U)ie hcutdivetM ec mee? Juet JOieat en Jxui ÜCie&oi. 1 Wk Het menu van den dag Huwelijk met modern Comfort. WOENSDAG 5 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Voor de Vrouw Deze week een paar kleine geschenken voor het wiegekindje Het is zoo genoeglijk al die leuke kleine be- noodigdheden, welke een baby bij zijn uitrusting mag eischen. zelf te maken. Bovendien zijn het prettige werkjes, die vlug opschieten daar het allemaal even klein is. En wat een voldoening als zij klaar zyn en wij er met succes mee voor den dag kunnen komen. Ons wiegekindje krijgt thans twee zeer nuttige geschenken, een vliegenkleed en een kruikezakje, beiden van groot belang. Ook als geschenk voor een aanstaand Moedertje zal het zeer op z'n plaats zijn en eens afwijken van de traditioneele truitjes en luierbroekjes. Met het vliegenkleed hebben wij de minste moeite; het moet rustig zijn, vooral geen trierelan- tijntjes waarnaar het kindje gaat liggen staren, hoogstens ter afwerking een aardig randje langs den zoom, in gewone kettingsteken; bijv. zooals op de afbeelding, of met eenvoudige bloemetjes zooals op het kruikezakje. Als materiaal is tulle het meest geschikt, want het moet zeer luchtig zijn en toch wer hel fijn van wefsel. Het kruikezakje op onze foto is geheel ge breid van mooie zachte zejhirwol in de kleur van ae wiegebekleeding. De aardige bloemetjes in het randje, de donsballetjes en het koord zijn in wit gehouden op den blauwen of rozen ondergrond. Daar er vele maten en vormen zijn, is het beter de handleiding voor het breien ervan zoo neutraal mogelijk te houden. Ieder kan dan precies volgens het model te werk gaan. Veel is er niet aan mate riaal noodig en aan een halve knot van 50 gram zullen wij dan ook ruim voldoende hebben. Ge breid wordt op vier naalden zonder knoppen van ongeveer 3 mM. dikte. Voor een kruikje met een omtrek van ongeveer 15 cM. worden 48 st. opgezet, een aantal, dat naar behoefte vermeer derd of verminderd kan worden. De stekem worden nu zoo opgezet, dat iedere naald hetzelfde aantal heeft liefst een gelijk getal. Dit begin komt, als het zakje klaar is, bovenaan het halsje te zitten en omdat dit laatste doorgaans allerlei wijdten vertoont, is het het mooist het breiwerk tot aan de normale ronding van het kruikje in 1 recht 1 averecht te houden; zoo'n boordje sluit mooi aan. Wij willen echter het uiteinde wel wat flat teus maken en dus verspringen wij bij de 6e toer één steek, het buitenrandje staat dan aardig uit. Bij de 12e toer worden de gaatjes als volgt inge- breid: o draad om de naald slaan, 1 steek recht afhalen, 1 steek overecht breien, le steek over de 2e halen, herhalen vanaf o. (Aangenomen wordt dat iedere naald begint met een rechte steek). Bij de 13e toer worden nu de lusjes als averechte ste ken gebreid en voort gaat het dan weer, totdat het „buikje" van de kruik begint. Hier wordt in een soort vergroote gerstekorrel verder gebreid; deze is als volgt: o le toer recht, 2e toer 1 recht 1 averecht, 3e toer recht, 4e toer 1 averecht 1 recht (verspringt dus met de 2e toer), herha len vanaf o. Hebben wij hierin een hoogte van 2 a 3 cM., dan volgen: 1 toer averecht, 3 toeren 2 recht 2 averecht, 1 toer averecht 12 toeren recht, 1 toer averecht, 3 toeren 2 recht 2 averecht, 1 toer averecht. Verder gaat het dan, totdat wij aan den bodem toe zijn. Eerst een toer averecht en dan in de komende toeren, die recht gebreid worden, aan het minderen. Iedere naald wordt als volgt: le en 2e st. breien, 3e st. averecht afhalen, 4e st. breien, 3e over dc 4e st. halen, naald uit- breien op vier steken na, 2 st. samenbreien, naald uitbreien. Alle volgende toeren worden zoo ge breid, totdat er op iedere naald nog 8 st. staan, waarna voortaan elke minderingstoer met een toer overgebreid wordt. De minderingen loopen Vliegenkleed en kruikezakje. tenslotte samen; wanneer er nog 6 st. op iedere naald staan, worden van dan af aan steeds de drie middelste steken samengebreid, totdat er ten slotte op iedere naald nog maar één steek over schiet, welke dan broederlijk met de twee andere op een draad geregen wordt en afgehecht Het zakje wordt dichtgeregen met een zelf ge draaid wit wollen koord, waal-van de uiteinden zijn versierd met aardige donsballetjes. Weet u nog hoe die gemaakt worden? Op een rond car- tonnetje van ongeveer 6 cM. middellijn, hierin een gat zoo groot als een 2%_cent-stuk en dan maar aan het omwoelen van de wol, lietst drie laagjes dik dan wordt zoo'n bolletje mooi donzig. Een stevige draad rijgen wij nu onder de woldraden trekken deze aan om den kleinsten cirkel, leggen een half knoopje en knippen daarna langs den buitensten cirkel de woldraden voorzichtig door. De ondergeregen draad wordt nu stevig verder aangetrokken en dichtgeknoopt. Het donsballetje is nu klaar op het „scheren" na, want met de schaar gaan wij het nog mooi rond en gelijk knip pen. Het vriendelijke bloemrandje bestaat slechts uit groepjes van 4 witte kettingsteken, die samen een bloemetje vormen. Is het randje klaar dan krijgt ieder bloemetje nog 4 stiksteekjes van goud gel spitszijde, die het hartje moeten voorstellen en het randje erg pikant maken. Nu nog een wit schulpje van 5 lossen, 1 vaste bovenaan den boord gehaakt en ook ons kruikezakje is klaar om den kleinen wereldburger te dienen. NORA HANA. Hoe zuinig moeten wij op onze kleeding zijn? Al is het nu ook niet direct noodzakelijk om op onze kleeding te gaan bezuinigen, omdat wij met onze distributiestamkaart nog alles koopen kun nen, zij het dan ook in beperkte hoeveelheden, toch is het goed onszelf een juist denkbeeld te vormen van onze garderobe en die van de andere leden van het gezin, teneinde ermee om te gaan op een manier, die moeilijker tijden in het verschiet stelt. Er zijn natuurlijk om te beginnen legio ma nieren om oude en „vermoeide" japonnetjes van onszelf op te knappen door ze te wasschen, van frissche garneering te voorzien, door ze te combineeren met een couponnetje dat we koo pen, om er zoodoende weer iets nieuws van te maken, of door ze met een ander oud jurkje dat op afdanken staat, tot een behoorlijk geheel te vermaken. Moeilijker is het voor de kinderen die uit hun kleeren groeien, en bovendien meer verslijten, vooral als zij niet zoo heel erg rustig van aard zijn. Een handige naaister, of misschien is moeder zelf wel zoo'n duivelskunstenares, .maakt uit de goede stukken van oude kleeren van de ouders soms weer keurige jongens- en meïsjeskleeding, maar niet altijd is er iets in de garderobe te vinden dat daarvoor in aanmerking komt. Dan kunnen ook lappen die we nog hebben of kleine coupons uitkomst brengen, vooral voor de meisjesjurken die met banden van andere stof dikwijls goed en zelfs fleurig te vergrooten zijn. Voor jongens is het een moeilijker probleem, omdat zij meer gehouden zijn aan mannelijke kleeding, tenminste zoodra zij op school gaan. In beide gevallen kunnen wol en breinaalden ware wonderen verrichten: truien en slipovers, hals- en tailleboorden benevens manchetten aan wollen blouses die te klein geworden zijn voor de jongens en voor dc meisjes rokjes, jumpers, vestjes, mutsen en sokjes, kunnen met een pas send patroon heel goed zelf gemaakt worden. Nu het zomer is, kunnen de kleinere kinderen ook meestentijds wel sokjes dragen, waardoor zij geen kousen noodig hebben, en wat zij hebben, sparen. Een heel eenvoudige manier om deze kinder sokjes te breien is de volgende: brei gewoon een boord twee recht twee averecht, brei daarna het been geheel recht en maak dit zoo lang dat het 't vereischte stuk been en de voet tot de teenen kan bedekken. Brei daarna de teen. en wanneer uw kleintje nu deze hiellooze sokjes draagt, en de voetjes worden grooter, dan wordt het sokje alleen wat korter. Er is zoodoende weinig slijtage en de sokjes zijn ook voor het kind prettig om te dragen. Bezuinigen op heerenkleeding is nog moeilijker dan op jongenskleeren, maar met wat medewer king van den kant. van het sterke geslacht is er toch wel wat te bereiken. Wanneer hij in zijn werk een oud jasje draagt, spaart dit zijn kleeren aanmerkelijk, wanneer hij zich niet noodeloos laat natregenen en met wat overleg te werk gaat bij het dragen van costuums die nog keurig netjes zijn, kan er heel wat aan de kleeding gespaard worden. Trouwens, dat natregenen is evengoed een Dunt voor de andere huisgenooten om aan te denken wie gedwongen is nat thuis te komen spaart zijn goed het meest door zich dadelijk te verkleeden en de natte kleeren. zoo veel mogelijk in het model opgehangen, te laten drogen. Over de noodzakelijkheid kleine en graote mankementen direct te verhelpen schreef ik in deze rubriek al eerder. Merkwaardig is dat er vrouwen zijn die een winkelhaak in het broekje van zoonlief dadelijk repareeren, maar een paar pluizerige draden op de plaats waar een knoop hoorde te zitten kunnen zij wekenlang over het hoofd zien. En toch hoort het aannaaien van die knoop ook tot een zuinig beleid. Wie niet zuiniger behoeft te doen, omdat men in inkomsten nog geen dubbeltje is achteruit gegaan. kan zich beter van bezuinigen afzijdig houden: de handel moet blijven bestaan, en hoe beter deze functionneert ,des te meer kans is er. dat de echtgenoot ook geen dubbeltje van zijn salaris behoeft te verliezen. Laat be zuinigen geen bevlieging worden als het niet noodig is: als het dat wel is. is het al erg genoeg. En nu tenslotte nog iets over de schoenen. Zomerschoenen zijn vrij voor den verkoop: wie dus haar gesloten schoenen wil sparen kan zomerschoenen dragen, dat is een zuinigheid die wij allen kunnen toepassen en die ons straks voor den winter het behoud van warmere schoenen waarborgt. E. E. J.—P. Schotel van koud vleesch, spinazie en aard appelen. Rabarber met stroop. Wasch de spinazie op de bekende wijze, zet ze op met het aanhangende water en wat zout en smelt ze. Schep ze met een schuimspaan uit het water, leg de geschilde aardappelen daarin met wat zout, leg de spinazie weer bovenop en breng het gerecht goed aan den kook. Zet de pan, als het een paar minuten doorgekookt' heeft, in de hooikist en laat de aardappelen zoo gaar wor den gedurende minstens een uur. Bak intusschen een uitje in wat boter of vet van jus lichtbruin, voeg er het restje koud vleesch van den vorigen dag, na het fijngehakt te hebben, bij, maak het mengsel op smaak af met peper, zout en fijngehakte peterselie. Houd het vleesch zoo noodig in kranten warm. Stamp., de groenten en aardappelen door elkaar, stapel dit op een schaal en leg het vleeschmengsel in een rand er omheen. Maak de rabarber schoon, voeg er een kleine theelepel dubbelkoolzure soda bij om het ergste zuur weg te nemen en kook ze vlug gaar. Voeg •er dan stroop naar smaak bij, laat het bekoelen en presenteer er beschuit met boter bij. Onbeheerde munitie moet opgeruimd worden. Opdracht aan burgemeesters. 'S-GRAVENHAGE. 4 Juni. (A.N.P.) «Het waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemees ters een rondschrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat zich volgens bericht van den opperbevelhebber van land- en zeemacht in ver schillende gedeelten van het land onbeheerde voorraden scherpe munitie bevinden. Aangezien de veiligheid gebiedt deze voorra den zoo spoedig mogelijk te doen opruimen, wor den op verzoek van den opperbevelhebber de burgemeesters uitgenoodigd bij het aantreffen van dergelijke munitie daarvan onverwijld ken nis te geven aan den Nederlandschen comman dant ter plaatse. Ingeval geen Nederlandsche commandant ter plaatse is, zal de kennisgeving moeten geschie den aan den directeur voor het materieel der landmacht, Conradkade no 64 te 's-Graven- hage (Telefoon no. 390007) onder vermelding van de gegevens welke dienstig zijn om het ver voer te kunnen regelen. De directeur voor het materieel der land macht zal dan voor den afvoer van de munitie zorg dragen. GEEN LEIDSCHE STUDENTENFEESTEN. In verband met de tijdsomstandigheden zijn alle feestelijkheden, welke het Leidsche Studentencorps had voorbereid ter gelegenheid van het 73ste lustrum der Leidsche Universiteit, die aan het einde van deze en in het begin van de volgende maand- gehouden zouden worden, afgelast. VOOR DE KINDEREN 182 De zaak zit zoo, vervolgde de Dikke. Ik had een kakatoe, die meneer Citroen in ruil heeft genomen voor een bedrag dat we hem schuldig waren. Nu dacht meneer Citroen, dat de vogel spreken kon. U zult moeten toegeven» dat ik daar niets aan kan doen. En ik hoorde duidelijk: „Lorre dorst" weerstreefde meneer Citroen. Kan uitkomen, lachte de Dikke smake lijk. Ik kan een beetje buikspreken. Iedereen keek verwonderd, en onder luid hoongelach droop meneer Citroen toen af, waarna de Dikke en Krent weer hun vrijheid kregen. h. o. v. Het tweede Volksconcert. De uitverkochte Haarlemsche Schouwbin heeft Maandagavond aangetoond dat de bevs king de H.O.V. steunt en dat het goed is weest. de concerten in Juni le doen beginne» Algemeene steun zal noodig blijven om niet alle® het orkest op de been te houden, maar ook cc betere toestanden te scheppen. Het programma van het concert op Donde; dag is alweer zeer aantrekkelijk voor muzieklici hebbers en bevat twee werken van Wagner k ..Ouverture Tannhauser" en de „Siegfried Idy; le". Het eerste pianoconcert, het bekende in bj kl. terts, van Tschaikows'ky word.t ten gehoo gebracht door Johan Otten. het orkest stsc onder leiding van Marinus Adam. Het concert wordt weder uitgevoerd in d; Stadsschouwburg en begint precies 7.30 u; Einde 9.15 uur. De toestand in liet hotel-, café- e restaurantbedrijf. Door werken en samenwerken hoopt men moeilijkheden te overwinnen. AMSTERDAM, 4 Juni. Een verslaggeifi van het A.N.P. heeft aan den heer A. W. Vol mer, vice-voorzitter van Horecaf en vice-voo; zitter der afdeeling Amsterdam de vraag voo: gelegd, hoe de vooruitzichten in het hotel-, cii en restaurantbedrijf zijn. Een vraag, die, naar de meenlng van den h« Volmer. op dit oogenblik nog moeilijk te bt antwoorden is. Het is begrijpelijk dat het bs drijf een moeilijken tijd doormaakt, maar er vele lichtpunten en met groote kracht wordt i onze kringen aldus de heer Volmer werkt, om de zaken weer zooveel mogelijk te dos floreeren. Een eerste lichtpunt is wel, dat t van de Duitsche autoriteiten de grootst mogi lijke medewerking ondervinden, een medewerkte die wij op hoogen prijs stellen. De eerste dagen van de bezetting was ht cafébezoek teruggeloopen tot ongeveer een kwar Dit is een schatting op grond van de cijfers mijn eigen bedrijf. Thans en dat is weer er zeer verheugend verschijnsel is dit 1 weer opgeloopen tot ruim twee derden. „Hoe zal het gaan in de vacantieweken?", vr« gen wij het Horecafbestuurslid. „Daar is op het oogenblik nog weinig van zeggen. Er was doordat reizen naar het b: tenland onmogelijk waren zeer veel bespro ken in ons land, en we hebben hoop, dat zcï veel Nederlanders toch hun vacantieplamE ten uitvoer zullen brengen. Er is in ons land zooveel moois te zien, en hotelhouders zoowel in de stad als op het lat zijn klaar om veel gasten goed te ontvangen. Tc nu toe hebben we van de distributiemaatregi len nog weinig last. Van hoogerhand heeft ik zeer terecht ingezien, dat de bestaansmogelijl heid van het hotel-, café- en restaurantbedr, niet in gevaar gebracht mag worden. Natuur:;; zijn er op het oogenblik zaken, die persons hebben moeten ontslaan, maar het seizoK werk, dat altijd veel geschoold personeel vraa? zal naar ik hoop veel goedmaken. Donderdag a.s. vergadert de afd. Amsterda: van Horecaf. Dan zullen o.m. plannen wordt: beraamd om hulp te verleenen aan Rotterdam waar vele collega's zwaar zijn getroffen. Horecaf heeft een steunfonds, en eventueel t ook daaruit steun worden verleend. Ik heb alle hoop, dat we door hard werkt: samenwerking en overleg door de moeilijkhede heen zullen komen. MAIKT rmnm MARKTBERICHT. Punnerend, 4 Juni 194! Gemeentel, kaasbeurs. Verhandeld 22 partije wegende 88.000 K.G. Handel goed. Hoogste pr:j f 22.50. Kaasmarkt, gewicht 916. Handel vlug. Kleia Boeren f 25 per 50 Kilo. Boter 1605 K.G. 1.55- 1.69 per Kilo. Runderen, totaal 683 stuks. 300 ve3 koeien 0.800.86 per Kilo matig; 195 gelde koeis 165185 per stuk, matig; 160 melkkoeien 170—25 per stuk. matig; 28 stieren 0.650.70 per K: matig; 39 paarden 250500 per stuk, stug; 47 vela kalveren 0.780.90 per Kilo; 716 nuchtere kalvt ren voor de slacht 1020 per stuk, vlug; 206 vela varkens voor de slacht 0.580.60 per Kilo, vluj 49 magere varkens 3040 per stuk, stug; 206 bij gen 1523 per stuk, stug; 530 schapen 2228 ps stuk, matig; 63 bokken 416 per stuk, matig; 811 lammeren 610 per stuk, matig; kipeieren 3351 per 100 st.; eendeneieren 2.50 per 100 st.; 100 K- Holl. Blauwen (kuikens) 0.650.70 per Kilo; 1351 oude kippen en hanen (wit en rood) 0.400.45 y. Kilo; 1200 eenden 0.100.20 per stuk; duiven 0.4 per paar. 1500 jonge hanen (wit en rood) 0.40- 0.50 per Kilo. Centrale eierveiling. Aanvoer 100.000 eendeneieren f 2.30-f 90.000 kippeneieren f 2.90f 3.70 f Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 7) Is het ook, stemt Nick toe. Ik ben er nu al een maand of vier en ik vind het er nog steeds leuk. Behalve het werk dan af en toe. Vindt u de advocaterij ook niet een afgrijselijk taaie beweging soms? Afgrijselijk, beaamt Frank. U zult zich van morgen ook wel weer erg moeten vérvelen bij het gepraat van mijn geachten tegenpleiteren van mij zelf natuurlijk. Goeie genade, schrikt Nick. Daar was ik »t bijna vergeten. En ik ben er nog wel expres voor aan den trein gekomen. "Wacht even, ze grab belt in haar tasch Oom Victor heeft me dit en dit meegegeven, dat moest u eerst nog inkijken. Dank u zeer. Mooischitterendpre velt Frank, vluchtig de documenten doorlezend. Zijn we er al? Inderdaad En 't is vijf minuten voor elf. Netjes gedaan, Willem. Je hoeft niet te wachten. Wij zijn de eerste uren nog niet klaar. Frank lacht om den diepen zucht, waarmee ze, na een verlangenden blik op de gracht in het len te groen, de deur binnengaat U hoort hier eigenlijk niet, zegt hij, op zoo'n prachtigen voorjaarsmorgen. U ook niet, zegt Nick. 't Is hier alleen maar een goed oord voor oude heeren, die nergens meer aan kunnen denken, dan aan conservatoire derden- arresten en incidenteele conclusies van repliek. Zullen we er tusschenuitknijpen? vraagt Frank en zijn oogen lachen in de hare. Nick voelt zich kleuren. Oppassen, zegt ze tot zichzelf. Grapjes maken met iemand, die je pre cies tien minuten kentdie verdraaid onge geneerde omgangsmanieren uit haar studententijd moet ze langzamerhand eens gaan afleeren. Zal ik even voorgaan? vraagt ze gereserveerd en loopt door naar de advocatenkamer. Ik zal gauw den concierge om een toga voor u gaan vra gen. Ze holt weg. Nadat ze haar plicht heeft gedaan en Meester Robberts netjes aan de Rechtbank heeft voorge steld, nestelt Nick zich makkelijk op haar plaats je schuin achter hem. Lekker lezen en niet luiste ren. denkt ze. Maar ze kan haar oogen en haar gedachten niet bij het boek houden, al begrijpt ze heelemaal niet, waar het pleidooi over gaat. Ze moet alleen maar kijken kijken. Die donkere kop boven de witte bef wat een zeldzame regel matig profiel heeft. Het jongsachtig gebaar waarmee hij door zijn haar strijktNu raakt hij in vuur, gooit zijn hoofd achterover', breeduit gebaren zijn armen in de wijde togamouwen De geachte tegenpleiter is daarna maar een zie lige verschijning. Het stereotiepe gebaar van een lorgnet, dat afgenomen wordt en dat, in de rech terhand met kleine tikjes op en neer gemanoeu vreerd, moet dienen om het betoog te accentuee- ren. Al die ouwe heeren hebben blijkbaar dezelf de gestes. Zou de President het nu ook geen leuke afwisseling vinden, eens een jonge pleiter in actie te zien, die niet met zulke afgezaagde trucjes werkt? Onzin, de President is geen meisje. Geen meisje, datGeen meisje, dat zich stom verveelt tusschen niets dan ouwe prenten en ouwe pape rassen en daarom de afwisseling wél apprecieert, formuleert ze vlug voor zichzelf. Verder niets. Uit. Punt. De repliek alWat schieten ze vlug op van daag. Wat heeft hij een mooie stemCharmee rend. Het woord vliegt door haar gedachten, blijft hangen. Hoe komt ze er aan, zeker uit een of ander mal romannetje... De charmeerende klank van zijn stem en de blik van zijn donkere oogen hiel den haar gevangenBrrr, wat een apekool. Wilt u veertien dagen voor productie van stukken vragen? Frank heeft zich naar haar toe gebogen. Ze springt met een schokje overeind, ze had heelemaal niet gemerkt, dat het uit was. Nee, ik sliep niet, verweert ze zich, als Frank haar met een plagend lachje aankijkt. 't Zou heusch geen wonder zijn, zegt hij. We hebben het onbehoorlijk lang gemaakt. Het is half twee. Al zóó laat? verwondert Nick zich. Ik vond, dat het maar zoo kort duurde. Dan hebt u vast en zeker zitten slapen, gelooft u ook niet, confrère? De geachte tegenpleiter lacht stijfjes, begint met een weer over „de zaak". Frank maakt er zich gauw van af. Ziezoo, zegt hij, als ze buiten staan. En wat nu? Ja, zegt Nick, nu moet ik u nog eens de excuses van ons katnoor aanbieden, want Oom Victor is natuurlijk ook niet in staat, zijn plichten als gastheer waar te nemen. Prachtig gezegd, prijst Frank, Maar aan gezien u het kantoor vertegenwoordigt, zult u zich toch niet aan uw plichten in deze willen onttrek ken? De rol van gastheer is voor mij natuurlijk. In goed Hollandsch, waar zullen we gaan lunchen? Het spijt mij, stamelt Nick, maar ik kan heusch nietik bedoel, dat zou Oom Victor niet goedkeuren. Dezelfde woorden van gisteren, schiet het door haar heen. En gisteren heeft ze zich la ten overhalen. Nu weer? Als hij aandringt? Ze voelt met angst en verbazing, hóe graag ze wil, hoe ze hoopt, dat hij zal aandringen. Kom, kom, zegt Frank lachend. Zoo hard vochtig zal het kantoor me toch wel niet behan delen. U stelt toch prijs op het behoud van de relatie. Ze aarzelt nog even. Als het dan moet in het belang van het kantoor, in vredesnaam dan, zegt ze zoo onverschillig mogelijk. Iets hartelijker kon het wel, vei'wijt Frank. Hartelijkheid is niet ter zake dienende bij zakelijke relaties, keft ze. Een echt juristenantwoord. „Royal" zeker maar? Natuurlijk, zegt Nick. Lunchen in „Royal". Twee dagen achtereen telkens met een andere meneer. Ze hebben weer stof voor de conversatie, de inboorlingen. Vanmiddag om vijf uur op de soos En vanavond.in de huiskamers. Stil aan laten kletsen. Franks hand, die haar de spijskaart aanreikt. Bestelt u maar, ik vind aües goed. Is het een dag of een jaar geleden, dat ze ditzelfde antwooi-d aan Han heeft gegeven? Ze praten. Over Utrecht. De band van dezelfde Alma Mater. Hij heeft ook in zoo'n oud grachten huis gewoond. Dezelfde herinneringen. Examens. Proffen. Ik ben al zeven jaar afgestudeerd, zegt Frank. Een soortgelijke conversatie zou Oom Victor ook met meester Van Westhove gevoeld hebben, denkt Nick. 't Kon niet onschuldiger. Maar zou het Vic- toriawater Oom Victor ook gesmaakt hebben als Champagne? Zou Oom Victor ook niets geproefd hebben van wat hij at, moeite gehad hebben met ieder hapje? Frank ziet haar oogen glanzen, ziet haar ge zichtje telkens blozen. Verbeeldt hij het zich of ziet hij goed, dat zij ook alprecies als al die anderenOch kom, het is alleen zijn eigen onzinnige verwaandheid, die hem bii dit meisje, bij dit leuke ongegeneerde kind nu ook weer di rect een soort adoratie doet veronderstellen. Het soort adoratie, waarmee hij den laatster tiid door zijn cliënten zoo verwend wordt. Ingebeelde kwast, scheldt Frank zichzelf. Ze is iuist heelemaal niet als die anderen, dat maakt haar eerlijk gezegd zoo aantrekkelijk Wat voor een geweldig juridisch probleem bent u wel aan het uitspinnen? verbreedt Nick luchtig de stilte. Ik dacht er over, bekent Frank, dat ik het zoo leuk vind, dat u geen geplukte wenkbrauwen hebt. En zoo'n sluik pagehaar dat is heelemaal geen mode meer. Nick schatert. Nou, u spreekt met kennis van zaken, hoor. Hebt u zooveel ervaring inzake da mesmode? Een beetje wel, zegt Frank. Als hij er nu op liet volgen: want ik ben al bijna vijf jaar ge trouwd zou haar gezichtje dan strak worden, of zou de mededeeling kalm langs haar heen glij den? Ik heb nogal veel vrouwelijke cliënten, zegt hij neutraal. Zooals de meeste kantoren in de groote steden. Echtscheidingen natuurlijk. Ja, daar is een hausse in tegenwoordig, zegt Nick met een beroeps-airtje. Zelfs in dit arron dissement. Ofschoon ik er niet veel van merk. Dat soort zaken krijg ik nooit onder oogen. Mag van Oom Victor. Heel verstandig van Oom Victor, zegt Fraci vaderlijk. Kleine meisjes hoeven niet alles weten. Kleine meisjeszingt het in Nicks ooren. 0 die stem en die oogen.... En als hij lacht..., het is.... Brrr, wat conservatief, lacht ze. Misschien vindt u de advocatuur ook wel üba haupt geen geschikt beroep voor een meisje? Tja, zegt Frank aarzelend, daar heb eigenlijk nooit over nagedacht. Maar als u 't op den man af vraagt eigenlijk vind ik huis vrouw nog altijd het aangewezen baantje. Huisvrouw, snuift Nick minachtend. T\v« uur per dag dienstmeisje achternarijden en de resi van den tijd bridgen en kwaadspreken. Dat tenminste de dagindeeling van de huisvrouwen, <W ik ken. Dan zwoeg ik nog maar liever op dagvas.? dingen en conclusies. Hoe laat is het? schrikt ze oi Half vijf, ontdekt Frank. Goed, dat u hfj vraagt, om vier veertig gaat mijn trein. En ik had al minstens twee uur op kantOT moeten zitten. Ze springt overeind. Ik vlifl meteen weg. Frank staat op, helpt Nick in haar mantel. Ze voelt, hoe even, onwillekeurig, zijn vingertopp^ haar schouders raken even rilt ze. Juffrouw Lenswaerdt het was mij een groo» genoegen Ik vond het ook erg gezellig, zegt ze vlot. - Dag meneer Robberts. Handje geven weg. Kun je even komen, Nicoline? vraagt enkek dagen later de herstelde Mr. Van Eyckeveld cc de deur van het klerkenkantoor. Nick zit aebte de schrijfmachine et] probeert zelf een dagvaardirl te tikken. Vermolen heeft het voorbeeld van zij: baas gevolgd en is al twee dagen thuis. Ja, oogenblikje, zegt ze. Ziezoo, geen en kele fout. Kijkt u eens. Triomfantelijk houdt - het papier omhoog. XWordt vervolgd),»

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6