Militaire luchtvaart onderscheiden TandtfHeJlJ«ïltuut Met het ridderkruis der Willemsorde 18 Rijksstraatweg 18 GEHEEL GEBIT Goudkroon, brugwerk FLITSEN Spoorwegdirectie dankt het personeel Vrachtvervoer in de binnenscheepvaart. WOENSDAG 22 MEI 1940 HA" A RE EM'S DAGBEAD 3 's GRAVENHAGE. 21 Mei. De opperbevel hebber van land- en zeemacht heeft het ridder, kruis der militaire Willemsorde toegekend aan het wapen der militaire luchtvaart voor den betoonden grooten moed en zelfopoffe ring bij de vervulling van zijn oorlogstaak. Zonder te letten op aantal en hoedanigheid der vliegtuigen van den tegenstander hebben tot het uiterste de derlandsche vliegtuigbeman ningen zonder de minste aarzeling overal aan gevallen waar zich daartoe de gelegenheid voordeed. Ook het niel-v'iegend gedeelte der militaire luchtvaart heeft onder de moeilijkst denk bare omstandigheden, zoowel op de vliegvel den als daarbuiten, voldaan aan het devies: „moed, beleid en trouw". De militaire luchtvaart heeft zich hiermede onsterfelïjken roem verworven. Het bovenstaande betreft een der belang rijkste onderdeelen van de luchtverdediging: Kostwinnersvergoedingen worden uitbetaald. 's GRAVENHAGE, 21 Mei (A.N.P.) Het depar tement van defensie maakt, in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber in Nederland, het volgende bekend: De burgemeesters behooren met het uitbetalen van de kostwinnersvergoedingen door te gaan. Vele personen, aan wie kostwinnersvergoeding is toegekend, bevinden zich thans in een andere gemeente dan waar zij vroeger vergoeding ontvin gen. Dezen zullen zich veelal tot den burgemeester van hun verblijiplaats wenden om uitbetaling van vergoeding. De burgemeester kan daartoe overgaan als belanghebbenden voldoende duidelijk maken, dat zij recht op de vergoeding hebben. Hij dient dergelijke personen er op te wijzen, dat wie zich in deze aan oneerlijkheid of misbruik van vertrouwen schuldig maakt, streng gestraft kan worden, burgemeester, die de uitbetaling doet, moet den burgemeester van de gemeente, waai- de uitbe taling te voren plaats had, zoo spoedig mogelijk in lichten. Ten aanzien van overledenen gaan de burge meesters voorloopig veertien dagen door met het uitbetalen van vergoedingen aan de verwanten. Nadere voorzieningen kunnen spoedig worden ver wacht. Burgemeesters comptabelen kunnen, voor zoover noodig, geld ter goede rekening ontvan gen. Andere burgemeesters kunnen op him aan vraag een voorschot ontvangen van 90 procent van het bedrag, het welk door hen is uitbetaald en nog niet met het departement van defensie is ver rekend. BEURS VOOR RIJWIELEN, ELECTRA EN RADIO. AMSTERDAM, 21 Mei. De beurs voor den handel in rijwielen, electra en radio „B.R.E.R." zal van Donderdag 23 Mei a.s. af weer geopend zijn. (A.N.P.) LEVERING VAN INTENDANCE-GOEDEREN MOET WORDEN GESTAAKT 's GRAVENHAGE, 21 Mei. De opperbevel hebber van land- en zeemacht deelt in overeen stemming met den Duitschen bevelhebber in Neder land mede, dat alle werkzaamheden en afleverin gen ingevolge overeenkomsten voor de levering van intendance-goederen aan de centrale maga zijnen van militaire kleeding en uitrusting, aan gegaan voor het intreden van den oorlogstoestand, onmiddellijk moeten worden gestaakt. Dit betreft zoowel de gereede als de gedeeltelijk gereede goederen. (A.N.P.) MULO-EXAMENS. 's GRAVENHAGE, 21 Mei De secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van onder wijs, maakt het volgende bekend: het schriftelijk deel van het M. U. L. O.-examen georganiseerd door de vereeniging voor M.U.L.O. en de vereeni- ging voor Christeliike M.U.L.O., dat gehouden zou worden op 28 en 29 Mei, wordt uitgesteld tot 11 en 12 Juni. De data van het mondeling gedeelte van dit examen worden niet gewijzigd. (A.N.P.) Bh itenland sch journal isten bezoeken ons land. AMSTERDAM. 21 Mei. Een groep Berlijnsche journalisten heeft op uitnoodiging van de pers- afdeeling van de rijksregeering, het- ministerie van buitenlandsche zaken en het O.K.W. een be zoek gebracht aan Nederland. Bezichtigd zijn Tilburg, Rotterdam, Den Haag en Scheveningen en vandaag vertoefde het ge zelschap in de hoofdstad. Op de heenreis zijn de Peelversterkingen en o.a. de bruggen over de groote rivieren in oogen- schouw genomen. Morgen, op de terugreis, zal de Grebbelinie worden bezocht. Te Amsterdam hadden zich bij het gezelschap gevoegd oberst-leatnant dr. Blau van hét O.K.W. legatierat Rasche, de heer von Schimpff en dr Eigh van het propaganda-ministerie. Onder de journalisten bevonden zich drie Ame- rikaansche journalisten, namelijk van United Press. Associated Press en de New-York Times, twee Japansche journalisten van het bureau Domei, een Finse he. een Hongaarsche en een Spaansche journalist. De buitenlandsche journalisten waren zeer ge troffen door het feit. dat het normale leven in Nederland, zoowel in de kleinere gemeenten op het platteland, als in de groote steden, weer een vrijwel normaal aanzien heeft. Over het alge meen vonden de buitenlandsche bezoekers het land van een groote schoonheid. Vooral de oude stad Amsterdam en in het bij zonder de binnenstad, hadden de groote belang stelling van de bezoekers (A.N.P.) dit neemt echter geenszins weg. dat ook de andere onderdeelen. met name liet personeel dér luchtdoelartillerie, mitrailleurs en zoek lichten en dat van den luchtwachtdienst hun taak op uiterst eervolle wijze hebben vol bracht. (A.N.P.) Utreclitsclie bankdirecteur staat terecht. Ruim 100.000 verduisterd. UTRECHT, 21 Mei. In Februari j.l. werd te Utrecht gearresteerd, de commissionnair in effecten J. K.. directeur van de firma A. Ebeling en Co. te Utrecht, die er van beschuldigd werd. zich effecten en andere geldswaardige pieren te hebben toegeëigend. Verdachte be kende. dat hij, om zijn eigen rekening te dekken, een bedrag van ruim f 100.000 had gebruikt van gelden, die hem door zijn cliënten waren toe vertrouwd. Als getuige werd gehoord een der gedupeerden, de 65-jarige rentenier C. uit den Dolder. die ver klaarde ruim f 47.000 aan effecten en papieren onder berusting van verdachte te hebben gege ven. Vervolgens gaf de bewindvoerder, mr. M. H, de Boer. als getuige gehoord, een korte uiteenzet ting van de feiten. De geringe omvang van het in de zaak ge- investeerde kapitaal, maakte het noodzakelijk bij het geven van eenigszins uitgebreide credieten of het sluiten van prolongaties tegen effecten onderpand tot herbeleening over te gaan. Bij koersdaling van de waarde waaruit dit onder pand bestond bescljikte de firma niet over vol doende middelen om geleidelijk en zoo spoedig mogelijk de onderliggende posities te liquidee ren. Wat echter den toestand hopeloos heeft ge maakt, waren met wijlen jhr. G. C. C. von Wei- Ier te 's-Gravenhage gesloten prolongatiecon tracten, die in 1929 tot een bedrag van niet min der dan f 574.000 liepen. Daar in dat jaar een hevige financieele crisis uitbrak en de effecten- koersen snel terugliepen, was het den heer K. niet mogelijk de positie van den heer Von Wei ier normaal te liquideeren. terwijl deze evenmin in staat was voor voldoende surplus te zorgen. Om zijn déconfiture te verbergen, heeft de heer K. zijn toevlucht genomen tot allerlei mani pulaties, welke tenslotte op een catastrophe moesten uitloopen. zonder eenige kans te bieden op een volledig of zelfs een aanmerkelijk herstel. Van het jaar 1933 liepen er bij verschillende Amsterdamsche bankiers credieten, waarvan het onderpand voor een voornaam deel bestond uit aan cliënten toebehoorende effecten. Deels, had de firma Ebeling deze effecten in onderpand met het recht van herbeleening, maar voor een ander deel behoorden zij tot intoewaarneming gegeven depóts. Deze onverkwikkelijke situatie heeft de posi tie der firma E. steeds meer geëmbrouilleerd. Zoo is het meer dan eens voorgekomen, dat bij de credietgevers voor cliënten bestelde of door hen betaalde op eigen naam gekochte effecten niet werden geleverd en bij het onderpand wer den gevoegd, omdat dit bij het terugloopen van de beurs op een bepaald oogenblik onvol doende surplus bood. Hetzelfde gebeurde meer dan eens met ter conversie of verwisseling aan geboden stukken. Toen eindelijk de zaak mis liep, heeft de heer K. surseance van betaling aangevraagd. Het tekort bedraagt f 435.480.23, voor verdee ling is beschikbaar f 58.000, hetgeen neerkomt op 11 procent. De officier van justitie eischte tegen verdachte een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. Schorer, riep de clementie in van de rechtbank door er op te wijzen, dat verdachte er niet op uit geweest is, zichzelf te be- voordeelen. Bovendien wees spreker op den uit stekenden staat van dienst van verdachte. (A.N.P.) Orgelbespeling. Een orgelbespeling en dan op het prachtige orgel van de Groote Kerk te Haarlem en door onzen bekwamen stadsorganist, den heer George Robert kan goed doen in deze dagen; zij kan innerlijke rust brengen en een stemming van vrede. De belangstelling voor de orgelbespeling van Dinsdagavond was dan ook vrij groot. Het is goed, dat de even niet voortgezette orgelconcerten in de Groote Kerk weer hervat zijn. De heer Robert had voor dit programma uitslui tend werken gekozen van de grootste muzikale figuur van zijn tijd, wiens orgelconcerten behooren tot de beste werken van de periode waarin hij leefde: G. F. Handel. Statig klonken de plechtige tonen door de gewel ven van de St. Bavo; gedragen klonk het bekende Largo, luchtiger de allegro's. Het is verheugend dat de belangstelling, al had zij grooter kunnen zijn, bevredigend genoemd mag worden. Het is te hopen, dat zij nog zal toenemen, het zal een voldoening zijn voor onzen bekwamen stadsorganist en voor het gemeentebestuur, dat de gelegenheid geeft tot het bijwonen der concerten en zeker zullen velen gesterkt na een uur luisteren in de St. Bavo uit het eerbiedwaardige oude gebouw huiswaarts Keeren. 7ERPLAATST naar HAARLEM-NOORD trekken met verdooving inbegrepen. Spreekuren lederen morgen van 912 uur, be halve Donderdag. Dinsdag- en Donderd.avond 7-8! (Adv inyrz /Wed.' De opmarscli van liet Duitsche leger. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Het A.N.P. meldt: Op de op 21 Mei gehouden persconferentie gaf hauptmann Frank eenige nadere toelichtingen op de huidige oorlogssituatie. Het Duitsche offensief loopt zuiver als een uurwerk. Het doel; de vijandelijke macht te splijten, is gelukt en het doel is nu de afgesneden deelen te overmeesteren. Men dient te bedenken, dat hierbij strijd gevoerd moest worden tegen het puikje van de Fransche strijdkrachten. De slag welke thans wordt, is van uiterst groote beteekenis en ook in omvang grooter dan eenige veldslag, welke ooit in den oorlog in Po len woedde. Men zal zich, zoo vervolgde hauptmann Frank, erover verwonderen, hoe het mogelijk is dat het Duitsche leger dergelijke prestaties kan uitvoe ren. Hiervoor nu zijn verschillende redenen aan te voeren en wel in de allereerste plaats dat voor het Duitsche leger de leiding in één hand. dien vs.n den Führer is. Hij is steeds in en met den strijd en hij kan zich volledig in het hart van den soldaat inleven. Hij is de ziel van den strijd. Verder komt een flink deel op rekening van de opleiding en scholing van het Duitsche leger. Met de grootste zorg is dit opgebouwd en omgewerkt van vredesieger tot oorlogsleger. In Polen zag men waartoe deze macht in staat is; men ziet dit thans ook in België en Frankrijk. De Britsc.he generaal Ironside oordeelde eenigen tijd geleden de Duitsche legerleiding te jong. het materiaal niet bijster goed. De Duitsche leger leider heeft thans antwoord gegeven in daden. Ten slotte is er de moreele zijde van de kwes tie. De Franschen en Engelschen hebben zich in den vuriger oorlog goede soldaten getoond. Nu is de vraag naar voren gekomen: zouden zij die reputatie thans handhaven. Het is echter duide lijk gebleken dat het moreel van den Duitschen soldaat sterker is en wel omdat hij weet waarvoor hij vecht, om het bestaan en de grootheid van zijn land. De Franschen en Engelschen weten niet waarvoo- zij strijden. Men heef* in het buitenland in de laatste jaren veel over Duitschland gesproken. Daaruit bleek, dat men de Duitsche idee niet begreep. Thans is dit veranderd. Althans men begrijpt dat die idee slechts juist en waar kan zijn om tot zulke groote prestaties te leiden. MILITAIREN DER KONINKLIJKE MARINE. 's GRAVENHAGE, 21 Mei (A.N.P.) Dc opper bevelhebber van land en zeemacht maakt in over eenstemming met den Duitschen bevelhebber in Nederland nog het volgende bekend: Militairer der Koninklijke marine, die op eenige wijze zijn afgeraakt of zich hebben verwijderd van het onderdeel waartoe zij behooren, dienen zich ten spoedigste te melden bij de Nederland- landsche maritieme autoriteiten en wel: a. zij die behooren tot de stelling van den Helder bij den commandant van het wachtschip aldaar; b. zij die behooren tot de vesting Holland bij den commandant der marinekazerne te Amsterdam of den commandant der maritieme middelen te Rot terdam, gebouw Unilever, Museumplein 1. NIEUWE SERIE No 2 Haarklooverijen 1. Wacht ongedul dig op vrouw, die eindelijk beneden komt en vraagt, of heur haar goed zit. 2. Kijkt vluchtig, zegt dat het best is", waarschuwt dat ze te laat zullen ko men en opent deur. 3. Vrouw merkt op dat hij heelemaal niet gekeken heeft en dat het hem blijkbaar niets kan schelen hoe zij eruit ziet. 4. Sluit deur met een zucht en kijkt naar het haar; ver zekert opnieuw dat het uitstekend zit. 5. Vrouw houdt vol dat het "iet goed kan zijn en dat hij haar zoo haast en er geen aandacht voor heeft. 6. Kijkt opnieuw, terwijl zij langzaam ronddraait en zegt tactisch dat er nog een kleine lok niet goed zit. 7. Dit zendt vrouw rennend naar boven om den spiegel nauwkeurig te raad plegen. 8. Vrouw komt te rug met dc veront waardigde mededee- ling dat het volko men in orde was en als zc telaat komen is het zijn schuld. VIJF EN TWINTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST. HAARLEM, Woensdag. Op 25 Mei a.s. zal de heer J. de Klei, monteur bij het Gem. Electriciteitsbedrijf, den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaren geleden bij dat bedrijf in dienst trad. De heer De Kier zal dit jubileum gedenken op een wijze, welke met de tegenwoordige omstandig heden in overeenstemming is. Bepalingen inzake levering van houf. 's GRAVENHAGE 21 Mei (A. N. P.) Door het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is heden in de pers een bekendmaking gedaan, waar bij aan den directeur van het rijksbureau voor hout, drs. A. Kouwenaar bepaalde bevoegdheden zijn ver leend, welke bevoegdheden de directeur kan uit oefenen in overleg met de heeren F. B. J. Gips en D. F. Pont, resp. voorzitter en directeur van den Nederlandschen Houtbond, tevens leden van de commissie van bijstand van genoemd rijksbureau Op grond van deze bekendmaking wordt toestem ming verleend voor levering van hout ten behoeve van allen wederopbouw van door den oorlog ge troffen bouwwerken, alsmede voor den afbouw van onderhanden zijnde werken. Zoodra verder beleend zal zijn hoe de aanvoer van hout zal verloopen zullen vergunningen voor nieuwbouw kunnen wor den verleend. Derhalve wordt van den burgemeester verwacht, dat na verleende bouwvergunningen niet tot uitvoe ring van de betreffende werken zal worden over gegaan alvorens aan voornoemden directeur van hei rijksbureau voor hout toestemming is gevraagd en deze schriftelijk is verleend. Voorts wordt onder meer verplicht gesteld op gave van koopcontracten met het buitenland, terwij1 het annuleeren of wijzigen van loopende contracten zender toestemming van den directeur is verboden Voor nadere bijzonderheden raadplege men de in de pers verschenen publicatie. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN .AMSTERDAM GAAT NIET DOOR. AMSTERDAM, 21 Mei (A.N.P.) De vergade ring van den gemeenteraad van Amsterdam, die heden zou worden gehouden, gaat niet door. UTRECHT. 21 Mei (A.N.P i De di rectie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft in een dienstorder het geheele perso neel haar warme erkentelijkheid betuigd voor de schitterende plichtsbetrachting en toewijding gedurende de laatste dagen be toond. Wij herdenken aldus de directie met eerbied en dankbaarheid hen. die bij de uitoefening van hun plicht het leven lie ten. Wij spannen, in loyale samenwerking met de Duitsche autoriteiten, onze# uiterste krachten in om het bedrijf der Nederland sche spoorwegen over het geheele net weer zoo spoedig mogelijk te doen functionnee- ren. Wij rekenen aldus de onderteekenaars, de heeren Goudriaan, Hupkes en Rijcke- vorsel hierbij op uw volledige medewer king, zooals gij kunt rekenen op de voortdu rende zorg, welke wij zullen "olijven wijden aan de belangen van het geheele personee' Het Roti er daaai sell e noodgeld ingetrokken. 's GRAVENHAGE, 21 Mei (A.N.P.) De bur gemeester van Rotterdam maakt bekend, dat hel door de gemeente op den rechter Maasoever uitge geven noodgeld (witte bons van f 1 en f 2.50. vermeldende den naam van den burgemeester) mei ingang van Woensdag 22 Mei 1940 niet meer als betaalmiddel kan worden gebezigd. Het kan van Woensdag 22 Mei tot en met Dins, dag 28 Mei a.s. dagelijks tusschen 9 uur v.m. en 3 uur n.m. worden ingewisseld in het gebouw van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aan de Rochussenstraat. Een ieder wordt aangeraden het bedoelde nood geld onverwijld ter inwisseling aan te bieden. Een antiek vervoermiddel in eere hersteld Nu er geen auto's rijden, doen de „aapjes" weer opgeld FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 21 Mei 1940. De N.V. Verzekeringsmaatschappij „Spaarhuis". gevestigd te Haarlem, Ged. Oude Gracht 47. Curator Mr. J. H. J. Simons, te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit, te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelingslijsl zijn geëindigd de faillissementen van: H. Heenk, wonende te Leimuiden. Curatrice Mej D. M. 't Hooft to Aalsmeer. De N.V. Manufacturenhandel v.h. G. A. J. Meijer, gevestigd te IJmuiden-Oost. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. J. van Haaster, bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom, Curatrice Mevr. Mr. C. L. Vis-Sanders, te Haarlem. Op 21 Mei 1940 is in het faillissement van J Tanis, wonende te Bloemendaal in de plaats van den Curator Mr. S. Groen te Haarlem, benoemd Mr. F. van der Goot alhier. Goedgeloovige dame opgelicht. Dienstbode wist bijzonder „zielige" verhalen te doen. AMSTERDAM. 21 Mei (A.N.P.) Een nog jong meisje, afkomstig uit een zeer ongunstig gezin kwam verleden jaar in dienst van een Utrechtsche dame, wier grootste geluk het was wel te doen Zieken en armen klopten nooit tevergeefs bij haar aan. Het meisje, dat zeer beschaafd weet op te 'reden, doch dat even legenachtig als onbetrouw baar is. wist zich snel in te dringen in de guns' van de goedgeloovige dame. Deze idealiste was dier getroffen door de ..zielige" verhalen die haar hulp in de huishouding wist op te disschen over haar kennissen. Zoo zou een Utrechtenaar, een bejaarde man. bzich op den rand van een faillissement be- - inden, bovendien had zijn gezin jarenlang met ziekten en tegenslag te kampen gehad en nu was de man weer getroffen door een oogziekte. Mevrouw was diep getroffen. Zij hielp, niel slechts met levens- en versterkende middelen, maar ook met geld, royaal en afdoende. Ten minste dal meende mevrouw, maar het geld noch de levensmiddelen bereikten ooit het jammerlijke gezin te Utrecht. Het meisje, dat zich met de ver zending zou belasten, zou al het geld zelf hebben gehouden. Zij beweert, dat zij het geld aan een tusschcnpersoon heeft gegeven en dat die het aan den Utrechtenaar zou geven. Hoe het ook zij de liefdadige mevrouw is duizenden kwijt geraakt en het meisje leefde op zeer royalen voet- Ten slotte rook mevrouw lont en de dienst bode werd gearresteerd. De psychiater, die haar onderzocht, verklaarde haar ontoerekeningsvat baar. De rechtbank te Utrecht ontsloeg haar van rechtsvervolging en gelastte haar plaatsing in een een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar. Arrest 5 Juni. Voorwaarden van vóór 9Mei j.l. als basis voor nieuwe overeenkomsten. 's GRAVENHAGE 21 Mei (A. N. P.) De volgen de verordening is afgekondigd: Op voordracht van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van waterstaat, gehoord den regeeringscommissaris voor den we deropbouw, besluit als volgt: Met ingang van heden worden de bevrachtings commissies, ingesteld volgens de wet van 5 Mei 1933. Stbl. no. 251, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering eener zooveel mogelijke evenredige vraehtverdeeling in de binnenscheepvaart, ontheven van hun taak, vastgesteld in artikel 4 van genoem de wet. Zij zullen echter, indien zulks gewenscht ge oordeeld wordt, als adviseerend lichaam worden in geschakeld. De secretarissen dezer commissies worden ge handhaafd en hebben tot taak de verleening van tusschenkomst bij het totstandkomen van bevrach tingen betrekking hebbende op de wilde vaart, ter wijl zij ten aanzien van het dusgenoemde vervoer in vaste relatie, alsmede van de tankvaart, de cam pagnevaart en het bijzonder vervoer gehouden zijn administratie te voeren. Schippers, behoorende tot de wilde vaart, zijn verplicht zich zoodra zij laadklaar zijn te melden bij bovengenoemde secretariaten of derzelver agent schappen. Wanneer reizen worden ondernomen in vaste relatie, tankvaart, campagnevaart of bijzonder ver voer, dient hiervan te voren kennis te worden ge geven aan de secretariaten. Voorts dienen de afvaarten van beurtschepen tijdig te voren aan de secretariaten te worden op gegeven. Verladers, die van de diensten van de wilde vaart gebruik wenschen te maken, geven hiervan kennis aan de secretariaten c.q. de agentschappen. De secretariaten registreeren de tot stand geko men bevrachtingsovereenkomsten en zien erop toe, dat met betrekking tot bevrachtingscondities en vrachtprijzen de richtlijnen gevolgd worden, aan gegeven in de prijsverordening van 15 Mei j.l., uit gegeven door de directie van handel en nijverheid en het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd. Dit houdt in, dat het vrachtniveau en de daarbij gebruikelijke voorwaarden, welke golden op 9 Mei 1940, de basis vormen voor het tot stand komen van nieuwe bevrachtingsovereenkomsten. Ter voorkoming van misverstand wordt mede gedeeld, dat bovenstaande regelen gelden voor alle vervoer in binnenscheepvaart, dus ook voor vervoer op den Rijn en daarmede in verbinding staande wa teren, voor zoover dit zich afspeelt binnen de Ne derlandsche grenzen. In verband met de schaarschte aan benzine dient ervoer met motorschepen zooveel mogelijk te wor den vermeden. Indien zulks noodig is, kan de inspecteur-gene raal van het verkeer, gebruik makend van de be voegdheden. neergelegd in de wet gebruik vervoer middelen 1939, vaartuigen aanwijzen om tegen door hem vast te stellen vergoedingen bepaalde diensten te verrichten. Indien het militair gezag zulks in eenigerlei geval noodig oordeelt, geschiedt in afwijking met het voorgaande, het vervoer met in achtneming van door dat gezag gestelde regelen. Deze verordening treedt in werking onmiddellijk na afkondiging door middel van de radio. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van waterstaat, is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden ge zonden aan de algemeene rekenkamer. Dc verordening is gedagteekend 's Gravenhage, den 19en Mei 1940 en draagt de onderteekening van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal H. G. Winkelman. ECONOMISCHE HOOGESCHOOL ROTTERDAM, 21 Mei. De colleges en examens aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam zijn van heden af volgens rooster in het gebouw der hoogeschool hervat. Voor tentamens en examens worden de studenten verzocht zich op nieuw aan het bureau der hoogeschool op te geven. (A. N. P.) AKTEN-EXAMENS M.O. EN L.O. GAAN GEWOON DOOR. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. De secretaris generaal waarnemend hoofd van het departe ment van onderwijs brengt ter kennis van be langhebbenden. dat de akten-examens M. O. en L. O. zooveel mogelijk op de gewone wijze zul len voortgang hebben. (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5