Litteraire Kantteekeningen. AGENDA. Niet-ontplofte vlieger- Dommen zijn gevaarlijk. Van Frisco naar Curaqao. Mexico's drie gezichten. I lid de Omsteken J Gemeentelijke bijdrage voor weede blokbrandspuit te Overveen. VRIJDAG 17 MEI 1940 H A S R E E M'S PAGEtAD Misschien is er nooit meer dan thans reden geweest om voor lectuur in het algemeen en voor goede, afleidende lectuur in het bijzonder, de aandacht te vragen en wakker te houden. Iedere tijdelïjk-gedwongen geestelijke werkeloosheid dient bestreden te worden wil geen sloopende nervositeit of even gevaarlijke onverschillige lusteloosheid zich van ons meester maken. Een goed boek kan ons eenige uren lang ontrukken aan zorgen die later vaak overdreven of zelfs onnoodig blijken. Wie in een trieste stemming naar een boek grijpt dat hem past redt een deel van zijn eigen geestelijke gezondheid en -erveelt noch infecteert zijn naaste omgeving. Voor velen zal een dosis vluchtig geschreven ontspanningslectuur al remedie kunnen zijn, anderen zullen eer afgeleid worden door gede- gener kost, die wat dieper gaande belangstelling vraagt en door inspanning den geest ontspant. Het is gelukkig dat de boekhandels en de boekenkasten onzer vrienden en de diverse bi bliotheken rijk voorzien zijn van deze kostelijke medicamenten en dat er ook in de laatste maan den nog het een en ander is bijgekomen. Zoo schreef de kortelings overleden Karei Capek over Scandinavië èen alleraardigst reisverhaal dat door de uitge vers Van Holkema en Warendorf evenals zijn vroeger verschenen „Over Holland" goed ver taald en met oorspronkelijke teekeningen van den schrijver werd uitgegeven. Alleen al over die teekeningen van Capek zou iets te zeggen zijn. Die hebben iets heel bijzonders: een geheel eigen schrift, waarin soms de naïveteit van een kind aanloopje gebruikt schijnt te zijn om een humor uit te vieren, die slechts de scherp obser- veerende geest bezit en met een glimlach uit deelt. De man die ze maakte heeft er niets artis tiekerigs mede bedoeld, al heb ik de stille over tuiging dat hij ook op de normale, schoolsche wijze uitstekend teekenen kon. Er zijn blaadjes bij die de charme hebben eener antieke merk- onzer grootmoeders, overgoten met een hu moristisch gevoel voor compositie, waar die merklappen te gewild-ernstig voor waren. Soms lean hij sparrenbosschen teekenen of Noorsche bergdorpen als Hallingdal, zoodat men in zijn schrift de groteske lijn van een James Ensor meent te zien, maar ook kan hij nuchter zijn een timmerman, met tegelijk iets onweer staanbaar komisch als hij bijvoorbeeld een stukje van de haven van Hammerfest uittee- kent. Het karakter van de menigte kleine teeke ningen stemt met het karakter van zijn verhaal trant overeen. Hij praat gezellig over Denemar ken. Zweden, Noorwegen en de menschen die hij er heeft ontmoet, hun levenswijs en werk. dat alles beschouwend met een zelfs de vriende lijkste critiek nog verzachtende genegenheid. Het is die genegenheid voor het leven die Karei Capek artiest gemaakt heeft. Er is bij al zijn begaafdheid geen spoor van arrogantie. Zoowel over zichzelf als over anderen zegt hij zoo langs den neus weg de raakste dingen zonder iets of iemand te kwetsen of te na te komen. Dat kan alleen een zuiver mensch en men mag aannemen dat Karei Capek dat geweest is. Johanna de Waanzinnige, door Dr. P. Brouwer. In de serie Historie en Memoiren (J. M. Meulenhoff, Am sterdam). Romantischer dan vele romans is vaak het his torisch verhaal, steunend op nuchter erkende feiten, levend uit zuivere waarheidsbron. Het leven van Johanna de Waanzinnige, de gemalin van Philips den Schoone, de moeder van Karei den Vijfde, is helaas door een trieste romantiek berucht geworden. Doch de moderne wetenschap heeft op die figuur een ander, zij het nog even onzeker licht geworpen. De romantiek blijft on aangetast, maar of de waanzinnigheid wel in die mate aanwezig was waarin ze door schrijvers en dichters in den loop der eenwen behandeld werd, blijft een vraag die slechts door veronderstel lingen en samenvoeging daarvan kan worden be antwoord. Want de historische bronnen, schrif turen uit den tijd, uit de eerste dertig jaar dei- zestiende eeuw, en door lieden uit haar omgeving geschreven, spreken elkaar op belangrijke punten tegen. Ten opzichte van den waanzin van Jo hanna is een oud axioma door een nieuw inzicht ter zijde gestreefd. Die oude. door de dichters bezongen opvatting wilde, dat Johanna door haar buitengewoon groote liefde voor Philips, haar schoonen gemaal, tijdens diens leven gek van jalouzie en na zijn dood waanzinnig van smart werd. Nu zijn de schrifturen uit haar tijd het volkomen oneens over dien toestand van waanzin. Er wordt erkend dat zij vreemd deed, doch bij buien heel gewoon en verstandig kon zijn. De historische wetenschap heeft daar later nog veel aan kunnen toevoegen door archiefstu dies over de gestes van haar vader Ferdinand, haar man Philips, haar zoon Karei. En er zat aan die waanzinnigheid ook een politiek kantje Men had er belang bij dat Johanna buiten de maatschappij bleef en in afzondering haar da gen sleet. Dat ze inderdaad zielsbedroefd was bij Philip's dood, was niet voor tegenspraak vat baar, dat zij zich toen zonderling gedroeg even min. Voor die schrijvers, die niet bij het „dich terlijke" van Johanna's liefdesleven en liefdes dood bleven stilstaan was er nog steeds en zal er nog wel blijven ook de sfeer van het onopgeloste raadsel. Heeft de moderne psychia trie die sfeer doorbroken? Tien jaar geleden heeft een Duitsch geleerde, zoo vertelt ons Dr. Brouwer getracht dat klaar te spelen (Ludwig Pfandl, Johanna die Wahnsinnige, Freiburg 1930) en voor zijn betoog valt veel te zeggen. Pfandl komt met bewijzen uit Johan na's afstamming en nakomelingschap om te ver klaren dat zij een schakel is geweest in den ke ten, door een erfelijk ziektebeeld gevormd. Zij heeft geleden aan schizophrenic of dementia praecox, een ziektevorm die aanvankelijk gehee- le perioden, daarna momenten van algeheele helderheid toelaat, om daarna langzamerhand tot een staat van volkomen idiotie te voeren. Dat is dus wel iets anders dan de door dichters be zongen, door Philips' dood veroorzaakte ineen storting. Vier eeuwen geleden kende men echter meer minnezangers dan psychiaters. En de ro mantiek voer daar misschien wel bij. Dit is een der kardinale punten door Dr. Brou wer behandeld. Daaromheen spon hij de politie ke historie van Johanna's tijd op boeiende wijze. Men staat verstomd als men leest hoe listi; men ook toen reeds in staatszaken was. Instituut Zombo, door F. de Sinclair. Utrecht, Bruna. De lezer vergeet de zorgen om zich heen en leeft met Victor en Edwin eerst in Afrika's bin nenland, dan in Amsterdam in wat men daar gewoon is de „dalles" te noemen, om uiteinde lijk een magnifiek geslaagde zwendelaffaire op imaginair-medisch gebied van aanvang tot succesrijk einde mede te maken. Alle drie de fases zijn begoten met echt Hollandsche deug den als eerlijkheid en goede trouw, die strijden tegen ondeugden van denzelfden bodem, als drank en winzucht enz. Die bodem doet er eigen lijk minder toe; alles kan ook ergens anders en overal geteeld zijn: maar men kent den schrij ver, de Sinclair en weet dus wat die ervan kan maken, als hij een gelukkige hand heeft. En die had hij met Zombo. Vermaak u er mede, lezer. Zombo bezwaart u niet voor den nacht en ont trekt u aan een misschien somberen dag. Het is de dosis vluchtigheid, waarop wij doelden in den aanvang. Heden: VRIJDAG 17 MEI Bioscoopvoorstellingen ZATERDAG 18 MEI Bioscoopvoorstellingen. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopenri behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van J—9 uur. Bekendmakingen van den Opperbevelhebber 's-GRAVENHAGE, 16 Mei 1940. De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, bekend, dat, indien niet-ontplofte. vliegerbommen worden ge- onden, men deze moet laten liggen. Men melde dit aan de dichtstbijzijnde burger- of militaire auto riteit, die een roode vlag daarbij doet plaatsen en er voor zorg draagt, dat niemand in de nabijheid komt. Het opruimingswerk zal worden verricht door e Duitsche troepen. Daarom moet de dichtstbijzijn de Duitsche commandant onmiddellijk worden ge waarschuwd. TERUGKEER GEMEENTE LIJKE POLITIE. De opperbevelhebber van land- en zeemacht be veelt in overeenstemming met den Duitschen mi litairen bevelhebber in Nederland, dat de ge meentelijke politie van de geëvacueerde gemeen ten onverwijld naar haar standplaatsen moet terug- keeren ten einde aldaar in de handhaving van orde en rust te voorzien en de bewaking van de ontruimde woningen op zich te nemen. BEWAPENING NED. OFFICIEREN. De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt, in overeenstemming met den Duitschen mi litairen bevelhebber in Nederland, mede langs de zen weg bekend, dat de officieren bewapend mo gen zijn met dolk of wandelsabel. Zij dragen der halve geen pistool. De paarden, die het eigendom zijn van de officieren, blijven in hun bezit, even als de wapens, die hun persoonlijk eigendom zyn. Deze laatste kunnen thuis worden bewaard. HELMEN EN GASMASKERS. De opperbevel hebber van land- en zeemacht maakt mede langs dezen weg bekend, dat alle Nederlandsche militairen na het inleveren der wapens in het bezit moeten blijven van de metalen helmen en de gasmaskers, zulks ingevolge art. 6 van het verdrag van Genève van 27 Juli 1929. BEWAKING VOORRADEN. De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, mede langs dezen weg bekend aan alle ondercommandanten, dat onverwijld alle bijzonder groote voorraden le vensmiddelen en berzine ook die, bestemd voor gebruik buiten het leger gelegen in hun lege- ringsgebied, moeten worden bewaakt. Daarvoor kan beschikt worden over de strikt noodige wapens en munitie. Zweedscli-Russische besprekingen. MOSKOU 17 Mei (D. N. B.) De voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, heeft gisteren den voorzitter van de Zweedsche economi sche delegatie, de Zweedsche minister van econo mische zaken. Erikson, ontvangen. De bespreking werd bijgewoond door den Zweedschen gezant in Moskou, Assarsson. Reeds 30.000 ambtenaren hebben Londen verlaten. Organisatie der regeeringsbureaux buiten de hoofdstad. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: De ambtenaren der ministeries hebben de waar schuwing ontvangen dat zij zich gereed moeten houden om zoo noodig Londen, zelfs in enkele uren. te ontruimen. Men heeft reeds voorzieningen ge troffen voor de organisatie van alle regeerings bureaux in zónes buiten Londen. Tot dusverre heeft men reeds 30.000 ambtenaren in dienst van den staat uit Lor.den geëvacueerd. De status quo van Ned.-Indië. TOKIO 16 Mei CD. N. B.) De Fransche ambas sadeur Arsène Henry heeft den minister van buiten landsche zaken Arita medegedeeld, dat de Fransche regeering het volledig eens is met de door de ver klaring van Arita van 11 Mei vastgestelde Japan- sche politiek ten opzichte van de instandhouding van den status quo in Nederlandsch Indië. Tegelij kertijd heeft Arita den Nederlandschen gezant ontvangen voor een gedachtenwisseling over den toestand. Italianen demonstreeren tegen de geallieerde controle ter zee. Betoogingen in alle deelen des lands. Uit alle steden van Italië zoo bericht Stefani komen berichten over betoogin gen, die gisteren zijn gehouden door stu denten tegen het misbruik van de Frarsch-Brit- sche vlootcontróle. Des avonds improviseerden stoeten jeugdige fascisten, legionarissen en vele burgers overal nieuwe protestbetoogingen tegen de vlootcontróle der geallieerden. Er werd gejuicht voor den Duce en hem werden telegrammen toe-^ gezonder, waarin de afzenders zeggen dat zij ieder ogenblik tot zijn bevelen staan, welke met onge duld afgewacht worden. De betoogingen van Don derdag eindigden met optochten door de voornaam, ste met vlaggen versierde straten der verschillen de steden onder het zingen van liederen. (Van onzen reizenden redacteur). TOT nu toe heeft Mexico zich aan mij ver toond met drie gezichten. Het eerste is mij het liefste omdat het zoo edel en zoo schoon is: de prachtige natuur, die u overweldigt, anneer ge langs zijn slingerende autowegen de bergen beklimt en afdaalt, wanneer ge langs zijn beken en watervallen en meren gaat, door zijn vruchtbare dalen, zijn barre, dorre cactus-vlakten, door het manshooge suikerriet. Wanneer ge door zijn oude stadjes slentert. Met hun plaza's en hun oude, vervallen, breede huizen; hun zuilengalerijen en fonteinen; hun-palmen en hun bloemen; hun muziek en him duistere winkeltjes; hun majesteitelijke ker ken en hun koninklijk-trotsche klokkentorens; met hun geuren en kleuren en boeiende menschen. Het tweede gezicht van mijn Mexico is zijn ar moede en zijn rijkdom. Zijn rijkdom is voor weini gen. Zijn armoede is voor millioenen. Een rijkdom, die wij niet begrijpen, omdat zij zoo ontzaglijk rijk is. Een armoede, die wij nog minder begrijpen om dat zij zoo verschrikkelijk arm is. Uit het arme, ge wonde, verbeten gezicht van Mexico komt zijn el lende tot u: zijn ziekten en zijn vervuiling, zij ar moede en zijn analfabetisme, zijn felheid en rijn wildheid en de onbegrijpelijkheid van zijn politiek. Het derde gezicht van Mexico is in zijn hoofdstad, die modern en mondain is. Loopt over de Reforma met zijn grasvelden, zijn bloemenpefken, zijn stand beelden en zijn ultra-moderne hotels: ge zijt in Pa rijs. In de Avenida Juarez met .zijn dure winkels, zijn bioscopen, zijn Paleis voor schoone kunsten: ge loopt in Londen. Zijn Avenida Madero: de Kalver- straat. Zijn enorme kathedraal: Rome. Zijn park met het slot van wijlen den armen Maximiliaan en de teedere Isabella: Weenen. Een stad van een uitzonderlijke, romantische be koring. Spaansch van geest en melodie en lichtheid. Een zangerig, slank en romantisch kind naast de groote. breede, zware zuster uit het Noorden: het vierkante, haastige, onmenschelijke wonder-van- techniek New-York. Een speelsch en ondeugend en warm diertje naast de zakelijke blokkendoozen Chicago en Philadelphia en Los Angeles. Daarom komen de ham-and-egg-menschen, de swing-zussen en de kauwgombroers, met pa-van-de- rekenmachines in hun blikken doosjes-op-wielen uit New-York en Chicago en Philadelphia en Los Angeles naar Mexico gerold. Daarom zitten in de blauw-en-zilveren zalen van het weelderige hotel Reforma de droomkoninginnetjes van Hollywood. Mèt hun koninkjes. Zat ik er niet bedeesd en klein tusschen Clark Gable en Loretta Young, schoon als de rozenvingerige dageraad lief als de hinde gebogen over de ritselende beek? Daarom zitten in de lobby van Hotel Regis, in de lobby van Hotel Ritz, in de lobby van Majestic, in de lobby van Maria-Christiana daarom zitten in alle lobbies van alle hotels van de millioenenstad Mexico de Bills en de sisters, de papsen en de mam- sen van New-York en Philadelphia en Chicago en Los Angeles en zij lezen 'hun Amerikaunsche kran ten en hun Amerikaansche-tijdschriften en bestudep- ren de Amerikaansche reisgidsen en zij zeggen dat alles zoo goedkoop is in Mexico want dat je voor één dollar zes peso's la-ij gt. En daarom drommen alle kleedjes- en beeldjes en potjes- en pannetjeskooplui van Mexico om die brave broeders en zusters uit het Noorden. Want omdat de peso zoo goedkoop is en omdat honderd dollars zeshonderd peso's bevatten koopen de men schen van Chicago een kleedje, dat tien peso's waard is voor vijftig peso's en een potje van vijf centavo voor tachtig centavo's en een pannetje van een hal ve peso voor drie heele peso's cn de kleine schoenen poetsers wrijven in hun zwarte handen en zij lachen om hun witte tanden, want die aardige toeristen be talen hun driemaal zooveel voor schoenen-als-spie gels dan de Mexicanen, die op de banken van het park sigaretten rooken en kranten lezen en over po litiek praten en dommelen in de zon. En wanneer ge Oom John uit Chicago en Tante Mary uit Philadelphia en Bill en Joan en Tom uit Los Angeles wilt zien op hun Mexicaansch dan gaat ge naar Sanborn's aan de Avenida Madero. waar zij zitten met hun vijfhonderden, rondom de eieren met spek en de eieren met ham en de ananas met mayonnaise en de melk en het tomatensap en de rauwe sla de broeders en zusters uit het land van de stopcontacten en de wieltjes en de soda-fountains Dit zijn de drie gezichten van Mexico. Twee van het échte Mexico. Eén van het onechte Mexico. Wanneer ge die alle drie ziet, ziet ge iets héél schoons, iets héél bogiends en iets héél on-Mexi- caansch. Tusschen Clark Gable en Loretta Young: een Ne derlandsche krantenman. Tusschen de plaza van Za morra en Saborns: een eeuwigheid. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) Moderne oorlogvoering berust op meelianiseering. LONDEN 17 Mei (D. N. B.) De „Evening News" schrijft dat op het oogenblik de oorlogsmethode be rust op de mechaniseering en niet, zooals vroeger op het aantal geweren. Groot Brittannië is te laat be gonnen zich aan te passen. Het heeft nog duizenden liegtuigen en veel tanks, vooral zware, noodig. Neutraliteit in de Joego-Slavische pers. BELGRADO 17 Mei (D. N. B.) In de gisteren gehouden zitting van het kabinet is een verorde ning aangenomen tot het handhaven van de neutra liteit in de pers. Deze verordening omvat zeven arti kelen. Artikel een verbiedt in kranten of andere drukwerken berichten of artikelen te publiceeren, welke ontevredenheid of haat tegen een der oorlog- oerenden verwekken, of welke aansporen tot vijandelijke handelingen tegen een der oorlogvoe renden en een der oorlogvoerenden beleedigen. Ook is verboden onware berichten te publiceeren welke de goede betrekkingen tusschen Joego Slavië en een andere mogendheid benadeelen. Artikel twee bepaalt dat de voorschriften van artikel een ook betrekking hebben op teekeningen caricaturen, foto's, film e. d. De straffen op overtreding beloopen tot 2 jaar ge- ange.nis of 100.000 dinar. De verordening treedt met de afkondiging in werking. De Nederlandsclie credieten in de Ver. Staten. Voor iedere transactie toestemming van het Amerikaansche ministerie van financiën noodig WASHINGTON 17 Mei. (D. N. B.). De minis ter van financiën, Morgenthau', heeft medegedeeld dat de algemeene toestemming, welke onlangs aan de Nederlandsche regeering werd verleend, haar door de bepaling van president Roosevelt „bevroren credieten", in de Vereenigde Staten op te nemen, is teruggetrokken. Overeenkomstig de nieuwe bepa ling moet de Nederlandsche regeering of haar ver tegenwoordigers voor iedere transactie toestemming hebben van het ministerie van financiën. Verlaat de Volkenbond Genève? BERN 16 Mei. Het gerucht blijft de ronde doen dat de Volkenbond genoodzaakt zal worden Zwitserland te verlaten na een formeele sommatie ontvangen te hebben van de Zwitsersche regeering. De Volkenbond zou rich vestigen te^Vichy (Frank ryk). (Stefani). gemeentebestuur de verbinding vormt tusschen burgerij en bezetting. De voorzitter gaf hierbij een korte toelich ting. Hierna geheime zitting. ZANDVOORT TERAARDEBESTELLING VAN G. \V. VAN TOOMBERGEN. Donderdagmiddag had op de Algemeene Begraaf plaats de begrafenis plaats van den heer G. W. v. Toombergen, in leven lid van den gemeenteraad van Zandvoort. Ónder de velen, die de baar volgden za gen we den burgemeester, den heer H. van Alphen, de beide wethouders de heeren C. Siegers en A. J. v. d. Molen, verschillende raadsleden, bestuursleden van Horecaf. van de tooneelvereeniging „Phoenix" en van den Hotel- en Pensionhoudersbond. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door burgemeester Van Alphen, namens het gemeente bestuur van Zandvoort, door den heer A. Klein, namens de vereeniging Horecaf en den heer Budde namens de tooneelvereeniging Phoenix. Vele bloemstukken dekten de baar o.a. van den Hotel- en Pensionhoudersbond, van de Sociëteit Zandvoort; en van de leden van de raadsfractie waartoe de overledene behoorde. De kleeding; der Duitsche parachutisten. Het D.N.B. meldt: Naar aanleiding van de lasterlijke aantijgingen der vijandelijke mogendneden tegen de Duitsche parachute-troepen wordt van bevoegde militaire zijde de volgende beschrijving gegeven van de klee ding dezer eenheden: de Duitsche parachute-troe pen dragen, zooals elk ander lid van de Duitsche weermacht, een uniform, die met geen burgerklee- ding kan worden verwisseld. De voornaamste klee_ dingstukken dezer troepen zijn: een grijze skibroek en hooge rijglaarzen, waarbij een blauwgrijze kiel, Bij het neerspringen wordt nog een kiel aange trokken van groenachtig linnen met dito korte broek. In plaats van de vliegermuts zet hij dan een stalen valhem op, die in zijn vorm iets afwijkt van den overigens bekenden Duitschen stalen helm. Een dergelijke uniform kan rooit, zoo wordt van Duitsche zijde met nadruk betoogt, aarleiding ge- zen tot verwisseling met burgerkleeding. Alles wat daarover in het buitenland is verspreid, is dienten gevolge kwaadwillige fantasie. Raad Bloemendaal. Vergadering van den Raad der gemeente Bloe mendaal op Donderdagmiddag onder leiding van den burgemeester, jhr. mr C. J. A. den Tex. Afwezig baron van Till. Bij het begin van de vergadering zeide de voor zitter dat de Raad bijeengeroepen was. omdat de overheid ook nu een taak heeft op het gebied van de innerlijke organisatie van het land en dus ook van de gemeente Bloemendaal. Deze organi satie inoet staande gehouden worden. De voorzit ter stelie zich voor nog eenige zaken te bespre ken in besloten zitting. GEORGANISEERD OVERLEG. Tot plaatsvervangend lid der Commissie van Ge organiseerd Overleg wordt benoemd de heer C. J. Cassée (met 10 stemmen), die de benoeming aan aardt. COMMISSIE VAN TOEZTCJIT L. O. Tot lid der Commissie van Toezicht op het L.O. worden herbenoemd de heeren C. J. Dhont met al gemeene en S. A. Wilson met 13 stemmen. Een stem wordt, uitgebracht op den heer R. Reinalda. EERVOL ONTSLAG SCHOOLARTS. Eervol ontslag wordt verleend aan den heer H. L. van Beusekom als schoolarts. BIJDRAGE BLOKBRAND SPUIT. B. en W. stellen voor ten behoeve van een twee de blokbrandsDuit voor de blokbrandweer te Over veen een maximumbijdrage van f 500 te verleenen. Goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting goedgekeurd de voorstellen van B. en W. betreffende: wijziging beheersverordeningen gas- en waterbedrijf: wijziging Ambtenarenregle ment en verordening Gemeentepolitie: verhuur- terrein aan den Zeeweg aan W. Dijkstra: verhuur weiland aan den Kennemerweg aan P. Th. Sinte rde: vaststeling 5e suppl. begrooting dienstjaar 1940; vaststelling verordering op het toekennen van pensioen of wachtgeld aan gewezen wethou ders en hun weduwen en weezen. Afgevoerd van de agenda werden de adviezen van B. en W op de adressen van de woningbouw vereniging „Bloemendaal Noord" met verzoek om grord in erfpacht aan de Donkere laan en Stoel's Hofje, voor arbeiderswoningbouw en van de afd Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond met verzoek om aankoop van grond eveneens voor arbeiderswoningbouw. ONTHEFFING BEPALINGEN. BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. Ontheffing van de bepalingen der bebouwings voorschriften werd verleend aan: het Prov. Elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloemen daal voor den bouw van een steenen hoogspan ningsgebouw met laagspanningsruimte op een ter rein aan den Vogelenzangscheweg en aan mevr. A. van Hengel te Aerdenhout voor het bouwen \an een rijwielbergplaats met aangebouwden tuin muur en bergruimte in den tuin bij perceel Van Alphenlaan 5. Aan de raadsleden werd verstrekt een uittreksel van de wettelijke bepalingen, volgens welke het BEVERWIJK Uitgifte van noodgeld. In verband met de heerschende schaarschte aan zilvergeld en klein bankpapier heeft de bur gemeester. gezien de machtiging van den minis ter van Bir.nenlandsche Zaken van 11 Mei j.l. en de verleende toestemming van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland d.d. 12 dezer, besloten tot uitgifte van noodgeld in coupures van een gulden, twee gulden vijf tig cent en van tien gulden. Dit noodgeld dient door de burgerij als wettig betaalmiddel te worden aangemerkt. Een ieder, die rijksbankpapier voor noodgeld in de hierbovengenoemde drie coupures wenscht in te wisselen, kan zich vervoegen ten kantore van den gemeente-ontvanger, geopend Dinsdag tot en met Zaterdag van 9—13 uur, Zeestraat 159 Winkelierscomhinatie ,,Pïan West". Het bestuur van de Winkelierscommissie „Plan West" heeft de axtra-uitkeering op de zegelboekjes gestaakt. Het spreekt vanzelf, dat de volgeplakte zegelboekjes hun gewone uitkeeringswaarde be houden. Ook het uilgeven van de Plan-Westzegels vindt normaal doorgang. Voordrachtmiddag afgelast. Het bestuur van de afdeeling Beverwijk en Om streken van dc Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen deelt mede. dat de voordrachtmiddag op Maandag 20 Mei a.s. niet doorgaat. Ruim aanbod van groenten. Veel spinazie bleef onverkocht De gang van zaken 'n den handel was gedurende de week, die achter ons ligt, zeer onregelmatig en hierdoor ontstorden voor sommige artikelen meer malen sterk wisselende prijzen. Zoê was de han del voor Pinksteren, waarvoor als regel een willige stemming te verwachten was, dezen keer nogal te leurstellend, terwijl de eerste dagen na Pinksteren eenig herstel viel waar te nemen, dat echter van zeer korten duur bleek te zijn. daar in het midden dézer week de prijzen voor de meeste producten weer sterk in het gedrang kwamen. De groote aanvoeren van spinazie waren geen enkelen dag te plaatsen. Duizenden kisten bleven n de afgeloopen week onverkocht Dit product heeft momenteel ook de weersgesteldheid voor den handel niet in haar voordeel. Vooral bij warm weer is het weerstandsvermogen bil langdurig transport zeer gering. Er wordt dan ook door koopers voor namelijk voor de binnenlandsche markten nauw lettend uitgezien naar goede kwaliteiten en een sterk product, wat ook al weer tot gevolg heeft, dat soms uiteenlooperde prijzen worden besteed. De noteeringen liepen deze week uiteen van 36 ct. ner K.G. Op de veiling van Woensdag kwam als hoogste noteering nog 7et per K.G. voor. De aanvoer van sla breidt zich uit. De goede kwaliteit werd wel den eenen dag vlugger afgeno men dan den anderen, doch over het algemeen bleven de prijzen op behoorlijk peil. De noteerin gen wisselden naar kwaliteit van 27'} ct. per stuk. Soms kwam bij uitzondering voor, dat een en kel oartijtje het tot 10 ct. per stuk kon brengen Ofschoon het aanbod van postelein flink toenam, toch is van ruimen aanvoer van dit product na tuurlijk nog geen sprake. Voor dit product was de stemming in den handel voor de feestdagen niet zoo bijzonder gunstig. De prijzen ware" van 1014 ct. Dinsdag kwamen weer noteeringen voor van 1924 ct. om dep volgenden dag weer te dalen tot 18 ct. per K.G. Rabarber wordt thans in groote hoeveelheden aangevoerd. Tot heden schijnt de handel den aan voer nog te kunnen plaatsen, doch de prijzen zijn in doorsnee zeer laag. Naar kwaliteit stonden de noteeringen van l'A4 ct. per bos. Bospeen, die ook zij het in kleine partijtjes iets ruimer aangevoerd wordt, werd verhandeld van 1517 ct. per bos. Voor raapstelen en radijs daalden de prijzen bij grootere aanvoeren met prijsverschillen van 0.80 1.50 ner 100 bos. Witlof, waarvan de noteeringen vorige week gedaald waren voor de beste soorten tot 56 ct. per K G kreeg in het begin dezer week plotseling een flirke prijsverbetering en stond op de veiling van Dinsdag jl, naar soort van 616 ct. per K.G. Prei. die als winterproduct nog steeds aanwezig is heeft thans heel wat van de prijzen ingeboet. Naar soort wordt van 36 ct. per K.G. besteed. Asperges worden eveneens ruimer aangeboden. Vriidag en Dinsdag stonden de r.oteeringen nog vrijwel gelijk, voor de beste soorten zoo ongeveer van 3035 ct., doch Woensdag ondergingen de noteeringen een belangrijke daling. Vooral de min dere kwaliteiten maakten zeer lage prijzen. In de fruitafdeeling gaat het met het aanbod van aard beien nog langzaam ofschoon de partijtjes toch iets ruimer weiden. Naar inhoud der doosjes werden deze verhandeld voor 2045 ct. De treinenloop hervat. Met ingang van gistermorgen 11 uur is de treinen loop voor zoover dat mogelijk is weer hervat. De electrische treinen- vertrekken in beide richtingen om het uur. Dit betreft de sneltreinen, die 12 minu ten over het heele uur naar Haarlem en 16 minu ten over het heele uur'naar UitgeestAlkmaar Zaanstreek vertrekken. De stoptreinen op de halve uren loopen dus nog niet. Het onderwijs wordt hervat. Hedenmorgen is het onderwijs aan de openbare scholen, met uitzondering van de Gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool, hervat. Het gemeen tebestuur heeft aan de besturen der bijzondere scholen verzocht eveneens maatregelen te willen treffen tot hervatting van het onderwijs. De Pink- stervacantie behoeft daarvoor echter niet te worden onderbroken.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3