EET NU GOEDKOOP KIP Keukenmeisje PALTHE - ALMELO BURGERLIJKE STAND De distributie van schoenen. H.B.^Verfellinj -> Adueiteeit -> Ut dit btad Vervoer gelegenheid 'tOpklapbeddenpaleis tt- Git VehfeoecLexeii A Is het regent.Hamilton MUZIEKSCHOOL A. ZWAAG CASTRICUMMER WILDHAL DONDERDAG 30 MEI 1940 H 'A' ARDE M'S DAGBtAD Het afgeloopen Tooneelseizoen te Haarlem. Abonnements- Volks- en Schoolvoorstellingen. Het tooneelseizoen, dat zich in September al zeer slecht liet aanzien, heeft zich veel beter gehouden dan de directie van onzen Stadsschouwburg had verwacht. Toen de abonnementenseries werden uitgeschreven, was de oorlog pas uitgebroken en niemand zal er zich over verwonderen, dat de be langstelling voor deze voorstellingen in die eerste oorlogsmaanden maar heel matig was. Voor de twee abonnementsseries schreven respectievelijk 339 en 355 per voorstelling in, wat ongeveer 150 per serie minder was dan de vorige jaren. Ondanks dezen tegenslag waren de financieele resultaten van het afgeloopen seizoen zooals de heer H. Deinum mij meedeelde toch niet slech ter dan de vorige jaren, wat vooral kwam door de grootere belangstelling voor vele „vrije" voorstel lingen, dat zijn de voorstellingen, welke buiten de abonnementen om worden gegeven. Vooral het groote succes van „Toontje heeft een paard ge- teekend", dat eenige keeren voor uitverkochte ïalen is gegaan, heeft veel goed gemaakt. Ook dit seizoen heeft de directie van onzen Stads 6chouwburg getracht zooveel mogelijk afwisseling in de abonnementsseries te brengen, zoowel wat de gezelschappen als de keuze der stukken betreft. In de eerste serie werden gespeeld door „Het Masker": Drie Meisjes op Avontuur. Het Centraal Tooneel: „Er was eens". Het Nederlandsch Tooneel: Ik ben zeventien jaar. Het Centraal Tooneel: De verstoorde Bruidsnacht Het Residentie Tooneel: Een Dokters Dilemma. Het Nederlandsch Toonel: Een Finsch Meisje. En in de tweede serie door: Het Centraal Tooneel: Het is er geen tijd voor. Het Nederlandsch Tooneel: Toen wij trouwden. Het Residentie Tooneel: 'n Kalme Bruiloft. Het Nederlandsch Tooneel: Mevrouw Warren's Bedrijf. „Het Masker", Gaslicht. Het Residentie Tooneel: In een smal straatje. In elke serie dus drie blijspelen, twee tooneel- spelen en één detectivestuk. Ook dit seizoen heeft onze Schouwburgdirectie twee series van zoogenaamde „populaire" abonne mentsvoorstellingen tegen volksvoorstellings- prijzen uitgeschreven. Voor deze voorstellingen was de belangstelling bevredigend. Voor de eerste serie, waarin werden gespeeld door: Het Ruys Ensemble Tour de France. Het Residentie Tooneel 'n Kalme Bruiloft. Het Masker Jeugd, hadden 442 abonnés ingeschreven en voor de tweede serie, waarin werden gegeven door: z Het gezelschap Saalborn-Parser Tobias triom feert. Het Residentie Tooneel 'n Kalme Bruiloft. Het Masker Jeugd. 435 abonnés per voorstelling. Een teleurstelling is de steeds dalende belang stelling voor de volksvoorstellingen. Kon men vroeger na de instelling van dit instituut doorgaans op 15 volksvoorstellingen per seizoen telkens voor stampvolle zalen rekenen, in de laatste jaren is dit getal steeds achteruitgeloopen en konden de entrees de kosten niet meer dekken. Het is dit jaar zelfs voorgekomen, dat bij een volksvoorstelling van een toch zeer goed stuk De Firma Monestiere in een voortreffelijke bezet ting van Het Residentie Tooneel niet meer dan 128 bezoekers kwamen. Iets beter bezocht waren de volksvoorstellingen van „De Rozenkrans" door De Vereenigde Schouwspelers en Grompie door het gezelschap Saalborn-Parser, maar op deze beide avonden was onze Schouwburg toch ook nog niet half vol. De directie heeft het daarna nog eens ge probeerd met contact te zoeken met de vakvereeni- gingen en onze schouwburg was toen beter bezet er waren 556 bezoekers wat waarschijnlijk ook komt door de gelukkige keuze van het stuk, n.l. „Ik ben zeventien jaar." Zoo teleurstellend als het verloop der volksvoor stellingen is, zoo verblijdend is de steeds groeiende belangstelling voor de schoolvoorstellingen, sinds dtze geheel zijn gereorganiseerd. Ook dit seizoen was de toeloop voor de schoolvoorstellingen zoo groot, dat onze schouwburg op beide voorstellingen te klein bleek te zijn. Bij de opvoering van „De Ernst van Ernst" door Het Residentie Tooneel be droeg het aantal bezoekers 761, voor De Pickwick- Club eveneens gespeeld door Het Residentie Tooneel hadden zich niet minder dan 1115 jonge lui aangemeld, zoodat twee schoolvoorstellingen op één dag konden worden gegeven. De afdeeling Haarlem van Het Nederlandsch Tooneelverbond bood dit seizoen haar leden weer twee opvoeringen aan en wel van „Schoppen Aas" door Het Ruys-Ensemble en „Spel van Liefde en Dood" door het Nederlandsch Tooneel. Iets nieuws in dit seizoen waren de vijf matinees tegen „eenheidsprijs", welke de Vereeniging voor Huisvrouwen heeft georganiseerd. Deze middag- Voorstellingen werden een groot succes. Onze schouwburg was telkens uitstekend bezet en dank zij de keuze der stukken liet ook het artistieke suc ces niets te wenschen over. Het zeer bevredigend bezoek van deze voorstel lingen tegen een niet te hoogen eenheidsprijs wijst in een richting, welke men ook in de toekomst mis schien zal kunnen inslaan. Want dat ook in den komenden tijd het publiek behoefte zal hebben aan goed tooneel staat bij mij vast. Het is aan de direc ties van de schouwburgen zoowel als van de gezelschappen om alles in het werk te stellen het publiek daartoe in de gelegenheid te stellen. J. B. SCHUIL. HAARLEM 30 Mei 1940 Bevallen: 29 Mei, W. J. M. Goemansvan Leeu wen, z.; A. J. te BeestHulst, d,; 30 Mei, M. van ZiltBurger, d.; C. DoezieZwitser, d. Overleden: 29 Mei, H. D. SonnemansRemmé, 41 j., Rustenburger laan; P. Blankensteinde Vries, 60 j., van 't Hoffstraat; D. Maagendans, 66 j., Timor- straat. Ondertrouwd: 29 Mei, P. Zut en H. J. Hermsen, 30 Mei, H. Groot en M. M. F. A. Randoe: B. E. Ver- kooij en M. J. Jongejans; J. Gaus en F. Kuipers. Gehuwd 29 Mei: A. C. H. Wolvers en W. H. v. d. Stoop. J. H. Mosseveld en S. H. Hiel. M. M. Koopman en M. B. Bus. G. C. J. Keur en A. M. C. Traksel, J W. A. J. Goddijn en H. J. M. Wiggers. M. Meijer en C. P. Kerkman. J. W. Spiering en J. M. C. van der Weijden. W. L. Neijte en J. P. Willems. H. Funcke en O. Kerkhofs. C. Bronkhorst en P. C. Smit. G. C. v. d. Wal en J. N. Rubeling. M. Jansen en A. M. Moerkerk. G. Flipphi en M. A. v. d. Veek. H. J. Rozen- hart en M. van Dijk. G. S. Straathof en S. Hoen derdos. J. van der Pol en H. J. Heerer.s. E. J. Hazevoet en J. van den Haak. G. Uittenbo- faard en E. J. Meijer. G. J. van der Veldt en J. van Hemert. J. Deen en T. Bont. B. Zuuren- donk en C. J. Zedel. L. Keur en J. van der Schaar. J. A. G. Dekker en J. van Dijk J. J. van Maris en C. Vuijst. G. H. C. Budding en E. T. Bout. H. C. J. Hoegen en J. Vermaas. M. Mulder en.I. M. H. de Hart. 30 Mei: A. van Veller en B. J. Franken. AMSTERDAM 29 Mei. Sedert eenige dagen is er in den lande een algemeen verkoopverbod van schoenen. De wijze, waarop sedert eenige weken gehamsterd werd hebben de autoriteiten gedwon gen tot dezen drasiischen maatregel, welke uiter aard benalve voor het publiek voor de schoenen winkeliers wel van zeer verstrekkenden aard is. Velen blijken nog niet geheel op de hoogte te zijn van den inhoud van dezen maatregel. Een uiteen zetting van de situatie komt neer op het volgende Zij, die een inkomen hebben, hooger dan t' 1200 worden geacht in het bezit te zijn van één paar bruikbare schoenen en zijn totaal uit gesloten van den verkoop, althans voor den duur van dezen maatregel .welke mogelijk eenige maanden van kracht zal blijven. Daar de reparatie van leeren schoenen nog geheel vrij is, zal in de praktijk voor deze categorie Nederlanders het verbod niet zoo zwaar druk ken, als het zwart op wit mag lijken. Zij, die een inkomen hebben beneden de 1 1200 per jaar, kunnen een bon ontvangen, waarop liun een paar schoenen mag worden verkocht. Deze bon wordt evenwel alleen dan verstrekt, wanneer de aanvrager niet in het bezit is van een paar bruikbare schoenen. Hij of zij is dan verplicht dit schriftelijk te ver klaren, waarbij wordt opgemerkt, dat een valscht verklaring bestraft kan worden met een boete tol f 5000 of een gevangenisstraf voor den tijd van eer jaar. Een zekere soepelheid bij het verstrekken dei bonnen zal betracht worden, naar ons werd verze kerd, zoodat indien het publiek geneigd is zich tf schikken in dezen tijdelijk onvermijdelijken maat regel, hij in de praktijk voor velen vrijwel onop gemerkt zal blijven. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat alle schoenen, die niet van leer vervaardigd zijn buiten het ver koopverbod vallen. (A. N. P.) GEVONDEN V OOR WERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem tusschen 11 erf 13 uur. Broche, v. Veen, Klein Heiligland 62; ceintuur, Timmer, Kerkstraat 2 rd.; hond, Gruter, Planeten- laan 134; heerenhorloge, Hessels, v. Kinsbergen- straat 44; soldatenmuts, Koeling, de Genestetstraat 78; pakje met damesondergoed, Vroom en Drees- man, Groote Houtstraat; portemonnaie m.i., Nan- ninga, v. Riebeeklaan 26; heerenparaplu, Jansen, Statenbolwerk la; pakje met badgoed, Jonkman, A L Deyserinckstraal 2, paardenteugel, Kinder, Leidschestraat 55. Plunderaars gevoelig gestraft. Twee Leidenaars drongen een verlaten tuinderswoning binnen. 's GRAVENHAGE, 30 Mei. Het zal zeker in bree- den kring voldoening wekken dat tegenover plun deraars met uiterste gestrengheid wordt opgetreden. De gebroeders J. en H. C. S., respectievelijk 23 en 18 jaar oud en beiden chauffeur van beroep, uit de omgeving van Leiden, waren op 15 Mei j.l. een in oorlogsnood verlaten tuinderswoning te Valkenburg bij Katwijk binnengedrongen en hadden zich daar een gouden tientje, een horloge en eenige pakjes, thee toegeëigend, zoomede hadden zij een fleschje Perl, dat zij daar aantroffen, leeggedronken. Zij vielen daarna echter spoedig in handen van dc politie en hadden zich hedenochtend voor de Haag- sche rechtbank te verantwoorden. De jongemannen legden een volledige bekente nis af. De officier van justitie deed in zijn requisitoir uitkomen, dat de gepleegde diefstallen in gewone omstandigheden tot de kleine misdrijven zouden zijn gerekend, maar dat nu zij in oorlogsnood zijn ge pleegd, deze diefstallen als zeer belangrijke moeten worden beschouwd. Thans geeft niet de vraag wat hier gestolen is, doch het feit dat er gestolen is den doorslag. Spreker noemde menschen als de hier bedoelde jongemannen „onverlaten". Geëischt werd tegen beide twee jaar ge vangenisstraf, waarbij de officier opmerkte dat de straf, door de rechtbank op te leggen, hoe groot ock, altijd nog licht zal zijn in ver gelijking tot de begane feiten. Mr. Smelt pleitte clementie. Spreker merkte op. dat de jongemannen direct hadden bekend en dat zij de geroofde voorwerpen inmiddels aan den recht- matigen eigenaar hebben teruggeven. De tweede verdachte is, aldus pleiter, nauwelijks de kinder schoenen ontwassen. Verdachten zeiden nog, dat zij, toen het feit werd gepleegd, niet beseft hebben wat zij deden. De president bepaalde de uitspraak op 6 Juni. (A.N.P.) DE GEREF. KERKEN EN DE GELEDEN OORLOGSSCHADE. Naar aanleiding van de door den Opperbevel hebber van Land en Zeemacht ingestelde com missie die ten doel heeft voorstellen te doen voor tegemoetkoming van overheidswege in verband met de geleden materieele oorlogsschade, worden de Geref. Kerken uitgenoodigd zich te wenden tot prof. dr. H. H. Kuyper te 's-Gravenhage, gevol machtigd deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid. Zij worden verzocht hem opgave te doen van de getaxeerde schade door het oor logsgeweld toegebracht aan kerken, pastorieën, ca techisatie- en vereenigingsgebouwen toebehoorend aan de Geref. Kerken in Nederland. Versterking van liet Anierikaansclie eskader in Europa. Kruiser en twee torpedojagers naar Lissabon. Het D.N.B. verneemt uit Washington: In een persconferentie heeft minister Huil giste ren verklaard dat de kruiser en de twee torpedo jagers, die opdracht hebben gekregen naar Lissa bon te varen ter versterking van het eskader in Europa, niet voor convoyeeringsdoeleinden ge bruikt zullen worden. Naar aanleiding van den oorlog in Spanje, aldus Huil, zijn de Vereenigde Staten teruggekeerd tot de vroegere practijk, vol gens welke in de Europeesche wateren eenige oor logsschepen gestationneerd worden. Zij hebben sewdert dien daar een kruiser en eenige jagers ge houden. De thans gezonden versterking is noodig geworden door de onzekerheid over de verdere ont wikkeling. Het is mogelijk dat een toestand in treedt. die de bescherming van de Amerikaansche burgers of belangen vereischt. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Uitgeversmaatschappij W. de Haan te Utrecht is de vierde druk verschenen van Merej- kowski's boek over het leven van Leonardo da Vinei, een der grootste figuren van de Euro peesche cultuur. Het boek is geïllusteerd met 25 reproducties naar werken van den meester en gebonden in een luxe band in 15de eeuwschen Italiaanschen stijL Het lot van het Noordelijke leger der geallieerden. De houding van het opperbevel een raadsel voor de Fransche bevolking. Van dc Fransch-Zwitsersche grens, 30 Mei (D.N.B.) De Fransche bevolking en de politieke kringen maken zich met het denkbeeld vertrouwd dat het noordelijke leger, dat thans reeds weken lang is in gesloten, definitief vernietigd wordt zonder dat het Fransche opperbevel ook maar een poging tot red ding onderneemt. Het volk begrijpt niet hoe het mo gelijk is dat het Fransche leger, dat zich thans reeds weken lang achter de Somme over breed front op stelt, geen doorbraak tot redding van het groote noordelijke leger, dat de vernietiging tegemoet gaat, kan ondernemen. Onder het volle, dat familieleden heeft onder de ingesloten legers en zich daardoor persoonlijk verbonden voelt met het lot dezer troe pen, groeit de opwinding en stijgt de wanhoop over het feit dat den afgesneden troepen geen hulp wordt geboden. Eugelschen enteren een Japansch schip. TOKIO, 30 Mei (Domei). Het Japansche vrachtschip Atlas Maroe is Vrijdag j.l„ toen het te Karatsji voor anker lag. plotseling geënterd door tien gewapende Engelsche soldate en twintig douane-beambten. De woordvoerder van het departement van marine heelt in antwoord op een desbetreffende vraag meegedeeld dat hierover geen officieele berichten ontvangen zijn, doch dat hij op grond van het desbetreffende persbericht betreurde dat een onge- jvapend Japansch vrachtschip een dergelijke be handeling van gewapende soldaten had moeten ondergaan. De Italiaansche pers: Parijs en Londen beide in gevaar. Waar blijft de Britsche vloot? MILAAN 30 Mei (D. N. B.). De Noord Italiaan sche bladen zijn wat betreft de berichten van het oorlogstooneel in Vlaanderen eenstemmig van oor deel dat de toestand voor de geallieerde troepen onhoudbaar is geworden en dat zij een algeheele •ernietiging tegemoetgaan. De „Corriere della Sera" noemt den slag in het noorden, die in een geweldig handgemeen teneinde loopt, waaruit de geallieerde legers zich niet meer kunnen redden, het laatste bedrijf van een tragedie. Na de ineenstorting in Vlaanderen is de toestand voor Frankrijk uiterst ernstig geworden. In de Fransche hoofdstad vraagt men zich met groote zorg af waarheen de Duitsche troepen thans zullen op- marcheeren. Parijs en Londen zijn beide in gevaar. De „Gazetta del Popaio" verwondert zich over het feit dat de Engelsche oorlogsvloot niet gebruikt wordt. Men had verwacht dat de „Imperial fleet" van zee uit meegewerkt zou hebben aan de geal lieerde operaties. Klaarblijkelijk is de Admiraliteit meer bezorgd over het lot der schepen, dan over het lot der menschen. Waar is het Engelsche pres tige ter zee gebleven, waarop de Engelsche almacht 's gegrondvest? Engeland heeft steeds weer het ver lies van slagschepen ontkend, doch thans bevestigt de onverklaarbare afwezigheid van de vloot in deze kritieke oogenblikken voor het landleger niet alleen de ernstige verliezen, die de Engelsche oorlogs marine moet hebben geleden, doch vormt zij tevens een stilzwijgende bekentenis van het feit dat de be- heersching der zee ondergeschikt is aan de beheer- sching van het luchtruim. Verzachtende omstandigheden door BERT LOVEN IEDEREEN wist, dat Mr. O'Reyly er een princi- pieele tegenstander van was, om gedurende zijn vacantiè strafzaken te behandelen en daarom was het in het geheel geen wonder dat hij het land had. Denzelfden dag was er onder zijn oogen een afschuwelijke moord gepleegd, maar hij was juist een minuut te laat op de plaats van het misdrijf gearriveerd, om de kleine Pete uit de klau wen van Black Jimmy te redden. De omstandigheden, waaronder de misdaad had plaats gegrepen, noodzaakten hem, den arrestant in zijn particuliere woning aan een streng verhoor te onderwerpen. Mr. O'Reyly bromde iets en besloot voor eenmaal van zijn principe af te wijken. De gestalte tegenover hem keek met z'n groote blauwe oogen rond, alsof hij zich van geen schuld bewust was. „Black Jimmy", zei O'Reyly ijskoud, „je hebt Little Pete in koelen bloede vermoord. Het helpt je natuurlijk niet, of je het ontkent. Ik was er met mijn oogen getuige van. Je bent op heeterdaad betrapt en de Engelsche wet kent voor moordenaars geen par don. Wanneer ik je volgens deze wet zou straffen, dan zou je onmiddellijk het lot van Little Pete dee- len, maar ik wil je eerst wat vertellen. Je weet dat de kleine Pete altijd mijn beste vriend geweest is en daarom spijt het mij dat ik juist even te laat was om den moord te verhinderen. Neen, je hoeft niet te antwoorden, dat verwacht ik trouwens heelemaal niet van je. Ik weet dat je al meer dan een jaar op Pete loerde. Wat heeft-ie je eigenlijk gedaan? Heb jij ooit last van hem gehad? Heeft-ie je ooit nadeel berokkend?" De moordenaar keek den rechter aan, maar O'Reyly kon geen spoor van berouw constateeren. Onbeweeglijk zat hij op zijn stoel en het scheen, als of de woorden hem niet aangingen. Nu en dan wierp hij schichtig een blik naar de deur. De strenge blik van O'Reyly kluisterde hem aan zijn zetel, anders zou hij ongetwijfeld geprobeerd hebben te vluchten „Het is een buitengewoon helder geval, Jimmy", ging de officier van justitie voort „Niemand zal er aan twijfelen als ik een aanklacht tegen je indien, want het is algemeen bekend dat je Little Pete een kwaad hart toedroeg en het is aan mijn waakzaam heid te danken dat je al niet een jaar geleden je slag hebt geslagen". Mr. O'Reyly keek Black Jimmy peinzend aan, als of hij in zijn ziel wilde lezen. ..Als ik niet wist, dat er tusschen jouw familie en die van Pete van ge slacht op geslacht een onverzoenlijke haat had be staan, dan zou ik er niet aan denken, verzachtende omstandigheden te laten gelden. Maar ik heb in het jaar, dat achter ons ligt, leeren begrijpen dat je be- Duitsch rijksreéjht in Eupen en Malmedy. Bewoners van Duitsch of verwant bloed worden Duitsche staatsburgers. BERLIJN. 29 Mei (D.N.B. Ter uitvoering van het decreet over de inlijving van Eupen en Malmedy bij het Duitsche rijk, heeft de Führer thans de ver- eischte bepalingen gegeven. De nieuwe rijksgebieden omvatten de vroegere Pruisische districten Eupen en Malmedy met in begrip van het neutrale Moresnet, verder" de als gevolg van het verdrag van Versailles voor het be palen van de grens aan België gekomen gebieds- deelen. Alle bewoners van Duitschen of naar den aard verwant bloed worden Duitsche staatsonder- danen. De Volksduitschers werden rijksburgers. Op 1 September treedt in de boven aangegeven gebieden het rijksreent en Pruisische landrecht in werking. Deze basis kan door den bevoegden minister in bepaalde gevallen worden gewijzigd. Tot aan de invoering van het rijksrecht blijft het tot dusver geldende recht slechts in zooverre van kracht, in dien het niet in tegenspraak is met de inlijving bij het Duitsche rijk. De aanvullende recht- en bestuursvoorschriften worden uitgevaardigd door den rijksminister van binnenlandsche zaken als centraal orgaan voor de inlijving. LANDBOUW' EN VEETEELT. AMSTERDAM, 30 Mei (A.N.P.) Het ruim duizend vierk. kilometer groote gebied van Eupen en Malmedy met zestigduizend inwoners draagt een overwegend landbouwkundig karakter. Terwijl door de industrie in de stad Eupen, in het gelijknamige 218 vierk. kilometer groote gebied de boerenbe volking bij de andere bedrijven achterstaat, is in de landstreek van Malmedy ruim vijftig procent de bevolking in den landbouw werkzaam, aldus schrijft het .Hamburger Fremdenblatt" in een be schouwing over deze zoo juist bij het Duitsche rijk ingelijfde gebieden. In totaal telt het gebied 6500 landbouwbedrijven, waarvan bedrijven van 5 tot 20 H.A. de meerderheid zijn: Ook bedrijven van 20 tot 100 H.A. zijn nog goed vertegenwoordigd zoodat in Eupen-Malmedy midden tot grootgrondbezit overheerscht, dat een waarborg biedt voor gezonde boerenbedrijven. De omstandigheden van productie en bedrijf ver- toonen evenwel 'n groot onderscheid. Malmedy met het voornaamste deel van de „Hohe Venn" draagt een sterk bergachtig karakter. Eupen daarentegen is meer een heveullandschap. Beide landstreken hebben echter het grasland gemeen. Sinds Eupen weer bij het Duitsche rijk terug is, is deze land streek wel het rijkste weideland in het geheele rijksgebied. Eupen is een oeroud intensief weideland, dat slechts weinig onderdoet voor de sterk ontwikkelde weiden van het naburige Herveland en Limburg. Het is een gebied waar men slechts zelden een ploeg ziet omdat bodem en klimaat (zeer sterke neerslag) het bedrijf van grasboeren begunstigen. Ook Malmedy heeft een zeer hoog percentage weidegrond. Omstandigheden van bodem, klimaat en bezit, voor alles evenwel de rijkdom aan gras van den bodem, maken de landstreken van Eupen en Malmedy tot een kenmerkend gebied van veeteelt. Onder de verschillende veesoorten neemt het rund de voornaamste plaats in. Ondanks het feit dat zij waren afgescheiden van de veeteeltgebieden in het Rijnland hebben de veeboeren in Eupen_Malmedy hun bedrijven voortgezet en mei succes gepoogd ook de talrijke zuivelbedrijven, in weerwil van de grootste moeilijkheden, te handhaven en uit te breiden. Daardoor is ook de roep van de landstreek Eupen als land van melk en boter bewaard gebleven. Be halve runderen worden in hoofdzaak varkens en schapen gehouden en in Eupen bovendien pluim- vee. hept bent met een kwaal. Black Jimmyje bent erfelijk belast, ofschoon je karakter in tegenspraak is met je vreesclijke daad. Mijn plicht zegt dat :k je veroordeelen moet. maar ik kan het niet. Pete was mijn beste vriend, dat is waar, ook jou mag ik graag en het zou mij pijn doen, indien ik de oorzaak zou moeten zijn van jouw dood. Luister goed. Black Jimmy, ik zal het je voor dezen keer vergeven en kwaad met goed vergelden maar mocht je binnenkort weer iemand van Pete's familie kwaad doen, dan O'Reyly stond op en ging naar den stoel waarop Jimmy nog steeds zat, met oogen, die niets schenen te zien. noch iets van de woorden van den rechter schenen te begrijpen. Toen O'Reyly voor hem stond richtte hij zich op. Een zacht geluid kwam uit z'n mond, toen de of ficier over zijn zwarten kop streelde. Mevrouw O'Reyly kwam binnen en zag juist, dat de strenge man Black Jimmy van den stoel nam. Toen zag ze ook het kleine gele lichaam van de kanarie, die dood op den grond lag. „Heeft Black Jimmy eindelijk zijn zin?" vroeg ze verschrikt. „Waarom laat je die vervelende kat ook altijd in de kamer als er niemand is?" „Laat maar", zei O'Reyly. „Ik zal wel een nieuwe kanarievogel koopen". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) Bouw- en verbouw van woningen. Vergunningen noodig. De burgemeester van Haarlem, gelet op de voor schriften van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht inzake den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede sa menhangt. brengt na overleg met den betrokken Regeeringscommissaris het volgende ter kennis van de ingezetenen: De aanvragen om de uitvoering van woningbouw of -verbouw te mogen voortzetten of met de uit voering van dezen bouw te mogen beginnen, kun nen worden ingediend door tusschenkomst van den Directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht. Deze onderzoekt de juistheid van de verstrekte gegevens en stelt op de aanvragen een advies. Wie zich aan deze aanvullende regeling houdt, kan bespoediging van de beslissing van den Regeerings commissaris verwachten. Bij genoemden dienst kan voorlichting verkregen worden met betrekking tot de invulling van aan vragen. Ter Griffie der Arr. Rechtbank te Haarlem is gedeponeerd de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van C. A. J. Fran- kemölle, slager, wonende te Haar lem, welke lijst aldaar gedurende 10 dagen na heden ter kostelooze inzage ligt van de schuldeischers. De curator: Mr. A. BRUCH Kruisweg 63, Haarlem OFFICIEELE PUBLICATIE van het Departement van Landbouw en Vlsscherij. Maximumprijzen voor aardappelen Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening ln Oorlogstijd maakt bekend, dat de maximum prijzen voor aardappelen voor de week van 27 Mei tot en mot 1 Juni 1040 als volgt zijn vastge steld, alles onverminderd eenig verbod van aflevering. Ie. Voor de soorten Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Roode Star en Furore, alle voorzoover verbouwd op kleigrond: telers- prijs 4.35 p. 100 kg.; grossiers aankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming 5.15 per 100 kg: winkeliersaankoopprijs, franco winkel 5.95 p. 100 kg: id. in Amsterdam 6.05 p. 100 kg.: prijs voor den consument 0.07 p. kg. (afgehaald van den winkel): (thuisbezorgd): 0.0Sy2 P- kg. 2e. Voor de soorten Eigenhei mers. Bevelanders en daarmede gelijk te stellen soorten, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: telersprijs 3.SO p. 100 kg; gros siersaankoopprijs. franco voor den wal ter bestemming f 4.60 p. 100 kg: winkellersaankoopprijs franco winkel 5.4 0 p. 100 kg.: id. in Amsterdam 5.50 p. 100 kg: prijs voor den consument (af gehaald van den winkel) 0.07 p. kg., (thuisbezorgd) 0.0S p. kg. 3e. Voor de soorten Alpha. Bintje, Industrie en daarmede ge lijk te stellen soorten, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: telersprijs 2.92 p. 100 kg: gros siersaankoopprijs. franco voor den wal ter bestemming 3.60 p. 100 kg; winkellersaankoopprijs, franco Winkel 4.4 0 p. 100 kg; id. in Amsterdam 4.50 p. 100 kg; prijs voor den consument (afgehaald van den winkel) 0.06 p. kg: (thuisbezorgd) 0.07 p. kg. De prijzen voor den consument zijn dus ongewijzigd gebleven. Mevr. GROENENDIJK, Zijlweg 308, vraagt een NET MEISJE Tegen 1 Juli te Heemstede ge vraagd bij een gezin van twee personen een niet boven de 25 jaar. v. d. en n. Brieven JAC. GROBBE, Brou wersstraat 106, Haarlem Door omstandigheden b. z. a. JONGE DAME flinke zelfstandige kracht voor winkel, ook op de hoogte met ad ministratie. liefst brood- of/en banketbakkerszaak. Brieven en inl. mevr. H. L. FLOOR-PRINS, Jac. van Ruysdaell. J52, Tel. 15989 Heemstede Wij vragen voor direct een flinke Loopjongen ong. 17 jaar. Aanm. Cleaning Ser vice, Plein 22. Dame vraagt te Haarlem Z. of H'stede, op beslist zeer goeden stand GESTOFFEERDE ETAGE met groote kamers, liefst met cen trale verwarming. Mevr. Scholten J. M. Molenaerplein 13, Heemst. Gem. kamers m. pension aangeb. op goeden stand nabij Blauwe Brug en tram voor echt paar. Bevr. bij M. v. DIJK, Rem- brandtl. 38, Heemstede Te Huur Mod. Heerenh. Ti. C. V., 6 kam., badk., v. en a. tuin, vanaf 50 p. maand. Bevr. bij M. v. Dijk, Rembrandtlaan 38, Heemstede Complete Melkdriewieler zoo goed als nieuw, te koop. Te bevr. KLUGT, Oostvest 48 KOOP NU HUIZEN Een blokje nieuwbouw van 6 stuks te koop aangeb. Koopsom 26000. Inl. H. SNOECK, make laar-architect, Gr. Houtstr. 127, tel. 18226. Bestel- en Afhaaldienst. Vervoer van goederen voor Haar lem en omstreken en Amsterdam. Beleefd aanbevelend: A. KAMP, Bestelhuis: Tempeliersstraat 54 Telefoon 16905 Grootste keuze, alles voorradig. Opklapbedden 8.75, 2-p. 13.75. Bedstellen 3-deelig 8.50, 2- persoons 12.75. 40 modellen om bouwen met boven- en zijkasten, ook verticaal. Monsterkamers: ORIONYVEG 8. Haarlem-Noord, Telefoon 23932, bü Zaanenlaan. Gesloten huis. Onze bedrijven in Almelo zoowel als in Amsterdam en Haarlem werken weer normaal. Goederen worden gehaald en bezorgd. FilialenGroote Houtstr. 1 7, Tel. 11465 en Kruisweg 44, Tel. 14687 BARTELJORISSTRAAT 31 PARAPLUIES. INSCHRIJVING DAGELIJKS. AANVANG NIEUWE CURSUSSEN Piano - Accordeon - Viool - Hawaiian - Gitaar - Mandoline - Banjo - Trompet - Saxophoon - Trombone - Klarinet - Slag werk - Stringbas. Gratis instr. in bruikleen. Studiegelegenh. Geïll. Prospect. Lesgeld 2.50 p. mnd. Spec. Kindercl. 0.30 p. w. Levering instr. v.a. ƒ0.50 p. w. TETTERODESTRAAT 53. SOEPKIPPEN 40 cent per pond PIEPKUIKENS35 cenf per stuk MALSCHE BRAADKIP 1per stuk Smedestraat 36 - Haarlem - Telef. 12735

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3