De oorlog sinds 10 Mei. s Cijfers over de verliezen aan beide zijden. WOENSDAG 5 JUNI 1940 H A A RLE M'S DAGBLAD Hoofdkwartier van den Führer, 4 Juni (D. N. B.) Over het verloop van de operaties in het western maakt het opperbevel van het Duitsche leger het volgend bekend: De groote strijd in Vlaanderen en Artois is ten einde. In de krijgsgeschiedenis zal deze als de grootste en vernietigendste veldslag van alle lijden te boek worden gesteld. Toen in den ochtend van den lOden Mei de Duitsche weermacht den beslis- senden strijd in het Westen aanving was haar dooi den Fiihrer en opperste leider van het leger als' strategische taak gesteld de doorbraak door de vijandelijke grensstellingen ten zuiden van Namen tot stand te brengen en daardoor de voorwaarde te scheppen voor de vernietiging vap het Engelsche en Fransche leger, ten noorden van de Aisne en de Somme. Tegelijkertijd zou Nederland snel worden bezet en daardoor als basis voor de beoogde Engelsche operaties te land en in de lucht uitgeschakeld wor den. Op 4 Juni wis de weermacht in staat den opperbevelhebber te melden dat deze ontzaglijke opdracht was uitgevoerd. Tusschen deze beide tijd stippen is een hoofdstuk toegevoegd aan de annalen van den heldenmoed der Duitsche soldaten en is een roemrijk blad geschreven over het Duitsche leider schap. In deze mate was dit slechts mogelijk bij een weermacht, die door een wil geleid, door een idee bezield en door de geestdrift en offervaardigheid van een in eendracht sterk volk gedragen wordt. Een nauwkeuriger oordeel en een waardeering van de operaties, uitgevoerd door dit leger, door de luchtmacht en door de oorlogsvloot moet aan een lateren tijd voorbehouden blijven. Uit dit korte overzicht kan het Duitsche volk vernemen hoe in korten tijd deze overweldigende zege kon worden bevochten. Het kan daaruit de zekerheid putten dat aan ons de uiteindelijke overwinning is. Sedert maanden zag de Duitsche leiding zich ge steld tegenover het dagelijksche gevaar, dat de mobiele geallieerde troepen, onder het voorwendsel van hulpverleening aan Nederland en België een aanval op het Roergebied zouden ondernemen. Dit gevaar diende op 10 Mei. op het laatste oogenblik nog te worden afgewend. Een moeizame en vele weken durende worsteling om de versperde grens gebieden en de moderne vestingwerken van Neder land en België zou ten gevolge hebben gehad dat aan dit gevaar niet meer het hoofd had kunnen worden geboden. Doch door in adembenemend tem po het Duitsche luchtwapen aan den strijd te doen deelnemen, dat binnen enkele uren door verbeten aanvallen op de vijandelijke luchtmachten de vei ligheid van het eigen luchtruim verzekerde, is het gelukt door middel van een groot aantal tot in alle onderdeelen voorbereide verrassende acties van bijzondere eenheden van weermacht en luchtwapen, niet slechts strategische bruggen, voor deze aan vernieling waren prijs gegeven, te bezetten, maar om bovendien sleutelforten te nemen, die door de vijand tot dusver als onneembaar werden be schouwd. Verder gelukte het aan parachute- en lan dingstroepen van de luchtmacht om zich ondanks verbitterden tegenstand vast te zetten in het bin nenste van de Vesting Holland en de invalspoort in het zuiden, over de geweldige brug bij den Moerdijk, zoolang te houden tot gepantserde en gemotoriseer de eenheden ter plaatse waren en samen met het luchtwapen Rotterdam aanvielen. Terwijl zij voor de infanteriedivisies uit ètormden bereikten de pantserkorpsen reeds op 13 Mei de Maas tusschen Dinant en Sedan en zij zagen zich daar niet alleen voor het diep gelegen dal, maar ook voor de sterke grensvestingen geplaatst, waarin het negende Fran sche leger zich ter verdediging had genesteld. Met omverwerping Van alle tot dusver geldende tactische opvattingen en in tegenspraak met alle berekenin gen van de vijandelijke legerleiding bedwongen de pantsertroepen reeds den volgenden dag in een onvergelijkelijk dapperen stormaanval, begeleid en gevolgd door infanteriedivisies, die in geforceerde marschen waren opgerukt, zoowel de rivier als de grensvestingen, daarbij steeds door het luchtwapen op voorbeeldige wijze ondersteund. Het vijandelijk verzet werd gebroken, alle aan vallen werden verijdeld en de Duitsche troepen baanden zich een weg tot aan de Oise. Daarmee was de bres in het vijandelijk front geslagen en weder om beleefde de vijandelijke leiding een verrassing, die zij voor onmogelijk had gehouden. De gepant serde en gemotoriseerde eenheden drongen met zulk een snelheid door naar zee dat zij te Abbeville zelfs nog troepen op het exercitieterrein verrasten. De Duitsche leiding had er voor gezorgd dat in snel tempo een beschermende linie van divisies langs de zuidelijke grens van Luxemburg, langs de Maginot- linie en langs de Aisne en Somme werd ontrold, waarmee de zekerheid werd geschapen dat een „wonder aan de Marne", gelijk in 1914 plaats vond, thans niet zou kunnen worden herhaald. Daardoor zijn de mobiele eenheden in de gelegenheid geweest, zonder acht te slaan op hetgeen er in hun rug plaats vond, naar het noorden te zwenken, daarbij met hun linkervleugel langs de kust trekkend, ter wijl aan him rechtervleugel bij Kamerijk en Atrecht vertwijfelde pogingen van de vijandelijke pantsertroepen, op bloedige wijze faalden. Reeds op 22 Mei was het duidelijk dat alle nog in Artois en Vlaanderen staande vijandelijke troe pen aan de vernietiging waren prijs gegeven. Ter wijl in Noord-België de druk op het front steeds toenam en de dapper strijdende Belgen uit Ant werpen, uit de Dyle en vervolgens uit de Dender- stelling werden geworpen, versloeg onze zich naar het noorden keerende legermacht, die deze door braak tot stand had gebracht, het eerste en zeven de Fransche leger, overweldigde de vesting Mau- beuge en nam aan haar linkervleugel Boulogne en Calais en in haar front de in den wereldoorlog fel betwiste hoogvlakte van Vimy en Boucez. Toen op 28 Mei de ring om de overblijfselen van vier vijan delijke legers van Oostende over Rijssel en Armen- tières tot Grevelingen was gesloten en het Belgi sche leger zich nu voor de taak zag gesteld om het zioh inschepende Engelsche expeditieieger en de verwoesting van alle kunstschatten des lands door de Engelschen te dekken besloot de koning dei- Belgen tot capitulatie. Het lot van de Fransche en Engelsche legers was echter niet pas hierdoor be slist en de voltrekking van dit lot is hierdoor nau welijks bespoedigd. Wat de volgende 7 dagen geschiedde is niet, zooals de Engelsche propaganda het poogt voor te stellen, de heldhaftige terugtocht van het Engel sche leger, maar een van de grootste catastrofen, ooit in de wereldgeschiedenis aanschouwd. Al heb ben dan ook duizenden het veege lijf gered, hun oorlogsmaterialen en hun uitrustingen ligger, in onoverzienbare hoeveelheden op de Vlaamsche en Noord-Fransche wegen. Op 4 Juni viel, na ver bitterden strijd, ook Duinkerken. Het eerste deel van dezen veldtocht was daarmee ten einde. Deze geweldige resultaten zijn mogelijk gewor den door liet in den strijd werpen van het Duit sche luchtwapen, want de dapperheid en de slag vaardigheid van hei leger konden slechts tot hun recht komen in het door onze luchtmacht afge schermde gebied. Deze heeft van den eersten dag af het meesterscr.ap in de lucht veroverd en de vijandelijke luchtstrijdkrachten en haar grondor- ganisatie vernietigd. Zij heeft daarenboven door voortdurende, met doodsverachting ondernomen aanvallen, door de murw makende uitwerking van haar bommen, alsmede door het gebruik van de luchtafweer direct en indirect het leger in zijn zwaren strijd ondersteunt. Zij heeft vijandelijke infanterie- en pantserconcentraties, die voorberei dingen troffen voor tegenaanvallen, tijdig verkend en medegeholpen deze te vernietigen. Tenslotte heeft de luchtmacht de legerleiding door een met doodsverachting ten uitvoer gelegde luchtverkenning een voortdurend beeld van den toestand gegeven. Den geallieerden strijdkrachten ter zee heeft zij de zwaarste verliezen toegebracht. De vernietiging van het strijdmoreel der vijande lijke afdeelingen alsmede de verlamming van de vijandelijke leiding zijn haar verdienste. DE VERLIEZEN AAN BEIDE ZIJDEN. De groote afmetingen van de overwinning in Ne derland, België en Noord-Frankrijk blijken uit de verhezen van den vijand en den omvang van het buitgemaakte oorlogsmateriaal. De verliezen der Engelschen, Franschen, Belgen en Nederlanders bedroegen aan gevangenen in totaal meer dan 1.200.000 man. Daarbij komt nog het niet te schat ten aantal gevallenen, verdronkenen en gewonden De uitrusting van rond 75 tot 80 divisies met stukken gesohut van het zwaarste kaliber, pantser wagens en auto's van allerlei soort werd vernietigd of buit gemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft van 10 Mei tot 3 Juni 1841 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten waarvan 1142 in luchtgevechten en G99 door afweergeschut. Verder zijn tenminste 1600 tot 1700 toestellen op den grond vernield. Ook ter zee kwam de poging tot redding van het Britsche expeditleger door oorlogs- en koopvaardijschepen den vijand op zware verliezen te staan. Door bom bardementen zijn tot zinken gebracht: 5 kruisers, 7 torpedobootjagers, 3 duikbooten, 9 andere oorlogs schepen en 66 koopvaardij- en transportschepen. Verder zijn door bomaanvallen beschadigd en ge deeltelijk vernield: 10 kruisers, 24 torpedobootja gers, 3 torpedobooten, 22 andere oorlogsschepen en 117 vracht-- en transportschepen. Door het koene optreden van lichte strijdkrachten ter zee zijn tot zinken gebracht: 6 torpedobootjagers, 2 duikboo ten, een transportschip, een hulpkruiser en een an der oorlogsschip. Daartegenover staan de in verhouding tot de grootte van het succes geringe verliezen der eigen weermacht van 10 Mei tot 1 Juni. Den heldendood stierven 10.252 officieren, onderofficieren en man schappen, het aantal vermisten bedraagt 8463. Ver wacht moet worden dat een klein deel dezer ver misten is omgekomen. Gewond zijn 42.523 officie ren, onderofficieren en manschappen. De Duitsche luchtmacht; verloor tusschen 10 Mei en 3 Juni 432 vliegtuigen, terwijl de Duitsche marine voor de kust van Nederland. België en Noord-Frankrijk geen schip heeft verloren. Wedijverend in moed bij het aanvallen en in het verdragen van groote vermoeienissen, vaak in den strijd tegen een overmachtigen vijand, hebben alle in het vuur gebrachte afdeelingen der weermacht een prestatie geleverd, die in de krijgsgeschiedenis eenig is. Ontelbaar zijn de voorbeelden van held haftige dapperheid, van opofferende plichtsvervul ling en van een on wrikbaren wil tot overwinnen. Als bewijzen van Duitsoh soldatendom zullen zij in onze geschiedenis geboekstaafd worden. In ge- loovig vertrouwen op den Führer en oppersten be velhebber der weermacht, in de beste wapenbroe- dersohap bij de legerdeelen en de wapens heeft de Duitsche soldaat dat, wat onmogelijk scheen, mo gelijk gemaakt. Nederland en België hebben geca pituleerd, de stootlegers van Frankrijk en Enge land zijn vernietigd, een der grootste overwinnin gen der wereldgeschiedenis is bevochten. Groot- Duitschland beheerscht den geheelen oostelijken en zuidelijken oever van Noordzee en Kanaal. Daar de tegensta rders nog van geen vrede willen weten zal hen de strijd tot volledige vernietiging treffen. Duitsche ziekenhuizen door bommen getroffen. Het D.N.B. bericht: Op 28 Mei om 1 uur 45 des nacht wierpen vijan delijke vliegers twee bommen op het Notburga- huis in Neuss-Grevensbroich, dat op het oogenblik als reserve-lazaret gebruikt wordt. Een vleugel van het gebouw werd verwoest en wei de kapel en het zusterhuis. Een andere bom kwam neer in den tuin van het daarnaast gelegen stedelijke zieken huis. Vier personen werden gewond, onder wie twee zusters. De beide ziekenhuizen zijn op het dak ge merkt met een rood kruis. Zooals talrijke andere gevallen sedert 10 Mei, zoo wordt van bevoegde zijde verklaard, bewijst ook deze bomaanval de volkomen systeem loosheid, waarmede het Engelsche en Fransche luchtwapen zijn aanvallen op Duitsch rijksgebied onderneemt Lukraak geschieden de bomaanvallen op niet-militaire doelen, op woonwijken in steden, op dorpen, bosch en veld, zonder eenige rekening te houden met de burgerbevolking. In verscheidene gevallen was zelfs den duide- lijken opzet der vijandelijke vliegers te zien om met machinegeweervuur burgerpersonen te achter volgen. Engeland en Frankrijk plaatsen zich, zoo wordt hieraan toegevoegd, met een dergelijke onverant woordelijke handelwijze zelf buiten het volken recht. De politieke toestand in Hongarije. Vergadering der regeeringspartij bracht geen opheldering. BOEDAPEST, 4 Juni (D.N.B.) De vergadering der regeeringspartij, die gisteren is gehouden, heeft, tegen de algemeene verwachting in, geen ophelde- ing verschaft over de onoverzichtelijk geworden krachtsverhoudingen in het regeeringsblok. Tijdens de vergadering heeft de minister-president opnieuw de eischen der partijdiscipline gesteld en verklaard dat noch in buitenlandsch, noch in binnenlandsch, noch in economisch politiek opzicht aanleiding tot bezorgdheid bestaat. Imredy beperkte zich in zijn antwoord tot een kritiek op de binnenlandsehe poli tiek. De burgerluchtvaart in Amerika. Opleiding van 45.000 piloten. WASHINGTON 4 Juni (D. N. B.). De autori teiten voor de burgerluchtvaart maken bekend dat krachtens het program voor de opleiding van vlieg tuigbestuurders er tot Juli van het volgende jaar 45.000 piloten zullen worden opgeleid. Verhooging der tonnage van de Amerikaansche vloot. Wetsontwerp door den Senaat goedgekeurd. WASHINGTON. 4 Juni (D.N.B.) —-De Se naat heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de tonnage van de Amerikaansche vloot met elf procent verhoogd wordt. Het ontwerp gaat thans naqr het Huis van Af gevaardigden terug. Besluiten van den Italiaansehen ministerraad. Vervanging van opgeroepen ambtenaren door vrouwen. Het D. N. B. verneemt uit Rome: Zooals gemeld is de Italiaansche ministerraad onder voorzitter schap van Mussolini voor zijn gewone Juni-verga- dering bijeengekomen. Een aantal bestuurstech- nische besluiten werd aangenomen. Zoo werd o.a op voorstel van Mussolini epn wetsontwerp aange nomen, waardoor de staat de voor militairen dienst opgeroepen ambtenaren door vrouwelijk personeel kan vervangen. Verder werd een wetsdecreet goed gekeurd, waarbij de wet op de organisatie van de natie in tijd van oorlog wordt uitgebreid tol de over- zeesche gebieden. Andere wetsontwerpen, die aan genomen werden, betroffen de strenge handhaving van de discipline in alle oorlogs-economische be drijven, een niet nader aangeduide verhooging van de begrooting van het ministerie van marine voor het op stapel zetten van nieuwe schepen, het goed keuren van een crediet ten bedrage van 400 millioen lire voor den bouw van pakhuizen en magazijnen voor het opslaan van landbouwproducten en ten slotte een maatregel ter controle en voor het uit werken van een distributie der voorraden levens middelen en goederen voor dagelijksch gebruik. Na de zitting van den ministerraad is bekend ge maakt dat de raad goedkeuring heeft gehecht aan de wetsontwerpen, die door de verschillende mi nisters waren ingediend beti'effende gewone be stuursmaatregelen. Reuter meldt nog dat het Italiaansche kabinet een wetsdecreet heeft aangenomen, waardoor de wet op de organisatie des lands in tijd van oorlog wordt uitgebreid tot Italiaansche Afrika. Voorts werd goedkeuring gehecht aan maatregelen om daarbij op te nemen wetsontwerpen betreffende de vervanging van mannen, die onder de wapens zijn geroepen, door vrouwen en het uittrekken van nieuwe credieten voor vlootbouw. Het bombardement op de vliegvelden bij Parijs. Relaas van een Duitschen vlieger. Het D.N.B. meldt d.d. 4 Juni: Honderden bommenwerpers op weg naar Parijs Het was een dag van grooten strijd in den waren zin van het woord, verklaarde een deelnemer aan dezen grooten aanval van het Duitsche luchtwapen op de vliegvelden in en om Parijs tegenover het D.N.B. Zoover het oog reikte zagen wij gevechtseskaders, die allen hetzelfde doel hadden. Ver aan den horizon glinsterde de Seine. Wij naderden ons doel. De spanning be reikte haar hoogtepunt, toen de eerste rookwol ken van de Fransche luchtdoelartillerie voor de vliegtuigen zichtbaar werden. Doch kalm en ge laten stuurden de Duitsche vliegtuigbestuur ders de bommenwerpers door den gordel van vuur, waardoor wij minutenlang kruisten. Over het algemeen waren de schoten van de Fransche luchtcloelartillerie goed gericht, doch zij kon den de Duitsche gevechtsgroepen niet tot een koersverandering dwingen. Toen was het zoover. Voor ons werd het doel zichtbaar: het vliegveld van Villeneuve-Orly- Parijs. in alle kalmte maakten onze bommen werpers zich gereed voor het loslaten van bom men. Toen volgde een regen van bommen van ieder kaliber. Steekvlammen van honderd meter hoog schoten van de aarde uit omhoog. De beide groote hangars in het midden van het veld en de drie hangars rondom het landingsterrein stonden in vuur en vlam. Enkele seconden later lagen dikke, zwarte rookwolken over de plaats, waar de Duitsche bommen geen half werk verricht hadden. Op het vliegveld was niets meer heel gebleven. De vlieg tuigen. die bij het begin van den Duitschen aan val nog op het landingsterrein stonden, waren vernietigd. Hetzelfde beeld zagen wij, toen wij iets later overvlogen. Overal hadden de bommen doel getroffen. De 'ebiedsdeelen van bet Westelijk Halfrond. Het geval van overdracht aan een niet-Amerikaanschen staat. WASHINGTON. 4 Juni (D.N.B.) De voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, Pittman, heeft een motie ingediend, welke aldus luidt dat de Vereenigde Staten overdracht van een deel van het Westelijk Halfrond door een niet- Amerikaanschen staat aan een anderen niet-Ameri kaanschen staat niet zouden erkennen. Eenzelfde motie is in het Huis van afgevaardig den ingediend door den voorzitter voor buitenland sche zaken uit het Huis, Bloom. De motie, welke naar Bloom verklaarde door het departement van buitenlandsche zaken is goed gekeurd, bepaalt dat ingeval de waarschijnlijkheid van een dergelijke overdracht bestaat de Vereenig de Staten terstond met de andere Amerikaansche republieken over stappen tot beveiliging van hun gemeenschappelijke belangen zouden beraad slagen. HULL VAN GELIJKE MEENING. WASHINGTON, 4 Juni (DtN.B.) Minister Huil heeft in een brief aan den voorzitter der commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Af gevaardigden verklaard het volkomen eens te zijn met, de in beide Huizen ingediende motie tegen de overdracht van een onder Europeesche souve- reiniteit staand deel van Amerika aan een andere niet-Amerikaansche mogendheid. Huil schrijft: „Verschillende Europeesche staten hebben langen tijd bezittingen op het Westelijk Halfrond gehad en de Vereenigde Staten hebben nooit iets gedaan om dit te storen, doch in overeenstemming met haar traditioneele politiek moet de Amerikaansche regeering eraan vasthouden dat deze gebieden niet het voorwerp van ruil of verovering door eon- curreerende Europeesche mogendheden of het tooneel van Europeesche moeilijkheden worden". ARRESTATIES IN ENGELAND. LONDEN 4 Juni (Havas). Dertig tot veertig leden van de British Union, onder wie een een zeker aantal vrouwen, zijn in den afgeloopen nacht in Manchester gearresteerd in verband met huiszoe kingen, waarbij brochures en andere documenten in beslag werden genomen. Klacht van de inwoners van Marbais. BRUSSEL. 4 Juni (D.NJ3.)De inwoners van Marbais hebben In een openbare bekend making het gedrag van de Fransche soldaten, voornamelijk van de koloniale troepen in België, aan de kaak gesteld. De bekendmaking luidt als volgt: Wij. burgemeester en inwoners van Marbais. verklaren dat voor de aankomst der Duitsche troepen in onze gemeente, kleuRingen van het Fransche leger dekhuizen, die door de bewoners waren verlaten hebben bezet en geplunderd. De van haar vlucht terugkeerende bevolking heeft ons verontwaardigde klachten doen hooren. Wij hebben vastgesteld dat dergelijke handelingen ook door soldaten der geallieerde legers zijn ge- Per zeilbotter wordt de verbinding tusschen Monnikendam en Marken onder houden. Gereed voor het vertrek naar het eiland. Het Duitsche legerbericht van Dinsdag. Het Duitsche legerbericht van Dinsdag luidde: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De strijd om Duinkerken gaat zijn einde tege moet. Onze troepen zijn de stad binnenge drongen en hebben op den zich wanhopig ver dedigenden vijand het Fort Louis veroverd. De straatgevechten met Fransche troepen, wien tot taak gegeven was de vlucht der Engelsche sol daten op de schepen te dekken, zijn nog gaande. Het luchtwapen heeft, zooals reeds in een afzon derlijk bericht vermeld, op 3 Juni met sterke een heden van alle wapenen de bases van de Fransche luchtmacht om Parijs verrassend aangevallen. Het gelukte de vijandelijke luchtverdediging uit te scha kelen en op doeltreffende wijze aanvallen te on dernemen op luchthavens en installaties van het Fransche luchtwapen. Er werden tal van branden en ontploffingen waargenomen. In luchtgevechten werden 104 vliegtuigen neergeschoten, terwijl in hangars- of op den grond 300 tot 400 toestellen ver nield werden. De luchtdoelartillerie haalde op 3 Juni 21 vliegtuigen neer. Tegenover deze buitenge wone successen worden slechts negen eigen vlieg tuigen vermist. In den nacht van 3 op 4 Juni heeft de vijand zijn vluchten en bomaanvallen in Nederland, West- en Zuidwest-Duitschland voortgezet. De resultaten waren even gering als tot dusver. Daarbij gelukte het bij Rotterdam en in West- Duitschland een vliegtuig door de luchtdoel artillerie en twee andere vijandelijke toestellen door jagers neer te schieten. FRONTBERICHT. Het Dinsdag uitgegeven frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Militaire vliegvelden en installaties van het Fransche luchtwapen rondom Parijs zijn door het Duitsche luchtwapen gisteren krachtig aangevallen en vermeld. Op klaarlichten dag, met goed licht van de militaire doelen, gelukte het ce om de Fransche hoofdstad gelegen talrijke vliegvelden, ondanks vijandelijken tegenstand van luchtafweer en jacht- toestellen. met bommen van het meest verschillen de kaliber te bestoken en daarmede een deel der vijandelijke luchtverdediging buiten gevecht te stellen. Tegelijkertijd werden talrijke vijandelijke vlieg tuigen vernietigd. Niet lukraak en bij nacht, maar in weloverwogen, openlijk optreden heeft hier het Duitsche luchtwapen weer een van zijn gevreesde slagen toegebracht en daarmede zijn superioriteit in het vijandelijke luchtruim opnieuw bewezen. Parijs is van oudsher een centrum van het groot ste belang voor het Fransche luchtwapen geweest Verscheidene groote en kleinere vliegvelden zijn in de onmiddellijke nabijheid der voorsteden aan gelegd. Belangrijke installaties van het luchtwapen be vinden zich binnen de stad aan de Seine. Eenige van deze installaties zijn volkomen vernield. Na harden strijd zijn Duitsche troepen Duinker ken binnengedrongen. Opmerkelijk is dat de stad niet door Engelschen, maar door Franschen werd verdedigd, wien hun bondgenooten de bescherming van hun transport over het Kanaal thans hebben overgelaten, De Franschen moeten weer eens de kastanjes uit het vuur halen, maar ook hun wan hopig verzet kan den val van Duinkerken het laat ste versterkte steunpunt der vernietigde vijande lijke legers in dezen frontsector niet meer verhin deren. Fransche concessie te Sjanghai voorloopig onder Amerikaansch bestuur? Japan zal hiermede niet accoord gaan. TOKIO 4 Juni (D. N. B.) Volgens Domei ver luidt te Sjanghai bij geruchte dat tusschen de bevoeg de Fransche en Amerikaansche autoriteiten in het geheim wordt onderhandeld over een voorloopige overdracht van het bestuur der Fransche concessie te Sjanghai aan de Vereenigde Staten. Als motief zouden „bestuursmoeilykheden der Franschen" worden aangevoerd. Indien deze geruchten juist zijn, dan zou Japan, aldus Domei, ten scherpste protesteeren en er naar streven dat het bestuur der concessie aan China wordt teruggegeven. Verliezen der Fransche Marine. Opgave der Fransche Admiraliteit. PARIJS. 4 Juni (D.N.B.) De Fram sche Admiraliteit deelt mede dat de tor pedojagers .Jaguar" en „Chacal de torpedo booten .,1'Adroit", „Bourrasque". „Foudroyante" „l'Ouragan" en „Sirocco" en het proviand schip „Niger" verloren zijn gegaan. LULEA IJSVRIJ. De ticeede ertshaven van Zweden. EERDER DAN NARVIK TOT BETEEKENIS GEKOMEN. Het A.N.P. schrijft: Zooals gemeld is de Zweedsche haven Lulea thans in zooverre weer ijsvrij dat zij voor de scheepvaart kon wor den opengesteld. Normaal begint de scheepvaart hier midden Mei. Wegens den zwaren winter is hei thans iets later geworden. Dit bericht, zoo schrijft de „Deutsche Berg- werkszeitung, is in zooverre van beteekenis, daar Lulea de tweede Zweedsche haven voor de ver scheping van erts is. De stad ligt. aan de Both- nische golf en is door een spoorlijn van 220 K.M. lengte met het ertsgebied van Gallivare verbonden. De spoorlijn is doorgetrokken tot de noordelijke uitvoerhaven Narvik. Het erts van Gallivare bevat 60 tot 70 procent ijzer en ls, evenals het erts van het noordelijker gelegen Kiruna, geschikt voor de vervaardiging van ruw ijzer. Pas tegen het einde van de vorige eeuw heeft het erts economische beteekenis gekre gen. toen het tijdens het geheele jaar per spoor vervoerd kon worden. Voordien was het vervoer slechts mogelijk des winters op rendiersleden. Overigens was Lulea eerder van beteekenis als uitvoerhaven van erts dan Narvik. De pogingen om het ijzererts van Kiruna en Gallivare ti> explolteeren zijn begonnen ongeveer in hef midden van de 17e eeuw. Vooral bij Gallivaró heeft zich tijdens de vorige eeuw onder sterke Engelsche deelneming groote levendigheid ont wikkeld. In 1887 reed de eerste spoortrein met erts van Gallivare naar Lulea. Pas 15 jaar later in 1902, was de spoorwegverbinding gereed van. Lulea vla Gallivare en Kiruna naar de Noor- sche haven Narvik. Lulea ligt aan de monding van de 440 K.M. lange Lulalf. Deze rivier ontspringt ln het gletschcrge- bied van Lapland. Ongeveer in het midden van haar loop ligt de electrische centrale Porjus. die de electrische ertsspoorlijn Lulea —Gallivare—Kiruna—Narvik alsmede de mijnen zelf van stroom voorziet. De stad Lulea telt 5000 inwoners. Afgezien van haar beteekenis als uitvoerhaven van erts is zij tevens de invoerhaven voor de voedselvoor ziening van Lapland. Een half uur rijden van Lulea ligt Oud-Lulea, een stadje, bijna uitslui tend bewoond door boscharbeiders, die den geheelen zomer in de bosschen werken. In dat .tijdvak is het stadje volkomen onbewoond. De deuren der woningen zijn gegrendeld, hoewel dit hier nauwelijks noodlg is, daar vergrijpen te gen het eigendom bijna onbekend zijn. ONTSLAG AAN ITALIAANSCH PERSONEEL TE PORT SAID EN KAÏRO. ROME 4 Juni (D. N. B.) De Shell Company te Port Said heeft, naar de „Giornale d' Italia" meldt, 700 Italiaansche employés en arbeiders ontslagen. Dezelfde maatregel is genomen door de Suez- Kanaalmaatschappij en het Fransche gemeentelijke gasbedrijf van Ka fro. PROGRAMMA DONDERDAG 6 JUNI. JAARSVELD 414.1 M. NCRV-uitzending. 7.15—7.30 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, medita tie. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.30 Hobo, piano en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Celesta-ensem ble (12.45—1.00 Berichten ANP). 1.45 Gramofoon muziek. 2.25 Utrechtsch strijkkwartet en gramo foonmuziek. 3.30 Officieële berichten of toespraken. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Han denarbeid v. d. jeugd. 5.45 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 6.30 Apollo-kwartet. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Groote mannen in be wogen tijden". 7,30 Officieële berichten of toespra ken. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Postillons. 8.50 „Op voedingstaak in dezen tijd", causerie. 9.10 Arnhcm- sche orkestvereniging. Hierna Schriftlezing. 10.00 Berichten ANP. Sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-uitzending. 11.1511.30 Berichten. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 KRO-Melodisten. 12.3012.45 Berichten (Duitsch). 12.45—1.00 Berichten ANP). 1.30 Gra mofoonmuziek. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00— 2.15 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Eerste acte van da opera „Don Juan" (gr. pl.). 4.30 KRO-orkest. 5.00— 5.15 Berichten (Duitschj. (5.15—5.45 Gram. muz.). 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Musiquette en soliste. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Rococo-octet. 8.00 Berichten (Duitsch). 8 15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. Daarna KRO-Groot-Amusementsorkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 Be richten (Duitsch). 10.15 Berichten A.N.P. 11.15— 11.30 Berichten (Fransch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7