ETR&lft KOFFIEToom THEE CHOCOLADE SCHAAKRUBRIEK. ma m Wij geven gratis advies Fa. Hendrik Kwak Hzn. 'tOpklapbeddenpaleis O aarlem's Dagblad SCHOENWINKELIERS DINSDAG 21 MEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Het afgeloopen Tooneelseizoen. Het was op Zaterdag 2 September, den avond, voordat de oorlog uitbrak, dat Het Centraal Tooneel te-Amsterdam het seizoen opende met een opvoering van „Er was eens. van Francis de Croiset. Er behoorde energie en moed toe om in die spannen de Septemberdagen te spelen. Laseur deed het, zoo als hij ook thans de eerste is die ondanks alles zijn opvoeringen in het Centraal Theater voortzet, en het was goed gezien van dezen tooneelleider. Want het leven gaat verder, en wij weten, welk een ster ke vertroosting de kunst ons kan schenken. Het is na die Septemberdagen gebleken hoe de mensch zich ondanks alles spoedig weer aanpast. Wat nie mand toen had verwacht, gebeurde: er was grooter belangstelling voor het tooneel dan in de jaren on middellijk daarvoor. De voornaamste gezelschappen hebben allerminst te klagen gehad en Het Centraal Tooneel en Het Residentie Tooneel kunnen zelfs meer dan tevreden zijn over de financieele resulta ten van het afgeloopen seizoen. Ook artistiek is dit seizoen niet tegengevallen. In tegendeel zelfs! Er is hard en goed gewerkt door de verschillende gezelschappen, ondanks de moei lijkheden waaronder men had te spelen. Enkele directies waren gehandicapt, doordat vele acteurs door de mobilisatie niet beschikbaar waren zoo had alleen Het Residentie Tooneel 7 leden van zijn gezelschap aan het leger af te staan en men heeft algemeen dan ook belangrijke wijzigingen in het repertoire moeten aanbrengen. Toch heelt men het - terecht niet gezocht in louter amusements kunst. Integendeel 'hebben vele gezelschappen dit seizoen ook zeer ernstige kunst gebracht. Ik noem hier slechts ,,'n Familie van Nazereth" van Leonora Caffe en William Joyce Couden, door Het Centraal Tooneel „Phaedra" van Racine. „De Vroolijke Vrouwtjes van Windsor" van Shakespeare. „De Zaak des Konings" van Morna Stuart, „Spel van Liefde en Dood" van Romain Rolland, „Mevrouw Warren's Bedrijf" van Bernard Shaw, „School voor Vrouwen" van Molière, „Voor Zonsondergang" van Hauptmann en «Ik ben 17 jaar" van Paul van den Berghe, door Het Neder- landsch Tooneel, „De Firma Monestier" van Denys Amiel, „Roofvogels" van Lillian Hellman en „De Koopman van Venetië" van Shakespeare door Het Residentie Tooneel, „De Schaduw" van Niccodemi en „Vreeselijke Ouders" van Cocteau door Het Masker, een repertoire da.t als geheel een zeer goeden indruk maakte En ook over het lichtere genre mogen wij aller minst ontevreden zijn. Zoo muntte „Het is er geen tijd voor"i het Amerikaansche blijspel van M. Behrman, dat Laseur speelde, uit door brillanten dialoog en geest, was „De Verstoorde Bruidsnacht" van Andreas Holt en Stefan Bekeffi door het zelfde gezelschap een allervermakelïjkste vaude ville en heeft Laseur ook met „Vader thuis", het blijspel, dat hij thans speelt, een zeer gelukkige keuze gedaan. In „Chronique Scandaleuse", dat Laseur eveneens uit Amerika heeft gehaald, trad Mary Dresselhuys, die in dit seizoen niet had kunnen spelen, voor het eerst op en behaalde er een groot persoonlijk succes in. Het Nederlandsch Tooneel heeft dit seizoen wel met buitengewoon zware moeilijkheden te kampen gehad, doordat de directeur Cor van der Lugt Mel- sert reeds heel spoedig zoo ernstig ziek werd, dat hij zijn ontslag meende te moeten nemen. Gelukkig heeft men hem hiervan terug weten te houder.» maar hij moest de leiding gedurende het grootste deel van het seizoen aan anderen overdragen. Toch is men er doorheen gekomen, zonder verlies. Het meeste succes had ons eerste Amsterdamsche gezelschap met „Ik ben 17 jaar", waarin vooral het spel van den jongen acteur Guus Oster sterk de aandacht trok. In „Een Finsch Meisje" van Hella iWuolypki mocht Ank van der Moer triomfen be halen en in „Phaedra" dat gegeven werd ter her denking van Racine was het Charlotte Kohier die met groote dramatische kracht de titelrol vervulde. „Lieve Menschen" van Irvin Shaw heeft het bij het publiek goed gedaan, evenals ondanks de wat al te sterk aangezette kluchtige vertooning „Toen Wij trouwden" van J. B. Priestley. Albert van Dal- sum speelde behalve in „Lieve Menschen" ook nog de hoofdrol in „De zaak des Konings" en „Spel van Liefde en Dood", twee stukken, welke bij het pu bliek slechts matige belangstelling mochten vinden. Het luchtige blijspelletje „De Kus op het Perron" van Messandro de Stefani deed het weer beter, dank zij vooral het geestige spel van Mien Duymaer van Twist en Louis de Bree. In „Men zegt" van Arthur Macrea zagen wij voor het eerst na twee jaar Annie van der Lugt Melsertvan Ees in een nieuwe rol en in „Voor Zondsondergang" verscheen Cor van der Lugt Melsert na zijn ziekte weer op de planken in de zeer mooi gespeelde rol van Geheimrat Clausen. Het Residentie Tooneel had wel een bijzonder gelukkig seizoen, Met het alleraardigste blijspel „Toontje heeft een paard geteekend" haalde het een trek uit de loterij, want het werd de grootste schlager der laatste jaren in Nederland. Voor een groot deel was dit te danken aan het voortreffelijk spel van Fie Carelsen in de rol van Toontje's groot moeder. Een zeer groot persoonlijk succes behaalde deze voortreffelijke actrice ook in Roofvogels, een stuk echter, dat door zijn wrangheid slechts weinig publiek vermocht te trekken. In De Ernst van Ernst van Wilde en De Pickwick-Club in een be werking van Johan de Meester was het de knappe regie, van de Meester, die terecht bijval vond bij het publiek en de pers. In De Pickwick- Club gaf Adolphe Engers uitstekend spel, evenals in de thriller „Nummer Zes" van Wallace en „In een smal Straatje" van Molnar. Het gemoedelijke, vroolijke stuk „'n Kalme Brui loft" ging eenige malen te Haarlem, evenals „De Firma Monestier", waarin Vera Bondam de vrou welijke hoofdrol ontroerend speelde. In het laatst van het seizoen kwam Het Residentie-Tooneel nog met een zeer goede voorstelling van „De Koopman van Venetië" met La Chapelle in de rol van Shy- lock, een voorstelling, welke wij echter nog niet te Haarlem hebben gezien. Het Masker had zijn grootste succes met Gas licht, de Victorian-thriller van Patrick Hamilton. De opvoering van De Schaduw met Elsa Mauhs in de hoofdrol stelde eenigszins teleur, ook al om dat het stuk zeer verouderd bleek te zijn. Drie Meisjes op Avontuur en Ja of Nee?waren goedige blijspelletjes, -die wij aan het eind van het seizoen al weer vergeten zijn. Cor Ruys had veel plezier van Schoppenaas en behaalde een artistiek succes met Tour de France. Zwaar is ons tooneel dit seizoen getroffen door den dood van eenigen onzer beste acteurs. In Oscar Tourniaire, Lau Ezerman en Louis te Vries verloor Nederland drie tooneelspelers. die een groote plaats in de tooneelspelerswereld hebben ingenomen. J. B. SCHUIL. DE ZORG VOOR DE WERKLOOZE JEUGD. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Het A.N.P. meldt: De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, maakt bekend dat de kampen voor mannelijke en vrouwelijke werk- looze jeugd, de internaten voor dienstbodenoplei ding. de centrale werkplaatsen, de vakcursussen en de werkobjecten voor jonge werkloozen, als mede de arbeid der jeugregistratie, zoo eenigszins mogelijk, op den ouden voet moeten worden voort, gezet. Indien zich ten aanzien van deze voortzetting moeilijkheden mochten voordoen gelieven de orga- iiïseerende instant es zich te wenden tot de beirok ken af reeling van het departement van Sociale Zaken. Bezuidenhout 65, telefoon 's-Gravenhage V. V. V. Veehouder of zuivelfabrikant? AMSTERDAM. 21 Mei. (A.N.P.) De veehou der B. H. K. uit Naarden was in Maart van het vorige jaar geverbaliseerd, omdat hij er geeft arbeidslijsten op na hield en hij zich niet stoorde aan de werktijden van de arbeidswet. Verdachte was van oordeel dat hij als veehouder onder de uitzonderingsbepalingen valt. De Naardensche politie ziet in hem echter een zuivelfabrikant, zoodat zijn personeel, bestaande uit zijn acht kinderen, onder de arbeidswet zou vallen. De kantonrechter te Hilversum had K. tot vijf boeten van 6.veroordeeld, de recht bank te Amsterdam sprak hem vrij. De Hooge Raad verwees de zaak naar het Amsterdamsche gerechtshof. De procureur-generaal vroeg be vestiging van het veroordeelend vonnis van den kantonrechter, doch het Hof achtte het on derzoek niet volledig en gelastte het hooren van den rijksaccountant T. S. Visser te Bussum op 18 Juni a.s. NIEUW TYPE VLIEGTUIGMOTOR IN DE V. S. GELANCEERD. NEW-YORK. 21 Mei 'Stefani). De „Aviation Manufacturing Corporation" heeft een nieuw type vliegtuigmotor aangekondigd. Deze motor is plat en is bestemd om te worden geplaatst in de vleugels van het vliegtuig, waardoor de snel heid met 10 procent wordt opgevoerd en de ac tieradius met 15 procent. N.V. HOLLANDSCHE STOOMBOOT MAAT SCHAPPIJ AMSTERDAM AMSTERDAM, 21 Mei. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans per 31 December 1939 en de winst- en verliesrekening over 1939 goedgekeurd. Het dividend over het afgeloopen boekjaar werd vastgesteld op 7 procent. De heer J. D. Brand die aan de beurt van aftre den was, werd als commissaris herkozen. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. 3 foto's, Kok, Cheribonstraat 15; Hondenpen ning, Wierstra, Rollandstraat 76, Paspoort, Bureau van Politie, Smedestraat; Portemonnaie m.i., v. d. Zande, Noorder Tuindorplaan 23; Rozenkrans, v. d. Weert, Lootsstraat 36. AANMELDING VAN NAAR HUN HAARDSTEDEN TERUGGEKEERDE MILITAIREN De burgemeester van Haarlem brengt, op verzoek van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, ter algemeene kennis, dat Nederlandsche militairen, die op of na 15 Mei 1940 al dan niet op last van hun commandant naar him haardsteden zijn terugge keerd, zich weder onverwijld bij hun onderdeel, of indien dit niet mogelijk is bij het dichtst bij zijnd on derdeel, moeten aanmelden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam. 'S GRAVENHAGE. 21 Mei. (A.N.P.)Men deelt ons mede: De gemeentelijke, tevens districts-arbeids- beurs te Rotterdam, zal haar werkzaamheden op Woensdag 22 Mei 1940 te acht uur hervatten. Zij is voorloopig gevestigd Eerste Middellandstraat nr. 103 te Rotterdam en zal geopend zijn voor werkzoekenden uit Rotterdam van 8 uur tot 14 uur en voor werkgevers uit Rotterdam van 8 uur tot 16 uur. Voor zoover niet volstaan kan worden met werkkrachten uit Rotterdam en de naaste om geving en er dus behoefte bestaat aan werk krachten van andere gemeenten, zullen die be trokken worden van de arbeidsbeurzen of agent schappen van de arbeidsbemiddeling in die ge meenten. Rotterdammers, die zich tijdelijk elders be vinden en die werk willen verkrijgen, dienen zich te melden bij de arbeidsbeurs of het agentschap in de plaats van hun tijdelijk verblijf. In het algemeen wordt in het belang van een doeltreffende tewerkstelling zoowel aan werk gevers als aan werkzoekenden aangeraden van de arbeidsbeurzen en de agentschappen gebruik te maken. Het telefoonnummer van de arbeidsbeurs is 34287. Aflevering van lederwaren. 's GRAVENHAGE, 21 Mei. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat aflevering en verkoop van looistoffen, looimaterialen, bereide, onbereide huiden en vellen, alle leder, schoenen, drijfriemen en lederwaren, anders dan door den détailhandel, uitsluitend ge oorloofd is indien daarvoor een schriftelijke ver gunning is verleend door den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder. Vergunningen kunnen worden aangevraagd bij genoemden directeur. Tevens wordt bekend gemaakt dat de directeur van het rijksbureau voor huiden en leder bevoegd is verleende verwerkingsvergunningen in te trek ken en nieuwe bewerkingsvergunningen af te geven. (A.N.P.) AMSTERDAMSCHE BURGERWACHT WORDT ONTBONDEN AMSTERDAM, 21 Mei. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend: 1. dat in verband met de huidige omstandigheden maatregelen zijn getroffen de Amsterdamsche bur gerwacht zoo spoedig mogelijk te ontbinden. 2. dat de mobilisatie der burgerwacht geëin digd is 3. dat de leden der burgerwacht ontslagen zijn van hun aangegane verbintenis en de officieren bo vendien van hun eed. 4. dat aan den commandant en de ondercomman danten eervol ontslag is verleend, onder dankbetui ging voor de bewezen diensten. (A.N.P.) 3LARKTBERICHT. PURMEREND Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 partijen, wegende 104.000 K.G. Handel kalm. Hoogste prijs f 20. Aanvoer artikelen. Kaasmarkt, gewicht 579, handel vlug, kleine boeren 2 f 21 per 50 Kilo. bo ter 1500 1.581.65 per kilo: Runderen, totaal 414 stuks. 300 vette koeien 88—96 per Kilo. Handel vlug. 49 gelde koeien, 50 melkkoeier 160240 per stuk. Handel vlug. 15 stieren 0.700.80 per Kilo. Handel vlug. 6 paarden 275350 per stuk. Handel vlug. 19 vette kalveren 0.780.95 per Kilo. Handel goed. graskalverén 4580 per stuk. Handel goed. nuchtere kalveren voor de slacht 1020 per stuk. Handel goed. nuchtere kalveren voor de fokkerij 1422 per stuk. Handel goed. 159 vette varkens voor de slacht 0.660.69 per Kilo. Handel vlug. 5 magere varkens, 29 biggen 1826 per stuk. Ham- del matig. 367 schapen 2230 per stuk. Handel goed. 41 bokken 616 per stuk. Handel goed. 177 lammeren 712 per stuk. Handel goed. kipeieren 3.403.80 per 100 st. Noord-Hollandsche Blauwen (kuikens) 0.80 per Kilo. oude kippen en hanen (wit en rood) 1200 0.550.60 per Kilo. oude kip pen en hanen (blauw) 0.550.60 per Kilo. Uit- zonderingsprijs 0.65. konijnen 0.40*-1.70 per stuk. 100 eenden 0 700.85 per stuk. 40 duiven. 1800 jonge hanen (wit en rood) 5060 p. Kilo. Centrale eierveiling. 70.000 kippeneieren f 3f 4 Distributiedienst Haarlem. Nog steeds van kracht zijnde voorschriften. De burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat de volgende voorschriften tot nader order nog steeds van kracht zijn: 1. Levensmiddelen en gebruiksartikelen mogen slechts in eer.e, met het normale gebruik gelijk staande hoeveelheid, verkocht of betrokken wor den. 2. Hamsteren d.i. het inkoopen van goederen of levensmiddelen welke niet voor direct gebruik zijn bestemd, is verboden. 3. Detaillisten blijven verplicht voor af te leve ren goederen een afleverings-bewijs in tweevoud uit te schrijver., waarvan één exemplaar aan den consument moet worden uitgereikt en het andere door den detaillist moet worden bewaard. 4. Het is verboden goederen tegen hoogere prij zen te verkoopen dan die van 9 Mei 1940. 5. Van benzine-vergunningen mag uitsluitend gebruik gemaakt worden voor de bestemming en gedurende den tijd waarvoor zij zijn verleend. Vergunningsbewijzen welke zijn afgeloopen moe ten op het Distributiebureau fced. Oude Gracht 47 weder worden ingeleverd. Bij overtreding van één dezer voorschriften zijn de strafbepalingen genoemd ir, art. 18 van de Dïstributiewet 1939 van toepassing. „Italië wacht op de bevelen van den Duce." De „Messagero" over de rede van graaf Ciano. ROME. 21 Mei. (Stefani.) De „Messagero" schrijft dat in de formatie van Europa van mor gen Italië een factor van het eerste belang wil zijn, moet zijn en ook zal zijn. Dit is de wil van het Italiaansche volk, dat wacht op de bevelen van den Duce. Het is niet noodig dit uit te leg gen, aangezien alle' Italianen dit reeds lang heb ben begrepen. Graaf Ciano heeft te Milaan geen ij dele ophitsende woorden gesproken. Hij heeft gesproken van actie en, zoo voegt het blad hier aan toe, zoodra de Duce de Italianen wederom naai- het veld van actie wil leiden, dan zal hun moed en dapperheid wederom worden bekroond met de overwinning. De „Corriere della Sera" schrijft over de rede van graaf Ciano dat sedert den grooten oorlog en het verraad van Versailles de tegenstelling tusschen Italië en de Westelijke mogendheden fundamenteel is geweest. Italië heeft steeds door middel van onderhandelingen gepoogd te ver krijgen, waarop het recht heeft, teneinde den vrede te bewaren. Al zijn pogingen zijn evenwei vergeefsch gebleven. Het Italiaansche volk. dat zich de vreedzame en loyale politiek van Musso lini herinnert, kan de woorden van graaf Ciano naar juiste waarde schatten. Amerikanen schetsen den toestand aan het Westelijk Front. „Tornado-tempo" der Duitsche weermacht. NEW-YORK, 21 Mei (D.N.B.) Den verte genwoordiger van de „Associated Press" te Ber lijn, Lochner, is de gelegenheid geboden een bezoek te brengen aan het Westelijk front. In het verslag, dat hij hierover heeft gemaakt, schildert hij de vernielende werking van de duikbommen werpers, terwijl hij ook zijn bewondering uit over de genietroepen. Lange colonnes luchtdoel- artillerie, benaine-tankwagens e.d. trekken zon der onderbreken naar het oorlogstoon eel. Een ander' correspondent spreekt over het „tornado-tempo" van de Duitsche luchtmacht. Reeds een eerste blik op het oorlogstooneel gaf den indruk dat de vooruitzichten van de geal lieerden niet goed zijn, voor het geval zij zou den pogen door een tegenaanval de aanstormen de Duitsche troepen tegen te houden. Eindelooze colonnes met het meest moderne Duitsche oor logsmateriaal zijn op weg naar het front en zelfs de Duitsche infanterie legt een afstand van 100 K.M. per dag af. Beroep op Roosevelt. Petitie van 500 geleerden. NEW YORK, 20 Mei (D.N.B.) Vijfhonderd prominente Amerikaansche mannen van de weten schap, onder wie Nobelprijswinnaars hebben in een petitie Roosevelt opgeroepen den vrede voor de Vereenigde Staten te behouden. De strijd in Noorwegen. Hoe Mo bezet werd. STOCKHOLM, 21 Mei (D.N.B.) Noorsche vluchtelingen, die Zaterdag over de Zweedsche grens zijn gekomen, hebben aan de „Dagens Nyheter" het verhaal van den val van Mo in het district Rana gedaan. Zooals men zich zal her inneren is deze stad Zaterdagochtend door de Duit sche troepen genomen. Onder de vluchtelingen bevonden zich vele sol daten, waarvan vier Engelsche. De militairen wer den op Zweedsch gebied ontwapend en geïnter neerd. De vluchtelingen deelden mede dat de Duitsche hoofdmacht over het dorp Korgen, ongeveer 10 K.M. van de Zweedsche grens gelegen, is gekomen. Tusschen Korgen en Mo ligt een zeer moeilijk be gaanbaar terrein en Britsche patrouilles, welke voor eenigen tijd bij Korgen waren verschenen, hadden de moeilijkheden van dit terrein niet kun nen overwinnen. De vijand rekende er derhalve op dat geen Duitsche aanval over Korgen zou komen. Niettegenstaande de moeilijkheden is het Duitsche leger er in geslagd zelfs zware infanteriewapenen over Korgen te brengen en de Noorsche- en Britsche troepen, welke in de stad stonden te ver slaan. Thans zijn de Duitsche trepen meester van beide oevers van de diepe Ranafjord. Wordt Tanger ontruimd? Het D.N.B. verneemt uit Algeciras, 19 Mei: Twee eenheden van de Engelsche oorlogsvloot, vergezeld van een torpedojager en een water vliegtuig zijn de zóne van Tanger in de richting van Gibraltar gepasseerd. Reizigers uit Tanger berichten dat de burgerbevolking op bevel van de militaire overheid met de ontruiming van de stad is begonnen en deels uitwijkt naar het Spaansche vaderland, deels naar Spaansch Ma rokko. Reorganisatie van het Bulgaarsclie leger. Het D.N.B. meldt: Bulgarije wil zijn leger reorga- niseeren en aanvullen. Naar het Zondagsblad „Du- ma" meldt wil de minister van oorlog, Daskaloff, reeds in het begin van de volgende week een nieuw wetsvoorstel op de weermacht indienen. De wet be helst een aanvulling der organisatie en een nieuwe aanvulling der activa. Naar het genoemde blad ver- Iaer meldt zou deze wet nog in de huidige zitting door de Sobranje worden afgehandeld. HET WESTLAND WEER SPOEDIG „EUROPA S GROENTESCHCUR"? NAALDWIJK, 21 Mei (A.N.P.) Zooals wij reeds meldden wordt thans in tuinbouwkringen een groote opleving in den Nederlandschen Tuinbouw verwacht. Duitschland vormde vroeger jaren altijd de be langrijkste klant van tuinbouwend Nederland, doch de export van tuinbouwproducten naar dit land daal de enorm tengevolge van diverse handelsmoeilijk heden. De huidige stand van zaken maakt opheffing van deze belemmerende bepalingen zeer waarschijnlijk. De intensieve tuinbouw in het Westland zou hiermee zeer gebaat zijn, daar de productie veel te groot is voor de Nederlandsche markt alleen. Hierbij komt nog dat bij opleving in den tuinbouw .door aanmerkelijke ex port verruiming naar Duitsch land, ook de Duitsche invoer belangrijk zou kunnen toenemen. Immers, Duitschland levert verschillen de bestrijdingsmiddelen voor plantenziekten aan de tuinders, glas en ijzer voor den Westlandschen kas senbouw en steenkool voor de verwarming der Westlandsche bedrijven. Ongetwijfeld zou bij een opleving van den tuinbouw de behoefte aan deze materialen veel grooter worden, zoodat beide par tijen gebaat zijn met een belangrijke uitbreiding van den export van tuinbouwproducten te meer daar de Duitsche tuinbouw niet geheel in de behoefte van het Duitsche volk kan voorzien. Misschien herwint het Westland dus in de nabije toekomst weer zijn eere-naam van „Europa's groenteschuur". BRIDGECLUB HAARLEM-NOORD. Het bestuur van de Bridgeclub Haarlem-Noord deelt ons mede. dat de speelavonden weer ge houden zullen worden. Oplossingen bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 1039 A. F. Blokker (Haarlem). k K [x A k A l 4 ft/vi Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Kf6, Dh2, Tg4, La3, Lh7, Pa4, Pg3, b2, b3, b5, e7, f3. Zwart: Kd5, Del, Td7, Te8, Ld3, Pd6, a5, c5, c7 e3, f7, h4. Eerste publicatie. „Zooals de Schepper van allerlei kleuren schonk aan den distelvink, zoo gaf Hij ook aan het Schaak spel van alles iets: spel, sport, kunst, wetenschap.'1 Dr. MAX LANGE. ONZEN THEORIE-CURSUS zetten wij voort aan de hand van: PARTIJ No. 96L Gespeeld in het A.V.R.O.-tournooi te Haarlem, 14 Nov. 1938. Wft: Zwart: Keres. J. Capablanca, (Estland). - (Amerika). FRANSCHE VERDEDIGING. •fia) 20. Til—dl 1. e2 2. d2d4 b) d7d5 c) 3. Pold2 d) c7c5 e> 4. e4xd5 fe6xd5 g) 5. Pgl—f3 Pb8c6 h) 6. Lflb5 Dd8e7f i) 7. Lb5—e2 0—0 9. Pd2b3 10. Pb3xd4 11. b2b3 12. Lel—b2j) 13. Pd4xc6 14. c2c4 15. Ddl—c2 c5xd4 De7- 21. Pf3d4 22. Pd4e6! 23. Pe6g5 24. Dc4g4 25. Tel—c4 26. Pg5xf7 27. g2g3 28. Tc4xf4 29. Tf4xg4 Pg3—e7 30. Tdld7f 00 31. Tülxe7f b7xc6 32. Lb2xg7 Lc8e6 33. a2—a4 d5xc4 34. Tg4b4 Lf8d6 a7a6 Pe7—g6 Tb5b6 Dc7—b3 Tb6b7 Ld6—f4 Tb7b5? Tc8—e8 Db8c8 Dc8xg4 Kg8xf7 Te8e7 KI7xe7 Tb5—a5 Ta5c5 Ke7—e6 16. Le2xc4 Le6xc4 35. Kgl—g2 h7—h5 17. Dc2xc4 Tf8b8 36. Tb4—c4 Tc5xc4 18. h2—h3 Tb8b5 37. b3xc4 Ke6d6 19. Tal—cl Ta8c8 38. f2—f4 Opgegeven. a) Het antwoord e7e6 (op 1. e2e4) is welis waar zeer oud, want komt reeds voor in een schaak werk in 1497 door den Spaanschen speler Lucena uitgegeven, maar werd eerst in de eerste helft van dc 19e eeuw in praktijk gebracht en vooral door Fransche schakers (o.a. door De La Bourdonnais, 1797—1840) met voorliefde gespeeld. Vandaar de naam der opening, Fransche partij of verdediging. Waarom nu speelt Zwart den Koningspion maar één veld vooruit? Omdat f7 (voor Wit respectievelijk f2) een zwak punt is, dat in vele gevallen aan aan vallen blootstaat, vooral van den witten Looper op cl Tegenover het voordeel, dat die aanval bij voor baat door e7e6 is gepareerd, staat het tijdelijk na deel van mindere bewegingsvrijheid. Paul Mórphy speelde die opening om genoemde reden zelden. In he: Morphy-boek (van dr. Max Lange), dat ongeveer 400 partijen van hem bevat, vinden wij maar twee partijen, waarin hij op 1. e2e4 met e7e6 antwoordde: één er van vermeldt, dat hij zulks deed uit hoffelijkheid tegenover zijn Franschen tegenstander Laroche. Evenals voor de Siciliaansche verdediging (1. e2e4, c7c5), heeft C. F. v. Janisch (1813—1872) zich óók verdienstelijk gemaakt (in 1842) met het onderzoek dezer opening (1. e2e4, e7e6). b) De beste voortzetting. Bij alle andere voortzet tingen komt Zwart ten slotte iets beter te staan. Bijv. 2. f2f4 (De La Bourdonnais), d7d5; 3. e4xd5 (of 3. e4—e5, c7—c5 gevolgd door Pb8—c6 en Dd8b6), e6xd5: 4. Pgl—f3, Lf8—d6; 5. d2—d4, Pg8—f6: 6. Lfl—e2 (d3), 0—0: 7. 0—0. c7—c5; 8. Pblc3, a7—a6; 9. Kgl—hl, Tf8—eS en Zwart staat beter. Of 2. d2d3 (door A. Nimzowitsch, 1886 1935. tegen Capablanca gespeeld te San Sebastian, in 1911), d7d5: 3. Pbl—d2, c7—c5; 4. Pgl—f3, Pb8c6; 5. Lfl—e2, Lf8—d6; 6. 0—0, Dd8—c7; 7. Tflel, Pg8e7; 8. c2c3, 00; 9. a2a3, f7f5! (om eventueel e6e5 te spelen); 10. Le2fl, Lc8d7; 11. e4xd5, e6xd5; 12. b2—b4, b7—b5 en Zwart heeft een betere stelling. Of 2. c2c4, c7c5!; 3. Pglf3. Pb8c6; 4. d2d4, c5xd4; 5. Pf3xd4, Pg8—f6: 6. Pbl—c3. Lf8—b4: 7. Pd4xo6, b7xc6; 8. LUd3. 00; 9. 00, d7d5; 10. e4xd.5, c6xd5; 11. c4xd5, Lb4xc3! 12. b2xc3, Dd8xd5! en Zwart is voor in de ontwikkeling. c) Eveneens het beste antwoord. De zet 2. U7d6 belet Looper f8 eventueel op d6 te komen. De Breyervariant 2.b7—b6 geeft Zwart een gedrukt spel. d) Deze zet, afkomstig van Dr. S. Tarrasch (1862 1934), is reeds langs verworpen, al werd hij dikwijls gespeeld in dit tournooi. Het voordeel is dat Lb4 door c2c3 kan worden beantwoord. Het nadeel is, dat hy geen druk op d5 uitoefent en het krachtige antwoord 3.c7c5 toe laat. De ruil-variant e4xd5 levert gelijk sj*el op. Zeer goed is ook 3. Pblc3, afkomstig van Louis Paul sen (18331891), voor welke variant dc Russische meester S. Alapin j[geb. 1856) verdienstelijke onder zoekingen heeft verricht. Dr. Max Euwe beveelt, naast 3. Pblc3, ook 3. e4e5 als energieke voort zeting" aan (evenzeer door Paulsen aanbevolen), terwijl ook (wijlen) Nimzowitsch die variant met succes speelde. Goede voortzettingen zijn ook 3. Lf]d3 en 3. Lele3, (van Alapin). e) Het juiste antwoord. Speelbaar is 3. d5xe4 (Rubinstein-variant); niet aan te bevelen zijn 3.Pg3f6 en 3.Pb8c6 (Nimzowitsch). f) Beter dan Spielmann's zet 4. d4xc5, waarna Lf8xc5; 5. Lfld3, Pb8c6, met bevredigend spel voor Zwart. g) Niet c5xd4, wegens 5. Lflb5f, Lc8d7; 6. d5xe6!, Ld7xb5; 7. e6xf7f; Ke8xf7; 8. Ddlh5f en 9. Dh5xb5. Op 4.Dd8xd5 krijgt Wit voor deel in de ontwikkeling door 5. Pglf3! (Tar rasch), c5xd4; 6. Lflc4. h) Niet zoo goed als 5.Pg8£6 omdat Zwart alsdan op 6. Lflb5f kan antwoorden Lc8d7. i) In plaats van deze manoeuvre, welke veel tijd kost, zou verdere ontwikkeling geboden geweest zijn, b.v. 6.L£8—d6; 7. 0—0, Pg8—e7; 8. d4xc5, Ld6xc5; 9. Pd2—b3, Lc5—b6. j) De Looper slaat hier zeer goed voor aanval langs de diagonaal. OPLOSSING PROBLEEM No. 1026. (P. A. Larsen, Finland). Stand der stukken: Wit: Kh6, Tdl, Td4, e2. Zwaxt: Kf5. 1. Kh6g7, Kf5e6, 2. Td4—<15. enz. Kf5e5; 2. Kg7—g6, enz. Kf5g5: 2. Tdl—fl, enz. Goed opgelost door: E. J. Akkerboom, H. J. Bakker, A. W. Face, J. Hillebrand, F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, H. Jonkers. F. D. Kat en J. Voigt, allen te Haarlem; K. Siegerist, te Santpoort. ADVERTEERT IN DIT BLAD aan houders van buitenlandsche verzekeringspolissen Assuradeuren en Makelaars Nassauplein 46. Telef. 17771 bij geen gehoor 26835 Grootste keuze, alles voorradig. Opklapbedden 8.75, 2-p. 13.75. Bedstellen 3-deelig 8.50, 2- persoons 12.75. 40 modellen om bouwen met boven- en zijkasten. ook verticaal. Monsterkamers: ORIONWEG 8, H3arlem-Xoord, Telefoon 23932, bij Zaanenlaan. Gesloten huis. de courant waarin gij met 't meeste succes ADVERTEERT in de GROOTE HOUTSTRAAT en ANEGANG, be- richten hiermede hun geachte cliëntèle dat zij DONDERDAGMORGEN tot 2 UUR GESLOTEN zijn, wegens vrijen morgen van het personeel. KRUISWEG 22-24 - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3