Xiet JOient en Jan Oii&tol. Huwelijk met modern Comfort. MAANDAG 3 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Het Duitsche legerbericht van Zaterdag: HOOFDKWARTIER VAN DEN RÜHRER, 1 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het verzet der laatste in Noord-Oost- Frankrijk ingesloten deelen van het Fransche leger werden gebroken. Alleen bij de zuivering van het gebied rondom Rijssel werden hierbij tot dusver 26.090 gevangenen gemaakt. De aanval op de resten van het Britsche expeditieleger aan weerskanten van Duinker ken maakt ondanks het taaie verzet van den vijand in het zeer moeilijke terrein goede vor deringen. Ondanks de slechte weersgesteldheid heeft ons luchtwapen op 31 Mei nieuwe inschepin gen te Duinkerken met succes bestreden en deelgenomen aan den strijd te land, ter onder steuning van het leger. Vijf transportschepen werden tot zinken gebracht en drie kruisers of torpedojagers, alsmede tien koopvaardij schepen, in totaal 70.000 ton, door bomtreffers zwaar beschadigd. Een flottielje „Schnellboote" bracht een vijandelijken torpedojager en een vijandelijke duikboot tot zinken, waarmede het aantal der in het gebied van het Kanaal door -Schnellboote" tot zinken gebrachte torpedo jagers verhoogd is tot zes en dat van de duik- booten tot twee. Een duikboot torpedeerde voor Oostende een vijandelijk oorlogschip. Bij de vernietiging van Engelsche troepen bij Cassel op 30 Mei. welke leidde tot het bemachti gen van 65 Engelsche pantserstrijdwagens on derscheidde zich een onder commando van kolonel Koll staande gevechtsafdeeling eener pantser divisie. Aan het zuidelijk front mislukten bij Abbeville vijandelijke pantseraanvallen. Bij de achtervolging konden wij daar terrein winnen. Ten Zuiden van Abbeville bombardeerde het lucht wapen vijandelijke troepenconcentraties in de bos- schen met succes. De vijand, die zich nog op een klein bruggehoofd bij Le Chesne op den Noorde lijken oever van het Ardennen-kanaal bevond, werd over het Kanaal teruggeworpen. In Noorwegen hebben de van Drontheim Noord waarts optrekkende troepen ten Noorden van Fauske vijandelijk verzet gebroken en verder ter rein gewonnen. De groep Narvik heeft gisteren tegenover sterke vijandelijke aanvallen haar stel lingen gehandhaafd. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen op 31 Mei 49 vlieg tuigen, waarvan er in luchtgevechten 39 en door luchtdoelgeschut 10 werden neergehaald. Negen eigen vliegtuigen worden vermist. De Fransche steenkoolvoorraden. Beperkte hoeveelheden aanwezig. Een D.N.B.-bericht van de Fransche grens meldt: In, kringen der Fransche steenkoolindustrie rekent mén er op dat de op steenkool aangewezen bedrij ven in Frankrijk over drie tot vier weken moeten worden stilgelegd, daar de voorraden nog slechts zeer beperkt zijn. Alle takken van industrie, die gewerkt hebben met steenkool uit Noord-Frankrijk, zijn door de gebeurtenissen volkomen verrast. De Fransche spoorwegen zijn genoodzaakt geworden een deel van hun kolenvoorraden aan de „zware industrie" af te staan. Op den langen duur hoopt men op aanvoer uit Amerika. Opperste Oorlogsraad vergaderde te Parijs. Overeenstemming over te nemen maatregelen. Officieel wordt volgens het D.N.B. te Londen meegedeeld dat de Opperste Oorlogsraad der ge allieerden Vrijdag te Parijs vergaderd. Engeland was vertegenwoordigd door Churchill, Attlee. Sir Ronald Campbell, generaal Dill, gene raal Ismay en generaal Spears. Frankrijk door Reynaud, Pétain, Weygand, Darlan en Paul Laudoin. Als resultaat werd, naar het communiqué ver meldt, overeenstemming bereikt over alle maat regelen. welke de toestand vereischt. Portugal voelt zich niet bedreigd. Conclusie van Portugeesch blad. In een naar het schijnt geinspireerd artikel stelt het Portugeesche blad „Diario de Noticias" volgens het D. N. B. vast dat Portugal noch direct, noch in direct bedreigd wordt. Aan het einde van de ne gende oorlogsmaand, zoo schrijft het blad. is Por tugal bijna het eenige land in Europa, dat noch in oorlogseconomie, noch in oorlogspolitiek leeft. De betrekkingen tusschen .Portugal en Spanje zijn van een voortdurend toenemende hartelijkheid. De door reis van Sir Samuel Hoare door Lissabon heeft het bewijs geleverd dat de plichten van Portugal als bondgenoot van Engeland het voorwerp van weder- zijdsch begrip zijn. Met Frankrijk is Portugal ver bonden door oude banden van cultureele en rassen- verwantschap. Met Duitschland handhaaft Portugal de bestaande betrekkingen. Te Rome ontmoet het land Latijnsche en Middellandsche sympathieën. Nieuwe economische vooruitzichten voor Noorwegen. Rede van rijkscommissaris Terboven. Rijkscommissaris Terboven heeft in een te Oslo gehouden rede verklaard zoo meldt het D. N. B. dat Duitschland op geen enkel oogenblik voor of tijdens dezen oorlog het plan heeft gehad de neutra liteit van Noorwegen te schenden. Hij zeide voorts dat zijn bestuur zich niet in de bïnnenlandsche aan gelegenheden van Noorwegen wil mengen. Van Duitsche zijde werd, naar hij zeide, slechts als doel gesteld met alle ter beschikking staande middelen den vreedzamen wederopbouw van het Noorsche bedrijfsleven in het belang der geheele bevolking tot uitvoering te brengen. Het is duidelijk, vervolgde Terboven, dat de vol komen veranderde toestand, waarin Noorwegen zich thans bevindt, ernstige moeilijkheden voor het land medebrengt. De oorlog heeft in het bijzonder daar, waar de Engelschen huisgehouden hebben, belangrijke verwoestingen nagelaten. Engeland heeft niet geaarzeld, zijn blokkade ook tot de Noorsche burgerbevolking uit te breiden. De rijkscommissaris spoorde de bevolking en de verantwoordelijke man nen in de politiek en het bedrijfsleven aan rekening te houden met de werkelijke feiten op economisch en politiek gebied. Des te sneller zou het tempo van den wederopbouw zijn. Terboven sprak daarop van de nieuwe economi sche mogelijkheden voor Noorwegen. Duitschland opent voor de Noorsche grondstoffen Midden-, Zuid- en Oost-Europeesche gebieden, welke gebie den belangrijke mogelijkheden voor afzet bieden. De voorziening van Noorwegen met essentieele grondstoffen wordt in uitgebreide mate verzekerd. Men denkt er niet aan voedingsmiddelen naar Duitschland uit te laten voeren. Integendeel, Duitschland zal ook bij den wederopbouw van Noorwegen behulpzaam zijn door de levering van essentieele grondstoffen. De werkloosheid in Noor wegen zal met alle middelen bestreden worden. De rijkscommissaris zeide vervolgens dat de Duitsche maatregel der vrijlating van de Noorsche krijgsgevangenen door de gevluchte regeering in overeenstemming met den Koning hiermede beant woord is, dat zij alle Noren in Midden- en Zuid- Noorwegen van 18 tot 35 jaren' oud heeft gelast, zich opnieuw in Noord Noorwegen voor den krijgs dienst te melden. Terboven veroordeelde dezen stap zijnde onverantwoordelijk. Opnieuw worden Noorsche vaders, broeders en zonen er door in de ernstigste gevaren gebracht. De rijkscommissaris besloot: er is in het verleden niets dat tusschen het Noorsche en Duitsche volk onoverwinnelijke hinderpalen zou kunnen opwerpen. Het Duitsche volk reikt het Noorsche eerlijk en zonder voorbehoud de hand en het is tot kameraad schappelijke samenwerking op den grondslag van wederzijdsche achting bereid. Is de ..Nelson" gezonken? Engelsch slagschip van bijna 34.000 ton. De Amerikaansche bladen publiceeren een bericht van het agentschap Associated Press, volgens hetwelk het slagschip Nelson met 700 man gezonken is, aldus een D. N. B. bericht. De „Nelson", die in 1925 van stapel geloopen is, had een waterverplaatsing van 33.950 ton. Het schip had normaal 1320 aan boord. Overzicht van den oorlogstoestand. Het verloop van het Duitsche offensief in het Westen. Het D.N.B. meldde Zaterdagavond: Bij het begin van de tiende oorlogsmaand heeft het D.NB. van militaire zijde een uiteenzetting van de situatie ontvangen, waarin o.a. gezegd wordt: De overgang van de negende naar de tiende oorlogsmaand wordt gekenmerkt door de slotge vechten van den grooten slag in Vlaanderen en Artois. waarvan het einde het besluit van de eerste phase van het groote Duitsche offensief in het Westen vormt. Het is geenszins in overeenstemming met de feiten, wanneer de Britsche en Fransche propa ganda thans den schijn trachten te wekken alsof het hier een geordende terugtocht hunner troe pen betreft ter inscheping aan de kust en voor verder vervoer van de nog intact zijnde eenhe den naar het overblijvende oorlogstoon eel. In dit verband moet ondubbelzinnig vastgesteld worden dat de betreffende Fransche troepen als gevechtseenheden niet meer in aanmerking ko men. Het Britsche expeditieleger heeft weliswaar het onverwachte geluk gehad dat. het onder be scherming van het in de laatste dagen zeer mis tige weer nog noemenswaardige deelen heeft kunnen inschepen, doch de Engelschen hebben dit geluk met buitengewoon zware verliezen en met het prijsgeven van hun wapens en uitrusting gekocht. Terwijl bij den aanval op de resten van het Britsche front aan weerszijden van Duin kerken ondanks het taai verzet van den vijand goede vorderingen worden gemaakt heeft de Duitsche luchtmacht ter ondersteuning van het leger zich in de gevechten op den grond ge mengd en bovendien ondanks het slechte weer ook gisteren de inscheping in Duinkerken met succes bestreden. Aan het zuidelijk front hebben de Franschen wederom vergeefs pantseraanvallen onderno men. Kenmerkend is. dat deze aan den bene denloop van de Sorrrme bij Abbeville plaats gehad hebbende aanvallen zonder infanterie onderno men werden. Het Duitsche bruggehoofd ten zui den van de Somme bjj Abbeville is niet slechts behouden, doch het kon zelfs nog behouden blijven. Vermelding dient dat aan het zuidelijk front bij Le Chesne aan het Ardennenkanaal tusschen Maas en Aisne de vijand, die daar nog op den Noordelijken oever van het Kanaal stand hield, thans over het Kanaal teruggeworpen is. Dat is een bewijs dat ook daar het front niet ver stard is. De groep Narvik heeft in weerwil van krach tige vijandelijke aanvallen haar stellingen giste ren behouden en maakt den vijand de met alle kracht nagestreefde vergrooting van het pres tige succes zeer moeilij'k. Bij het begin van de tiend» oorlogsmaand moet vastgesteld worden dat het Duitsche front van Narvik tot Abbeville aan de kusten van de Noordzee en vandaar tot de Zwitsersche grens zich in zulk een gunstige positie bevindt dat de Duitsche leiding daardoor verzekerd is van iedere nieuwe uitvalsmogelijkheid. Daarentegen zien de Franschen met bezorgdheid naar het nieuwe front voor Parijs. De Engelschen naar het Ka naal. Beiden tezamen zien echter met beklem ming naar de Middellandsche Zee. VOOR DE KINDEREN De Dikke stond op en steunde met zijn handen op het beklaagdenbankje. Meneer de inspecteur, ik heb alleen ge zegd dat wij goede bekenden waren van Krent en Oliebol en dat kan niemand tegenspreken, want we waren het zelf, alleen hadden wij een neus opgezet. Is dat zoo, meneer Citroen? zoo wendde de inspecteur zich tot den aanklager. Deze moest inderdaad bekennen dat Oliebol de waarheid sprak. Maar met die papegaaiengeschiedenis sta ik wel degelijk in mijn recht. NEDERLAND BOUWT. De steenfabrieken komen handen tekort om aan de vele aanvragen te voldoen. Koning Leopold's laatste besprekingen met zijn ministers. Ontmoeting met Pierlot, Spaak en generaal Denis op 25 Mei. Her D.N.B. verneemt uit Genève: Omtrent de laatste ontmoeting tusschen koning Leopold en minister-president Pierlot op het slag veld in Vlaanderen publiceert de „Paris Soir" een vraaggesprek met Pierlot. De bespreking is, naar blijkt, op 25 Mei gevoerd. Volgens de verklaringen van Pierlot is deze, tezamen met den minister van buitenlandsche zaken, Spaak, en den minister van landsverdediging, generaal Denis, om vier uur des ochtends op het kasteel Wynandsel door den Ko ning ontvangen. Koning Leopold gaf, na zijn minis ters te hebben aangehoord, den wil te kennen wat ook mocht geschieden temidden zijner troepen te blijven. De Belgische ministers zouden zich met alle kracht tegen dit voornemen verzet hebben. Pierlot verklaarde tegenover den Koning dat hij bereid was bij den opperbevelhebber van het leger te blijven en dat hij met dezen op het laatste oogenblik per vliegtuig de vlucht zou nemen. Als voorwaarde stelde hij echter dat de Koning ook op het laatste oogenblik zou vluchten. Daarop antwoordde Koning Leopold: „Mijn be sluit is genomen, ik blijf". Hierop zeiden de mi nisters dat zij in dit geval zich openlijk van den koning moesten afwenden. Om vijf uur 's ochtends hebben daarop Pierlot, Spaak en Denis den Koning verlaten. Generaal Gort naar Engeland. Voorloopig met verlof. Het D. N. B. meldt: Generaal Lord Gort, de opperbevelhebber van het Britsche expeditieleger. is Zaterdagochtend vroeg uit Frankrijk in Enge land aangekomen. Na de aankomst van Lord Gort werd bekend dat hij vooreerst met verlof zal gaan. Zijn v't^riijk toont de vermoeidheid der laatste dagen. Amerikaansch slagschip van 35.000 ton van stapel geloopen. Senator Walsh kondigt een „vlootrenaissance" aan. PHILADELPHLA. 1 Juni. Op de marine werf is heden het 35.000 ton groote slagschip ..Washington" van stapel geloopen. aldus meldt 't D.N.B.. De „Washington", die over ongeveer een jaar in dienst zal worden gesteld, is het eerste groote oorlogsschip, dat sedert 19 jaar aan de Amerikaansche vloot wordt toegevoegd. De voorzitter van de vlootcormmissie, senator Walsh, noemde den stapelloop in een rede het begin van een „vlootrenaissance". die Amerika onneembaar zal maken. Het volk der Vereenigde Staten, zeide hij. is vastbesloten zich op alle ge beurlijkheden, die uit den oorlog in Europa zouden kunnen voortvloeien, voor te bereiden. Wijzend op de geweldige verliezen, die de Brit sche vloot door luchtaanvallen leed, verklaarde Walsh dat de Vereenigde Staten dank zij de be grensde actie-radius van het luchtwapen, de toereikende levensmiddelenvoorziening en de geografische positie. Amerika niet aan eenzelfde situatie blootstond als Engeland, welks vloot „onder de ergst mogelijke voorwaarden opereer de". Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1890 KUNSTBOTER. Vroeger werd margarine als kunstboter of als tafelboter aangeduid. Er was in dien tijd onder winkeliers een neiging om geen voldoen de onderscheid te maken tusschen natuur boter en margarine. Daarom werd in 1890 de Boterwet gemaakt die in het vervolg eischte, dat margarine alleen uitgestald en verkocht mocht worden onder het duidelijke kenmerk dat het margarine was. Bedrog werd daardoor uitgesloten. De eerste winkelier die voor den Kanton rechter te Haarlem terecht stond omdat hij margarine had uitgestald zonder opschrift, werd veroordeeld tot 5.boete. Natuurboter kostte in dien tijd 0.75 per pond, margarine 50 a 60 cent. Duitschland en de Westelijke mogendheden. Dr. Goebbels over „verzuimde gelegenheden", Uit Berlijn: Rijksminister dr. Goebbels schilde in een hoofdartikel van het nieuwe Duitsche weel blad „Das Reich" onder het opschrift „De verzuim de gelegenheden" nogmaals hoe Adolf Hitler steed op het goede oogenblik zijn kansen heeft weten benutten, aldus meldt het D. N. B. Meermalen is het alternatief mogelijk gewet hem en de geheele nationaal socialistische idee bestrijden of met hem vrede te sluiten. Dit alte: natief heeft in de binnen- en in de buitenlandse'!} politiek bestaan, doch telkens heeft men practise niets gedaan. Wanneer men in Duitschland zeg! „De Führer heeft altijd gelijk" dan zegt men in h( buitenland „de Führer heeft altijd geluk". Maar d; laatste is slechts in bepaalden zin juist. De Führe verdient zijn geluk. Hij maakt het het noodlot i zekeren zin gemakkelijk hem te helpen. Hij handelt naar het beginsel, dat men ook in hl politieke leven steeds gereed moet zijn zijn kans te benutten. Er is niets verachtelijker voor ee staatsman dan geen gebruik te maken van grotf uren. Bij den Führer is het zoo. dat zijn tegensta: ders hem juist helpen Dit is een bewijs dat zij doa het lot geteekend en rijp voor den ondergang zip Dr. Goebbels constateert hoe vaak de West Eur: peesche plutocratieën voor de keuze stonden c nieuwe Duitschland ofwel terstond geheel te vet nietigen, ofwel daarmede een definitieven vrede sluiten. Dit was ook de keuze bij Duitschland's ui! treden uit den Volkenbond en bij de afkondiging n de Duitsche militaire vrijheid. Steeds heeft men mi looze bedreigingen geantwoord maar gebeurd is e niets. Men vraagt dikwijls: Wat denken nu eigenlijk Churchills, Chamberlains, Reynauds en Daladien Ik antwoord: Niets. Als ik Engelschman of Franse: man was zou ik heden vertwijfeld vragen: Wat hee! mijn regeering eigenlijk tijdens de vijf zware wi: termaanden gedaan? En het antwoord moest luide Goedkoope overwinningen op papier uitgevonde Leugens en laster gefabriceerd en verder den gein- ten Duitschers nog uiteengezet dat het gevolg v een Duitsche nederlaag de verdeeling van het Bin zou zijn. Thans breekt het Westelijke offensief ovü deze plutocratieën los. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 5) Zalig gewichtig is het toch, hier zoo te zitten, denkt Nick. In toga en bef, tusschen al die andere advocaten, in de statige rechtszaal met de groene tafel en de hooggerugde zetels op het podium. De eerste keeren, 'dat ze zelfstandig de rol van het kantoor moest waarnemen, was ze doodnerveus ge weest. bang fouten te maken of iets geks te zeg gen. Maar nu, na ruim drie maanden, gaat het al \-an een leien dakje, vindt ze er niets griezeligs meer in, om juist als de anderen telkens te zeg gen: verzoek veertien dagen.of geen be zwaarof in deze heb ik de eer te conclu- deeren, meneer de President. Ze hoort zelf wel. hoe vreemd haar hooge meisjesstem opklinkt tusschen enkel mannenstemmen, maar ze durft nu tenmin ste hardop te praten ze heeft nu ook al een paar keer gepleit in een strafzaakje. Leuk werk, die toevoegingen in strafzaken; ze is dol op de straf zittingèn, gaat er als ze tijd heeft altijd even luiste ren. Eigenlijk gek, dat de meeste confrères hun neus voor strafzaken ophalen en liever zitten te pluizen en te wurmen aan verreleode civiele pro cessen. Ze begrijpt het niet. Voor haar zijn de strafzaken het boeiendste deel van de practijk, dat, waarin je het leven de nare maar ook men- schelijke kanten er van het beste van nabij leert kennen. Tegen den wind in fietst ze naar het kantoor te rug. in haar regenjas en alpinopetje, de actentasch aan twee vingers naast het stuur bungelend. Zoo lijkt ze nog niet veel op eer. practiseerende advo cate en procureur, denkt Nick, als ze in t voorbij fietsen haar spiegelbeeld in een winkelruit ziet. Hoogstens op een typiste daar wordt ze ook meestal voor aangezien. Een enkelen keer vraagt een heel ongedoopte cliënt in de wachtkamer: Zus is Papa thuis? Samen met Oom Victor heeft ze er plezier om. Mr. Victor van Eyckeveld had zijn boezem vriend notaris Lenswaerdt graag het genoegen ge daan, diens dochter tijdelijk als volontair „sta giaire" zei hij plechtig op zijn kantoor te ne men. Er waren in het oude notarishuis op het stille Geldersche dorp heel wat scènes geweest, eer 't zoover was. Nick was, nadat ze in October voor haar tweede deel doctoraal geslaagd was, thuis onmiddellijk over haar werkplannen begonnen. Heftig verzet bij Mama, die dat heele gestudeer altijd onzin had gevonden en die haar knappe dochtertje nu einde lijk wel eens als een gewoon meisje thuis wilde hebben. Werken? Geld verdienen? Zelfstandig zijn? Onzin, als je 't niet hoefde. Hoe weinig meisjes wa ren er nog in deze crisistijden, die, zooals Nick, onbezorgd konden leven? Ze moest dankbaar zijn. Als ze beslist werken wilde, nu ja, dan was er toch altijd liefdadigheid, maatschappelijk werk of iets dergelijks. Hier op dat stomme dorp? was Nick uitge vallen. Dat nooit! Als ik mijn eigen werk niet mag doen, 't werk, waarvoor u me waarachtig zelf hebt laten studeeren, dan dan loop ik weg. Dan word ik winkeljuffrouw ofofmannequin. 't Kan me niet schelen. Ik ben meerderjarig en ik wil zelfstandig zijn en daarmee uit. Papa was de eerste geweest die zich liet over halen. In de overtuiging, dat die bevlieging van Nick wel niet lang zou duren. 't Was tenslotte een modequaestie, anders niet. Vroeger wilden de meisjes met alle geweld leeren sohilderen of pianospelen. Bedelden ze hun ouders lessen af van langharige artisten. Nu werden ze dokter en ploeterden in ziekenhuizen. Of moesten beslist boeven gaan verdedigen zooals zijn dochter In vredesnaam, ze moesten het kind haar zin maar geven, er was geen huis met haar te houden. 't Zal überhaupt wel niet van langen duur zijn, had notaris Lenswaerdt zijn vrouw met een geheimzinnig lachje verzekerd. Heb jij niets ge merktehik bedoel, heeft Nicolientje met joii nergens over gesproken? Nee, waarover? wilde mevrouw verwonderd weten. Tjade notaris werd voorzichtig. Hij wist natuurlijk niets zéker, maar hij had toch gehoord, door connecties in Utrecht, dat er een jongeman v/as, die heel serieus werk van Nicoline maakte. Een aanstaand medicus vader ook dokter met een groote practijk, een heel behoorlijke partij in alle opzichten. In Utrecht dacht men beslist, dat het een officieuze verloving was. Ik denk zoo, dat ze wachten, tot hij zijn examen in zijn zak heeft, was de oude heer geëindigd. En dan zal het wel afgeloopen zijn met de werkwoede van 'onze dochter. En Mama had zich laten geruststellen, hoewel ze Nick haar geheimzinnigeheid betreffende haar hutsgeheimen eigenlijk heel kwalijk nam. Dat was ook al de geest des tijds. Maar Nick is nu al sinds November op kantoor bij Mr. Van Eyckeveld, dien ze van klein kind af Oom Victor heeft genoemd en van een verloving heeft nog niemand iets gemerkt. In orde, zegt Mr. Van Eyckeveld, als Nick haar verslag van de rolzitting beëindigd heeft. Hij schuift haar een dossier toe. Beproef jij vandaag hier je krachten maar eens op. Een conclusie van antwoord inzake Van Wijk contra N.V. Femina. Juist iets voor jou het gaat over een leverantie van dameshoeden. Nick lacht een beetje minachtend, terwijl ze naar haar bureau in den hoek van het groote kan toor gaat. Juist iets voor jou. zegt Oom Victor. Hij bedoelt: daar leer je zeker niets kwaads uit. Ze moet er af en toe om lachen, als ze ziet, hoe angstvallig hij sommige dossiers voor haar veroor- gen houdt. Als er cliënten binnenkomen, blijft ze meestal rustig zitten doorwerken en luisteren, om van Oom Victors adviezen het noodige op te ste ken. Maar soms is het' Juffrouw Lenswaerdt, wilt u misschien even.Dan gaat het over echt scheiding of iets dergelijks, weet ze. dat is niet voor haar ooren bestemd. Oom Victor behandelt haar voor zoover eenigszins mogelijk naar den maat staf van zijn eigen dochter. Waar Carla niets mee te maken heeft, daar heeft zij ook niet mee noodig, al heeft ze dan ook honderdmaal in Utrecht ge studeerd. Over het leege vel papier, waarop ze de conclu sie moet neertooveren, zucht ze. Eigenlijk, bekent ze zichzelf, is ze nog niet veel verder gekomen met haar plannen om het leven te leeren kennen, om er zelf midden in te staan Eigenlijk zit ze hier even stevig opgeborgen als thuis en honderd keer steviger dan in Utrecht. Wat wil ze dan? Ze wil iets beleven, iets mee maken, maar ze weet zelf niet wat. Ze zucht nog eens en begint dan met den moed der wanhoop: Aangezien de gedaagde.... Voldaan over zichzelf en de heele wereld wipt Nicoline de trappen van het Paleis van Justitie af. Ze heeft zoo juist bij den Kinderrechter voor een snikkend schooiertje een voorwaardelijke veroor deling in de wacht gesleept. In de' open deuren blijft ze staan. Lente.... het is ineens lente. De boomen langs het oude grachtje.... het ruikt naar Utrecht. De Utreehtsche singels nu! Haar leven lang zal ze in de lente heimwee raar Utrecht heb ben. Zij wil haar 'fiets uit de bergplaats op zij van het gebouw gaan halen, blijft ineens staan. Is dat??. wel nee, dat komt natuurlijk, omdat ze juist zoo over Utrecht liep te suffen. Maar die lange blonde jongen, die met groote stappen op haar toe komt. Nicker, eindelijk! Han, zegt ze verschrikt en blij tegelijk. Hoe kom jij hier? O, ik moest hier in de stad zijr, zegt Han Voor.eh. voor een consult en toen wilde ik natuurlijk niet weggaan zonder jou gezien te heb ben. Zoo. zegt ze spottend. En wie is dan wel die geweldige medische beroemdheid, waarvoor jij twee-en-half uur sporen ver moet komen? Ik dacht dat jullie voor een consult wel dichter bij de deur terecht zouden kunnen. Beroepsgeheim, zegt Han. En ik heb er maar twee uur over gereisd. En tenslotte, ik wist zoo gauw geen andere smoes te verzinnen. O zoo, lacht Nick. Ja, zegt Han. - je begrijpt het wel. hè? Ik hield het niet meer uit doodeenvoudig. Ben je met een klein beetje blij me te zien? Beetje boel, zegt ze. Eerlijk, ik meen het Heb je me heusch gemist? vraagt Han straalt. Natuurlijk lacht Nick. Jou en de andere"- en de heele Utreehtsche beweging. Maar jou 't al lermeest, hoor, zegt ze er gauw achteraan, ul medelijden met zijn teleurgesteld gezicht. Goddank, zegt Han met een zucht. Ze; waar zullen we nu heengaan? Ik moet nog even naar kantoor en dan., ja, ik kan je niet vragen om mee te gaan koffie drinken, zeg. Mijn kostjuffrouw is geen Utrecht' sche ploerterij, helaas. Onzir, jij gaat natuurlijk met mij mee. ze?! Han beslist. Er is hier toch zeker wel een be- iioorü'k restaurant, waar we kunnen gaan lunchen Bendes, zegt Nick Daar niet van. Maar je. ik weet niet, of Oom Vk.tor het wel goed vt vinden, 't Is hier nogal kleinsteedsch, zie je, er. echt kletshol. En ze zien mij toch al voor half gas aan, omdat ik.... nu ja, massa's mama's vindt: het geen passend beroep voor een jong meisje. Han kijkt haar van opzij aan, schiet in een lad- Arme Nikker, zegt hij. wat hebben ze vastgemetseld. En je wou nog wel met alle geweÜ het grrroote leven leeren kennen. Daar ziet het hier wel naar uit, geloof ik. Ik heb mijn werk, zegt Nick, direct hoog. En ik voel, dat ik tenminste iets presteer, al is dan maar een bedroefd beetje. Vanmorgen bij de: Kinderrechter bijvoorbeeldZe blijft staan. - Jasses, nu zijn we alsmaar doorgeloopen en mijt fiets staat nog in 't Paleis. Kalm laten staan, zegt Han. Moet je n: nog naar kantoor? Dan gauw een beetje. Ik wad! op je waar zei je ook weer, dat we zouden ga# lunchen? Heb ik niets van gezegd, stribbelt Nick teger. Kom vooruit, Nick, wees nu niet zoo flauv. commandeert Han. Je hebt zelf met alle gewei- een vrije, onafhankelijke en al-dat-fraais mee: vrouw willen worden en dan moet je dat ook con sequent doorvoeren. Waar haal je toch ineens die malle scrupules vandaan? 't Ts immers de doodge woonste zaak var de wereld, dat je met een goeie vriend gaat lunchen. Het sop is de kool niet waard (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6