Haarlem's Dagblad Juni geen Rijwielplaatjescontröle In Engelsch expeditieleger vlucht met achterlating van zijn materiaal. De „Washington" op weg naar Europa. Examentijd. I In Juli geldig belastingmerk noodig Distributie van koffie en thee Vijf liter benzine mag maximaal worden afgeleverd Geen kolenleveranties aan particulieren. De distributie stamkaarten e Artikelen- Op bon no. 70 suiker te verkrijgen. Zestig schepen der geallieerden bij aanvallen getroffen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 31 Mei 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 5 maanden 3.25, franco per post 3 55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. f NEW-YORK, 30 Mei. Het Amerikaan- sche s.s. „Washington" is Donderdag met 77 passagiers, onder wie 27 Amerikanen en een voorraad genees- en verbandmiddelen naar Bordeaux vertrokken. Het schip zal daar 300 Amerikaansche vluchtelingen en daarna te (Overal zijn de eindexamens weer aan den gang.) Het woord is aan Livius: Arbeid en genot, van zoo geheel ver schillenden aard, zijn door een soort na tuurlijken band aan elkaar verbonden. 57e Jaargang No. 17468 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Geldigheidsduur van dertien maanden 's GRAVENHAGE, 30 Mei. Het departe ment van financiën deelt mede, dat de buiten gewone omstandigheden eenige verdere voor zieningen ten aanzien van de rijwielbelasiing vorderen. Met uitbreiding van hetgeen is mede gedeeld, zal in de geheele maand Juni 1940 geen controle rijwielbelasting worden.gehouden. Van 1 Juli 1940 af echter behoort elk rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, be houdens hetgeen hierna is bepaald, te zijn voor zien van een geldig rijwielbelastingmerk. In de maand Juli zal geen bekeuring worden ingesteld tegen personen wier rijwiel alsdan is voorzien van een rijwielbelastingmerk voor het belastingjaar 19401941. Het rijwielbe lastingmerk voor dat belastingjaar zal dus prac- tiscli gesproken, 13 maanden geldig zijn. In verband met het vorenstaande zullen de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 19401941 reeds van 24 Juni a.s. af op de ge wone wijze aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Personen die in het bezit zijn van een rijwiel belastingmerk 19391940 kunnen daarvan uiteraard gebruik blijven maken tot en met 31 Juli 1940. Bovenstaande bijzondere voorzieningen gelden niet ten aanzien van kostelooze rijwielbelasting merken. Deze worden uitgereikt op den zelfden voet als in "vorige jaren gebruikelijk was. De ontvangers zijn echter bevoegd in daartoe leidende gevallen reeds vroeger dan anders aan vragen om kostelooze merken aan te nemen en af te geven het gebruikelijke bewijs waarmede voor- Een half ons thee of een half pond koffie per maand 's GRAVENHAGE, 31 Mei. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ma ken in aansluiting op 'tgeen reeds betreffende de dis tributie van koffie en thee werd medegedeeld, het volgende bekend: Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributie-periode op Donderdag 6 Juni a.s. de winkeliers over voldoende voorraden zullen be schikken om aan de aanvragen van de consumenten te kunnen voldoen, was het noodzakelijk de afle vering en verkoop van thee en koffie aan den cón- sument van Dinsdag 28 Mei tot en met Woensdag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributiepe riode, welke loopt van 6 Juni tot en met 5 Juli a.s. zal op een nader aan te wijzen bon beschikbaar wor den gesteld 1/2 ons thee of 1/2 pond koffie. De toewijzingen voor de détaillisten en hotels, cafés, restaurants enz., zullen zooveel mogelijk in den loop van deze week door de plaatselijke distri butiediensten worden uitgereikt. Indien men deze week geen toewijzing ontvangt, behoeft dit geen reden tot bezorgdheid te geven, daar met eenige vertraging tengevolge van verkeersmoeilijkheden moet worden rekening gehouden. In verband met de verschillende bestaande soor ten en merken thee en koffie zullen de toewijzingen in 4 gedeelten gesplitst worden, zoodat de winke lier de keuze heeft bij vier leveranciers zijn inkoo- pen te doen. De toewijzingen voor de winkeliers zijn geba seerd op de helft van de door de winkeliers opge geven maandomzetten. In den loop van de eerste distributieperiode zullen zij een tweede toewijzing ontvangen. Teneinde de hotels, cafés en restaurants in staat te stellen zooveel mogelijk op volle capaciteit te werken, zal aan deze bedrijven een toewijzing wor den verstrekt, welke gelijk is aan 90 procent van hun normale omzetten aan thee en koffie. (A.N.P.) De vergunningen voor het autorijden. Moeten op de voorruit worden bevestigd. De Commissaris van Politie te Haarlem maakt bekend dat zij. die vergunning van den Burge meester hebben verkregen om met hun auto te rijden, verplicht zijn deze schriftelijke vergun ning duidelijk zichtbaar oo hun voorruit te be vestigen. Nieuwe plaatjes komen reeds volgende maand uit loopig met een rijwiel kan worden gereden. Die be wijzen blijven geldig totdat het kostelooze merk is afgegeven of afwijzend op de aanvraag is be. schikt (A.N.P.) Scherp toezicht op het motorverkeer 's GRAVENHAGE, 30 Mei. (ANP) Het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat een pomphouder aan houders van een motorbrandstofvergunning of aan degenen, (zooals artsen, veeartsen, enz.) die ingevolge de bekendmaking van 17 Mei 1940 zonder motorbrandstof vergunning mogen rij den voor zoover het personenwagens betreft, tot nader order niet meer dan 5 liter benzine op eenmaal mag afleveren. Aan de burgemeesters wordt verzocht scherp door de politie te doen constateeren, dat de houder van elk motorvoertuig, dat zich op den weg bevindt, in het bezit van een motorbrand stofvergunning is of behoort tot degenen, die volgens de bovengenoemde bekendmaking zon der zoodanige vergunning mogen rijden. Verder wordt aan alle Commissarissen der Ko ningin en burgemeesters verzocht zooveel mo gelijk alle plaatselijke regelingen nauwkeurig te doen aansluiten op de richtlijnen door het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart gegeven. Een nadere regeling wordt in overleg met de Duitsche autoriteiten en met het departement van waterstaat uitgewerkt en zal vermoedelijk binnen eenige dagen worden bekend gemaakt. In aansluiting op dit bericht van het A. N. P. herinneren wij er aan, dat in de bekendmaking van 17 Mei o.a. werd gezegd: „Deze maatregelen hebben ten doel, dat de mo torbrandstoffen slechts worden verbruikt bij uiter ste noodzaak, zoodat artsen, veeartsen, verloskun digen, verplegers en verpleegsters zooveel moge lijk van andere vervoermiddelen gebruik dienen te maken en oordeelkundige wijkindeeling nood zakelijk is." MET ZONDER LICHT FIETSEN! Lantaarn afschermen. Vele wielrijders schijnen van meening te zijn, dat zij 's avonds in de verduisterde stad zonder licht mogen fietsen. Dit is niet alleen gevaarlijk voor hen zelf, maar ook voor de andere weggebruikers. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons mede te deelen dat de politie nu streng zal optreden tegen wielrijders, die 's avonds inplaats van met afgeschermd licht, zonder eenig licht rijden. Ook moeten zij er voor zorgen dat aan den achter kant van de fiets geen rood licht zichtbaar is. Dit moet eveneens met blauw worden afgeschermd. Het best lijkt het ons, een blauw lampje, die tegen een geringen prijs in den handel gebracht zijn, te koopen. Lissabon en Genua nog meer Amerikaansche aan boord nemen. (D.N.B.) De werkverschaffing. Haarlemsche arbeiders naar de Hulst. Naar wij vernemen zal Maandag een groep Haar lemsche werkloozen naar de rijkswerkverschaffing in de Hulst (Overijsel en Drente) worden uitge zonden. Het zijn voor het grootste gedeelte onge- huwden. Nog steeds verkeersovertreders. Donderdag ruim 70 wielrijders bekeurd. Men zou nu toch wel mogen veronderstellen, dat alle wielrijders in Haarlem weten, wat zij mogen ?n niet mogen doen. We hebben al verscheidene malen medegedeeld, dat tientallen wielrijders een be keuring kregen omdat zij in de binnenstad en op de drukke verkeerswegen niet voldoende rechts reden. Ook Donderdag heeft de politie te Haarlem weer goed opgelet. Niet minder dan 68 wielrijders wer den om de zooeven genoemde reden geverbaliseerd. Bovendien werd tegen verscheidene wielrijders proces-verbaal opgemaakt, omdat zij zonder een helder wit spatbord op hun fiets reden. Ook hierop zal weer streng toezicht worden uitgeoefend. Vergadering van den Haarlemsehen Raad. A.s. Woensdagmiddag. Naar wij vernemen zal de gemeenteraad van Haarlem a,s. Woensdagmiddag te 2 uur een ver gadering houden. Behalve aan hen, die geen gasaansluiting hebben. Binnenkort regeling voor den verkoop van petroleum. AMSTERDAM, 31 Mei. Brandstoffen voor particulier gebruik zijn thans nog niet in dis tributie. Kolenhandelaren mogen aan parti culieren echter geen brandstoffen verkoopen, tenzij de kooper in het bezit is van een be wijs, hem verleend door een distributiekan toor. Deze bewijzen worden verleend aan hen, die geen gasaansluiting hebben en dus genood zaakt zijn op een fornuis of kachel te koken. Zij, die geen fornuis of kachel hebben, doch bijvoorbeeld wel een haard, welke niet voor eten is ingericht, kunnen thans geen kolen krijgen. De verstrek z bewijzen geven recht op een halven hectoliteer brandstoffen per week. De industrie valt niet onder deze regeling en kan de normale hoeveelheid kolen vrij krij gen. De verkoop van petroleum is thans weer vrij. doch binnen enkele dagen zal hiervoor eén regeling in werking treden, welke er op neer komt, da alleen zijn, die geen andere Het is weer de examentijd, D'examinandus levert strijd Met zijn examenvragen, En hoopt erin te slagen. De tijd van leeren is voorbij, Een stapel boeken ligt terzij En het bewijs moet komen, Wat er is opgenomen. Daar wordt geworsteld en gedacht. Met jonge man (of vrouw) en macht, Daar wordt gewikt, gewogen, Over 't papier gebogen. Het hoofd (het „blok"hoofd zoogezeid, Als passend woord in dezen tijd) Krijgt heel wat te verduren In de examenuren. Maar, naar ik hoop, vindt stuk voor stuk In het diploma het geluk, Vervulling aller hopen, Dan gaat de wereld open. Dan breken nieuwe dagen aan, Dan lijkt wel alle zorg gedaan, Dan wenkt een vrijer leven. Voor even ja, voor even. Dan krijgt het leven nieuwen zin, Maar dan komt eiglijk pas !t begin Van zorgen en studeeren En levenslessen leeren. P. GASUS Duitsch legerbericht: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De groote slag in Vlaanderen en in Artois nadert zijn einde, nu de Engelsche en Fran- sche legers aldaar vernietigd zijn. Sinds gis teren verkeert ook het Engelsche expeditie- leger in volkomen ontbinding. Met achterla ting van zijn geheele onoverzienbare oor logsmateriaal vlucht het naar de zee. Zwem mende en in kleine booten probeert de vijand de op de reede liggende Engelsche schepen te bereiken, waarop ons lucht- wapen, zooals reeds in een afzonderlek be richt is bekend gemaakt, zich met vernie tigende uitwerking heeft gestort. Ruim zestig schepen werden getroffen, waarvan drie oorlogsbodems en 16 transport vaartuigen tot zinken werden gebracht. Tien oorlogsbodems en 21 koopvaardijsche pen van alle tonnages werden zwaar bescha digd of in brand geschoten. De luchtdoel artillerie bracht een vijandelijke patrouille boot tot zinken en beschadigde vijf andere vaartuigen. De ter bescherming van dezen grootschen Duitschen aanval gebruikte jachtvliegtuigen schoten 68 vijandelijke vliegtuigen neer. Ten Zuiden van de lijn Poperinghe-Cassel hebben onze van het westen, oosten en zuiden aanvallende legers zich vereenigd na talrijke sterke vijandelijke afdeelingen te hebben ver minkt en ingesloten. Bij de bestorming van het versterkte steunpunt Hazebrouck op den 28sten Mei heeft zich een pantser-pionier-oataljon on der zijn commandant, den eersten luitenant Von Bodecker, bijzonder onderscheiden. Aan het zuidelijke front werd een vijande lijke aanval met pantserwagens aan den be nedenloop van de Sömme afgeslagen. Ten zui den en zuidwesten van Amiens werden troepen concentraties in de bosschen met bommen be stookt. De vijandelijke verliezen bedroegen gisteren in totaal 89 vliegtuigen. Hiervan werden er 68 in luchtgevechten, 17 door luchtdoelartillerie neer geschoten. De rest werd op den grond vernield. Vijftien Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Nog steeds strijd om Narvik. De strijd om Narvik duurt met onvermin derde hevigheid voort. Onze troepen heb- Er mogen geen aanteekeningen op gemaakt worden De directeur van het Distributiebureau te Haarlem verzoekt ons mede te deelen, dat het verboden is, op de distributiestamkaarten aan teekeningen te maken. Er zijn nl. winkeliers, die op den buitenkant of op den binnenkant dier stamkaarten aanteeke ningen maken. Dat kan tengevolge hebben, dat de hokjes op de kaarten onduidelijk worden; door het doordrukken kunnen er nl. strepen of letters op komen. Dit maakt de kaarten ongeldig, omdat op deze wijze de con trole onmogelijk wordt. Het is dus in 't eigen belang der winkeliers, dat zij van deze waarschuwing ernstig nota nemen. ben bergposities betrokken buiten de stad en worden versterkt. Gevechtsvliegers deden een aanval op een vijandelijk vliegveld. Verscheidene op het veld staande toestellen werden vernield. Onze van Drontheün Noordwaarts optrek kende bergjagers hebben Fauske ten oosten van Bodö ingenomen. Een van onze duikbooten meldt het tot zinken brengen van zeven vijandelijke schepen met een inhoud van 38.480 bruto registerton. FRONTBERICHT. Het Frontbericht van het D.N.B. van Don derdag luidt als volgt: Zooals te voorzien was ontbindt de nauwe ge vechtsruimte der ingesloten Fransche en En gelsche troepen in Fransch en Belgisch Vlaan deren zich in enkele sectoren, die de een na den ander onderworpen worden voor zoover er nog tegenstand wordt geboden, of die ge zuiverd worden, wanneer de vijand de wapens heeft neergelegd. Op het oogenblik kan nog met nauwkeurig gezegd worden wanneer het laatste schot daar de geweldige worsteling zal besluiten. Maar dat oogenblik is niet ver meer af. Het laatste bedrijf van het Engelsche expeditie- leger, dat zooals men weet, uittrok om zijn „waschgoed aan de Siegfriedlinie te drogen te hangen", (hier wordt gezinspeeld op een populair Engelsch soldatenliedje. Red.), loopt ten einde. Hoe zwaar de slagen der Duitsche weermacht aangekomen zijn, blijkt ook uit het feit dat noch door Engeland, noch door Frankrijk noemenswaar dige pogingen konden worden ondernomen om de ingesloten legers te ontzetten. De strijd bij Narvik wordt hevig voortgezet. De Duitsche stellingen liggen vóór de stad, die volkomen platgeschoten is. Door de aanhou dende gevechtshandelingen is ook de ertsspoor weg vernield. Het opnieuw versterkt optreden van het Duit sche duikbootwapen heeft de Britsche koopvaardij reeds noemenswaardige verliezen toegebracht. Tij dens de Noorsche onderneihing moesten de Duit sche duikbooten andere taken ten uitvoer leggen, de handelsoorlog tegen Engeland kwam toen op de tweede plaats te staan. Thans staan het Duitsche duikbootwapen nieuwe aanvalsmogelijkheden ter beschikking. Het heeft intusschen verdere steun punten ingericht, de opleiding vervolmaakt en het kan zijn activiteit met nadruk richten op de be langrijkste Engelsche zeewegen, vooral daar de havens in Oost-Engeland reeds versperd of op andere wijze uitgeschakeld ziin. De strijd tegen Engeland wordt steed? krachtiger. (A. N. P.) GENEESMIDDELENBESCHIKKING No. 1. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat alsnog als contraststoffen van de Röntgen- diagnostiek ,als bedoeld in tabel a van de genees middelenbeschikking 1939 no. 1, zullen worden be schouwd: jodeikon en radiotetrane. HEDEN: 8 PAGINA'S. Langs de Straat: Nederland op klom- pen? pag. 3 Flitsen: Knoopen. pag. 3 v. H.: Rustpunt. pag. 4 Coster's huis. pag. 6 K. de Jong: Ure van Herdenking en Opwekking. pag. 2 Sport in 't Kort. pag. 6 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. (A.N.P.) Het departement van handel, nijverheid en scheep vaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 31 Mei tot en met Donderdag 27 Juni de met 70 genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. kookgelegenheid hebben dan petroleumstellen, petroleum kunnen krijgen. (A.N.P.) Uu> aan S<tiens HET BESTE GIERSTRAAT 27 - Tel. 16764 (Adu. Ingez. Med.) Aan de Aelbrechtskade te Rotterdam zijn tal van vaartuigen als hospitaalschepen ingericht voor de verpleging vae gewonde*! De kerk Ie Wageningen is bij den strijd vr»jw$l onbeschadigd gebleven

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1