In het gebied van Grebbe- en IJsellinie. NIEUWS IN 'T KORT. DINSDAG 21 II E I 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Omvang der verwoestingen valt mee. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. De Duitsehe legerleiding in Nederland heeft de pers in de gelegenheid gesteld, zich te overtuigen van den omvang van de verwoestingen op het gebied van de gevechtshandelingen en van de verliezen, die hier hebben plaats gehad, daar hierover bij de bevolking een ongemoti veerd groote ongerustheid bestaat. Vooral thans, nu de communicatiemiddelen nog slechts een zeer beperkt terrein bestrijken, is het goed dat men zich met eigen oogen kan overtuigen wat de waarheid is van de ge ruchten, die gaan over de gevechtshandelin gen in verschillende deelen van ons land. Reeds bij den aanvang van de route, die met twee autobussen van Den Haag over Utrecht naar Rhenen leidde, bleek dat alom hard gewerkt wordt aan het herstel der telefoonverbindingen: op den weg werden verschillende wagens van den technischen dienst der P.T.T. ontmoet. In het vredige, zonnige landschap blonk van paal tot paal het koper der nieuwe telefoonleidingen. Tot De Bilt behield het landschap zijn vredige karakter: koeien en schapen graasden in de weide, de landman verzorgde zijn jonge groente en de kinderen speelden vroolijk op het erf. De stad Utrecht bleek geheel onbescha digd, daar de commandant haar had over gegeven, toen de Duitsc-hers den toegang tot de vesting Holland bij den Grebbeberg had den geforceerd. Bij het Fort De Bilt waren Nederlandsche mili tairen hard aan het werk met de opruiming van uitgestrekte prikkeldraadversperringen. Men kan zeggen, dat deze streek, tusschen Utrecht en Eist, op enkele huizen na, die vlak voor de vuur monden van het fort De Bilt gelegen zijn, ge heel ongedeerd is gebleven. In Eist ondervindt men, dat men het terrein van den strijd nadert. Na den val van den Grebbeberg in den nacht van den 13den op den 14den Mei, hebben de onzen zich door Rhenen en Eist teruggetrokken, hun positie van huis tot huis langs den hoofdweg met groote dapperheid en vasthoudendheid verdedigend. SPOREN VAN DEN STRIJD TE RHENEN. Natuurlijk heeft dit, vooral in Rhenen zijn sporen nagelaten. De zijstraten in de bebouwde kom van die plaats echter zijn vrijwel intact ge bleven, evenals de kerk met den beroemden Cu- neratoren, waarop, naar kapitein Von der Decken, die den tocht leidde, mededeelde, een waar nemingspost geplaatst was. die de artillerie op den Grebbeberg leidde. Niettemin hebben de Duitschers. die hierdoor in het nadeel waren, het prachtige bouwwerk gespaard. De spoorbrug en het viaduct in Rhenen zijn, evenals de bruggen bij Arnhem. Westervoort, Doesburg en Zutphen en over het Apeldoorn-Dierensche kanaal, die wij op onzen tocht aanschouwden, door de onzen vernield. De strijd bij den Grebbeberg. De Grebbeberg, die even buiten Rhenen ligt, is de>»hoekpijler van de verdedigingslinie der ves ting Holland. Zooals bekend mag worden veron dersteld bezit de Nederlandsche verdediging benoorden de groote rivieren drie linies: de IJs- sellinie, de Grebbelinde en de nieuwe waterlinie. De eerste heeft tot doel den opmarsch van den vijand te vertragen, doch de Grébbelinie diende te worden behouden. Fel is er gestreden bij de verschillende accessen dezer linie, het felst hij den Grebbeberg, waar de Duitsehe troepen reeds den elfden Mei aankwamen. Onze verdediging had van den berg een ware fortificatie gemaakt, waarbij alle natuurlijke hindernissen en hulp middelen waren uitgebuit. Aan de flank is de berg gedekt door den Rijn, terwijl het land aan de voorzijde was geïnundeerd. De Nederland sche artillerie was bovendien goed opgesteld en bestreek het geheele acces. Na feilen strijd tel leren strijd dan elders in den lande viel in den nacht van den 13den oo den I4den de Greb beberg, na heldhaftige verdediging door de Ne derlandsche soldaten. Op den top van den berg zijn de gevallenen begraven. De mannen, Duitschers en Neder landers, die in eerlijken en dapperen strijd hun plichten jegens hun vaderland getrouw, in dit sehoone landschap zijn gesneuveld. In zes graven, twee voor de Duitschers en vier voor de Nederlanders, zijn ongeveer 425 gesneuvelden ter aarde besteld. Nederland sche en Duitsehe helmen hangen aan de kruisen en paaltjes vredig naast elkaar op het eerste Nederlandsche oorlogskerkhof, on der de ruischende boomen van den Grebbeberg. Gevallenen herdacht. Een eenvoudige, doch daardoor te meer tref fende plechtigheid had hier gistermorgen plaats. In het bijzijn van de persvertegenwoordigers, van de mannen, die het begraven verzorgen en van enkele Nederlandsche en Duitsehe mi litairen, eerde de Duitsehe weermacht bij monde van kapitein Von der Decken de gevallenen van beide weermachten. Toen wij den tocht door uw schoon land aan vaardden, aldus de kapitein, om de sporen van den strijd in oogenschouw te nemen, voelde men het als een plicht, dat de eerste groet onzen gevallen kameraden moest gelden. Dit was ook den wensch van den opperbevelhebber. Wij ge denken met droefheid de mannen, die hier een week geleden hun leven hebben gelaten, doch wij zijn trotsch te behooren tot de weermacht, waartoe zij behoorden. De jonge Duitsehe weer macht heeft niet alleen de eeuwenoude tradities voortgezet, doch zij is bovendien bezield met den voorfcstuwenden geest, die het derde rijk eigen is. De Grebbeberg is een sterke, natuurlijke ves ting, bijna ongenaakbaar door de inundaties en de hindernissen, bezet door sterke en dappere vijanden, die ons den arbeid niet lichter hebben gemaakt. Alle wapenen hebben samengewerkt met de onvergelijkelijke infanterie om deze vesting te bestormen, aldus spreker, die voorts herinnerde aan de jonge kameraden van de S. S.. die hier hebben stormgeloopen. Na eeuwen zal men nog de helden van den Grebbeberg gedenken, aldus vervolgde kapitein Von der Decken. doch wij gedenken ook den te genstander. Hem was bevolen te strijden, dus streed hij, dapper en ridderlijk. Hij heeft zijn stelling zoo lang behouden tot dit eenvoudig niet meer mogelijk was. Dit beteekent tegenover de Duitsehe weermacht, aldus spreker, geen schan de. Op deze plaats zal nu vrede zijn. De tegen standers zullen hier in vrede naast elkander 1 rusten. Als bewijs van de Duitsehe achting voor de onzen verleende de kapitein vervolgens het woord aan den res. eerste luitenant dr. Wiardi Beek man, die als officier voor speciale diensten op het algemeen hoofdkwartier werkzaam is. Hij sprak als volgt: De opperbevelhebber van de Nederlandsche land- en zeemacht heeft mij opgedragen, een laatsten groet te brengen aan de Nederlandsche soldaten, die hier begraven zijn. Een laatsten groet namens het Nederlandsche leger aan strijdmakkers, die bij de verdediging van het vaderland hun leven hebben verloren. Een laat sten groet namens Nederland, dat den moed en de trouw, door zijn zonen in de dagen van den oor log betoond, nooit zal vergeten. In de strijdmakkers die hier hun laatste rust plaats vinden, eeren wij alle officieren onderof ficieren en minderen, die hun leven voor Neder land hebben gegeven. De Nederlandsche weer macht weet den moed en de organisatie van den tegenstander te respecteeren. Doch aan dit graf van Nederlandsche soldaten is het mijn taak, hulde te brengen aan het taaie verweer van de Nederlandsche verdedigers. Aan de geestkracht en moed, die zij hebben getoond bij de verdedi ging van hun vaderland. Zij, die vielen, hebben hun bloed niet tever geefs geofferd. Zij hebben de eer van de Neder landsche weermacht zij hebben de eer van hun land ,hoog gehouden. Voor de gezinnen en voor de ouders mege het een troost zijn, te we ten dat zij als goed-Nederlandsche mannen hun plicht hebben gedaan in den strijd. Toen de loop der omstandigheden den oorlog over den Neder- landschen grond bracht, hebben zij met opge wektheid alles gegeven, omdat hun land hen riep. De weermacht en het Nederlandsche volk bid- ben. dat God hun nabestaanden de kracht moge geven om hun zware smart te dragen. Wij zijn met hen zooals wij in onze gedachten steeds zijn bij de strijdmakkers, die den dood vonden. Kracht putten wij uit de zekerheid, dat wij trouw zijn geweest aan onzen Neder landschen plicht. Spreker besloot zijn afscheidsgroet met een couplet van het Nederlandsche volkslied. Vervolgens werden namens de Duitsehe weermacht twee groote kransen van sparre- takken en aronskelken met een lint in de Duitsehe kleuren neergelegd op de graven: een krans op een Duitsch en een krans op een Nederlandsch graf. Nadat de officieren van beide weermachten el kander de hand hadden gedrukt, was deze tref fende plechtigheid ten einde. LANGS DE IJSELLINIE. De tocht voerde ons vervolgens via Wagenin- gen. dat de sporen van den strijd nog draagt, naar Arnhem. Toen de Duitsehe troepen hier waren aangekomen, na bij Westervoort een pon tonbrug te hebben geslagen, hadden zij de overgave van Utrecht geëischt. Na den val van den Grebbeberg is deze inderdaad gevolgd. Hoewel de bruggen bij Westervoort waren op geblazen, hebben de Duitsehe troepen, na het geschut van het fort tot zwijgen te hebben ge bracht, hier weinig oponthoud gehad. De tocht ging vervolgens langs den IJssel waar talrijke, al dan nieit gecamoufleerde, bunkers werden waargenomen. Alle bruggen over deze rivier zijn door de onzen vernield om den Duit schen opmarsch zooveel mogelijk te vertragen. Op den verderen tocht van Zutphen naar Amers foort, was van sporen van gevechtshandelingen geen sprake; het leven gaat hier zijn gewonen gang en het landschap is vredig. Slechts bij Amersfoort ontwaart men versperringen en ver sterkingen, doch kennelijk zijn deze niet ge bruikt behoeven te worden. De eindindruk van den tocht is deze, dat op slechts weinig plaatsen in het betrokken gebied gestreden is. Waar gestreden is, draagt het landschap natuurlijk daarvan de sporen, daar tot eer van beide weermach ten met groote felheid is gestreden, doch de verwoestingen vallen, evenals de verlie zen, mede. Een groote druk zal hiermede zijn afgewend van de bevolking, die uit de geruchten moest afleiden, dat de vernielingen en de verliezen zeer groot waren. (A.N.P.) Grondstoffen voor de Amerikaan- sche defensie noodijr. Roosevelt vraagt aan het Congres een bedrag van 35 millioen dollar. WASHINGTON. 21 Mei (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft gisteren het congres verzocht onmiddellijk 35 millioen dollar ter beschikking te stellen voor den aankoop van grondstoffen, welke van groot belang zijn voor de landsverdediging, zooals mangaan, tin, chroom. Het Congres had voor dit doel reeds 12.5 millioen beschikbaar gesteld. Een motorbootje als benzine. Het gaat wel aanhang' bij gebrek aan langzaam, maar het gaat Japansche missie te Rome. Hartelijke ontvangst viel den gasten ten deel. ROME, 20 Mei (D.N.B. De Japansche missie, die onder leiding staat van ambassadeur Sato en waartoe talrijke vertegenwoordigers van politiek, industrie, handel, bedrijfsleven en financiën be hooren, is Maandagavond uit Napels in Rome aangekomen. Prominente persoonlijkheden van staat en partij, onder leiding van den minister buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en den partij secretaris, minister Muti, waren ter verwelkoming op het station aanwezig. Bij het verlaten van het station en onderweg naar het hotel werden de Japansche gasten door een groote menschen- menigte met levendige sympathiebetuigingen begroet. De te Rome verschijnende avondbladen wijden den gasten hartelijke artikelen ter verwelkoming, waarin zij de Italiaansch-Japansche vriendschap in het licht stellen. De bladen wijze er op dat Italië en Japan dezelfde doeleinden nastreven, n.l. „levensruimte" voor hun geboorteoverschot en grondstoffenmarkten. om hun arbeidzame bevolking voldoende werk te verzekeren. Men mag niet vergeten, aldus de „Giornale d'Italia", dat het imperiale Italië aan de zuidoostkusten van Afrika een toegang heeft naar den Indischen Oceaan, die-het huiten de ondragelijke zeeëngten van de Middellandsche Zee met Japan en zijn markten in contact brengt. De veiligheidsmaatregelen in Zweden. STOCKHOLM. 21 Mei (D.N.B.) Het Zweed sche Telegraafagentschap heeft medegedeeld dat sommige maatregelen tot bescherming tegen aanvallen uit de lucht, welke de laatste dagen met een zekere snelheid in Zweden zijn genomen, in het buitenland den indruk hebben gewekt dat men kennis had gekregen van gebeurtenissen, welke den toestand in Zweden moeilijker zouden kunnen maken. In welingelichte kringen ver klaart men dat dit in het geheel niet het geval is. De genomen veiligheidsmaatregelen passen volkomen normaal in de maatregelen, welke in Zweden zijn genomen, sedert het uitbreken van den oorlog. Dat sommige maatregelen genomen zijn met een groote snelheid, bijna zonder aan kondiging, bewijst dat-ook Zweden zich oefent in het nemen van snelle maatregelen. Zweden wa- pent zich om zich tegen den oorlog te bescher men. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFE LIJK OVERSCHOT VAN DR. P. TH. L. KAN. LEIDEN. 20 Mei Op de begraafplaats „Rhijnhof" is hedenmorgen in alle stilte het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr. P. Th. L. Kan, oud-hoogleeraar in de keel-, neus-, en oorheelkunde aan de Leidsche Univer siteit, die dezer dagen na een langdurig ziekbed op 68-jarigen leeftijd te Wassenaar is overleden. Aan de groeve is aheen het woord gevoerd door prof. dr. J. van der Hoeve, die namens den Se naat der Leidsche Universiteit, de geneeskundige faculteit, zijn talrijke vrienden en vele oud-pa tiënten, die zooveel aan hem te danken hebben, kortom namens allen, die het voorrecht hebben genoten zijn nobel karakter en volle gulhartig heid te leeren kennen, een weemoedigen, eerbie digen, maar allerhartelijksten afscheidsgroet bracht. Spr. besloot met een „rust zacht, lieve vriend, rust zacht". Een schoonzoon dankte voor de belangstelling en de laatste eer, aan zijn schoonvader bewe zen. (A.N.P.) Een oase in de groote stad De leeriingen der Rijksacademie voor Beeldende Kunsten hebben hun werkzaamheden hervat en nemen de dieren van «Arlis* te Amsterdam weer als levend model Britsche legereenheden verlieten de Maginotlinie. Vijandige demonstraties bij hun vertrek. Het D.N.B. meldt: De Britsche legereenheden, die bepaalde sectoren van de Magieot-linie bezet hielden zijn terstond na het begin van het Duit sehe offensief teruggetrokken en per snelste gele genheid vervoerd in de richting van de kust van het Kanaal. Om bepaalde redenen moest deze be weging zoo mogelijk heimelijk en in het duister geschied©::. Onder de bevolking van Lotharingen ging echter al gauw het gerucht dat de troepen der bondgenooten aftrokken. In verscheidene plaat sen en steden ontstonden bij het vertrek van de Engelschen vijandige betoogingen. Hier en daar moesten de politie en Fransche militairen optreden om de menigte te verspreiden en de pijnlijke in cidenten te onderdrukken. Ontginningen in Denemarken. Moerassen worden bouwland. KOPENHAGEN 20 Mei. De Deensche Heide maatschappij heeft uitgebreide ontginningswerken op het oog in Vendsyssel. In dit noordelijkste deel van Denemarken, dat zich uitstrekt van Skagen tot de Limfjord. zouden door drooglegging van moeras sen groote terreinen veranderd worden in bouwland. (D. N. B.) Aardbeving in Californië eisclit slachtoffers. Veel schade aangericht. Het D. N. B. meldt uit New York: De aardbeving, die tijdens het weekeinde Zuidoost Californië heeft geteisterd, heeft grootere schade aangericht dan aanvankelijk werd aangenomen. Volgens de laatste berichten werden tien personen gedood en talrijke anderen gewond. De materieele schade wordt ge raamd op 2,5 millioen dollar. De grootste schade is aangericht in de Imperial Valley, waar talrijke woonhuizen, zaken en bruggen, evenals een groote watertoevoercentrale beschadigd werden, zoodat ge^ brelc aan water dreigt. In vele plaatsten zijn de scholen gesloten. De staatspolitie heeft in de dooi de aardbeving in het bijzonder zwaar geteisterde streken verscheidene personen wegens plunderingen gearresteerd. Krijgsgevangenen slachtoffer van bombardementen. Aan de Eems vier boerderijen getroffen. Het D. N. B. geeft thans nadere bijzonderheden over den aanval van vijandelijke vliegers op een gevangenenkamp in den nacht van Zaterdag op Zondag, waarvan het Duitsehe legerbericht melding maakt. Het bombardement geschiedde lukraak tus schen Münster en Hannover. 17 gevangenen kwa men bij dezen luchtaanval om het leven. In den nacht op Maandag hebben vijandelijke vliegers bovendien bij Salzbergen (aan de Eems) bommen uitgeworpen. Daarbij werden boerderijen getroffen. Ook nu viel een bom in een kamp van krijgsgevangenen. Drie gevangenen werden gedood, verscheidenen gewond. De Popoio d'Italia: Italië wenscht de overwinning van Duitschland. De beide verslagenen van dit oogenblik zijn de Fransche generale staf en de leidende klasse van Engeland, schrijft de Popoio d' Italia, volgens het D. N. B. Het Duitsehe optreden bedreigt twee voor name werken van de FranschEngelsche militaire macht: De Maginotlinie en de FranschBritsche verbindingen langs de kuststrook Cherbourg— Duinkerken. Frankrijk en Engeland hebben zich geweldig in gespannen. Het Fransche leger betaalt dit met een stroom van bloed. Het is een buitengewoon zwaar offer voor Frankrijk, dat wellicht meer petroleum maar minder bloed bezit. De houding van het Italiaansche volk is volkomen duidelijk. Zij werd door den Duce. bepaald op den dag, toen hij met Adolf Hitler vriendschappelijk de as RomeBer lijn verwezenlijkte. Het fascistische Italië wenscht de overwinning van Duitschland. Het wenscht de nederlaag van Frankrijk en Engeland. De meening te Moskou. Ineenstorting der Britsche oorlogsplannen. In de Zondag door Churchill uitgesproken rede voering ziet men in politieke kringen te Moskou de bekentenis der ineenstorting van de tot dusverre bestaande Britsche oorlogsplannen en een symptoon voor het ernstige gevaar, klat zich samenpakt voor de poorten van Engeland door de laatste Duitsehe wapensuccessen. Men teekent tegelijkertijd het veel zeggende dreigement van Churchill „dat Engeland op de het toegebrachte slagen zoo wil reageeren als de ongeschreven wetten van den oorlog veroor loven" met te grooter aandacht aan, daar de aan vallen der Britsche vliegtuigen op niet-militaire objecten in Duitschland reeds in de laatste dagen in de Sovjetpers gesignaleerd zijn (D. N. B.) Belgische Koninklijke Familie te Havre. PARIJS. 20 Mei. De Belgische Koninklijke Fa milie is te Havre aangekomen. Zij zal in de nabij- ndd van de stad haar intree nemen. (D.N.B.) Het luchtwapen der Ver. Staten. Invloed van de gebeurtenissen in het Westen. WASHINGTON. 20 Mei (D.N.B.) In het departe ment van Financiën is vandaag over Roosevelt's luchtbewapeningsprogram de eerste conferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door om streeks honderd prominènte vertegenwoordigers der vliegtuigindustrie en talrijke militaire en fi- nancieele deskundigen. Voor de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de chef vain den generalen staf, Marshall, de eischen van het leger betreffen de uitbreiding van het op het oogenblik tot G.000 machines beperkte aantal vliegtuigen gemotiveerd. Roosevelt heeft weliswaar, zoo zette hij uiteen, ge sproken van in totaal 50.000 vliegtuigen per jaar, het leger echter overweegt een luchtwapen van 10.000 machines. Reeds op den eersten dag var het offensief in het Westen heeft een regeering zes maal zooveel vliegtuigen verloren als het Congres in het op het oogenblik door den ser.nat behan delde wetsontwerp oorspronkelijk inwilligde als vervangingsvliegtuiger voor het Amerikaansche luchtwapen. Marshali's uitlating had naar het schijnt betrekking op de Fransche vliegtuigverlie- zen. want hij verklaarde: deze machines zijn niet eens in gevechten in de lucht, maar op den grond verloren gegaan. In aansluiting hierop zeide de chef van het lucht wapen. generaal majoor Arnold, dat plannen zijn gemaakt voor vier nieuwe opleidingscentra^ voor piloten, welke na elkander in September-Novem ber 1940 en Februari-April 1941 geopend zullen zullen worden en jaarlijks 1200 piloten zullen op leiden. Va- Juni 1941 af kan het leger jaarlijks fi.OOO piloten opleiden. De begrootingscommissie van den senaat heeft goedkeuring gehecht aan hot voorstel tot uitbrei ding van het leger en het doorgezonden naar den voltalligen senaat. Het voorstel heeft betrekking op een crediet van 820.9 millioen dollar, met inbe grip van de door Roosevelt kortgeleden in zijn boodschap aangaande militaire zaken gevraagde speciale credieten. GEEN COALITIEKABINET. De secretaris van president Roosevelt, Early, sprak, naar het D.N.B voorts meldt, een bericht tegen van de „New-York Times", volgens het welk de president met het oog op den oorlogstoe stand ir Europa ernstig de vorming van een coali tiekabinet zou overwegen, met wellicht den repu blikein Knox als minister van Marine en den re publikein Landon minister van Oorlog. Bezoek aan gevangenkamp. Het D. N. B. meldt: Het blad .Politiken" publiceert een artikel over een bezoek aan het gevangenkamp Buchnolt aan de Duitsch-Nederlandsche grens, aldus het D.N.B. Steeds ontmoet men onder de 5.000 Nederlanders, eenige honderden Belgen. Franschen cn P* ce grootste verbazing. De Nederlandsche gevangenen waren uitermate onder den indruk van de ^u:t~ sche wapenen en van de Duitsehe snelheid. Door de Duitsehe valschermsoldaten waren zij zoo ver rast geworden dat zij soms van verbazing mi het «eheel geen verzet konden bieden. De Belnische gevangenen verklaarden eveneens dat do°r /J* Duitschers volkomen verrast waren Zu hechtten er aan te constateeren, dat de Duitschers hun ge vangenen volkomen correct behandelen. Einde der politieke partijen in Zweden Het D NB meldt: In den zweedschen RU^g heeft de minister van Justitie een voorstel van wet Ingediend, volgens hetwelk t mogelijk zal zijn politieke organisaties te ontbinden. Voorgesteld wordt organisaties, welke met geweld of met be- hulp van een vreemde mogendheid de Zweed sche regeering ten val willen brengen, of welke door haar optreden de verdediging van Zweden schade berokkenen en de verhouding tot huhen- landsche mogendheden benadeelen. te den. Het decreet tot ontbinding van de regeering moet binnen 30 dagen door den Rijksdag worden bevestigd. Het D. N B. meldt: De woordvoerder van het Zweedsche departement van buitenlandsche ro ken heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard dat de geruchten over zgn. eischen van Duitschland aan Zweden volkomen onge- grond zijn. Het Zweedsche motorschip „Erik Frisell van de Grangesberg-maatschappij, is volgens een te legrafische mededeeling van het Zweedsche con sulaat in Londen Zondag gezonken. De beman ning, bestaande uit 34 koppen, kon worden gered. De Fransche ministerraad is Maandagavond bijeengekomen. Minister president Reynaud bracht rapport uit over den militairen toestand, waarover ook maarschalk Pétain verscheidene op helderingen gaf. De minister van buitenlandsche zaken. Daladier, bracht den ministerraad op de hoogte van den internationalen toestand. De Zweedsche dichter en Nobelprijswinnaar Werner von Heldenstam, is op 81-jarlgen leeftijd overleden. Het beurscomité tc Oslo heeft besloten dat met ingang van 21 Mei wede.om effectenkoer- sen zullen worden gepubliceerd. Voorloopig zal de beurs om de andere dag geopend zijn. De Nederlandsche gezant te Tokio generaal Pabst, is gistermiddag ontboden bij den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken, Arita. Er werd een bespreking gevoerd van een half uur over den Europeeschen toestand Bij mist is een Zwitsersch militair vliegtuig in het meer van Zug gevallen. De beide inzitten den zijn verdronken. Naar het Letlandsche persbureau Lcta meldt zal de minister van oorlog van Letland, generaal Berkis. zich op uitnoodiging van de Sovjet regee ring op l Juni voor een officieel bezoek naar Moskou begeven. De Turksche ministerraad heeft met het oog op den huidigen toestand besloten tot de ophef fing van het verbod van arbeid op Zondag en de invoering gelast van doorgaanden arbeid in alle bedrijven alsmede de invoering van aanvullende arbeidsuren. De strenge winter heeft onder de vruchtboo- men in Litauen buitengewoon groote schade aan gericht. 75 procent van alle peren-, appel-, prui men- en kersenboomen zijn doodgevroren. Stefani meldt: De Italiaansche minister van onderwijs heeft bevolen dat alle Italiaansche scholen de lessen zullen beëindigen op 31 Mei in plaats van op 15 Juni, zooals oorspronkelijk was vastgesteld. Van heden af zullen alle Parijsche dagbla den slechts in twee pagina's verschijnen, teneinde zooveel mogelijk te besparen op het papiervervoer naar de kranten. - Generaal Nogues. de Fransche militaire re sident in Marokko, heeft bevel gegeven tot vor ming van een territoriale militie, die belast zal zijn met de bescherming van het achterland tijdens den duur van den oorlog. Mussolini heeft maarschalk Badogiio ont vangen, die hem rapport uitbracht over een door hem persoonlijk ondernomen Inspectietocht langs de Italiaan sche westgrens.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7