Haarlem's Dagblad België geeft den strijd op. Sluiting van bedrijven verboden Twee Grooten der Muziek. Watergebruik te Haarlem Hersengymnastiek in de gymnastiekzaal Regeeringscommissaris voor organisatie van den arbeid. Verkoop van thee en koffie verboden. Verduistert! Ontslagregeling vastgesteld Actiketen- 57e Jaargang No. 17465 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 28 Mei 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes ile rubriek. In deze vreemde Meimaand van 1940, schoon en liefelijk in de Natuur, stormachtig en wild door den grooten oorlog onder de menschen, vallen de her denkingen van twee grooten der muziek: den Rus- sischen componist Peter Tschaikowsky en den Ita- liaanschen viool-virtuoos Niccolo Paganini. Het was op 7 Mei honderd jaar geleden dat Tschaikowsky te Wotkinks geboren werd. Hij stierf op 53-jarigen leeftijd te St. Petersburg. En op 27 Mei, gisteren dus was het een eeuw geleden dat Paganini, 58 jaar oud, te Nizza overleed. Twee grooten der muziek, twee begenadigde die naren der Muze, die beiden veel voor het nageslacht hebben nagelaten. Tschaikowsky, die een groot componist was, het meest. Het Concertgebouw orkest, onder leiding van Eduard van Beinum, heeft al het eerste der herdenkings-concerten van zijn werk gegeven. En dat beteekent heelemaal niet dat men het uit de vergetelheid zou moeten opdelven, want een groot deel van zijn uitgebreid oeuvre is trouw op de concertprogramma's blijven verschij nen. Ook in ons land. Er zijn maar weinig compo nisten te noemen, na de allergrootsten, wier werken zoo geliefd bij het groote concertpubliek, vooral bij dat der orkesten, gebleven zijn als Tschaikowsky. Hij heeft de grootheid van een Beethoven en een Mo zart niet kunnen evenaren, hij is merkwaardig onge lijk in zijn scheppingen, hij is soms oppervlakkig en zelfs triviaal in zijn thema's geweest, hij heeft niet temin ook groote hoogten bereikt en het is hem ge geven de muziekminnaars der geheele wereld blij vende schoonheid te schenken. Tot zijn omvangrijke werken behooren de zeven symphonieën, waarvan de vierde, vijfde en zesde (de Pathétique) geregeld op onze concertprogramma's zijn blijven voorkomen. Hetzelfde geldt voor een van zijn vijf pianoconcer ten, voor zijn vioolconcert, voor de ook bij jeugd- concerten zoo geliefde Suite de Notenkraker, en voor velerlei kleinere werken. Ondanks invloed van de Duitsche romantici en ook van de Fransche compo nisten op zijn werk is men in Tschaikowsky's com posities immer de sterke persoonlijke begaafdheid blijven erkennen Een gansch andere figuur was de Italiaan Nic colo Paganini, viool-virtuoos van wonderbaarlijke begaafdheid en ook componist. Er bestaat twijfel of alle composities, hem toegeschreven, werkelijk van hem afkomstig zijn. Zij worden, zeker ook deels tengevolge van de groote technische moei lijkheden die de meeste opleveren, maar weinig op tegenwoordige concerten gehoord. Hun plaats in de zeer uitgebreide litteratuur voor de viool be hoort niet tot „de leidende groep". Tot het publiek der twintigste eeuw is Paganini's muziek ook niét blijven spreken zooals die van een Tschaikowsky. Maar de geheimzinnigheid die de figuur van dezen Italiaan omgaf en die in zijn tijd, in den eersten bloeitijd der romantiek, tot de vreemdste sprook jes aanleiding gaf er werd toen zelfs beweerd dat de duivel naast hem stond als hij speelde heeft hem tot een soort legendarische figuur ge maakt. Hij was een vreemde verschijning: lang, brood mager, gebogen, met fonkelend zwarte oogen en lange zwarte lokken. Zijn tred was traag en slepend, zijn gebaar theatraal, hij speelde in een extatische opwinding die zijn gehoor aangreep en beving. Het wonder der muziek scheen in zijn zonderlinge per soonlijkheid tot een beeld van geheimzinnige mach ten geworden te zijn, dat in dien hevigen eersten tijd der romantiek tot aller fantasie sprak en in her innering bleef lang na zijn dood. Van alle groote violisten die de wereld gekend heeft is geen enkele zoo in de gedachten der menschen blijven voortle ven als Paganini: een der wonderbaarlijkste figuren van de negentiende eeuw en niet alleen een groot virtuoos maar ook een bezield kunstenaar. In tijden als deze is het beter dan ooit de Grooten dei Kunst te herdenken; de gedachte aan de schoon heid die zij gaven en die voor zoo'n groot deel be waard bleef helpt ons sterken. R. P. Hardleersche wielrijtlers. Maandag 48 processenverbaal De wielrijders, die in Haarlem door de politie worden aangehouden omdat zij niet voldoende in de binnenstad en op de drukke verkeerswegen rechts rijden, kunnen niet zeggen, dat zij „van niets we ten." Drie-, viermaal is nu al in de bladen tegen dit euvel gewaarschuwd, zoodat nu wel verondersteld mag worden, dat iedereen het weet. Toch was de politie Maandag genoodzaakt, te gen.... 48 wielrijders proces-verbaal op te maken. Die worden dus alleen door schade en schande wijs! Bovendien zijn eenige wielrijders bekeurd, die aan den linkerkant van groepen van drie reden. Dit is ook verboden. Zooals men weet, mag men alleen met z'n tweeën naast elkaar rijden. Het zijn vooral schoolkinderen, die er zich aan schuldig maken. Meer normaal gebruik kan worden toegestaan Met. waardeering voor de groote bereidwillig heid waarmede velen gehoor hebben gegeven aan de oproeping tot bezuiniging op gas. water en electriciteit, deelt de burgemeester van Haar lem mede, dat wat betreft water tot nader order niet meer die strenge beperking in het ver bruik noodzakelijk wordt geacht. Hoewel een spaarzaam verbruik van water noodzakelijk blijft, kan eer. meer normaal ge bruik worden toegestaan. Men bedenke echter dat vooral bij tuinbe- sproeiïng niet meer wordt gebruikt dan strikt noodig is. Het schriftelijk eindexamen van de eerste H. B. S. b te Haarlem in vollen gang. De eindexamens van alle H. B. S.'en in ons land zijn gisteren begonnen. PARIJS, 28 Mei (D.N. B.). Minister-president Reynaud heeft vanmorgen een radiorede gehouden. Hij zeide dat het Belgische leger, dat zich vanmorgen óm vier uur in den sector ten Noorden van de hoofdstad (Capitale). bevond, den weg geopend heeft voor den inval der Duitsche pantserdivisies. (Het D.N.B. merkt hierbij op, dat met „Capitale" waarschijnlijk bedoeld is: Duinkerken.) Voorts verklaarde Reynaud dat de koning van België de wapenen heeft neer gelegd. Reynaud zeide verder: „Thans moeten wij vertrouwen op onze soldaten en leiders, die het totale blok van het front vormen. Wij zullen de Somme-linie houden en eveneens de linie aan de Aisne." Het D.N.B. meldt nader over de redevoering van Reynaud, dat deze hierin o.m. het volgende heeft gezegd: „Ik moet het Fransche volk heden, in een zeer ernstig uur, medcdeeling doen van hetgeen in den afgcloopen nacht is geschied. In het noorden strij den wij sinds dagen met alle kracht tegen het Duitsche leger. Sinds den 14en Mei hadden de Duitscliers het leger der geallieerden in twee groe pen gesplitst, een in het noorden en een in het zuiden. In het noorden streed het derde geallieerde leger, dat was samengesteld uit Franschen, het Britsche expeditiecorps en Belgen, onder het op perbevel van Blanchard. Het Belgische leger heeft vannacht, op bevel van zijn koning, gecapituleerd. Achttien dagen geleden richtte de koning zich tot ons. Thans heeft koning Leopold III de wapens neergelegd. Hij heeft dit besluit genomen tegen den eenstemmigen wil van het ministerie. Officiëele Duitsche mededeeling. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Mei. (D.N.B.) Onder den indruk van de vernietigende uitwerking der Duitsche wa penen, heeft de Koning der Belgen het be sluit genomen den verderen zinloozen te genstand te staken en om wapenstilstand te verzoeken. Hij heeft ingestemd met den Duitschen eisch tot onvoorwaardelijke capi tulatie. Het Belgische leger heeft daarmede op den dag van heden de wapens neergelegd en opgehouden te bestaan. De Duitsche bladen publiceeren het bericht van de capitulatie van het Belgische leger met de vol gende toevoeging: Duitschland gedenkt in dit uur zijn dappere soldaten, die met een voorbeeldigen strijdgeest zonder eenige terughouding versterkingen omver liepen, die tot de sterksten der wereld be hoorden. Het geheele Duitsche volk ziet met een gevoel van diepe dankbaarheid en onbedwingbaren trots op naar de troepen, die zulke schitterende wa penfeiten hebben volbracht en deze capitulatie heb ben afgedwongen. ZWEEDSCH KUSTVAARTUIG VERONGELUKT OSLO, 28 Mei. (DNB) Ter hoogte van Egersund is gisteren een kustvaartuig van 110 ton op een mijn geloopen. De uit twee leden bestaande bemanning kwam hierbij om het leven. Commissie moet rapporteeren ove r tegemoetkoming in geleden oorlogsschade. Mr. J. B. Kan adviseur van ir. Ringers. Naar de Staatscourant van 27 Mei meldt, heeft de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, op voordracht van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, met ingang van 27 Mei bij genoemd Departement benoemd tot tijdelijk regeeringscommissaris voor de or ganisatie van den arbeid prof. dr. J. E. de Quay, te Tilburg. Verder heeft de Opperbevelhebber, op voor dracht van de secretarissen-generaal, waarne- mend-hoofden van de Departementen van Alge meen Bestuiu-. een commissie ingesteld, die tot taak zal hebben ten spoedigste voorstellen te doen: a. nopens de beginselen, volgens welke van overheidswege tegemoetkoming zal worden verleend in verband met geleden materieele oor logsschade, b. nopens de wijze, waarop de finan ciering hiervan zal dienen te geschieden. In deze commissie z.ijn benoemd: tot lid en voor zitter ir. W. H. van Leeuwen te Delft, tot leden prof. H. A. Kaag te Tilburg en mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam. Secretaris wordt prof mr. P. Lieftinck in Den Haag. Tenslotte benoemde de Opperbevelhebber, op voordracht van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het Departement van Water-* staat, gehoord den regeeringscommissaris vooi den wederopbouw, met ingang van 27 Mei mr. J. B. Kan tot adviseur in algemeene zaken van den regeeringscommissaris voor den wederop bouw. Verkoop van benzine enz. Blijft ten strengste verboden. De Commissaris van Politie te Haarlem brengt nog eens uitdrukkelijk onder de aandacht, dat het ten strengste verboden is benzine, ruwolie, gasolie, benzol, Dieselolie enz. te verkoopen. Deze verkoop mag uitsluitend geschieden door hen, die daartoe door de overheid speciaal gerechtigd zijn. Gas- en electriciteitstarieveii te Haarlem. Een wijziging wordt door B. en W. bestudeerd. De vastrechttarieven voor gas en electriciteit zijn gebaseerd op het beginsel dat de afnemers niet zui nig behoeven te zijn met het gebruik omdat naast het vaste recht immers een verlaagde prijs betaald wordt. Nu de overheid evenwel, in verband met den sleenkolennood. aangedrongen heeft de grootst- mogelijke bezuiniging met het gebruik van gas, electriciteit en water te betrachten, kemt de billijk heid van het vastrechttarief in he: gedrang. Daarom wordt thans door het college van B. en W van Haarlem de mogelijkheid onder oogen gezien om een wijziging van de vastrechttarieven voor gas en electriciteit aan den Raad voor te stellen. Een beslissing is nog niet genomen. Voor het waterverbruik is te* Haarlem geen vast recht vastgesteld. In afwachting van de distributie. 's-GRAVENHAGE, 27 Mei Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in verband met de beschikbare hoeveel heden koffie en thee binnenkort tot distributie van deze artikelen zal worden overgegaan. Ten einde er voor te kunnen zorg dragen, dat bij den aanvang van de distributie de winkeliers over vol doende voorraden beschikken, is de aflevering en verkoop van thee en koffie aan den consument met ingang van Dinsdag 28 Mei geheel verboden. Met ingang van genoemden datum is voorts ook het koopen en het ver koopen en afleveren aan den handel verboden zonder de daarvoor ver- eischte schriftelijke vergunning. Deze verbodsbepalingen gelden ook voor het uitvoeren van reeds gedane be stellingen. Nadere mededeelingen betreffende een en ander zullen ten spoedigste worden bekend gemaakt. (A.N.P.) Het woord is aan Ernst Hohenemser: Men is altijd precies zoo gelukkig en zoo ongelukkig als men zich verbeeldt te zijn. (Er is nog eens aan herinnerd dat de verduisteringsvoorschriften on- verminderd van kracht blijven.) Wanneer het avondduister is gevallen, (Dank zij den zomertijd is dat vrij laat) Dan mag er uit de huizen van ons allen, Geen enkel licht te zien zijn van de straat. Dat is een eisch, dien wij nu toch wel kennen, Al zien wij menschen altijd graag het licht. Wij hebben er nu wel aan kunnen wennen, 't Verlichte raam moet worden afgedicht. Neem zwart papier of neem zwarte gordijnen, Verduisteringslampen als u wilt. er bij, Geen sprankje lamplicht mag naar buiten schijnen, Naar boven, voor noch achter noch op zij. Dat is geen ding om mee te marchandeeren. Dat is een dwingend voorschrift, kort en goed, Vergeet niet het precies te controleeren, Zoodat u geen verzuim berouwen moet. Een lamp die iemand van 't gezin liet branden, Al is het dan te goeder trouw gedaan, Daar kunt u door in moeilijkheid belanden. Die komt u licht op meer dan stroom te staan. Wanneer u goed het voorschrift hebt beluisterd, Och, dan betreft de waarschuwing u niet. Want dan wordt steeds door u getrouw verduisterd Maar als u bent verslapt op dit gebied, Dan hebt u deze wenk nog wel van noode: Tel 't zwakste straaltje licht als licht niet licht. Figuurlijk blijft verduistren streng verboden, Maar letterlijk verduistren is een plicht. P. GASUS. Verordening van den opperbevelhebber ITALIAANSCHE PERS VERWACHT HET EINDE DER INGESLOTEN GEALLIEERDE LEGERS. Britsche beheersching van het Kanaal af geloopen." DOVER. FOLKESTONE EN RAMSGATE IN VLAMMEN. MILAAN, 28 Mei (D.N.B.) De Noord Italiaan- sche bladen beschouwen de doorbraak bij Yperen en den gestadigen opmarsch der Duitsche troepen langs de Kanaalkust als verdere beslissende opera ties tot vernietiging der ingesloten geallieerde legers en als een directe bedreiging van Engeland. De „Corriere della Sera" schrijft dat de beheer sching van het Kanaal door 'Engeland afgeloopen is. De laatste nog niet bezette Kanaalhavens zijn onbruikbaar gemaakt, terwijl aan den overkant van het Kanaal op Engelschen bodem Dover, Fol kestone en Ramsgate in vlammen staan. De storm richt zich onverbiddelijk tegen Engeland. Dit is het militaire gevolg van de geweldige historische ge beurtenis, de verovering van Calais, waardoor zij den sleutel van Engeland in handen hebben. De „Popoio d'Italia" schrijft dat de verovering van Calais een historische revolutie beteekent. Ten einde de geweldige draagwijdte van de gebeurte nissen te begrijpen is het voldoende er aan te her inneren dat de Duitscliers van 1914 tot 1918 de uiterste pogingen in het werk hebben gesteld om dit doel te bereiken. De verovering van Calais be wijst tevens dat de omsingelingsring om de ge allieerde legers onverbiddellijk gesloten wordt. Het oogenblik, waarop de ingesloten geallieerde divisies zich zullen moeten overgeven of vernietigd zullen zijn, is niet ver meer. Trek naar Spanje. Ruim 100.000 Franschen en Belgen wachten aan de grens. MADRID. 28 Mei. (DNB) Naar uit Pamplona ge meld wordt bevinden zich op het oogenblik meer dan honderdduizend personen, meerendeels Fran schen en Belgen, aan de Fransch-Spaansche gren: wachtende op een vergunning om Spanje binnen te reizen. Er zijn onderhandelingen gaande over hun evcntueele toelating in de provincie Navarre. Ht* burgerluchtvaart in de Ver. Staten. Roosevelt vraagt 32 millioen dollar voor opleiding van piloten. WASHINGTON. 28 Mei. (DNB) In het kader van het nationale defensieprogram heeft President Roo sevelt gisteren het Congres verzocht om goedkeu ring van opnieuw 32 millioen dollar voor de oplei ding van vliegtuigbestuurders voor de burgerlucht vaart. Reeds heeft het Congres voor dit doel vijf millioen dollar uitgetrokken. 's GRAVENHAGE. 27 Mei. De opperbevelheb ber van land- en zeemacht heeft de volgende ver ordening afgekondigd. Artikel 1. Het is na 27 Mei verboden: a. den arbeid in een onderneming blijvend of tijdelijk stop te zetten, of den arbeidsduur te verminderen tot minder dan 36 uur, of b. gedurende een tijdvak van dertig' ach tereenvolgende dagen 25 of meer arbeiders in een onderneming, al of niet tegelijkertijd te ontslaan, zonder hiertoe vooraf schriftelijke vergunning te hebben verkregen van of na mens den directeur-generaal van den arbeid. Aan deze vergunning kunnen voorwaarden worden verbonden. Artikel 2. 1. Het verzoek om vergunning moet worden ge richt aan het districtshoofd der arbeidsinspectie en bevat de redenen voor het verzoek en vermeldt het aantal en de soort van arbeiders, die door vol doening aan het verzoek geheel of gedeeltelijk buiten werk zullen komen. 2. Op het verzoek wordt zoo spoedig mogelijk be slist. Artikel 3. Het hoofd of de bestuurder van dc onderne ming, die in het tijdvak van 10 tot 28 Mei 1940, hetzij den arbeid in de onderneming heeft doen stopzetten, 'tzij 25 of meer arbeidskrach ten in zijn onderneming al of niet tegelijker- lijd. heeft ontslagen, geeft daarvan kennis aan het districtshoofd van de arbeidsinspectie vóór 3 Juni 1940, schriftelijk. Hij vermeldt daarbij de redenen van het gedane ontslag of van het stopzetten van den arbeid, en het aantal en de soort van arbeiders, die als gevolg van het stopzetten van den arbeid of 't ontslag buiten werk zijn gekomen. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking met In gang van 28 Mei 1940. HEDEN: 8 PAGINA'S. R. P.: Twee grooten der muziek. pag. 1 Flitsen: Huisvrouw in ruste. pag. 3 J. S. Visser: AelbertsbeFgh in Bloe- mendaal. pag. 6 Liefhebberij met bloemen. pag. 6 Van een oud kerkorgel. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1