Haarlem's Dagblad Duitschers bezetten Duinkerken. De stille tuin Petroleumdistributie-plan gewijzigd. Het Reddingswezen. Veertigduizend gevangenen en een groote buit. De verduistering Het Paard. ActikeCen- 57e Jaargang No. 17472 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant* Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot© Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 5 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 355, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Er worden hoogere eischen aan het reddingswezen gesteld dan in vredestijd. Sinds September werden door de reddingbooten veel diensten bewezen, die direct of indirect het gevolg waren van den oorlogs toestand. Verscheidene kustlichten zijn immers ge doofd en de vaart langs de Waddeneilanden is zeer riskant geworden. Het stemt tot groote voldoening, dat de Maatschappij in de afgeloopen jaren in staat is gesteld, door gestadigen aanbouw van motor- strand-reddingbooten de vloot te moderniseeren, zoodat wij thans, nu wellicht zeer zware eischen ge steld zullen worden aan het reddingwezen, gereed zijn. Dit lees ik in het verslag over 1939'van de N. Z. H. R. M., dewelke moeilijk-verteerbare lettercombi natie beteekent „Noord-Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij" U vindt dat verslag in dit nummer. En het kan ons allen verheugen dat ons redding wezen in materiëelen zin tegen de gestelde eischen is opgewassen, want het ligt ons Nederlanders na aan het hart. Hier in de kuststrook aan de Noordzee voelen wij ons er heel nauw aan verwant, want wij weten allemaal dat onze Noordzeekust vele gevaren biedt en dat die in oorlogstijd toenemen. En de meesten onzer hebben, meermalen in hun leven, als er een wilde storm woedde en het moeite kostte op de been te blijven, als het strand verdwenen was in de kokende baren, van den top der duinen af den koppigen, stoeren strijd van zoo'n reddingboot tegen de losgebroken elementen aanschouwd. Van de boot? Neen: van de sterke mannen die haar bevoeren en die ons respect hadden. Daar getuigt het verslag dan ook van, als het groote waardeering wijdt „aan het doorzettings vermogen en den moed van de onvermoeide be manningen der reddingbooten, wier grootste beloo ning gelukkig nog steeds is gelegen in het slagen van een reddingspoging. Zonder hun enthousiasme en reddingsdrift is zelfs de modernste motorred dingboot niets waard," getuigt de secretaris. En als hij dan in zijn verslag herhaaldelijk namen noemt als IJmuiden en Zandvoort worden wij er weer eens aan herinnerd hoe dicht dit alles bij ons is en zal blijven. Want veel moge veranderen in een wereld, die de hevigheid van een grooten oorlog opnieuw beleeft.... veel zal ook stand houden en dus de zelfde zorg en belangstelling blijven vergen als vroe ger. En daartoe behoort het reddingswezen aan onze kusten, dat ook in vredestijd moed vergt en zelf opoffering en de bereidheid om op ieder oogenblik gereed te staan om medemenschen te helpen, die in levensgevaar verkeeren. Hetgeen een prachtige taak is waar en wanneer die ook wordt uit geoefend. In den loop der jaren heeft het publiek meer malen daadwerkelijke belangstelling voor het red dingswezen getoond en die heeft het dan ook ge holpen, zijn vloot en uitrusting te moderniseeren. Maar zeer veler sympathie heeft zich nog niet in daden omgezet en de secretaris, die er de aandacht op vestigt dat van de 8y2 millioen Nederlanders laat ons zeggen: 2'A millioen gezinshoofden slechts tien duizend de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij met een jaarlijksche gift steunen, doet een nieuw beroep op zijn medebur gers. Daar is dan ook alle aanleiding voor, want het bouwprogramma voor 1940 eischt nog groote be dragen en bovendien moet de Maatschappij het hoofd bieden aan jaarlijks stijgende uitgaven aan pensioenen en ondersteuningen voor oud-redders en weduwen van oud-redders. Het financieel verslag toont dan ook aan dat een nadeelig saldo van ruim f47.000 over het jaar 1939 gedekt moest worden niet alleen uit giften maar ook uit legaten en uit kapi taal, hetgeen bewijst dat de Maatschappij verster king van haar aanhang van tienduizend contri buanten behoeft. Ik hoop dat zij die zal krijgen en wil er hier een aanbevelend woord voor schrijven al schijnt de tijd niet gunstig voor dergelijke aanbevelingen, nu er zooveel gevraagd wordt voor hen, die te land in nood zijn komen te verkeeren en nu de tijden haast allen nopen tot bezuiniging. Ik geloof dat de stem van de Reddingmaatschappij toch zal wor den verstaan en indruk maken, omdat die den strijd tegen de zee geldt en omdat.die strijd het Neder- landsche volk in het bloed zit en ook nu doet be seffen: hier ligt een blijvende taak voor ons. R. P. De woningvoorraad te Haarlem. 20 nieuwe huizen en 633 nieuwe inwoners. Reeds bij de behandeling der begrooting voor 1940 heeft het college van B. en W. van Haarlem in den Raad medegedeeld, dat nauwlettend na gegaan zou worden hoe het verloop op de wo ningmarkt is, opdat zoo mogelijk tijdig maatre gelen genomen zullen kunnen worden om een tekort aan huizen te voorkomen. De woningstatistiek van 1 April 1940 toonde aan, dat het aantal te huur staande woningen slechts 807 bedroeg, waarvan er 73 voor onbe woonbaar-verklaring in aanmerking kwamen, terwijl er bovendien 111 winkels onder waren. Ge wone woonhuizen stonden er dus slechts 623 leeg. In het laatste jaar is het aantal leegstaande woningen te Haarlem belangrijk verminderd De nu uitgekomen Statistische Gegevens der gemeente Haarlem toonen aan, dat het aantal woningen te Haarlem in het le kwartaal van 1940 gestegen is van 38119 tot 38139. een vermeerdering dus van slechts 20, terwijl het aantal inwoners van de ge meente in dien tijd steeg van 140.468 tot 141.101, dus met 633. Deze cijfers toonen duidelijk aan, dat het noo dig zal zijn spoedig maatregelen te nemen om een tekort aan woningen te voorkomen. Gemid deld kan men een gezin op 4 personen schatten, zoodat een vermeerdering van 633 zielen gelijk staat met het aantal bewoners van ongeveer 160 huizen. De voorraad onbewoonde huizen is dus alleen in dit kwartaal met ongeveer 140 vermin derd. Kanaalkusf tof Somme- monding in Duitsch bezil Hel Duitsche opperbevel bericht: BERLIJN 4 Juni (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De vesting Duinkerken is na zwaren strijd genomen. Veertigduizend gevangenen en een onoverzienbare buit vielen in onze handen. Daarmede is de geheele Belgische en Fransche Kanaalkust tot aan de Somme-monding geheel door Duitsche troepen bezet. Nader meldde het D. N. B.: De eerste Duitsche troepen, die Dinsdag de vesting Duinkerken ver overd hebben, aanschouwden een beeld van vol slagen vertwijfeling en van een verdwijnen van elke militaire orde. Naar gemeld wordt heerschen in de stad chaotische toestanden. Overal in de straten en in de havens ziet men de teekenen van de plotse linge en overhaaste vlucht der Engelsche en Fran sche troepen, die nog naar Duinkerken konden ont komen. De gevangenen maken een volledig apathi- schen indruk. Hun lichamelijke en moreele toe stand maakt het hun onmogelijk hun lot ten volle te begrijpen. Geschokt door de zware, bloedige ver bezen, die zij bij hun pogingen om te ontsnappen door de actie van de Duitsche luchtmacht en door de Duitsche artillerie hebben geleden, bieden de resten van de Engelsche en Fransche keurtroepen in hun gescheui-de uniformen en zonder eenige uit rusting een jammerlijk schouwspel. HITLER RICHT ZICH TOT DE WEERMACHT. Het D. N. B. meldde hedenmorgen dat de Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weer macht den volgenden dagorder uitgevaardigd heeft: „Soldaten van het westelijk front. Duinkerken is gevallen. 40.000 Franschen en Engelschen zijn als laatste rest van eens groote legers gevangen genomen. Een onoverzienbare hoe veelheid materiaal is buitgemaakt. Daarmede is de grootste slag der wereldgeschiedenis ten einde. Soldaten. Mijn vertrouwen in u was grenzenloos Ge hebt mij niet teleurgesteld. Het stoutste plan der oorlogsgeschiedenis werd door uw voorbeeldige dappei'heid, door uw kracht tot het verdragen van de grootste inspanningen, de zwaarste beproevingen en moeite verwezenlijkt. Soldaten. In enkele weken tijds hebt gij in den zwaren strijd tegen vaak bijzonder dappere legen- standers twee staten tot capitulatie gedwongen, de beste divisies van Frankrijk vernietigd, het Brit- sche expeditiecoi-ps verslagen, gevangen genomen of van het continent verjaagd. Alle eenheden van de weermacht te land en in de lucl^t zijn met elkander een edelen wedijver aangegaan in den strijd voor ons volk en het Groot-Duitsche rijk. Dappere man nen van onze oorlogshiarine namen "aan deze feiten deel. Soldaten. Velen van u hebben hun trouw met het leven bezegeld. Anderen zijn gewond. De harten van ons volk verwijlen in diepe dankbaarheid bij hen en bij u. De plutoci-atische bestuurders van Engeland en Frankrijk echter, die gezworen had den het opbloeien van een nieuwe betere wereld met alle middelen te vex-hinderen, wenschen de Zon onder 9.55 Zon op 5.22 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. voortzetting van den oorlog. Hun wensch zal in ver vulling gaan. Soldaten. Met den dag van heden begint de strijd aan het Westelijk front opnieuw. Tallooze nieuwe divisies, die voor de eerste maal den vijand zullen zien en verslaan, trekken naar u toe. De strijd om de vrijheid van ons volk, om zijn-of-niet-zijn voor thans en voor de geheele toekomst, wordt daarmede voortgezet tot aan de vernietiging van die vijande lijke machthebbers in Londen en Parijs, die ook thans nog gelooven in den oorlog het beste middel te kunnen zien om hun aan de volkeren vijandig gezinde plannen tot uitvoering te brengen. Hun historische voorlichting zal onze overwin ning zijn. Geheel Duitschland is echter in den geest weer bij u." OPROEPING TOT HET DUITSCHE VOLK. Naar het D. N. B. verder bericht heeft de Fjihrer de volgende oproeping tot het Duitsche volk gericht: „Aan het Duitsche volk. De grootste slag van alle tijden werd door onze soldaten zegevierend ten einde gebracht. In enkele weken tijds zijn meer dan 1.2 millioen tegenstanders in onze gevangenschap geraakt. Nederland en België hebben gecapituleerd. Het Britsche expeditieleger is voor het grootste deel vernietigd. Voor het andere deel gevangen ge nomen of van het vasteland verdreven. Dx-ie Fran sche legex-s hebben opgehouden te bestaan. He: gevaar voor een binnendringen van de vijanden in het Roex-gebied is daarmede definitief voorbij. Duitsch volk. Deze roemvolste daad in de ge schiedenis hebben uw soldaten met inzet van hun leven en hun gezondheid, met ongekende inspan ningen in bloedigen strijd verricht. Ik beveel daar om van heden af in geheel Duitschland voor den duur van acht dagen de vlag uit te steken. Dit is bedoeld als een eerbetoon aan onze soldaten. Ik beveel verder dat gedurende dx-ie dagen de klokken moeten luiden. Hun klanken mogen zich vereeni gen met de gebeden, waax-mede het Duitsche volk zijn zonen van heden af weer zal vex-gezellen. Want hedenmox-gen zijn de Duitsche divisies en lucht- eskadeis opnieuw aangetreden om den strijd voor de vrijheid en de toekomst van ons volk voort te zetten." De ingeblikte paardenkracht In serie is op non-actief, Het vleesch-en-bloedsche paardgeslacht Is weer opeens ons allen lief. Het paard dat nog niet was gevild Komt weer in 't zonnetje te staan En wordt over zichzelf getild, Maar trekt zich daar niet van veel van aan. De musch verbeeldt zich, blij verrast, Weer in Luilekkerland te zijn, En gaat voor 't eerst weer eens te gast Aan 't ouderwetsche smxxlfestijn. Wij zien het weergegeven ros Met dank aan en niet in den bek, De schimmel, 't koepaard en de vos Zijn weer voor het vervoer „in trek", Het brave paard, lang genegeerd, Doet weer vanouds gedwee zijn plicht, Die 't door de menschen wordt geleerd En maakt daarmee hun arbeid licht. Het snelverkeer is van de baan, Het toet-ensemble is nu stom, Het paard, aan 't oude werk gegaan. Doet zwijgend wel en ziet niet om. P. GASUS. R. P.: Het reddingwezen. pag. 1 Vervoersmoeilijkheden in Haarlem pag. 1 en omgeving. De stille tuin te Haai-lem. pag. 1 Beverwijk's trots: de sappige aard bei, is er weer. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. a pag. 3 Thuis rekenen: Thee. pag. 3 pag. 3 v. H.: Zeilen. Flitsen: Ochtendrust. pag. 3 Restauratie van de bank van leening te Haarlem. pag. 3 A. R.S.: Weest spaarzaam met electriciteit. pag. 6 HEDEN: 8 PAGINA'S. Alle landerijen weer droog gelegd. Een week vroeger dan geraamd was. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Naar wij ver nemen, zijn de bemalingen, die noodig waren om de voor de landsverdediging onder water gezette gedeelten des lands weder droog te leg gen, thans volbracht. Behalve de bestaande motor- en stoomge malen zijn hiervoor 34 noodgemalen in bedrijf geweest. De voor deze bemalingen aanvankelijk ge raamde termijn is met ongeveer een week be kort kunnen worden, zoodat mag worden ge constateerd, dat alle geïnundeerde landerijen, boomgaarden e.d. practïscb een week vroeger weder ter beschikking van de eigenaars of pachters gesteld zijn. (A.NP.) REYNAUD PLEEGT OVERLEG. PARIJS 4 Juni (Havas). Reynaud heeft over leg gepleegd met Pétain, Weygand en Darlan. Voorts heeft hij den Engelschen ambassadeur te Parijs, Sir Ronala Campbell, ontvangen. Een rustig plekje in Haarlem's centrum Een kijkje uit de Pandpoort op den tuin-aanleg in den Binnenhof. In vele oude steden treft men, vlak bij plaatsen waar het drukke, jachtige leven van den modernen tijd zijn eischen stelt, op 't onverwachtst een plekje voor den stillen genieter: een vredig pleintje, een zonnig binnenplaatsje, wat statige boomen of op gaand plantsoen. Het zijn plaatsen, die de nieuwe tijd vergeten heeft op te slokken en weg te hap pen en zoo liggen ze te droomen tusschen de oude muren, de hofjestuinen, zooals we er in Haarlem zooveel hebben, het bekende Amsterdamsche Ba- gijnhof, de Leidsche achtex-afjes.en schenken den wandelaar, die in het drukke stadsgebeuren een oogenblik van stilte zoekt, rust en verademing. Zulk een bekoorlijk plekje kunt ge van heden af in het centrum vair Haarlem vinden. Om 't da delijk te zeggen: de oude Kloosterhof in het Pand is door Hout en Plantsoeren onder handen genomen en het is rechtuit een lust voor het oog. te zien, welk een idyllisch plekje onze stad er door rijker is geworden. Gele klinkerpaadjes verdeelen den hof in vier gelijke deelen, waarin segmenten van lage buxushaagjes perkjes eenjarige roze begonia's omranden. Voor het overige is de grond met een kortgeschoren grastapijt bedekt, dat nu wel een beetje om een buitje vraagt de gemeente is zui nig met sproeiwater maar overigens den aan gewezen ondergrond vormt. In 't midden van elk vierdedeel van den hof is een slank opgeknipt buxusboompje geplant. Dezelfde opvattingen, waarnaar de binnentuin van het Frans Halsmuseum is aangelegd, zijn ook hier gevolgd. Het is een wijze van tuinarchitectuur, die in harmonie is met deze oude gebouwen. Haarlem heeft er dus een bijzonder aantrekke lijk plekje bijgekregen. Nu moeten de kruisgan gen. voor zoover die hier zijn, nog eens een op knappertje hebben, want de tand des tijds heeft nu wel niet geknaagd maar toch wel een beetje geknabbeld, en een kleine restauratie hier en daar zou de moeite ruimschoots loonen. En als er dan tenslotte een wat meer presentabele pomp kon komer dan het toestel, die er nu staat wel, ian zal Haarlem s Bloei den Binnenhof van het Haarlemsch Raadhuis met zijn rust en zijn schoon heid bij het lijstje van de plaatselijke bezienswaar digheden kunnen voegen. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni (A.N.P.) Het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend: Ter voorbereiding van een eventueele distributie van petroleum zijn reeds eenige maanden geleden petroleumdistributiekaarten aan de gebruikers uitgereikt. Het is ten gevolge van de gewijzigde omstandigheden noodzakelijk gebleken de op het punt der petroleumdistri- butie getroffen maatregelen ten deele te doen vervallen, hetgeen mede brengt, dat de reeds uitgereikte petroleumdistributiekaarten geheel waardeloos zijn, en de petroleumvcrkoopers daarop dus geen petroleum mogen afleveren. Thans is een nieuwe distributieregeling ten aan zien van petroleum getroffen. Voorop zij gesteld, dat de voor distributie beschikbare hoeveelheid petroleum zeer gering is, zoodat de uiterste zuinig heid dient te worden betracht. In verband hiermede is het verbruik van petroleum in het huishouden uitsluitend toegestaan voor kookdoeleinden en zulks slechts indien niet beschikt wordt over een instal latie om zonder behulp van petroleum te koken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en'of electrici teit aangesloten kookinstallatie aanwezig is, zullen zich dus geen petroleum meer kunnen verschaf fen. Petroleum voor verlichtings- of verwarmings doeleinden te gebruiken is verboden. Indien men petroleum voor kookdoeleinden noodig heeft, kan men zich met ingang van een door den distributiedienst bekend te maken datum ter verkrijging van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken dis- •tributiedienst. Voorloopig zullen deze zegels Hel vervoer in Haarlem en omstreken. Een moeilijke aanpassing. Het feit dat de vervoergelegenheden door den oorlog benzine-nood en vex-duisteringsplicnt zeer sterk zijn ingekrompen, heeft natuurlijk moeilijkheden tengevolge. Aanpassing bij die ver anderde toestanden is niet gemakkelijk. De trams van de N.Z.H. zijn gelukkig blijven rij den, maar van het autobussennet van de N.Z.H. en Brockway is weinig overgebleven. Alleen de Brock- way mag rijden van het Station naar den Muider- slotweg, om de bewoners van Haarlem-Noord, die veel Noordelijker wonen dan het Soendaplein, nog eenige communicatie met de stad te geven. Taxi's rijden er heelemaal niet meer. De laatste autobus sen vertrekken 's avonds om 9.40 uur van beide punten. De bewoners van Bloemendaal en Overveen missen dus hun autobussen wel heel erg: ongetwij feld zullen zij nu nog den tijd terug wenschen dat de electrische trams reden. Nu zijn zij op den trein aangewezen. De laatste treinen vertrekken uit Haarlem naar Overveen om 8.52 en naar Bloemen daal om 9.07 uur. Ook de N.Z.H. staakt haar diensten 's avonds al heel bijtijds in verband met de voorgeschreven verduistering. Om 9.20 kan men van de Groote Markt nog naar Heemstede, de Heemstedenaars kun nen 9 50 nog naar Haarlem komen met den laat- sten dienst uit Leiden. Wie 's avonds van een vervoermiddel gebruik wil maken, moet dus zorgen lang voor donker thuis te zijn. Dit heeft bezwaren. Er komt nu niet veel van om 's avonds nog naar de stad te gaan, tenzij men *de fiets pakt. Het bezoek van bioscopen heeft daaronder natuurlijk te lijden. De concerten die in deze dagen gegeven worden beginnen vroeg en duren slechts kort om de bezoekers nog in staat te stellen de laatste tram te pakken. Wij hebben aan de N.Z.H. gevraagd of de moge lijkheid bestaat, dat in de naaste toekomst de trams later gaan rijden. Het antwoord was: Deze quaestie wordt onder oogen gezien. Het is waar dat de dagen nu nog wat lengen, maar daar aan komt gauw een eind en dan gaan ze weer kor ten. De opzet van den dienst is nu zoo gemaakt, dat het trampersoneel nog voor de duisternis thuis kan zijn De laatste tram die naar Heemstede gaat moet ook nog voor het donker wordt naar het Soendaplein terugkeeren. Het is aan de tram wel toegestaan verduisterd te rijden, doch daaraan zijn bezwaren verbonden. Het is namelijk gebleken, dat de onderbreking van het contact tusschen beugel en draad, die af en toe voorkomt, tengevolge heeft, dat er onge- wenschte lichtflitsen worden geconstateerd Natuurlijk zal de tramdirectie als het eenigszins mogelijk is de rijtijden verlengen. De aandacht blijft verder op de quaestie gevestigd, want er moet ook een oplossing gevonden worden voor den tijd, dat de dagen weer belangrijk korter worden. elk gedurende een tijdvak van veertien dagen recht geven op het koopen van twee liter petroleum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden af gegeven. Bij wjjze van overgangsmaatregel is tot en met 15 Juni a.s. het koopen en afleveren van petroleum uitsluitend voor kookdoeleinden en bedrijfsdoeleinden toegestaan zonder inlevering van zegels en bestelbonnen, met dien verstande, dat elke overmatige bevoorrading ten strengste verboden is. Na genoemden datum is in levering van zegels op bestelbonnen vereischt. Voor handelaren geldt als overgangsmaatregelen, dat tot en met 22 Juni a.s. petroleum door hen mag worden gekocht en aan hei. mag worden af geleverd zonder inlevering van toewijzing. Na dien datum is inlevering van toewijzingen vereischt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de regeling niet van toepassing is op militaire autoriteiten en instanties, Duitsche militaire attachés, leden van het Duitsche gezantschap en van Duitsche consu laten. In een in de dagbladen voorkomende „officieele publicatie" is vastgelegd de wijze waarop de klein handelaren de zegels dienen te behandelen. Tevens is daarin vermeld in hoeverre en op welke wijze zij, die petroleum voor bedrijfsdoeleinden gebruiken, voor toewijzingen in aanmei-king kunnen komen. Uit den Haarlemschen Raad. Een openingsrede van den Burgemeester. Hedenmiddag 2 uur vergaderde de gemeenteraad van Haarlem. De voorzitter, de burgemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, hield de volgende openingsrede: Leden van den Haarlemschen Raad, Wij willen deze vergadering aanvangen met het herdenken van hen, die hun leven gelaten hebben bü de verdediging van ons geliefd Vaderland. Hunne zielen rusten in vrede. Ons hart gaat uit naar hun gezinnen en wij deelen in de smart van wie om hen rouwen. Niet minder wenschen wjj te getuigen van ons medegevoel ten opzichte van de velen onder de burgerbevolking, die in de oorlogsdagen op gewelddadige wijze zijn omgekomen. Ook deelen wij in de zorgen van wie nog in het onzekere verkeeren omtrent het lot van nabestaan den: moge voor velen deze onzekerheid alsnog ver keeren in de blijde zekerheid van behoud. Naast deze verliezen aan menschenlevens gaat ons dierbaar Vaderland gebukt onder een vernieling van materieelen aard, die nog niet te overzien is. Haarlem behoort tot de gelukkig nog talrijke ge meenten die hiervoor gespaard bleven en we mogen wel diep beseffen wat dit voor ons allen beteekent. Dit brengt den zedelijken plicht mee, om hen bij te staan die de volle zwaarte van het oorlogsleed te diagen kregen. Bij de inzameling van goederen voor Rotterdam is reeds op treffende wijze gebleken hoezeer dit gevoelen bij de Haarlemsche burgerij leeft. Wanneer straks het Roode Kruis zijn algc- neene inzameling zal houden voor het Nationaal Hulpcomité 1940, waartoe de Burgemeester van Amsterdam het initiatief nam, zal er opnieuw ge legenheid zijn hieraan uiting te geven. Bij deze gelegenheid wil ik mijn waardeering uit spieken voor den velen arbeid onder moeilijke om standigheden, door ons gemeentepersoneel verricht. In de eerste plaats door de politie, die doeltreffend werd bijgestaan door de Burgerwacht, welke geheel aan mijn verwachtingen voldeed. Verder noem ik de afdeeling Militaire Zaken, den dienst van Open bare Worken, den Distributiedienst en vele andere. Ook de kranige hulp van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers was vooral in de dagen dat het tele foonverkeer gestremd was, van onschatbare waar de. De leiders van deze verschillende diensten heb ik van nabij in hun werk kunnen gadeslaan en :k ben vol lof voor hetgeen zij verricht hebben en vol goeden moed voor de wijze, waarop zij aan toe komstige moeilijkheden het hoofd zullen bieden. Inmiddels gaat het leven voort en ook de ge meentelijke organen hebben den plicht hun werk zaamheden voort te zetten. Wij zullen dit moeten doen in een geest van ernst en waardigheid. Plichts betrachting cn dienen der gemeenschap is thans meer dan ooit he.t parool zoowel voor den indivi- di eelen burger als voor de bestuursorganen. Daartoe behoort mede het zich onthouden van alles wat in woord of daad aanstoot kan geven. Aan uw zedelijke persoonlijkheid doet Ge niets tekort wanneer Ge Uzelf deze terughoudendheid op legt en U bepaalt tot het zoo goed mogelijk ven-ui len van Uw dagelijksche taak. Want werkelijk, ons land heeft thans meer behoefte aan arbeid dan aan leege woorden en is het minst van alles gediend door het verbreiden van oncontroleerbare geruch ten of het doen van sombere voorspellingen. Onze geestelijke weerbaarheid wordt er door ver zwakt en die behoeven we thans boven alles. Deze wordt aangekweekt door moeilijke tijden in rustif Godsvertrouwen onder de oog#m te zien.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1