Yperen en Kemmel bestormd. NIEUWS IN 'T KORT. DONDERDAG 30 HEI '19~4Ö HA ARE EM'S DAGBEAD 6 Herdenkingsdienst voor de gevallenen. Interkerkelijke bijeenkomst in de Groote Kerk te Haarlem. In de Groote Kerk te Haarlem werd Woensdag avond een herdenkingsdienst voor de gevallenen gehouden, waar vier predikanten het woord voerden en welk samenzijn een interkerkelijk karakter droeg. liet kerkgebouw was bijna geheel gevuld. Onder de aanwezigen waren de Commissaris der Koningin in dit gewest, mr. dr. A. baron Röell en de burge meester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk en mevrouw. Nadat gezongen was Psalm 27:7 en ds. G. J. Waar denburg Psalm 130 had gelezen, hield genoemde predikant een korte prediking over „het lijden in het licht van het Evangelie": gewagend van de zor gen en den druk dezer tijden. Velen zijn in rouw ge dompeld en wij staan voor een onzekere toekomst. Eerbiedig moeten wij hen gedenken die hun plicht volbrachten. Wij moeten ons leed samen dragen en bouwen aan een nieuwe toekomst, maar: bouwen in echt Christelijken gemeenschapszin. De toekomst moet worden geplaatst in het licht van het Evange lie. Het lijden moet worden doorleefd in het geloof. De beproevingen moeten ons louteren. Hierna werd Psalm 130:3 gezongen, waarna de Res.-Veldprediker ds. W. G. G. Beerekamp sprak over: „de dood in het licht van het Evangelie. Spr. herinnerde er aan, dat nog geen 14 dagen nadat in het zelfde kerkgebouw door de militairen den verjaardag van Prinses Juliana was herdacht, honderden van die militairen niet meer in leven waren. Ons, die gespaard zijn gebleven, aldus spr., is genade gedaan. Het graf schijnt in deze dagen onverzadigbaar; aan niets is thans meer behoefte dan aan het geloof in den Levensvorst. Men moet nu niet één schuldige zoeken, zoo zeide ds. Beerekamp, wij allen zijn medeschuldig, wij hebben allen partijbelangen en ieder het onze ge zocht. Vervolgens werd gezongen Gezang 32 5, waarna het woord was aan den res.-veldprediker ds. F. Dresselhuis, die sprak over: „heden en toekomst in het licht van het Evangelie" en er de aandacht op vestigde, dat de mensch een nieuwen tijd en een nieuwe taak tegemoet gaat. De houding van dezen tijd is: vertrouwen op hulp van God. Moeilijk is het heden, aldus, spr-., onze gedachten gaan uit naar wie dooden betreuren, naar de gewonden en vermink ten, naar hen, wier bedrijf of zaak geruïneerd werd, naar ons Vorstenhuis, dat buiten ons vaderland vertoeft (niet uit lafhartigheid) zooals méér in onze geschiedenis is gebeurd. Hoe ook de ontwikkeling der dingen in de toe komst zijn zal: veel zal afhangen van onszelf. Onze Nederlandsche volksaard zal ook thans niet onder gaan. Ook in de stad van Ripperda on Kenau Simons Hasselaar zullen wij gedachtig blijven, dai wij Nederlanders zijn. Wij moeten ons leven, in het heden en in de toekomst, zien als een harden plicht. Ds. W. Spliethoff, Ev. Luth. predikant te Haarlem, sloot de bijeenkomst met voorbede en nagebed, biddend om een werkelijk goeden vrede en wijsheid voor de machthebbers en de overheden. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor nagela ten betrekkingen en wederopbouw van verwoeste gebieden. Het weldadigheidsconcert van „Zang en Vriendschap" op 5 Juni. „Zang en Vriendschap" geeft Woensdag 5 Juni a.s. een concert in de Groote Kerk te Haarlem onder leiding van haar dirigent, den heer F. Schuurman en met medewerking van de violiste Maria Neuss en den organist George Robert. Dat „Zang en Vriendschap" een uitvoering geeft is niets,ongewoons eu er zou dan ook geen aan leiding zijn anders dan op de gebruikelijke wijze de aandacht van onze lezers op deze gebeurtenis te vestigen. Maar het is ditmaal anders. „Zang en Vriendschap" wil met deze uitvoering het hare bijdragen tot leniging van den zoo omvangrijken nood, die in talrijke steden en doi-pen van Neder land als gevolg van de rampzalige Pinksterweek van dit jaar is veroorzaakt en daarom willen we gaarne hier opwekken, het streven van onze Liedertafel te steunen. Vooreerst een klein beetje geschiedenis. Het is lang niet voor het eerst, dat „Zang en Vriendschap" haar kunstzin in dienst der liefdadigheid stelt. Meer dan eens ontving een financieel noodlijdende vereeniging of stichting daarvan bewijs. Doch even vaak reikten haar zorgen verder: Toen in 1900 het stamverwante Transvaal bitter leed, gaf op 4 Mei van dat jaar „Zang en Vriendschap" een concert ten bate der Transvalers, die door den oorlog ge. troffen waren. Drie jaar later werd de wereld op geschrikt door de ramp van de „Berlin" en „Zang en Vriendschap" droeg met de baten van een uit voering op 1 Maart 1907 een steentje bij. Op 5 Fe bruari 1909 zongen de Haarlemmers ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Italië en deden hetzelfde voor hen ,die leden onder de gevolgen van een natuurramp op Curasao. Voor de Belgische vluchtelingen werd in 1914 geconcer teerd zoogoed als voor de slachtoffers van den watersnood in 1916 in Noord-Hollandwe kun nen zoo voortgaan. Het is een respectabele lijst van weldadigheidsconcerten, die den staat van dienst van „Zang en Vriendschap" siert. Het is algemeen bekend welk een voorname plaats „Zang en Vriendschap" inneemt in de cul- tureele en sociale verhoudingen in Haarlem en om geving. Men weet steeds, het beste van het beste te zullen mogen genieten en wanneer dit kunstge not bovendien gedragen wordt door het besef, dat met de uitvoering hooge en groote belangen worden gediend, waardeert men dit „vereenigd pogen" waarvan de kernspreuk der vereeniging immers gewaagt, te meer. En nu doet „Zang en Vriendschap" dezer dagen weer een beroep op haar breeden kring van vrien den bij de aankondiging van het concert, dat 5 Juni zal worden gehouden. Men weet het: Het Landelijk Comité tot steun aan steden en dorpen, die door den oorlog getroffen zijn, is een actie begonnen tot het bijeenbrengen van gelden, die in den eersten en ergsten nood moeten voorzien. De stad Haarlem en haar naaste omgeving zijn voor het geweld van den oorlog gespaard, hetgeen tot dank baarheid stemt. Op deze dankbaarheid wordt nu een beroep gedaan, een beroep, om onze meer dan een eeuw oude Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te steunen in haar streven, straks een zoo groot mogelijk saldo te kunnen overdragen aan het landelijk Comité. Daarom moet dit concert een daverend succes worden. Uit een oogpunt van kunst natuurlijk en dat kunnen we veilig aan koor en solisten overlaten maar niet in de laatste plaats ten aan zien van het financieel resultaat. Haarlem heeft den tol van haar dankbaarheid te betalen! Telen van voedingsgewassen in parken. Voorloopig te Haarlem nog niet in voorbereiding. Zooals bekend, bestaan er in enkele gemeenten van ons land plannen, om parken en andere stukken land te bestemmen voor het telen van gewassen voor levensmiddelen. Naar ons bij informatie bij het gemeentebestuur bleek is iets dergelijks in Haarlem nog niet in over weging. Misschien, dat deze zaak in de naaste toe komst nog eens onder het oog wordt gezien. De „Lange Jan", de bekende toren te Middelburg, gehavend door den brand, welke de Fransche troepen tijdens het bombardement in de Zeeuwsche hoofdstad stichtten ter dekking van hun aftocht. ARROND, RECHTBANK. Arbeider stak echtgenoot met mes. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Poging tot moord. Dat was een 47-jarigen Haarlemschen loswerkman ten laste gelegd. De verdachte had een anderen werkman met een mes gestoken waardoor deze een wond aan zijn achter hoofd had gekregen. De oorzaak van de ruzie was een liefdesgeschie denis. De verdachte had in Maastricht betrekkin gen aangeknoopt met een vrouw waarmee hij naar Haarlem was gegaan. De echtgenoot was zijn vrouw eenigen tijd later gevolgd. Herhaalde waarschu wingen die zijn vrouw hem had geschreven had den hem daarvan niet kunnen weerhouden. De werkman met wien de vrouw was gevlucht had namelijk gedreigd, dat hij den echtgenoot zou ver moorden als hij naar Haarlem zou komer.. Toen de echtgenoot toch in Haarlem zijn vrouw ging op zoeken, was er een hevige ruzie ontstaan. De Maastrichtenaar bevond zich met zijn vrouw ten huize van zijn schoonzuster toen ook de verdachte kwam. De schoonzuster deed de deur open en ver telde dat de echtelieden wer verzoend naar Maas tricht waren vertrokken. Hiermee nam de man geen genoegen. Hij drong het huis binnen en ont dekte den echtgenoot die juist uit de keuken kwam. Er ontstond een worsteling waarbij ook de zoon van de schoonzuster en eenige andere familiele den werden betrokken. Tenslotte gelukte het den teleurgestelden minnaar weer de deur uit te wer ken. Deze sloeg toen echter een ruitje in en begon met een mes door de opening te steken waardoor de echtgenoot, die tegen de deur stond een steek in zijn nek kreeg. De verdachte hield ter terechtzitting vol dat de deur niet dicht was doch dat zijn voet bekneld had gezeten. Daarom had hij het ruitje ingeslagen en gestoken. De echtgenoot had hem met een gummistok ge slagen waardoor eenige tanden los waren gaan zit ten. Het .was mijn bedoeling niet om te steken, zoo verklaarde de verdachte op een vraag van den president. Pres.: Waarom hebt u dan eigenlijk al die be dreigingen geuit? Verd.: Alleen met de bedoeling angst aan te jagen. De getuigen geven dan een levendige schildering van het gebeurde. Met hun lezing is de verdachte het echter meermalen niet eens. De Officier was van meening dat op grond van verklaringen van de getuigen verdachte opzettelijk met 'n mes heeft gestoken met het doel 't slachtoffer te treffen. Dit kan niet simpel worden gekwalifi ceerd als mishandeling. De verdachte wist, dat er iemand achter de deur stond. Uit de voorgeschie denis blijkt dat de verdachte de bedoeling gehad heeft zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De verdachte heeft niet minder dan 25 vonnissen achter den rug. De Officier eischte daarom een gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar. Mr. L. G. van Dam, de verdediger, noemde deze zaak een typisch passioneele geschiedenis. De mo gelijkheid dat de vrouw weer van hem weg zou gaan, maakte den verdachte woedend. In die razernij heeft hij met een mes gestoken. Van voorbedachten rade is hier geen sprake. Eenvoudig om de deur weer open te krijgen heeft de werkman in het wilde weg met het mes gestoken. Men kan in dit geval alleen van mishandeling spreken. Het mes is een gewoon zakmes waarmee nauwelijks een zware mishandeling zou kunnen plaats vinden. Dit delict moge het 26ste van den verdachte zijn, het is toch de vrouw, die hier de hoofdschuldige is. Met klem drong pleiter daarom op clementie aan. Uitspraak 13 Juni. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avonds betaald te zijn daar de bezorgers or Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Haarlemsche Orkestvereeiiiging. Maandag het eerste zomerconcert. Het bestuur van de H.O.V. schrijft ons: Het orkest van de H.O.V. zal Maandagavond in den Stadsschouwburg te Haarlem het eerste zomer concert geven. Moge dit een welkome tijding zijn. Het bestuur der H.O.V. heeft gemeend dat het goed was, de zomerconcerten een maand eerder te doen begin nen en heeft de medewerking van het rijk, de provincie en de gemeente Haarlem hiervoor ver kregen. Vooral in dezen tijd van opbouw is stilstand achteruitgang en aan den toestand van het orkest is veel te verbeteren. Dat de moeilijkheden groot zijn is bekend, doch de H. O. V. is gedurende haar 127-jarig bestaan al in zoovele omstandigheden en in zooveel gedaanten onversaagd doorgegaan er. heeft de moeilijkheden doorstaan. Waarom zal thans de H.O.V. twijfelen? Aan allen thans de gelegenheid, hun aloude vriendschap voor ons orkest te toonen. WIELRIJDER LETTE NIET OP. Woensdagmiddag ongeveer één uur is een 20- jarige landbouwer uit Haarlemmerliede in de Spaarnwouderstraat te Haarlem, toen hij niet op lette, tegen een hem tegemoet rijdende auto ge. botst. De man viel en kwam met de borst op het stuur van zijn fiets terecht, waardoor dit lichaams deel geblesseerd werd. Door leden van den Onge vallendienst werd hij per ziekenauto naar de Maria Stichting vervoerd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 31 MEI Progr. 1: Nederlandsch programma. Progr. 2: Duitsch station. Progr. 3: Duitsch station of Denemarken of Oslo Progr. 5: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonpla- tenconcert. „Elck wat wills". 1. Ouv. Orpheus in der Unterwelt, Berl. Philhar- moniker; 2. Kameradschiftslied, Wiener Sanger Knaben: 3. Tyrolerdalen, Duo Ja; 4. Potp. v. Film melodieën, Peter Kreuder: 5. De Oempa's, Avro's Kinderkoor; 6. Zum glücklich sein, Richard Korn;7. 7. Ein Stern fallt vom Himmel, Joseph Schmidt; 8. Walzer auf Walzer. Wiener Bohème Orkest; 9.Auf- zug der Stadtwache, Ensemble Pierre Palla; 10. It's raining sunbeams, Deanna Durbin; 11. Von Er- folg zu Erfolg, Adalbert Lutter: 12. Ohne Liebe war das Leben, Richard Korn; 13. Mandulinata di Napoli, Joseph Schmidt: 14. De Neurenberger Speeldoos, Ensemble Pierre Palla: 15. Brindisi uit La Traviata, Deanna Durbin; 16. Budapest bei Nacht. George Boulanger. Zaandam gaat den landbouw beoefenen. Braakliggend stuk land wordt bouwrijp gemaakt. ZAANDAM, 29 Mei. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft de Nederlandsche Heidemaat schappij opdracht gegeven, een gemeentelijk ter rein aan de Heijermansstraat, ter grootte van 10 H.A.. bouwrijp te maken voor den teelt van men- schelijk- en dierlijk voedsel, waaraan mogelijk in de naaste toekomst behoefte zal kunnen bestaan. Het terrein ligt sinds drie jaar braak. Oorspron kelijk was hierop het gemeentelijk boschplan ge projecteerd. De voedselvoorziening wordt echter meer urgent geacht dan het bedoelde recreatie oord. zoodat B. en W. onmiddellijk accoord gin gen met het initiatief van burgemeester In 't Veld. Gistermiddag vond een bodemonderzoek plaats door den landbouwkundigen dienst. In aansluiting op dit onderzoek zal de Heide maatschappij reeds morgen met deze bijzondere ge meentelijke grondexploitatie beginnen, opdat het terrein zoo vlug mogelijk zaaiklaar zal kunnen worden opgeleverd. Het object leent zich niet voor werkverschaffing, zoodat het hier een strikt ge meentelijk bedrijf geldt (A.N.P.) Dame pleegde huisvredebreuk. AMSTERDAM, 29 Mei. Een straf van f 30 boete legde de rechtbank te Haarlem een Haag- sche dame op, omdat zij in een woning te Heem stede huisvredebreuk had gepleegd. Haar vroegere vriend woonde daar en de connecties tusschen de vrouw en den man waren verbroken. Op zekeren dag ging zij echter naar Heemstede om hem een brief te brengen. In de woning zag zij een andere vrouw en dit wond haar dermate op, dat zij geen gevolg gaf aan de herhaalde sommaties om het huis te verlaten. Tenslotte riep de bewoner den groenteboer te hulp, die haar buiten de deur zette. Een klacht wegens huisvredebreuk bracht de vrouw voor de Haarlemsche rechtbank. Vandaag was het het Amsterdamsche gerechtshof, dat zich in hooger beroep met deze zaak bezig hield. De vrouw vertelde, dat zij achttien jaar zeer ge lukkig getrouwd was geweest. Toen zij eenigen tijd weduwe was, schonk zij een vriend haar volle vertrouwen; zij verloofde zich zelfs met hem. Zwaar geschokt was zij zoo vertelde zij toen zij tot de ontdekking kwam, dat zij bedrogen werd. Haar vriend verhuisde naar Heemstede en op 12 October wilde zij hem daar bezoeken. Welkom was zij niet; zij was binnengekomen, doordat toeval lig de groenteboer aanbelde en de deur voor hem werd geopend. De zenuwarts die verdachte reeds eenige maan den behandelt was van oordeel, dat verd. over spannen was. Op dat moment leed zij ongetwijfeld aan een bewustzijnsvernauwing, zoodat zij de som maties niet realiseerde. De gevolgen van een ver oordeeling zouden funest voor haar zijn. De procureur-generaal was van oordeel, dat het bewijs geleverd was. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis: f 30 boete. (A.N.P.) De Amerikaansche vliegtuig- leveranties aan de geallieerden. Amerikaansche piloten mogen boven Canadcesch gebied vliegen. WASHINGTON, 30 Mei. (DNB) Ter bespoediging van de aflevering van Amerikaansche vliegtuigen aan Engeland en Frankrijk heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cordel Huil, gis teren, naar de Associated Press meldt, besloten dat burgers der Vereen igde Staten in vliegtuigen van oorlogvoerenden via de Canadeesche provincies Nieuw-Brunswijk, Nieuw-Schotland en Prins Ed ward eiland mogen vliegen. Tot dusver was dit door een bepaling van de neu- traliteitswet verboden. Dit besluit van Huil, zoo voegt genoemd agentschap hieraan toe, beteekent dat Amerikaansche vliegtuigbestuurders in de Ver- eenigde Staten vervaardigde toestellen naar de Ca nadeesche grens mogen vliegen, waar de eigendoms overdracht plaats vindt, om de machines vandaar te laten doorvliegen naar de genoemde provincies. FüHRER KENT ONDERSCHEIDINGEN TOE Het DNB meldt: Wegens uitnemende dapperheid bij een met succes ten uitvoer gelegd, voor het ver loop van den oorlog beslissend wapenfeit, is luite nant-generaal Student, commandant van een val scherm-divisie, bevorderd tot generaal der vliegers. Generaal Student is, zooals indertijd is medegedeeld, bij den strijd in Nederland zwaar gewond. Hij is door den Führer onderscheiden met het ridderkruis van het ijzeren kruis. Verder heeft de Führer op voorstel van generaal veldmaarschalk Goering het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den generaal der vliegers Grauert en luitenant-generaal Lörzer, benevens aan kapitein Mölders. Sovjetregeering wensclit geen specialen Britsclien gevolniaclitigde te ontvangen. Engelsche regeering wilde Cripps naar Moskou zenden. Het Russische persagentschap Tass publiceert het volgende officieele communiqué: „Naar aanleiding van een reeks onjuiste en el kander tegensprekende mededeelingen. welke in de Engelsche pers voorbereid zijn over de reis van Cripps naar Moskou, is Tass gemachtigd het vol gende te verklaren: In antwoord op het voorstel der Britsche regee ring Cripps als speciaal en buitengewoon gevol machtigde der Engelsche regeering naar Moskou te zenden heeft de volkscommissaris van buitenland sche zaken, Molotof, den ambassadeur Maisky op gedragen ter kennis van de Britsche regeering te brengen dat de regeering der Sovjet Unie noch Cripps, noch een ander als speciaal en buitengewoon gevolmachtigde kan ontvangen. Als de Britsche regeering werkelijk handelsbe sprekingen wil voeren en zich niet eenvoudig wil be perken tot besprekingen over een niet bestaande wijziging in de betrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet Unie zou zij dat kunnen doen door be middeling van haar ambassadeur te Moskou. Seeds, respectievelijk door bemiddeling van een andere persoonlijkheid op den ambassadeurspost voor het geval Seeds döor een andere persoonlijkheid zou worden vervangen." (DNB) „Duitsche artillerie beheersclit het Kanaal". Beschouwing van de „Daily Express". LONDEN, 29 Mei. (DNB) De slag van Artois en Picardië moet thans als verloren worden beschouwd, zoo constateert de „Daily Express", welk blad voortgaat: De Duïtschers hebben thans de volgende voordeelen behaald: 1. Zij zijn meester van het belangrijkste Fransche industriegebied. 2. Zij bezitten vliegsteunpunten, die zeer dicht bij Engeland liggen, zoodat hun bombardementsvlieg tuigen door jachttoestellen kunnen worden begeleid. 3. Hun artillerie zal het Kanaal en den toegang tot de haven van Londen beheerschen. 4. De Duitschers bezitten buitengewoon belang rijke steunpunten in Noorwegen, vanwaar zij de blokkade der Britsche Oostkust kunnen voltooien. Beloften der geallieerden aan Portugal en Zwitserland? Duitsche pers levert commentaar. BERLIJN, 30 Mei (D.N.B.) De Duitsche bladen steken heden den draak met de uit Madrid en Genève ontvangen berichten volgens welke Enge land en Frankrijk bereid zijn Portugal en Zwitser land beloften van bijstand te geven. Wat beloften van bijstand der westelijke mogend heden beteekenen en wat zij waard zijn, schrijft de „Berliner Börsen Zeitung". daarover zal ook thans geen twijfel meer bestaan bij hen, die zich onweer staanbaar tot deze mogendheden voelen aangetrok ken. Gaat men de rij langs van Benesj en Smigly- Rydz, van Nygaardsvold en Koht. van De Geer en Pierlot, dan kan men zich voorstellen dat de „ramp- politici" in Londen en Parijs in vertwijfeling blijven vasthouden aan de meening dat er geen eind komt aan de domooren. Zoo lang het tegendeel niet bewezen is mag wel elke verstandige Europeaan vasthouden aan de over tuiging dat geen verantwoordelijke neutrale regee ring meer ingaat op gemeenschappelijke betoo gingen met de vyanden van Duitschland. De Yserlinie in Duitsche handen. BERLIJN, 29 Mei. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den voortgaanden aanval tot vernietiging van het Engelsche leger hebben onze troepen Yperen en Kemmel bestormd. Hedenmorgen berichtte het D.N.B.: „Het laatste bedrijf van den grooten slag in Vlaanderen". Onder dit opschrift publiceeren de Duitsche ochtendbladen het bericht over de be storming van Yperen en Kemmel door de Duitsche troepen. De Yser-linie, waarom in den wereldoorlog zoo fel gestreden is, is thans met haar sleutelpunt der stad Yperen, in Duitsche handen, schrijft de „Berliner Börsen Zeitung". Nu Ryssel, Armentières, Yperen, den Kemmel- berg en Dixmuiden genomen zijn, en de Belgisch- Fransche grens bereikt is, treden twee feiten naar voren 1. De „zak" ten zuidoosten van Rijssel, waarin het Fransche leger zich bevindt, is volkomen ge sloten, aangezien Rijssel zoowel van het westen als van het oosten uit genomen is. 2. De Duitsche stoottroepen zijn ook den sector van de Engelsche divisies van twee kanten binnen gedrongen, n.l. van het noordoosten en van het zuid-westen. Wat aan Engeische troepen niet door de Duit schers reeds omsingeld is dringt thans naar het noorden en probeert de kust te bereiken. Acht dagen geleden stonden den toen reeds sterk terug- trekkenden Engelschen nog een half dozijn kanaal havens ter beschikking. Thans is dit anders. Bou logne, Calais en Oostende zijn in Duitsche handen. Duinkerken ligt in het vuur van de Duitsche ar tillerie. De laatste Britsche hoop is gevestigd op de kleine Belgische haven Nieuwpoort. Doch ook daar is het niet veilig. De haven is voor de Duitsche bommenwerpers gemakkelijk te bereiken en Duitsche „Schnellboote" hebben voor Nieuwpoort opnieuw een naar Engeland vluchten den grooten Britschen torpedojager getorpedeerd. Men ziet dus, zoo besluit het blad, dat het gewel dige drama met rassche schreden zijn einde tege moet gaat. Ook in Letland arbeidsdienstpliclit. Buitenlanders zijn er eveneens aan onderworpen. Het Letlandsche kabinet heeft, naar het D. N. B. meldt, zijn goedkeuring gehecht aan een wet op de invoering van een ..economischen arbeids dienstplicht". die de defensie en de economische kracht van het land moet versterken. Deze plicht rust op alle mannen en vrouwen van 16 tot 60 jaar. Ook buitenlanders zijn aan dien plicht on derworpen. voor zoover er geen overeenkomsten of bepalingen bestaan, die daarmede in strijd zijn. Volgens de wet wordt de dienstplicht voor loopig in de eerste plaats toegepast op de werk- loozen. In de tweede plaats op de statenloozen, die niet bij den landbouw werkzaam zijn, in de derde plaats op personen, die de bepalingen op de verblijfsvergunning hebben overtreden, in de vierde plaats op personen, die langer dan nor maal is in het land verblijven en in de vijfde plaats op hen, die geen volledigen werkkring hebben. De duur van den dienstplicht bedraagt drie tot zes maanden. „Schnellboote" opereeren eiken nacht in liet Kanaal. Reeds verscheidene vijandelijke schepen tot zinken gebracht. BERLIJN. 30 Mei (D.N.B.) Het D.N.B. geeft een beschrijving hoe een Duitsche „Schnellboot" voor een Belgische haven een vijandelijken torpedo jager tot zinken bracht. Eiken nacht weer hebben Duitsche „Schnellboote" den laatsten tijd den vijand in het Engelsche Kanaal opgezocht. Vijf vijandelijke torpedojagers, een duik boot, een hulpkruiser, een transportvaartuig en zelfs een vliegtuig zijn op deze wijze de laatste dagen door Duitsche „Schnellboote" tot zinken gebracht. Het D. N. B. meldt: Het Britsche militaire gerechtshof te Haifa heeft wederom vier Arabieren uit Lydda ter dood veroordeeld. De buitenlandsche journalisten in Pa lestina mogen de namen der veroordeelden niet pu bliceeren. Talrijke andere Arabieren zijn tot lange gevangen isstraffen veroordeeld. De Duitsche minister voor de voedselvoorzie ning, Darré, zal zich in het kader van samenwer king der spilmogendheden en op uitnoodiging van den Italiaanschen minister voor land- en boschbouw, Tassinari, op 6 Juni naar Rome begeven. In Beneden-Stiermarken en Zagerjien heeft een zwaar noodweer gewoed, waardoor vooral de vruchtboomen hebben geleden. In de omgeving van Marburg aan de Drave zijn door het inslaan van den bliksem vier boerenhofsteden in de asch gelegd. In de Friedenskirche te Potsdam is Woensdag onder groote belangstelling der bevolking de rouw- plechtigheid gehouden voor den aan het Westelijk front aan het hoofd van zijn compagnie zwaar ge wonden en in een veldhospitaal overleden Prins Wil helm von Preussen. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Donderdag.) Pluimvecmarkt. Oude kippen f 0.36—0.40. Oude hanen f 0.350.80. Jonge hanen f 0.250.75. Jonge hanen per K. G. f 0.30—0.40. N.H. Blauwen per K.G. f 0.500.65. Jonge hennen f 0,500.90. Duiven per paar f 0.200.30. Tamme eenden f 0.15—0.40. Ganzen per K.G. f 1.602.50. Kalkoenen per K. G. f 0.60—0.70. Tamme konijnen f 0.751.50. Wilde konijnen f 0.300.40. Piepkuikens f 0.030.10. Aanvoer 26.000. Handel traag. Eierenmarkt: Witte eieren f 3.13s.40. ge mengde eieren f 3.20—3.50, bruine eieren f 3.40— 3.70, eendeneieren f 2—2.25. Aanvoer 2.850.000, handel redelijk. Veemarkt. Zeugen f 80—90. dr. zeugen f 90—125; schram men f 2526. biggen f 20—24. Zware varkens 29—30 ets per por.d; zouters 25—28 ets per pond: vette kalveren 25—35 cents per pond. Nuchtere kalveren f 46. Handel re delijk.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8