Nieuws van militairen liet JOtetü m Jxm OtLe&ol. Waat iil ew koe 2# maken. Duitschers bereiken den bovenlooj van de Schelde. Goering over den veldtoch in het Westen. DINSDAG 21 MEI 1940 HA" A RL'EM'S DAGBLAD Elfde compagnie mortieren. De verblijfplaatsen van luitenant Ertzen, den korporaal Smit en de soldaten Huve, Eenkoorn, Winkels, Ter Riet, Heu vel. Van Teulingen, Mosselveld en Wensink zijn onbekend. Marine kustwacht op Texel. Alle onderofficieren vierde compagnie tiende depot bataljon te Leiden. Officieren van gezondheid 10-15-22 depot ba taljon en hun personeel te Leiden. Staf 10 depot bataljon te Leiden. Korpstrein 42 R.I. te Velsen. 3-2-43 R I. te Zegveld bij Woerden, behalve Booy, Lenters, Kuiper en Raaiman, die vermist worden. Voorts zijn te Zegveld aangekomen sol daten Penders (Voerendaal), Jol. Oppen. Silas en De Waal, allen uit Den Haag, en Franken uit Delft. 2-3-25 R.I. te Vianen, behalve soldaat Drigmans Uit Rotterdam, gesneuveld. Ie compagnie aan- en afvoertroepen, gelegerd te Den Haag. Bodegraven, Delft, en Rotterdam Derde Roode Kruis-compagnïe te Rotterdam. Derde compagnie luchtdoelmitrailleurs en 153e batterij luchtdoelartillerie te Abcoude. Licht ge wond de dienstplichtigen Snellen uit Veenendaal en Zurink uit He-gelo. Zij worden verzorgd. Eerste zoeklicht afdeeling. Tweede sectie vierde zoeklicht afdeeling te Ab coude. Eerste compagnie eerste autobatterij. Vaartui gendetachement. sroep Nieuwersluis en toegevoeg de sectie mitraillisten. 18e peloton luchtdoelmitrailleurs te Amsterdam. Eerste veterinair hospitaal in het evacuatiege- bied te Boskoop. Personeel veldpostkantoren hoofdexpeditie veld post b-1-6-7-12 te Den Haag. Alle remonterijders met hun onderofficieren uit 'denot te Leiden. Eerste escadron pantserwagens uit Vught. Ar tillerie commando 2 l.k. te Lonik. De treinafdeeling 3-3-42 R I. uit IJmuiden, 18e R I. 1e Weesp en om geving. Vijfde batterij luchtdoelartillerie te Lands meer. 2e compagnie luchtdoelmitrailleurs en 152e batterij. 87e en 92e peloton luchtdoelmitrailleurs te Doelen bij Gorkum. Afvoerstation gewonden en zieken Peel divisie te Gouda. Mitrailleurscompagnie derde bataljon eerste re giment infanterie. Eerste ziekenstalafdeeling te Zoetermeer. Dertiende compagnie p.a.g. te Wateringen. Eerste verlicntinesafdeeling veldpost 1 veldleger. Detachement autotreinen brigade a. Staf zesde R.I. zesde compagnie n.a.g. zesde comnaznie mortieren, tweede en derde bataljon zesde R T.. sectie gewezen t.p. van het 6e R.I. te Culpmborg. Eerste compagnie derde bataljon eerste regi ment infanterie. Betalingsbureau politietroepen, waarbij uute- nant Potterboom van de K.M.A. te Nieuwersluis. Tweede art. meetcompagnie te Driebergen, be halve soldaat Van Luipen. Staf troepen-detachement en verbmdingsafdee- lingsbrigade te Meerkerk. Staf 25e R.I. te Leerdam. 24e compagnie mortieren te Asperen. 25e batterij 6 veld te Gorkum. 6 m.k te Leerdam. 106e batterij luchtdoelartillerie te Amsterdam. 7e m.c. zevende divisie te Muiden. Staf 2e luchtvaart regiment. Van de volgende legerordevdeelen bevindt net personeel zich in goeden welstand: Sectie motordienst, etappedirectie afdeeling ar tillerie. waarbij toegevoegd is de dienstplichtige chauffeur Veenendaal. Vierde sector 5-m.c. eveneens de sergeant-ma joor Huester, tweede depot derde compagnie te Infanterie kaderschool oostfront vesting Rol land te Naarden. welke opleiding bij het uitbre ken van den oorlog intact is gebleven bevindt z;ch in het Mniderslot te Muiden. hierbij bevindt zich niet 2e luit. Berghuis, die overgeplaatst is. Eerste inundatie-afdeeling. sergeant Van der Horn uit Kollum en sergeant Hoeppener Brunsum. Staf 9 R.I verbindirgsafdeelmg uit Haarlem. Compagnie 2-3-24 R.I. bij uitzondering de dienst plichtigen Vreeswijk. Van der Berg, Cohen. Itserda. De Haan, Smet.s. Staal. Brouwer en Noorlander, die na den strijd echter allen nog gezien zijn. 1-1-42 R.I. te Muiderberg. Bataljon spoorwegtroepen eerste wegeomnaeme, vroeger in Utrecht, eerste en tweede sectie te Lei- de-, derde sectie te Gouda. Reserve brug-deta- chement, vroeger Utrecht, thans te Leiden. Brugdetachement onder sergeant Berkenhout, vroeger te Culemborg thans te Leiden. Brugdeta- chement onder eerste luitenant Kost, vroeger te Hedel. thans te Leiden Luchtvaartbedrijf te Heemstede, bestaande uit sergeant eerste klasse Verboom, sergeant vliegtuig- maker Henderiks en de dienstplichtigen Jager en Platell. v Officieren van den staf 11 R.I.i« geheele regi mentspatrouille, al het geneeskundige personeel en ordonnansen, uitgezonderd de ordonnansen te paard Nelissen en Muis te Rotterdam. Regiment verbindingstroepen 11 R-L le bataljon 34 R.I. staf (gesneuveld Weiland). 2e comp. (gesneuveld Pooters), 3e comp. en mitrail leur comp. 1-15 R. A. te Naarden. Vrijwillige landstorm corps luohtafweerdienst te E Troependetachement staf zevende divisie te Am- Commandant troependetachement hoofdkwar tier vesting Holland meldt, dat het geheele troepen- detachement waarbij de opper-wachtmeester Van der Bureh van de schooi voor dienstplichtige on- derofficièren-administrateur uit Middelburg, zich In goeden welstand bevindt. Kapitein Van Outeren p commandant van M. L.. Ie Reg. Grenadiers meldt, dat ziin comnagnie m haar geheel zich in goeden welstand bevindt te S PlLA"te Roermond Derde bataljon 1 R,A..^ Roermond. Mitrailleurseompagnie derde bataljon 25e R.I. Marine kustwacht te Noordwnkerhout en NStr5WvWdc divisie te Leerdam. U2e bataljon hidhtdoelart te Loosdorn bij Leerdam. S8e peloton hichtdoelmitrailleurs. 25e comoagnie mortieren te Leerdam. Verbindingsafdeeline van brigade A. te Heldingen bii Vianen. Tweede compagnie eerste bathlion 31e R.I. en le bataljon Mitrailleurs-com pagnie 31e R.I. te Amsterdam. 3-9 R.T_en *wee*?e sectie mortieren en derde sectie RT 3-11-12 R.I. veldpost 1. Bewakmgsdetacherpen- trn NSF zender en radiocentrale te Hilversum. Staf Kroep Betuwe, staf 1e en 3e compagnie van het derde batalion van het 43e R.I thans te Heu- kelen en omgeving. 3-3-12 R.I te ^eterroeer. 65e peloton luchtdoelmitrailleurs te Delft en «Je pe loton luchtdoelmitraUleur? te Ypenbure. Verbin dingsafdeeling vierde legercorps te Vmkeveen. Staf 5 R.T. en 5e compagnie mortieren. 5e com pagnie P.A.G. 5e batterij zes veld te Nieuworsliii*. Stafkwnrtier groen Nieuwersluis vesting Holland. 'staf 3-25 R T. evenals Douter Hart sinker uit Balkbrug. 1-3-12 R.I te Zoetermeer Staf 12 R i te Warmond en 1-12 R.I. te«Haarlem Zevende denöt compagnie jagers te Echeveni"gen. Zesde zoeklichtafdceling tweede sectie te Oosteaan. Ze ven R T. derde batalion te Nederhorst den Berg. Tweede afd. vierde regiment, art. te .Tutohans.-Der de afdeeling 18 R.A. te Weeso. 2-3-28 R.I. te Zuid- land. Troependetachement vierde div'sie te Mssel- stein Vierde compagnie viiftiende denot batalion to Utrecht. Politietroervm uit Amerongen en Rhe- non te IJsselsteh). 18 R A. te Diemen. Weesp en N!«*twecht. 14e batterii luChtdoelart. te Wassenaar. a hb UT fp Gorkum. 4p eomnngnie ludntdoelmi- 'o Ooi id n. 1-4-20 R I. te Utrecht. Staf m T? T 7~etermeer 10e comnagnie P.A G 10 R T T-.tnUnpe vpgende comn. pionnier® van brigade a t lenden Achtste romnacinie luchtdoelmïtrail- Iro-i-c if. oudewater. Herstel!'oerstromen ®taf auto-- rp-impnt Je Alphen aan den Rün 20e bitter" lucht doeiart. te Haastrecht. 112e. 114e en 116e batterii lucbtdoel.art. te Gorkum. Staf zipkencorns eerste R T Luehtdopim«tr«meurs nege-de cemnarnie 2e en 3e peloton lS9e bafter- luebtdoelm'trai'leurs behalvp Van Zon. gesneu veld Eerste peloton luchtdoelmitr»behalve HmnV-bfhyjt e" Gras. gewond. 4-2-7L.A -T. 1 3-1-12 R.T. teHaarlem. Derde mitraillenrsromnae- nic te Den Haag. Oude sect'e ^-oor paardenvervoer van het auto-regiment te Bodegraven Genees kundig en verplegend personeel geneeskundige dienst te Delft met inbegrip var, ds. Peeters van het derde, het zesde en het 14e depot bataljon te Delft. Derde bataljon derde regiment infanterie te Leerdam. Het personeel van de volgende leger on derdeden bevindt zich in goeden welstand: Staf 3e regiment infanterie te Beilen Verbindir gsaf- deeling Lichte divisie alsmede off. van gezondheid tweede klasse Grove. Eerste sectie 4e verband- plaats afdeeling. Verbindingsafdeeling 4e divisie te Benschop. Paardenartsen van de tweede divisie. Eerste batterij 5 R.I. te Maarssen twee gesneu velden, familie reeds gewaarschuwd. Bewakings- detachemert zender Jaarsveld. 79e. 80e, 89e en 90e peloton L.A. 10e peloton 1. mitrailleurs te Amster dam. 1-1-autobataljon B.A.T.J. T.P. sectie 1-1-2 R.I. te Everdingen. 3e afdeeling 7e R.A. 2e comp. luchtdoelmitrailleurs. Marine kustwacht te Kat wijk aan Zee. 5e R.I. te Nieuwersluis. Verbindings afdeeling staf 9e R.I. te Zoetermeer. 3e Comp. voorheen 2e autobataljon. 3e Comp. le bataljon 25e R.I. le afdeeling 9e R.A. te Harmeien bij Woerden. 2e depot comp. geneeskundige troepen te Amsterdam. Stafkwartier 3e divisie met troepen detache ment en sectie politietroepen te Warmond, waar bij ingedeeld le lt. Tromp en vaandrig Muller. 3e comp. 13e depot bataljon troepen te Tilburg, thans te Den Haag M.C. 1-14 R.I. te Bunnik. 20e comn. P.A.G. te Delft. Staf 2e R.A. te Weesp. 2e en 7e comp. 13e depot bataljon te Den Haag. 3e comp. 2e autobatalion te Woerden. 3e comp. 3e bataljon regiment Grenadiers. Detachementen po litietroepen te Vught, Heesch en Vegbel beboe rende tot de 3e comp. politietroepen te Leerbroek. Centrale 3e legerkorps. Luchtwacht personeel te Geertruidenberg. le verbandplaats-afdeeline te Voorburg. Staf le legerkorpstrein te Voorburg. Verbindingsafdeeling le divisie. 17e depot Bataljon 5e Comp. te Den Haag. 3e sectie 3e Roode Kruis- comp. g. 21 en c. 21. 29e Depot batalion. 62e en 63e peloton L. M. te Scheven ingen 42e mortieren comp. te Gouda. 5e Comp. 13e denot Bataljon als mede 4e com. 13e depot bataljon. 3e P.A.G. en sec tie P G. van 3e R U. derde legercorps. Luchtwaeht- nost te Leeuwarden. 4e verbandnlaats afdeeling alsmede motorper=oneel 6e autobatalion, hieraan toegevoegd. Staf 22ë R,A. 19e deoot batalion te Hoorn. Boeienschepen 1 en 2 (Witte Zee en Lïm- burgia). Staf 4e leeerkorpstreïn MC. 1-12 R.I. le batalion 12 R.I Militair hospitaal te Amersfoort. M C.-3-42 R.I Militair hospitaal te Amersfoort. M.C.-3-42 R.T. 6e sectie 20e depot bataljon te Moordrecht. Verbindingsafdeeling der genie te Hillegom. 1-3-1 R.I. te Wassenaar. 1-1 25 R.I. te Badhoevedorp. Comn. munitiewerkers étappe di rectie afdeeling artillerie te Halfweg. 155e com pagnie L.A. te Gouda. Het personeel van de volgende legeronderdeelen bevindt zich in goeden welstand: M.C./2/34 R. I. te Goudswaard: 2/2/34 R. I. te Goudswaard, behoudens twee bij de familie reeds gemelde gevallen: 3/2/34 R. I. té Goudswaard: Mi litaire apotheek te Oud-Beijerland; Bezetting fort Numansdorp; Mitrailleur eskadron lichte divisie; 25e comp. mortieren te Asperen bij Leerdam; Mili taire scheepvaart agentschap Den Bosch en Roer mond te Spaarndam; 4e comp. 13e depot bataljon te Wateringen; Staf 34 R. I. te Goudswaard; 34e comp. mortieren en 34e batterij 6 veld te Goudswaard; 2/1/34 R. I. te Goudswaard; Staf 2/34 R. I. te Gouds waard; 2/19 R. A. tg Vleuten en Utrecht; Staf 19 R. A. te Linschoten: Staf mun.-col. le, 2e en 3e bataljon 2/15 R. A. te Hagestein, behalve Schilper- oord, wiens toestand na een aanrijding niet bekend is; 3e bataljon 48 R. I. te Hagestein; 44e compagnie mortieren te Hagestein; 77e en 78e peloton lucht doelmitrailleurs voorheen te Eek en Wiel, thans te Hagestein; M.c. 3/15 R. I. te Jutphaas bij Utrecht, met uitzondering van soldaat Brocaar (gesneuveld) en soldaat Swibben (licht gewond); 2/1/15 R. I. te Jutphaas; Marinekustwacht te Terheide: 7e lucht doel mitrailleurs te Jutphaas; Staf 4e déptöt infan terie te Hoorn: Hestellingsploee lichte divisie te Haarlem; Intendance-personeel garnizoenswerk- plaatsen te Alkmaar; Staf korpstrein 2e, 3e. 4e en 5e sectie van 16 autobataljon te Bodegraven; Deta chement vaartuigendïenst te Gorinchem, evenals korp. Van Gulik en stoker Delnaay. Stafkwartier benevens troependetachement en verbindingstroepen groep Alkmaar te Zaandam; 2e zieken afdeeling te Montfoort; 42e bataljon veld leger te Utrecht; Detachement stoomgemaal 3e bataljon 23 R. I. te Leerdam; Mitrailleur comp. 3e bataljon 13 R. L,te Gorinchem; 3e bataljon 13 R. I. te Gorinchem; 3e afdeeling 13 R. A. te Leerbroek bij Leerdam; 17e comp. P. A. G. te Gorinchem; 2e sectie 14e comp. P. A. G. te Schoon'rewoerd: Troe pendetachement 4e divisie te IJsselstein, behalve Wouters (licht gewond); 4e eskadron wielrijders, voorheen te Dieren, thans te IJsselstein; Staf 17 R. I. met regimentspatrouille, mitrailleur comp.; Comp. P. A. G., verbindinsgafdeeling, sectie T. P. en deta chement verlichtingstafdeelim* te Leerdam; Politie troepen van Hedel en St. Andries te Leerdam. De kapitein adjudant van de Koninklijke Militaire Academie, op het oogenblik te Haarlem, maakt be kend, dat de school voor reserve officieren onbe reden artillerie en de gasschool geheel intact zijn. Eveneens zijn het oudste studejaar van de K.M.A. en de Indische opleiding aan de K.M.A. geheel in tact. De school voor reserve-officieren bereden artil lerie is onder luitenant-kolonel Keppel Sterling voor wat betreft de leerlingen van de Februarigroep geheel intact, daarbij inbegrepen de oppassers, die op den dag van het uitbreken van den oorlog in dienst waren. Voorts is bij de K.M.A. aanwezig lui tenant Koopmans van 14 R.I. Het personeel van het indeelingsdistrict Zwolle is, volkomen intact. Majoor Kaasjager, commandant van het depot Koninklijke marechaussee te Scheveningen, Gon delstraat 31, maakt bekepd, dat het personeel van dit depot, tevens bevattende de wacht- en mobiele brigade, benevens opperwachtmeester Faro en de marechaussee Bruin, in goeden welstand verkeert 3313 R.I. onder commando van kapt. Eygen- de 13e comp. raam, te Hardinxveld (Z.-H.). Commandant en staf 13 R.I. mortieren in Spijk aan de Linge. 9e depot bataljon, 3e depot bataljon en de bedie- ningsmanschappen van het stuk P.A.G. te Breezand. 16e batterij 6 veld op fort bij Rhijnauwen bij Utrecht. Geheele 22e comp. mortieren in de Kromhoutka zerne te Utrecht. Officieren, onderofficieren, korporaals en man schappen van 2III1 R.A. (kapitein Crucq) in de Hojelfcazerne te Utrecht. Personeel van 1II Z.L. afd., onderdeel van de zoeklichtafdeelingen te Gouda. Korporaals en manschappen van de compagnie intendancetroepen te Utrecht. Personeel van de instructie batterij van i-iv. de- met BA. te Katwijk aan Zee, thans gelegerd te Lisse (Z.-H.) in het H.B.S.-gebouw. Schrijvers staf kwartier lichte divisie te Hendrik Ido Ambacht. 1II 42e R.I. veldleger. Sergeant Hovius meldt, dat de militairen, die van het depot Alkmaar bij de 10e compagnie luchtdoel mitrailleurs te Zaandijk zijn aangekomen, het goed maken. Het personeel van de triangulatieafdeeling van net le legercorps bevindt zich in welstand te 's Gravenhage. De commandant staf II-12-R.I. maakt bekend, dat al het personeel zich in welstand te Delft bevindt Hierbij is tevens hulpprediker ds. Brink. De 6e compagnie van het 4e depotbalaljon, gele gerd in Den Haag bericht, dat allen behouden zijn. De commandant van het 1ste escadron 5de regi ment huzaren, gelegerd grootendeels te Naarden, barakkenkamp Schapenweent, te Vleuten, deelt mede, dat allen in welstand zijn. Luitenant Dormeier deelt mede, dat het bewa kingsdetachement radiostation Scheveningen (13 R.T en 4 R.I.) zich in welstand bevindt. Kapitein Slort deelt mede, dat de eerste compag nie 2e bataljon 18e regiment infanterie, voorheen in Soestdijk gelegerd, zich in welstand te Weesp be vindt. Kapitein Verhage, commandant batterij 8 eiland Rozenburg, meldt, dat alle manschappen zich in den besten welstand in Den Haag bevinden 1-1-12 R.I. te Haarlem maakt het goed. Het vijfde regiment huzaren thans te Haarzuilen: alles wel. Kapitein Tesink bericht, dat de manschappen van de vijfde compagnie 4e depotbataljon het we! maken. De geneesheer-directeur van de stichting Roosen burg en Bloemendaal te Loosduinen deelen mede. dat zich geen moeilijkheden hebben voorgedaan en dat de familie der patiënten zich niet ongerust be hoeft te maken. Commandant 1-6-r.a. maakt bekend: de staf der afdeeling te Rijswijk maakt het wel, behalve 1 man met gebroken been. 2e Datterij te Delft: alles wel. Het personeel van de volgende legeronderdeelen bevindt zich in goeden welstand: Depot intendancetroepen in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. Tweee compagnie, eerste bataljon, tweede regi ment infanterie. Mtrailleurcompagnie eerste bataljon 34 R.I. allen in leven. Personeel aan boord van Hr. Ms. Laman de Vries en de mariniers van de Marine-kustwacht post van Oostmahorn in Friesland te West-Terschelling. 1/1 4 R. A., voorheen gelegerd te Ederveen, thans te Jutfaas. Vermist worden de opperwachtmeester Kersen, de dpi. kleermaker Bennik en de schoen maker Berends. De vermisten zijn waarschijnlijk nog in leven. 7e Compagnie, 17e depot bataljon te Den Haag. Eén vermiste, de dpi. Van Dongen. De reserve tweede-luitenant Valkenburg van het derde batal jon van het 18e R. I. bevindt zich met zijn perso neel te Soest. 18e batterij luchtdoelartillerie te IJmuiden. Staf van het 13e R. 1. te Spijk bij Gorkum. Ver mist wordt de eerste-luitenant Kalse. Hij bevindt zich waarschijnlijk nog in leven. De tirailleurs, gelegen te Rhederbrug, bevinden zich te Den Oever. De officieren, onderofficieren, korporaals en man schappen van den krijgsraad van het derde leger corps, onder commando van kapitein Kapteyn, be vinden zich in goeden welstand te Meerkerk. Behoudens zij, wier familie bericht ontvangen heelt, verkeeren de officieren, onderofficieren, kor poraals en manschappen van het detachement kust- artillerie en van de eerste sectie zoeklichtafdeeling Vesting Holland te IJmuiden in den besten welstand. Het Oise-Aisnekanaal bereikt. Duitsche oorlogsdag te Laon. BERLIJN 20 Mei. (D. N. B.) Het opper commando der weermacht maakt bekend: Duitsche troepen hebben heden Laon be stormd. Op de citadel van Laon waait de Duit sche oorlogsvlag. Bij het oprukken van Laon naar het zuidwesten werd het Oise-Aisne kanaal bereikt ITALÏAANSCHE AMBASSADEUR BIJ GOEBBELS. BERLIJN. 20 Mei (D.N.B.). Rijksminister dr. Göbbels heeft heden den nieuwen Italiaan- schen ambassadeur Dino Alfieri ontvangen. De Engelschen in België. Het D. N. B. meldt uit Antwerpen: Het optreden van de Britsche officieren en solda ten heeft ontevredenheid en ontstemming gewekt bij de bevolking van Vlaanderen. In tallooze gevallen zijn de Engelsche soldaten zeer ruw opgetreden te gen de burgerbevolking en zijn zij zonder reden tot vernielingen overgegaan. Ook zijn gevallen van plundering voorgekomen. Bovendien heeft de be kende gewoonte van de Britten om herinnerings stukken mee te nemen, geen halt gemaakt voor Godshuizen. Enkele kerken, zooals die te La Ca- pelle-Brecht en Overbrock, zijn in brand gestoken. VOOR DE KINDEREN De Sultan van Turkije zou jaloersch zijn op zoo'n hoofdbedekking lachte de Dikke. Zwijg, man stoof de kalme Krent op eens op. 't Is jouw schuld, dat ik hier te kijk zit. Maar ik zal 't onthouden. Na een half uurtje was de operatie af- geloopen en stond het tweetal weer op straat. Zij togen nu weer naar de Hobbelende Geit. Vóór ze binnen gingen tooiden zij zich eerst met neus en snor, terwijl de Dikke Krent's bril opzette en zij van hoofddeksel verwissel den. Uit de koets haalde de Dikke de vogel kooi, met de papegaai er in, die de professor aan den Dikke vermaakt had. Fransch—Belgische aanval bij Maubeuge afgeslagen, Duitsche pantserafdeelingen in het oude slagveld van de Somme. Hoofdkwartier van den Führer, 20 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: In België wordt, strijdend tegen de achter hoede van het vijandelijke leger, de achtervol ging voortgezet. De Dender is overschreden en in de achtervolging is de bovenloop van de Schelde bereikt. De Britsche troepen trekken in geforceerde marschcn naar dc havens aan het Kanaal, terwijl bij Maubeuge en ten zuiden van Valenciennes een aanval van een naar het Zui den trekkend Fransch-Belgisch leger werd af geslagen. De vijand leed hierbij zware verliezen, in het bijzonder heeft hij talrijke pantserwa gens verloren. Na deze mislukte poging om door te breken trekt de vijand ontmoedigd naar het westen terug. Ten zuidwesten hiervan hebben onze pantserafdeelingen -en gemotoriseerde troepen het veld van den Somme- slag van 1916 bereikt aan den weg van Kamerijk naar Peronne. Duikbommenwerpers en andere bom menwerpers hebben een van Laon naar het noorden rukkende vijandelijke pantserkolonne verslagen en teruggedrongen. De geheele binnenste fortengordel van Luik, als mede de forten van Namen op één na zijn in onze handen. Bij de gevechten der pantsereenheden in Belgie heeft zich de eerste luitenant baron Nolde onder scheiden door buitengewone koelbloedigheid. TWEE VIJANDELIJKE TORPEDO JAGERS VERNIETIGD. Op 19 Mei heeft de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op de achterwaartsche verbindingen en terugtochtswegen van den vijand in Noord- Frankrijk en België voortgezet. Tijdens gewa pende verkenningstochten voor de Fransch- Belgïsche kust werden twee vijandelijke torpe dojagers vernield. Éen torpedojager en de Fransche torpedoboot „Incomprise", alsmede drie koopvaardijsche pen met in totaal 15.000 ton werden ernstig be schadigd. De totale verliezen van den vijand bedroegen gis teren 143 vliegtuigen, waarvan 95 in luchtgevechten en vijftien door de luchtdoelartillerie omlaag wer den geschoten. De rest is op den grond vernield; 31 Duitsche vliegtuigen worden vermist. In den nacht van 19 op 20 Mei hebben Britsche vliegtuigen hun zinlooze bomaanvallen boven West- Duitsehland voortgezet. Een aantal burgers werd ge^ dood en gewond. Het eenige militaire doel dat werd getroffen was een kamp voor krijgsgevangenen. Een aantal krijgsgevangenen ^erd gedood. FRONTBERICHT Het frontbericht van het D.N.B. vermeldde Maandag o.a. het volgende; de wisseling in het Fransche ministerie van oorlog en in het Fransche opperbevel toont aan hoe zenuwachtig men in Parijs geworden is en hoe ernstig de toestand be oordeeld wordt. Daladier heeft zijn portefeuille van oorlog blijkbaar daarom aan Reynaud over gegeven, omdat hij den generalissimus Gamelin niet wilde laten vallen. Zijn opvolger, generaal Weygand, zal nu moeten bewijzen in hoeverre de stralenkrans, die hem uit den vorigen oorlog om geeft, in staat stelt den modernen bewegingsoorlog in een zoo critiek stadium te overmeesteren, als hij door de snelle successen van de Duitsche weermacht thans reeds gekomen is. DAPPERE TEGENSTAND VAN DE BELGEN In België werd de achtervolging van den vijand voortgezet en in Noord-Frankrijk ging de Duitsche opmarsch verder. De Belgen bieden op den noor delijken vleugel tegenstand en weren zich dap per. Ook de Franschen doen zich bij de afweer van aanvallen en bij tegenaanvallen flink gel den. Daarentegen was er de beide laatste dagen van de Engelschen nog nauwelijks iets te bespeu ren. De toenemende militaire beweging in de ha vensteden doet vermoeden dat de Engelschen zich uit het vasteland op hun eilanden willen terug trekken zoolang zij nog ans hebben over te ste ken. De pogingen van sterke Fransche krachten, die door 't opdringen der Duitschers naar Doornik en Kamerijk in den sector Valenciennes-Mau- beuge in een zak waren geraakt, om naar het zui den en zuidoosten op te dringen, werd verijdeld. De Franschen leden hierbij zware verliezen. De aanval met pantserwagens, welke de Franschen ondernamen bij Laon in noordelijke richting, werd verijdeld, waarbij opnieuw de superioriteit aan het licht trad van het Duitsche luchtwapen tegenover de logge Fransche oorlogsmachine. Ten noorden van Reims aan de Aisne zijn in middels weer sterke Duitsche krachten opgemar cheerd. Het Duitsche luchtwapen deed zich sterk gelden op de achterwaartsche verbindingen, waar toe ook behooren de zeewegen van de Belgische en Fransche kust naar Engeland. Het schepen kerkhof rondom Engeland heeft de laatste dagen een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. OVERZICHT DER SITUATIE IN HET WESTEN Van Duitsche militaire zijde zijn Maandag aan het DNB toelichtingen verstrekt op de ontwikke ling der operaties aan het Westelijk front. Volgens deze toelichtingen toont het totale beeld van den elfden dag van het offensief in het Westen den volgenden toestand. 1. In België en Noord-Frankrijk bevinden zich de Duitsche troepen, die den deels terugtrekkenden deels vluchtenden tegenstander scherp achter volgen 2. De bij Valenciennes en Maubeuge ondernomen eerste uitbraakpoging der naar het zuiden terug wijkende Belgisch-Fransche legers is mislukt. Men kan reeds thans zeggen dat er ditmaal geen „won der aan de Marne" zal zijn, waaraan zooals men weet genraal Weygand een belangrijk aandeel heeft gehad. Met het bereiken van den bovenloop van de Schelde staat de noordelijke vleugel van de Duitsche weermacht In het Westen direct nog slechts 60 km. van de Belgische kust bij Oostende af. Des te begrijpelijker is het dat thans de En gelsche troepen in snelle marschen naar de ha vens aan het Kanaal trekken Eerst thans worat ook bekend dat- de Engelse he troepen in de Magi- noüinie reeds bij het begin van het Duitsche of fensief in het Westen op 10 Mei weggetrokken werden en des nachts in de havens aan het Ka naal heimelijk werden verscheept. Reeds gisteren werd er op gewezen dat opmarschen van geallieer de troepen uit Midden-Frankrijk naar het nöora- oosten verwacht moeten worden om het uit Bel- terugtrekkende Belgisch-Fransche leger te ontlasten. De eerste van deze te verwachten op marschen is intussehen voltrokken en reeds a gewezen. Met Luik en Namen zijn de 1 steunpunten in België, in den rug van het g dringende Duitsch front, gevallen en is bovendij een der belangrijkste aanvoerwegen, n.l. door h Maasdal, voor de strijdende troepen vrij gewordt Over het algemeen bestaat de indruk Engelschen tengevolge van de dagelijksche vt liezen aan scheepsmateriaal door het Duitse! luchtwapen thans hun oorlogsschepen zoovee! m gelijk van de Belgisch-Fransche kust terugtrej ken. Tezamen met de reeds hierboven vermei verschepingsbewegingen van Engelsche troep uit Frankrijk, kan hieruit geconcludeerd wc den dat den Engelschen thans inderdaad de Fra: sche grond te heet is geworden. FRANSCHE WAPENLEVERING AAN CHINA Het D.N.B. meldt: Het Japansche ministerie van buitenlandse} zaken deelt mede dat niettegenstaande de verzeki ring van de Fransche regeering het wapentranspt; van Indo-China over den Joenan-spoorweg China wordt voortgezet. De uitvoer behelst gewers munitie en ander oorlogstuig. generaal Weygand, Grootc verantwoordelijkheid rust op den nieuwen opperbevelhebber. Het D. N. B. verneemt uit Parijs: De benoemii van generaal Weygand tot opperbevelhebber alle geallieerde troepen wordt hier met instemnw begroet. De bladen wijzen op de vaderlandslied van Weygand. die. nu de slag woedt, de geweldii verantwoording op zich neemt van het opperbeii en het hoofd moet bieden aan een toestand, die dw allen als gevaarlijk gekenmerkt wordt. De spreekt haar vertrouwen uit dat het aan Weygaa die tijdens den vorigen oorlog de rechterhand vi Foch was en buitengewone strategische en tactisd kwaliteiten bezit, gelukkig zal het gevaar te ve drijven en het oprukken der Duitsche troepen stuiten. Zeer gunstig luiden voorts de commentaren o« de benoeming van Charles Roux tot chef van Fransche diplomatie, waarbij de bladen uiting geri aan de hoop dat het vertrek van Leger aan de Qi d' Orsay moge leiden tot een volkomen wijziga van de methoden en richtsnoeren der Franse buitenlandsche politiek. De strijd in de provincie Honan. 200.000 Chineezen ingesloten? TOKIO, 20 Mei. In het Japansche legerbe richt wordt medegedeeld dat de Japansche troept door een omtrekkende beweging er in zijn geslaas 200.000 Chineezen onder commando van genera! Tang Impo, te omsingelen in de provincie Honan, lt noorden van Tsaojang, langs het voorgebergte vï Tapieh en Tahoeng. Bij verkenningsvluchten vai de luchtmacht is ontdekt, dat de Chineesche troe pen ten zuiden van de Tanghoe-rivier worden ont bonden. (D.N.B.) Plan van Hitier persoonlijk Parachutisten waren niet vermomi Ter gelegenheid van een kort verblijf in Berlijn heeft generaal-'veldmaarschalk Goe ring Maandag het woord gevoerd voor de Duitsche pers, waarbij hij vrijmoedig ant woord gaf op actueele vragen, die in grooten getale uit alle kringen des volks tot hem wer den gericht, aldus meldt het D.N.B. Allereerst sprak de genera al-veldmaarschaü over de valschermtroepen, waarbij hij uiteenzetti dat die sedert jaren een nieuwe eenheid van ha luchtwapen vormden. Zij behooren tot de Duitsch luchtmacht en dragen het uniform van het Duit sche luchtwapen. Het is een leugen te beweren dal parachutisten verkleed neergeworpen zijn. Wan' neer dus valschermtroepen gevangen worden ge nomen zullen zij volkenrechtelijk precies zoo be handeld moeten worden als alle andere krijgsge vangen soldaten. Wie daartegen een vergrijp pleegt moet verwachten dat met de scherpste re presailles zal worden ingegrepen. Ieder geval waarin tegen leden der valschermtroepen niet vol gens oorlogsrecht en oorlogsgebruik wordt opge treden, zal uiterst pijnlijk worden onderzocht ea voorbeeldig worden bestraft. Voortgaande prees de generaal-veldmaarschall de prestaties der uit de lucht gelande troepen die in den rug der vijandelijke stellingen de hoofd poort in de Vesting Holland hebben weten opet te houden. Op de vraag hoe het mogelijk is geweest dat h« Duitsche luchtwapen in zoo ongelooflijk korten tijd de superioriteit in de lucht kon verwerven oc Westelijke tegenstanders antwoordde de generaal- veldmaarschalk kort: Het ligt mij niet, zooals mijn collega's in Engeland en Frankrijk doen. mei groote woorden te spreken over de ontzaglijk? successen van het luchtwapen. Ons luchtwapen doet zijn plicht. Niet met woorden, maar met da den heeft het de superioriteit in de lucht verwor ven. Deze superioriteit in de lucht zal het behou den. Vervolgens schetste de generaal-veldmaarschall; de prestaties van de Duitsche weermacht in dt laatste tien dagen en de gevechten bij het door breken van de vijandelijke linies, Het Duitsche volk zoo zeide hij weet dat het ook hier de Führer is die deze successen heeft mogelijk gemaakt. Zijn geniale leiding heeft de basis gelegd voor alle successen. Het Duitsche volk kent zij" Führer. De geweldige kracht van de Duitsche volksgemeen schap is zijn werk. Met onophoudelijk denken en ontwerpen van plannen heeft de Führer het geniale vcld- tochtsplan ontworpen als zijn oereigen werk, dat in enkele dagen onze legers tot dicht bij de kust heeft gebracht en dat overal waar onze weermacht toeslaat de vijandelijke stel lingen bedwingt. Op grond van zijn ervaringen als eenvoudl? trijdend soldaat in den wereldoorlog heeft hij al zijn bevelen zoo gegeven dat deze successen mei de geringste verliezen konden worden verworven. Wat het Duitsche volk steeds vermoed en gehoopl heeft dat ln zijn moeilijkste uur de Führer me: zijn genie ook de militaire operaties zou besturen en leiden, is tot wonderlijke zekerheid geworden. Daarom zien wij in vol vertrouwen de eindover* winning tegemoet.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6