Corsica, Tunis, Gibraltar, Suez MAANDAG 3 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Oorlogsdoelen van Italië: De bekende journalist en overzichtschrijver van den buitenlandschen politieken toestand, directeur van de met het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken in nauw contact staande „Telegrafo", heeft zoo meldt het D.N.B. in een radiotoespraak tot het Ita liaansche leger als Italiaansche oorlogsdoelen genoemd: Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez. „Iedereen weet, zoo verklaarde Ansaldo, hoe de Italianen sedert meer dan vijftig jaar in Tunis be handeld worden. Gibraltar is een vesting in handen der Engelschen. Suez vormt een nauwe pas, voor het passeeren waarvan een hoog bedrag moet wor den betaald. Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez zijn controle-steunpunten tegen de Italiaansche onaf hankelijkheid. Deze steunpunten, deze misbruiken en inbreuken moeten verdwijnen, m.a.w. Italië moet zijn recht en vrijheid in de Middellandsche Zee verkrijgen. Dat moet Italië met eigen middelen en eigen overwinningen bereiken. Het zou dwaas zijn erop te willen wachten dat deze aanspraken ons door den hemel in den schoot worden gewor pen". In zijn toespraak sprak Ansaldo over de voor bereidingen van Italië, die in de laatste week zeer intensief zijn geworden. De voorbereidingswerk zaamheden bevinden zich in de laatste phase, de mobilisatie is in vollen gang. Toch betreft het hier geen overijlde mobilisatie, doch een in alle rust uitgevoerde arbeid, waarbij het aantal troepen steeds grooter wordt. Het wachtwoord van den Duce: gelooven, gehoorzamen en strijden, is door deze in alle stilte verrichte mobilisatie een feit geworden. Het geheim van deze mobilisatie is het volle vertrouwen op den Duce. Dit vertrouwen sluit echter niet uit dat iedere Italiaan afzonderlijk ook de reden moet kennen, die Italië op het oogen- blik leidt en waarom de Duce het bevel tot den opmarsch zou kunnen geven. Een volk als het Italiaansche kan met zijn energie niet buiten een groot conflict blijven, waaraan alle Europeesche groote mogendheden deelnemen en die over het lot van Europa beslissen. Indien Italië zich afzijdig zou willen houden, dan zou het zich daardoor op onherroepelijke wijze diskwalificeeren. Italië moet alleen reeds om bestaansreden handelen en dat beteekent: strijden, dat is de moreele reden van de Italiaansche houding, terwijl de tweede reden moet zijn de onafhankelijkheid van Italië op de zee. De terugtocht der Britten over het Kanaal. Radiorede van Anthony Eden. De Britsche minister van oorlog, Eden, heeft Zondag zoo meldt het D.N.B. een radiorede gehouden, waarin hij de vlucht over het Kanaal van de resten der in Noord-Frankrijk verslagen Engelsche en Fransche legers als een succes uit legde. Hij moest toegeven dat de Duitschers bij den grooten slag in Noord-Frankrijk groote stra tegische voordeelen hebben behaald. De Engelsche verliezen aan uitrusting en materiaal zijn zeer zwaar geweest. De kern van het Britsche expeditie- leger en tienduizenden Franschen zijn echter ge red. Het was de geest van het Britsche expeditie- leger, die hier heeft gewonnen. Het leger was op den roep van België te hulp gesneld en had zijn stellingen aan de Schelde betrokken. De opmarsch duurde verscheidene dagen. In minder dan de helft van dien tijd moest het leger zich weer terugtrekken door gebeurtenissen, die buiten de Engelsche controle lagen. Vijf en zeven tig mijl voorwaarts, dan een gevecht en weer onder vechten 75 mijl teru gin 10 dagen, dat was de eerste phase in den slag om de Kanaalhavens. Eden con stateerde dat die phase schitterend voltooid was. Hij sprak daarna over de gevechten om Calais en Boulogne, die hij weer trachtte voor te stellen als groote Engelsche successen. Terwijl zich in de na bijheid van de eigen kust al deze dingen hadden afgespeeld, heeft het expeditieleger op den terug tocht naar Duinkerken voor zijn leven gevochten. Er is, aldus besloot Eden, geen dapperder epos in de Britsche annalen dan dit. Resultaten 11a drie weken offensief. Artikel van de „Berliner Börsen Zeitung". BERLIJN 2 Juni (D. N. B.) De resultaten en ervaringen aan het einde van de derde week van den grooten strijd in het Westen worden in de „Ber liner Börsen Zeitung" van speciale zijde samen gevat. In het artikel wordt gezegd: Vooral moet de boven alles uitstekende strategi sche prestatie der Duitsche leiding geconstateerd worden. Er moet de nadruk op worden gelegd dat de Duitsche legers stonden tegenover een gelijk- v/aardigen tegenstander. De Duitsche leiding heeft diens elitetroepen in een grootsch opgezette operatie ingesloten. Beslissend voor het succes was de nauwe en veelal nieuwe samenwerking der verschillende deelen dei- weermacht en der wapensoorten, zooals dit het duidelijkst bleek bij de samenwerking tusschen het luchtwapen en de pantserformaties. Speciale vermelding verdient verder de voortref felijke transportprestatie. Hoe sterk de militaire positie van den tegenstan der is geschokt, blijkt uit verschillende feiten: 1. De Fransche leiding was niet in staat een „ver lichtingsoffensief" te voeren ten gunste van de in het noorden met de vernietiging bedreigde legers der westelijke mogendheden. Weygand, die als ver tegenwoordiger van een nieuwe offensieve strategie tot de leiding werd geroepen, heeft zich geheel tol het defensief moeten beperken. 2. De Britsche vloot waagde niet op te treden to' redding van het in Vlaanderen bedreigde Engelsche expeditieleger. resp. ter bescherming van de Ka naalhavens, die voor de Engelsche verbinding mei het vasteland van beslissende beteekenis zijn, evenals ook voor de veiligheid van het Britsche eiland in het algemeen. 3. Ook het Britsche -luchtwapen was, evenals het Fransche, niet in staat het lot der ingesloten legers te stuiten. Het feit, dat het Duitsche luchtwapen absoluut superieur is en het luchtruim beheerschl is de "laatste week krachtiger dan ooit in het lich' getreden. Vooral echter is ook de uitstekende strijdgeest van de Duitsche infanterie gebleken, die na de eerste stormritten der gemotoriseerde deelen in ver wonderlijk snel tempo gevolgd is en in gevechten van nabij den taaien tegenstand van den tegenstan der definitief heeft gebroken. De successen van het Duitsche luchtafweergeschui scharen zich waardig aan de zijde van die der an dere wapensoorten. Fransche troepen naar Tanger? Sedert twee dagen doet, naar Stefani meldt te Tanger het hardnekkige gerucht de ronde dat Frankrijk voornemens is troepen in Tanger aan land te zetten om een middel tegen Spaansche aanspraken op Gibraltar te hebben. Bij de be volking heeft het gerucht veel ongerustheid ge wekt. (D.N.B.) Sir Samuel Hoare te Madrid. Anti-Engelsche betoogingen. Het D. N. B. meldde Zaterdag uit Madrid: Naar aanleiding van de aankomst van den nieu wen Britschen ambassadeur, Sir Samuel Hoare, heeft de Madrileensche universiteitsjeugd heden een op tocht gehouden, welke met den kreet „Gibraltar voor Spanje" en met plakkaten met hetzelfde opschrift door de straten der stad trok. De betoogers werden voor de Britsche ambassade door de politie uiteengedreven. Sir Samuel Hoare arriveerde des middags om 5 uur per vliegtuig uit Lissabon. Nader meldt het D. N. B.: Zaterdag is het tot spontane, reusachtige betoogingen gekomen voor de wederaansluiting van Gibraltar bij Spanje. Falan- gistische jongeren en studenten, meest in uniform gekleed, vormden op de pleinen en in de hoofd straten van Madrid groote optochten, waarbij bor den met een schets van Gibraltar en eischen tot teruggave werden meegedragen. De menschen- menigte sloot zich onder geestdriftig geroep van „Leve het Spaansche Gibraltar" bij de betoogingen aan. De betoogers trokken naar de Engelsche am bassade, waar de nieuwe Britsche ambassadeur Sir Samuel Hoare dienzelfden dag aankwam. De men- schen riepen: „Gibraltar is Spaansch". De politie trachtte de betoogers te bewegen tot doorloopen. Er werden geen arrestaties verricht, evenmin deden zich ernstige incidenten voor. Verwijzende naar de betoogingen te Madrid spreekt de Italiaansche pers de eischen uit dat Gi braltar naar Spanje moet terugkeeren. Gibraltar in het bezit van Engeland is een nationale schande, zoo wordt verklaard. Er kan geen groot Spanje be staan, zoo lang deze schande voortduurt. De „Giornale d' Italia" schrijft dat het vraagstuk van den terugkeer van Gibraltar naar Spanje be schouwd moet worden als reeds practisch aan de orde te zijn gesteld. Het tegenwoordige regime van Gibraltar is een kenmerkend voorbeeld van de Engelsche hegemonie-methoden, zoo schrijft het blad. Engeland beheerscht van Gibraltar uit den Europeeschen pijler bij den uitgang naar den Atlan- tischen Oceaan en het leven en de bedrijvigheid van alle volken aan de Middellandsche Zee. Het is natuurlijk dat Spanje na zijn nationale en geestelijke vernieuwing het gemis van het door Engeland ont nomen Gibraltar als bijzonder pijnlijk ondervindt, daar Gibraltar een stuk van den nationalen Spaan- schen bodem is. AZN'AR OVER GIBRALTAR. MADRID, 2 Juni (D.N.B.) In zijn laatste ar tikel over Gibraltar schrijft Manuel Aznar in „Ar riba", dat de Spaansche jeugd van vandaag de onwankelbare overtuiging heeft dat Gibraltar onder leiding van Franco tot het vaderland terugkeert. Dit mag niet een voorwerp van vredesonderhan delingen zijn of van diplomatieke besprekingen. Het is voldoende indien Engeland zonder omwegen Gi braltar teruggeeft. Pas na deze overgave kan men van vriendschap tusschen Spanje en Engeland spreken. Tot zoolang zijn alle betuigingen van vriendschap een voorspiegeling van onjuiste feiten. Negen Polen ter dood veroordeeld. POSEN, l Juni. Het bijzondere Gerechts hof alhier heeft gisteren negen Polen, die in September van het vorige jaar weerlooze Volks- Duitschers mishandeld en vermoord hadden, ter dood veroordeeld. (D. N. B.) Paus Pius pleit voor handhaving van menschelijkheid en rechtvaardigheid Gevaren van vernietiging van geestelijke en zedelijke waarden. Paus Pius XII heeft tot de 'curie-kardinalen een toespraak gehouden, waarin hij zoo meldt het D. N. B. uit Rome na gesproken te hebben over zijn houding ten aanzien van een recht vaardigen. eervollen en duurzamen vrede, ge wezen heeft op de gevaren van een vernietiging van de geestelijke en zedelijke waarden. Daarbij sprak hij in het bijzonder over het toenemende verval van de rechtsnormen, waarvoor in de plaats het geweld komt. dat de ethische impul- sies en het rechtsgevoel onderdrukt. Een duide lijk bewijs hiervoor is de omstandigheid dat gebieden en volken in den oorlog worden ge bracht die meer dan anderen uit traditie voor den vrede opkwamen. De Paus bezwoer alle vijandelijke partijen zich steeds bewust te blij ven van haar plichten tot menschelijkheid. wel ke plichten ook in het oorlogsrecht en het oor- logsmoreel hun waarde niet verliezen. De paus gaf uiting aan zijn droefenis over de behande ling, die non-combattanten in meer dan een ge bied ondervonden en die zeer moeilijk met den naam menschelijkheid in overeenstemming is te brengen. De Paus besloot: Hoe meer gebied door den oorlog onder vreemde heerschappij geraakt, des te meer moet op de handhaving van de rechtsor de in overeenstemming met het volkenrecht en voor alles met de geboden der menschelijkheid en de rechtvaardigheid worden gelet. Wenschten de geallieerden steun punten in de Egeïsche Zee? Turksch verzoek zou door de Grieksche regeering afgewezen zijn. Het Italiaansche blad „Popoio di Roma" aldus het D.N.B. publiceert uit Athene het volgendv bericht: Volgens hardnekkige geruchten heeft de Turk- sche regeering aan de Grieksche regeering om toestemming verzocht op enkele Grieksche eilan den in het oostelijk deel van de Egeïsche zee Turk- sche strijdkrachten aan land te mogen zetten. Oi deze eilanden zouden met medewerking van de Engelsche en Fransche vloot steunpunten voor zee en luchtstrijdkrachten worden opgericht. Naar verluidt heeft de Grieksche regeering lit verzoek van de hand gewezen. Men gelooft dat achter dit Turksche verzoek Engeland en Frankrijk zitten en dat Engeland in de laatste weken bijzon der hierop heeft aangedrongen. De laatste dagen zijn in Athene de Turksche bladen in beslag ge nomen. hetgeen met het ook op de thans bestaande vriendschappelijke houding van het Grieksche volk tegenover de Turken, groote onrust heeft veroor zaakt. Engelsch ontwerp voor regeling met Italië inzake de contrabande. Goedkeuring door Rome voorbehouden. LONDEN 3 Juni (Havas). Naar Reuter uit ge zaghebbende bron verneemt is de Britsche ambasso deur te Rome. Sir Percy Loraine, er dezer dagen van in kennis gesteld dat de Italiaansche regeering het voornemen heeft haar goedkeuring voor te be houden aan het ontwerp voor een regeling tus schen Engeland en Italië over de contróle op de con trabande. De Britsche woordvoerder deelde mede dat het regelingsontwerp, hetwelk Sir Wilfrid Greene uit Rome heeft meegebracht, bijna zeker door de Brit sche regeering zal worden goedgekeurd. In ant woord op de vraag of de besprekingen defimtiel waren verbroken, of dat men andere besprekingen geopend had, zeide de woordvoerder, dat „de tóe stand nog steeds bestudeerd wordt". Gafencoe gaat heen als Roemeensch minister van buitenlandsche zaken. De „Popoio di Roma": Roemenië past zich aan den nieuwen toestand aan. Het D.N.B. verneemt uit Boekarest: Gafencoe heeft zijn ontslag ingediend dat door den Koning is aanvaard. De minister van verkeer Gigurtoe is met de leiding van het minis terie van buitenlandsche zaken belast. Het aftreden van Gafencoe wordt gemotiveeid met zijn gezondheidstoestand, die den laatsten tijd te wenschen overliet. Gigurtoe gaat door als voor vechter voor een nationale Roemeensche buiten landsche politiek. Te Rome wordt de wisseling van de Roemeensche portefeuille van buitenlandsche zaken als verdere stap tot consolideering van de houding van Roe menië beschouwd. De benoeming van Gigurtoe is, naai' de „Popoio di Roma" opmerkt, een duidelijk bewijs voor de houding van Roemenië en zijn politieke vriend schappen, die zeker niet in de door Parijs en Lon den verwachte richting zullen gaan. Het blad is van meening dat het prestige van Engeland en Frankrijk, dat reeds door de Duitsche overwinning zwaar geleden heeft, door de wisseling in het Roe meensche ministerie van buitenlandsche zaken op nieuw een zwaren slag heeft gekregen. Door de militaire machtspositie van Duitschland in het Westen en de duidelijke houding van Italië, als mede door het trouw blijven van Hongarije aan de as RomeBerlijn heeft koning Carol Gafencoe als een van der laatste pijlers van het Engelsch- Fransche prestige terzijde geschoven. De benoeming van Gigurtoe als minister van buitenlandsche zaken na de Duitsche overwinningen beteekent de aanpassing van Roemenië aan den nieuwen poli tieken toestand, die zich in de wereld begint af te teekenen. Churchill spreekt morgen in het Lagerhuis. LONDEN, 3 Juni. (Reuter) De parlemen taire correspondent van Reuter schrijft dat de minister-president morgen in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over de oorlogvoering. Men hoopt dat hij een volledig verslag zal kun nen geven van den aftocht der geallieerde troe pen uit Vlaanderen en dat hij iets zal kun nen mededeelen over de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van den Oppersten Oorlogsraad. De Duitschers in Ned.-Inclië. Op goede behandeling van de geïnterneerden aangedrongen. Het A.N.P. meldt d.d. 1 Juni uit 's Gravenhage: Het is helaas tot ons doorgedrongen dat de be handeling van de in Nederlandsch-Indië geïnter neerde Duitschers heel wat te wenschen overlaat Men zal zich herinneren, Wat deze Duitsche on derdanen aanvankelijk op het eiland Onrust, in de baai van Batavia, waren geïnterneerd. Niemand die dit eiland kent zal dit een ideaal oord vinden voor het onderbrengen van personen, die niets misdeden en wien niets ten laste kan worden ge legd. Het eiland Onrust was reeds vroeger de plaats waar personen werden „opgeborgen", doch dan betrof het lieden wier verwijdering uit de samen leving om bepaalde redenen (en redenen van wei- nig-onschuldigen aard) dringend gewenscht was. Het feit dus dat Onrust den Duitschers als ver blijfplaats werd aangewezen kan reeds als weinig tactisch worden beschouwd. Destijds heeft het ministerie van koloniën ook telegrafisch aangedrongen op een behoorlijke be handeling der Duitsche geïnterneerden. Wij vernemen thans, dat zij van het eiland zijn weggevoerd, doch dat de behandeling nog in vele opzichten te kort schiet en niet gelijk is aan die, welke hun Nederlandsche lotgenooten in Duitsch. land is te beui-t gevallen. Hierover gaan weliswaar fantastische verhalen, doch thans is vastgesteld, dat de behandeling van Nederlandsche geïnter neerden in Duitschland tijdens de oorlogsdagen niets te wenschen overliet. Zoo waren de Neder landsche journalisten te Berlijn in die dagen zeer comfortabel in het luxe-hotel „Kaiserhof" gehuis vest. Er kan dan ook met genoeg op worden aange drongen, dat men in Nederlandsch-Indië en even tueel in West-Indië alles in het werk stelt om Duitsche geïnterneerden op redelijke en passende wijze te behandelen, naar de hygiënische wetten welke het tropisch klimaat stelt. Het is niet meer dan een daad van fatsoen. Het bovenstaande zou voldoende zijn, indien men deze teere kwestie alleen beschouwde van Neder- landsch standpunt. Doch wij willen hieraan nog enkele worden toe voegen, gericht van een Indischen gezichtshoek uit. Eerlijk gezegd begrijpen wij het niet, dat men in Indië niet met wat meer respect cn met wat beter begrip den Duitschers tegemoet treedt en men. indien interneering vereischt is, hen een tijdelijke levenswijze laat volgen, waarop zij krach tens ongeschreven wetten recht hebben. Wij be doelen: onderbrenging in een gezond berg-oord, in een behoorlijke behuizing met redelij k-goede- voorziening. Wij schreven hierboven dat de Duitschers .krachtens ongeschreven wetten recht hebben". Dit vereischt een nadere verklaring. Wij zouden willen vragen: is men in Indië ver gelen hoe dc Duitscher steeds ijverig arbeidde, tusschen de Nederlanders en op gelijken voet met hen? Is men vergeten, dat de Duitscher steeds de eerste vreemdeling was, die onze taal sprak en goed sprak? Is men vergeten hoe de Duitsche maat schappijen bij het aannemen van personeel geen onderscheid maakten tusschen Nederlanders en Duitschers? Is men vergeten hoe de gezellige Duitsche clubs steeds voor Nederlanders open stonden? Men zou, om den Duitscher alle recht te laten •edervaren, verder moeten gaan. Men zou moeten wijzen hoe hij met den Neder- mder tezamen heeft gearbeid voor de grootheid an Indlo Hoe hij onder harde ontberingen als .ionier arbeidde en koffie, tabak en rubbercultuur hielp vestigen. Men ga de geschiedenis der Indische jrootc cultures slechts na en men zal de namen an Duifsrhers tusschen die van Nederlanders vin- Óen onder dc Tortrekkers Zij kwamen niet in de eerste plaats om groote concerns te vestigen en winsten te behalen. Zij kwamen toen de cultuur- arbeid nog een worsteling beteekende met de na- •uur, toen er met de handen gewerkt moest wor- óen om Indië groot te maken. Men zou ook de aandacht eten vragen voor de vele Duitschers. die als eeleerde in Indië zegen- rijken arbeid hebben verricht. Laat men de geschiedenis van Indië er maar ons op naslaan en men zal tientallen namen vin óen van Duitschers, die hun levensarbeid zonder «enige terughouding aan Indië gaven. Die als Tunghuhn den grondslag legden voor grootsch wetenschappelijk onderzoek. Of als dr. Schüff- ner met ongekende energie en groot succes een rnstige volksziekte als de malaria bestreden Zou men dit alles in Indië vergeten zijn7 Wij kunnen het niet gelooven. En zoo men al overijld gehandeld heeft, dan is het thans nog tijd om gemaakten feilen te her stellen en te zorgen, dat de geïnterneerde Duit schers behandeld worden, aooals men te interneeren respectabele lieden in een tropisch land, volgens de regelen van eerbaarheid en fatsoen dient te be handelen. Helpt elkander. Studenten uit Amsterdam en Utrecht zijn te Rhenen behulpzaam bij het rond brengen van kleeren en goederen der geëvacueerden, die thans naar hun haardsteden terug keeren Troonopvolger in Griekenland. ATHENE, 3 Juni (D.N.B.) Kroonprinses Fre- derica van Griekenland de gemalin van Kroon prins Paul, broeder van Koning Georges II heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon De geboorte van den troonopvolger wordt door de bevolking van geheel Griekenland gevierd. Een kwarteeuw lid van den Raad. Op 15 Juni a.s. zal het 25 jaar geleder, zijn. dat de heeren W. J. B. van Liemt en G. Wolzak Hzn., tot lid van den Haarlemschen Raad gekozen wer den. Zij hebben gedurende die gehecle kwarteeuw onafgebroken zitting gehad. Wethouder W. J. B. van Liemt. De heer Van Liemt was na zijn verkiezing lei der der R.-K. raadsgroep en in 1927 ook voorzitter der rechtsche raadsfractie. Hij bekleedde altijd vele functies in organisaties, commissies en besturen. Vooral interesseerde hy zich, als zakenman, voor de middenstandsactie. Toen de Raad den heer Van Liemt in 1931 als wethouder koos, als opvolger van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, had hij zich uit zijn zaken te ruggetrokken, zoodat hij nu al zijn tijd beschik baar had. Hem werd de portefeuille van de be drijven, werkloosheidszorg en armwezen toever trouwd. in den crisistijd waarlijk geen sinecure! In dien tijd werd het Burgerlijk Armbestuur om gezet in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon, hetgeen maakte dat de bemoeiingen van den wethouder sterk toenamen Bovendien noopte de stand der geldmiddelen tot steeds strengere be perkingen, zoodat wethouder Van Liemt vaak voor moeilijke en dikwijls pijnlijke beslissingen stond. Gedurende de ziekte van wijlen mr. J. Gerritsz nam de heer Van Liemt ook het wethouderschap van Openbare Werken waar. Dit was voor hem wel een zéér drukke tijd. Voor het uitvoeren van werken, zoo mogelijk in werkverruiming en als het niet anders kon in werkverschaffing heeft de heer Van Liemt veel gedaan. Hij was ook vele jaren lid van de Kamer van Koophandel in dit district en van April 1922 tot 1 Januari 1932 voorzitter der afd. Klei- Bedrijf van die Kamer. Voorts is hij o.a. voorzitter van de stichting „Haarlem's Bloei" en van de R.-K. Ver- eeniging voor Groote Gezinnen. De heer G. Wolzak Hzn. De heer G. Wolzak Hzn. werd 15 Januari 1877 te Alkmaar geboren. In 1910 werd hij candidaat-notaris te Haarlem en in November 1920 notaris aldaar (nieuwe stand plaats). De heer Wolzak :s vice-voorzitter van de A.-R. Kiesvereer iging „Nederland en Oranje", regent .an het St. Elisabeths Gasthuis, lid van het bestuur .an dep Armenraad, voorzitter van het bestuur der Groen van Prinsterer School: secretaris van het gesticht „Vogelenzang" te Bennebroek en lid van het college van Directeuren der Vrije Universiteit In den Raad neemt de heer Wolzak eer. belang- ijke plaats in. Zooals bekend, vertegenwoordigt hij in dat college de A.-R. Partij. Hij heeft, vooral de laatste jaren, steeds sterk aangedrongen op be zuiniging der overheidsuitgaven. De Regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. NIEUWE UITGAVEN. Bij J. Philip Kruseman. uitgever te Den Haag verschenen de volgende nieuwe boeken: „Het witte paradijs" door Faith Baldwin, vertaald door Jeanne de Kruyff; „Uitgestooten" door Raymond A. Berry vertaald door J. G. H. van den Bovenkamp Jr.: Moord op verzoek" door George Harmon Cox*, vertaling van J. Y. van Vliet en „Ten goede ge keerd" door E. W. Savi, geaut. vertaling van Jeanne Kloos—Reyneke van Stuw EXAMENS. Centrale Vereeniging voor Open bare leeszalen cn bibliotheken. Geslaagd voor het assistents-examen der ..Centrale vereeniging voor openbare leeszalen in Nederland" cursus-Nijmegen: mej. M. J. van Weel. te Heemstede. Cursus-Utrecht: de dames A. Körnmann, te Haarlem en H. G. Postema, te Overveen. OUD MATERIAAL VAN NON-FERRO-METALEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend dat, onder gedeeltelijke intrekking van de algemcene dispensatie, zooals deze 29 Mei j.l. in de pers is ge publiceerd, het verwerken, bewerken, gebruiken, verbruiken, doen verwerken, doen bewerken, doen gebruiken of doen verbruiken, koopen, verkoopen, afleveren of vervoeren van "oud materiaal van non- ferro-metalen, (d.w.z van alle metalen, behalve ijzer en staal) alsmede van alle afval daarvan, ver boden is. Voor alle transacties als bovengenoemd kan aan het rijksbureau voor non-ferro-metalen, Prinsesse- gracht 21, 's-Gravfenhage, een vergunning worden aangevraagd, waarvoor formulieren bij genoemd rijksbureau tegen betaling van 0.10 beschikbaar worden gesteld. De kosten voor de eventueel te verstrekken ver gunning bedragen 1 procent van de waarde van het materiaal, na ontvangst van bericht van toewijzing bij vooruitbetaling te storten op de girorekening 387152 van het rijksbureau voor non-ferro-metalen. Dit verbod treedt onmiddellijk in werking. (A. N. P.) DE ZUIDELIJKE NEDERLANDEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Dezer dagen ver trekt op initiatief van het A.N.P. een reportage auto naar de zuidelijke Nederlanden. De heer Flo- rimond Grammens, lid der Belgische Kamer, zal de reis leiden. Een speciale verslaggever van het A. N. P., alsmede een filmoperateur gaan mede. Doel der reis is een duidelijk beeld te krijgen van den toestand in België en in het bijzonder vast te leg gen in hoeverre de industrie, de verkeersmidde len, de openbare bedrijven enz. door de terugtrek kende Fransche en Britsche troepen zijn verwoest. De tot dusver binnengekomen berichten zeggen, dat dit alles dermate is verwoest, dat tenslotte het Belgische volk het slachtoffer is en zijn be staansmogelijkheden in belangrijke mate zijn ver dwenen. Vele berichten zeggen, dat het Belgische volk dit zeer zwaar voelt en een ontzaggelijke ver arming daardoor vreest, hetwelk tot ernstige ont stemming tegen de geallieerden aanleiding moet hebben gegeven. Over deze dingen thans een zoo duidelijk moge lijk beeld te krijgen, zoowel in reportage als film, is het doel dezer reis. (A.N.P.) DUITSCHE LEGERPAARDEN VOOR DE BOEREN. UTRECHT. 3 Juni. Naar wij vernemen heb ben besprekingen tusschen den voedselcommis- saris in de provincie Utrecht en de Duitsche overheid tot resultaat gehad, dat reeds 300 paarden van de Duitsche weermacht gratis ter beschikking gesteld konden worden van de boerenbevolking in de provincie Utrecht. Hedenmiddag zullen ook in de stad Utrecht 35 paarden ter beschikking worden gesteld voor zaken en particulieren. PRCEBAMMA DINSDAG 4 JUNI 1940. JAARSVELD 114.4 M. AVRO-uitzending. 6.30—6.50 VPRO. 8.— Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 3.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Jonny Kroon (11.0011.20 Huishoudelijke wen ken) 12.00 Pianosoli. 12.15 AVRO-dansorkest. 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.Omroep orkest en soliste. 2.— Declamatie. 2.20 Pianovoor dracht. 2.59 Gramofoonmuziek.. 3.30 Officieele be richten. 4.Gevarieerd concert (opn.) 5.Voor de kinderen. 5.30 AVRO.-Amusementsorkest en solist. 6.30 Jeugduitzending. 6.50 AVRO-Amusc. mentsorkest cn solist. 6.30 Jeugduitzending. 6.50 Gramofoonmuziek.. 7.Leden van het Om roeporkest. 7.30 Officieele berichten, eventueel reportage. 8.— Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoon muziek. 8.40 Omroeporkest, solist en het Hilvcr- sumsche Vrouwenkoor. 10.Berichten A.N.P., Sluiting. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-ultzcnding. 11.1511.30 n.m. Berichten. 3 Berichten AJf.P. 8.10 Gewijde muziek (gr.- platen), 8.20 Gramofoonmuziek. 9.— Berichten (Fransch) 9.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.Quintolia (12.45—1.00 Berichten (A.N.P.) 1.30 Gramofoon muziek. "1.45 Berichten (Fransch) 2 Gramofoon muziek 2.45 Zang me' pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.15 Berichten (Fransch! 3.30 Vervolg van 2.45. 4.Gramofoonmuziek. 4.45 Apollo-ensem- ble en gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch) 6.39 Orgelspel en gramofoonmuziek. 7.30 Gramo foonmuziek. 8.— Berichten (Engelsch) 8.30 Bel Canto (9.159.30 Berichten Engelsch) 10.Be richten A.N.P., sluiting. 11.15—11.30 Berichten (Fransch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7