De bouw van „Aelbertsbergh" FLITSEN Jm txam en Viein. Hoe de Hollandsche graven bouwden. AGENDA. Begrip. DANSBERICHT ZATERDAG 25 AI EI 1940 H X X" R E E M'S DAGE T' X D 3 Over den kasteelenbouw in vroegere tijden le zen wij o.a. in het Oudheidkundig jaarboek van januari 1939 betreffende de bouwgeschiedenis van het Slot op den Hoeff. door J. Renaud, dat op grond van gevonden scherven vastgesteld kon worden dat ter plaatse reed in 't begin van onze jaartelling een bewoning was geweest. Er wer den verder palissadeeringsgaten gevonden die onder de muren van het latere slot doorloopen en net bewijs leveren, dat hier een vestiging was geweest, lang voordat Berwoud I zich op de „Groote Hoeve" te Rinnegom vestigde. Uit diver se verbrande restanten van extra zware eiken houten palen en daartusschen gevonden scher ven van een vroegere kogel pot, meende dr. Braat overblijifselen te zien van een versterking die in den tijd van Ada van Holland en den Graaf van Loon vernield en verbrand is. Hierna heeft Wou ter van Egmond „de kwade Wouter" bijge naamd. allerwaarschijnlijkst direct na 1205 het begin gemaakt met het bouwen van het steenen rondeel. Een bouworde die eveneens voorkomt bij de kasteelen, die door Graaf Floris V bij Alk maar waren gebouwd (Middelburg en Nieuw- burgh Deze ronde burchten zijn in den loop der 14e eeuw in onibruik geraakt en vervangen door een kasteeltype, bestaande uit een rechthoekig grondvlak door zware muren omgeven (sale ge naamd» met in het midden van dit slotplein de zware vierkante ..Donjon" als laatste verdedi gingscentrum. Uit de grondsporen van het kas teel „Rodenburg" bij Leiden mag met vrij groote stelligheid worden aangenomen, dat de Kelders van den Donjon van Aelbertsbergh. Donjon geen toegangen had op den beganen grond en alleen over een brug liggende vanaf de „weergang" van de wallen, naar de le verdieping van de Donjon, betreden kon worden. Een soort gelijk type dat iets later doch in dezelfde eeuw voorkomt is de plaatsing van de Donjon op een der hoeken, zooals bij Brederode, Egmond enz. Gezien deze gegevens is het wel zeker, dat Ael bertsbergh oorpronkelijk van hout is opgetrok ken. Natuurlijk is het gebouw zoo goed moge lijk versterkt geweest tegen overvallen. Dat brachten de tijdsomstandigheden mede, zooals uit het volgende kan blijken Graaf Floris II had 3 zonen, en wel Dirk, die Graaf Dirk VI werd, Floris, die later de Swarte genoemd zou worden en Simon. Toen door het overlijden van zijn vader Dirk den grafelijken titel verwierf, geraakte hij met zijn broer Flo ris in onmin op grond van de erfenisverdeeling. Floris had gerekend op het beheer over Fries land als ,.ap:paniagium". hetgeen Dirk VI weiger de te verleenen. De Friezen zelf weigerden „hul de" te brengen aan Dirk. waardoor Dirk een krijgstocht naar West-Friesland ondernam, de West Friezen terugdreef en na zware schattingen aan vee en voedsel te hebben opgelegd wederom naar Haarlem terugtrok. De Friezen zochten steun bij Floris den Zwarten. Alkmaar werd ingenomen. Wij lezen hierover in de Kronijk ven Alkmaar het volgende verslag: ..Want Anno 1133 kwamen zij als razende wolven Alkmaar op het onverzienste overvallen; dood slaande, die zij in tegenweer en ongevlucht vonden: rovende en medenemende, dat niet te zwaar was om mee te dragen; en hebben zij de Stad met de kerk door den brand in asch gelegd, en dit schuim bekkende volk voorttrekkende, verbrandde alle oude Sloten ende Kasteelen tot Haarlem toe". Vooral de voorraadschuren van den Graaf over .De Beek" moesten het ontgelden. Overal werd ce Roode Haan in gestoken zoodat slechts weinig overbleef van de roof in West Friesland gepleegd. Tot de hiervoor genoemde Sloten en Kasteelen behoorde ook Aelbertsbergh, dat door brand grootendeels verwoest werd. Dat het toen niet geheel en al te gronde is gegaan is aan de solide bouwwijze te danken. De uit hout opgetrokken gebouwen werden in die tijden wind- en water dicht gemaakt door de wanden inwendig te be strijken met een uit schelpen gebrande kalkspe- cie. Verf was nog een ongekende luxe. De daken waren altijd met riet gedekt. Graaf Dirk VI heeft zich gehaast, zijn lust hof zoo spoedig mogelijk te herstellen. Natuur lijk wederom uit hout, omdat de steenbouw nog geen ingang had gevonden. Of belangrijke ver- Sterkingen zijn aangebracht is niet bekend, doch in elk geval niet waarschijnlijk. In den strijd tusschen Ada van Holland en de Graaf van Loon tegen Graaf Willem I is Aelbertsbergh wederom verwoest. Ada die met haar man te Haarlem vertoefde, op weg naar Egmond, waar haar va der begraven zou worden, moest de vlucht ne men voor het leger des West-Friezen, Dreohter- landers en Kennemers, die de zijde van Graaf Willem hadden gekozen, en natuurlijk elke ver dedigde woning der graven vernielden. En zoo lag het oude Aelbrechtsbergh in 1204 nog eens in gssche". Wederom is het opgebouwd geworden, want in 1220 onder teekend e Graaf Willem de te na zijn terugkomst van het Heilige Land en het beleg van Damiate een zijner acten ver blijvende in Huize Aelbertsbergh. Natuurlijk heeft de oorlogsheld bij uitnemendheid Graaf Willem zijn geliefd Aelbertsbergen naar de laatste ervaringen op versterkingsgebied laten optrekken. Even natuurlijk was het dat steen als bouwmateriaal werd gebruikt, want het stee nen rondeel van de Leidsche Burcht had hem voldoende ontzag ingeboezemd toen Ada daar heen was gevlucht en door Van Egmond werd be legerd. Had de honger den bevelhebber der Burcht niet gedwongen om te capituleeren, dan had de strijd daar-nog lang kunnen duren. Ern stige en deskundige onderzoekingen in den bo dem van Aelbertsbergh kunnen misschien nog opheldering geven of de woning toen in rondeel vorm is opgetrokken of dat Willem I toen reeds de vierkante bouw heeft gekozen met de Donjon In het midden of op een der hoeken. Ook zou bodemonderzoek kunnen uitmaken of het Petro- bella kapelleke er toen reeds bij voorkwam. Gq- z-en het feit dat deze kapel het langst intact is gebleven doet ons veronderstellen dat het van lateren datum is. Zoo zou dan misschien te gelij kertijd de vraag tot oplossing kunnen worden gebracht of de onderaardsche gang, die waar schijnlijk nog steeds aanwezig is, een vlucht gang of verbindingsgang is geweest of slechts dienst heeft gedaan als afvoerkanaal voor hui slijk gebruik. Gezien de spanning van 1.50 M. twijfelen wij aan het laatste. Bijna twee eeuwen achtereen is Aelbertsbergh veelvuldig bezocht door de graven van het Hollandsche Huis on danks het Grafelijk Hof dat door Willem II te 's-Gravenhage is gebouwd. Wij meenen dat die voorkeur voor Aelbertsbergh gevonden moet worden in haar buitengewoon mooie ligging te midden van de schoone landouwen, de bosschen, de duinen en het stroomende water. Bewijzen voor de veelvuldige bezoeken zijn te vinden in de acten die op Aelbertsbergh geteekend zijn.Wij noemen slechts; l acte door Willem I in 1220, 3 acten door Willem II in 1253 en 2 in 1255, 17 acten door Graaf Floris V. Over de latere geschiedenis van Aelbertsbergh hopen wij binnenkort nog iets te vertellen. J.S.VISSER. Uitbreiding van de eleclrisclie centrale te Velsen. Bedrag van ƒ5.300.000 noodig. Ged. Staten bieden de Provinciale Staten een eerste suppletoire begrooting der inkomsten en uit gaven van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor het jaar 1940 aan ten behoeve van uitbreidings werken tot een totaalbedrag van 5.600.000. Het geraamde bedrag dient ter bestrijding van de na volgende uitgaven: 1. Restant van het benoodigde crediet voor het Uitbreiden van de Centrale te Velsen met een ver mogen van 50.000 KW 5.300.000. 2. Het verzwaren van de voeding der hoog spanningsnetten voor Hilversum en omgeving 300.000. In hun toelichting schrijven Ged. Staten: Bij de gewone begrooting voor het jaar 1940 werd een eerste termijn, groot 1.700.000, aange vraagd voor het in totaal benoodigde crediet voor de uitbreiding van de Centrale te Velsen. Daarbij werd medegedeeld, dat tijdens het op maken van genoemde begrooting (Mei 1939) ver schillende plannen nog in studie en in voorbe reiding waren, zoodat in verband daarmede nog geen volledig uitgewerkt voorstel kon worden ge daan en mitsdien het ontbrekende crediet bij sup pletoire begrooting zou worden aangevraagd. De voorloopige gedachte, waarvan toen werd uitge gaan, was dat uiterlijk tegen den winter van 1942 een uitbreiding van de Centrale ter grootte van 20.000 a 30.000 KW tot stand gebracht zou moeten zijn. De kosten daarvan werden voorshands zeer globaal geraamd op rond 5 millioen gulden. Zooals bij de bespreking in de vergadering van Prov. Staten op 30 November 1939 reeds is geble ken heeft de zeer belangrijke toeneming van de centrale-belasting in den afgeloopen winter met rond 10.000 KW waardoor de totale centrale belasting tot 55000 KW opliep er toe geleid den omvang van de uitbreiding nader te bepalen op 50.000 KW (2 eenheden van elk 16.000 tot 25.000 KW vermogen). De buitengewone omstandigheden hebben sinds bedoelde vergadering het prijsniveau van de voor de uitbreiding benoodigde machines, gebouwen, materialen enz. aanmerkelijk doen stijgen. De met inachtneming van het bovenstaande op gemaakte nieuwe begrooting van kosten voor het definitieve plan van uitbreiding met 50.000 KW, wijst een totaal aan van 6.300.000. De beide turbines en de ketelinstallaties zijn reeds besteld, doch de opdrachten voor alle leve ringen en werkzaamheden waarvan ook thans alle details nog niet vast staan moesten bij het opmaken van deze begrooting nog worden ge plaatst, zoodat gezien de onzekere tijdsomstan digheden omtrent het prijsverloop daarvan weinig met zekerheid kan worden gezegd. Met het oog daarop is het gewenscht het betreffende cre diet circa 10 pCt. boven de begrooting van 6.300.000 aan te vragen, zoodat dan in totaal 7.000.000 beschikbaar zal zijn. Aangezien in eerste termijn reeds 1.700.0QJ) werd toegestaan, is mitsdien op deze begrooting het ontbrekende bedrag van 5.300.000 uitge trokken. DE BROCKWAYBUSSEN. De directie van de Brockwaybus Maatschappij te Haarlem deelt ons mede, dat in afwijking van haar mededeeling in ons nummer van Vrijdag j.l., thans gemeld kan worden dat alleen aan lijn 3 vergunning is gegeven voor een 10-minutendienst van den Muiderslotweg af, met een kleine wijzi ging in de route, n.l. langs de Marnixstraat en de Kleverlaan en verder de gewone route. (Adv. Inge z. Me dj Suiker zonder bon verkocht. De Haarlemsche politie heeft Vrijdag pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 44-jangen winkelier te Haarlem, die suiker zonder bon had verkocht. De politie heeft bij hem 112 pakjes sui ker in beslag genomen. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG UITGESTELD. Naar het Comité van Uitvoering van den Nat. Reclasseeringsdag ons bericht, zal door de tijds omstandigheden de Reclasseeringsdag op 1 Juni niet plaats vinden. De centrale leiding hoopt even wel de collecte op een lateren datum te kunnen verschuiven. GEITJE FRAUDULEUS GESLACHT. Vrijdag heeft de politie te Haarlem proces-ver baal opgemaakt tegen een 24-jarigen koopman, die frauduleus een geitje van acht weken oud ach ter zijn woning had geslacht. Het diertje woog on geveer twaalf pond. Hij heeft de helft van dit vleesch aan ouders en kennissen gegeven. De po litie kon nog achttien ons in beslag nemen en naar het Openbaar Slachthuis vervoeren. BEVORDERING BIJ DE POLITIE. De Burgemeester van Haarlem heeft den heer C. van Marion, tot dusver werkzaam bij de po- litie-adiministratie te Haarlem, bevorderd tot inspecteur van politie tweede klasse. EEN NIEUWE TAAK DER V.V.V.'s IN VERBAND MET DE TIJDSOMSTANDIGHEDEN. De Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer hebben sinds kort een nieuwen taak gevonden. Zij beijveren zich thans een nieuw soort inlichtingen aan het publiek te verstrekken, n.l. waarheen men reizen kan en hoe men reizen kan. Verder ver strekken zij den vragers inlichtingen omtrent de instanties waar men diverse andere inlichtingen kan verkrijgen, die op dit oogenblik voor velen van het grootste belang zijn. Ook het Verkeershuis der Stichting „Haarlem's Bloei" heeft reeds vorige week deze inlichtingen hulp ter hand genomen en deze hulp zooveel moge lijk uitgebreid, na kennisneming ter plaatse van den arbeid, zooals die door de groote V.V.V.'s in den lande is georganiseerd. Door voortdurend con tact met het Informatiebureau van de N. S. te Haarlem zijn de in kaart gebrachte vorderingen van het spoorwegverkeer gecompleteerd. Door het verzamelen van alle beschikbare ge gevens was het mogelijk het grootste deel der vragers inlichtingen te verstrekken. De V.V.V.'s staan verder voor veel nieuw werk inzake de bevordering van het vreemdelingen, verkeer in het binnenland, want in vergelijking tot het buitenland valt hier te lande nog enorm veel te doen. Veel van het bestaande propaganda-mate- riaal is verouderd en dient te worden vervangen door modern drukwerk, dat in overeenstemming wordt gebracht met de tegenwoordige eischen en wenschen van het publiek Samenwerking bij het onderwijs. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei (A.N.P.) De zes organisaties bij het openbaar en bijzonder onder wijs, vertegenwoordigd in de commissie voor ge organiseerd overleg in onderwijszaken, hebben dezer dagen een bespreking gevoerd. Daarbij werd eenstemmig besloten, met terzijdestelling van het geen verdeelt, zich ter beschikking te stellen van de regeering met de bedoeling het onderwijs zoo goed mogelijk voortgang te doen vinden. Zij sloten zich daarbij aan bij de regeeringspubli- catie, volgens welke op den voorgrond moet staan, dat het onderwijs gegeven worde in waardigen, na- tionalen geest. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van onderwijs, heeft op haar verzoek een deputatie uit deze organisaties ontvangen, welke mededeeling deed van het besluit der organisaties en dit toelichtte. Door den secretaris-generaal werd de verzekering gegeven, dat hierbij alle medewerking verleend zal worden, die onder de gegeven omstandigheden mo gelijk zal zijn. Geen berichten via het Ned. Roode Kruis. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. Naar aanlei ding van tallooze verzoeken die bij het Roode Kruis binnenkomen om bemiddeling te verleenen voor mededeelingen aan-of correspondentie met personen in buitenland of in overzeesche gewes ten, vestigt het Nederlandsche Roode Kruis er de aandacht op dat het tot nader bericht aan geen van deze verzoeken gehoor vermag te ge ven. (A.N.P.) MR. G. KROPMAN TEVENS WETHOUDER VQOR ONDERWIJS EN KUNSTZAKEN AMSTERDAM, 24 Mei. (ANP) De wethouder voor de arbeidszaken, de handelsinrichtingen en de sta tistiek, mr. G. C. J. D. Kropman, is met ingang van vandaag tevens aangewezen als wethouder voor het onderwijs en de kunstzaken. NIEUWPSERIE No. 5 Bouwstijl m >J a 1. Amuseert zich kostelijk met het oprapen en weer neerleggen van gekleurde iblokjes. □a 2. Tante Truus komt binnen met het nare bericht dat zij gekomen is om hem bezig te houden. düQMna 3. Kijkt zonder belangstelling toe, hoe tante de blokjes alle op pakt en in een mooi figuur legt. ta* 4. Probeert zijn eigen spel voort te zetten door het figuur te ver storen. 5. Tante Truus pakt de blokjes weer en bouwt er een mooien to ren van. 6. Schopt toren om. waarop tante boos vertrekt en hem zijn eigen spel laat spelen. NOORDERBAD ZANDYOORT. NOORD BOULEVARD. CAFé, DANCING. ZWEMBAD, ZONNEBAD GEOPEND. PAVHJOENTJES, HUISJES en TENTEN staan ter beschikking van huurders. (Adv Ingez Med.) Koeriersdienst van de V. V. V. „Amsterdam" had groot succes. AMSTERDAM, 24 Mei. De praktijk heeft de zer dagen duidelijk aangetoond, dat de door de V. V. V. „Amsterdam" georganiseerde koeriersdienst van padvinders, ter opsporing van burgers, over wier verblijf geenerlei gegevens bestonden, bijzonder nut tig effect gesorteerd heeft. Op voorbeeldige wijze heeft het keurkorps der padvinders, bestaande uit sportieve jonge kerels, die er op de fiets op uittrok ken en veel vindingrijkheid en moed aan den dag legden, zich van zijn taak gekweten. Tot groote vol doening van al die duizenden, die reikhalzend uit zagen naar eenig bericht van bloedverwanten of vrienden, keerden zij met de, persoonlijk door de gezochten ingevulde, bundels formulieren uit hun rayons terug. Naarmate het trein- en postverkeer weer her steld wordt, is deze dienst ingekrompen en thans alleen nog ingesteld voor die gebieden, waarmede nog geen postverkeer mogelijk is. Uit de rapporten der padvinders blijkt, dat zij in den regel alle mogelijke hulp van autoriteiten en pu bliek bij hun opsporingswerk ondervonden. De di rectie der V. V. V. „Amsterdam" doet nogmaals een beroep op alle instanties en personen, om die mede werking ook voor de nog resterende opdrachten der padvinders-koeriers te willen verleenen, en dankt al diegenen, die op zoo sympathieke wijze behulp zaam waren om dit nasporingswerk tot dit oogenblik zoo'n groot succes te maken. (A.N.P.) KONINKLIJKE NEDERLANSCHE AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. AMSTERDAM, 24 Mei (A.N.P.). De Kon. Ned. Akademie van wetenschappen heeft benoemd tot gewoon lid der afdeeling natuurkunde de heeren prof. dr. W. H. Arisz te Groningen, dr. J. H, de Boer te Eindhoven en prof. dr. E. Gorter te Leiden. DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGERS IN NEDERLAND EN BELGIë ONGEDEERD. De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Buil, heeft naar het D. N. B. be richt medegedeeld, dat volgens mededeeling van den Amerikaanschen zaakgelastigde te Ber lijn, alle diplomatieke en consulaire vertegen woordigers van de Vereenigde Staten in Neder land en België ongedeerd zijn. Bovendien had Huil bericht ontvangen van den Amerikaan schen ambassadeur te Brussel, Cudahy. dat de geheele staf van de ambassade gezond en wel was. D« Nederlandsche soldaten en mariniers, die in Zeeland streden, zijn in de Bossche veemarkthellen ondergebracht. - De manschappen op het parkeerterrein Heden: ZATERDAG 25 MEI Rembrandt Theater: „Meine TanteDeine Tante" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30. 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „De 9 Vrijgezellen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Spookhuis", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en var. 79 uur. ZONDAG 26 MEI Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palace: „Turandot", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 27 MEI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN Alle apotheken zijn dag en nacht geopend. RUID en bruigom in de tram, dit is een van de vele nieuwe dingen onzer dagen. Op de eerste bank het stralende paar, daarachter de ouders, ook stralend, ook gelukkig. Dat deed me denken aan de vele verhalen over schoon moeders. Ze hebben lang in een kwaad ge rucht gestaan en ze stonden daar niet alleen. Boos aardige verhalen over schoonmoeders en anderen werden vaak met genoegen verteld. Daar hebt ge misschien om gelachen maar 't was een soort wrange, on-Nederlandsche humor, die spoedig vervelend werd. En heusch die schoonmoeders en die anderen, zij zijn zoo kwaad nog niet. Talrijke menschen heb ben moeilijke tijden noodig om te ontbolsteren. Dat hebben velen in'hun eigen omgeving ondervonden. Goede eigenschappen kwamen boven bij hen. van wie we dat misschien niet verwacht hadden. De al- gemeene beproeving heeft ons nader tot elkaar ge bracht. Ze heeft ons elkaar ook beter leeren waar- deeren. Dat is een winst, die we moeten behouden. Ook al is het ten koste van persoonlijke offers. Een oppervlakkige kennis werd in de kommer volle dagen een goede vriend. De onderlinge ver standhouding tusschen collega's werd hartelijker dan ooit. Dat hebt ge allen op uw kantoor, fabriek of waar ge ook werkt meegemaakt. De sfeer van kameraadschap groeide. De directeur, de chef, de baas, de opperman of hoe u hem noemt toonde zich iemand met een warm hart die zich ons lot aan trok. Dat schiep wederzijdsch vertrouwen. En ver trouwen hebben wé noodig. Vertrouwen en geen verbittering. Natuurlijk: er zijn ook fouten gemaakt Dat is menschelijk en begrijpelijk. Maar dat is voorbij en we zullen het verleden moeten laten rus ten om de toekomst met een sterk en vast vertrou wen onder de oogen te kunnen zien. De groote ge beurtenissen dezer dagen houden ons meer dan iets anders bezig.Ze mogen ons echter niet beletten onzen plicht te vervullen. Niet zooals we dat misschien ge wend zijn geweest, uit eigen belang, maar in het be lang van ons allen. Het rad der geschiedenis wentelt voort. De jaren worden vermalen en daardoor ook de scherpe kanten van vele dingen. De toekomst komt nader. Wat hij brengt weet niemand maar één ding is zeker: we hebben te zorgen dat het goed wordt. Zeg niet, dat gij daar niets aan kunt doen Ge kunt er alles aan doen. Doe 't dan ook. We heb ben nieuwe menschelijke kanten, nieuwe waarden ontdekt. We voelen ons vast verbonden. Dikwijls zullen we elkaar nog moeten steunen. Nu en later. Dat gevoel van saamhoorigheid mag niet meer ver dwijnen. Daarin ligt onze kracht en onze hoop. Daar in en in het betere inzicht, dat we hebben gekregen. Zoo dacbt ik toen ik die moeders, die toch ook schoonmoeders zijn, in de tram zag zitten, zich ver heugend in het geluk van haar kinderen. Nee, ze zijn niet kwaadaardig. De schoonmoeders niet en de menschen niet. Als ge ze maar wilt begrijpen. B. K. Onze DANSAVONDEN voor LEERLINGEN en OUD-LEERLINGEN zullen wederom iederen ZONDAGAVOND plaats vinden. Voorloopig aanvang 7.30 uur einde 10.30 uur. DANSSCHOOL „SCHRöDER", RAAMSINGEL 16. (Adv. Ingez. Med.) Graaf Giano hij de arbeiders in Albanië. TIRANA, 24 Mei. Graaf Ciano en de hem be geleidende ministers hebben vandaag hun inspec tietocht voortgezet. Op den weg naar Durazzo brachten zij te Rogozina een bezoek aan een groot werkterrein van den in aanbouw zijnden spoorweg Elbassen—Durazzo. waar zij den maaltijd gebruik ten te midden van duizenden Italiaansche en Al- fcaansche arbeiders. Graaf Ciano richtte een korte toespraak tot hen, waarin hij den arbeiders een groet overbracht van den Duce, die hun leven en werken, zoo zeide hij, van nabij volgt en trotsch op hen is. Ciano voegde hieraan toe: Wanneer wij naar Italië terugkeeren, zullen wij hem zeggen dat gij zijn achting en aanhankelijkheid verdient en wij zullen daaraan toevoegen, dat zelfs wan neer gij zeer goede dingen hebt gedaan met spa en houweel, gij bereidt zijt nog meer te doen. „Met het geweer", zoo onderbraken de arbeiders den minister, die eindigde: „Ja, met het geweer". Een geweldig gejuich voor den Duce begroette de laat ste woorden van Ciano. (Stefani).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5