Geallieerde legers doorsneden. NIEUWS IN T KORT. WOENSDAG 22 MEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD S Engelsche terugtocht naar de Kanaalkust een gevaarlijke expeditie. BERLIJN, 21 Mei (D.N.B.) Ter aan vulling van het heden uitgegeven bericht van het oppercommando der Duitsche weer macht men zie elders in dit nummer dat de vernietiging meldde van het negende Fransche leger en de zegevierende achter volging van den ijlings v wijkenden vijand tot aan de kust van het kanaal, wordt aan het D.N.B. van bevoegde militaire zijde nog de volgende mededeeling gedaan: In het legerbericht van 19 Mei werden de Fransche steden ie Cateau en St.-Quentin als zoojuist bezet gemeld.. Acht en veertig uur latei- had de over Noord-Frankrijk binnengedrongen Duitsche stormvloed reeds de overige 130 K.M. van St.-Quentin tot aan de Fransche kanaalkust ten Noorden van Abbeville afgelegd. De draai kolken van den stormvloed zullen waarschijnlijk de thans van het binnenland van Frankrijk af gesneden. nog ten noorden van de Somme en in België strijdende vijandelijke legers zonder mankeeren binnen hun vernietigend bereik trek ken. Duitsche pantserstrijdkrachten hebben in het zuiden van het genoemde gebied een ijzeren grendel dichtgeschoven in den vorm van een machtigen wig, die zeer snel verbreed wordt en tot Arras (Atrecht) en vandaag reeds daar voorbij loopt. Uit het oosten, dus uit België, is de Duitsche troep den wijkenden vijand dicht op de hielen gebleven en heeft hem opnieuw zware slagen toegebracht. De Fransche strijd krachten in het gebied van Valenciennes trachten voortdurend door tegenaanvallen lucht te krijgen. Er is echter reeds een tweede, soort gelijken wig tusschen hen gedreven, welke hen in hoofdzaak in twee groepen heeft gespleten. Welk een verwarring hierbij in de gelederen van den tegenstander moet heerschen, blijkt het duide lijkst uit het bijna onwaarschijnlijk klinkende bericht dat de opperbevelhebber van het Fran sche negende leger, Giraud en zijn staf daarbij in gevangenschap zijn geraakt. Beweerd wordt dat Giraud het slachtoffer is geworden van het eigen Fransche legerbericht, dat, zooals ge bruikelijk, de successen en posities der Duitsche troepen verheimelijkt. Deze thans aan den gang zijnde grootste aanvalsslag van alle tijden treft in hoofd zaak de massa van het Belgische leger en een groot percentage van het Fransche le ger. Reeds thans maakt het Duitsche lucht- wapen door zijn herhaalde, effectieve aan vallen de Engelsche poging tot vluchten in de Kanaalhavens tot een onderneming met twijfelachtig resultaat. De havens en steun punten aan de- BelgischFransche kanaal kust, evenals de vandaar vertrekkende zee transporten zijn voortdurend onderworpen aan Duitsche luchtaanvallen, zoodat een vrij afvloeien der Engelsche strijdkrachten, zooals de Engelsche leiding dat wellicht heeft gedacht, nauwelijks meer mogelijk zal zijn. uur dwars door het terrein naar voren. Aan de spits, of in de voorste groep van deze waarlijk moderne cavallerie bevindt zich de divisie- commandant zelf voor de onmiddellijke leiding van zijn organen. De Engelsche Reuterdienst beweert dat in dit gebied een groote wirwar van duizenden En gelsche, Fransche en Duitsche gevechtswagens bestaat. Hij vergeet echter daaraan toe te voe gen dat de meerderheid der geallieerde voertui gen aangeschoten of verpletterd op dit slag veld ligt, terwijl de Duitsche moderne pantser wagens onophoudelijk voorwaarts rollen. „HET VADERLAND IS IN GEVAAR". Reynaud: De Maas bleek geen hindernis voor den vijand. REDE IN DEN SENAAT. Het D.N.B. meldt: ,Het vaderland is in gevaar". Met deze woorden begon Reynaud Dinsdag zijn redevoering in den Franschen Senaat. Vervolgens poogde hij de oorzaken van de Fransche nederlaag te verklaren en zeide hij dat Fransche divisies slechts in ge ringen omvang aan de Maas beschikbaar waren geweest. Daarna vervolgde Reynaud: Er zijn ongelooflijke fouten gemaakt. De bruggen over de Maas zijn niet opgeblazen. Ten onrechte heeft men de Maas beschouwd als een geweldige hindernis voor den vijand. Het legercorps, dat hier gestreden heeft, hgpft uit minder goed opgeleide divisies be staan. De beter getrainde troepen waren in België noodig geweest. Sinds 48 uren, zoo gaf Reynaud toe, rukt de vijand op en heeft Atrecht (Arras i en Amiens bezet. Onze klassieke opvatting van oorlogvoering is tot een nieuwe opvatting overgegaan, als ge volg van aanvallen van gemotoriseerde troepen en van parachute-troepen. Troostend herinnerde Reynaud aan 1914. Wij hebben toen pas na onze aanvankelijke tegen slagen de overhand gekregen. Elke man en elke vrouw moet het groote uur begrijpen, die som mige volken niet of te laat begrepen hebben. Twee mannen, die het recht hadden op hun lauweren te gaan rusten, Weygand en Pétain, hebben zich ter beschikking van het vaderland gesteld. Wey gand bevindt zich thans op het slagveld. Ten slotte dankte Reynaud de Britsche luchtmacht, waarbij de senatoren zich van hun zetels ver hieven. Duitsche pers over de operaties in Frankrijk. Luchtmacht stelt zich tot taak den aftocht der Britten te verhinderen. Het D.N.B. meldt: In vette letters brengt de Duitsche pers het legerbericht van Dinsdag waarin gemeldt wordt dat de insluiting van de vijande lijke legers in den Belgisch-Noord-Franschen sector voltooid is. Als opschriften boven hun com mentaren op de jongste gebeurtenissen gebruiken de bladen o.a.: «Geweldige overwinning in aan tocht", „Britsche troepen op de vlucht naar Enge land", „De Kanaalkust bereikt", „De afrekening met de oorlogs-ophitsers". De Duitsche troepen, zoo betoogt de „Nachtaus- gabe", hebben werkelijk meer bereikt dan de grootste pessimisten in Parijs en Londen voor spelden. Op een breed front, aldus de „Börsen- zeitung", hebben de Duitsche divisies van het Oosten uit den vijand voortgedreven in de richting van de zee. Een reusachtige omsingelingsring is gevormd waarin Franschen, Engelschen en Bel gen zich verdringen. Niets vermag de stelselmatig heid van het Duitsche optreden in de war te bren gen. De terugreis naar Engeland zal echter voor de vluchtende Engelschen* voorzoover zij de reis nog kunnen ondernemen, geen plezierreisje zijn. Enge land en Frankrijk hebben den oorlog gewild. Hun wacht thans de boete voor deze misdaad, een boete, welke in overeenstemming zal zijn met het verachtelijke karakter van den aanval. „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: „Het eerste bedrijf van het wereldhistorische drama, dat de militaire en politieke tegenstellinigen tusschen Duïtschlai.d en de Westelijke mogendheden defi nitief beïnvloeden zal, is door de onvergelijke weermacht van den Duitschen Führer met de nauwkeurigheid van een uurwerk gespeeld. Wat dit beteekent kan in een zin gezegd worden: „Het is gelukt de dorbraak door de Maginotlinie te maken tot den grootsten omsingelingsslag, waar van de wereldgeschiedenis melding kan maken. Sprekende over de prestaties van de luchtmacht zegt het blad dar zij het thans als haar taak be schouwt den vluchtenden Engelschen troepeneen heden den terugtocht naar de Britsche eilanden te versperren. In hoeverre dit reeds gelukte toont het bombai dement van de havens aan het Kanaal en meer nog het tot zinken brengen van zes Engel sche troepentransportschepen tusschen Dover en Calais. Het hart van Frankrijk bedreigd. De Fransche pers over de situatie. Het D. N. B. verneemt uit Parijs: De Fransche ochtendbladen geven onomwonden toe dat de Duitsche troepen ten noorden van Saint Quentin bij Rethel en Montmédy krachtig zijn door ges tooten. Charles Maurice schrijft in de „Petit Parisien" over een „verwarrenden slag van tanks en vliegtui gen" en Léon Blum verklaart in de „Populaire" dat het front aan de Maas thans geneutraliseerd schijnt en dat thans de geheele slag gericht is op het hart van Frankrijk. De werkelijkheid, waarvoor Frank rijk thans is gesteld, is de zwaarste slag, welke men zich kan indenken. Generaal Duval noemt in de „Temps" den toe stand ernstig. Door den krachtigen storm, welke nog nooit in de geschiedenis is gezien, blijkt volgens Duval duidelijk dat het de voortdurende politieke gedachte van Hitler is geweest Frankrijk en Enge land te scheiden, om dan de deelen alleen te ver nietigen. De „Ordre" meent dat de Fransche militairen te veel hebben gedacht aan den oorlog van 1914. Engelsche mijnenlegger gezonken. De 33 opvarenden verloren. LONDEN. 21 Mei. Naar de admiraliteit mededeelt is de mijnenlegger „Princess Vic toria" op een mijn geloopen en gezonken. De S3 opvarenden worden als verloren be schouwd. Officieel wordt voorts medegedeeld, dat het aan de Noorsche kust op een klip geloopen Engel sche oorlogsschip de kruiser „Êffingham" (9770 ton) is. Deze kruiser, zoo constateert de Admira liteit, is thans gezonken. Wederopbouw' van Noorwegen. Leeningen voor den aankoop van zaaigoed en kunstmest. Het D.N.B. verneemt uit Oslo: De autoriteiten hebben zich bereid verklaard k mingen te verstrekken voor het koopen van zaaigoed en kunstmest tot een totaal bedrag van vier tot vijf millioen kronen, terwijl bovendien leeningen kunnen worden verstrekt voor de helft der aanschaffingskosten van 400 tractoren. Het doel hiervan is den economischen wederop bouw van Noorwegen te bespoedigen. Moeilijkheden op de Engelsche arheidsina/kt. Oorlogsindustrieën kampen met gebrek aan geschoolde arbeiders. STOCKHOLM, 21 Mei. De Zweedsche pers bespreekt de moeilijkheden op de Engelsche arbeidsmarkt. De correspondent van de „Dagens Nyheïer" bericht dat in bedrijven, welke voor den oorlog van belang zijn, gebrek heerscht aan geschoolde arbeiders, nu nog, na negen maan den oorlog, en gedurende een gevaarlijke crisis. Talrijke arbeiders met verschillende opleiding staan op plaatsen welke niet noodzakelijk zijn voor het te boven komen van de moeilijkheden van den natio- nalen toestand. Van het millioen werkloozen zou den honderdduizenden te werk worden gesteld in de oorlogsindustrie, doch tot nu toe is hier weinig voor gedaan. Ook is de arbeidsreserve van twee of drie millioen vrouwen niet gemobiliseerd. De correspondent van de „Svenska Dagbladet" wijst er op dat nog met Pinksteren, niettegenstaan de de aansporing gedurende de feestdagen te wer ken, talrijke arbeiders geen gevolg hebben gegeven aan deze oproeping, terwijl in enkele gevallen dub bel loon werd geëischt voor het werk gedurende de feestdagen. Kenmerkend is dat in de staatsmunitie- fabrieken het voornemen bestond gedurende de Pinksterdagen eenige dagen het werk stil te leggen en dat ook in het vervolg Zondags veelal zal wor den gerust. Eenige technici, die zich kwamen melden naar aanleiding van een radio-oproep van den nieuwen minister voor de vliegtuigproductie, vonden de deu ren van de vliegtuigfabrieken gesloten, omdat het Zondag was. Vele arbeiders wilden zich niet onder werpen aan de jioogere eischen, welke door de oor logsindustrie aan hun arbeidsprestatie werden ge steld. Zij wenschten hun privileges niet prijs te ge ven, omdat zij zich de oorlogswinstmakers van den vorigen oorlog herinnerden en geen voldoende ver trouwen hadden in de regeerir.g, dat zij maatrege len zou nemen om een herhaling te vermijden. (D.N.B.) Het einde van liet negende Fransche leger. Hoe generaal Giraud gevangen genomen werd. Bij de laatste gevechten werd, zooals het Duit sche legerbericht Dinsdag meldde, de opperbevel hebber van het verslagen negende Fransche leger, generaal Giraud, gevangen genomen. Hier over verneemt het D.N.B. dat de Duitsche troepen het stafkwartier van het negende Fransche leger snel bezet en den geheelen staf gevangen ge nomen hadden. Tot hun verbazing was de opper bevelhebber niet aanwezig. Het bleek dat hij krachtens een verordening van den pas benoem den generaal Weygand was afgezet en reeds op weg was naar Parijs. Kort daarop arriveerde echter de nieuwe opperbevelhebber, generaal Giraud, die tot dusver het bevel gevoerd had over het zevende Fransche leger. Bij zijn aankomst in het staf kwartier van het negende leger werd hij gevan gen genomen. Dr. F. P. Keyser 60 jaar. Op 29 Mei hoopt Dr. F. P. Keyser, directeur van het Openbaar Slachthuis te Haarlem, zijn ÖOsten verjaardag te vieren. Hij werd te Den Burg op Texel geboren; bezocht de H. B. S. te Alkmaar en studeerde daarna aan de toen malige Veeartsenijschool te Utrecht, die hij in 1906 verliet, in het bezit van het diploma van veearts. Op 1 Januari 1907 trad hij in dienst van de gemeente Leiden als adjunct-directeur van het Slachthuis aldaar; hier bleef hij tot l Juli 1910. In dit jaar was de heer Keyser te Bern gepromoveerd tot doctor in de veeartsenijkunde, waarin men toen in ons land een doctorstitel nog niet kon behalen. Van 1 Juli 1910 tot 1 Januari 1911 was hij di recteur van het Arnhemsche Slachthuis; hij maakte daar de ingebruikstelling van het nieuwe Slachthuis mede. Van 1 Januari 1911 af was hij directeur van het Slachthuis te Alkmaar; op 1 Maart 1920 trad hij in dienst van de gemeente Haarlem als direc teur van het Slachthuis. Dr. Keyser. die in de slagerskringen te Haarlem uitstekend staat aangeschreven (bij de viering van het gouden jubileum der Haarlemsche Sla- gerspatroonsvereeniging hebben we dit gecon stateerd). zal op 29 Mei daarvan wel de her nieuwde bewijzen krijgen. H. O. V.-koor. Oproeping aan leden en oud-leden. HAARLEM, Woensdag. Bestuur en dirigent van het'H. O. V.-koor te Haarlem hebben tot de leden en oudleden van het H. O. V.-koor een circulaire gericht, waarin o.a. wordt gezegd: Nu de rust in ons land is weergekeerd en door de Overheid nadrukkelijk wordt aangeraden, zoo spoedig mogelijk de handen aan den ploeg te slaan, tot wederopbouw van ons land, is het de wensch van bestuur en dirigent van ons mooie koor, hun cultureele taak met energie weer op te nemen en voort te zetten. Maandagavond a.s. zullen de repetities weder beginnen, Oudleden, die om persoonlijke redenen ons koor verlaten hebben, vragen wij, mede te werken aan onzen cultureelen opbouw. Ons land is klein van omvang, doch kan groot zijn in heel veel dingen en zeer zeker in de kunst. Toont allen door Maandagavond in het gebouw ..Zang en Vriendschap" aanwezig te zijn, dat het U ernst is en verzuim geen enkele repetitie. Uw lidmaatschap van het H. O. V.-koor wordt door bestuur en dirigent op zeer hoogen prijs ge steld. Oudleden zullen weder met vreugde worden ontvangen; aan onze trouwe leden brengen wij dank voor hun medewerking. Brengt allen min stens één nieuw lid mede. EEN NIEUWE APENROTS Donderdag 23 dezer zal in „Artis" een nieuw ge bouwde apenrots in gebruik worden genomen. Deze aanwinst is aangeboden door het Artis Reddings- Comité. De apen zullen Donderdag uit de verblij ven, die binnen in de rots voor hen gebouwd zijn. voor het eerst naar buiten komen De nieuwe apenrots zal ongetwijfeld een prikkel tot verhoogd bezoek aan „Artis" blijken te zijn. Het Bloembollenvak ziet toekomst minder duister in. Hoe de toestand zich in het bloembollenvak zal ontwikkelen is nog niet geheel duidelijk. Wel acht men de exportkansen naar Finland en Zweden iets gunstiger terwijl ook de beteekenis van Duitschland als afnemer van bloembollen naar men verwacht, wel zal stijgen. Overal is het werk met kracht en energie ter hand genomen en het wachten is nu nog maar op een sta bilisatie van den internationalen toestand. M. T. S. te Haarlem. Zooals wij reeds meldden is Dinsdag de Middel bare Technische School te Haarlem begonnen met dc lessen voor het 4de studiejaar. Voor het 2de studiejaar zullen de lessen be ginnen op Maandag 27 Mei a.s. Het zelf veredelen van rozen. Hoe meer men zelf in den tuin werkt hoe meer vreugde men er aan beleeft. Er is heel wat meer te genieten, dan het enkele kijken naar alles, wat daar groeit en bloeit en vruchten voortbrengt; men moet om zoo te zeggen persoonlijk kennis maken met de planten. Daartoe vindt men menige gelegenheid, doch een der beste is wel het ver edelen van rozen. Overal ter wereld vindt men de rozenliefhebbers, die vol trots aan hun bezoekers de bloemen toonen, die zij zelf door enting op wilde rozenstammen hebben verkregen. Tot September toe kunnen w(j nog oculeeren op niet uitspruitende knoppen, terwijl tusschen Maart en Juni op uitlooperde knoppen kan worden ge oculeerd. De wilde rozenstam, die veredeld zal worden, moet het vorige jaar zijn geplant en goed zijn gedijd. Voor het oculeeren moeten bij voor keur zeer vochtige dagen worden gekozen; anders dient men reeds dagen te voren de wilde plant overvloedig te begieten, zoodat de bast gemakke lijk loslaat. Als er aan de wilde roos overtollige loten zijn, moeten die minstens acht tot tien da gen van te voren worden verwijderd, zoodat al het sap naar de veredelde twijg kan stroomen. Voor het oculeeren kunnen het best dikke knoppen wor den gebruikt, die aan uitgebloeide loten staan. Ais men een struikroos wil kweeken. oculeert men dicht boven de hoogste wortels aan den zoo- genaamden „wortelhals". Moet het een gewoon boompje worden, dan zoekt men een krachtige, aan den stam groeiende loot en oculeert aan den *op daarvan. Voor het enten zelf gebruikt men een scherp zakmes of een echt oculeermesje. dat men in een bloemenzaak kan krijgen. Op één of bij hooge stammetjes op twee plaatsen maakt men op een glad gedeelte van den stam een T-vormige snede, buigt.de daardoor loskomende hoekjes van de bast voorzichtig om en schuift de te enten knop zoo diep Saarin, dat de bovenkant daarvan gelijk komt te liggen met de dwarsstreep van de T, De te enten knoppen vvorden verkregen van gezonde, krachtige loten van een edele plant. De bladeren worden van te voren verwijderd, doch van de bladstelen laat men genoeg over om voor de knoppen voldoende houvast te hebben. Ten slotte wordt de entplaats van boven naar beneden gelijkmatig omwonden met een niet-sclierpe katoe nen draad. Daarover boomwas. De knop met het stukje steel moet natuurlijk vrij blijven! Is dat stukje steel na drie weken nog niet afgevallen, of laat het niet los, zoodra men het dan aanraakt, terwijl de knop iets gezwollen is en een frissche kleur heeft, is de enting gelukt: is zij mislukt, dan is het stukje steel verdroogd en hard. de knop klein en zwart. Het verband wordt na 5 a 6 weken weggenomen: dit mag men niet vergeten, want an ders kan de reecs geslaagde enting toch nog mis- 'lukken en sterft de knop. Na de enting wacht men, totdat in den herfst de bladeren zijn afgevallen, alvorens de overtollige, wilde loten weg te snijden. Boven de entplaats laat men een 10 c.M. lang stuk staan, waaraan men de edele loot het volgend jaar kan opbinden. Zulke veredelde rozen dienen niet verplant te worden. Vruchtboompjes. Zelf een vruchten tuin te hebben en de volgela den boomen in een andermans tuin te mogen be wonderen, dat is een onaangenaam gevoel, ja, het kan zelfs een Tantalus-kwelling worden. Wij we ten, dat wij moeten wachten en hoewel het voor ons zeker een nuttige oefening van 't geduld zou zijn, willen Wij toch geen boomen planten, maar biijven bij de struikjes en muurvruchten. Daar is nu ook wel wat voor te zeggen. Hooge boomen ge ven steeds veel schaduw en als men een beperkte ruimte beschikbaar heeft, komen de.andere vruch tensoorten, die steeds veel zon noodig hebben, iet wat in de verdrukking. Eén appel-. peren- of zoete kersenboom moet voldoende zijn. Waartoe zijn er anders struikvruchten, waaierboompjes, en klimvruch'ten? Zij behooren bij den tuin, zij zijn geschapen om van de kleinste stukjes grond nog vruchten te winnen. Laten wij daarom bij de kleine vruchtensoorten blijven. Maar het is niet iedereen gegeven om zich in zijn vacantietijd te bekwamen tot een deskundige in het snoeien van tuinvruchten. De een ontdekt al sooedig, dat hij een zeker talent bezit, de ander blijft eeuwig stumperen. Men houde echter in het oog, dat het geringste talent voor ontwikkeling vatbaar is. Vruchtboompjes met korten stam laat men. zon der er te veel aan te knoeien, opgroeien. Hoog stens gaat men na of er geen gevaarlijke, gevorkte takken of andere nadeelige kroontoestanden ont staan. De hoofdzaak blijft, dat de soorten in dwerg toestand zijn veredeld, d.wz., dat de veredeling heeft plaats gehad op slecht groeiende planten, zoodat er kleine kronen en vroegtijdige vrucht baarheid ontstaan. De liefhebber van deze soorten heeft de keuze tusschen vrijstaande pyramideboompjes en waaier vormige boompjes, die tegen muren moeten wor den geplaatst. De eerste soort is hot eenvoudigst om te kweeken, doch in een kleinen tuin, waarbij alle beschikbare ruimte moet worden gebruikt voor het kweeken van groenten, enz.., of waar men een bleekveld heeft aangelegd, geeft men de voor keur aan de muurvruchten. Deze heeft men ooit in soorten. De eerste soort is de zoogenaamd» „waaiervorm", de tweede soort bestaat uit één en kelen stam met zeer korte zij-vertakkingen, die loodrecht omhoog groeit en zéér weinig ruimte in neemt. PRIJS DER GEMEENTE AMSTERDAM VOOR TOONEELSTUK EN COMPOSITIE. AMSTERDAM. 21 Mei (A.N.P.) Uit de kringen van tooneelschrijvers en componisten bereikten het gemeentebestuur van Amsterdam vragen of in de huidige omstandigheden de door de gemeente Amsterdam uitgeloofde prijzen voor een Nederlandsch tooneelwerk en voor een com positie zullen worden toegekend. Het gemeentebestuur van Amsterdam maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt, deze prijzen op de te voren bekend gemaakte wijze toe te kennen. De NederLandsche tooneelstukken moeten voor 15 Juni 1940 de composities voor 1 October 1940 worden ingezonden bij het gemeentebestuur van Amsterdam, afdeeling kunstzaken, raad huis. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 21 Mei 1940. Bevallen: 19 Mei, F. N. van OostenKoch, z.; C. J. Kruijer—Dekker, d.; G. Vermaas—Hoenderdos, J. H. Kuijtenvan Stokkum. d.; A. E. Wijnands Steinhaus, z.\ 20 Mei, M. de Peuter—Houtsma, z.; E. ten VeenPaesens, d.; C. OuistTolcnaars, z. Overleden: 18 Mei. H. E. de Vries, 77 j., Parklaan; 19 Mei, J. H. Dupon, 76 j., Zaanenlaan; 20 Mei, M. J. van EgmondNeiwold, 79 j., Kloosterstraat: C. M Slebe—Hendriks, 82 j., Amsterdamschevaart; M. C. Riphagen, 64 j.. Klokhuisplein. Ondertrouwd 21 Mei: H. Tuin en J, G. vap Avezaath, Duibsohe pantserstrijdkrachten en Duitsche vliegers hebben bij de gerechten der afgeioo- pen dagen bijzondere prestaties geleverd. De moderne paniteerslag biedt een strijdbeeld, zoo als het tot dusverre nog niet is voorgekomen. Zoodra de verkenningsafdeeling of de vliegers, de noodzakelijke bases voor eeningrijpen hebben opgeleverd, rollen honderden gepantserde voer tuigen met een snelheid van 30, 40 of 50 K.M. per Vernielingen in Vlaanderen. In steden en dorpen richtten de Engelschen verwoestingen aan. ANTWERPEN, 21 -Mei. (D.N.B.) In de door de Duitsche troepen bezette deelen van België, voor al daar waar de Engelschen op hun terugtocht zijn doorgetrokken, zijn aanzienlijke vernielingen aan gericht. Vooral Vlaanderen heeft daaronder te lij den gehad. Het is voorgekomen dat de Britsche soldaten op hun terugtochten bruggen opbliezen zonder de bevolking te waarschuwen, zoodat de omliggende huizen met alle bewoners vernietigd werden. In Brussel en Antwerpen werden groote: opslagplaatsen van goederen in brand gestoken en voorraden levensmiddelen vernield. In Leuven en de Vlaamsche dorpen hebben de Engelsche sol daten geplunderd. De benadeelde bevolking geeft hierover in scherpe bewoordingen uiting aan haar verbittering. Over het optreden van de Engelsche troepen in Leuven geeft een bijzondere correspondent van het Italiaansche blad „Popoio di Roma" te Brussel een ooggetuigeverslag. Deze ooggetuige vertelde dat de geheele binnenstad door de Engelschen in puin is gelegd. Wetende dat zij moesten aftrekken, heb ben zij met een wellust welke in legers van be schaafde landen onbekend is, alles vernield. Zelfs de 70.000 deelen tellende bibliotheek, genoemd naar Kardinaal Mercier, tot welker totstandko ming alle landen hebben meegewerkt, zouden zij in brand hebben gestoken. De ooggetuige heeft den brand zelf gezien, 't prachtige raadhuis hebben de Engelschen achtergelaten in een toestand van on beschrijfelijke verwaarloozing. De achtergelaten leege whiskyflesschen kunnen getuigen hoe de Britten met de meubelen zijn omgesprongen. Er is geen stoel meer aanwezig. Waardevolle meester werken zijn stukgesneden. In een vertrek vond men vier lijken. In het kasteel van Leuven worden honderden gewonden verpleegd door Belgische monniken. Deze monniken heffend weeklagen de armen ten hemel, en slaan een kruisteeken, zoodra men hun van de Engelschen spreekt. De verdediging van Leuven, zoo verklaart de frontcorrespondent van den „Giornale d'Italia", was den Engelschen troepen toevertrouwd, die zich daar echter hebben gedragen op een manier, welke verdient voor de historie te worden vastgelegd. De Engelsche soldaten begonnen hun handwerk er mede dat zij alle particiliere kelders en winkels, die alcoholische dranken in voorraad hadden, plunder den. Uit alles, wat men in Leuven te zien kreeg, zoo schrijft de correspondent verder, blijkt duide lijk, dat de Engelschen het vooral op de vernieling der stad begrepen hadden. De „Lavoro Fascista" zegt: Het schijnt ongelooflijk, hoe een strijdend le ger van een cultuurnatie zoo kan huishouden. Het ergst is de waardevolle bibliotheek van Leuven getroffen. Een volkomen ander beeld biedt de stad echter reeds nu, evenals de overige door de Duit sche troepen bezette Belgische steden, waar Duit sche afdeelingen zich er toe zetten de verkeerswe gen weer vrij te maken en overal orde te schep pen. Brussel biedt reeds het beeld van een vreed zame stad. De trams rijden, de winkels zijn weer open, de cafés worden' druk bezocht. De strijd in België. Laatste fort van Namen gevallen. BERLIJN, 21 Mei. Naar het D. N. B. van welingelichte zijde verneemt is thans ook het laatste fort van Namen, dat nog verzet bood, door de Duitsche troepen ingenomen. Het D. N. B. meldt: Het Turksche ministerie van oorlog heeft volgens het blad „Tan" om een nieuw aanvullend crediet verzocht ten bedrage van honderd millioen Turksche ponden. De plaatsvervangende chef van den Turkschen g'eneralen staf, generaal Asim Gunduz, zal volgens het blad „Dakit", Vrijdagavond naar Syrië ver trekken. De chef van den staf, maarschalk Tsjamak, bevindt zich reeds aldaar. Cpurchill heeft gisteren met het oog op den gespannen toestand van zijn verklaring in het La gerhuis over de militaire situatie afgezien. Officieel wordt uit Parijs medegedeeld dat ge neraal Catroux, de chef van de Fransche troepen in Indo-China, als opvolger van Jules Brevie, tot gouverneur-generaal is benoemd. De plaatsverganger van den Führer, rijks minister Rudolf Hess, heeft gistermiddag den nieu wen Italiaanschen ambassadeur Dino Alfieri ont vangen. Generaal Ironside, de chef van den Britschen generalen staf, is gisteravond door den Engelschen koning ontvangen. Lord Ponsonby is uit de Engelsche Labour- party getreden. Bij verschillenden gelegenheden had hij reeds zijn ontstemming te kennen gegeven met de buitenlandsche politiek van de labourparty. De Japansche vereniging te Parijs heeft be sloten de vrouwen en kinderen van de Japansche kolonie naar Biarritz te sturen. De Japansche am bassade te Parijs heeft voorts den handelsattaché naar Biarritz gezonden. Van de Syrische grens, 21 Mei. Naar reizigers berichten wordt geheel noordelijk Syrië geteisterd door zwermen sprinkhanen. Ondanks terstond ge nomen tegenmaatregelen loopt de oogst gevaar. De Duitsche rijksstadhouder generaal Ritter von Epp is gistermorgen, vergezeld van den minis ter voor Italiaansch Afrika, generaal Teruzzi, door Mussolini ontvangen. Uit Oslo: Rijkscommissaris Terboven heeft een bezoek gebracht aan Stavanger, teneinde zich op de hoogte te stellen van de economische vraagstukken in dit gebied. De Zwitsersche Bondsraad heeft het in bezit hebben en bewaren van ontplofbare stoffen en gif gassen verboden. Tot dusver bestrafte de wetgeving alléén het ongeoorloofde gebruik hiervan. De voor raden moeten binnen drie dagen worden aange geven. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, zal voor een sinds lang op het pro gram staand bezoek in Albanië aankomen. Hij zal tijdens zijn verblijf van verscheidene dagen be halve Tirana ook de belangrijkste economische centra van Albanië bezichtigen. Dinsdagavond zijn in Turijn luchtbeschermings oefeningen gehouden. De stad was in duisternis ge dompeld. De eerste resultaten der oefeningen zijn uitstekend. De Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft op voorstel van generaal- veldmaarschalk Goering den majoor Vetter, den Oberstleutnant Kuntze en den feldwebel Arpke het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. De Deensche Nationale Bank zal per 22 Mei haar disconto met een procent tot 41/: pet. verlagen. Het disconto voor beleeningen zal eveneens met een •procent tot 5 pet. en 5y2 pet. worden verlaagd. De president van Slowakije Tiso heeft een ver zoek om ontslag van Sano Mach aanvaard en in zijn plaats Franz Galan, den plaatsvervangenden secre taris-generaal der Volkspartij, benoemd lot opper bevelhebber van de Hlinkagarde. Een reeks overeenkomsten tusschen Duitsch land en Hongarije is onderteekend. Door deze over eenkomsten worden de belangrijkste financieele en economische problemen, die zijn ontstaan uit het uiteenvallen der vroegere Tsjecho Slowaaksche republiek, geregeld. De vertegenwoordiging van de Ver. Statten in Kaïro heeft, naar. de bladen melden, den Ameri- kaanschen staatsburgers aangeraden Egypte te ver laten, zoolang de zeeweg nog open is. Als voorloopig opvolger van generaal Weygand in het Nabije Oosten noemt het Egyptische dagblad „Al-Balagh". naar Stefani uit Kaïro meldt, den vroegeren Franschen militairen commissaris voor Syrië, generaal Massiet,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7