Recht op oorlogs-pensioen. Ochtendmoeheid IWrjTvnk^ AGENDA. Verstopping Hit de Owistxe&m J WOE N S D A G 5 J U N T 1940 HrA'A"R EEM'S DAGBEAD Utreclitsch initiatief voor „samen trekking van vervoer". Geen ledige of half geladen auto's op den weg. Het A.N.P. meldt: Op initiatief van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht is voor zijn gewest een vervoersdistri- butiecentrum in het leven geroepen met een commissie om terzake van voorlichting te die nen. Het bureau is gevestigd in het gebouw van de Provinciale Griffie te Utrecht, achter Sint Pieter 20, Telefoon 11957. Uitgaande van een voldoend begrip voor sa menwerking is deze samentrekking van het ver voer vooralsnog vrijwillig gehouden. Men v werkt zoo dat belanghebbenden in de provincie Utrecht, die andere per eigen gelegen heid expedieeren. aan het bureau dagelijks op gave doen van de zendingen, welke een der vol gende dagen naar elders vervoerd moeten wor den. Daarnaast wordt dagelijks opgave verwacht van hen die van Utrecht uit een rit moeten ma ken met een ledige of een geheel geladen auto. Deze opgaven van beide zijden worden denzelfden dag werwerkt,. Daarbij wordt nagegaan op welke wijze van deze ledige of niet geheel bezette auto's kan worden gebruik gemaakt. Hypotheken voor den wederopbouw Reeds verschillende toezeggingen gedaan. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. (A.N.P.) In aan sluiting op het bericht van 23 Mei jl. deelt het secretariaat van de door de contactcommissie van belanghebbenden bij het onroerend goed ingestelde herstel-commissie, Tournooiveld 3 Den Haag, mede, dat blijkens intusschen ontvangen mededeelingen, groote belangstelling voor hypothecaire leeningen ten behoeve van of directe deelneming in den we deropbouw blijkt te bestaan. Verschillende particulieren en particuliere in stellingen moeten echter, in verband met het ban- kenmoratorium, nog eenig voorbehoud maken ten aanzien van de beschikbaar te stellen bedragen. Toch achten 2 particuliere instellingen, voor zoover de toestand op dit moment valt te overzien, zich voorloopig gerechtigd gezamenlijk tot een be drag van f 1.000.000.— aan toezeggingen tot hun convenieerende hypotheken voor wederopbouw- doeleinden te doen. De ter zake ingestelde enquete is nog in vollen gang. Weldra zullen hieromtrent nadere mede deelingen kunnen worden gedaan. Inbrekers maakten 2200.— buit. AMSTERDAM, 4 Juni. (A.N.P.) In den af- geloopen nacht hebben inbrekers op brutale wijze hun slag geslagen in een kantoor op de Nassau- kade alhier. Door het openschuiven van een raam en het forceeren van een slot wisten 2ij in het kantoor te komen, waar zij twee geldkistjes, res pectievelijk 1340.70 en 325 inhoudende, stalen. In de woning welke by het kantoor hoort be machtigden zij een damestaschje, inhoudende vijftig gulden, een portefeuille met 3.50, drie pakjes thee en een bedrag van 3.50 uit een man telzak. De inbraak werd vanmorgen ontdekt door een werkster, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Deze stelt thans een uitgebreid onderzoek in. Mislukte luchtaanvallen. Vier toestellen neergeschoten. Het A. N. P. meldt uit Den Haag d.d. 4 Juni- In den afgeloopen nacht zijn van Engelsche zijde eenige luchtaanvallen op plaatsen in Nederland ge daan. Deze aanvallen bicken voornamelijk op Rot terdam te zijn geconcentreerd. Het Duilsche afweer geschut heeft echter afdoende verhinderd dat de Engelsche vliegtuigen hun doel bereikten. Voor zoo ver zij bommen konden afwerpen, hebben deze geen enkel doel getroffen, doch kwamen in het vrije veld neer. Ook heeft men getracht de vliegvelden Ypenburg en Schiphol te bereiken, doch ook dit werd geheel onmogelijk gemaakt en wel niet alleen door de actie der Duitsche afweer-batterijen, maar ook dooi Duitsche jachtvliegtuigen. Zoo kan gezegd worden, dat de Engelsche aan vallen totaal zijn mislukt; twee Engelsche vliegtui gen zijn van den grond af neergehaald, terwijl twee andere door Duitsche jagers werden neergeschoten. Hierdoor is afdoende aangetoond, dat de bevei liging van het Nederlandsche gebied tegen lucht aanvallen in alle opzichten voldoende is. In dit verband vernamen wij nog van zeer be voegde zijde, dat men in de zee-badplaatsen niet de minste angst behoeft te koesteren voor eventueele aanvallen van geallieerde zijde. De beveiliging door het Duitsche bezettingsleger is zoodanig geoutil leerd, dat men een absolute veiligheid van het Ne derlandsche gebied als een vaststaande kwestie kan beschouwen. 'A' 'V.;'--' A 'W.>\ -v.- B ELMjjlN dobbelmXn n v nijmëGen AcLo ingez Med.) Wie er aanspraak op kan doen gelden. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Ingevolge de op pensioengebied bestaande bepalingen bestaat recht op pensioen voor de weduwen en weezen van de in den strijd om het ^ven gekomen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders of bij ontstentenis van de zen de grootouders. Eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoon ouders van gesneuvelde militairen, voor zoo veel de overledene hun kostwinner of mede kostwinner was. Zij, die vermeenen aanspraak op pensioen, als vorenbedoeld, te kunnen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffende onge zegelde aanvrage te wenden tot de 3e afdee- ling B van het departement van Defensie. Heerengracht no. 38 a te 's-Gravenhage. (A.N.P.) Ledige benzine-vaten enz. moeten ingeleverd worden. 's GRAVENHAGE 4 Juni (A. N. P.) Het depar- tement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt, in opdracht van de Duitsche autoriteiten, het volgende bekend: De burgemeesters moeten er oogenblikkelijk hun medewerking aan verleenen, dat alle in hun ge meente aanwezige ledige benzinevaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten b.v. petroleumvaten naar de naastbij-gelegen opslag plaatsen der benzine- en petroleum maatschappijen worden vervoerd. Aan de benzine- en petroleum maatschappijen is opgedragen en voor zoover zij nog niet bereikt konden worden wordt hun hierbij opgedragen aan deze actie hun krachtige medewerking te ver leenen. De aldus verkregen vaten moeten oogenblikkelijk worden geïnventariseerd en de cijfers telegrafisch door de eigenaren van de opslagplaatsen worden doorgegeven aan den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten te 's Gravenhage, Zeestraat 100. Verwacht wordt dat de eerste opgaven van het totaalcijfer uiterlijk 6 Juni des namiddags 5 uur in het bezit van voornoemden directeur zullen zijn. Vaten, die om technische redenen op dat tijdstip nog niet ingeleverd kunnen zijn, moeten nadien uiterlijk 8 Juni ingeleverd worden. Het aantal der desbetreffende vaten moet uiterlijk 8 Juni des na middags 5 uur afzonderlijk van het op 6 Juni opgegeven aantal aan den directeur voornoemd telegrafisch worden medegedeeld. Voor zoover de benzine- en petroleummaatschap- pyen of de houders van vaten niet in het bezit zijn van transportmateriaal om de vaten naar de opslag plaatsen te vervoeren, zullen de burgemeesters de hiertoe noodige transportmiddelen in hun gemeente vorderen en eventueel de noodige motorbrandstof voor dit vervoer ter beschikking stellen. SPEELTUINVEREENIGING „WELTEVREDEN' Bovengenoemde Speeltuinvereeniging houdt Za terdag en Zondag, 8 en 9 Juni, haar tentoonstelling van het Winterclubwerk in haar gebouw Cheribon straat 15 te Haarlem. Door het versterkende, gezonde, voedzame brood uit VAN DER LINDEN'S Bakkerijen overwint U het! HM®! BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM TELEFOON 13882 (Adv Ivrjez DIEREN IN OORLOGSTIJD. 's GRAVENHAGE 4 Juni (A. N. P.) In over leg met den leider van de sectie „bijzondere dier- gioepen" van het rijksbureau voor voedselvoorzie ning in oorlogstijd raadt het bestuur van het comité tot hulpverleening aan dieren in oorlogstijd „De Groene Ster" houders van honden, katten, duiven, siervogels, etc. ernstig aan, voorloopig niet te fok ken, resp. te broeden. Ieder, dien het welzijn van de nog levende dieren ter harte gaat, zal begrijpen, dat het met het oog op het voor deze dieren beschikbare voedsel onge- wenscht is nu den dierenstapel uit te breiden. De schilder bij liet Postkantoor. Dinsdag 993 spatborden wit gemaakt. Ook Dinsdag hebben vele ingezetenen van Haar lem gebruik gemaakt van de door de Vereeniging „Veilig Verkeeréé geboden gelegenheid om de ach terspatborden van rijwielen weer helder wit te maken. De schilder, die rustig bij het Postkantoor op een zakje zand zit, hield Dinsdag 993 wiel rijders. WOENSDAG 5 JUNI. Groote Kerk. Weldadigheidsconcert „Zang en Vriendschap", 8 uur. Prinsenhof. Gemeenteraad van Haarlem, 2 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palace: ..Congo-Express". 2, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De duiten van Papa". 2.30. 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: „De dag van morgen". 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Cavalcade d'Amour", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 6 JUNI. Groote Kerk, Orgelbespeling, 3—4 uur. Frans Hals Museum; Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? DAN Pr. Schieffer's Stofwisselinqszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bi] apothekers en vakdrogieten. A. NATTERMANN Cie, Keulen-Braunsfeld. (Adv. Ingez. Med.) jlllli» ^l«l«IUIt VELSEN BONNEN VOOR SCHOENEN. Op het plaatselijk distributiekantoor aan den P. J. Troelstraweg te IJmuiden-Oost zijn van heden af formulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van een bon voor aankoop van één paar schoenen. Dit beteekent niet, dat iedereen een formulier kan afhalen, doch moet zoo worden verstaan, dat slechts een aanvi-aagformulier zal worden uitge reikt aan hen, die kunnen aantoonen, dat zij over geen enkel paar bruikbaar te achten schoenen be schikken. Op de aanvragen zal een strenge controle worden uitgeoefend. Bij hen, die in verband met hun maatschappe lijke omstandigheden geacht moeten worden over meer dan één paar schoenen te beschikken, zal zoo noodig huiscontrole worden gehouden. BONDS-WANDELTOCHT IN VELSEN. Startplaats Velserbeek. De Noord-Hollandsche Wandelsport Bond houdt Zondag 16 Juni a.s. in onze gemeente twee bijzon der mooie wandeltochten over 25 en 35 K.M. Het parcours voert door het mooiste deel van Kennemerland. De start vindt plaats in Hotel Vel serbeek. Voor den 35 K.M. tocht wordt gestart tus- schen 9.30 en 10.15 uur, voor den 25 K.M. tocht lusschen 10.15 en 10.30 uur. Aan de deelnemers, die den tocht volbrengen zal gen fraai souvenir worden uitgereikt. Een eventueel batig saldo van deze tochten zal bestemd worden voor de streken, die het zwaarst door den oorlog zijn getroffen. Schoenen zonder bon. Twcedehandsch schoeisel is thans op de markt een gewild artikel en menigeen kan voor een zacht prijsje nog een „draaglijk" paar op den kop tikken. IJMUIDEN De Noord-Zuid-Holl. Redding Mij. De belangrijkste stations spoedig alle voorzien van motorreddingbooten. Aan het verslag over 1939 van de Noord-Zuid- Holl. Redding Mij. is het volgende ontleend: De N. Z. H. R. M. beschikt nu over niet minder dan zeventien motorreddingbooten, terwijl vele reddingbootwagens belangrijk zijn verbeterd en elk station een zoeklichtinstallatie heeft, welke uitnemende diensten kan verleenen bij nachtelijke reddingen. Wel zijn nog niet alle roeireddingbooten die daarvoor in aanmerking komen, vervangen, doch als in de herfst van dit jaar de nieuwe strand- reddingbooten Voor Schiermonnikoog en Zandvoort gereed zijn en de motorreddingboot „Arthur" te Scheveningen zal zijn gestationneerd, is het aantal roeireddingbooten, dat nog voor de vervanging door een motorreddingboot in aanmerking komt, gedaald tot zes. De belangrijkste stations zullen echter vóór het eind van dit jaar alle voorzien zijn van motor reddingbooten. Dat dit van enormen invloed is op de paraatheid van het reddingwezen behoeft geen betoog en wanneer het onverhoopt noodig mochi, blijken, herhaaldelijk assistentie te verleenen aan schepen, welke op mijnen zijn geloopen of als gevolg van torpedo's of vliegtuigbommen ten onder gaan, be schikt de N.Z.H.R.M. over de noodige middelen om de zeelieden, die nabij onze kust in levensge vaar vei-keeren, te redden. Doch ook nu reeds, hoewel het oorlogsgeweld onze kustwateren nog heeft gespaard, worden er hoogere eischen gesteld aan het reddingwezen dan in vredestijd. Sedert September 1939 werden door de reddingbooten vele diensten verleend, welke direct of indirect het gevolg waren van den oor logstoestand. Verschillende kustlichten zijn immers gedoofd en de navigatie langs de Waddeneilanden is zeer riskant geworden. Het stemt tot groote vol doening, dat de maatschappij de afgeloopen jaren in staat is gesteld door gestadigen aanbouw van motorstrandreddingbooten de vloot tijdig te moder- niseeren, zoodat wij thans, nu wellicht zeer zware eischen gesteld zullen worden aan het redding wezen, paraat zijn. Wij kunnen echter niet stilstaan al zijn de tijden moeilijk; de bemanningen hebben recht op het best denkbare materieel en nu hopen wij maar, dat het Nederlandsche volk het werk der N.Z.H.R.M. zal blijven steunen en dat er landgenooten bereid wor den gevonden om het prachtige voorbeeld van de schenkers en schenksters van de „Nicolaas Marius", .President Steyn", „Prins Bernhard", „Arthur" en c'.e beide thans in aanbouw zijnde motorstrand reddingbooten te volgen! 1 Het bouwprogramma 1940 is zeer aanzienlijk; in aanbouw zijn twee motorstrandreddingbooten (voor Zandvoort en Schiermonnikoog) en de motor reddingboot „Arthur". De boothuizen te Zandvoort en Schiermonnikoog worden vernieuwd; bij de Cocksdorp zal een nieuw boothuis komen. De Fa. Gebrs. Taat te Katwijk aan Zee is bezig aan drie reddingbootwagens met rupsbandwielen en een tweetal waterdichte motortractoren zijn besteld. Met een en ander is een bedrag van ruim f 100.000 gemoeid. Ook in het jaar 1939 werd het materiaal der N. Z. H R. M. belangrijk uitgebreid. Te Egmond en Scheveningen kwamen nieuwe boothuizen, waarin respectievelijk de motorstrand reddingbooten „President Steyn" en „Prins Bern hard" en de waterdichte motortractoren ..Zee leeuw" en „Zeehond" werden gestationneerd. De diensten der reddingbooten in 1939, waarvan een kort verslag is opgenomen, spreken voor zich zelf. Met groote waardering wordt getuigd van de activiteit der Commissies van plaatselijk bestuur en van het doorzettingsvermogen en den moed der onvermoeide bemanningen der reddingbooten, wier grootste belooning gelukkig nog steeds is gelegen in het slagen van een reddingspoging. Zonder hun enthousiasme en reddingsdrift is zelfs de modernste motorreddingboot niets waard. Wij weten, dat zij er trotsch op zijn te hooren tot de N. Z. H. R. M. Het personeel en materieel der N.Z.H.R.M. bleek in 1939 ten volle voor haar taak berekend; moge dit ook in 1940 het geval zijn. En moge de sympathie die vele landgenooten voor het werk der N.Z.H.R.M. jevoelen, zich omzetten in daadwerkelijke belang stelling. Nederland telt 8 millioen inwoners; 10.000 hiervan steunen de N.Z.H.R.M. met een jnarlijksche gift en wij geven hun de verzekering, dat dit bewijs medeleven buitengewoon gewaardeerd wordt. De noodzakelijke modernisatie van het materieel en het jaarlijks stijgende bedrag, dat aan pensioenen en ondersteuningen aan oud-redders en weduwen van oudredders wordt uitgekeerd vergen echter zeer groote offers van de kas, zoodat wij hopen, dat velen, die het werk nog niet steunen, dooi de lezing van dit jaarverslag er toe gebracht zul len worden toe te treden als contribuant dan wel een gilt ineens te sturen. De „mannen-van.öe- daad" hebben dit wél verdiend! Uit de exploitatie-rekening blijkt, dat de totale kosten der stations f 71.538 84 hebben bedragen (o.a. IJmuiden f 12.723.96, Wijk aan Zee f 699.84, Zandvoort f 810.76) Verder werd uitgegeven voor reddingmiddelen f 24.839.63 assurantie en belas tingen f 3.890.88, pensioenen en ondersteuningen f 34046, algemeene onkosten f 20954.27, onkosten boothuis Gr. Wittenbuvgerstraat f 312.48. De totale uitgaven bedroegen derhalve f 155.582.10. Ontvangen werd interest f 25.471.75, bijdragen van recders, instellingen en particulieren f 58.438.04 ontvangsten uit Fondsen f 23.375.07, huren enz. van vaste goederen f 807.53. Het nadeelig saldo ten bedrage van f 47.489.91 werd gedekt uit giften en legaten en uit kapitaal. De snoekbaars is er. Maar de prijzen waren voor de verkoopers teleurstellend. Reeds j.l. Zaterdag werd in IJmuiden een klei ne hoeveelheid snoekbaars aangevoerd, maar de eigenlijke verkoop is j.l. Maandag in Enkhuizen, Hoorn, Amsterdam. IJmuiden, enz. begonnen. De aanvoer aan den Rijksvischafslag in IJmuiden was Maandag al vrij aanzienlijk. De visch werd in halkisten per 25 K.G. afgewogen verkocht. Er was flinke belangstelling van koo- perszljde maar de prijzen waren voor de ver koopers teleurstellend. De prijzen op den eersten verkoopdag bedroegen 40 a 45 ets. per Kilo, ter wijl in andere plaatsen 56 a 57 ets per Kilo werd betaald. Dit had tot gevolg dat ér Dinsdag geen aanvoer was en er slechts een geringe hoeveel heid werd verkocht, die Maandag was opge houden. Deze bracht 46 tot 49 ets op, iets meer dus dan Maandag. Voor de verkoopers is het nieuwe seizoen dus ver van gunstig ingezet. Ook de prijzen voor flint, aal enz. vielen niet mee. Marktberichten en besommingen. Aangevoerd 6 K.G. snoek f 0,45f.0,44: 2961 K.G. snoekbaars f 0,46—f 0,43; 157 K.G. baars f0,39— f 0,32; 73 K.G. brasem f 0,28—f 0,15; 560 K.G. blei f0,24f 0,12; 369 K.G. Meivisch f 0,28—f0,23; 67 K G. heilbot f 0,98—f 0,92 alles per K.G. GEMEENTELIJKE HANDELSAVONDSCHOOL. Het diploma der driejarige Gemeentelijke Han delsavondschool in de Platanenstraat (IJm.-Oost) werd na gehouden eindexamen verworven door Pieter A. de Boer. G. A. Aptroot, J. ten Broeke, J F Dienaar, O. Gjertsen, P, C. Kraak, T. Ras, J. Ritskers, J. A. Tc-llier, Margaretha Goos, A. Hof, H. Hoogerwerf, M. Sohl en G. Stiksma. CURSUS VOOR VROUWEN VAN VVERKLOOZEN. Dinsdagavond had ln de Vakschool voor Meis jes de eindles plaats van den Cursus voor vrou- wen van werkloozen, georganiseerd door het Co mité inzake Huishoudelijke Voorlichting. Alle cursisten waren op deze laatste les tegenwoordig en werden door de voorzitster van het comité mevr. D. JongejansMolenaar toegesproken. Spr. dankte het schoolbestuur, dat weer het schoolgebouw ter beschikking stelde, voorts leeraressen voor de spontane medewerking. De cursisten ontvingen een pakket levensmiddelen, dat door mevr. Oggcl en mevr. v. Damme is ver zorgd en door de gaven van vele middenstanders werd mogelijk gemaakt. Mevr. Jongejans bracht hiervoor hartelijk dank. Ten slotte dankte zij ook de cursisten voor haar medewerking. Mevr. Roubos dankte namens de cursisten achtereenvolgens 't comité voor Huishoudelijke Voorlichting,"het Schoolbestuur en de leerares sen en bood allen een versnapering aan. Namens het comité werden aan de leeraressen bloemen aangeboden alsmede aan mej. Krab bendam, die steeds zorg droeg voor een kopje thee. BEVERWIJK R.-K. Tuinbouwwinterschool wordt omgezet. Van middelbare tot lagere school. Geruimen tijd geleden maakten wij in ons blad melding van het voornemen, om de R.-K. Tuin bouwwinterschool aan de Baar.straat op te heffen. Het aantal leerlingen van deze school, waar mid delbaar tuinbouwonderwijs wordt gegeven, was in verhouding tot de kosten van de inrichting veel te gering. Deze tuinbouwwinterschool is een instel ling van de Onderwijsvereeniging van den L.T.B., gevestigd te Haarlem. De school werd gebouwd met steun van de provincie, terwijl ook de gemeente Beverwijk zich niet onbetuigd liet. Zij heeft des tijds voor deze onderwijsinrichting een bedrag van f 17000 gevoteerd. Helaas moest worden geconsta teerd, dat de streek kennemerland niet een vol doend aantal leerlingen voor het middelbare tuin bouwonderwijs opleverde. Voor het lagere tuinbouwonderwijs werd daar entegen steeds flinke belangstelling getoond. De lagere tuinbouwcursussen, die met medewerking van de plaatselijke tuinbouworganisaties door de leeraren Vernooi en Broeze werden gegeven, moch ten zich regelmatig in groote belangstelling ver heugen. Daarom rijpte de gedachte in Beverwijk een lagere tuinbouwschool te stichten. Besprekingen werden daarover o.a. gevoerd door de burgemeesters in Kennemerland, teneinde deze nieuwe school zooveel als mogelijk en noodig is te steunen. Beverwijk werd in principe aangewezen als de gunstigst gelegen gemeente voor de vestiging van de lagere tuinbouwschool. De Onderwijsvereeniging van den L.T.B. heeft ons thans medegedeeld, dat van Regee- ringszijde toestemming is verleend tot omzet ting van de R.-K. Tuinbouwwinterschool in een R.-K Lagere Tuinbouwschool: bedoeld als streekschool voor Kennemerland. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat reeds begin September 1940 met het onderwijs aan deze R.-K. Lagere Tuinbouwschool wordt begon nen. HEEMSTEDE De stroom- en gastarieven. De positie van den vastrechtgebruiker. Nu het tot een bezuiniging in het gebruik van gas- en electriciteit is gekomen bestaat het gevaar, dat zij, die deze artikelen volgens het vastrecht, tarief betrekken, in een ongunstige positie komen te verkeerenij tegenover de afnemers volgens 't enkel tarief. Te Haarlem is deze aangelegenheid onder het oog gezien. De Raad zal heden-Woensdagmiddag in verband hiermede een vorstel van B. en W. be handelen, volgens hetwelk de vastrecht-contracten weliswaar worden gehandhaafd, doch onder be paling, dat vastrechtgebruikers gedurende een tijd vak van 12 maanden, te rekenen van Mei 1940 af, niet meer zullen behoeven te betalen dan wanneer zij volgens enkel tarief gas en (of) electriciteit betrokken Ook in Heemstede heeft men het bezwaar dat de bezuiniging voor vastrecht-gebruikers, medebrengt ingezien. Wij vernemen, dat hier een dergelijke regeling als te Haarlem wordt beoogd, wordt voor bereid. De bedoeling zou dan zijn. hetgeen de vastrechtgebruiker in verhouding tot den enkel tarief-afnemer te veel betaald heeft, aan het eind van het jaar te verrekenen. Een vorstel aan den Raad is nog niet verschenen doch kan eerlang tegemoet worden gezien. Collecte voor de geteisterde streken, Als uitvloeisel van de plannen van een algemeen» Nederlandsche hulpactie, welke onder leiding staat van den burgemeester van Amsterdam, hebben te Heemstede op verzoek van den burgemeester van deze gemeente, zitting genomen in een comité tot hulpverleening aan de door den oorlog geteisterd» streken van ons vaderland, de volgende inwoners van Heemstede: de heeren B. J. V. van Hees, voor zitter; E. L. Lefèbvre, vice-voorzitter; B. G. Groene- veld, secretaris; J. C. Bender, penningmeester; ds, A. Dondorp, ds. E. T. van den Born, ds. G. A, Barger, pastoor A. F. C. van Noort, pastoor C. H. R, van Mierlo, de dames E. E. JonkheidPeereboom, A. Beijnes, P. SchönauRoder mevrouw J. L. Visser Brutel de la Rivière en de heeren Th. W. Bliksla ger en J. C. Snel, leden. Op de Maandag gehouden eerste vergadering van het comité werd besloten om te trachten op aller lei .wijzegeld voor het beoogde doel' -te verkrijgen door het doen van een beroep op de burgerij van Heemstede. - Wel züïlen gaven "in den vorm van IiedcTegoed, schoenen, kleedingstukken enz. ook zeer welkom zijn, doch het komt het comité voor, dat geld toch in de eerste plaats het meest aangewezen hulpmiddel is om tegemoet te komen aan den grooten nood van hen, die door den loop der gebeurtenissen zijn getroffen. Het ligt in het voornemen op Zaterdag 15 Juni een openbare inzameling van gelden aan da huizen der ingezetenen en op de openbare straat t» houden, waarvoor het comité zich gaarne van de hulp van vele collecteurs en collectrices verzekerd zag. Aan dames en heeren, die aan dit bij uitstek menschlievende en vaderlandsche doel wenschen mede te werken wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij den secretaris, Jan vai den Bergstraat 80 hoek Eschdoornkade te Heem stede, telefoon 29670. Inmiddels worden gaarne giro-overschrijvingen tegemoet gezien bij den penningmeester, den heer J. C. Bender, postgiro rekening nr. 204503. HAARLEMMERMEER JUBILEUM vjan Ds. Y. v. d. ZEE. De viering van het zilveren ambtsjubileum van ds. Y. v. d. Zee, predikant bij de Geref. Kerk van Amsterdam-West, voorheer te Nieuw-Vennep, a.s. Donderdag zal in verband met de tijdsomstandig heden een uiterst sober karakter dragen. Donderdagavond zal in een besloten kring van kerkeraad, jubileum-comité en afgevaardigden der jeugdorganisaties aan den jubilaris door den voor zitter van het jubileum-comité met een toespraak eer geschenk worden aangeboden. Vrijdagavond zullen de leden der gemeente in de Bethelkerk van half acht tot half tien gelegen heid ontvangen hun gelukwenschen aan te bieden. BLOEMENDAAL KLEINE OORZAKEN Een 27-jarige wielrijder, zekere W. uit Bloe- mendaal, reed op de Kleverlaan. toen plotseling een kat- voor zijn fiets kwam. De wielrijder viel. en verstuikte zijn knie. Dr. Drijber ver leende ter plaatse de eerste hulp, waarna W. door de politie per auto naar zijn woning werd vervoerd. AERDENHOUT ONEERLIJKE DIENSTBODE. Door de Bloemendaalsche politie werd de 47- jarige dienstbode A. W. aangehouden, die te Aerdenhout in betrekking was. Zij wordt ver dacht, ten nadeele van haar mevrouw linnen goed, ondergoed en schoenen ontvreemd te heb ben. Nadat zij op het politiebureau te Overveen in arrest was gesteld, is zij na verhoor door de politie, voorloopig op vrije voeten gelaten. OVERVEEN IN ARREST GESTELD. Een 32-jarige Haarlemmer, zekere H. H. W., is door de Bloemendaalsche politie aangehou den, verdacht van diefstal van een partij melk- flesschen en een motorfiets uit een perceel te Overveen, dat bij militairen in gebruik geweest was. Hij is te Overveen in arrest gesteld. ZANDVOORT VERDUISTEREN. Nogmaals wordt de bevolking er op attent gemaakt dat de verduistering zoo volledig moge lijk moet zijn. Niets mag hierbij over het hoofd worden gezien. Men bedenke dat een klein lichtje in een donkeren nacht zeer ver kan schijnen. Zoo werd in den afgeloopen nacht in een wo ning aan den Zuidboulevara een vrij fel licht ontdekt. Bij onderzoek bleken de bewoners af wezig. Zij hadden evenwel een electrischen wek ker. waarin zich een klein lampje bevond, in het contact laten staan Overdag trok deze kleine lichtbron in het geheel geen aandacht, doch in den nacht was het licht zeer ver te zien. Het is dan ook raadzaam den electrischen stroom door het omdraaien van den hoofdscha kelaar 's nachts af te sluiten, zeer zeker als meö zijn woning voor een of meer nachten verlaat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2