EEN VIOOL liet JOteut Jan Olie&ol. De gebeurtenissen te Rotterdam. V R IJ D A G 17 M E I 1940 H 'A A" RL"E ïtrS D A 'G BEA'B Bevordering van een normaal betalingsverkeer. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt aan de Tel. mede, dat zij in verband met den wensch om het economische leven en het betalings verkeer zoo snel mogelijk in normale banen te lei den het noodige overleg heeft gepleegd, ten einde haar leden in staat te stellen hun functie in het financieele verkeer op normale wijze voort te zetten en hun diensten voor het publiek te verrichten. Het publiek kan zich derhalve met de leden der Vereeniging voor den Effectenhandel op de gebrui kelijke wjjze in verbinding stellen voor de beharti ging hunner financieele belangen. De „Vereeniging" heeft in verband hiermede de navolgende circulaire aan haar leden gericht: De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt als resultaat van door haar gepleegd overleg mede, dat de leden der Vereeniging over hun ereditsaldi bij de Nederlandsche Bank of bij kassiersinstellingen vrij in contanten kunnen beschikken mits zij zich hun nerzijds ten opzichte van hun cliënten houden aan de voorschriften van het „Bankenmoratorium". Omtrent laatstgenoemde voorschriften heeft de Vereeniging in haar circulaire van 15 Mei j.l. reeds het volgende medegedeeld: „Ten aanzien van de beperking van de vrije be schikking over rekeningen wordt medegedeeld, dat de bedoeling is te voorkomen, dat zonder noodzaak tot opzegging van saldi zou worden overgegaan. Om dit te voorkomen is de vrije beschikking over saldi en giro-tegoeden aan banden gelegd in dezen zin, dat de uitbetaling daarvan kan worden geweigerd, met inachtneming van de richtlijnen, in het besluit aangegeven. De bedoeling is, dat de leden saldi aan cliënten kunnen uitbetalen voor zoover het normale disposities betreft. Een abnormale dispositie of een geheel wegtrekken van een groot saldo behoeft door het lid aan zijn cliënt niet te geschieden. Het lid mag hiertoe echter, indien bijzondere omstandighe den hiertoe aanleiding geven, wel overgaan." De leden zullen de contanten, welke zij uit hun ereditsaldi hebben verkregen, ook kunnen gebrui ken voor het betalen van effecten, welke hun wor den geleverd uit transacties van, vóór 10 Mei 1940 en zij zullen eveneens aan hun cliënten desgewenscht in contanten het provenu kunnen betalen van de effecten, welke de cliënten vóór 10 Mei 1940 had den verkocht. Ook kunnen de leden voor zoover zij gelden voor coupon- of dividendbetaling of voor aflosbare obli- gatiën hebben ontvangen, deze coupons, dividenden en lossingen in contanten betalen. Mr. J. A. de Wilde regeerings- cominissaris voor Rotterdam. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt bekend, dat door hem is aangewezen Mr. J. A. de Wilde. Oud-minister van Binnenland- sche Zaken, om namens hem op te treden als re- geeringscommissaris voor de hulpverleening aan Rotterdam. Het bureau van den Regeerings- commissaris is gevestigd Laan Copes van Catten- burgh 11 te Den Haag, Telefoon 112502. Het telefoonverkeer met Rotterdam is nog niet hersteld. Men wordt verzocht, de telefooncentra les niet noodeloos lastig te vallen met het aan vragen van gesprekken met Rotterdam. Niet onnoodig naar Rotterdam gaan. De burgemeester van Rotterdam verzoekt ieder, die niet dringend in Rotterdam moet zijn, voorloopig niet naar deze stad te komen, iaar het zeer groote overlast veroorzaakt. Bij Ie toegangswegen tot deze stad zal controle ge houden worden en ieder, die niet kan aantoo- nen, dat hij een dringend motief heeft, zal be slist worden geweigerd. De burgemeester deelde voorts mede, dat ieder, die inlichtingen om trent familieleden verlangt, zich moet wenden tot de afdeeling kinderpolitie, gevestigd in het Politiebureau Oostervantstraat, tel. 35888, Rot terdam, waar zooveel mogelijk getracht zal wor den aan alle verzoeken te voldoen. Twee opperbevelhebbers ontmoetten elkaar. Generaal Winkelman nam te Rijsoord de voor waarden inzake de capitulatie van ons leger in ontvangst. BERLIJN. 16 Mei. Aan het Duitsche Nieuws bureau wordt gemeld: In het plaatsje Rijsoord, niet ver van Rotterdam, heeft heden de opperbevelhebber van de Neder landsche land- en zeestrijdkrachten, generaal Win kelman, een ontmoeting gehad met den opperbe velhebber van het tegenover hem staande Duit sche leger om de voorwaarden der capitulatie in ontvangst te nemen. Als vertrek voor de onder handelingen had men een lokaal der school in Rijsoord ingericht, waar tegen negen uur 30 de Duitsche generaal met zijn staf was aangekomen. Verscheidene officieren van zijn staf reden den Nederlandsdhen generaal tot aan de Maasbrug in de richting van Rotterdam tegemoet. Met span ning werd door de hier verzamelde Duitsche sol daten en door de inwoners van het plaatsje de aankomst van den Nederlandschen opperbevelheb ber verwacht. Ongeveer kwart voor tien naderde uit Rotterdam de auto met de witte vlag en onmiddellijk daar achter kwam de auto waaruit generaal Winkelman en drie officieren van zijn staf, onder wie zich een officier van de Nederlandsche marine bevond, stapten. Officieren van den Duitschen legerstaf geleidden hen naar het vertrek voor de onderhan delingen, waar de Duitsche generaal en de chef van den staf hen ontvingen. De opperbevelhebber van het Duitsche leger nam het woord, om na een korte inleiding den leider van het leger van den tegenstander de voorwaarden der capitulatie voor te lezen Om kwart voor 12 waren de onderhande lingen over den vorm der caputilatie geëindigd. Winkelman begaf zich daarop met zijn auto terug naar Den Haag. SPUIEN. 'sGRAVENHAGE 16 Mei. Het hoofd van den dienst van Zuiderzeewerken heeft het personeel der uitwateringssluizen van den Afsluitdijk der Zuider zee gelast te spuien met zoo hoog mogelijk spui- cijfer. VOOR DE KINDEREN De Duitsche Militaire bevelhebber in Neder land heeft betreffende de gevechtshandelingen in Rotterdam van 10 tot 14 Mei 1940, de vol gende verklaring afgelegd: De stad Rotterdam was, doordat zij door de Hollandsche weermacht tegen de gelande Duit sche troepen verdedigd werd, sinds 10 Mei tot slagveld geworden. Het front liep midden door de stad. De Hollandsche weermacht poogde voort durend van den Noordelijken oever van de Maas uit de door de Duitsche troepen in bezit genomen brug te heroveren. Op den avond van den 13den Mei ging met toestemming van den Duitschen troepencom- mandant een Hollandsche priester als parlemen tair over de brug naar de Hollandsche troepen om hen aan te manen den nutteloozen tegen stand op te geven eh den Noordelijken oever te ontruimen. Hierbij werden den Nederlandschen troepen de gevolgen onder het oog gebracht, welke het niet opvolgen van deze aanmaning zou teweegbrengen. De Nederlandsche commandant gaf nochtans geen gehoor aan deze aanmaning. In den ochtend van den 14den Mei werd een Duitsche parlementair in opdracht van den Duit schen generaal over de brug gezonden, met de opdracht den Nederlandschen troepen een ter mijn te stellen van drie uren voor overgave, eventueel ontruiming van Rotterdam. De Nederlandsche commandant opende onder handelingen, stelde deze dan plotseling weer uit om ze daarna opnieuw op te nemen. Intus- schen was de termijn van drie uur verstreken. Daarmede traden de maatregelen in werking, die voorzien waren voor het geval, dat de Duitsche eisch werd afgewezen. Toen de Hollandsche com mandant zich nu te laat tot overgave be reid verklaarde, konden de aanvalsmaatregelen te land nog bijtijds worden tegengehouden, die in de lucht echter slechts gedeeltelijk, daar de eerste escadrilles van de Duitsche gevechtsvlieg tuigen reeds gestart waren. De Hollandsche commandant heeft dus den hem gestelden termijn laten verstrijken zonder duidelijk te zeggen, of hij de stelling, d.w.z. Rot terdam. wilde ontruimen of niet. Door de hard nekkige verdediging van Rotterdam had de stad. die daarmede tot gewoon gevechtsgebied gewor den was, haar rechten als „open stad" opgege ven. Het verkeer te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Het gemeentebe stuur van Rotterdam maakt op last van het Duit sche commando bekend: 1. dat op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Mei het voet gangersverkeer over de Maasbruggen verboden is: a. voor vrouwen en kinderen in alle gevallen: b. voor overige voetgangers tenzij de strikte noodzakelijkheid voor overschrijding der bruggen blijkt; 2. automobielverkeer in Rotterdam is voorloopig slechts toegestaan op vertoon van een speciale machtiging, afgegeven door den hoofdcommissaris van politie. Deze machtigingen worden aan de po- litiebureaux verstrekt, doch uitsluitend wanneer van dringende noodzaak sprake is, b.v. ten behoeve van levensmiddelenvoor'ziening aan de burgerij, vervoer van gevonden, geneeskundige en geeste lijke hulp en verder ter beoordeeling van de po litie. 3. Alle verkeer met rijwielen in Rotterdam is op Vrijdag 17 Mei en Zaterdag 18 Mei verboden. (A.N.'P.) Voedselvoorziening van het Nederlandsche leger. De Opperbevelhebber van Larid- en Zeemacht maakt bekend: Zooals reeds is medegedeeld blijven de onder- deelen van de Nederlandsche Weermacht ter plaatse waar zij zich bevonden toen de wape nen werden neergelegd. In de behoefte wordt door de betrokken commandanten op de ge bruikelijke wijze voorzien. Op grond van de nog steeds van kracht zijnde wettelijke bepalingen kunnen vorderingen worden verricht. De bevol king is verplicht aan deze vorderingen te vol doen tegen overgave van de gebruikelijke vorde ringsbonnen, geteekend door of van wege den commandant. In dit verband deel ik mede, dat niet de minste reden tot ongerustheid bestaat, dat de betaling van deze vorderingen niet zou geschieden. DRINGEND BEROEP ZICH NIET NAAR ROTTERDAM TE BEGEVEN. De regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan Rottérdam doet een dringend beroep op het publiek om zich niet zonder dwingende noodzaak naar Rotterdam te begeven. Iedere inwoner van Rotterdam, die voor evacuatie in aanmerking komt, behoort zich eerst te wenden tot het bevoegd gezag te Rotterdam tot het verkrijgen van het daarvoor benoodigd bewijs van voorloopig medisch onderzoek. Zonder dit bewijs mag men Rotterdam niet verlaten en wordt men in de vluchtoorden niet toegelaten. Hij had echter geen zin om het op zijn eigen gezicht te probeeren en kwam op het onzalige idee om het op Krent's achterhoofd te plakken. Zelfs de juffrouw lachte zich slap om deze situatie, doch Krent vond het heele- maal niet leuk en stond met geweld aan de pluk te trekken. ras geworpen, en een klein meisje kwam 's avonds op een rendez-vous! Neen. senor. dat plannetje gaat niet door! Het meisje is niet zoo dom, al heeft ze eens een glas champagne teveel gedron ken! Het avondeten verliep onder zwijgen. Eenmaal zei miss Francis, dat in het avondblad stond, dat men de pianiste van Grangg gearresteerd had. waarop Lorenzetti woedend opkeek, en uitriep, dat ze gek waren. De viool was natuurlijk al lang onderweg naar Amerika. Faustina klaagde over hoofdpijn, en ging direct na het eten naar naar kamer, waar ze in het vallend duister ongeduldig uit het raam naar het water staarde. Om ^wart voor elf ging zij de trap af en liep langs de broei kassen en de garage naar het bootenhuis, "aar een donkere gestalte haar tegemoet trad. Don Juan droeg champagnekleurige flanellen ilus- fours, met sportkousen in dezelfde kleur, en daar bij passend overhemd en das. Hij zag er in het schemerlicht precies uit als die reclameplaten met het onderschrift: „Voorjaar in het Zuiden" of „Deauville verwacht u". Tot haar verbazing was hij ditmaal noch terughoudend, noch verleidelijk, hrj stormde op haar af, kuste haar handen, en zei ademloos: „O, signorina Faustina..., Faustina, ik ben zoo gelukkig, dat je gekomen bent: Ik dacht reeds, dat ik vergeefs gewacht had." „U hebt mg nieuwsgierig gemaakt." antwoord de Faustina, die zich zeker van haar zelf voelde, nu de arfders zoo zelfbewuste man schijnbaar ge heel ih de war was. Of was dit slechts een nieuwe truc van hem? „Ik woon daarginds, in de kleine albergo in Peschiera, ik moet dus heelemaal het eiland rond om hier te komen". „Dat is goed voor u", antwoordde Faustina, waarop hij uitriep: ..Wat bent u koud vanavond; ik zie den spottenden trek om uw mond. Misschien had u gedacht, dat ;k u meteen in mijn armen zou nemen, maar ik v .1 u eerst bewijzen, dat ik werkelijk van u houd Hij was dichterbij geko men, zij voelde zijn adem op haar wang. „Het is voor iemand, die den naam beeft een tedpkiUer De snor gaf echter niets mee. Maar, juffrouw, zei Krent wanhopig, als het van je lippen afgaat moet ik dat ding daar in mijn nek toch ook kwijt kunnen. De juffrouw was van meenïng, dat de Dikke het te stevig tegen de huid had aangedrukt. te zijn, niet gemakkelijk, wanneer hij werkelijk lief heeft." Hij zweeg en keek haar vast in de oogen. Het meisje beefde, en ging op de trappen van het bootenhuis zitten. Dadelijk zette hij zich naast haar. ,.Ik heb u eenmaal gekust, maar ik ken u niet. Nu eens bent u koud en berekenend, dan weer vroolijk en hartelijk, ik weet alleen, dat ik nooit van iemand gehouden heb, zooals van u. Ik had een vriendin, die de vier jaar. dat ik in de tropen was, op me gewacht heeft. Ze wachtte me in Genua op, ik heb het uitgemaakt, Faustina, om jou!" De halfluide stem van den man bedwelmde het meisje, de zoele nachtlucht was bezwangerd met de zware geuren van oranjebloesem en rozen. Ze rook de bittere parfum van den Spanjaard. Meent hij dat nu, dacht ze. Hij ging door. „Ik heb Mar guerite weggejaagd, omdat ik alle banden met het verleden wilde breken. Ilc wil een nieuw leven beginnen. Faustina. Laten we trouwen, je oom zal zijn toestemming wel geven." Zijn stem klonk an dei*, roerend en geloofwaardig. „Ik houd van je, Faustina, het is een oud woord, maar voor mij is het nieuw. Ik heb het nooit eerder tegen een vrouw gezegd." Faustina zweeg. Achter de Montisola kwam de maan op. het werd lichter. Hoe schoon klonk dit alles, zelfs al was het niet waar! Het was moeilijk, deze verleiding te weerstaan. Hij boog zich over haar heen, zijn hoofd naderde langzaam het hare. Zij week terug Hoe zoet dit alles wasde zomernacht, deze sterke man. die nu zoo zacht was, het onzekere licht, de bloemen geur. En tochwaarom kon zij niet de oogen sluiten, en vergeten? „Faustina", ging de zachte stem voort, „zeg toch wat. Laat me niet langer wachten! Je weet niet. wat ik deze dagen doorgemaakt heb!" Maar het meisje bleef zwijgen, ze kon geen woord uitbrengen. Had ze maar hulpValen tinValentin Grangg zou haar kunnen helpen. deze verleiding te weerstaan, maar hij is ver weg. Hij beeft nu wellicht bet verschrikkelijke ont Militair verkeer heeft voorrang. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht brengt uitdrukkelijk onder de aandacht van-de bevolking, dat onder alle omstandigheden voor rang moet worden verleend aan het Duitsche en ev. het Nederlandsche militaire verkeer. Rouwe Vlas weer commandant van het Leger des Heils. AMSTERDAM. 16 Mei. Opdat het Leger des Heils zijn arbeid hier te lande zoo doeltreffend mogelijk zal kunnen blijven voortzetten, heeft commandant Bouwe Vlas zich bereid verklaard, het leiderschap, dat hij j.l. October meende te moeten neerleggen, opnieuw op zich te nemen. In afwachting van het oogenblik. dat comm. Vlas weer in functie treedt, zal kol. M. Visser, als adjunct-bestuurder der Stichting met de leiding belast worden, daarin bijgestaan door kol. G. Go vaars, den pionier-officier van het Leger des Heils in Nederland. Inlichtingen betreffende de wegen (A.N.P.) De K.N.A.C. heeft een inlichtingen dienst ingesteld met de bedoeling het verzamelen van gegevens en verstrekken van inlichtingen betreffende de Nederlandsche wegen. Aan ieder wordt verzocht hetzij telefonisch, hetzij per briefkaart (in dit geval met vermelding van datum) haar zooveel mogelijk op de hoogte te brengen van de gegevens, opdat zoo volledig mo gelijke inlichtingen verstrekt kunnen worden. Berijdbare wegen. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Aan de hand van ontvangen inlichtingen kan de A. N. W. B. het volgende overzicht geven van den toestand der verkeerswegen. Onderstaande wegen zijn voor auto's berijdbaar: Den HaagAmsterdam: Den HaagHaarlem; Den HaagRotterdamDordrechtBreda: Den HaagUtrecht; UtrechtArnhem via Rhenen; UtrechtAmersfoort; AmsterdamAmersfoort; HelmondDen BoschTilburg; ZwolleGro ningen; NijmegenDen Bosch (via Gennep); AmersfoortZwolle (via Kampen); in Arnhem, Nijmegen en Kampen liggen pontonbruggen. UITZENDINGEN NED. RADIO-OMROEP. In overleg met de Duitsche militaire autoriteiten hebben de Nederlandsche omroeporganisaties een voorloopige regeling getroffen ten aanzien van de verzorging der Nederlandsche radio-uitzendingen. Deze regeling zal nader worden gepubliceerd en van kracht blijven tot wederom twee zenders voor deze uitzendingen beschikbaar zijn. Heden werd het Nederlandsche radioprogramma verzorgd door den K. R. O. DE WADDINXVEENSCHE STROOPERSZAAK. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Don derdag den 36-jarigen H. R. uit Waddinxveen, die toen hij betrapt werd op een rijksveld wachter schoot, waardoor deze ernstig werd gewond, veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf met aftrek van een jaar voorarrest. Verdachte werd vrijgesproken van het primair ten laste gelegde, de poging tot doodslag. Hij werd veroordeeld wegens zware mishandeling. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen had zes jaar met één jaar aftrek ge- eischt. Zooals men zich herinnert was H. R. door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot acht jaar, het Hof te 's-Gravenhage verhoogde de straf tot tien jaar, waarna de Hooge Raad dit arrest vernietigde en de zaak verwees naar het Hof te Amsterdam. MR. J. LLWBURG OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is overleden mr. J. Lim burg. lid van den Raad van State, Na in Leiden zijn studiën als advocaat en procureur te heb ben voltooid, bewoog mr. Limburg zich op po litiek terrein. Van 1905—1913 was hij lid dei- Tweede Kamer. Gedurende vele jaren is hij ook lid van Ged. Staten van Zuid-Holland geweest. Mr. Limburg heeft zich veel bewogen op inter- nationaal-rechtelijk terrein. Zoo maakte hij in 1919 en volgende jaren deel uit van de internationale arbitragecommissie voor de mijnconcessies in Marokko en was hij in 1919 leider der Nederlandsche delegatie naar de Volkenbondsconferentie te Brussel. Naden dood van prof. Struyken werd mr. Limburg benoemd tot voorzitter van de commissie van advies voor Volkenrechtelijke Vraagstukken In 1926 werd mr. Limburg lid van den Raad van State. Van de onderscheidingen, die den overledene in den loop der jaren werden verleend, noemen wijcommandeur in de orde van den Nederland schen Leeuw en grootofficier Oranje-Nassau- orde. N. Z. H. T. M. Vervoersopbrengst over April. Vervoersopbrengst gedurende April 1940 f 268.814, (ongecontroleerd). De vervoersopbrengst in de zelfde maand in 1939 was f 258.187. W aarscliu wing. A. N. P. (officieel). Daar kan worden aangeno men, dat zich op vele plaatsen van het land nog gewonde of gedoode Duitsche soldaten bevinden, van wie de aanwezigheid tot nog toe niet door de Duitsche militaire autoriteiten kon worden vastge steld, wordt aan alle Nederlandsche autoriteiten, alsook aan de bevolking, aangezegd dat men daar omtrent per omgaande mededeeling dient te doen aan de naastbijzijnde plaatselijke Duitsche militaire autoriteit of aan het Duitsche gezantschap in Den Haag, resp. aan de Duitsche consulaten in het land. Dit geldt ook voor de aanwezigheid van versleepte of gevangengenomen Rijksduitsche mannen, vrou wen en kinderen DE DUITSCHE MILITAIRE BEVELHEBBER IN HOLLAND. DE BIOSCOPEN IN' AMSTERDAM WEER 'S AVONDS OPEN. AMSTERDAM 16 Mei. Het bureau van den Nederlandschen Bioscoopbond deelt mede, dat met toestemming van hooger gezag heden de bioscopen te Amsterdam ook des avonds weer open mogen zijn. Voorloopig zullen de Amsterdamsche bioscopen een avondvoorstelling geven, welke ongeveer half tien zal eindigen. Op Zaterdag en Zondag worden doorloopende voorstellingen gegeven van des middags half twee tot des avonds omstreeks tien uur. De Cineacs zullen xederen dag de gebruikelijke doorloopende voorstelling geven tot des avonds on geveer tien uur. De geïnterneerden. 'sGRAVENHAGE 16 Mei. Omtrent de ver blijfplaats van de Nederlanders, die door het mili tair gezag op Ooltgensplaat geïnterneerd zijn ge weest, bestaat algeheele onzekerheid, aldus een mededeeling van den opperbevelhebber van land en zeemacht. Tot dezen behoort onder meer mr. M. M. Rost van Tonningen. De mogelijkheid wordt door sommigen ondersteld, dat zij naar Zeeland zijn afgevoerd en wellicht België zullen bereiken. Alles moet in het werk worden gesteld om hun persoon lijke veiligheid te waarborgen (A. N. P.) HULP VOOR DE VLUCHTELINGEN EN DAKLOOZEN. 'sGRAVENHAGE 16 Mei. Voor Den Haag en omgeving is behoefte aan kleeren, dekens en levens middelen voor de vluchtelingen en dakloozen. In afwachting van een nadere regeling heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis op zich genomen deze giften in natura in ontvangst te ne men, welke kunnen worden afgegeven aan de ach terzijde van het gebouw in den Jan Evertstraat (achter de Princessegracht). (A. N. P.). Amerika vreest luchtaanvallen op Engeland. Onderdanen krijgen het advies zich via Ierland naar hun land te begeven. Het D.N.B. verneemt uit Washington: Het staatsd&partemeiTt heeft Donderdag volgens de Associated Press de Amerikaan- sche burgers in Engeland opgeroepen om met het oog op dreigende Duitsche massa- luchtaanvallen zich naar Ierland te begeven om van daar naar het vaderland terug te keeren. Het staatsdepartement deelt mede dat het de mogelijkheid zal overwegen van het vervoer der Amerikanen uit Ierland met een Amerikaansch schip. Volgens opgaven van het staatsdeparte ment verblijven ruim 7000 onderdanen der Ver- eenigde Staten in Engeland en Noord-Ierland. De Amerikaansche ambassadeur in Londen, Kennedy, heeft den terugkeer der Amerikanen uit Ierland naar de Vereenigde Staten voorge steld met het oog op de toenemende moeilijkhe den van het passagiersverkeer van Engeland en naar Frankrijk. ARROND. RECHTBANK. EEN JAAR GEëlSCHT TEGEN OPLICHTER. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Donderdag middag een Tilburgenaar terecht, die op 28 Februari in Bloemendaal aan verschillende melkhandelaren een „synthetische" vloeistof had verkocht, die aan de benzine toegevoegd een besparing zou geven van 19 pet. op het verbruik. Verder had de verdachte nog gezegd dat er op 1 Maart benzine-distributie zou komen en dat hij ge stuurd werd door de Algmeene Vereeniging voor Melkvoorziening. Met deze praatjes had hij ook een rentmeester van Elswout bedrogen voor het melk- bedrijf, 15 liter van het mengsel, dat niets anders dan wat olie vermengd met analine was, voor f 36,75 te koöpen. De Officier merkte in zijn requisitoir op, dat hij den verdachte nog vele andere d -gelijke feiten ten laste had kunnen leggen. Met het oog op de vorige veroordeelingen van den verdachte eischte hij een jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. L. S. Römelingh pleitte clementie en drong op een ge deeltelijk voorwaardelijke straf aan. VERDWEEN.... door Paul Schott 26 ■Faustina begon steed6 weer over dit verschrik- rkclgke voorval, maar oom wilde niets weten van [hetgeen met de viool in betrekking stond. Geen Kwonder, als verzamelaar was h(J natuurlijk be- iftngst voor zijn eigen schatten. Het was ver schrikkelijk, en het ergste was, dat die arme [Grangg door het verlies van zijn viool gehandi capt werd, terwijl hij aan den anderen kant zijn ■gedwongen rust scheen te willen benutten voor [het nemen van informaties omtrent de Lorenzet- jtis. Ais hij werkelijk eens naar Vicenca kwam! ffemand kon hem op die gedachte brengen, daar tóe familie toch in Floi'ence en Vicenca thuis [hoorde. Wat een schandaal zou dat geven! Faustina liep opgewonden op het terras heen en 'cwcer. Een koele zeewind streelde haar gloeiende {wangen. Daar hoorde ze iets, er scheen wat to .vallen. Misschien een steen van het dak? Neen, Iemand had van beneden iets op het terras gewor pen. Ze liep haastig naar de balustrade... neen, er was niets te zien. Maar daar, vlak bjj haar, lag een pakje op den grond. Ze nam het op, het was een brief, om een steen gewikkeld. „Liefste Faustina,' las z\J opgewonden, „ik eerwacht j'e tusschen tien uur en half elf bij het bootenhuis. Je moet komen, ik heb je iets van be lang mede te deelen. H.Z." De Spanjaard! Faustina verscheurde het brief je. en wierp de stukken over de ballustrade in zee Hoe dwaas was dit alles! Hg was handig in die «kagen....een briefje met e«i «een op het ter dekt, hij veracht je, misschien is hg al wel ver trokken, hg is misschien al op weg naar het Noorden, naar vreemde landen. „Faustina, ik zou je kunnen dwingen, maar ik wil geen misbruik maken van mijn macht Ik wil je uit vrijen wil laten beslissen, omdat ik weet, dat je van me houdt." „Ik houd niet van je", fluisterde het meisje, juist toen de maan boven het kerkje op den heu vel uitkwam. Ze schrok van het bleeke gelaat voor haar, zijn neusvleugels trilden. „Houd je niet van me?" riep hij, veel te luid. „Ik weet, dat het niet waar is. O, ik zou kunnen spreken, ik zou woorden kunnen spreken, die je zouden dwingen, ja te zeggen. Ik weet iets van je oom." Faustina legde haar hand op haar wild kloppend hart. Hij weet alles! Hij heeft het in Genua gehoord! „Maar ik zwijg, omdat ik van je houd", ging hg voort. Hij nam haar in zijn armen en kuste hartstochtelijk haar mond, haar oogen en haar hals. Een oogenblik verloor zij haar ze'f- beheersching, zij sloot de oogen, maar dadelgk sperde zij ze weer open. Verschrikt keek ze hem aan en rukte zich los. Toen sprong ze op. en rende naar huis. Hij riep haar a, dat hg eiken avond op denzelfden tijd hier op haar wachten zou... Grangg rende door de kleine stad. in weinige uren had hij het werk van dagen gedaan Hij was eerst r.aar den huisbewaarder van het paleis ge gaan, een on-Italiaansch gesloten mensch, die geen woord wenschte los te laten over zijn mees ter, ofschoon hij niet zoo erg te spreken was over hem. Op zijn vraag, waarom hij, als portier vau het paleis, nog een handeltje in fruit erbjj moest drgven, antwoordde de man knorrig, dat hij van zijn portiersinkomen niet bestaan kon. Gelukkig had een buurman, die een ijs-restaurant dreef, zich in het gesprek gemengd, en deze was bereid ge weest, Grangg het een en ander te vertellen, waar toe hij hem. zender den portier mee te nemen, naar zgn ijspaleis meegetroond ha<i. Ja. aan die rijke lui was niet veel meer te verdienen, vertelde hij, terwijl hij aan zijn espresso-machine morrelde. Hoe stond het met Lorenzetti, vroeg Grangg op den man af. want al dat er om heen gedraai be gon hem te vervelen. Hij had nog zooveel te doen, hij moest naar een antiquair, naar een advocaat, hij moest Faustina's vader te spreken zien te krjj- gen „Lorenzetti?" vroeg de caféhouder, terwijl hg de koffie in een gebloemd kopje liet loopen. „Lo renzetti is een oude gierigaard, dat kan ik u ver zekeren. Ik zou u wat kunnen vertellen „Zachtjes aan, Cesare," viel een mannetje, dat achter een krant verscholen gezeten had, hem in de reden. „Voorzichtig, Cesare! Ik ben het trou wens heelemaal niet met je eens. Diefstal is dief stal. Ik speel dikwijls tric-trac met den boekhan delaar Grassi, en die zegt, dat Lorenzetti zeven van de meest waardevolle boeken uit de biblio theek gestolen heeft, ze zijn nooit terecht ge komen!" „Nooit terecht gekomen?" vroeg Grangg ver baasd. „Hoe is dat mogelijk?" „De banden zijn terug gevonden, vertelde Gras- si, maar de inhoud was verdwenen. Dat moet d« broer van Lorenzetti gedaan hebben. Hij woon! ergens in China of Amerika, waarschijnlijk zgn da boeken daar verkocht. „Het zijn beiden mannen van eer" mompelde Cesare, terwijl hij een glas li keur inschonk. „Ik begrijp je werkelijk niet," zei de kleine man met de krant. „De rijke Lorenzetti heeft toch alles in het werk gesteld, om zjjn broer vrij te krijgen, hg heeft het meisje bij zich in huis genomenEcco!" „Welk meisje?" vroeg Grangg, en voelde, dat hij een kleur kreeg. „De dochter van den dief," antwoordde Cesare, „en dat vind ik heel mooi van hem. Of had hij het meisje, zijn eigen nicht, aan haar lot moeten over laten? En of hrj nu alles gedaan heeft, wat men van hem vertelt Mijn zusterCavaliere, weet u. dat mijn zuster een tweeling gekregen heeft?" Cesare ging aan het tafeltje van den kleinen man zitten. Grangg betaalde, en ging haastig weg. LWordt rnycigdj^"

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6