)e industrie en de bedrijven Regeling terugbetaling Rijkspostspaarbank FLITSEN Wat zal ik in mijn tuintje telen? [ATE R DAG 1 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 5 en interview met Jhr. |r. J. C Mollerus, secretaris /an de Kamer van Koophan- |elen Fabrieken te Haarlem Ieder zal zoo vertelde ons jhr. dr. J. C. lollerus, secretaris van de Kamer van Koophan- el en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, in interview dat wij met hem hadden oegrij- dat de industrie en de handel in dezen oor- Igstijd groote moeilijkheden hebben. Vele indus- ijeën en bedrijven staan inderdaad „in de bran- jug". Er wordt geworsteld met schier onoverko- lelijke bezwaren. De aanvoer van verschillende rondstoffen staat voor zoover die althans over zee uit het buitenland moet komen geheel stil, ter- ëji er van exporteeren over de grenzen, uitge- jnderd naar Duitschland, ook niets kan komen, och wordt er niet bij de pakken neer gezeten! In tended. Met energie worden de zaken aangepakt, iodat er van gemaakt zal worden wat onder de geven omstandigheden mogelijk is. Gelukkig kan geconstateerd worden, dat de jroote industrieën te Haarlem, althans voor lopig:. nog voldoende grondstoffen hebben om het bedrijf voort te zetten. Van een inkrimping op noemenswaardige schaal eb ik tot op dit oogenblik niet gehoord. Ik geloof niet, dat die in den allereersten tijd te ver achten Is. Maar er zijn bedrijven die over eenigen tijd aan- ,;er van grondstoffen absoluut noodig hebben, eeds thans zijn daarover besprekingen gehouden lor tusschenkomst van onze Kamer van Koop- indel en Fabrieken met de hoogste instanties, laarbij is wel gebleken, dat er niet gerekend kan srden op aanvoer over zee zoolang deze oorlog irt. Daarom worden verschillende mogelijkhe- tn voor transport over land onder oogen gezien, 'at onze behoefte aan hout (voor de bouwbedrij- m en ook als grondstof voor de papierindustrie) jtreft. hebben de Duitsche autoriteiten verklaard, it zij in de toekomst medewerking willen verlee- tn voor aanvoer uit de Noorsche landen, eerst per üp over de Oostzee en dan per trein door uitschland. blijkt geen uitzicht te zijn op het betrekken producten uit de koloniën. Er komt dus, zoo- Is de zaken nu staan, geen aanvoer van thee, kof- ie en tabak, zoodat wij het zullen moeten doen ie! de hoeveelheden die in ons land aanwezig zijn. Aan transport per vliegtuig zullen wel te groote szwaren verbonden zijn. Niet het minst wat den nancieelen kant betreft, want de kosten van ver eer zijn immers zoo hoog, dat de aangevoerde ar- :elen, veel te duur zouden woi'den. Bij de besprekingen met de Duitsche autoritei- in is wel de mogelijkheid overwogen suiker uit et buitenland aangevoerd te krijgen, ter aanvul- ng van onze binnenlandsche productie. Misschien zal het in de toekomst ook mogelijk |n verschillende artikelen naar ons land te trans- erteeren via Duitschland, Zwitserland, Italië of Balkanlanden. Voor de voorziening van onze dustrie van grondstoffen kan dit van veel betee- tnis zijn. In het binnenland zitten wij met groote transport oeilijkheden. Er wordt evenwel met man en acht gewerkt om die zoo snel mogelijk te over- innen. Het is hier ook een quaestie van aanpas- q. Er worden al plannen uitgewerkt om ónze nnenscheepvaart weer een belangrijke taak te len vervuilen. Nederland heeft een groot aantal leine en grootere schepen en daar is gelukkig veel ee te doen. Het eerst miskende zeilschip zal weer eere komen. Verschillende industrieën en bedrijven zullen ch moeten aanpassen wat de productie der artï- betreft. Om een voorbeeld te noemen: de bembollenkweeker gaat bruine boonen en peen trbouwen. Het is op dit oogenblik nog niet te rerzien hoe het met den handel in bloembollen !l gaan. Transport over zee is uitgesloten. Maar lariegenover staan gelukkig nog wel andere mo- Êijkheden. Zal Zweden bloembollen koopen? Zal et mogelijk zijn de afzet in Duitschland te ver- rooten? In een conferentie die wij over deze caestie met de Duitsche overheid hadden, werd is gewezen op de mogelijkheid dat bloembol- nhandelaars nu meer zaken gaan doen in de Bal- mlanden. Meestal gaan de bloembollen-menschen pas in ugustus op reis om bollen te verkoopen. Gehoopt lag worden dat zij dan niet alleen in Duitschland tanen reizen, maar ook via Duitschland andere iden kunnen bereiken. De bloemenkweekers in Aalsmeer hopen ook leer handel met Duitschland te kunnen voeren. rildit evenwel volkomen slagen, dan zal het noo- zijn, dat er een gelegenheid komt de bloemen tr vliegmachine te verzenden. Het is nog onze- w of dat mogelijk zal blijken. Wat gedaan wordt om de oorlogs moeilijkheden te overwinnen. De kweekers van groente maken op dit oogen blik goede zaken. Er worden geen groenten meer „doorgedraaid", er komt niets meer op den mest hoop. Duitschland neemt thans groote partijen af, maar er blijft nog meer dan voldoende voor het verbruik in ons eigen land over. Zoo is het ook met onze zuivelproducten Er gaat veel naar Duitschland, maar onze productie is zoo groot, dat er voor een tekort in ons land niet ge vreesd behoeft te worden. Alle export naar Enge land en andere overzeesche landen is immers ko men te vervallen. AMSTERDAM 31 Mei. Tot nader order kunnen an Maandag 3 Juni a.s. af inleggers, op vertoon an het spaarbankboekje, terugbetaling verkrijgen ider het volgende voorbehoud: 1. Aan het kantoor van uitgifte van het boekje «maal per 7 dagen rechtstreeks tot een bedrag an f 100. 2. Aan andere kantoren dan die waar het boekje uitgegeven: a. eenmaal per 7 dagen rechtstreeks tot een be- 'ag van f 25, b. na indiening ten postkantore van een aanvraag, lt een bedrag van f 100 met dien verstande, dat in tijdvak van 7 dagen met inbegrip van een recht- reeksche terugbetaling dit bedrag niet overschre- wordt. 2. Zij die noodzakelijk in contanten over grootere fdra'gen moeten beschikken, kunnen dit doen door Kering van het bedrag op de postrekening van bankinstelling. Men dient zich dan verder met «bank te verstaan. Opdrachten tot overschrijving met het boekje te dtten aan den directeur der rijkspostspaarbank te tosterdam. Aan aanvragen om betaling in contanten boven 00 per week wordt alleen om zeer bijzondere re ken, gestaafd met gegevens, voldaan. Betaalbaarstelling van aanvragen om terugbeta- per telegraaf kan vooralsnog niet geschieden. 5. Zonder eenige beperking wordt voldaan aan «vragen om overschrijving van het tegoed of een deelte daarvan op een rekening bij den post- lêque- en girodienst. Aanvragen vergezeld van spaarbankboekje te richten rechtstreeks tot de ^postspaarbank. Laangs dezen weg kunnen de in fers dus alle vorderingen van aangeslotenen aan tn postcheque- en girodienst voldoen. Voor afgifte van duplicaat-boekjes moet men zich toden tot een kantoor der posterijen en daarbij 10 volledig mogelijke inlichtingen verstrekken. (A. N. P.) De winkeliers, een enkele branche uitgesloten, maken ook moeilijke tijden door. Verschillende zaken zullen zich dan ook moeten aanpassen aan de veranderde toestanden en nieuwe wegen zoe ken, omdat de oude geheel of gedeeltelijk afgesne den zijn. Maar de middenstander toont gelukkig energie. Er is reeds gebleken dat velen hunner de handen uit de mouwen steken om het roer om te gooien. Zooveel dit mogelijk is kunnen zij daarbij op den steun van de Kamer van Koophandel reke nen. Zoo wordt zoo besluit de heer Mollerus al- lerwege krachtig gewerkt om de bestaande moei lijkheden te overwinnen. Gelukkig in veel gevallen met uitzicht op succes. Veldpostdienst opgeheven. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. In verband met de opheffing van de Veldpostkantoren op 31 Mei wordt het publiek verzocht correspondentie voor militairen voortaan steeds met vermelding van plaatsnaam te adresseeren. Mocht men in be paalde gevallen de plaatsnaam niet weten, dan kan nog op de oude wijze, met vermelding van het legeronderdeel, worden geadresseerd. Deze stukken worden dan door het hoofdexpeditie- bureel van de Veldpost, dat voorloopig nog in functie blijft, van het juiste adres voorzien. Het spreekt van zelf, dat bij deze wijze van behande len met eenige vertraging moet worden rekening gehouden. (A.N.P.). NA DE EVACUATIE. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. De commissie bur gerbevolking verzoekt ons o.m. mede te deelen: „Nagenoeg alle geëvacueerden uit de op last van den opperbevelhebber van land- en zeemacht ont ruimde gebieden zijn thans in hunne woonplaatsen teruggekeerd. Ook de gestichtsbevolking heeft de door haar verlaten inrichtingen weer betrokken. De door den opperbevelhebber bevolen evacuatie kan hiermede als geëindigd beschouwd worden. Met groote erkentelijkheid memoreert de commis sie de medewerking welke zij bij de voorbereiding en uitvoering der evacuatie allerwege heeft mogen ondervinden. Wel zeer in het bijzonder gaat haar dank uit naar de autoriteiten en ingezetenen der vluchtoorden, die zonder uitzondering de geëva cueerde bevolking een ontvangst hebben bereid, de beste Nederlandsche tradities waardig". (A.N.P.) W ijziging autobusdiensteii. 's GRAVENHAGE 31 Mei. De inspecteur-gene raal van het verkeer deelt mede, dat in de opgave voor Noord-Holland betreffende de autobusdiensten, waarvoor ontheffing is verleend van het verbod tot het afleveren en gebruiken van motorbrandstof, de volgende wijzigingen en aanvullingen worden aan gebracht. 1. N.V. Autobusonderneming (Maarse en Kroon) te Aalsmeer: a. AmsterdamMeerdijkSchiphol; b. Amsterdam-Muiderberg. 2. N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. te Haarlem: PurmerendDe Rijp wordt uitgebreid tot Graft. 3. N. A. v. d. Hoff en J. Ton te Graft: West Graft- dijkAlkmaar. 4. N.V. „H. A. B. O." te Alkmaar: SchagenBar- singerhorn. 5. H. J. W. Wijst Den Helder: Den HelderHuis duinen. 6. J. van Scheyen te Callantsoog: SchagenStol penCallantsoogGroote Keeten't Zand. 7. N.V. W. A. C. O. te Hoorn: HoornWervershoof AndijkEnkhuizen vervalt. Toegevoegd wordt: a. MedemblikNieland Almersdorp Midden- meerWieringerwerfSlootdorpDe HaukesDen Helder. b. HoornWervershoofAndijkEnk huizen. 8. J. Hoveling te Oud-Loosdrecht: Hilversum Oud-Loosdrecht. 9. N.V. Autobus Onderneming Oostenrijk te Die- men: AmsterdamBreukelen. 10. N.V. A. T. O. te Utrecht: AlkmaarLeeuwar den wordt beperkt tot AlkmaarHarlingen. (A. N. P.) VERBANDMIDDELEN OP BEPERKTE SCHAAL VERKRIJGBAAR 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Het departement van handel nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat van heden af tot en met 30 Juni 1940 dis pensatie wordt verleend van het verbod tot het ver koopen en afleveren van verbandmiddelen, bedoeld in artikel 6, lid 1, der verbandmiddelenbeschikking 1939, no. 1, aan ondernemingen in den zin van deze beschikking en voor hoeveelheden, overeenkomen de met 1/5 gedeelte van de in het eerste halfjaar van 1939 verkochte of afgeleverde hoeveelheid ver bandmiddelen van die soort. (A.N.P.) KLUIZENAAR BIJ VERKEERSONGELUK OMGEKOMEN. AALSMEER, 31 Mei. Alhier is vanmorgen in de vroegte de 61-jarige Aalsmeersche kluizenaar P. Sneeuw, overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Dinsdagnacht voelde een militair, die in een auto reed op den provincialen weg HaarlemUtrecht dat hij over een lichaam reed. Na zijn auto tot stilstand te hebben gebracht ontdekte hij op den weg een ouden man, badende in zijn bloed. Een dokter werd ontboden, die een hersen schudding en een gapende hoofdwonde constateerde, als gevolg van een reeds eerder plaats gehad heb bende aanrijding. De gemeentepolitie van Aalsmeer verzoekt thans personen, die inlichtingen kunnen geven over dit verkeersongeval zich op het politie bureau te melden. (A.N.P.) Koninklijke Paket maakte bijna f 12 millioen winst. Aan het jaarverslag over 1939 der Ko ninklijke Paketvaart-Maat.schappij ontleenen wij het volgende: Het exploitatiesaldo bedraagt f 11.851.544 (v.j. f 10.032.488). Op de vloot, die ultimo December 1939 bestond uit 135 (131) schepen, metende 320.811 «308.009) bruto registertonnen, werd f 5.567.717 (6.543.705) afgeschreven, op de eta blissementen f 16.625 (642.476) en op de prauwen en lichters f 9.370 (201.688) totaal f 5.593.712 (7.387.870). Deze afschrijvingen zijn minder dan de laat ste jaren gebruikelijk omdat, met het oog op de Indische ..Ordonnantie op de oorlogswinstbelas ting 1939" het welschelijk is te reserveeren in plaats van extra af te schrijven. Voor belastingdoeleinden werd een bedrag van f 3.500.000 gereserveerd. Wegens het loopen van eigen risico werd in 1939 aan pre mies geboekt f 822,429 738.418). In 1938 werd gereserveerd voor onafgedane schaden f 74.014 (224.833), totaal f 896.443 (963,251). Voor in 1939 afgewikkelde schaden was noo dig f 103.055 (415.733). Voor nog niet afgewikkelde averijen werd gereserveerd f 48.388 74.014)zoo dat een winst resteert van f 745.000 (473.504), welke werd overgebracht naar de assurantie re serverekening. Voorgesteld wordt 9 pet. (v.j. 8 pet.) op het op 31 December 1939 geplaatste kapitaal van f 30.000.000 uit te deelen. Winnen van hoogwaardig ruwvoeder noodig. Vóór 1 Februari 1941 geen toewijzing van krachtvoeder voor rundvee. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het navolgende bekend: De landbouwers dienen rekening te hoeden met het feit, dat in het algemeen tot 1 Februari 1941 voor het rundvee geen krachtvoeder zal worden toegewezen. In verband hiermede zal een zoo groot mogelijke hoeveelheid hoogwaardig ruwvoeder moeten worden gewonnen. Het is derhalve dringend gewenscht, vroegtijdig tot het inkuilen van gras over te gaan, alsmede tot het uitbreiden van den verbouw van stoppel gewassen. Indien nog mogelijk, is het evenwel ge wenscht den kalftijd te verschuiven. Voor inlichtingen omtrent het inkuilen enz. wende men zich tot den rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. (A.N.P.) UITZAAIEN VAN MAIS. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat landbouwers, die voor veevoederdoel einden mais willen uitzaaien, daartoe mais toege wezen kunnen krijgen door den plaatselijken bu reauhouder. Deze toewijzing zal geschieden op enkelvoudige witte bonnen (model Z). per H.A. uit te zaaien mais zal ten hoogste 175 K.G. zaaizaad worden verstrekt. Den landbouwers wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat zij, alvorens een bestelbon aan te vra gen, zich er van dienen te vergewissen, dat hun leverancier inderdaad mais, welke voor zaaidoel- einden geschikt is, kan leveren. (A.N.P.) NIEUWE SERIE No. 11 Tocht met hindernissen 1. Trappelt en zwaait met de armpjes omdat het zoo fijn is, in de zon uit rijden te gaan. 2. Opwinding maakt, dat het dekentje los raakt en het beentje te voorschijn komt. 3. Moeder herstelt de verwarring en ontdekt, dat een van haar want jes verdwenen is. 4. Nauwkeurig onder zoek wijst uit dat want je onder het dekentje verborgen zat. 5. Zit rustig terwijl moeder haar weer in stopt en het wantje aantrekt. 6. Is zoo blij dat de rit hervat wordt dat ze trapt en zwaait, waar door het dekentje weer losraakt enz. enz. enz. Boonen voor de winterprovisie. En een preitje voor de erwtensoep „Wat zal ik in mijn tuintje telen?" Ziedaar de actueele vraag, die de gelukkige bezit ters van een stukje tuingrond voor of achter hun huis zich stellen, nu al onze aandacht wórdt opge vraagd voor de voedselvoorziening. We denken daarbij vooral aan de winterprovisie, waarvan het zoo prettig en zoo gemakkelijk is een voorraad in huis te hebben. Voor den leek op het gebied van de groententeelt is het niet zoo eenvoudig uit te maken op welke wijze hij zijn tuintje zoo voordeelig mogelijk pro ductief kan maken. Wanneer hij maar „lukraak" zijn zaadgoed aan den bodem toevertrouwt, zal hij wei nig voldoening van zijn werk hebben. Hij zal er dus goed aan doen de producten te kiezen, die geen al te hooge eischen aan den grond stellen. Vele stads tuintjes lijden aan gebrek aan zon, dikwijls heeft de wind aan alle kanten vrij spel en tenslotte is de kwaliteit van den grond zoo slecht, dat 'n armetierig heestertje er zich met moeite op kan handhaven. Men moet zich dan ook niet voorstellen overvloedige oogsten te zullen binnenhalen. Dat kan alleen van grond, die reeds voor groenten in cultuur is en waaraan alle zorgen zijn besteed, die noodig zijn om een goed gewas en een behoorlijk beschot te 'erzekeren. Maar wij willen den burger allen moed niet ont nemen. Integendeel,' zijn moeizaam pogen verdient alle waardeering enook aanbeveling. Nergens beter dan in de natuur kunnen wij onszelf in deze moeilijke dagen hervinden. Ook in de kleinere tuinen kunnen met kans op succes groenten worden gekweekt. Aan het belangrijke vraagstuk van de bemesting kunnen we geen uitvoerige bespreking wijden. Op dit gebied is in algemeenen zin geen advies te ge ven. De bemesting is nu eenmaal aan talrijke facto ren onderhevig: zij vormt zoowel in den land- als in den tuinbouw een vraagstuk, waarop de knapste koppen nog niet zijn uitgestudeerd. Stalmest is een goede voeding voor den bodem, maar voor den amateur-tuinder niet gemakkelijk te verkrijgen. De kunstmest kan ons hier van dienst zijn. Tegenwoordig zijn de A. S. F. korrels in den handel, zij bevatten in de juiste verhouding de voor den grond benoodigde meststoffen. Men zij met de toediening van kunstmest echter zeer voorzichtig. Wat kan men zaaien? Het is ook in dezen tijd van het jaar nog mogelijk verschillende tuinbouw producten te zaaien. Blad groenten als andijvie en sla verdienen in kleine, in gesloten stadstuintjes geen aanbeveling. Zand en stof nestelen zich op en tusschen de bladeren, het wordt veelal een schraal, niet smakelijk product. Heeft men een aardig hoekje tuingrond, dan ver dient winterandjjvie aanbeveling. Zij wordt op een zaaibed uitgezaaid, 2 gram per vierkanten meter. Na 34 weken worden de sterkste planten op rijen ge plaatst, planten en rijen ongeveer 25 c.M. uiteen. Het product vereischt later nog veel zorg. Om het geel worden van de hartjes te bevorderen moeten de vol wassen planten met teen of raffia worden opge bonden. De andijvie leent zich dan uitstekend voor den inmaak, geweckt of ingezouten. Boonen vormen voor den amateur een dank bare teelt, al stellen zij over het algemeen hooge eischen aan den grond. Zij groeien b.v. uitstekend op grond, welke ook in vorige jaren goed bemest werd. Gaat men thans den grond overvloedig be mesten, dan krijgt men een geweldig gewas, maar weinig boonen. Ook in dit geval nemen wij onze toevlucht dan maar weer tot de A. S. F.-korrels, bij wijze van toegift een half pond op 10 vierk. meter. Men ziet hieruit wel hoe voorzichtigheid geboden is. Spercieboonen, waarvan stamboonen zonder draad de voorkeur verdienen, vereischen de minste zorg. Zij klimmen niet en behoeven dus niet te worden opgebonden langs stokken. Op onderlinge afstan den van 40 c.M. legt men ongeveer 5 c.M. onder de oppervlakte 4 boonen bijeen. Reeds na een dag of tien zal men de gespleten boon, die met den stengel meegroeit, boven den grond zien verschijnen, wan neer de grond althans voldoende vochtig was. De oogsttijd valt ongeveer eind Juli begin Augustus. In dien tijd is voor den tuinder wieden geboden. Duldt geen onkruid in de tuintjes en vooral niet tusschen de boonen! Sn ij boonen moeten, zooals men weet kunnen klimmen. Het beste gaat dat langs latten of zooge naamde rijzen. Heeft men geen stokken, dan gaat het ook heel goed langs grof kippengaas. De boonen legt men op een halven meter van een schutting, het gaas spant men van de boonen schuin naar den bo venkant van de schutting. Snijboonen legt men op onderlinge afstanden van 7080 c.M. 35 boonen bij eiken stok. Voor de vorming van wintervoorraad komen na tuurlijk ook bruineboonenin aanmerking. Ook dit zijn stamboonen, zij groeien dus zonder stokken. Overigens is de behandeling gelijk aan die van de spercieboonen. Tenslotte is het ook wel aardig om in den winter een preitje in den tuin te hebben. Prei kan men nog in Juli-Augustus planten. De plantjes zijn goedkoop verkrijgbaar. Ook selderij kan nog met succes wor den gezaaid. Het planten van koolsoorten zoo kort achter de huizen verdient geen aanbeveling. In de meeste ge vallen nestelen de rupsen zich in de kool en vreten het veldje in zeer korten tijd kaal En nu aan het werk, maar praat eerst nog even met den zaadhandelaar. Hij zal u gaarne omtrent soort en hoeveelheid van advies dienen en is ook wel in staat deskundige aanwijzingen te geven. Wij wen- schen alle amateur-tuinders prettigen arbeid en een goeden oogst! WIJKERBOER. Sportweek 1940 gaat niet door. In verband met de bijzondere tijdsomstandig heden heeft het uitvoerend-comité van de Commis sie tot hat organiseeren van een sportweek te Haarlem, in overleg met hel gemeentebestuur, be sloten aan de plannen voor de Sportweek 1940, geen uitvoering te geven Zeeland herstelt zich na moeilijke dagen. - Er is weer botermarkt gehouden te Middelburg en de boerinnen komen als van ouds haar kostelijke koopwaar verhandelen JUBILEUM M. DE VRIES. Door de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen is heden een medaille en oorkonde uitgereikt aan Marten de Vries, wegens 12V«- jarigen dienst als huisknecht bij de familie J. G. M. van Walsem te Heemstede. Namens de familie werd den altijd opgeruimden en voorkomenden jubilaris 'n enveloppe met in houd en eenige geschenken overhandigd. In ver band met de tijdsomstandigheden heeft men van een uitgebreide viering afgezien. De patiënten van dokter van Walsem zullen echter zeker deze ge legenheid benutten den immer hulpvaardigen huis knecht geluk te wenschen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5