Aelbertsbergh te Bloemendaal. Wat de Grafelijkheidsrekening ons leerde. Liefhebberij met bloemen. DINSDAG 28 MEI '194Ö HXXKEESrS DA'GBCAD Nice, Italiaansch in uiterlijk en gebruiken. De meening van de „Lavoro Fascista". Het Italiaansche blad „Lavoro Fascista" houdt zich bezig met de Italiaansche aanspraken op Nice. Het blad schrijft dat het hier een stad be treft, waar 50.000 Italianen wonen en die een volkomen Italiaansch uiterlijk heeft en Italiaan sche gebruiken toont. Haar tachtigjarig toebe- hooren tot Frankrijk heeft het Italiaansche karakter der stad niet vermogen te wijzigen. Van 1398 tot 1860 is Nice bijna onafgebroken Italiaansch geweest. Na tachtig jaar wordt thans voor Italië het probleem van Nice in zijn geheel gesteld. Niemand twijfelt er aan dat het zal worden opgelost in overeenstemming met het recht der natie. Vonnissen wegens anti-nationaal gedrag. Zware straffen in Frankrijk. De vierde Parijsche strafkamer heeft naar de „Pa ris Soir" meldt verscheidene vonnissen geveld we gens z.g. anti-Fransche uitlatingen. Een Griek en een Arabier werden elk tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Volgens de „Petit Parisien" ver oordeelde het gerecht in Mans een 19-jarigen kap per wegens „anti-nationale uitlatingen" tot twee jaar gevangenisstraf. Een tweede Franschman werd tot 2 jaar en 10.000 francs boete veroordeeld. Zes Arabieren zijn veroordeeld wegens het verlaten van hun werkplaats. Zij kregen gevangenisstyaffen tus- schen zes maanden en twee jaar. (D.N.B.) Dc Fransche krijgsgevangenen in Duitschland. Het D, N. B. meldt: Over de behandeling der Fran sche krijgsgevangenen is naar aanleiding van door buitenlandsche journalisten opgestelde vragen van welingelichte zijde medegedeeld dat de Fransche krijgsgevangenen behandeld worden in overeenstem ming met de internationale verplichtingen. De aan de Fransche officieren buiten het kader der be staande conventies aanvankelijk verleende vrijheden zijn. naar hieraan toegevoegd werd. opgeheven, toen gebleken was dat in Fransche krijgsgevangenschap geraakte Duitsche officieren zijn mishandeld. Prin cipieel krijgen de officieren en manschappen, naar tenslotte werd opgemerkt, dezelfde internationaal vastgestelde behandeling. BENOEMING BIJ DE BRITSCHE ADMIRALITEIT De Britsche admiraliteit maakt bekend dat kapi tein John Power is benoemd tot Lord Hooge Com missaris der Admiraliteit en chef van den generalen staf der marine. Power aldus het D. N. B. was vroeger commandant van het vliegtuigmoederschip Ark Royal, Fransch industriegebied in het strijdtooneel betrokken. Belangrijke centra in het Noorden door de Duitschers bezet. BERLIJN, 28 Mei. (D.N.B.) In verband met de doorbraak der Duitsche legers in Noord- Frankrijk wordt er van deskundige Duitsche zijde dc aandacht op gevestigd dat de strijd der wapenen tevens een strijd is tegen het vitale deel van het Fransche bedrijfsleven. De economische beteekenis van het Fransche Industriegebied, dat zich langs de grenzen van Luxemburg en België uitstrekt, kan nauwelijks hoog genoeg geschat worden. Immers bedraagt de opbrengst van steenkool 75 procent, van ijzererts en gietijzer 94 resp. 91 procent, van staal 82 procent der totale productie. De Fransche textiel-industrie produceert aldaar 80 procent van haar wol, 30 pro cent van haar katoen en niet minder dan 90 pro cent van haar linnenproductie. Een belangrijk centrum vormt het noordelijk ge bied om Rijsel waarin zich met het grootste deel der Fransche kolenmijnen, belangrijke gieterijen en de hoofdzetel van de textielindustrie bevinden. Alle verbindingen vari het noorden met het bin nenland zijn reeds verbroken. Het industrie- en ertsgebied is grootendeels be zet of gevechtsgebied geworden. Een deel der mijnen in het vroegere Duitsche Lotharingen ligt reeds stil sinds het uitbreken van den oorlog en ook het res- teerende deel zal nauwelijks meer zijn normale productie vertoonen. Zoo is het Fransche bedrijfsleven en in het bij zonder de Fransche oorlogsindustrie reeds na enkele dagen van militaire bedrijvigheid van zijn voor naamste steunpunten beroofd. Engelsche documenten over den oorlog buitgemaakt. Onthullingen over het operatieplan in België. BERLIJN, 28 Mei (D.N.B.) Bij het passeeren van de Schelde nabij kasteel Elsigem door een regi ment infanterie werden Britsche oorlogsplannen buitgemaakt, die een inzicht geven in de voorbe reidingen van de Engelschen voor een opmarsch naar Duitschland door België. Het D.N.B. heeft een verslag ontvangen, waarin de nadere omstan digheden. waarin deze plannen in Duitsche handen zijn gevallen, geschilderd worden en welke tevens een aanvullend bewijs vormen voor de Britsch- Belgische samenwerking. In den loop van den strijd op dit punt moesten de Engelschen een van hun officieren in gevangen schap achterlaten en met hem omvangrijk en ver helderend materiaal. Het betrof hier de op Bel gisch gebied sinds maanden zorgvuldig voorbereide bijzonderheden van hun operatieplan. Dit materi aal: operatieplannen, kaarten en een geheim bevel, aangevuld met verklaringen van gevangenen, toonde het volgende aan: 1. De Britsche officieren behoorden tot een staf van verkenners, die in de eerste maanden van het jaar, uiterlijk begin Maart, met zijn werkzaam heden begonnen was in samenwerking met Belgi sche militairen en die een nauwkeurig operatieplan voor dit doel van den Britschen opmarsch via Bel gië voorbereidde. Het was de afzonderlijke uitwer king van sinds lang tevoren vastgestelde groote gedragslijn. 2. Niet alleen het in Duitsche hand gevallen geheime bevel, doch ook de buitengewoon goed op gebouwde stelling, welke de Duitsche troepen hier moesten veroveren, bevestigden dat deze Britsche staf van verkenners in samenwerking met de Bel gische deskundigen de Schelde als een der voor naamste gevechtslinies hadden ontworpen. 8. Twee Engelsche divisies, later versterkt door resten van het Belgische leger, waren op deze linie samengebracht. 4. Bij deze divisies bevond zich o.a. ook het Royal Sussex Regiment, dat tot dusver door zijn optreden in Palestina bekend geworden was. Dit regiment bevond zich sinds den 23en Mei aan het front, sinds den 25en Mei was het echter verslagen, gevangen genomen of op dc vlucht. Niet op haar gemak. Op ondubbelzinnige wijze geeft het jeugdig menschenkind uiting aan zijn gevoelen ten opzichte van de vreedzame dieren, in wier midden het zich bevindt In het vorige stukje over Aelbertsbergh maak ten wij de veronderstelling, dat Graaf Willem I het Huys in steen liet herbouwen. Wij vroegen ons af, of het kasteel toen in den vorm van een rondeel of reeds in den vorm van een vierkanten steenen versterking werd herbouwd met een Donjon in het midden van het slotplein of dat de Donjon op een der hoeken der walmuren werd geplaatst. De moeilijkheid doet zich voor. dat vrijwel van Floris V tot aan de helft van de 16e eeuw de naam van Aelbertsbergh niet meer in de geschiedenis voorkomt en teekeningen er van niet zijn terug gevonden. De eerste officieele acte die wij weer vinden dateert van 12 Mei 1555, waarin vermeld staat dat Vrouwe Mary van Jutfaas getrouwd met Jonkheer Frans van Blommendaal aan Jonkheer Floris van Jutfaas voor de som van f 2000 Carolus- guldens verkocht heeft: „het Huys Blommendaal, een bouwhuis, de visseherij, een braambosch en land en zand". Het geheele bezit mag worden ge steld op 10 H.A. Uit deze acte is de gevolgtrekking te maken dat wel met volle zekerheid -fern worden aangenomen dat het kasteel ernstig in verval was, aangezien anders de verkoopsprijs belangrijk hoo- ger zou zijn geweest. Gelukkig vallen uit andere gegevens soms nog conclusies te trekken en in dit geval moeten wij verwijzen naar de Grafelijkheids rekeningen voor Kennemerland uit het midden dei- Me eeuw. Mogelijk hebben wij die gegevens wel te danken aan Floris Femmeszoon die in 1344 ge noemd wordt ..Bode van Aelbertsbergh" en aan wien behalve het toezicht op de wettelijke helm beplanting der duinen, ook het toezicht was op gedragen op het kasteel en de dienstluiden. Zoo lezen wij in de genoemde grafelijkheidsrekening dat het kasteel was een „Ridderhuys of „zale" voorzien van een „porte" en omgeven door een breede sloot". Voor de sloot was een „klokhuis" en in de nabijheid daarvan een met riet gedekte stal. Deze omschrijving doet ons denken aan het kasteel Rodenburg en aan Brederode en niet aan een rondeel uit het begin van 1200, hoewel cat na de vernieling in 1204 te verwachten was. Wij moeten hieruit de gevolgtrekking maken 'dat de gegevens uit bovengenoemde rekening betrekking hebben op een gebouw, dat het rondeel heeft vervangen, zoo als in vele gevallen met de ronde burchten in de 14e eeuw heeft plaats gevonden. Waar aan dit Rid derhuis den naam van „Zale" wordt gegeven, moet het bestaan hebben uit een rechthoekig vierkant terrein aan alle zijden door een zwaren walmuur omgeven. Die muren waren voorzien van een „weergang" door kanteelen beschermd. Die kan- teelen bestonden uit een borstwering van onge- eer 60 c.M, hoogte. Op die borstwering stonden de tinnen. Hoewel de open ruimte bij de rordee- len ongeveer gelijk was aan de tin, werd later de tin ongeveer 1 M. hoog opgetrokken bij een breed te van 2 M. In deze steenmassa werd in het mid den een sleuf uitgespaard van 90 c.M. hoogte op 40 c.M. boven de weergang beginnende bij een breedte van 20 c.M. Die sleuven dienden speciaal als schietgat voor de boogschutters. Onder de weergang werden in de muren schietgaten aange bracht, die in het midden van een 60 c.M. insprin gende nis werden geplaatst. Bij dit kasteeltype stond een Donjon ongeveer in het midden van het terrein, of op een der hoeken van de nwren. Ge zien de kelders die vorig jaar zijn gesloopt mag worden aargenomen dat de Donjon op een dei- hoeken stond. Wij weten namelijk dat de kelder bestond uit twee achter elkaar geplaatste vertrekken door een tusschenmuur gescheiden, hetgeen vrijwel over eenstemt met de kelders van de Donjon van Bre derode. In 'een der muren was een groote halfronde nis met een schietgat. Dit is dus aan den buiten muur van het kasteel geweest. Wij lezen verder in de omschrijving dat het kasteel voorzien was van een „porte". Wanneer wij dit vergelijken met Bre derode dan heeft ook Aelbertsbergh een voorpoort gehad. Volgens de beschrijving was het geheel om geven door een breede sloot. Hieruit kunnen wij niets anders lezen dan dat het kasteel door breede grachten was omringd. De verschillende torens wa- en gedekt met leien zooals in dien tijd gebruikelijk was, terwijl de rekening tevens aangeeft dat de raamnissen voorzien waren van glasruiten. Een luxe welke alleen bij grafelijke woningen toen nog pas voorkwam. Buiten de grachten stonden de met et gedekte stallen naast de kapel van Petronella, waarbij de bedienende kapelaan zijn wohing had. Naast de stal stond het „klokhuis". Vermoedelijk moeten wij hieruit begrijpen een luiklok die in een afzonderlijken stoel buiten de kerk was geplaatst zooals tegenwoordig nog bij enkele kerken in Ne derland het geval is. Dagelijks werd deze klok ge luid ten behoeve van de kapel en kapelaan. Tal- looze keerer. was het een sein voor den graaf wan neer hij ter jacht getogen was in de duinen, of werd het dienstpersoneel geroepen. Erger was het wan neer de klok ..geklept" werd in tijden van gevaar en zonder twijfel heeft de oude klok haar plicht ge daan toen in 1351 Aelbertsbergh en Brederode ge lijk met vele andere Hoeksche kasteelen werden ingenomen en vernield, tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten. Althans moet het een der gelijke vernieling van het oude rondeel zijn, die aanleiding gaf tot den bouw van het 14e eeuwsche kasteeltype met „zale" en „porte". Hoelang di*. kasteel intact is gebleven is moeilijk te zeggen. Ze ker is het dat omstreeks 1555 over een kasteel fei telijk niet meer gesproken kon worden en Ridder Frans van Blommendaal, die Meesterknape van de Houtvesterij van Holland was voor de luttele som van 2000 guldens van zijn stamhuis afstand deed, ten behoeve van Jonkheer Floris van Jutfaas, die getrouwd was met Jonkvrouwe Catharina Bitter. In 1591 kwam Floris van Jutfaas te overlijden. De erfgenamen die wegens schuld het goed van de hand moesten doen, deden het over aan den broer van Catharina, Jonkheer Herman Bitter v. d. Mersche. Hierna werd Aelbertsbergh van 1604 tot 1620 be woond door Nicolaas Suyker die de vervallen ge bouwen grootendeels herstelde en door een schitte renden tuinaanleg meerdere luister aan de overoude bezitting bijbracht. Opvolger werd omstreeks 1627 Lucas van Valkenburg, die eveneens belangrijke verbeteringen aanbracht. Het is vermoedelijk Nico laas Suyker geweest, die tijdens zijn groote verbou wingen het bekende opschrift „Hic Quondam Hol- landaise Curia" (Hier was eertijds het Hof van Holland) in steen liet beitelen, met welk foutief opschrift Suyker zijn hofstede een hooger cachet wenschte te geven. Na Valkenburg ontbreken ons de naam van een paar opvolgende eigenaars. Bij het begin van de 18e eeuw was zekere Jurriaans eigenaar. Hij heeft op het terrein twee garenblee- ken aangelegd, hetgeen wel een enorme degradatie was van het oude lusthof. Ook dit was niet in staat den achteruitgang te weren. In 1745 verkocht hij het geheel vervallen huis van Bloemendaal met boer derij, landerijen, moestuin visseherij, vijvers en 2 bleeken, alles samen 10 H A. voor de som van 5000,Eigenaar werd Albertus Lippens, die in 1746 de ruïne van het kasteel tot den grond liet afbreken met uitzondering van de dubbele kelders. Waarschijnlijk is het gebouw dat in Zegepralend Kennemerland wordt afgebeeld en dat van Roch- mans in Lud. Srriid's Schatkamer der Nederland- sche Oudheden, dezelfde boerderij die in 1746 door Lippens is gespaard. Wij meenen met recht de navolgende dichtregels uit Van Lennep en Hofdijk te mogen aanhalen: Ach! de praal dier gewelven verzonk in den brand Van de toortsen, door moedwil geheven, En de baatzucht vernielde met schenzieke hand Het geringe nog overgebleven. Santpoort. J. S. VISSER. Kirk heeft geen missie te Rome. Mededeeling van Huil. Het D. N. B. verneemt uit Washington: In zijn persconferentie heeft de minister van buitenlandsche zaken. Huil, geruchten, volgens welke de Amerikaansche troepen aan de Mexi- caansche grens versterkt zouden zijn, tegenge sproken. Hij zeide voorts dat men Ecuador nieuwe onderhandelingen met betrekking tot een gemeenschappelijke verdediging van het Panamakanaal begonnen zijn. Naar aanleiding van het bericht dat de zaak gelastigde te Berlijn, Kirk, zich naar Rome be geven heeft, zeide Huil dat Kirk zeer overwerkt was. Het departement van buitenlandsche za ken heeft er op aangedrongen dat hij van tijd tot tijd vier of vijf dagen met verlof zou gaan om rust te nemen. Huil zeide niet te weten waar Kirk zijn verlof dooi'brengt. In ieder geval heeft hij geen opdracht voor een missie te Rome. Duitsche pers over gruwelberichten. BERLIJN, 28 Mei. (D.N.B.) De Duitsche bladen houden zich heden opnieuw bezig met de talrijke gruwelberichten. welke door de vijanden van Duitschland verspreid woi'den. Het doel van deze ophitsing, zoo schrijft de „Berliner Lokal Anzeiger" is om tot eiken prijs hulp van andere volken te krij gen en de bevolking in België en Frankrijk aan te zetten tot een wilden strijd tegen de Duitsche sol daten, teneinde de Duitsche weermacht moeilijkhe den te bereiden. De „Berliner Börsen Zeitung" wijst in dit verband op het vermoorden van Duitsche vliegers door Fran sche soldaten en constateert ten aanzien van deze schending van het volkenrecht dat generaal-veld- maarschalk Goering heeft aangekondigd elk afzon derlijk geval te zullen laten onderzoeken, teneinde daaruit de noodige gevolgen te trekken. In tegenstel ling tot den vorigen oorlog, zoo schrijft de „Völki- scher Beobachter", is Duitschland zijn tegenstander ook de baas op het gebied van de oorlogvoering met het geschreven en gesproken woord. De Duitsche opheldering werkt met onweerlegbare feiten en ze kere bewijzen. Amerikaansche gezant in Canada. Moffat benoemd. WASHINGTON. 28 Mei. (D.N.B.) President Roo sevelt heeft den leider der Europeesche afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken. Jay Moffat, tot gezant in Canada benoemd, als opvolger van Cromwell, dien de democratische partij in New Jersey onlangs candidaat maakte voor den senaat. „Duitsche wapenen beheerschen het Kanaal". Het optreden der „Schnellboote". BERLIJN, 28 Mei. (D.N.B.) De Duitsche bladen schenken groote aandacht aan het be- richt van het opperbevel der weermacht, vol gens hetwelk Duitsche „Schnellboote'' een Brit sche torpedojager en een vijandelijke duikboot voor Oostende resp. Den Helder vernietigd hebben. Onder het opschrift „Duitsche wapenen beheer schen het Kanaal" herinnert de „Berliner Börsen- zeitung" er aan dat reeds tevoren, tijdens het groote Westelijke offensief, twee vijandelijke tor pedojagers en een hulpkruiser door Duitsdie „Schnellboote" vernietigd zijn. Deze kleine torpdeo-motorbooten, die nu dank zij den Duitschen opmarsch hun steunpunten zeer dicht bij den vijand kunnen kiezen, hebben dus reeos bij het begin der operaties bewezen, zoo ver volgt het blad, wat zij zoo dicht voor de Engel sche oorlogshavens aan den zuidelijken uitgang van de Noordzee kunnen presteeren. Men rekent de „Schnellboote" tot de „kleine strijdmiddelen" van den oorlog ter zee. Doch juist voor hen biedt het. Kanaal een uitstekend arbeidsveld en dat be gint de Britsche zeemacht reeds nu al hai'd te voelen. Daarbij komen voor de Engelsche schepen ook nog de gevaren, waaraan zij door beschieting van land uit zijn blootgesteld. Aan de zee-engte, welker breedte bij Calais slechts 35 of 36 kilometer be draagt. Opvallend zijn ook de successen, die een Duitsche luchtdoelbatterij en zelfs een pantser- gevechtswagen, welks taak nu juist niet zeegevech ten zijn, tegen vijandelijke torpedojagers heeft behaald. De Engelsche commandanten hadden blijkbaar nog niet begrepen dat het thans niet meer is „Engeland verspert het Kanaal" doch dat het Kanaal thans onder de versperring van de Duit sche wapenen staat. Zeister politie wordt overstelpt met gevonden voorwerpen. Mede ten gevolge van het verzoek van de politie te Zeist, gevonden voorwerpen, van welken aard ook, onverwijld naar het politiebureau te brengen, raakt, naar het U.D. vertelt, de afdeeling gevonden voorwerpen overbelast. Bij honderdtallen zijn reeds rijwielen aange bracht, terwijl het aantal motorfietsen, goederen van allerlei aard en zelfs auto's in haastig geïm proviseerde opslagruimten zijn ondergebracht, waar een aanwas valt te constateeren, welke met eenige verbijstering doet afvragen, waar men met dezen vloed van verloren spullen uiteindelijk heen moet. Het zoeken naar een fiets begint bedenkelijk te lijken op het zoeken van een naald in een hooiberg en uit den reeds rijendikken fietsenstroom wordt het al moeilijker, nog eenig bijzonder kenmerk aan een bepaald rijwiel te ontdekken. Er is vraag naar verloren eigendom, doch er is beduidend meer aanbod en langzamerhand ont staat er een situatie, waar, zoowel in letterlijken als figuurlijken zin niet meer uit te komen is. Een riante veiling ten bate der gemeentekas zal mis schien de oplossing moeten brengen, tenzij men volgens de geldende bepalingen drie jaar wil wach ten, om de reusachtige vondst aan de onderschei dene gelukkige vinders plichtmatig ter hand te stellen. Colorado-kever weer waargenomen. Bestrijding dringend noodig. WAGENINGEN 28 Mei. De plantenziekekun- dige dienst te Wageningen schrijft ons: Aangezien de coloradokever in het zindelijke deel van ons land wederom waargenomen is en de uit roeiing van dit insect thans meer dan ooit van het grootste belang voor onze aardappelcultuur ge noemd moet worden, verzoekt de plantenziekte- kundige dienst te Wageningen alle aardappelver bouwers dringen van nu af aan zoo regelmatig mo gelijk hun aardappelgewas op de aanwezigheid van deze kevers of de larven ervan te onderzoeken. De kever is 1 c.M. lang, ovaal van vorm met gele dekschilden, waarop 10 overlangsche zwarte strepen. Waar men een- of meer kevers vindt., moet aan de onderzijde der aardappelbladeren gezocht worden naar de oranje gele eihoopjes. die daar dan kunnen voorkomen. De larven zijn donker oranjerood gekleurd. Zij vreten evenals de kevers gaten in de bladeren, wat. §ls zij grooter geworden zijn en als er veel voorkomen, zeer ernstige beschadiging kan ver oorzaken. Wie een of meer kevers vindt, moet deze onmid dellijk dooden om verspreiding te voorkomen en verder van zijn vondst mededeeling doen ten ge meentehuize of aan de politie met nauwkeurige ver melding van de plaats. De verdere bestrijdingsmaat regelen zullen dan ten spoedigste door de ambtena ren van den plantenziektekundigen dienst genomen worden. In gevallen, waarin men twijfelt, kunnen bij den plantenziekekundigen dienst te Wageningen en bij de ambtenaren van dezen dienst, zoomede bij vele andere ambtenaren van voorlichtingsdiensten en onderwijs, inlichtingen gevraagd worden. Aardappeltelers, op uwe medewerking bij de op sporing en uitroeiing van den coloradokever wordt gerekend. Let op den coloradokever. (A. N. P.) Balkon en gevelversieri ng. Het is thans de geschiktste tijd voor het in orde brengen der balkon- en gevelversiering. Ten platte lande, waar men meestal over voldoende tuin- ruimte beschikt wordt hieraan niet veel gedaan, maar in steden kan men 's zamers vaak mooie staaltjes van balkon- en ge vel versiering bewon deren. Hoewel wij er direct aan toevoegen, dat deze wijze van beplanting nog lang niet algemeen is. Hoeveel mooier en aantrekkelijker kan het stadsbeeld zijn wanneer gevels en balkons 's zomers met daarvoor jgeschikte gewassen waren versierd. Hier komt nog bij, dat vele stadsbewoners haast geen tuinruimte hebben om bloemen te kweeken, terwijl ze toch zooveel van planten houden. Welnu, gevel en balkon bieden gelegenheid om ook, zij het op bescheiden schaal, de liefhebberij voor het kweeken van bloemen te bevorderen. Zooals te begrijpen valt is het niet onverschillig, of men op het Noorden, het Zuiden, het Oosten of het Westen woont. Hij, wiens huis op het Noorden staat, neme bijv. niet een prachtig begroeid bal kon op het Zuiden ter navolging, dit zou onge twijfeld op niets dan teleurstelling uitloopen. Zon- minnende planten doen het doorgaans in de scha duw niet best. Omgekeerd gaat het beter daar vele schaduwplanten ook op zonnige plaatsen nog goed gedijen. Zeer veel hangt dus van de plaatselijke omstandigheden en van een geschikte plantenkeuze af. Men bepale daarom zijn keus niet in de eerste plaats wat mooi is, doch door wat geschikt is, want dan krijgt men juist wat goeds. Voor het versieren van balkons en gevels heeft men drieërlei soorten van gewassen noodig, n.l. klimplanten, hangplanteri en bloemplanten. Voor hangplanten is het niet bepaald noodzakelijk dat ze fraaie bloemen geven, maar wel, dat ze weel derig groeien en veel blad hebben. Een paar mooie en zeer geschikte klimplanten zijn wingerd en kleinbladerige klimop. Beide klimmen zonder hulp tegen de muren op, laatstgenoemde behoudt ook 's winters haar blad. Op beschaduwde plaatsen kan men ook met succes van kamperfoelie gebruik maken, terwijl op zonnig gelegen plaatsen de eenjarige pronk- erwten (Lathyrus) alle aanbeveling verdienen, evenals Oost-Indische kers (Tropacolum), Cobaea, enz. Als mooie hangplanten kunnen, genomen worden maagdepalm, Oost-Indische kers, bonte Hondsdraf, muurleeuwenbekjes, penningkruid, hangende cam panula. hanggeranium, Petunia, enz. Bloemplanten zij er te kust en te keur bijv. Pelargoniums in vele soorten en kleuren, margrie ten, heliotroop, fuchsia, begonia, petunia, reseda etc. Voor meer bescheiden beurzen zijn er de een jarige zaaibloemen in schier oneindige verschei denheid. Om maar enkele te noemen, Phlox, gouds bloem. Afrikaantje, Zinnia, Clarkia, Viooltje, etc. Eigenlijk kan men als balkonversiering elke plant gebruiken, die mooi en langdurig bloeit. Het hangt er maar van af, of men de planten goed weet te kiezen en te groepeeren en toewijding heeft om ze te verzorgen. Hofmeester K. berust in zijn vonnis.; Zaak wordt niet verder behandeld. AMSTERDAM, 28 Mei. Naar wij verne men heeft de hofmeester K„ die wegens dood slag, gepleegd op zijn vrouw, tot vijftien jaar en zes maanden gevangenisstraf was veroor deeld, het hooger beroep, dat hij had aange» teekend, ingetrokken. Ook de officier van justitie mr. De Blécourt, heeft het appèl inge trokken. Verdachte heeft dus in het vonnis berust en deze strafzaak zal dientengevolge niet voor het gerechtshof worden behandeld. EXAMENS. STUURLIEDENEXAMEN a 's GRAVENHAGE 27 Mei. Geslaagd voor 3en stuurman groote handelsvaart de heeren: J. Klok, H. R. v. Mechelen en M. Moens. HERDENKINGSDIENST VOOR DE GEVALLENEN In de Groote Kerk (Gr. Markt) te Haarlem zal Woensdagavond 29 Mei 89 uur een godsdienstig samenzijn plaats vinden van interkerkelijk karakter tot herdenking van dc in den strijd gevallenen. Achtereenvolgens zullen spreken: ds. G. J. Waar denburg, Ned. Herv. pred., res. veldprediker ds. W. G. G. Beerekamp, res. veldprediker ds. F. Dressel- huis en ds. W. Spliethoff, Ev. Luth. pred. De samenkomst is bedoeld voor alle belangstel len. zoowel militairen als burgerij. Er zal gecollecteerd worden voor nagelaten be trekkingen en wederopbouw van verwoeste ge bieden. DE VERKOOP VAN HOUT. Uit het opschrift van het A. N. P.-bericht over den verkoop van hout (opgenomen in ons blad van j.l. Donderdag) zou men kunnen opmaken dat voor allen houtverkoop vergunning noodig is. De hout handel verzoekt ons ter verduidelijking er op te wijzen, dat uit het bericht zelf bleek, dat voorloopig daarvan vrijstelling verleend is behalve voor den verkoop van hout dat noodig is voor nieuwbouw. DR. J. G. GEELKERKEN A.s. Zondag herdenkt dr. J. G. Geelkerken, predi kant bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Am sterdam-Zuid, den dag waarop hij voor 25 jaar pre dikant werd in de hoofdstad. De herdenking zal dr. Geelkerken beperken tot het spreken van een kort gedachteniswoord a.s. Zon dagmorgen in de Parkkerk te Amsterdam. KIND TE WATER Maandagmiddag is een vierjarig jongetje tijdens het spelen in, het water van de Westergracht te Haarlem geraakt. De soldaat H. van der Kolff, die in de nabijheid was. sprong gekleed te water en wist het kind op het droge te brengen. Omstanders brachten het jongetje naar de ouderlijke woning aan de Lourens Costerstraat. WIELRIJDSTER GEVALLEN Een 59-jarige wielrijdster verloor Maandagmiddag in de Kruistochtstraat te Haarlem de macht over het stuur, waardoor zij viel. Zij brak haar rechterpols. Door leden van den Ongevallendienst werd zij ver bonden: vervolgens werd zij per taxi naar het Sint- Elisabeths Gasthuis vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8