De. it. J. A. Jtinyets Regeeringscommissaris voor den wederopbouw Verbruik motorbrandstof Voorloopig geen controle op belastingplaatjes. FLITSEN De belastingbetaling gaat gewoon door. Alleen Reichskredit- kassenscheine wettig betaalmiddel. DINSDAG 21 MEI 194Ö HS'ARCEM'S DAGBCAB 3 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het A. N. P. meldt De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt, in overeenstemming met den Duitschen opperbevelhebber in Nederland bekend, dat bij besluit van 18 Mei 1940, no 5, dr ir. 3. A. Ringers is aangesteld tot regeeringscommissaris voor het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwater-zettin gen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daar mede samenhangt, en dat deze functie verder kortheidshalve zal worden aan gediend als. „regeeringscommissaris voor den wederopbouw". Nogmaals op uiterste zuinigheid aangedrongen 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart brengt niet nadruk onder de aandacht van de burgemeesters, dat het dringend nood zakelijk is het verbod van afleveren en ver bruik van motorbrandstoffen met de uiterste gestrengheid toe te passen. Vergunningen moeten tot de uiterste nood zaak worden beperkt en mogen slechts worden afgegeven voor het vervoer van andere goe deren dan levensmiddelen, genees- en ver bandmiddelen, indien het onmiddellijk ver voer van die goederen geboden is en niet op andere wijze kan geschieden. De medewerking van allen en een streng toezicht op de naleving is noodig om de be volen beperking van het verbruik voorloopig te kunnen handhaven. Wordt deze medewer king niet op voldoende wijze verleend, dan zal noodgedwongen tot een veel verder gaande beperking moeten worden overgegaan. (A.N.P.) De aan postduivenhouders gestelde eischen. AMSTERDAM, 20 Mei (A.N.P.) De personen, die ten aanzien van het houden van postduiven de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen te genover den Duitschen opperbevelhebber in Neder land, de heeren J. Hornstra, Prinsengracht 407 en t. Gerhards, Sloterkade 16-17 te Amsterdam, ma ken bekend: dat ieder vereenigingsbestuur de verantwoording 5 zich neemt voor alle léden. Postduiven mogen tot nader order niet uitvliegen. Op elk hok moet'een ringlijst hangen van alle Nederlandsche postduiven. Hoklijsten moeten geteekend worden door het ver eenigingsbestuur. Postduiven met buitenlandsche ringen of ingeringde duiven mogen niet op het hok aanwezig zijn. Jonge duiven moeten tot nader order eveneens vastgehouden worden. Besturen van vereenigingen zenden zoo spoedig mogelijk een schriftelijke bevestiging van hun aan sprakelijkheid. Bij overtreding worden de duiven gedood en de eigenaars gestraft volgens de Duit- sche militaire wetten. Vereenigingsbesturcn moeten met hun leden over een komen, dat de leden, wier hok nog intact is, een paar duiven afstaan aan de leden die hun duiven gedood hebben. Aflevering van lederwaren onder controle. 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. Het departement van handel., nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat aflevering en verkoop van looistoffen, looimaterialen, bereide en onbereide huiden en vellen, alle leder, schoenen, drijfriemen en leder waren, anders dan voor den detailhandel, uit sluitend geoorloofd is indien daarvoor een schrif telijke vergunning is verleend door den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder. Vergunningen kunnen worden aangevraagd bij genoemden directeur. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de directeur van het rijksbureau voor huiden en leder bevoegd Is verleende verwerkingsvergunningen in te trek ken en nieuwe bewerkingsvergunningen af te geven. (A.N.P.) Opheffing invoervergunningen. 'S-GRAVENHAGE. 20 Mei. (A.N.P.) Het departement van handel, nijverheid en scheep vaart deelt mede, dat ontheffing wordt verleend van de verplichtingen, voortvloeiend uit de in- voernoodwet 1939. Dientengevolge zal invoer van de goederen, waarvoor krachtens deze wet tot dusver vergunning van de algemeene Nederland sche invoercentrale werd vereischt. thans zonder bedoelde vergunning kunnen plaats vinden- Aflevering van kolen en cokes. 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat aan gasfabrieken en handelaren tot nader order is toegestaan kolen en cokes af te leveren aan verbruikers, die voor huishoudelijke kookdoeleinden niet over andere brandstof noch over gas of electriciteit beschikken, onder voor waarde. dat de af te leveren hoeveelheden beperkt blijven tot maximaal het verbruik gedurende een week. Voor zoover de gasfabrieken voor de aflevering van cokes voor bovengenoemde doeleinden ge bruik plachten te maken van den handel, zullen tij ook thans deze afleveringen via den handel doen geschieden (A.N.P.) AFLEVERING KOLEN EN COKES AAN INDUSTRIEELE AFNEMERS. 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat het aan handelaren is toegestaan aan hun regelmatige industrieele afnemers, voor zoo ver deze een maandverbruik hebben van minder dan 20 ton. kolen en coke3 af te leveren in hoe veelheden tot een maximum van het normale ïerbruik gedurende een week. (A.N.P.) Dr. Ir. J. A. Ringers is een der prominente fi guren bij de totstandkoming van belangrijke objec ten in Nederland en Nederlandsch-Indië. Hij werd 2 Januari 1885 geboren als zoon van den aannemer F. H. Ringers te Alkmaar en verliet na de Polytechnische School en de Technische Hoogeschool te Delft bezocht te hebben, deze stad in 1906 als civieLingenieur. Hij trad in dienst bij den Rijkswaterstaat en bleef daar gedurende tien jaar. In 1916 verliet hij het moederland om de functie van eerst-aanwezend ingenieur der N.I.S.- Mij. te aanvaarden. Hier bleef hij drie jaar, doch toen nadat in 1918 het ^>lan tot droogmaking van de Zuiderzee was aangenomen en in Westfriesland de voorbereidende werkzaamheden ter hand wer den genomen, bestaande in de kanaliseering van dat landsgedeelte kreeg hij hierbij een leidende post terwijl hij bij het bouwen van de nieuwe schutsluis te IJmuiden als hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat optrad. In 1927 verliet hij den Waterstaatsdienst als ge volg van zijn benoeming tot hooi'duitvoerder dei Maatschappij tot uitvoering van de Zuiderzeewer ken (M.U.Z.) en leidde hier de werkzaamheden, tot hij in 1930 als directeur-generaal met de alge meene leiding van den Rijkswaterstaat belasi werd. In 1935 legde hij zijn ambt neer en verliet met eervol ontslag den rijksdienst. Nadien bekleedde hij het lidmaatschap van den Raad van Beheer der Ned. Ind. Spoorweg Maatschappij te 's Gravenhage en vond daarnaast gelegenheid zijn kennis en gaven te wijden aan het besturen van diverse vereenigingen en instel lingen. O.a. is hij gedelegeerd commissaris van de Ned. Mij. voor Havenwerken, vice-president van het Waterbouwkundig Laboratorium te Delft, voor zitter van de Vereeniging van Delttsche Ingenieurs onder-voorzitter van het Kon. Instituut van In genieurs, lid van de Rijkscommissie voor de Drink watervoorziening, voorzitter van de Ned. Delegatie bij de Intern. Vereeniging voor Scheepvaartcon gressen, lid van de Vaste Commissie voor de Haven politiek van den Economischen Raad en lid van de Rotaryclub. Hij is vele malen onderscneiden en wel door benoeming tot lid van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en tot lid-consultant van het Betaafsche Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte. Hij is ridder m de orde van den Nederlandschen Leeuw, bezit de gouden Conrad-medaille en is doctor honoris-causa in de technische wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft en aan de Technische Hoch- schule te Dantzig. Overigens publiceerde hij vele artikelen en maakte in diverse kwaliteit verschei- don studiereizen. V. V. V. „Amsterdam" verzamelt inlichtingen. Koeriersdienst van padvinders ingesteld. AMSTERDAM, 20 Mei. De V.V.V. „Amster dam", belast met het opsporen van gegevens om trent personen van wie bij familiebetrekkingen nog niets bekend is en met het verstrekken van inlichtingen over de reismogelijkheden in ons land, heeft hiervoor een organisatie in het leven ge roepen, waaraan o.a. medewerking verleend wordt door de militaire autoriteiten, de Nederlandsche spoorwegen en het districts-commissariaat Am sterdam van „De Nederlandsche Padvinders". Het inlichtingenbureau der V.V.V. ..Amsterdam" Rokin 5, heeft inmiddels reeds 30Ó0 aanvragen ontvangen, welke grootendeels in behandeling zijn genomen. Daar er uiteraard niet op mocht worden ge rekend, dat de postdienst snel genoeg zou f.unction- neeren, is hiervoor o.a. een koeriersdienst van pad vinders in het leven geroepen. Op de eerst- aanvraag henben de Nederlandsche Spoorwegen volledige medewerking aan deze or ganisatie verleend. De eerste groep koeriers is hedenmorgen reeds van het Centraal Station te Amsterdam onder leiding van commissaris J. Faber, naar het voor elke koerier bestemde uitgangspunt vertrokken, van waar zij per fiets hun opdrachten zullen ver vullen. De directie der V.V.V. „Amsterdam" doet een krachtig beroep op alle landgenooten om deze koeriers bij het verzamelen van de vereischte ge gevens in elk opzicht behulpzaam te zijn. (A.N.P.) Nederlandsche Bank keert weer 5y2 procent «it. AMSTERDAM, 20 Mei. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt zal door de directie en commissarissen van de Nederlandsche Bank aan de eerstvolgende vergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld over het boekjaar 1939- 1940 een dividend van f 55 per aandeel van f 1000 uit te keeren. Het drinkwater te Amsterdam is goed. AMSTERDAM. 20 Mei. (A.N.P.) Er doen in Amsterdam geruchten de ronde, dat het noodig zou zijn het drinkwater te koken. De directeur van de Gemeentewaterleiding deelt ons in ver band met het bovenstaande mede. dat deze ge ruchten van eiken grond zijn ontbloot. De wer ken van de waterleidingen zijn onbeschadigd en het bedrijf werkt zonder stoornis. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het departe ment van Financiën deelt mede dat in ver band met de tegenwoordige verkeersmoei lijkheden tot 15 Juni a.s. geen controle zal worden gehouden op rijwielbelastingmer- ken. (A.N.P.) NIEUWE SERIE No. 1 Babytaai 1. Houdt zich gezellig bezig met praten tegen zijn vingers in zijn eigen taal. Vss» 2. Beseft vaag dat hij eenige op schudding verwekt, omdat de vol wassenen overtuigd zijn dat hij iets zij weten niet wat heeft gezegd 3. Bemoeit zich niet verder met hen en begint een vertrouwelijk gesprek met zijn teenen. 4. Volwassenen dringen nu om hem heen, twistende of hij „mam ma" of „pappa" heeft gezegd. 5. Tracht hun met geluidjes dui delijk te maken, dat hij het volko men, maar zij het toch nooit be grijpen. 6. Draait, wanneer dit nieuwe op schudding brengt, hun verontwaar digd zijn rug toe en weigert verder eenig geluid te maken. Postverkeer in hoofdzaak hersteld. 's GRAVENHAGE, 29 Mei. De postverbindin gen zijn, met uitzondering van Zeeland, in geheel Nederland weder hersteld. Dit wil echter niet zeg. gen, dat het verkeer weder geheel normaal is. De vervoersmiddelen, in het bijzonder voor zoover van bussen gebruik moet worden gemaakt, zijn nog aan beperking gebonden, terwijl vaak nog groote om wegen moeten worden gemaakt om bepaalde gebie den te bereiken. Daarom moet nog met een zekere vertraging in de overkomst rekening worden gehouden. (A.N.P.) Aangifte moet geschieden naar den toestand op 1 Mei j.l. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het departe ment van financiën vestigt de aandacht er op, dat de verplichtingen ingevolge alle be lastingwetten onverkort moeten worden na gekomen. In het bijzonder wordt er op ge wezen dat alle belastingen welke door middel van zegelplakking moeten worden voldaan zooals omzetbelasting en zegelbelasting op den bestaanden voet moeten worden be taald. Bij betalingsmoeilijkheden inzake belastin gen kunnen belanghebbenden zich wenden tot de desbetreffende rijksontvangers. Ten aanzien van de belastingen naar inkomen én vermogen wordt onder de aandacht ge bracht dat in de uitgereikte biljetten op de gewone wijze aangifte moet worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1940. Eventueele wijzigingen in den toestand na dien datum kunnen in een begeleidend schrijven ter kennis van den inspecteur worden gebracht. Vóór 15 Juni 1940 zullen de inspecteurs geen waarschuwingen doen toekomen ter zake van het niet tijdig inleveren van aangifte biljetten. In gevallen waarin in eenige gemeente niet tijdig omzetbelastingzegels kunnen worden verkregen zoomede in gevallen waarin bepaalde fabrikanten zich ten gevolge van de buitengewone omstandig heden in de volstrekte onmogelijkheid bevinden deze contant te betalen, kunnen de inspecteurs zoo noodig aan de desbetreffende fabrikanten voorloopig voor den duur van een maand een ver gunning ingevolge artikel 11, derde lid. der om- zetbelastingwet verleenen. Indien zulks onver mijdelijk is kan zekerheidstelling achterwege blijven. (A.N.P.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN BIJ MILITAIREN. 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. (A.N.P.) De in specteur van den Geneeskundigen dienst der landmacht deelt in overleg met de Duitsche mili taire overheid mede. dat. onverminderd de reeds bestaande bepalingen, alle gevallen van be smettelijke ziekten bij militairen terstond recht streeks moeten worden gemeld door den betrok ken officier van gezondheid of burgergeneesheer aan den hygiënist der landmacht, Sterren bosch no. 1, Utrecht, Telefoon 11831. Informaties voor provincies en gemeenten. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Aan het depar tement van binnenlandsche zaken, is in samen werking met de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, een informatiebureau ingesteld ter voorlichting van de provinciale en gemeente besturen. Aan dit bureau kunnen alle vragen worden voorgelegd, verband houdende met de ge wijzigde omstandigheden. Het bureau is geves tigd: Binnenhof 19, 's-Gravenhage. (A.N.P.) Voorjaar in Scheveningen. Een Duitsche militaire kapel vergastte de bezoekers op een concert, waarvoor veel belangstelling bestond s-GRAVENHAGE. 20 Mei. Het A.N.P. meldt: Nogmaals wordt met nadruk onder ieders aandacht gebracht, dat naast de Ne derlandsche munten, zilverbons en bankbil jetten alleen de Duitsche Reichskredit- kasscnscheine wettig betaalmiddel zijn met een koers van: Reichsmark 1.50 1 gulden. Geen enkel ander Duitsch rijksbankbiljet is derhalve wettig betaalmiddel en behoeft door niemand als betaalmiddel in ontvangst te worden genomen. Post- en belastingkan toren zullen deze laatste derhalve niet in be taling of ter inwisseling aannemen. Een algemeen informatiebureau. Inlichtingen over militairen. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht, deelt, in overeenstemming met het Duitsche opperbevel in Nederland, aan de Nederland sche bevolking het volgende mede: Talloozen in den lande wachten thans in groote spanning op berichten betreffende het lot van familieleden, die tot de weer macht behooren, en velen verdringen zich voor het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis. On-, aan de behoefte betreffende bericht tegemoet te komen is met ingang van 20 Mei een algemeen informatie bureau opgericht. Tot dit bureau kan men zich eiken dag van 8.0022.00 uur uitsluitend telefonisch wenden en wel: interlocaal letter K.P. en voor inge zetenen van 's-Gravenhage en Wassenaar no. 301111. Teneinde de meest belanghebbenden zoo spoedig mogelijk te kunnen inlichten, wordt een ieder verzocht alleen navraag te doen naar direct nabestaanden. De officieele bekendmaking aan de familie door de zorg van het Nederlandsche Roode Kruis blijft ongewijzigd. (A.N.P.) Eerbetoon aan gevallen militairen. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan had Zondagmor gen om ongeveer 10 uur een sobere doch aangrijpen de plechtigheid plaats, toen aan een aantal gevallen Duitsche militairen, die Zaterdag daar ter aarde werden besteld, een militair eerbetoon werd ge bracht. Een 500-tal Duitsche soldaten schaarde zich om de nog open graven, waarboven door een groot vuurpeloton eenige salvo's werden afgevuurd, ter wijl een Duitsche militaire kapel eenige koralen ten gehoore bracht. De Duitsche gezant, graaf von Zech von Burkersroda, woonde de plechtigheid bij. Ge sproken werd door generaal graaf von Sponeck en een Duitschen veldprediker, die zijn gebed besloot met het „Onze Vader". Bij de graven der Duitsche militairen werden vier groote kransen gelegd, terwijl een Duitsch officier op het gral van een aantal gevallen Nederlandsche soldaten, die Zaterdag daar ter aarde waren besteld, eveneens een krans legde. (A.N.P.). N.V. DROOGDOK MAATSCHAPPIJ „SOERABAJA". AMSTERDAM. 20 Mei. Op de den 20sten Mei 1940 te Amsterdam gehouden jaarlijiksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. droogdokmaatschappij „Soerabaja" te Am sterdam waren vertegenwoordigd 465 aandeelen recht gevende op evenveel stemmen. Tot com missaris werd herbenoemd de heer J. D. Brand. De balans en de wjnst- en verliesrekening per ultimo 1939 werden, conform hot praeadvies van den raad van commissarissen goedgekeurd. Het dividend over 1939 werd vastgesteld op 8 pro cent. Op voorstel van den voorzitter is, gezien het feit, dat aan de directie uit de liquide middelen niet de noodige gelden ter beschikking staan, om naast andere verplichtingen de winstuitkeerlngen te betalen, met algemeene stemmen aan de di rectie machtiging verleend om de winstultkee- ringen over 1939 op een of meer door de directie nader te bepalen tijdstip of tijdstippen betaalbaar te stellen. (A.NP.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5