Haarlem's Dagblad Rotterdam aan het werk Binnenkort verdere demobilisatie. Ceen pleizierritjes per auto. Actikeieiv- Hengelen. Nieuwpoort door de Duitschers bezet. - 57e Jaargang No. 17470 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 3 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiënr 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Alleen voor hen die werk hebben. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni (A.N.P.) Bij de volgende étappe van de demobilisatie mag een militair alleen dan met groot verlof worden ge zonden indien hij aan den commandant van het betrokken enkelvoudig oorlogsonderdeel een verklaring van werkgevers, familie e.a. kan over leggen, waaruit blijkt, dat hij door loongevenden arbeid dan wel op andere wijze in eigen onder houd kan voorzien, althans niet ten laste van de gemeenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegaliseerd: a. Door den betrokken burgemeester. b. Voor hen die in overheidsdienst zijn door het betrokken diensthoofd ter plaatse. Aangezien een volgende étappe van demobili- seeren binnenkort is te verwachten, wordt aan alle militairen, die voor groot verlof in aanmer king wenschen te komen, in overweging gegeven voor de verkrijging van bovenbedoelde verkla ring reeds thans het noodige te verrichten. Den militairen wordt er bovendien met nadruk op gewezen, dat gedemobiliseerden geen aan spraak kunnen doen gelden op steunverleening wegens werkloosheid. Werklooze zeemiliciens moeten zich melden. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni (A.N.P.) In aan sluiting aan de publicatie namens den Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht (o.a. inhou dende, dat zij die zijn gedemobiliseerd of op eigen initiatief naar hunne haardsteden zijn terugge keerd en geen loongevenden arbeid hebben, zoo dat zij gedwongen zijn zich om steun aan te melden, en zij die niet aannemelijk kunnen ma ken, dat zij vóór 8 Juni loonenden arbeid kunnen verkrijgen, door den burgemeester in werkelijken dienst moeten worden geroepen en onverwijld moeten worden gedirigeerd op de depóts) wordt medegedeeld dat deze regeling eveneens geldt voor de zeemiliciens. In verband hiermede wordt de staat waarop de depóts zijn vermeld met het volgende aangevuld: Allen, behoorende tot de zeemilitie moeten zich melden bij het marinedepot Rotterdam, Museumplein 1, voorzoover zij met groot verlof van dat depót of van het depót Oudenhoorn vertrokken; het marinedepöt den Haag, Koningstraat 3, voor zoover zij met groot verlof vertrokken van dat depót; het marinedepöt Amsterdam, marine-kazerne voor zoover zij met groot verlof vertrokken van dat depót, van IJmuiden of van den Helder uit. Militairen der zeemacht voor zoover zij met groot verlof vertrokken van de depóts vaartui- gendienst Rotterdam of Amsterdam, keeren in het bovenbedoelde geval op die depóts terug. Waarschuwing aan hen, die hun wagen mogen gebruiken. 'sGRAVENHAGE 1 Juni. Het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het de houders van verdun ningen tot het verbruiken van motorbrandstof ten strengste verboden is hun wagens voor ge noegen en voor andere particuliere doeleinden te gebruiken. Het heeft zoowel den Duitschen als den Neder- landschen autoriteiten teleurgesteld, dat aan dezen regel niet genoegzaam de hand wordt gehouden. Het spreekt van zelf dat, waar de Duitsche en Ne- derlandsche autoriteiten 't mogelijke doen den aan wezigen voorraad motorbrandstof zoo oordeelkundig mogelijk te verdeelen om het economische leven zooveel mogelijk te steunen, .het alleen reeds om psychologische redenen ten zeerste af te keuren is, dat de tot nu toe afgegeven vergunningen blijken te worden misbruikt. Deze vergunningen mogen slechts worden ge bruikt voor het doel waarvoor zij zijn uitgereikt. De namen van degenen, die zich aan over treding schuldig maken, zullen door de politie worden genoteerd. De overtreders zullen, af gezien van verder vast te stellen straffen, in geen geval in het bezit van hun vergunning worden gelaten. (A. N. P.). De brandstoffenvoorziening in ons land. Mijnen wachten op herstel der transportwegen. HEERLEN, 3 Juni. De directies van de steenkolenmijnen in Limburg berichten ons, dat zij verwachten zeer spoedig in staat te zullen zijn de levering van haar producten in het geheele land te hervatten, zij het voorshands op beperkte schaal. Alles hangt af van het herstel der trans portwegen te water en te land, waaraan met inspanning van alle krachten gewerkt wordt. Dit werk heeft een gunstig verloop en vermoedelijk zal men daarmede eerder gereed zijn dan aanvankelijk werd aan genomen. De mijnen zelf zijn alle intact en in be drijf. De geproduceerde kolen worden opge slagen en kunnen onmiddellijk verzonden worden zoodra transport mogelijk is. (A.N. P.) 5^ Het vermaarde gebouwencomplex „Het Prinsenhof" te Delft herbergt ook een aantal vluchtelingen uit Rotterdam. De tijdelijke bewoners aan den maaltijd in de open lucht op de binnenplaats. De havens intact. ROTTERDAM, 2 Juni (A.N.P.) Er is in de laatste paar weken in ons land veel over Rotter dam gesproken en er is ook veel gedaan, wejk laatste vooral tot groote dankbaarheid moet stem men. Het behoeft geen nadere uitlegging dat de dui zenden Rotterdammers, die naar elders werden overgebracht, vol van 't door hen beleefde, over hun stad hebben verteld. Niemand van hen kon toch eigenlijk een juist overzicht hebben van. de ge beurtenissen. Het kan daarom zijn nut hebben om, nu de zakelijkheid van den Rotterdammer en ook zijn practische geest is teruggekeerd, eeni. gen indruk te geven van de levensomstandigheden voor Rotterdam thans en de hoop, welke de stad voor de toekomst mag koesteren. De Rotterdarnsche havens zijn met alles wat er onmiddellijk bij behoort, gespaard gebleven. De geweldige installaties, de wipkranen, de laadbruggen, de elevatoren, kortom de inven taris van onze wereldhaven, het is allemaal intact. De groote werven in en bij Rotterdam, zoowel boven als beneden de bruggen, herin neren we ons even de namen Rotterdarnsche Droogdok Maatschappij, Wilton-Feijenoord, Gusto, v. d. Giessen, ze verkeeren nog in den toestand als vóór den oorlog, ze werken en zijn bij machte op het eerste sein met volle honderd procent te draaien. Natuurlijk zijn niet alle bedrijven, die recht streeks met de haven te maken hebben, er goed afgekomen, maar van de veemen bleven bijv. be langrijke opslagplaatsen als het koelhuis aan de Prins Hendrikkade, het pand St. Job, de hout opslag Keilehaven, de panden Molukken en Santos aan de Rijnhaven behouden. Voor den katoenop slag geldt hetzelfde. Twente kan voor de weverijen dus grondstoffen krijgen, zoodra de binnenvaart in ons land wejp behoorlijk mogelijk is. Komt men van beneden de rivier naar Rotterdam varen, dan is, met uitzondering van de actie in havens en op de rivier, welke echter al in de laatste maan den ontbrak, het beeld van Rotterdam geen an der dan het vroeger was. Links strekt zich het Merwe-havencomplex uit met daarop aansluitend IJsel- en Lekhaven, dan komen de Lloyd terreinen, de Parkhaven, de onbeschadigde groote tun- nelwerken en eerst daar waar het oude zeehaven gebied begint doemt aan bakboord de silhouet op van het vergane. Maar aan den overkant is het beeld vrijwel on gerept want na de droagdokken komt de reusachtige Waalhaven met complete installaties, dokhaven, Katendrechtsche havens, Maashaven Rijnhaven. Rotterdam bezit dus nog gelukkig heel veel van hetgeen de stad groot maakte en heel veel ook, dat voor haar van ongemeene beteekenis blijft. Nu de stad zelve. Is het niet merkwaardig dat zoo bijzonder veel, dat men onmisbaar moet noe men voor het bestuur der stad, staat en kan wor den gebruikt? Op den eenigen boulevard der stad is de schepping van prof. Evers, het stadhuis, in tact, de stedelijke bestuursdiensten vinden er weer ongestoord voortgang, de burgerlijke stand functionneert. Het postkantoor er naast is in zijn ouden vorm volkomen te herstellen. De nieuwe Beurs is gaaf, zij heeft eerder dan in de bedoeling lag haar eigenlijke taak op zich genomen, En verder op aan het nieuwe van Hogendorpsplem, verrijst het mooie torenkantoorgebouw van Dudok, het Erasmushuis, dat onder de nieuwe omstandig heden wel spoedig geheel betrokken zal worden door Rotterdarnsche zakenlui. Het Erasmushuis verborg voor het oog het oude Museum Boymans. dat ook dezen storm over zich heen zag gaan en hem doorstond. Nog een fraai gemeentegebouw, de groote bibliotheek aan de Nieuwe Markt, bleef ongerept. Het treft wel bijzonder, dat alles wat in Rotterdam tot den ..hoogbouw" kan worden ge rekend. of onbeschadigd of herstelbaar is. We noemden het Erasmushuis, voorts is het oude Witte Huis rechtop gebleven, het torenflatgebouw aan de Kralingsche plas is onverlet, de wolkenkrabber van het electriciteitsbedrijf evenzoo: de hooge woningbouwwerken aan het Ungerplein en de Savomin Lohman-laan staan ook. Slechts de grijze St. Laurens, de beroemde groote kerktoren, heeft zwaar geleden maar ook voor hem schijnt er nog een kansje op voortbestaan te zijn. Het zal iederen Rotterdammer oprecht verheugen als dat waar mocht blijken. De voornaamste ge meentelijke bedrijven electriciteit, gas en water bleven gespaard. Natuurlijk konden ze niet nor maal voortgaan met leveren, kabels en buizen waren immers in een groot stadsdeel vernield. Maar reeds sinds vele dagen heeft iedereen in Rotterdam en de omliggende gemeenten die afneemsters van Rot terdam zijn, gas, electriciteit en water, in de mees te wijken is er slechts enkele dagen storing in de leverantie geweest. Ook het gemeentelijk vervoer bedrijf en de tram konden spoedig weer aan den slag. De communicatie met overig Nederland? Heel gauw j-eden de electrische treinen weer naar Den Haag en Amsterdam en nu gaat het al weer naar Vlaardingen. De uitgang Spoorsingel van het D.P.-station was bruikbaar. Dat werd de hoofdtoegang, nu zal heel spoedig aan het Stationsplein een noodgebouwtje ook de reizigers van bewesten Coolsingel en Dier gaarde gerieven. De verbinding met Utrecht kwam via de Ceintuurbaan tot stand en Maandag a.s. komt de oude route weer aan de beurt met eind en beginpunt Maassation. Ook de telefonische communicatie is weer mo gelijk. Het telefoonbedrijf heeft de zwaarste sla gen te verduren gehad. Het beschikte nog slechts over de centrales West, Noord en Schiedam, ter wijl zuid spoedig in functie zou kunnen treden. Maar de voornaamste centrale waar alle nummers beginnend met 1, 2 en 5 thuis behooren is niet meer. Al deze duizenden aangeslotenen dienen te worden geholpen en ze zijn voor een deel reeds geholpen door aansluitingen op een der genoemde centrales, waarbij over eenigen tijd de zuidelijke gevoegd kan worden. Hoe de Rotterdammer nu woont? Tienduizenden zijn onderdak gebracht bij families, kennissen en families, die zich alles ontzegden om anderen te helpen. Vele duizenden konden elders woonstee verkrijgen. Maar natuurlijk is het woningvraagstuk niet opgelost met offervaardigheid. De allergroot ste spoed zal dienen te worden betracht met het bouwen van nieuwe woningen op den nog aan Rot terdam in de buitenwijken resteerenden bouwgrond. Want in de binnenstad, hoe deze ook zal worden opgebouwd, zal vrijwel geen plaats zijn voor groote woonwijken. Naast de enorme taak van wederopbouw van den ■hartader der stad is de oplossing van dit woning vraagstuk uitermate zwaar. Het particulier initiatief bleek ook op dit punt besef te hebben van hetgeen noodig is, een bou- werscombinatie deed reeds het voorstel 1000 arbei derswoningen te bouwen. Men weet nu reeds vrij wat van het leven van den Rotterdammer. Im mers openbare diensten functionneeren vrijwel nor maal. Dat doen ook de vele particuliere verzorgers van hetgeen noodig is voor dagelijksch levensonder houd. Gelukkig is er geen stagnatie van beteekenis geweest in den melkaanvoer, hebben de bakkers normaal kunnen bakken en zijn ook de groentehan delaren en slagers in staat geweest hun afnemers en nieuwe klanten, die kwamen in hun wijken, te be dienen. Misschien heeft Rotterdam even iets meer gewe ten van geldschaarschte dan andere steden, omdat in de binnenstad heel veel groote financieele in stellingen waren gevestigd en de bescheiden van zoo tal van zaken verloren waren of in kluizen en brandkasten, die toen onbereikbaar waren, lagen. Maar ook deze moeilijkheden bleken gelukkig van tijdelijken aard te zijn. Wij zijn er in Rotterdam van doordrongen dat het leven andere eischen aan ons stelt en zal stellen. Als soberheid en hard werken Rotterdam kunnen hel pen bij den opbouw van een nieuw centrum dan zullen die factoren aanwezig zijn. De gezondheidstoestand in de stad is uitstekend Groote voorzichtigheid werd toegepast. Zoo werd dringend aangeraden de melk te koken en voor een klem deel der stad ook het drinkwater. Het zwem men in open water werd verboden en alom stelde de G. G. en G. D. inwoners in de gelegenheid zich tegen typhus te laten inenten. Voorzorgen, welke naar men mag hopen en vertrouwen voorkomen zul len dat de gezondheidstoestand der bevolking schade lijdt. Het groote hengelaarsverlangen Is op één Juni weer vervuld. Het vischseizoen is aangevangen. Verbeid met stijgend ongeduld. Hij staat of zit weer, in getale Aan d'oever van een trage vliet, Zijn hart en dobber op te halen, Verloren tusschen 't wuivend riet. Men zegt wel, dat hij groot kan spreken, Wanneer hij aan 't vertellen raakt, Maar 't is een feit ook, goed bekeken. Dat hij een bliek tot „wal"visch maakt. De visschen zijn vanouds zijn vrinden, Al slaat hij ze dan aan den haak. Hij weet precies, wat hij kan vinden, Een rara avis is 't niet vaak. Hij hengelt wurmend of ter „dege" Deelt steken onder water uit, Haalt zonder zegen ook de zege En gaat weer huistoe met zijn buit. Wanneer u er een aan mocht treffen, Zoo op uw ochtendwandeling. Dan moet u één ding goed beseffen, Want dat is een belangrijk ding: Daar waar men vischt zich nederlaten Is best, mits men zeer rustig is, Want als de hengelaars iets haten, 1^ het het storen van hun visch. De Haarlemsclie Ziekenhuizen. Werken nu weer normaal. Bij het uitbreken van den oorlog werden vèf- schillende maatregelen genomen voor de verpleging van zieke en gewonde soldaten te Haarlem. Inder tijd hebben wij over de voorbereiding van de orga nisatie van het Roode Kruis-centrum te Haarlem verschillende mededeelingen gedaan. Het aantal zieke en gewonde militairen dat thans nog in de Haarlemsche ziekenhuizen verpleegd wordt is betrekkelijk gering. Bovendien vermindert het nog vrijwel eiken dag, zoodat naar de direc teur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem ons mededeelde de verwachting is dat* over eenige weken de toestand op het gebied der ziekenverple ging weer geheel normaal zal zijn. Eerst was het aantal burger-patiënten in de Haar lemsche ziekenhuizen sterk ingekrompen. Nu is er evenwel weer meer dan voldoende ruimte beschik baar. De opneming van burger-patiënten gaat dan ook weer gewoon zooals voor het treffen der bijzon dere maatregelen. Het woord is aan Humboldt: Elke bezigheid vermag den inensch te adelen, hem een bepaalde, zijner waar dige gestalte te geven. Het komt slechts aan op de wijze waarop ze bedreven wordt. Kosten van Armenzorg te Haarlem. Vergelijkingen met andere gemeenten. Blijkens de opgaven van het Centraal Bureau voor Statistiek hebben de uitgaven voor Armen zorg te Haarlem in het eerste kwartaal van 1940 bedragen f 438.852 Per 1000 inwoners was dit een uitgave van f 31,23. De uitgaven aan Armenzorg per 1000 inwoners waren daarentegen* te Amsterdam f 44.94. Rot terdam f 44.28, 's-Graveiihage f 34.44, Utrecht f 22.89. Groningen f 22,00 en Eindhoven f 12.02. Het gemiddelde bedrag per ondersteunde was in de zeven groote gemeenten: Amsterdam f 10.62. Rotterdam f 10.58, 's-Gravenhage f 10.97. Utrecht f 9.23. Haarlem f 10,60. Groningen f 6.69 en Eindhoven f 10.49. In Januari werden te Haarlem gesteund 2272 gezinnen en 945 alleenwonende personen. De Maandagmarkt te Haarlem. Textielgoederen ook daar op den bon. De Maandagmarkt te Haarlem was heden druk. Blijkbaar waren er heel wat vrouwen marktwaarts getogen in de verwachting daar goederen te be machtigen waarvan de verkoop in de winkels niet geheel vrij meer is. Men weet immers uit de offi- cieele publicaties dat de winkeliers textielgoede ren (bijvoorbeeld één japon, één coupon voor een japon, of één paar kousen) slechts mogen afgeven op vertoon van distributie stamkaart, onder afge ving van een verkoopbewijs. Maar het bleek, dat de marktkooplieden precies moesten handelen als winkeliers. Bij de kramen hingen ook de aankon digingen: „alleen verkoop op distributicstam- kaart". Niettegenstaande die beperking werd er even wel nog vrij veel verkocht. Eenige marktkooplieden die goederen aanboden die buiten de beperkende bepalingen vielen, maak ten reclame door op biljetten te verkondigen: „verkoop zonder stamkaart". WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. Waar anderen faalden, slaagden wij. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 8 PAGINA'S. Duitsch leger bericht: Geallieerde vloot lijdt ernstige verliezen. Flitsen: Warme Soep. pag. 3 Langs de Straat: Het gesprek van den dag. pag. 3 Haven van Marseille aangevallen. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 2 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In harden strijd is de door ae Engelschen ook gisteren taai verdedigde kuststrook ter weerszijden van Duinkerken uit het Oosten verder ingedrukt. Nieuwpoort en de kust ten Noordwesten daarvan zijn in Duitsche handen. Adinkerke, ten Westen van Furnes, en Ghy- velde, 10 K.M. ten Oosten van Duinkerken, zijn genomen. Het aantal gevangenen en de buit zijn ook giste ren aanzienlijk gestegen. Alleen reeds bij één leger werden 200 stukken geschut van allerlei kaliber buit gemaakt. Aan het Zuidelijk front geen bijzondere gebeur tenissen. Het luchtwapen heeft op den eersten Juni po gingen van resten van het verslagen Britsche ex peditieleger-om te ontkomen op de voor Duinker ken liggende schepen, bestreden. De successen der stuka-, gevechts-, destroyer- en jachteskaders zijn, vergeleken met de reeds bekend gemaakte tiental len, nog aanzienlijk gestegen. In totaal zijn vier oorlogsschepen en elf trans portschepen met een totale tonnage van 54.000 ton tot zinken gebracht, veertien oorlogsschepen nl. twee kruisers, twee lichte kruisers, een luchtaf- weerkruiser, zes torpedobootjagers, twee torpedo booten en een snelle boot, benevens 38 koopvaar dijschepen met een totale tonnage van 160.000 ton, werden door bomtreffers beschadigd. Talrijke boo ten. barkassen en sleepschepen werden tot kente ren gebracht en troepenconcentraties op het strand van Duinkerken met succes met bommen aange vallen. Bij een nieuwen aanva* van Duitsche „Schnell- bootc" op het nog in handen van den vijand zijnde deel der Belgische-Fransche kust gelukte het een dezer booten een zwaar beladen transportschip van 4000 ton met een torepdo tot zinken te bren- Voor de eerste maal hebben gevechtstroepen van het luchtwapen de haven van Marseille aangevallen en daar twee groote koopvaardij schepen met bomtreffers in brand gestoken. Het spoorwegtraject Lyon-Marseille werd op verscheidene plaatsen door bomtreffers be schadigd. De totale verliezen van den tegenstander in de lucht bedroegen op 1 Juni 58 vliegtuigen. Daarvan werden 42 in luchtgevechten, 8 door luchtafweer geschut neer geschoten, de rest werd op den grond vernield. Vijftien eigen toestellen worden vermist Door onze uit Drontheim naar het Noorden op gerukte bergjagers werd op 1 Juni Bodö genomen en daarbij werd. behalve ander oorlogstuig, een Engelsche batterij buit gemaakt. DE TEGENSTAND TE DUINKERKEN Het frontbericht van het DNB van Zondag luidt als volgt: De strijd om Duinkerken loopt ten einde. On danks den wanhopigen tegenstand van den vijand is het nog niet door de Duitsche troepen bezette gebied aan de kust rondom en in Duin kerken aanzienlijk smaller geworden. De En- gelschen schijnen langzamerhand in te zien dat de pogingen om de nog overgebleven deelen van het verslagen expeditieleger over het Kanaal in veiligheid te brengen zooveel scheepsruimte en menschenlevens kosten dat het verlies ondraag lijk is. Het eene schip na het andere is door het Duitsche luchtwapen en de Duitsche marine aan de kust, in het Kanaal of in de Noordzee tot zinken gebracht. Het aantal daarbij verdronken Engelsche en Fran- sche soldaten komt vermoedelijk overeen met de sterkte van verscheidene divisies. De op de reede van Duinkerken liggende, zwaar verdedigde Engel sche transportvloot is met de verdedigingsmiddelen verstrooid of vernietigd. Als Lord Gort, de comman dant van het expeditieleger, nu van Londen uit den „geslaagden terugtocht" voltooid acht, dan zijn de overblijfselen van het verslagen Engelsche expedi tiecorps aan hun lot overgelaten. Het is een feit dat de Engelsche transport- en oorlogsschepen voor Duinkerken verdwenen zijn. De val van Duinkerken is derhalve zeer binnenkort te verwachten. De Duit sche luchtmacht zal er toe bijdragen dat de laatste tegenstand gebroken wordt. Nadat onlangs een reeks militaire vliegvelden aan de oostkust van Engeland gebombardeerd werden zijn binnen de verstrekkende werkingssfeer der Duitsche luchtmacht thans ook militaire doelwitten in Zuid-Frankrijk door bombardementsvliegtuigen aangevallen. Voor het eerst is de vooral voor den Franschen aanvoer buitengewoon belangrijke haven van Marseille betrokken in de ondernemingen van de Duitsche luchtmacht, die thans van Noord-Noör- wegen tot de Middellandsche Zee reiken. Ook de be langrijkste spoorwegverbindingen tusschen Noord en Zuid-Frankrijk zijn met succes aangevallen. Aan het zuidelijke front heeft het legerbericht geen bijzondere gebeurtenissen te melden. Dit ken merkt de passiever houding der Fransche verdedi ging. Zij zag en ziet werkeloos toe, hoe het eerste het zevende en het negende Fransche leger naast de strijdkrachten der bondgenooten tot een sterkte van ver over 't millioen door de Duitsche weermacht met haar superieure leiding en haar onvergelijkelijken aanvalsgeest vernietigd of gevangen genomen wer den. De omvang van dit groote succes van het Wes telijke Duitsche leger zal vermoedelijk binnen enkele dagen ook tot uiting komen in groote cijfers aan ge vangenen en buit Ook het oogenblik stroomen nog eindelooze colonnes gevangenen naar de verzamel- kampen. terwijl het onderzoek van het oorlogsmate riaal. dat den vijand op het gevechtsterrein ontno men is, voortduurt. (Voor het Duitsche legerbericht van Zaterdag zit men elders in dit nummer.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1