Haarlems Dagblad EEN TOCHT NAAR IJSELGEBIED EN GREBBEBERG. Pantsertroepen beheerschen bet oorlogsbeeld. Goede en slechte tijding Een nieuwe rubriek. verboden. De Sport geheel vrij. Suikerbon geldig tot 30 Mei. Aflevering van veevoeder 57e Jaarpanjr No. 17459 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 1223a Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM eo ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 21 Md 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0 60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Op 26 Mei een nieuwe voedertoewijzing De strijd bij Kamerijk en Le Cateau. BERLIJN, 21 Mei. (D.N.B.) In de Völkischer Beobachter" schildert luitenant-kolonel dr. Hesse de slag bij Kamerijk, waar de Duitsche pantser- afdeelingen twee vijandelijke divisies hebben ver nietigd. Hierin verklaart schrijver dat het moeilijk is zich een voorstelling te maken van de vernieti ging en paniek, welke het slagveld na afloop te zien gaf. Men moet zich indenken dat over een lengte van ongeveer 20 kilometer op iedere 10 of 20 meter een tank, pantserwagen, een vrachtauto, 'n autobus of een ander motorvoertuig in de slooten langs de wegen liggen, gekanteld ofwel uitgebrand. In vele gevallen zijn deze voertuigen doorschoten. Hiertusschen liggen de tallooze dooden. Meer dan duizend voertuigen zijn door de bemanning ver laten. Deze chaos bewijst dat zich op den negende dag van de operatiec op den weg van Avesnes naar Le Cateau in de richting van Kamerijk een feilen strijd heeft ontwikkeld. Een Duitsche pantseraf- crefeling onder commando van een dapperen officier is met verrassende snelheid doorgetooten en reed dwars door de rijdende en parkeerende colonnes en streed in onmiddellijke nabijheid tegen de vijande lijke pantserafdeelingen, welke zich tegen haar keerden. Schrijver verklaart verder dat men sedert den veldtocht in Polen weet dat deze oorlog voor een groot deel beslist zal worden door de pantsertroepen. Bij Le Cateau heeft het Duit sche pantserwapen getoond, dat het beter en sterker is dan het Fransche. Dit geldt zoowel voor manschappen en leiding als voor het materieel. Bij dozijnen werden de Fransche pantserwagens en tanks stuk geschoten en in brand geschoten. Van de lichte Fransche tanks behoeft in het geheel niet te worden gesproken. De Duitsche verliezen daarentegen zijn zeer gering. Ook de geest van de jonge pantsertroepen is WANDGEDIERTE. zeer goed. Onverschrokken vallen zij kazematten en vijandelijke pantserwagens aan. Kenmerkend is het optreden van een jong of ficier van de pantsertroepen. In den vroegen och tend reed hij met zijn tank de kazerne van Land- recies binnen, waar juist twee compagnieën van het Fransche leger verzamelden. Onmiddellijk reed hij op een officier toe en gaf het bevel dat alle offi cieren zich bij hem moesten melden, hetgeen ook geschiedde. Het volgende bevel was dat de beide compagnieën moesten aantreden en de wapens neerleggen, hetgeen eveneens geschiedde. Bij den slag bij Le Cateau zfjn ongeveer 4000 gevangenen gemaakt. De Fransche vestingbouwers hadden in dit terrein tallooze hindernissen en tankvallen gebouwd. Deze hebben evenwel niet gebaat. De pantserafdelingen overheerschen thans het beeld van den oorlog. Het is een nieuw, nog niet beproefd wapen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Het is de moderne cavalerie en strijdt in samenwerking met de zwaar ste wapenen en met de luchtmacht. De leiding is uitmuntend en de technici en de industrie hebben het beste geleverd. DE VEEMARKTEN TE ROTTERDAM WORDEN GEHOUDEN. ROTTERDAM, 20 Mei. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat de veemarkten te Rotterdam op de gebruikelijke wijze en dagen zul len worden gehouden. Het vee kan uit. de richting Kralingen worden aangevoerd. (A.N.P.) Couranten en tijdschriften voor gewonden gevraagd. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. (A.N.P.) Men ver zoekt ons te vermelden, dat lazarets en hospitalen ten zeerste prijsstellen op de toezending van tijd schriften en geïllustreerde bladen. Men gelieve deze te laten bezorgen in de plaats van inwoning aan het Ortskommanndo. In- en uitvoerverboden blijven van kracht. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. (A.N.P.) Het departement van financiën vestigt de aandacht van de belastingambtenaren op de omstandig heid dat invoerverboden, uitvoerverboden, con- tingenteeringen, monopolies en clearing op den bestaanden voet blijven werken. Waardeherleiding in Nederlandsche munt bij in- en uitvoer geschiedt op normale wijze. Hier bij vindt de omrekening van de rijksmark bij aangifte naar dagwaarde plaats volgens den laatst bekenden clearingkocrs en bij aangifte volgens koopprijs naar den clearing-koers op den dag van koop. Indien het publiek voor belastingdoeleinden dient te beschikken over bankgelden, kunnen de ontvangers verklaringen afgeven nopens aan hen verschuldigde bedragen. Met gasmasker ter kerke. Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda" meldt uit Londen dat krachtens voorschrift kerk gangers thans gasmaskers bij zich moeten hebben, aldus het D. N. B. Zondag zijn machinegeweren op gesteld voor het gedenkteeken van de gesneuvelden uit den vorigen oorlog. Voorts meldt het blad, dat thans voortdurend Lazaret-treinen met talrijke ge wonden in Londen aangekomen zijn. Zware Britsche kruiser gekapseisd. Het D.N.B. meldt: BERLIJN 20 Mei. Duitsche verkenningsvlieg tuigen hadden, zooals reeds gemeld, aan de Noorsche kust in de buurt van Bodö een zwaren Engelschen kruiser op een klip waargenomen. Het schip maakte slagzij. De Duitsche verkenners hebben thans kun nen waarnemen dat deze zware kruiser gekap seisd is. DEVIEZENUITVOERVERBOD IN EGYPTE. ROME, 20 Mei (D.N.B.). Stefani meldt uit Kairo dat de Egyptische regeering een deviezen- uitvoerverbod heeft uitgevaardigd. Reizigers naar het buitenland mogen hoogstens twintig pond sterling meenemen. Nu staan er lange lijsten in de kranten, Vain welstand van dit troependeel en dat, Opbeurend nieuws gemeld van vele kanten, Waarop men vurig wacht in dorp en stad. Gij allen, die het goede hebt vernomen, Wensch ik geluk uit 't diepste van mijn hart. En gij, die slechte tijding hebt bekomen, Veroorloof mij, te deelen in uw smart. Het leven vergt nu heel veel van uw krachten. Het nieuws is nog zoo versch, de wond zoo rauw, Gij worstelt u niet vrij uit uw gedachten, Al straalt de zon ook uit het hemelblauw. Gij ziet de bloemen, die rondom u geuren, Maar zonder dat gij van haar schoon geniet, Gij kunt geen weg nog vinden uit uw treuren, En ziet geen glans of kleur in het verschiet. Toch zal de tijd, de voortgang van het leven, Heel langzaam aan, voor hem die van u ging, Voor diepe smart den zachten balsem geven Van een weemoedige herinnering.... En gij, nog slingrend tusschen hoop en vreeze, Gij die nog altijd op uw tijding wacht, Blijf nog vertrouwen, dat zij goed kan wezen, Al kost het u van dag tot dag meer kracht. Nog altijd komen heuglijke berichten Opeens na spanning, tergend en intens, Moog' ook die vreugde spoedig voor u lichten, Dat is ons aller -diep gevoelde wensch. P. GASUS. Floraliavereeniging. Heden en Woensdag zouden door het bestuur van de Floraliavereenïging te Haarlem ruim 2500 stekken aan de schoolkinderen worden uitgereikt, met de bedoeling om die op te kweeken. Wij vernemen echter, dat de uit reiking een week is uitgesteld. Het woord is aan Hooft: Tc luttel moejt is al sijn mocjt verloren. Onze Flitsen" hervat. Wij kondigen heden een nieuwe rubriek aan, die dagelijks een oogenblik gezellige verstrooi ing zal brengen in woord en beeld. Elders in dit nummer vindt u de eerste aflevering. De aanduiding „nieuwe rubriek" is in zooverre niet geheel juist, dat de ouderen ojtzer lezers en lezeressen zich opeens zullen herinneren, dat zij toch jaren geleden in ons blad ook zooiets hebben gekend. Inderdaad, zij hebben gelijk. Ja ren geleden hebben wij deze in Amerika zoo po pulaire plaatjes met praatjes van den knappen Amerikaanschen teekenaar Gluyas Williams ook gepubliceerd, een paar duizend wel, dag in dag uit. Daarna hebben wij er weer eens een eind aan gemaakt, om iets anders te beginnen. De teekenaar is echter voortgegaan en heden her vatten wij de Flitsen, natuurlijk geheel nieuwe, maar in denzelfden beproefden stijl. Wij twijfelen niet, of dc Flitsen zullen ook na weder liet succes van de vorige serie ondervin den en wij bevelen ze gaarne in uw belangstel ling aan. Geniet van de bijzonder knappe teeke- ningen met de onderschriften, waarin u zoo vaak de gewoontetjes, dc hebbelijkheidjes, de ondervindinkjes van uw kinderen en andere verwanten, van uzelf ook, zult terugvinden. HEDEN: 8 PAGINA'S. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Het A.N.P. meldt: 's GRAVENHAGE 21 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het vol gende bekend. Met ingang van heden is alle aflevering van vee voeder aan veehouders ten strengste verboden. Ook op de witte bestelbonnen mag geen veevoeder wor den afgeleverd. De witte bestelbonnen zijn met in gang van heden ongeldig en kunnen evenmin tegen blauwe bonnen worden ingewisseld. Handelaren in veevoeder zijn evenwel verplicht de in hun bezit zijnde witte bonnen lot nader aankondiging te be waren. Met ingang van 26 Mei 1940 zal een nieuwe voe dertoewijzing worden vastgesteld. Veehouders kun nen daartoe vanaf dien datum bonnen van een nieuw model in ontvangst nemen bij de plaatselijke bureauhouders, voorzoover zij niet per post worden toegezonden. Op korten termijn kan een inventarisatie van bij handelaren en mengvoederfabrikanten aanwezige voorraden worden verwacht. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt verder bekend: Al degenen, die zijn belast met de uitvoering van de landbouwinventarisatie, te houden van 1426 Mei 1940, wordt medegedeeld, dat deze inventarisa tie is stopgezet. Binnenkort zal een nadere aankondiging geschie den wanneer de inventarisatie zal worden gehouden. (A. N. P.) Rotterdam heelï werkkleeding noodig. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei (A.N.P.) De burgemeester van Rotterdam verzoekt voor- loopig toezending van bedden en gewone kleeding te staken en slechts zendingen werk schoenen en werkpakken met spoed naar het centraal depot door dekking en kleeding, Erasmiaansch Gymnasium, Wijtemaweg 25 te doen toekomen. Op den Grebbeberg, waar zich vele graven van Duitsche en Nederlandsche gesneuvelden bevinden, werden namens de Duitsche en de Nederlandsche weer macht verschillende kransen gelegd. Op den voorgrond luitenant Wiardi Beck- mann, die namens den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht een toespraak hield. Kapitan Yon der Decke, vertegenwoordiger van het Duitsche hoofdkwartier, brengt een laatsten groet aan hen, die vielen voor hun land. 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. Noor wij ver nemen zal de beoefening van alle sporten geheel vrij zijn. Ook het gebruik van wape nen voor zoover deze op sport betrekking hebben, als floret, schermsabel, is geenszins verboden. (A.N.P.) Zooals de brug over den IJsel bij Zutphen er thans uitziet. Een overzicht van de twee deelen, zooals ze in de rivier zijn gestort. 's GRAVENHAGE, 21 Mei. De directie van handel en nijverheid maakt bekend, dat de geldig heidsduur van bon no. 19 van de rijksdistributie kaart, rechtgevende op 1 K.G. suiker, wordt ver lengd tot en met 30 Mei 1940. (A.N.P.) Ook van de brug bij Dieren over den IJsel is niet veel meer over. Op den achtergrond passeert juist een autobus. (Voor een verslag der excursie zie men elders in oit nummer.* Zuivering Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Meü.j Onder leiding van de Duitsche militaire autoriteiten hebben vertegenwoordigers van de pers Maandag een excursie gemaakt naar het Uselgebied en den Grebbeberg Nederlandsche autoriteiten krijgen specialen zendtijd. 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. Naar wij ver nemen. zijn de volgende uren speciaal ge reserveerd voor het uitzenden per radio van berichten door Nederlandsche autoriteiten: des morgens van 10.00 tot 10.30 uur en des des avonds van 18.30 tot 19.00 uur. (A.N.P.) Het gezelschap bekijkt de vernielde brug bij Westervoort. Bij een kazemat te Westervoort.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1