 't Diaconessenhuis werden tot voor 4 jaar alle door hem gemaakt. Als secretaris van de vereeniging ter bestrijding der Tuberculose ver zette hij toen veel werk voor de volksgezond heid van Haarlem. In 1914 kreeg hij de leiding van het Noodzie kenhuis op 't Bolwerk en na het overlijden van jhr. E. Teding van Berkhout werd hij voorzitter van het Roode Kruis afd. Haarlem en Omstreken. Bovendien is hij bestuurslid van de Ned. Ver. Roode Kruis en Kringcommissaris van Noord- Holland. Voorts is hij voorzitter van het Kinder huis van mevrouw Cnoop Koopmans te Zand- voort; voorzitter van diakenen van de Doops gezinde Gemeente: voorzitter van de Vereeni ging: Leven en werken, voorzitter van 't Frans Loenenhofje en bekleedt voorts nog vele be stuursfuncties op maatschappelijk gebied. Maatschappelijk Hulpbetoon werkt normaal. De gemeentelijke dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft het zooals te verwachten was, zeer druk. De steun, die deze week vroeger werd betaald dan gewoonlijk zal de volgende week weer op de normale tijdstippen worden uitge keerd. Ook de stempeluren blijven precies zoo als ze waren. Er zijn tal van nieuwe steunaan vragen door personen, die tengevolge van den toestand momenteel zonder werk zijn geraakt of die in Haarlem zijn gestrand. Dit zijn bij voorbeeld inwoners van andere plaatsen, die zich in Haarlem bevonden en niet meer in slaat waren naar hun woonsteden terug te kee- ren. Allen werden geholpen. Met nadruk vermelden wij dus nogmaals: ieder houde zich aan de gewone regels. DE HAARLEMSCHE HULP AAN ROTTERDAM. Zooals wij in ons vorig nummer mededeelden werd de mogelijkheid overwogen, een gedeelte van de gewonden uit Rotterdam naar andere plaatsen, o.a. naar Haarlem, over te brengen. Naar wij thans bij den Geneesk. en Gezond heidsdienst te Haarlem vernemen zijn echter geen gewonden uit Rotterdam naar Haarlem overgebracht en zullen die hier ook niet komen De Haarlemsche medische hulpafdeeling is reeds gedeeltelijk hier teruggekeerd en heden middag wordt het laatste gedeelte terugver wacht DE AMBACHTSSCHOOL TE HAARLEM. Naar wij vernemen begint het onderwijs aan de Ambachtsschool te Haarlem a.s. Maandag weer in eenige klassen. Geleidelijk zullen dan meer klassen volgen. Het gebruik van motorbrandstoffen. Voor aanvragen van vergunningen vervoegen le Afd. ten Stadhuize. Van den Commissaris van Politie te Haarlem vernamen wij, dat men zich voor inlichtingen en verzoeken betreffende het aanvragen van ver gunningen voor net gebruiken van benzine moet vervoegen aan de eerste afdeeling ten Stadhuize. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE HAARLEM. Aanwinsten op het Prinsenhof. Rechtswetenschappen. Geyl: Nederland en de oorlog. 1939. Hoeven Hzn., Van der: De psychiater tegenover de Nederlandsche wet. 1939. Hymans: Algemeene problemen van internatio naal privaatrecht. 1937. Leerink: De verkeers-veiligheid op den weg. 1938. Chemische en mechanische technologie: Drumpt, Van: Frezen en freesmachines. 1939. Huisdieren: Most, Van der: De blindengeleidehond. 1939. Letterkunde: Dis, Van en Erné: De spelen van zinne vertoond op het Landjuweel te Gent van 1223 Juni 1539 dl. 1 tekst. 1939. Fragment, Een, van den roman der Lorreinen; inl, Overdiep. 1939. Roland HolstVan der Schalk: De moeder; een leekenspel, 1932. Willems: Joh. Petrus Hasebroek; bijdrage tot de kennis \*an het letterkundig leven, voornamelijk in de jaren 1830—1840. 1939. Kunst: Gelder, Van: Matthys Maris. 1939. Hofmann: Geschichte der Bayreuther Fayence- fabrik. 1928. Schendcl, Van: Breitner. 1939. Vries. Dc: Jan Vermeer van Delft, 1939. Nederlandsche en i. h. Nederlandsch vert. romans: BrusseVan Huizen: Zotteke. 1933. De oplossing. IIIIlllI'IIIPlflIlillMItlüllil door E. K. ELENA was blij, dat zij besloten had naar het tuinfeest van de Jongerenvereeni- ging" te gaan. Het was prettig om de vroegere schoolvriendinnen weer eens te zien en het hielp haar om George ën zijn golfspel voor een poosje te vergeten. „Vertel mij eens?" begon Martha Lens, toen zij met Helena langs de bloemperken slenterde. „Hoe gaat het met George, is hij nog zoo'n hartstochte lijk golfspeler nu hij getrouwd is?" Helena aarzelde. Het onderwerp „golf", was in een gesprek met de vrouw van George Gerdens niet te vermijden. „Ja, zeide zij een beetje onwil lig. „George is wat men een fanaticus noemt". Martha glimlachte. „En jij bent wat men een „golfweduwe" noemt?" „Neen, niet heelemaal! George wil, dat ik sa men met hem speel of liever...." Plotseling ver anderde haar gezicht. „Martha, ik zou graag met je praten, er is iets dat mij hindert". Martha's wenkbrauwen gingen omhoog, een flimlach kwam om haar lippen. Maar zij zweeg. „Werkelijk Martha", drong Helena aan. „Ik zou zoo graag eens met je praten, ik tob". De twee jonge, mooie vrouwen wandelden lang zaam verder en gingen in een prieel zitten. „De moeilijkheden begonnen", zeide Helena en haar mooie blauwe oogen schenen in het verleden te staren, „toen George er op aan drong, dat ik lid van zijn club werd. Ik kon er moeilijk toe beslui ten. maar tenslotte deed ik het terwille van hem". Martha knikte begrijpend. „Ik denk, dat ik het begin te snappen", zeide zij. „Je was altijd spor tief, Heieen. en ik wed, dat je de fout beging beter te spelen dan je man". Helena beet op haar lip. zij zag er uit alsof zij in.tranen zou uitbarsten. Na een poosje zeide zij: „Ik begon het heusch interessant te vinden en het duurde dan ook riet lang of ik sloeg George. Het was i'dioot. maar ik dacht, dat hij het grappig zou vinden. Dat deed hij niet. hij werd erg boos en sedert is hij niet meer dezelfde van vroeger. Als hij van kantoor thuis komt, is hij norsch en zwijgzaam, het kind verveelt hem en tegen mij is hij bepaald onvriendelijk. Ik vind het ellendig om te zeggen, maar ik geloof, dat hij niet tegen -zijn erlies kan. Het is zelfs zoo erg. dat zijn zaken er onder lijden. Ik hoorde van znn compagnon, dat hij reeds enkele mooie zaken heeft verloren. Het is evenwel zoo'n delicaat onderwerp, dat ik niet weet hoe er over te beginnen en ook durf ik mijn lidmaatschap niet op te zeggen, want dat zou hij erg kwalijk nemen omdat de anderen er na tuurlijk over zouden praten".- Martha nam de hand van haar vriendin in de hare .Ik ber. blij, lieve, dat je mij dit vertelt, met mij is namelijk hetzelfde gebeurd en weet je wat ik gedaan heb?" Toen Helena naar haar bal liep. controleerde zij de score. Zij behoefde dit echter heelemaal niet te doen. want zij en George wisten beiden heel goed hoe haar aantal stond! Zij haatte zichzelf om de manier, waarop zij had gespeeld. Het was misschien allemaal verbeelding, dat George bang voor haar was en vond hij het alleen maar aardig om te doen alsof? Zij had nog maar twee holes te spe len en nu te verliezen was een moeilijke opgave. Haar bal lag rechts in het hooge gras tusschen de banen. George had enkele meters voor haar de baan gebroken en nu wenkte hij haar met zijn golf- stok om uit den weg te gaan. Het was een korte hole, misschien tweehonderd-vijf tig meter, schatte Helena, toen zij naar het roode vlaggetje op het groene veld keek. Links van het veld lag een dicht kreupelbosch, zij kan haar bal alleen daarheen slaan en zij dacht aan Martha's waarschuwing: „Pas op. dat je geen in het oog loopenden dommen slag doet, anders zou de match met je temperamentvollen echtgenoot wel eens Slecht kunnen eindigen." Helena was er zich van bewust, dat geen slag als juist deze laatste in het tournooi zóó spannend voor haar was. Haar handen waren koud en klam en zij voelde een vreemden steek in haar hart. Met sche merende oogen zag zij George in zijn witte shirt wachten. Dc oogen op den bal gericht deed zij een slag. De bal begon te rollen en toen, vechtend met den wind die over het veld dartelde, weifelde zij en zag er een oogenblik uit als hing zij aan een touwtje. Helena sloot haar oogen tegen het felle zonlicht en teen zij ze weer opende zag zij George met een vuurrood gezicht naar het kreupelboschje rennen. Een maand later kwam Martha, op een' doorreis naar haar woonplaats, in de stad waar Helena woon de. Zij had op het station even tijd en besloot daar Helena op te bellen. Haastig draaide zij in de cel het nrmmer, maar er kwam geen antwoord. Martha's vingers beefden een beetje toen zjj een ander geld stuk uit haar beurs nam en daarna in het telefoon boek zocht. Even later draaide zij een ander num mer. En toen kwam Helena's stem zacht maar heel duidelijk. „O, lieve, wat jammer dat je verkeerd opbelde; ja, ik woon al een paar weken in dit nieuwe huis." Aarzelend vroeg Martha: „En hoe is het nu?" Helena lachte. „O, je bedoelt met het golfspel?" Haar stem was nu vroolijk. „Luister, jouw tegengif was bijna een gif geworden. Ik nam je raad indertijd terharte en toen wij weer een match hadden, pro beerde ik een onopvallend dommen slag te doen, maar de wind greep mijn bal en droeg haar weg naar de hole. George en ik zagen het echter niet, om dat de zon juist in onze oogen scheen. Wij zochten tien minuten lang in het kreupelhout naar den bal. George was daar nog mee bezig toen ik plotseling, tot mijn grooten schrik, den- bal in de hole zag liggen." Martha lachte opgelucht. „En toen erkende George natuurlijk, dat jij een buitengewoon speel ster was?" „Neen, dat deed hij niet; ik nam den bal uit de hole en liet haar in het kreupelhout huppelen, waar George haar tenslotte vond. En daarna sloeg ik mijn tweeden slag. Ik vertelde George, dat ik een hekel aan golfen had en dat ik het nooit zou leeren. Ik vroeg hem een excuus voor mij te verzinnen om als lid van de club te bedanken. Eerst keek hij bedenke lijk, maar toen ik zei, dat ik het op den duur niet zou kunnen verdragen als iedereen tenslotte zou weten hoe dom ik was, lachte hij en beloofde er iets op te verzinnen. De kwestie is namelijk, dat alle vooraanstaande menschen die in ons voorstadje wo nen om zoo te zeggen verplicht zijn, lid van de golf club te worden. En daardoor vond George het eenige excuus dat er was: wij gingen verhuizen! En nu wo nen wij hier, erg naar onzen zin! Wat zeg je? Of George nog golft? Neen, hij tuiniert nu. Het is alle maal erg prettig, ik hoop dat je eens gauw komt logeeren." (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Cinema De inhoud van de film „M'n prinses wordt ge schaakt" is als volgt: Virgil „Scoops" Jones (Joe E. Brown), een aan komend journalist, wordt door zijn hoofdredacteur,' Hardwick (Russell Hicks), uitgestuurd om verslag uit te brengen van het bezoek van aartshertog Julio (Harry Davenport), die het doelwit van vele mis lukte aanslagen is. geweest. Het spoor leidt naar de haven, waar Julio weer eens ontsnapt aan politieke belagers door zich onverwacht in te schepen. Virgil volgt hem als verstekeling. Aan boord bevindt zich zijn rivaal, de correspondent Briggs (Paul Kelly), die dezelfde opdracht heeft. Midden op den Oceaan begeeft Virgil zich naar Julio's staatsiehut. waar hij Briggs aantreft dien hij voor den aartshertog houdt. Als Virgil zich, bekend maakt, levert Briggs hem als verstekeling uit en laat hem opslui ten, totdat het Parijsche kantoor van zijn blad zijn invrijheidstelling ver krijgt, als de boot aankomt. Vernemend, dat de aartshertog naar een sanatorium te Vichy gegaan is, vliegt Virgil naar deze schuilplaats, waarbij hij zich als patiënt vermomt. Als hij Briggs ontdekt, trekt Virgil zich terug op het uiterste hoekje van hei terrein, waar ziin rol stoel in botsing komt met een fiets, waarop de be koorlijke Amerikaansche Jare Hamilton (Helen Mack) gezeten is. Dien avond laat Virgil het werk in den steek voor de romantiek. Maar oen volgen den morgen bij het ontwaken komt Virgil tot de ontdekking, dat- Briggs hem een vlieg heeft af gevangen Briggs heeft namelijk ontdekt, dat' Jane de echte Prirses Helen van Latvan is, die sinds' haar jeugd in Missouri woonde, doch thans naar Latvan is teruggekeerd om daar den troon te be stijgen. Voorts zal Helen aan het hoofd van den koninklijken stoet naar Latvan trekken, vertrek kend uit Groh, waar zij verblijf houdt in de villa van den vroegeren eersten minister Strunsky. Ofschoon zij het niet weet, is Helen's voorgeno men troonsbestijging een snood plan van Strunsky om zelf de macht in handen te krijgen. Hij beraamt Helen te laten dooden bij het passeeren van de grens van Gren naar Latvan en hoopt, door den moord op het waarnemend kabinet te schuiven, den steun van het volk te krijgen voor zijn per soonlijk regime. Helen voelt zich niet geheel gerust en neemt Virgil in vertrouwen, bekent hem haar liefde en vraagt Mrs. Virgil Jones te mogen worden. Besef fend, dat Helen, met Prins Michael (Donal Briggs) moet trouwen, weet Virgil Helen ervan te overtui gen, dat haar plaats biï haar volk is. Bij het ver laten van de villa wordt Virgil ontvoerd en in een kelder opgesloten. Hij vindt Prins Michael, door een messteek doodelijk gewond. De stervende Michael dringt er bij Virgil op aan Helen, die reeds op weg naar Latvan is, te redden. Virgil komt in actie. Hij weet zichzelf te bevrijden, belt zijn Parijsche kantoor op, dat, op zijn beurt, de tegenwoordige Latvan-regeering om hulp schrijft. Dan arriveert hij na een dolle jacht dwars door 't land. te voet, paard, per auto. fiets, motor fiets en hooiwagen, precies op tijd om de moorde naars en Strunsky hun verdiende loon te zien krij gen. Helen proclameert* hij tot Mrs. Virgil Jones. Estlandsch schip in de Nederlandsche wateren gezonken. Uit Tallinn wordt aan Stefani gemeld dat he: E-tlandsche s.s. „Viïu" (2000 ton), dat overvallen werd door de vijandelijkheden in de Nederlandsche wateren, gezonken is. Het grootste deel der beman ning is omgekomen. Boodschap van Roosevelt aan Mussolini. ROME, 16 Mei (D.N.B.) Een persoonlijke boodschap van den president der Vereenigde Staten van Amerika, Roosevelt, is, naar van bevoegde Italiaansche zijde verluidt, door den Italiaanschen minister van Buitenlandsche zaken aan Mussolini ter hand gesteld. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDELING I. 1. Kees, Willem, Emma, Lena, Griet, Betsie. 2. Crocelodocus, Goudsbloempje, Sneeuwballetje, Crocusje, Duinkonijntje. 3. Kraaloogje. 4. Ameland. 5. Hilversum 6. Kees. AFDELING II 1. Chauffeur, Timmerman, Bakker, Metselaar. 2. Friesland. 3. Crocusje. 4. Een man een- man, een woord een woord. 5. Peer-reep. 6. Kool-look. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Kerkje 6. K. H„ Olieslagerslaan 13, heeft: 10 Breipatroontjes (Lux), 30 Droste, 21 Ring'ers, 42 Hille, 37 Haka, 44 Verkadee, 36 Patria, 50 D. E., 11 Lido, groot aantal postzegels van buitenl. en Ned. en Kol., 12 Albert Heyn, 140 Franken, 13 Vliegtuigbons, 20 Quaker mannetjes, 42 Stereo, 12 de Jong, 10 Vergulde hand. 56 van Dijk, 11 Delta, 34 Betuwfilmpjes. 75 Hille extra bons. Cassabons van Lommelaars f 9.62, Wee- genbergh f 7.03, Dijkstra f 4.50, Huis m. d. luifel f 2.30, van Gulik f 6.25 Hiervoor gaarne terug Tjoklatsagen. RUILRUBRIEK PRINSES ENGELIENTJE, Timorstraat 152, H.N heeft f 8.47 Coöperatie Vooruitgang, 27 Frankenoous, f 1.50 Adelaar (drogisterij) 14 Hille, 1 Haka, 1 Wij- bert, 1 Kwatta, 1 Karnemelkzeep, 2 Verkade Bo- rino. 3 Snelspaarbons, 1 Jamin, 1 Paula. Hiervoor gaarne terug Lido, Honing Vliegtuig bons, f 0.31, Chr. Petersen, f 2.33 Franken. HENNY v. LEEUWEN, Meeuwenstraat 78, heelt: 2 boeken of plaatjesbonnen en 2 extra bons van Hille. f 20 Midza en wil er voor terug Hesselman en Jamin en Everlasting. WIESJE DE WIT, Gen. Joubertstr. 21rd. heeft f 1.55 Keyer, 19 Pelikaantjes, f 1.19 De Ouwe Gaper, f 1.50 Joh. Peters, f 0.43 „Eigen Hulp", 1 bon voor 'n plaatje uit Ringers albums, f 0.17 P. Emmer, 1 plaatje van Snoet's wilde jaren (2e deel) 3 punten Corsettenhuis Groen, 1 bon van Bernsens Koffie branderijen. Hiervoor gaarne terug: Franken, Smit, Zegels van Zijlstra. Dinsdags- en Vrijdagsmiddags. Wie wil een jong poesje hebben? Kom het dan maar halen Bos en Duinlaan 8. Bloemcndaal. Wie een gehoorzaam zwart Keeshondje wil heb ben, mag dit komen halen bij JAN OLIEBOL, Noor der Tuindorplaan 33, Haarlem-W. Rembrandt De geschiedenis van Hollywood In de film „Hollywood Cavalcade" schrijft de Amerikaansche filmindustrie haar autobiografie. We zien hier de Mac Sennetts Beauties, Buster Keaton, Fatty Arbuckle, Charlie Chaplin, Chester Conklin, Al Jolson en episoden, welke voor hen karakteristiek zijn, terug. De film is echter geen aaneenschakeling van een aantal fragmen ten uit oude films. De velen, die v,an de oude filmsterren nog in leven zijn, hebben medewer king verleend om dien „goeden ouden tijd" nog eens over te doen. Buster Keaton levert hier nog eens eenige ouderwetsche schuimtaartengevechten. Al Jolson zingt het beroemde Kol Nidrei. In de figuur van den door Don Ameche gespeelden regisseur worden zoowel Mac Sennett, de uitvinder van de Bathing Beauties als D. W. Griffith en andere re gisseurs uit de geschiedenis van Hollywood gesym boliseerd. Op den voorgrond van de film speelt zich de liefdesgeschiedenis af van de door Alice Faye vertolkte filmster en den filmregisseur. Van grooter belang zijn echter de historische episoden van de Hollywoodsche geschiedenis, die op den achtergrond aan ons oog voorbij trekken. Irving Cummings, zelf een oldtimer in filmland, heeft deze belangwekkende autobiografie vervaardigd. Het geheel is in kleuren, hetgeen nog een aantrekkelijkheid temeer vormt. „NINOTCHKA" geprolongeerd In het Luxor-theater is de film van Greta Garbo „Ninotchka" geprolongeerd. HET FRANS HALS THEATER Bij het ter perse gaan van dit nummer was nog niet bekend welke film in het Frans Hals Theater zal draaien. Waarschijnlijk zal dit een film zijn met Heinz Rühmann. SENATOR VANDENBERG CONTRA DE „NEW DEAL". WASHINGTON, 16 Mei (D.N.B.) Senator Vanaenberg, die repnblikeinsch candidaat is voor het presidentschap, heeft heden ia Michigan zijn groote programredevoering ge houden, waarin hij zich vastberaden uitsprak tegen het stelsel van de New Deal en dit ken merkte als „on-Amerikaansch". In binnen- landsch politiek opzicht, aldus Vandenberg, leidt het tot een nationaal bankroet, en in bui- tenlandsch politiek opzicht tot den oorlog. Hij betoogde, dat hij. zooals de meeste Amerikanen, de „overweldiging van de kleine neutrale lan den" afkeurt, doch dat Amerika zonder acht te slaan op sympathieën uit den Europeeschen oorlog moet blijven. Amerika immers kan Europa niet in orde brengen, evenmin als het de Europeesche geschiedenis, welke tot dezen oorlog geleid heeft, kan contróleeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Hendriks, Scheldestraat 37, étui; Bureau van Politie, Smedestraat, geweer met patronen; Timmermans, Dunklerstraat 52, re genjas; Luiten, Spaarnhovenstraat 4, kindermutsje! Staphorst, Jansstraat 3, overhemd; Wijkhuizen, Kokstraat 21 zw., 3 pakjes m. i.; De Bruin, Sparen bergstraat 34, portemonnaie m. i.; Sonmanie, Rip- perdapark 14, portemonnaie m. i.; Achterberg, Amsterdamstraat 3; Bureau van Politik, Smede straat, kinderportemonnaie m. L HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dilli Alise, d. v. B. C. Wormgoor en M. Smit; Mattheus, z. v. C. Reijnders en N. E. Offer- man: Johannes Antonius, z. v. L. Smit en J. H. M, Koridon; Antje, d. v. T. Biemond en A. Gijzenberg; Johannes Leendert, z. v. A. Westmaas en M. Beze- mer; Karei Philippus, z. v. J. Eickhoff en G. Snap per; Adriana, d. v. K. Koolhaas en J. Bokhorst; Petrus Josephus, z. v. P. F. Duwel en M. L. van Steijn; Pieter, z. v. P. Dol en D. Koohaas; Huberta Maria, d. v. J. Robijn en H. M. Laarman; Jacoba Cornelia, d. v. J. van Stam en M. M. Cardol; Hille- gonda Magdalena, d. v. J. van Stam en M. M. Cardol; Gerardina Cornelia, d. v. H. de Ruiter en J. A. van Wijk. Ondertrouwd: Abraham Cornelis Nicolaas Stieva, 29 jaar en Willempje Mulder, 24 j. Getrouwd: Gijsbertus Johannes Vrolijk, 31 jaar en Johanna Maria Cornelia van Rijn, 28 jaar; Hep- drikus Oostrom, 31 jaar en Maaike de Koning, 27 jaar; Dirk Jan van den Heuvel, 34 jaar en Christi na Verkuijl, 28 jaar. Overleden: Gijsbert Dirk Steenbergen, 61 jaar. echtg. v. W. C. Schregel; Arïe Hill, 34 jaar, echtg. v. A. Bolleurs, wonende te Amsterdam; Jacob Eijlander, 36 jaar, echtg. v. B. E. Giele, wonende te Amsterdam; Peter Visser, 16 jaar, z. v. B. Visser; Hendrika Gerarda van Renswoude, 57 jaar, echtg. v. P. H. Franken; Hermanus Johannes Henricus Kuijpers, 78 jaar, echtg. v. Th. M. A. de Jong; Maria Loogman, 62 jaar, wed. v. J. F. A. Jongeneelen; Al- berdina Cornelia de Brake, 26 jaar, d. v. W. M. de Brake; Elizabeth Maria Houfkooper, 51 jaar, echtg. v. J. M. van de Pol; Hendrika van der Ende, 80 jaar, wed. v. C. L. Koenen; Christiaan la Grand, 60 jaar, echtg. v. J. A. van der Graaf; Anna Brigitta van Es, 48 jaar, echtg. v. H. Harding; Cornelis Ver hoeve, 48 jaar, echtg. v. H. E. van der Steeg. HEEMSTEDE Plantsoen Heemsteedsche Dreef. Wordt weer in orde gemaakt. Het gemeentebestuur van Heemstede geeft een uitstekend voorbeeld van weer aan het werk te gaan en niet bij de pakken neer te zitten. De arbeiders van den Plantoenendienst zijn ijve rig aan het werk om het plantsoen op de Heem steedsche Dreef van de Blauwe Brug tot aan de Pieter Aertslaan, waar alle boomen en heesters eenige dagen geleden waren weggekapt, weer in orde te brengen. De boomstronken in de trottoirs worden verwijderd en de lantaarnpalen staan weer op hun plaats, zoodat deze prachtige Dreef spoedig den ouden aantrekkelijken aanblik terug zal krijgen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 Mei 1940. Bevallen: 14 Mei' H. H. BroekmanBuch- meier d., 15 Mei: W. Walter—Stoelman z., J. C. ArinkSchouten 2 d„ 16 Mei P. de Vos—Breeuwer d.. L. C. Levering- Mesman d., B. H. C. de HaanBotti z., M. van NigtevegtLehmann z. Overleden: 15 Mei J. Bus—Bon 65 j„ Kam- perlaan: M. E. van Stuyvenberg 36 j.. Iordens- straat: M. E. de Groot-Lemmers 71 j.. Emmaplein E. W. C. Scholte 73 j.. N. v d. Laanstr.. H. II.. 13 d. d. van C. G. van Dam, Padangstraat; G. J. Leeg water 29 j.. Kamperlaan; S. Schalkoort 49 J., Trompstraat; 17 Mei: H. C. E. Schxaders—Vinlr 63 j., Gen. Cronjéstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2