Distributie-dienst Haarlem AGENDA. (IIN/T IN UTÏIRIN^j In het Frans Hals Museum. W. P. LANDZAAT f De Cuneratoren te Rhenen. Uit de OmstieAea W OENSDAG 22 MEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Vergunningen verbruik Benzine De Burgemeester van Haarlem deelt mede, dat alle tot nu toe verstrekte vergunningen voor het verbruiken van benzine met ingang van morgen VER VALLEN en onmiddellijk aan het bureau Ged. Oude Gracht 47 ingeleverd moeten worden. Nieuwe vergunningen, gesteld op ge kleurd papier, zullen in zeer beperkte mate en UITSLUITEND VOOR HET VERVOER VAN DE MEEST NOOD ZAKELIJKE LEVENSMIDDELEN, per brief door het kring-distributiekantoor zoo spoedig mogelijk aan de betrokkenen worden toegezonden. Aanvragen voor vergunningen uit sluitend schriftelijk te richten tot het Distributie Kringbureau Ged. Oude Gracht 47. (Adv. Ingez. Med.) Rijksbureau voor rubber vraagt opgaven. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei (A.N.P.) Het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt'het volgende bekend: Importeurs en wederverkoopers van auto- en motorrijwielbanden moeten onmiddellijk hun afleverlngsregister, afgesloten per heden, aan het rijksbureau voor rubber inzenden. Nihil-kaarten zijn ditmaal niet geoorloofd. Voor zoover geen verkoopen hebben plaats gehad dienen toch afleveringsregisters, met invulling van voorraad overzicht op den zijkant, te worden overgelegd. Zij. die niet verplicht zijn tot inzending van wekelijksche of maandelijksche voorraadstaatjes moeten een specificatie van het voorraadover- zicht naar bandenmaten bijvoegen. Importeurs van auto- en motorrijwielbanden dienen hun wekelijksch voorraadstaatje, indien dit nog niet is geschied, promt in te zenden. Groote tusschenhandelaren dienen een maan delijksche lijst van voorraden, R.B.R. 23, om gaand en volledig ingevuld, afgesloten per 15 dezer, aan het Rijksbureau in te zenden. Inge schreven grootverbruikers moeten opnieuw en onmiddellijk naar den huidigen toestand alle gegevens, die bij hun inschrijving gevraagd zijn op de formulieren R.B.R. 28 en 29. op eigen staatjes met overeenkomstige liniatuur indie nen. Nog niet ingeschreven grootverbruikers die nen onmiddellijk de formulieren voor inschrij ving en voorraadopgaven bij het Rijksbureau voor Rubber aan te vragen, onder nauwkeurige vermelding van naam en adres. Coverinrichtingen dienen geregeld voort te gaan met inzending der voorgeschreven regis ters. Het inzenden van een nihil-kaart is niet geoorloofd. Onmiddellijke toezending wordt ver langd van de registerbladen, afgesloten per 11 Mei en 18 Mei. Rubberverwerkende onderne mingen dienen onmiddellijk hun verwerkingsre- gisters, afgesloten per li Mei in te zenden en ditmaal een specificatie bij te voegen van niet op de fabriek opgeslagen rubber met nauw keurige opgave van de ligplaats. Handelaren in rubber en latex dienen om gaand een nauwkeurige specificatie met lig plaats van hun in Nederland aanwezige voor raden aan het Rijksbupreau voor Rubber in te zenden, waarbij afzonderlijk te vermelden de partijen, die reeds verkocht of afgeleverd, doch nog niet vervoerd zijn, met vermelding van het R B.R.-8-nummer. Houders van rubber en latex en van auto- en motorr ij wielbanden dus bijvoorbeeld veemen. scheepvaartmaatschappijen, e.d. dienen om gaand een nauwkeurige specificatie met ligplaats van de in Nederland onder hun berusting lig gende partijen aan het Rijksbureau voor Rub ber in te zenden, or.der vermelding van de na men en woonplaatsen der eigenaren, onderschei denlijk laatstbekende eigenaren. Kleinhandela ren in zooicrêpe en latex dienen hun afleverlngs register normaal in te zenden. Olietank in brand. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. In den nacht van 20 op 21 Mei heeft een Britsch oorlogsvliegtuig aan de Nederlandsche kust een klein formaat olie tank in brand geworpen. Hierbij zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. (A.N.P.) PERSONEEL MIJNEN-LEGGEN. 's GRAVENHAGE. 21 Mei (A.N.P.) De opper bevelhebber van land en zeemacht draagt, in over eenstemming met den Duitschen bevelhebber in Nederland, aan het personeel der Ie compagnie pionieren, dat de mijnen heeft gelegd in de om geving van Berendal, Doesburg en Dieren, op zich onverwijld te begeven naar de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn» aangezien hun diensten bij het opruimen der mijnen dringend noodig zijn. Ook de vrachtwagen, waarop zich onder meer de administratie en de teekeningen dier mijnenvel den bevinden, moet onverwijld naar de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn gaan. FILIAAL STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL GESLOTEN. De directeur der Stads-Bibliotheek en Lees zaal te Haarlem meldt ons Het filiaal der Stads-Bibliotheek en Leeszaal te Haarlem is tot nader order gesloten. Degenen, die als lezer zijn ingeschreven kun nen tot de filiaalboekerij weer geopend zal wor den, gebruik maken van de hoofdbibliotheek aan het Prinsenhof. WOENSDAG 22 MEI. Rembrandt Theater: „Hollywood Cavalcade", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace: „M'n Prinses wordt geschaakt." 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De drie verliefde vrijgezel len". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. DONDERDAG 23 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 10—4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 19 uur. (Adv Ingez Med.) SCHILDERKUNST. De tentoonstelling der Haarlemsche schilders Haarlemsche Schilders ontvangen weer bezoek in het Frans Halsmuseum. Hun expositie is weer open gesteld en wij willen die gelegenheid te baat nemen om op nog enkele werken te wijzen, die in de eer ste bespreking niet aan de beurt zijn gekomen. Enkele stillevens dienen in de eerste plaats nog te worden vermeld. Zoo verrast Huysser de bezoe kers met een sterk opgezet visschenstilleven, met zichtbaar plezier geschilderd, en een te waardeeren afwisseling in de vele souvenirs aan Afrika's Noord kust, waarin hij zich specialiseerde. Ook Janus Wa- gemaker's stilleven-composities mogen niet onop gemerkt blijven. Hij onderscheidt zich door zijn op gevoelige nuanceering afgestemd kleurgevoel. Ook de Haarlemmer bouwt zijn stukken op met gebruik making van de voorgestelde voorwerpen als aan leiding, doch met een harmonieuse tegenstelling der nuances als doel. Het pure schilderen derhalve, zon der aan het voorgestelde als zoodanig een overwe gende beteekenis toe te kennen. Het kan ook anders en ook dat andere heeft, zoo het slaagt, zijn recht van bestaan. De ernst waarmee Theo Hekker een oude kruik waarbij een paar uien, beschouwt en uitbeeldt is evenzeer te waar deeren, juist om de geheele overgave, waarmee de schilder zich tot de voorwerpen als zoodanig keert en naar hun wezen speurt. Zeker ligt het niet aan hem, doch aan een schrijf- of drukfout, wanneer de catalogus zijn uien als eieren presenteert. Evenzeer waardeerbaar is de gewetensvolle kundigheid, waar mee een schilder als Van der Burg zijn Tulpenstil leven in elkaar zet. Hij en Waalco Dingemans ko zen blozende tomaten nog als voorwerpen hunner picturale aandacht. Een hoed en een roode zakdoek zijn voor Ch. Bar- tels motief voor een stillevenschildering, waaruit misschien juist picturaal gesproken wel meer te halen ware. Bescheiden en niet onaangenaam is Bellaart's „Lepelrekje". Maar heeft deze artist Allebé's schilderij van een soortgelijke voorstelling wel eens gezien? Ik weet niet waar ze thans is; ze stond indertijd gereproduceerd in Bremmer's tijd schrift; maar ik herinner mij heel goed wat die oude heer van een nuchteren houten pollepel wist te maken. Aan den andere kant het nuchtere teveel willende ontloopen, roept men het gevaar op, de aandacht teveel in de détails te versnipperen. Zijn Stilleven en Stadsgezicht van Wigersma daarvan niet een weinig het slachtoffer? En zelfs De Wijn, wiens Stilleven overigens meer geslaagd lijkt dan het figuurstuk, dat nog iets onzekers heeft. In de „Duif" van Henk van de Mey zit wel even iets aan trekkelijks wat de kleur aangaat, die echter onze ker en toevallig is in een andere richting en even- de duif zelf een beetje kopschuw.is. Herman Vreedenburgh's „Gans" staat daar trotsch en zelf bewust tegenover: de schilder heeft haar het volle pond gegeven in teekening, kleur en beelding. Aardige verschijningen zijn op deze tentoonstel ling een paar vriendelijke visitekaartjes van de oude Haagsche School. Voor velen zijn die kaartjes meer dan herinnering, levend genot. Voor andere zijn ze verfomfaaid en beduimeld. Er is geen strijd meer over. Doch men werpe niets te vlug weg. Een klein landschap van Buizer en een aquarel met koetjes van W. Zwart roepen roemrijke dagen in de herinnering. En laten wij er ons over verheu gen dat er op 't 'Klein Heiligland voor alles is plaats gemaakt. J. H. DE BOIS Bij de vervulling van zijn plicht is voor het Va derland gevallen de heer W. P. Landzaat, majoor der Infanterie. Dit bericht zal zeker velen in onze stad hebben ontroerd, want de heer Landzaat is jaren lang een in de Haarlemsche dilettanten-too- neelwereld zeer bekende persoonlijkheid geweest. In zijn luitenantstijd en ook later nog als kapi tein was hij werkend lid van de Haarlemsche Tooneelclub en aan hem vooral en den toen- Jigen leider, Dr. G. Nolst Trenité was het te danken, dat de H. T. C. in die jaren een zoo uitste kenden naam in heel Nederland had. Landzaat was onbewust de beste kracht van de Haarlemsche Tooneelclub en een der sterkste en meest intelligente spelers, die het dilettanten-too- neel te Haarlem ooit heeft bezeten. Niemand minder dan Jan Musch, onder wiens regie de heer Land zaat eenige malen heeft gespeeld, verklaarde tegen mij, dat deze dilettant met zijn uitzonderlijk talent onmiddellijk een zeer voorname plaats bij het be- roepstooneel had kunnen innemen en ik weet, dat Landzaat er indertijd ook heel ernstig over gedacht heeft, om zijn militaire loopbaan vaarwel te zeg gen en tooneelspeler te worden. Landzaat onderscheidde zich vooral door zijn zwierige wijze van spelen en zijn hoogst intelligente, voortreffelijke dictie. Hy was een der weinige amateurs, in staat om verzen met verve te zeggen en zooals hij bewees in de rol van Sganarelle in „De School voor Mannen" een groote Molière-rol te dragen. Als Sganarelle vooral toonde hij, wat op het beroepstooneel van hem verwacht had kunnen worden. Puntig, licht, vol kleur was zijn dictie. Ter wijl zelfs bij zoo vele beróepsacteurs bij een vlug tempo de duidelijkheid te wenschen overlaat, was hiervan bij Landzaat nooit sprake. Niet alleen de verstaanbaarheid, maar ook de wijze van uiteen zetten van het vers was bij Landzaat voortreffelijk. Elke geestigheid kwam naar voren en ging over het voetlicht. Als speler boeide hij steeds. Hij vulde het tooneel als weinig andere dilettanten. Met welk een zwier wist hij ook in historische stukken het costuum te dragen. Hoe gevarieerd en boeiend en in welk een razend vlug tempo speelde hij indertijd „Crispijn", den geestigen schelm in het Spaansche stuk „De Kringloop der Belangen". Hij was een speler met fantasie, zooals hij indertijd bewees in het poppen kastspel „Jan Klaassen", waarin hij spel gaf, zoo kleurrijk en geestig, dat het ook in de pers buiten Haarlem in de warmste bewoordingen geprezen werd. Landzaat was minder bekend onder de jongeren, omdat hij in de laatste jaren niet meer speelde. Toch hebben ook de jongere Haarlemmers hem nog eenmaal gezien op de jubileum-voorstelling ruim 2 jaren geleden ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de H. T. C., toen hij nog eens Corasmin speelde in Zaïre, in welke rol hij met zijn spel en zijn zang heel zijn omgeving medesleepte. Toen heeft het publiek wel heel duidelijk gevoeld, welk een voortreffelijk speler Landzaat was. Zij, die het voorrecht hebben gehad, den heer Land zaat persoonlijk te kennen, zullen zeker altijd met de warmste gevoelens aan hem blijven denken. Want hij was niet alleen een man met zeldzame gaven, hij was ook een braaf, nobel kameraad, altijd bescheiden en eenvoudig, eerlijk en oprecht, een man van zeer fijne beschaving. Hij heeft in Haar lem vele vrienden achter gelaten, die hem nooit zullen vergeten. J. B. SCHUIL. Ook voor de bloementeelt een hoopvoller verschiet. Duitschland kan een belangrijk afzetgebied worden. NAALDWIJK, 21 Mei. Het A.N.P. meldt: De Nederlandsche bjoemisterij heeft een harden tijd achter den rug, doch gaat thans een nieuwe toekomst tegemoet", ver klaarde de heer P. Vis, voorzitter van den bond van Bloemenveilingen in Nederland, ons in een onderhoud, dat wij vandaag met hem hadden. Ook de vroegere bloemisterij in ons land was gedeeltelijk gebaseerd op den uitvoer naar Duitschland. De talrijke invoerbelemmeringen hebben dezen uitvoer echter de laatste jaren enorm doen verminderen, aldus onze zegsman. De binnenlandsche Nederlandsche markt kan de groote kwanta bloemen niet verwerken en de gevolgen daarvan zijn duidelijk mex-kbaar. De kweekers ontvangen zeer onbevredigende prij zen. terwijl groote partijen bloemen door draaien en dus vernietigd worden. Duitschland kan thans echter weer een be langrijk afzetgebied worden. Momenteel ligt de export van bloemen en ook de binnenlandsche handel nagenoeg geheel stil, wegens het gebrek aan transportmiddelen, besloot de heer Vis. Hopelijk zal echter weer zeer spoedig het transport op normale wijze kunnen plaats vin den. BINNENSCHEEPVAART. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei (A.N.P.) In over leg met den Duitschen bevelhebber in Nederland wordt bekend gemaakt, dat het zoowel in het belang is van het verkeerswezen als zoodanig als van de binnenvaart, dat de houders van bin nenschepen zoowel behoorende tot de wilde vaart als zij. die geregeld deelnemen aan beurtvaart, relatievaart, enz., voor zoover deze schepen nog in bruikbaren staat verkeeren, zich ten spoedig ste melden bij dichtstbijzijnde bevrachtingscom missies of hun agentschappen. Het is voorts noodzakelijk, dat de bevrachtings commissies letter en nummer van de bevrach tingsboekjes en andere bewijzen die uitgegeven zijn, onverwijld opzenden naar het centraal bu reau voor de statistiek. RADIOPROGRAMMA VOOR DONDERDAG 23 MEI. (N.C.R.V.) 8.Berichten A.N.P., programrna-aankondigin.» gramofoonmuziek. 8.30 Schriftlezing, meditatie. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.Officieele mede- deelingen of toespraken. 10.30 Mox-gendienst. 11. Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 12.Be- i-ichten. 12.15 Molto Cantabile. 12.45 Bei-ichten A.N.P., Gramofoonmuziek.. 1.Orgelspel. 1.20 Gramofoonmuziek.. 1.35 Fluit, piano en gramofoon muziek. 2.30 Christelijke lectuur. 3.Gramofoon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Celesta Ensemble. 5.15 Handenarbeid vor de jeugd. 5.45 Celesta En. semble. 6.30 Officieele mededeelingen of toespra ken. 7.Berichten. 7.50 N.C.R.V.-orkest. 8.Be richten A.N.P. Programma-aankondiging. 8.15 Toespi-aak. 8.30 N.C.R.V.-orkest en solist. 9.20 Orgelconcert (opnamen). 9.50 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P., 10.45 Gramofoonmuziek.; circa 11.5012 uur schrift lezing. MIJ. TOT EXPL. VAN NATUURLIJKE BRONNEN In de Dinsdag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Mij. tot Ex ploitatie van Natuurlijke Bronnen N.V., gevestigd te Haarlem, werden de balans en de winst- en ver- liesrekening goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen jhr. F. W. van Styrum. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN Het Comité, dat bovengenoemde bijeenkomsten organiseert deelt mede, dat de wekelijksche samen komsten in de Begijnhofkapel te Haarlem a.s. Don derdag 23 Mei weer zullen worden hervat. Dien avond zal de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar spre ken en den 30sten Mei de Evangelist J. Sevensma, uit Amsterdam. HOCKEY. Het seizoen gesloten. Het bestuur van den Kon. Ned. Hockeybond heeft besloten, het seizoen als geëindigd te be schouwen. Er zullen geen competitie- of beker wedstrijden meer worden gespeeld. VOETBAL EEN BONDENTOURNOOI. Ten bale van Rotterdam. Wij vernemen, dat er tusschen de besturen van den Haagschen, Amsterdamschen, Utrechtschen en Haarlemschen Voetbalbond besprekingen gevoerd worden over het organiseeren van een bonden- tcurnooi ten bate van den wederopbouw van Rot terdam. Aan deze wedstrijden mogen alleen niet- militaire spelers deelnemen. Binnen enkele dagen zal hierover de beslissing vallen. ATHLETIEK. H.A.V. „HAARLEM". Evenals in andere steden heeft ook de H.A.V .Haarlem" haar leden weer bijeengeroepen om de raining voort te zetten. Woensdagavond 7 uut zal op het Haarlem-terrein weer naar hartelust d« .ithletiek beoefend kunnen worden. Hoewel het wedstrijdprogramma dit seizoen we gewijzigd zal worden heeft de K.N.A.U reeds plan nen ontworpen, waaraan door de H.A.V. jHaai lem" zeer zeker zal worden deelgenomen. In het verslag van de pers-excursie naar net gebied van Grebbe- en IJsel-linie, dat wij in ons vorige nummer hebben opgenomen, werd o.a. medegedeeld dat de Cunera-toren te Rhenen ge spaard is gebleven. Dat zullen de zeer velen, die dit prachtige specimen van oude architectuur ken nen en bewonderen, met blijdschap hebben ge lezen. Bij het zoo mooi aan den Rijn gelegen kleine stadje Rhenen het telt ternauwernood 4000 inwoners vei-rijst de toren als het architecturale juweel van een geheele streek. De oude Cunerakerk, die in de tweede helft van de zestiende eeuw aan de Hervormden kwam, werd in 1897 en opnieuw in 1930 zwaar door brand beschadigd. De toren werd in de jaren 14921531 gebouwd. Sinds geruimen tijd wordt aan de restauratie ervan gewerkt; men zal zich herin neren dat daar indertijd zeer voor geijverd is en dat er gelden voor bijeengebracht, werden. Ook nu is de toren nog deels door stellingen omgeven zoodat op dit oogenblik de slanke en sierlijke con touren niet in hun volle schoonheid aan den dag treden. Maar binnen korten tijd zal dat weer wel het geval zijn en zal dit sieraad van het Geldersche landschap aan den Rijn weer prijken in zijn volle pracht. „Het Spaarhuis" failliet. Door de Haarlemsche Rechtbank is gisteren de N.V. Verzekeringsmaatschappij „Spaarhuis" Ged. Oude Gracht 47, te Haarlem in staat van -faillisse ment verklaard. Zooals men weet werd de directeur dezer instel ling door de Haarlemsche Rechtbank verooi'deeld wegens gepleegde verduisteringen. Bij een controle had de verzekeringskamer in den zomer van 1939 een tekort ontdekt van ongeveer f 55.000. In 1912 werd de maatschappij die spaar, huis en hypotheekverzekeringen afsluit opgericht. De fi- nancieele moeilijkheden dateeren reeds van 1926. Toen verklaarde de Rechtbank de maatschappij reeds in een toestand, die bijzondere voorziening noodig maakte. Men meende aanvankelijk na de verduistering, dat de extra-reserve en de adminis tratie-reserve het tekort zou kunnen dekken. De verzekeringskamer had de spaarders dan ook aan geraden rustig het onderzoek der Kamer af te wachten. Men hoopte dan ook, dat spaarders niets tekort zouden komen. N.V. TECHNISCHE MI.T. HERINGA WUTHRICH TE HAARLEM. In de Dinsdag gehouden jaai'lijksche algemeene vergadering van aandeelïiouders in bovenge noemde Maatschappij werden de balans en ver lies- en winstrekening over 1939 goedgekeurd. Mr. L. V. Hoog werd als commissaris gekozen. TEYLER'S STICHTING De Zaterdagmiddagvoordrachten gaan door. De reeds eerder aangekondigde Zaterdagmiddag- voordrachten in Teyler's Stichting te Haarlem, op Zaterdag 25 Mei en Zaterdag 1 Juni a.s. zullen doorgaan. Spi'eker zal zijn Prof. dr. A. D. Fokker, met het onderwerp „Fluorescentie". imill!i:!l!Hli!tii!]lllirhinillliliiiil!iil!llili<illliliiUUUilU)Ui!kliUiiUa<UUUUiiiUiUa.ll:UlUiiilliiiBIIII IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 22 Mei 1940. (ANP) Tarbot 120 ct. per kg. Tong 150 ct. per kg. Middelschol f 35 per 50 kg. Zetschol f 3529 idem. Kleinschol f 31.5019 idem. Schar f 1817 idem. Wijting f 15 idem. Treilers: IJM 88 f 127, IJM 161 f 26 Deensche kotter E 96 f 2708. Logger SCH 107 f 281. STRAND, PIEREN EN HAVENHOOFDEN VERBODEN. Namens den plaatselijken bevelhebber wordt medegedeeld, dat het strand, de pieren en het havenhoofd voor het publiek verboden zijn. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. v. d. SteenPlug, d., Trompstraat 16GB, IJmuiden; J. van Alphenv. d. Loo, z.. Ber kenstraat 27, IJmuiden; E F. Beentjesde Che- selle, d., Wijkerstraatweg 270 A, Velsen-N.: C. AdvocaatFrölich, z., Platanenstraat 30. IJmuiden; J. A. Blokde Ruiter, z., Wijkerstraatweg 251 Velsen-N.: J. van Gelderde Boer, d., Velserduin- weg 209, IJmuiden; M. L. DijkersHermans, d., den Helder; J. A. Koemande Visser, z,, Groote Hout weg 48, Velsen-N.; G. WoltermanKnegt', z., Vel- serduinweg 300, IJmuiden; E. K. GremmeKefen- horster, d„ Leeuweriklaan 32, IJmuiden; A. Punt— Groen, d„ Bloemstraat 133 rd., IJmuiden; A. Mase- eeuwPrins, cl., de Ruijterstraat 58, IJmuiden; A. van AckerKalkman, d„ Trompstraat 173, IJmui den; G. GroenPrinsee, d„ Westerwijkstraat 6, Velsen-N. Overleden: P. v. d. Plas, 72 j., echtgene. v. P. Hoek, Eschdoornstraat 41, IJmuiden; J. H. de Jong, 75 j., echtgen, v. A. Wervers, Brederoodscheweg 92, Santpoort; P. Corver, 58 j., ectbtgene v. D. de Wit, Willemsbeekweg 23, IJmuiden; M. Clots, 46 j., wede. I v. L. A. van IJzerdoorn, Evertsenstraat 23, IJmui den; K. de Rooy, 17 j.. ongehuwd, Breesaapstraat 8 rd., IJmuiden: N. A. Meerdink, 76 j.. wede. v. S. P. van Dorp, Pr. Hendrikstraat 66 rd.. IJmuiden; H. Visser, 48 j., ongehuwd, Prins Hendrikstraat 10, IJmuiden. BEVERWIJK De aardbeien staan in bloei. Nu de beide alhier gevestigde gx-oentcnveilingen besloten hebben slechts spinazie van eerste kwa liteit te veilen» verwacht men algemeen eenige I verbetering van het prijspeil. Als gevolg van de tot nu toe geldende steun regeling werd vooral ook op de zoogenaamde neer- zetveiling geweldig veel afwijkende kwaliteit aan- geboden. Dit product kon natuurlijk geen kooper vinden, het bieel' staan en de veilingen hadden bovendien nog de zorg om deze „doorgedraaide" spinazie weggevoerd te krijgen. Afwijkende kwa liteit wordt niet meer geveild en de tuinders moe ten zelf voor het opruimen zorgdragen. Ook in onze omgeving leven de tuinders in de hoop, dat de toestanden zich zoodanig zullen ont wikkelen. dat export naar Duitschland van de producten, die daarvoor in aanmerking komen, weer mogelijk wordt. Vooral wat de aardbeien betreft hoopt men op herstel van de vroegere handels betrekkingen. Duitschland was vroeger steeds aan de markt en duizenden kilo's aardbeien werden voor dit land gekocht. Meer dan ooit te voren denkt men thans aan dezen tijd terug. De vroege aardbeien staan thans in rijken bloei en beloven een goeden oogst. Het v-»er kan men zich voor den bloeitijd niet beter wenschen. Voor de bestuiving is droog weer noodig en wanneer de tuinders het nu voor 't zeggen heboen kunnen de hemelsluizen wel ge sloten bilijven tot de vrucht gaat zetten. Dan is water wel gewenscht. Hoe het ook zij, in de tuin derijen staat alles er best voor en voor de ijverige bewerkers van den grond is het maar te hopen dat hef product straks tenminste een loonenden prijs zal kunnen opleveren Uitkeering van de bloembollen veiling. De Bloembollenveiling Beverwijk N.V. heeft tegen Donderdag 23 Mei aan de kas der Ver- eenigde Veilingen betaalbaar gesteld voorloo- pig 95 pet. van de opbrengst der geveilde bloem bollen en de algeheele afrekening van de aan de veiling gecedeerde sux-plus-gelden. Deze uitbetaling, die op 15 Mei behoort te geschieden, werd door de moeilijkheden in het geldverkeer eenige dagen vertraagd. De directie van de veiling verwacht, dat van de resteerende 5 pet. binnen korten tijd nog ver dere afrekening met de aanvoerders zal kunnen geschieden. Wegens het beperkte postverkeer werden dit maal de stukken, die op deze uitbetalingen be trekking hebben, niet toegezonden, doch worden bij de afrekening uitgereikt. Noodgeld nog niet inwisselbaar. De intrekking vaxx de machtiging der burge meesters tot het doen uitgeven van noodgeld blijkt bij vele ingezetenen aanleiding tot mis verstand te hebbes gegeven. Juist een dag voor deze intrekking werd in Beverwijk noodgeld in coupures van een gulden, twee gulden vijftig cents en tien gulden in omloop gebracht. Velen meenen nu, dat dit noodgeld thans heeft afge daan en trachten het zoo spoedig mogelijk in te wisselen bij den gemeente-ontvanger. Dit is na tuurlijk onjuist. Het noodgeld doet nog altijd dienst en is als volkomen wettig betaalmiddel gangbaar. Het noodgeld van de gemeente Beverwijk is eerst inwisselbaar na een officieele aankondiging daartoe. Vóór deze afkondigixxg behoeft men ten kantore van den gemeente-ontvanger geen po ging tot inwisseling te ondernemen, omdat aan dergelijke verzoeken geen gevolg kan worden gegeven. ZANDVOORT HET SEIZOEN. Langzamerhand begint het strand er weer ge heel uit to zien als in andere jarexx. Stoelen en tenten komen geleidelijk terug. Zelfs op het ge deelte tusschen De Wittstraat en de Piet Hein- straat, dat in de eerste dagen van spaxxning ge heel ontruimd moest worden, komt nu het strandmateriaal terug, zoodat ook dit midden gedeelte een prettig zomersch aanzien gaat krijgen. De badinrichtingen wachten nog wel eenigen tijd voor zij haar poorten openen. Al is het zon netje overdag ook heerlijk warm, de temperatuur van het water stijgt slechts langzaam en is op het oogenblik voor de meeste badgasten nog te laag. Toch wordt er al geregeld gezwommen en zij, die er mee begonnen zijn vinden de tempe ratuur van het water heerlijk. Zij genieten bij deze temperatuur meer van de zee, dan op warme zomersche dagen, als de temperatuur stijgt tot 18 en 19 graden. Het verhuren van gemeubileerde huizen, dat aanvankelijk zoo vlot ging, ging den laatsten tijd in 't geheel niet meer. Verscheidene huurders hebben zelfs de contracten opgezegd, of mede- gedeeld, dat zij de gehuurde woning niet wensch- j ten te betrekken. Dit kon, omdat in vele con- tracten met het oog op den onzekeren toestand speciale bepalingen waren opgenomen. Nu de rust is wedergekeerd en de algemeene toestand meer gestabiliseerd is, beginnen de aan vragen bij de Verecniging voor Vreemdelingen verkeer weer binnen te komen. Het aantal is nog wel niet groot, doch het begin is er en verschei dene makelaars'hebben de laatste dagen al weer zaken gedaan. Het laat zich dan ook aanzien, dat het seizoen niet als geheel verloren beschouwd moet worden. De beperking van het autoverkeer zal voorloopig zeker eexx nadeeligen invloed heb ben op het bezoek op Zondag. Toch blijkt thans reeds, dat het publiek ook op het gebied van het verkeer zich snel aanpast. DE INZAMELING VOOR ROTTERDAM. Zondagmiddag is men hier onder leiding vaxï de afdeeling Zandvoort van hét Ned. Roode Kruis begonnen met een inzameling van matrassen, ledikanten, dekens, kleeding en schoeisel voor de inwoners van Rotterdam. De resultaten hebben alle verwachtingen overtroffen. De hoeveelheid goederen van allerlei aard was zoo groot dat men ondanks de hulp van de manschappen van den Luchtbeschermingsdienst handen te kort kwam om alle aangeboden goederen af te halen. Dins dagavond was men hiermede nog steeds bezig. Met vrachtauto's wordt alles zoo snel mogelijk naar Rotterdam vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2