INBOEDEL- EN MEUBILAIRVEILING AGENDA. BOUVY LAm óók mfy&ii 'f Tri-Procédé, lOctp.&cije De scholen in Haarlem en de randgemeenten. WANDGEDIERTE De verduistering DINSDAG 4 JUNI 1945 H A "A F r F. M'S D A G F V. A D 2 Het concert van „Zang en Vriendschap". Extra trams na afloop. Zooals bekend zal de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" Woensdagavond in de Groote Kerk ie Haarlem een weldadigheicisconcert geven onder leiding van haar dirigent, den heer F. Schuurman en met medewerking van de violiste Maria Neuss en den organist George Robert. De gehecle op brengst komt ten goede aan het Landelijk Comité tot steun aan steden en dorpen, die door den oor log getroffen zijn. Het concert dat te acht uur begint, zal uiterlijk kwartier over ,9 (misschien wel 10 minuten over 9) eindigen. Na afloop zullen extra trams op de Groote Markt aanwezig zijn voor het vervoer van de concertbezoekers. VERZOEK VAN IIET BESTUUR DER LIEDERTAFEL. Het bestuur der Liedertafel verzoekt den aan wezigen op het concert in de Groote Kerk van Woensdagavond, het „Ecce qurmodo moritur", dat zal worden gezongen ter herdenking van de ge vallenen in dezen oorlog, staande te willen aan- hooren. J. Nieuwdorp. f Hier ter stede is in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer J. Nieuwdorp, oud-bouwkundig hoofdambtenaar bij der. Provincialen Waterstaat te Haarlem. De heer Nieuwdorp begon zijn loop baan in Zeeland en bij diverse waterschappen in Zuid-Holland, totdat hij 16 April 1911 in dienst trad van den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland als opzichter in algemeenen dienst. Op 1 Januari 1920 werd hij technisch ambtenaar en op 1 Mei volgde zijn benoeming tot hoofdop zichter, ecnj titel, die per 1 Maart 1935 werd ge wijzigd in dien van bouwkundig hoofdambtenaar, als hoedanig de heer Nieuwdorp op 1 Juli 1937 den dienst met pensioen verliet. Bij den watersnood van 1916 heeft de overledene zich verdienstelijk gemaakt bij de drooglegging van den Anna Paulownapolder en de herstelwerk zaamheden van de dijken daar ter plaatse. De Wa tersnood-medaille 1916 werd hem daarvoor toege kend. De crematie zal plaats hebben op Woensdag 5 dezer te Westerveld na aankomst van trein 14.14 u. KANTONGERECHT. Overtreding van de Vestigingswet. Gistermorgen werd voor het Kantongerecht te Haarlem een overtreding behandeld van de wet inzake vestiging van het kleinbedrijf. De verd. was bloemenventer en had een pak huis aan net Bullenhofje. Hij verkocht hier aan de buurtbewoners bloemen en planten. In het be gin van April opende hij een zaak ..De Boskoop- sche Bloemen en Plantencentrale" en vroeg hiervoor geen vergunning aan bij de Kamer van Koophandel, aangezien hij in de meening ver keerde dat deze zaak een voortzetting van het oude bedrijf beteekende. De ambtenaar van het O. M. zag in dit feit geen overplaatsing doch een nieuwe vestiging, en eischte wegens overtreding van deze wet een boete van 3 maal f 6, voor elk van de begane overtredingen. De verdediger mr. H. O. Drilsma stelde zich op het standpunt dat hier wel sprake was van een overplaatsing. Het onderzoek in deze zaak werd geschorst. Werklieden voor Duitschland. Voor welke vakken plaatsing mogelijk is. De directeur van de Gem. Arbeidsbeurs te Haar lem deelt mede: Belanghebbenden worden er op attent gemaakt da' voorloopige aangifte voor tewerkstelling in Duitschland nog steeds kan plaats vinden. De beroepen waarin plaatsing mogelijk is. zijn de volgende: landarbeiders, in het bijzonder melkers, paardeknechten en seizoenarbeiders, veenarbeiders, bouwvakarbeiders, met uitzondering van schilders, grondwerkers, steen fabrieksarbeiders, metaalbe- wei'kers, scheepsbouwarbeiders, lederbewerkers (schoenfabrieksarbeiders), textielarbeiders, siga renmakers en tabaksbewerkers, bakkers, slagers, fabrieksarbeiders (met uitzondering van de grafi sche vakken en diamantbewerkers), ongeschoolde arbeiders. De gelegenheid tot voorloopige aanmelding is ge opend bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, alhier, iederen namiddag van half twee tot half drie. HOOGE RAAD Uitspraken uitgesteld 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. De uitspraken in alle zaken, waarin de Hooge Raad heden arrest zou wijzen, zijn een week uitgesteld. (A.N.P.) ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL NIEUWE GRACHT 74 Makelaar P. HOOGEVEEN Lz. De VRIJDAG 31 MEI j.I. gehouden had een ZEER BEVREDIGEND VERLOOP. Vanaf heden kunnen voor de eerstvolgende Inboedel- en meubilairveiling dagelijks goederen worden ingebracht of afgehaald. TELEFOON 13845. (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 4 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Palace: „Congo-Express", 2, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De duiten van Papa", 2.30, en 9 uur. JB Rembrandt Theater: „De dag van morgen", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Cavalcade d'Amour", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. WOENSDAG 5 JUNI. Groote Kerk. Weldadigheidsconcert „Zang en Vriendschap", 8 uur. Prinsenhof. Gemeenteraad van Haarlem, 2 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken yan Haarlemsche schilders. 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds' N.V. J. .1. BOUVY ZOON - MUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) Een nieuwe specialist. Handelaar in oude schoenen. Allerwege klinkt de raad: aanpassen! Aanpassen, aan veranderde toestanden. Menigeen zag zich door den oorlogstoestand van zijn gewone broodwinning beroofd. Maar dat is geen excuus om bij de pak ken te gaan neerzitten, er moeten nu nieuwe wegen bewandeld worden en de gedupeerde moet een ander middel van bestaan zoeken. Niet zelden gelukt dit als hij iets zoekt dat een leegte die juist een gevolg van de tijdsomstandigheden is, aanvult. De verkoop van nieuwe schoenen is onder de distributie gekomen. Maar, zoo redeneerde iemand, dan is het nu de tijd om te handelen in oude schoenen. Hij kocht mer dan half-versleten exem plaren op en zette een schoenmaker aan het werk om ze weer bruikbaar te maken. Maandag stond de koopman in oude schoenen op de Botermarkt te Haarlem met een uitstalling van tientallen paren oude schoenen. Er kwamen heel wat gegadigden, omdat men immers van de Distributie alleen nieuwe schoenen krijgt, als men op eerewoord (en onder bedreiging van een boete van ten hoogste f 5000) kan verklaren geen bruik bare schoenen meer te bezitten. Het zou ons niet verwonderen als deze koop man spoedig concurrentie krijgt. In den vorigen oorlog bestonden er zelfs hier ter stede eenige winkeltjes waarin uitsluitend tweede handsch schoenen verkocht werden. BADHUIZEN „WITTE KRUIS". B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, goed te keuren de rekening en verantwoording over 1939 van het le, 2e, 3e, 4e en 5e douche-badhuis, inge diend door de afdeeling Haarlem der Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis"; het sub sidie over 1939 ten behoeve van het le, 2e, 3e en 5e badhuis van de afdeeling Haarlem der Noord-Hol- lsndsche Vereeniging „Het Witte Kruis" vast te stellen op f3.317.87 en de bijdrage over 1939 aan de Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering voor het 4e badhuis, volgens raadsbesluit van 24 Januari 1923, vast te stellen op f2.186,07. BIJZONDERE ACHTERGEVELROOILIJNEN. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, in te trekken de bij raadsbesluiten van 19 Augus tus 1914, 20 Maart 1918, 26 Januari 1921 en 27 September 1922 vastgestelde achtergevel rooilij nen voor de bouwblokken binnen de gemeente, gelegen tusschen de Van Dortstraat, de Marnix- straat, de Kleverlaan. de Judith Leysterstraat, de Saenredamstraat. de Velserstraat, de Aelberts- bergstraat, de Delft, de Kleverlaan en de Jan Haringstraat. DE HAARLEMSCHE INDUSTRIE. B. en W. van Haarlem brengen, ingevolge de Hinderwet, ter kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van J. F. M. ten Berge te Heemstede, directeur der N.V. ten Berge's Confectie Industrie, te Haarlem, om vergunning tot oprichting van een benzinetankinstallatie in het perceel aan den Kleine Houtweg no. 16, waarbij gebezigd zullen worden een tank voor maximum 6000 L. met een Shell (Hardell) handpomp. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM Statistiek van bezoek en uitleening over Mei 1940 (1939). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 1279 personen (v. j. 1881) n.l. 1140 mannen en 139 vrou wen. Bovendien: 451 militairen. Bezoek aan de krantenzaal door 3154 personen (v. j. 4158) n 1. 2892 mannen en 262 vrouwen. Bovendien 333 mili tairen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 4433 personen (v. j. 6039) n.l. 4032 mannen en 401 vrouwen. Bovendien: 784 militairen. Uitgeleend werden 6722 boeken (v. j. 7126). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de lees zaal door 188 personen (v. j. 872) n.l. 162 mannen en 26 vrouwen. Bovendien 14 militairen. Uitgeleend werden 862 boeken (v. j. 2889). III. Hoofdbibliotheek en Filiaal werden tezamen bezocht door 4621 personen, v. j. 6911), n.l. 4194 mannen en 427 vrouwen>Bovendien 798 mil. In het geheel werden uitgeleend 7584 boeken (v. j. 10015). De lees- en krantenzaal van de Hoofdbibliotheek waren van 10 tot en met 19 Mei wegens de tijds omstandigheden 's avonds gesloten, 't Filiaal „Huis te Zaanen" was om dezelfde reden van 10 Mei af geheel gesloten. NederJandsch Clearing-iiistituut. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. (A.N.P.) De directie van het Nederlardsch c.earinginstituut maakt met machtiging van het departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart bekend, dat niet alleen ten aanzien vnn Duitschland, maar ook ten aanzien van Bulgarije, Chili. Italië. Roemenië en Turkije, de voldoening van clearingplichtiige schulden we der op normale wijze door storting in de clearing dient te geschieden. Ook de autonome maatregelen nopens het beta lingsverkeer met Spanje, Denemarken en Noor wegen blijven voorloopig onveranderd van kracht. De koersen voor stortingen blijven tot nader be richt voor: t Reichsmarken 175.63 Lires 9.55 Turksche ponden 1451/4 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.80 Geen zwaardere financiëele last voor de ouders. In ons vorig nummer hebben wij medegedeeld, dat B. en W. van Haarlem aan den gemeenteraad hebben voorgesteld de overeenkomsten met Heem stede en Bloemendaal, betreffende het geven van wederzijdsche vergoedirgen voor leerlingen van het gewoon lager en het uitgebreid lager onderwijs die scholen in een andere gemeente bezoeken, te laten vervallen. Daar de toelichting op dit voorstel nog verschillende vragen open liet, hebben wij eenige nadere verklaring gevraagd. In den ouden tijd zoo werd ons op het Haar lemsche Stadhuis medegedeeld bezochten vele kinderen uit Heemstede en Bloemendaal de Haar lemsche scholen; in het bijzonder die voor uitge breid lager onderwijs. Voor de kinderen betaalden de ouders te Haarlem het gewone schoolgeld, maar de gemeenten Heemstede en Bloemendaal betaal den aan Haarlem het verschil tusschen het school geld en de werkelijke kosten van het onderwijs. Dat was voor beide partijen een billijke regeling, want daardoor bespaarden Heemstede en Bloemen daal zich uitgaven voor hef onderwijs. Maar in den loop der jaren is de toestand op on derwijsgebied in Haarlem en de randgemeenten gewijzigd. De gemeenten Bloemendaal en Heem stede hebben zelf goede scholen voor uitgebreid onderwijs gebouwd. Daardoor werd bex-eikt, dat het aantal leerlingen uit die gemeenten die de Haar lemsche scholen bezochten zeer sterk gedaald is, terwijl zich bovendien vele Haarlemmers, die nabij de gemeentegrens woonden, hun kinderen naar de scholen in Heemstede en Bloemendaal stuurden. Nu ging de indertijd gesloten financieele rege ling voor Haarlem in financieel opzicht ongunstig werken. Haarlem miste niet alleen het schoolgeld van die Haarlemsche kinderen, maar moest boven dien aan Heemstede en Bloemendaal nog een bij slag betalen. En dat terwijl er voor Haarlem geen besparing van uitgaven tegenover staat, want op de Haarlemsche scholen is voldoende plaats om alle leerlingen uit Haarlem, die nu in Bloemen daal of Heemstede op school zijn, op te nemen. Op dit oogcnblik zijn er ongeveer 240 Haar lemsche leerlingen die Bloemendaalsclie of Heemsteedsche scholen bezoeken, terwijl er niet meer dan 40 leerlingen óp de Haarlemsche scholen uit Heemstede en Bloemendaal zijn. Als de overeenkomst tusschen Haarlem en Bloe mendaal en Heemstede vervalt, beteekent dit voor de Haarlemsche gemeentekas een financieel voor deel van f 2000. Het gemeentebestuur van Haarlem verwacht niet, dat het gevolg van het vervallen van die overeenkomst zal zijn, dat nu alle Haarlemsche kinderen in de toekomst door de ouders naar Haarlemsche scholen gezonden zullen worden. Over het algemeen betalen de ouders van die kinderen een hoog schoolgeld, zoodat er wel geen reden zal zijn voor de gemeentebesturen van Heemstede en Bloemendaal om te zeggen, dat die Haarlemsche kinderen met 1 Januari 1941 dan pas loopt de bestaarde overeenkomst af niet meer zullen worden toegelaten. Deden Heemstede en Bloemen daal dit wel, dan zou dit voor de Haarlemsche ge meentekas een belangrijk voordeel zijn, want dan zou het schoolgeld dat nu voor die kinderen be taald wordt, in het vervolg in de Haarlemsche ge meentekas vloeien. Maar het is niet aan te nemen, dat Heemstede en Bloemendaal zoo'n besluit zullen nemen, want dan zou plotseling het aantal leerlin gen op de scholen vrij belangrijk dalen, wat na tuurlijk van invloed zou zijn op de rijksuitkeerin- gen voor onderwijs aan die gemeenten. Al vervalt met 1 Januari de toeslagregeling tus schen de gemeentebesturen, dan zullen de ouders toch hetzelfde schoolgeld bjijven betalen, want de wet staat niet toe, dat voor kinderen die in een andere gemeente wonen een 'nooger schoolgeld wordt gevraagd-. Een toelichting op het voorstel van Haarlem. Vele Haarlemsche ouders zenden hun kinderen na&r de u.l.o. scholen in Heemstede en Bloemen daal, niet omdat het onderwijs daar beter is dan te Haarlem, maar omdat zij dichter bij die scholen wonen. Dit kan voor het Haarlemsche gemeente bestuur evenwel geen reden zijn voor die kinderen nu nog een toeslag op het schoolgeld te gaan be talen, want de u.l.o. scholen liggen niet zoo ver van de grens der gemeente, dat het voor de kin deren een bezwaar is die te bezoeken. De Haarlemsche u.l.o. scholen zijn in de Jacob- straat (bij de Raaks), de aPrklaan en het Juno- plantsoen (Haarlem-Noord). In het algemeen ma ken de leerlingen van zulke scholen van de fiets gebruik, zoodat de afstand niet veel gewicht in de schaal legt. Bovendien bezoeken vele leerlingen uit Heemstede en Bloemendaal de Haarlemsche inrichtingen van Middelbaar Onderwijs, zoodat die kinderen in elk geval nog een grooteren afstand moeten afleggen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het comité, dat bovengenoemde bijeenkom sten organiseert, deelt mede, dat de samenkom sten op Donderdagavond in de Begijnhofkapel aan het Begijnhof te Haarlem voorloopig zullen worden voortgezet. Het programma voor de maand Juni luidt: Donderdag 6 Juni: de heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist; 13 Juni: Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij- Evangelisch predikant te Bussum; 20 Juni: de heer J. Kits. Zeist. Donderdag 27 Juni is er geen samenkomst in verband met de dan plaats vindende tentcampagne. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Pdv. Ingez. Med.) Dc spatbordenwitler bij het Postkantoor te Haarlem met zijn groep gratis- klanten. Hij is aan het werk in opdracht van de Vereeniging- „Veilig Verkeer". Zon onder 9.54 Zon op 5.23 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Haarlem in cijfers. Wij deelden eenige weken geleden reeds mede dat de bevolking van Haarlem in het le kwartaal van 1940 steeg van 140.468 tot 141.101 inwo ners. Een vermeerdering van 633. Als de bevolkingswas zoo aanhoudt heeft Haarlem over eenige jaren 150.000 inwoners. In dit kwartaal werden geboren 636 kinderen, het aantal overledenen was 405, zoodat er een geboorte overschot is van 231. Er vestigdsn zich te Haarlem 1998 personen, terwijl 1597 Haarlemmers naar elders vertrok ken. Het vestigingsoverschot was dus 401. Er werden in deze 3 maanden 207 huwelijken voltrokken. Het aantal ingeschreven echtschei dingen beliep 23. Er vestigden zich te Haarlem 279 Amsterdam mers, terwijl 267 Haarlemmers naar Amsterdam trokken. Voor de randgemeenten was de statistiek van de verhuizingen: Uit Bloemendaal gekomen 110, naar Bloemen daal vertrokken 113 Uit Heemstede: 127, naar Heemstede: 98. Uit Bennebroek: 6, naar Bennebroek 8. Uit I-Iaarlemmerliede: 16, naar Haarlemmer- liede 4. Uit Velsen: 77, naar Velsen: 50. In het verleden verloor Haarlem nog al vrij veel inwoners aan de randgemeenten, maar nu zijn er meer personen uit die ge meenten naar Haarlem gekomen dan er Haarlemmers heengetrokken zijn. Er vestigden zich te Haarlem 74 buitenlanders, terwijl 103 buitenlanders uit Haarlem vertrok ken. Besmettelijke ziekten. Te Haarlem kwamen in dit kwartaal voor 55 gevallen van roodvonk. 4 van diphtherie en 1 van typhus. Werkloosheid. Einde April stonden bij de arbeidsbeurs te Haarlem ingeschreven: 4216 mannelijke werk- loozen. naar de leeftijden als volgt verdeeld 14—17 jaar: 76; 18—30 jaar: 739; 31—64 jaar 3261, 65 jaar en ouder 140. De werkloozen waren over de vakken als volgt te rangschikken: Handels- en kantoorbedienden 328 (262) Metaalbewerkers 545 (811) Bouwvakarbeiders 1212 (1315) Grafische vakken 103 (101 Fabrieks-, haven- en transportarb. 851 (1842) Land- en tuinbouw 144 (255) Andere beroepen 1033 (948) Tusschen haakjes geven wij de cijfers over April 1939. Uit de vergelijking blijkt, dat er vooral een zeer sterke daling was in de groep fabrieks-, haven en transportarbeiders. In een jaar daalde het aantal werkloozen in die groep van 18-12 tot 851 Eind Maart waren 499 werkloozen te Haarlem geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente te werk gesteld. Dit waren er 76 meer dan een jaar geleden. Processenverbaal der politie. De politie te Haarlem maakte in dit kwartaal processenverbaal op voor de volgende over tredingen Arbeids- en Veiligheidswet 41 Drankwet Motor- en Rijwielwet en gemeentelijke verkeersvoorschriften 1323 Winkelsluiting 49 Andere wetten en verordeningen 330 Wegens misdrijven werden 275 processenver baal opgemaakt. De bedrijven. Het Electriciteitsbedriif leverde in dit kwartaal 14.434.776 K.W.U. af, tee-en 12.821.333 K.W.U. in hetzelfde tijdvak van 1939. De gasfabriek produceerde 7.442.112 M3 tegen 6.549.348 in 1939. Zoowel de productie van het electricïteits- bedrijf als van de gasfabriek steeg dus zeer belangrijk Het waterleidingbedrijf pomnte 557.4«fi M3 wa ter op, tegen 514.566 M3 een jaar geleden. Ook hier dus een vrij aanzienlijke stijging. Het aantal gasmeters ste»? van April 1939 van 33.217 tot 35066 in April 1940. Voor electriciteit vermeerderde het aantal meters van 36.833 tot 38.016. AGENDA GEMEENTERAAD HAARLEM Aan de agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag. 5 Juni zijn toegevoegd de volgende punten: 5a. 5e suppletoire begrooting, dienst 1939. 18. Regelen ten aanzien van de vastrechttarie ven voor gas en electriciteit. Veilig Verkeer" maakt het verkeer veilig. Maandag 1053 spatborden witgeschilderd. In ons vorig nummer heeft men kunnen lezen, dat op initiatief van de Vereeniging „Veilig Verkeer" en in overleg met de politie een nieuwe maatregel ia genomen om het verkeer in Haarlem steeds veiliger te maken. In de morgenuren had de jonge man, die door „Veilig Verkeer" is aangesteld en die bij het Postkantoor met een potje verf had postgevat om de achterspatborden van rijwielen wit te schilderen, reeds ongeveer vijfhonderd personen geholpen. Van 's morgens negen uur tot half één en 's middags van twee tot vier uur heeft hij niet minder dan 1053 spatborden helder wit geschilderd. Wel een bewijs, dat deze maatregel niet overbodig was. En ook vanmorgen zat hij er weer. De animo was zóó groot, dat de menschen in een rij moesten gaan staan om hun beurt af te wachten. Bovendien stond er een politieagent in de nabijheid, die alle wiel- rijders aanriep, van wie de spatborden vele kleuren vertoonden, behalve de vereïschte witte. Tegen- stribbelen hielp niet; onverbiddelijk werden zij naar de rij verwezen. Als deze week voorbij is, zullen de wielrijders in Haarlem wel weten, wat zij moesten doen, om vei- lig in de straten te rijden. AFSCHEID MR. A. L. M. VAN BERCKEL. Heden had ten Paleize van Justitie te Haarlem, in tegenwoordigheid van de leden van de rechter lijke macht en de balie en het personeel van alle afdeelingen ter Arrondissements Rechtbank, het afscheid plaats van mr. A. L. M. van Berckel, tot heden rechter in de Arr. Rechtbank te Haarlem, die, zooals wij meldden, benoemd is tot Raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De president der Arr. Rechtbank, mr. G. Sluis, sprak den scheidenden rechter met eenige harte lijke woorden toe, waarbij zich namens het O.M., de Officier van Justitie, mr. W. M. Paardekooper Overman, aansloot. De Deken der Orde van Advocaten, mr. dr. W, P. Vis, zeide, dat het vertrek van mr. Van Berckel voor de balie een verlies beteekent, daar de bf in hem als rechter het grootste vertrouwen had. Mr. Van Berckel dankte met eenige gevoelvolle woorden allen die hem zijn taak te Haarlem heb ben helpen verlichten. Hierna was er in de Raadkamer gelegenheid, persoonlijk van den scheidenden rechter, die hier 11 jaar werkzaam is geweest, afscheid te nemen. GEEN VACANTIEBEZIGHEDEN VOOR SCHOOLKINDEREN. Tot zijn spijt heeft het bestuur der „Vereeniging Vacantiebeziglieden voor Schoolkinderen" het be sluit moeten nemen, dit jaar de vacantiespelen niet te laten doorgaan. Hoewel diep overtuigd dat, zoo ooit, in deze tijdsomstandigheden de kinderen zooveel moge lijk van de straat moeten worden gehouden, heeft het bestuur het niet aangedurfd, zooveel kinderen op één terrein samen te brengen, in de meeste ge vallen ver verwijderd van de ouderlijke woning. Voor de jeugdige werkloozen. Jeugdwerkkampen weer geopend. Het Gemeentelijke Bureau voor de Jeugd- registratie te Haarlem deelt mede: Zooals reeds bekend gemaakt is zullen, op uit drukkelijk verlangen van het departement van Sociale Zaken, de werkkampen voor jeugdige werk loozen met kracht worden vortgezet. In verband met dezen wensch zullen ook de kampen, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor practisch Christendom, te Ommen en Roekan je, alsmede de Schipperscursus te Oude Mirdum binnenkort voor jeugdige werkloozen van 16 tot en met 24 jaar worden opengesteld. De deelneming is gratis; de reis heen en terug eveneens, terwijl de deelnemers eens in de 4 weken op kosten van de kampleiding naar huis kunnen. Bovendien ontvangt men f 1.75 per week zak geld: waarvan f 1 per week wordt gespaard. Dit gespaarde geld wordt bij het verlaten van het kamp (bijv. door het verkrijger, van werk o.a.) aan den betreffanden deelnemer uitbetaald. De deelnemers aan den schipperscursus, die 6 maanden duurt, en waar men wordt opgeleid voor de binnen- of kustvaart, wordt in de eerste plaats opengesteld voor personen uit schippersgezinnen. Voor zoover er dan nog plaatsen open zijn, worden deze toegewezen aan andere jeugdige werkloozen, die serieus aan deze cursussen willen deelnemen. Ook de deelneming hieraan is geheel kosteloos met alle daaraan verbonden voordeelen. In verband met de vele reeds binnengekomen aanvragen wordt iedere jeugdige werklooze, van Protestantsche huize, aangeraden zich thans reeds op te geven bij het Gemeentelijke Jeugdregistratie- bureau, Nassauplein 2 te Haarlem, waar men vol ledige inlichtingen kan verkrijgen en waar mede inzage kan worden gevraagd van de tallooze at testen van deelnemers, die reeds eerder een kamp periode hebben meegemaakt. DE HEER ED. A. VAN BILDERBEEK 70 JAAF. De heer Ed. A. van Bilderbeek viert heden zijn zeventigsten verjaardag. Gedurende 25 jaar was de heer Bildebeek onderwijzer aan de Doopsgezinde school te Haarlem. In het vereenigingsleven in onze stad was en is hij een bekende veelzijdige fi- fuur. De jarige had den wensch te kennen gegeven om zijn verjaardag ongemerkt voorbij te laten gaan. Nochtans werd hij vandaag danig in de bloemetjes gezet. Namens de Harmonie „Crescendo" kwam de secre taris gelukwenschen. De heer Bilderbeek is eere. voorzitter van deze vereeniging en hij ontving hét bestuur een fraai bloemstuk. De heer Leupen, voorzitter van de bioscoopcom missie, liet ook van zijn belangstelling blijken; de iarige heeft namelijk langen tijd deel uitgemaakt van deze commissie. De heer Bakker, directeur van het Rembrandt Theater, zond een groote vruchten, mand. Ook de Liedertafel „Haarlem's Zanggenot" bood gelukwenschen in den vorm van een vruch- tenmand aan. Ds, J. H. Leendertz, doopsgezind predikant en vele anderen kwamen den 70-jarige en zijn echtgenoote de hand drukken. JEUGDSCHAAKCLUB D. O. S. De Jeugdschaakclub D.O.S. heeft haar speel avonden in het clublokaal aan de Lange Marga- rethastraat weer hervat De heer J. H. Marwitz zal zjjn lezingen vervolgen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 4 Juni 1940. Bevallen: 1 Juni, M. A. van der VoorenKrol, d.; R Stremmingde Könnigh, z.; 2 Juni, A. T. M. EebesJacobi, d.: C. G. EisingNolet, d.: M. J. M. Speetvan der Meer, z.; M. C Jansen Hendriks- van Engelen, d.: 3 Juni, E. BruinesPiet. z.; M. A de Grootvan der Ven. d.; M M. HesselmanTer- horst, z:; 4 Juni, L. OxenerSchaftenaar, z.; J. A E MeermanSnellens, z. Overleden: 1 Juni, P. Kroon, 75 j., Hagestraat; 2 Juni, C. G. Batke. 67 j., Witte Heerenstraat: L. A van der Weiden, 45 j., Kamperlaan; A. 5 j., d. v. D. Staritsky, Leidschevaart; 3. Juni, A. Rosevan den Heuvel, 88 j., le Hoogerwoerddwarsstraat. Gehuwd, 4 Juni: H. Tuin en J. G. van Avezaatb»

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2