Haarlem's Dagblad Lot der Fransche legers in Artois bezegeld. Regeling civiel gezag. Post naar Ned. Indië en Amerika. 0 Aciikeiett- Het Landsbestuur. Rijssel veroverd Indisch contact. Ramen mogen weer open. Het tempo OPTICIEN KEIP 57e Jaargang No. 17467 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM TJonderüag 30 Mei 1940 'Abonnementen per week ƒ0.25, per maand 1-10» per 3 maanden ƒ3.25. franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. -RGATE Lvqg5lflG? 'AMSGATE ASHFORD DOVER; ,N/euwpoart DUINKERKEN- IGrave/iress MarquiseS J^rlortrijk Guéeriarüe oTOURCOING •"'RÓUBAIX ,ST Martin RIJSEL Montr tuil [Béthunt iATRECH" (VALENCIENNES iAbbeville »Doultens (KAMERIJK fe Tréport ■HOOFDSPOOR' WEGEN^^ Albert Peronne [STOUENTIN Het woord is aan Douwes Dekker: Het hart van den arbeider groeit niet van het loon, maar van den arbeid, die het loon verdient. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. Met in gang van heden is het hoogste gezag in civiele zaken in het bezette gebied van Nederland uitsluitend op den Rijkscom missaris overgegaan. In verband hiemede werden de secre tarissen-generaal der departementen heden door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart in zijn ambtsgebouw ontvangen. De Rijkscommissaris zette hun uiteen, welke opdracht hij van den Führer heeft ontvangen en verzocht hun mede werking. De secretarissen-generaal hebben met toestemming van den Nederlandschen opperbevelhebber van land- en zee macht, hun medewerking toegezegd. (A.N.P.) Waarschuwing van het P. W. N. Waterverbruik moet tot het strikt noodige worden beperkt. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland (P.W.N.) herinnert er de ver bruikers van leidingwater in het voorzieningsge- bied van het P. w. N. aan. dat. het ten strengste verboden is, water te verspillen of te gebruiken, voor een ander doel. dan waartoe een abonne ment is aangegaan. Met name wordt er gewezen op het ongeoorloofde van tuinbesproeiïng zonder abonnement voor die bespoeiïng. De directeur van het P. W. N. doet voorts een beroep op de medewerking van de abonnen- ten om het waterverbruik in het algemeen en de besproeiing van tuinen in het bijzonder tot het strikt noodige te beperken en die besproeiing bij voorkeur alleen met gieters te doen geschic- den. Vordering van vrachtauto's. Te Haarlem 122 stuks gerequireerd. Ten behoeve van het vervoer en de verzorging van vluchtelingen in België heeft de Duitsche over heid gedurende acht a tien dagen de beschikking noodig over een aantal vrachtauto's met een totaal laadvermogen van 12.000 ton. Op pag. 4 vindt men daarover nadere mededeelingen. Wij hebben bij de Verkeersinspectie te Haarlem die met de vordering hier ter stede belast is, ge ïnformeerd naar den gang van zaken te Haarlem. Men deelde ons mede, dat gisteren 122 wagens zyn aangeboden. Voorloopig schijnt dit voldoende, zoo dat voorshands niet meer auto's zullen worden aangekocht. De wagens werden geparkeerd op het veld voor het Paviljoen in Den Hout. Op onze vraag, of ook de kleine bestelwagens, die vele ondernemingen e.d. in bedrijf hebben, onder de vordering vallen, antwoordde men ons bij de verkeersinspectie ontkennend. Het gaat hier uitsluitend om wagens met een belangrijk laad vermogen, in elk geval boven de twee ton. Brieven en briefkaarten kunnen verstuurd worden. Met ingang van heden kunnen weer briefkaarten en brieven naar Ned. Indië en de Vereenigde Sta ten van Noord Amerika worden gezonden. Ten postkantore kon men ons niet mededeelen, of het gebruik van vreemde talen is toegestaan. Men zal totdat nadere mededeelingen hieromtrent vol gen dus goed doen, zich uitsluitend van de Ne- derlandsche of Duitsche taal te bedienen. Voor Ned. Indië en natuurlijk ook voor Ame rika geldt het buitenlandsche posttarief. HEDEN: 8 PAGINA'S.. R. P.: Het landsbestuur. pag. 1 Flitsen: Levensmomenten. pag. 3 B. K.: In moeilijke tijden. pag. 5 H. D. Vert.: „Verzachtende omstan digheden". pag. 7 J. B. Schuil: Het afgeloopen tooneel- seizoen te Haarlem. pag. 7 j De ambtsaanvaarding door den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijks minister dr. Seyss-Inquart, die Woensdagmiddag in de Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage plaats had, beduidt de intrede van een nieuwen be stuursvorm. Immers sinds 14 Mei, den dag van de capitulatie van onze weermacht na moedigen strijd tegen groote overmacht stond het bezette Nederland onder Duitsch militair bestuur. Gisteren nu droeg de Duitsche militaire opperbevelhebber zijn burgerlijke bestuursbevoegdheden aan dr. Seyss-Inquart over, die een proclamatie uitvaardig de waarin hij verklaarde, het hoogste regeerings- gezag in burgerlijke aangelegenheden in Nederland op zich te nemen. Den tekst van die proclamatie heb ben wij reeds in ons vorige nummer gepubliceerd. In dit nummer vindt men den volledigen tekst van de rede die dr. Seyss-Inquart bij zijn ambtsaanvaarding hield ter uiteenzetting van de beteekenis van zijn feacht. En tevens de korte toespraak waarin ge neraal der luchtmacht Christiansen de hem door generaal Von Falkenhausen Overgedragen militaire souvereine rechten als bevelhebber van de Duitsche weermacht in de Nederlanden aanvaardde. De bestaande samenwerking met de Nederland sche overheidsinstanties zal, naar uit de rede van dr. Seyss-Inquart blijkt, ook onder den nieuwen vorm van landsbestuur blijven bestaan en hiervan getuigde ook tijdens de ceremonie in de Ridderzaal de aanwezigheid van de Nederlandsche secretaris sen-generaal, waarnemende hoofden der regeerings- departementen. Gistermorgen zijn zij allen door den Rijkscommissaris ontvangen, die voor hen de op dracht uiteenzette die hij van den Führer ontvangen heeft en hun medewerking verzocht. Deze medewer king hebben zij met toestemming van den Neder landschen Opperbevelhebber van Land- en Zee macht, generaal Winkelman, toegezegd. Zooals uit de gisteren gepubliceerde proclamatie van den Rijkscommissaris al bleek is het voorne men, in den bestaanden gang van zaken in Ne derland slechts in zooverre in te grijpen als de ge geven bijzondere omstandigheden noodzakelijk ma ken. Bij dp maatregelen ter verzekering van de openbare orde en ter beveiliging van het openbare leven is dr. Seyss-Inquart voornemens het tot dus ver geldende Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht te doen blijven, zooals reeds gezegd bij de uitoefening van het bestuur gebruik te maken van de Nederlandsche autoriteiten en de onafhanke lijkheid van de rechtspraak te waarborgen. Waar tegenover hij de verwachting uitspreekt dat alle in actieven dienst zijnde Nederlandsche rechters, amb tenaren en beambten zijn tot dit doel uitgevaardigde verordeningen nauwgezet zullen nakomen en dat het Nederlandsche volk met begrip en zelfbeheersching deze leiding zal volgen. Van veel belang was de verklaring omtrent den economischen invloed dien de oorlogsomstandighe den ook in Nederland op bepaalde gebieden zullen doen gelden. De Rijkscommissaris verklaarde, dat hij er naar zal streven dat het Nederlandsche volk niet in ongunstiger levensomstandigheden komt te verkeeren dan in den gegeven toestand noodzake lijk is. En hij voegde daar verderop in zijn rede aan toe: Het Nederlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voortvloeit, in staat zijn zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst te verzekeren. De lezing van den volledigen tekst van dr. Seyss- Inquarfs rede in dit nummer zal ieder een duidelijk beeld geven van de beginselen volgens welke de nieuwbenoemde Rijkscommissaris zijn taak ten uit voer zal brengen. Die nauwkeurige lezing zij aanbe volen. En enkele passages worden hier nog geci teerd: „Wij komen niet hier om een volkskarakter in het nauw te brengen en te vernielen en om aan een land de vrijheid te ontnemen" „Wij willen dit land en zijn bevolking noch im perialistisch in het nauw drijven, noch aan dit land en volk onze politieke overtuiging opdringen. Wij willen ons in ons optreden alleen laten leiden door de noodzakelijkheid van den huidigen bijzonderen toestand." „Als eerste handeling in mijn functie van Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden gelast ik de oprichting van een Fonds voor den we deropbouw. In dit fonds zullen alle bedragen vloeien, die in de openbare begrooting na dekking van de noodige uitgaven en van de op het land rustende verplichtingen, bespaard of als aanvulling kunnen worden opgebracht. Met name zal ik gelasten, dat na afweging van de belangrijkheid, aan de verschaf fing van middelen voor deze herstelwerkzaamheden dezelfde plaats wordt ingeruimd als aan de verrich tingen, waarop de Duitsche weermacht en het Duit sche bestuur in dit land recht hebben." Er zij aan herinnerd dat de Rijkscommissaris ook woorden van waardeering uitte aan het adres van onze soldaten wegens hun optreden in den strijd en aan de burgerbevolking voor haar gedrag in zeer moeilijke omstandigheden. De rede van den Rijkscommissaris opent het vooruitzicht dat in den nieuwen bestuursvorm goed en belangrijk werk van opbouwende strekking tot stand zal kunnen worden gebracht en dat dit ge schieden zal in nuttige samenwerking met de Ne derlandsche bestuursorganen en ambtenaren, ten bate van de bevolking. Er is veel op te bouwen en te organiseeren: wie daartoe medewerkt dient zijn medemenschen en het algemeen belang. Evenals de handhaving van volkomen orde en rust dat doen. Het Nederlandsche volk heeft zijn waardigheid zoowel als zijn zelfbeheersching en goeden wil onder de omstandigheden, waarin het is komen te verkee ren, getoond. Wij twijfelen er niet aan dat het die eigenschappen en opvattingen van zijn taak zal blyven toonen. R. P. Du itsch legerberich t Door snellen stoot in Vlaanderen werd Oostende veroverd en Dixmuiden bereikt, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Mei, (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het lot van de Fransche legers in Artois is bezegeld. Zijn tegenstand in het gebied ten zuiden van Rijssel is ineengestort. Het Engel- sche leger, dat in het gebied van Dixmuiden, Armentières, Bailleul en Bergues, ten westen van Duinkerken samengedrongen is, gaat door onze concentrischen aanval eveneens zijn ver nietiging tegemoet. Door een snellen stoot in Noord-Vlaanderen werd Brugge gepasseerd, Oostende veroverd en Dixmuiden bereikt. Aan den Yser en het Yserkanaal, ten noorden van Yperen levert de vijand nog wanhopigen tegenstand. Op het gedenkteeken van de Duit sche jeugd bij Langemarck, het tooneel van den heldhaftigen strijd in 1914, waait de Rijksoorlogsvlag. Rijssel is door een aanval van het oosten en westen uit bereikt. De stad werd veroverd. In een vanuit -hét westen komenden opmarsch is Armentières bezet. Bij Bailleul wordt nog gestreden. Ten oosten van Cassel werd de versterkte Fransche grensstelling door broken en de Belgische grens bereikt. Bij Wormhoudt zijn nog gevechten aan den gang. Het Duitsch luchtwapen bestookte op 28 Mei terugstroomende colonnes van allerlei soort, troe penverzamelingen en pantserwagens. Tijdens be wapende verkenningsvluchten voor de Belgisch- Fransehe kust en in het Kanaal werden drie tor pedojagers, twee transportschepen en twee vracht schepen met bommen bestookt en zwaar bescha digd. In het middelste gebied van de Noordzee werd een vijandelijke onderzeeër door een bom- treffer tot zinken gebracht. De vernietiging van een andere duikboot is waarschijnlijk. Aan Duit sche „Schnellboote" is het gelukt, niettegenstaande de ongunstige weersomstandigheden, voor de Belgi sche Kanaalhaven Nieuwpoort wederom een naar Engeland vluchtende groote vijandelijke torpedo jager door een torpedo tot zinken te brengen. Aan het zuidelijk front werden afzonderlijke acties der vijandelijke infanterie met pantserwagens af gewezen. De verliezen van den vijand bedroegen op 28 Mei in totaal 24 vliegtuigen, waarvan 16 bij luchtgevechten en acht door de luchtdoelartillerie werden neergeschoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. Kapitein Mölders bevocht zijn twintigste luchtzege. Het aantal neergeschoten vliegtuigen door de luchtdoelartillerie is. volgens meer nauwkeurige gegevens in den tijd van 16 tot 25 Mei, van het reeds bekendgemaakte getal van 100 tot 265 gestegen. Het totale aantal vliegtuigen, dat sedert 10 Mei door de luchtdoelartillerie om- laaggeschoten werd, bedraagt thans 607. Boven dien vernietigde de luchtdoelartillerie in dezelfde periode 101 vijandelijke pantserwagens. In Noorwegen is gisteren de vijand, ondersteund door talrijke oorlogsschepen aan den ertsspoorweg geland en van het Noorden uit in Narvik binnen gedrongen. Duitsche strijdeenheden vielen de daar liggende vijandelijke zeestrijdkrachten aan. Een groot oorlogsschip kreeg midscheeps een zwaren treffer en staakte het vuren, terwij] er zich een sterke rook ontwikkelde. Drie kruisers en een torpedojager, alsmede een vrachtschip, kregen zware bom treffers. Bij Ankenes werden troepen, die ontscheept werden, met bommen bestookt. VERLOREN POSITIE DER INGESLOTEN TROEPEN. Het frontbericht van het D. N. B. van Woens dag luidt als volgt. Uit het nu reeds sedert dagen fel omstreden Vlaamsche gevechtsgebied snijden de Duitsche troepen door voortdurend door het luchtwapen nadrukkelijk ondersteunde aanvallen brok na brok weg. In een zeer nauwe ruimte tezamen gedrongen staat de tegenstander thans voor de keus zich over te geven of dood te bloeden in nutteloozen tegenstand. Door een vastbesloten doorbraak uit het oosten en westen naar Rijssel werd rondom een deel van den tegenstander ten zuiden van deze belangrijkste stad in Noord Frankrijk een ring gelegd. Op een gebied van ongeveer 20 K.M. in het vierkant zijn hier hoofdzakelijk Fransche troepen ingesloten. Op andere punten werden soortgelijke omsinge lingen tot stand gebracht. Er blijft van de tot dus verre ter beschikking staande gevechtsruimte der Franschen en Engelschen alleen nog het gebied over ten noorden van Rijssel tot aan de kust. Het is één. groot slagveld, dat van alle kanten door de Duitsche artillerie wordt bestreken. Op het oogenblik wordt nog fel gestreden. Onbekend met den waren toestand gelooven enkele troependeelen van den tegenstander nog dat zij een „terugtocht" moeten dekken. Maar ook slecht vliegweer kan hen niet helpen hun lot te ondergaan. Door een snellen opmarsch in Noord Vlaanderen kwamen de Duitsche troepen tot aan den User in de richting van - Duinkerken. Op de breedste plaats had het door den vijand nog bezette gebied een lengte van ongeveer 40 K.M., toen de berichten voor het legerbencht van heden gesloten werden. In- tusschen is de „afsnoering" van den vijand voort gezet. Duinkerken ligt onder het vuur van de Duit sche zware artillerie, afgezien van de effecten der Dutische bommenwerpers. De haveninstallatie is vernield, een ontwijken via het Kanaal van daar uit in noemenswaardigen omvang is niet meer moge lijk. Duitsche vliegtuigen en snelle booten houden daar de wacht. Er kan voortaan weer post naar d'Oost, Zoo luidt de allernieuwste tijding, Hoevelen strekt dat niet tot troost En in de zorgen tot verblijding. Dat is den zakenman wat waard, Die aan zijn klanten en bedrijven, Daar aan den and'ren kant der aard, Zijn zakenbrieven weer kan schrijven. Maar veel meer nog voor 't ouderpaar, Dat hier zijn kroost heeft heen gezonden En dat, al is het schriftlijk maar, Straks het contact weer heeft gevonden. Hier geldt veel diepers dan plezier, Waarmee de tijding is vernomen. Dat zal een vreugd zijn, ginds en hier, Wanneer de eerste brieven komen. Een vreugd, zoo diep en intensief. Dat zij wel ongepeild moet blijven. Omdat zooiets niet in een brief En met geen pen is te beschrijven. P. GASUS Met inachtneming van eenige bepalingen. Wij vernamen van de politie te Haarlem, dat er geen enkel bezwaar meer bestaat tegen het 's avonds en 's nachts open laten staan van ramen. Die moeten alleen gesloten worden bij luchtalarm en bij het voorbijtrekken van Duitsche troepen. Ook moet er goed aan gedacht worden, dat er dan, bij voorbeeld bij het open waaien van gordijnen, zelfs niet het minste lichtschijnsel naar buiten uitstraalt. Ditzelfde geldt ook voor de ingezetenen van Heemstede. Te Bloemendaal heeft de beperkende bepaling nooit bestaan. Haarlemsche taxi's gaan weer rijden. Maar in beperkte mate. Naar wij vernemen, hebben besprekingen tus- schen het gemeentebestuur en de officieele in stanties tengevolge gehad, dat in beperkte mate rijvergunningen zijn verleend voor het luxe verhuurbedrijf de z.g. garage-taxi's. De vereeniging van garage-taxi-ondernemers, waarin nagenoeg alle ondernemers van dit be drijf in vereenigd zijn, heeft besloten dat alle wagens van één punt uit zullen rijden en wel Plein 33 waar de Taxi 13000 is gevestigd. Een ieder die dus gebruik moet maken van een taxi, kan zonder dit eerst bij de bevoegde in stanties aan te vragen, zich rechtstreeks tot deze onderneming wenden. Het verdient echter aanbeveling dat inwoners die gebruik kunnen maken van andere vervoer middelen slechts in dringende gevallen een taxi bestellen. AMERICAN CLUB ZONDAG A.S. weer DANSEN. 7.30—11 uur in „DE LEEUWERIK", KRUISSTRAAT. Entrée 0.50 pl. r. Leden korting. (Adv. Ingez. Med.) van dezen tijd vergt veel van Uw oogen. Daarom moet U wel voor oogen houden, dat voor Uw oogen het beste net goed genoeg is. Ga na Uw oogarts GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Weer 25 wielrijders geverbaliseerd. Wegens niet-rechts rijden. De politie te Haarlem heeft Woensdag tegen 25 wielrijders proces-verbaal opgemaakt, omdat zij in de binnenstad en op de drukke verkeerswegen niet Voldoende rechts hielden. In de Ridderzaal te Den Haag heelt de Duitsche rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart het burgerlijk rcgceringsgezag over het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsche gebied aanvaard. Een overzicht tijdens dc plechtigheid. (De bij deze gelegenheid uit gesproken redevoering vindt men elders in dit nummer.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1