20.000 Nederlandsche crijgsgevangenen terug. Weest spaarzaam met electriciteit. WOENSDAG S- JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Een oud beroep herleeft. Nu er steeds meer paarden voor het rijverkeer worden gebruikt, krijgen ook de hoefsmeden druk werk. Hitier bezocht het oorlogsgebied in Noord-Frankrijk. Monument voor gevallen Canadeezen niet vernield. Het D.N.B. meldt: Naar aanleiding van de van Canadeesche zijde geuite bewering, dat de Duit- schers het groote monument voor de gesneuvelde Canadeezen op den heuvel van Vimy vernield hebben, zijn gisteren aan de te Berlijn werkzame buitenlandsche journalisten fotografieën ge toond. waarop men den Führer kon zien bij het volkomen onbeschadigde monument. De Führer bracht dit bezoek aan het monument tijdens het weekeinde, toen hij een reis maakte door de oor logszones in Noord-Frankrijk en Vlaanderen. Mededeeling van Mackenzie King. NEW-YORK, 5 Juni (D.N.B.) De van En gelsche zijde verspreide bewering, dat Duitsche bommenwerpers het Canadeesche oorlogsge- denkteeken bij Vimy vernield zouden hebben, werd gisteren, volgens een bericht uit Ottawa, door den Canadeeschen minister-president Mackenzie King, in het Lagerhuis tegengespro ken. Hij zeide dat noch het Britsche ministerie van oorlog, noch dat van luchtvaart deze be weringen zouden kunnen bevestigen. Zooals be kend is deze bewering reeds herhaaldelijk door bevoegde Duitsche instanties gedementeerd. Tekort van ruim 4000 millioen op de Amerikaansche begrooting verwacht Staatsschuld bereikt een record-hoogte. WASHINGTON, 4 Juni. (D. N. B.) Het mi nisterie van Financiën heeft bekend gemaakt dat het tekort aan het einde van de eerste elf maanden van het loopende dienstjaar 3455 mil lioen dollar bedraagt. De totale uitgaven be droegen 8596 millioen, de totale inkomsten 5140 millioen dollar. De staatsschuld heeft met 42.8 milliard dollar een nieuw record .bereikt. Volgens „Associated Press" rekent men erop dat het te kort aan het einde van het dienstjaar (30 Juni) 4173 millioen dollar zal bedragen. DIRECTEUR VAN DEN ITALIAANSCHEN BUITENLANDSCHEN PERSDIENST TE BERLIJN. BERLIJN, 4 Juni. De directeur-generaal van den buitenlandschen persdienst van het Italiaansche ministerie voor volkscultuur gezant Rocco. is heden ochtend alhier aangekomen. Tijdens dit bezoek, dat eenige dagen zal duren, zullen vraagstukken betreffende de gemeenschappelijke bewerking der pers besproken worden. (D.N.B.) Luchtaanvallen op Duitschlantl. Duitsche mededeelingen over bombardementen op niet-militaire doelen. Het D.N.B. meldt: Een overzicht van de luchtaanvalien op Duitsch gebied in het tijdvak van 22 tot 31 Mei, dat het D.N.B. van militaire zijde ontvangt, bewijst op nieuw hoe zonder eenig systeem door den vijand bomaanvallen worden ondernomen. Volgens dit overzicht waren van de 165 vijandelijke bomaan vallen. die in dat tijdvak werden ondernomen, 60 gericht op punten, die men bij een zeer ruime uit legging van de begrippen „militair" en „strate gisch" als zoodanig zou kunnen beschouwen. Op volstrekt niet-militaire punten werden 105 lucht aanvallen ondernomen en hiervan waren weder om 53 gericht op de woonwijken van steden, vlek ken en dorpen, in de nabijheid waarvan geen enkel militair of strategisch doel was te vinden en 52 op onbebouwde terreinen of bosschen. Teekenend voor de meedoogenloosheid, waarmee explosieve bommen en brandbommen op dichtbe volkte stadswijken zijn neergeworpen, zijn de vol gende voorbeelden: in Düren werden 70 bommen geworpen, terwijl de bevolking, die naar de schuil kelders vluchtte, met machinegèweren werd be schoten. Hierbij waren twee dooden, een zwaar ge wonde en verscheidene licht gewonden te betreu ren. Op de stad Gulik en omgeving werden 46 bommen geworpen. In Neuss-Gravenbroich vielen, gelijk reeds gemeld, twee bommen op het Notbur- gahaus, dat op het oogenblik als hulphospitaal is ingericht. Een andere bom viel in den tuin van het nabij gelegen stedelijk ziekenhuis. Op de daken van beide gebouwen zijn de kenteekens van het Roode Kruis duidelijk aangebracht. Vier personen werden gewond, hieronder waren twee verpleeg sters. In Langenfeld-Richrath viel een bom vlak bij het als hulphospitaal ingerichte ziekenhuis en beschadigde een barak, het ziekenhuis en de belen dende perceelen. In het district Harburg werden particuliere huizen in het plaatsje Steinbeck door vier bommen zwaar beschadigd. Verscheidene bur gers werden hierbij gedood of gewond. In de ko lonie Scholven bij Bür werd eveneens een persoon door een bom gedood, terwijl 11 personen gewond werden. Bovendien zijn als gevolg van dezen aan val thans 51 personen dakloos. Het volkomen ge brek aan systeem bij deze vijandelijke bomaanval len bewijzen de volgende voorbeelden van 52 ge lijksoortige aanvallen ;n de buurt van Domberg en Neder Wenigern. Bij Hattungen werden van een hoogte van ongeveer 8.000 meter acht tot negen bommen op open terrein geworpen. Op die hoogte en bovendien om half twee 's nachts kan geen en kel punt op den aardbodem duidelijk worden on derscheiden. Bij Rab, noordelijk van Diiren, wer den 39 schapen gedood. Twee K.M. van Gulik vie len acht bommen op een weiland en doodden een koe. Op het landgoed Margaretenhof, 6 kilometer van Gulik, werden zeven dieren door verschei dene bommen gedood. Tweemaal werden bommen geworpen op wijnbergen. Tusschen Huchendtam- meln cn Burkersdorf, in het district Düren, werden 20 schapen en een hond gedood. In vijf gevallen werden bommen geworpen op bosschen en in niet minder dan 25 gevallen op open terrein. De algemeene indruk van de bomaanvallen, die tusschen 22 en 31 Mei op Duitsch gebied zijn on dernomen, bevestigt ten volle hetgeen reeds midden Mei werd geconstateerd, nl. dat de vijandelijke luchtmacht volkomen zondof systeem bommen werpt, en alle door het volkenrecht geboden re serves ten opzichte van de burgerbevolking met de voeten treedt. Nieuwe Britsche en Fransclie ambassadeurs te Moskou. Sir Stafford Cripps en Labonne. Het D.N.B. verneemt uit Moskou: De Engelsche zaakgelastigde te Moskou, Le Regoutel, heeft naar officieel gemeld wordt. Dinsdag een bezoek gebracht aan den volkscom missaris van buitenlandsche zaken, Molotof en hem medegedeeld dat de Britsche regeering voor nemens is haar ambassadeur te Moskou, Seeds, te vervangen door Sir Stafford Cripps als gewoon ambassadeur zonder bijzondere functie. Mólo- tof deelde den Britschen zaakgelastigde mede, dat van de zijde der regeering te Moskou geen bedenkingen daartegen bestaan. Verder verscheen in den loop van Dinsdag de Fransche zaakgelastigde Payart, bij Molotof om hem mede te deelen dat de Fransche regeering haar tegen woord igen ambassadeur te Moskou, Naggiar, wensch tè vervangen door Labonne. Molotof antwoordde dat hij geen bezwaren zag en de Fransche regeering op 5 Juni zou antwoor den. De ondergang; van de „Atlienia". Gedupeerden dienen hun eischen tot schadevergoeding in. Het D. N. B. verneemt uit New York: De Ameri kanen, die door den ondergang van de „Athenia' gedupeerd zijn, hebben thans bij het districtsge recht te New York hun formeele eischen tot schade vergoeding ingediend tot een totaal bedrag van 1.200.000 dollar tegen de Britsche recderij Donald son Atlantic Line als de eigenares van de „Athe nia", respectievelijk tegen de Cunard Line, die het schip gecharterd had. Buiten de eischen van de oorspronkelijke 120 Amerikaansche slachtoffers schijnen er nog 180 nevenvorderingen te bestaan. Volgens de berichten in de kranten moeten in totaal 300 overlevenden in dit proces, dat niet alleen we gens zijn omvang, maar ook wegens zijn groote politieke beteekenis eenig is, eischen hebben in gesteld. Men verwacht dat de advocaat der slachtoffers, de bekende volkenrechtsgeleerde Nugent, bij het proces zijn reeds vroeger geuite beschuldiging, dat de Britsche regeering bij het onderzoek naar de schuld gebrek aan medewerking heeft getoond, zal herhalen. Nugent legde er destijds den nadruk op dat zoowel de Britsche ambassadeur, Lord Lothian, als de regeering te Londen of haar minister-presi dent, Churchill, die toen minister van marine w concrete vragen, welke het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken op verzoek der eischers tot Engeland richtte, eenvoudig genegeerd of onbevredigend beantwoord heeft. Ofschoon, zoo zeide Nugent, vele overlevenden met de geallieer den sympathiseerden is door het Engelsche optreden ds aanvankelijke verdenking, dat Churchill's be wering over de omstandigheden, waaronder de „Athenia" verloren ging, louter verzinsels waren, tot zekerheid geworden. Meening der Duitsche pers over de situatie aan liet front. „Duitsche divisies staan klaar voor nieuwe opdrachten." BERLIJN 5 Juni (D. N. B.) In enormen op maak publieeeren de Duitsche bladen het bericht van het opperbevel van de weermacht over het einde van den grooten slag in Vlaanderen. Alle groo te veldslagen van omsingeling en vernietiging in de wereldgeschiedenis, schrijft de „Berliner Börsen- zeitung" zijn in de schaduw gesteld door de resul taten van den slag in Vlaanderen. Er is onmetelijke buit van allerlei aard gemaakt. Enorme groepen ge vangenen trekken naar Duitschland. De Duitsche weermacht is meester van het grootste slagveld aller tijden en staat bereid overeenkomstig het bevel van den Führer, nieuwe daden te volbrengen tegen den doodsvijand Engeland en zijn Franschen bondgenoot. De wil en de zekerheid van de over winning is sterker dan ooit. De Duitsche soldaat weet dat met zijn vanen de overwinning voort schrijdt. Het gevoel, werktuig te zijn van een geniale ieiding, de technisch volmaaktste wapens ter wereld te hebben en sterker te zijn dan elke vijand verleent den Duitschen soldaat, die ook na deze overwinning de helm vaster aanbindt, de overwel digende kracht, die hem ook voor de toekomst te land. ter zee en in de lucht tot overwinnaar stempelt Het wonder, waarom de Franschen en Engelschen gesmeekt hebben, heeft de Duitsche weermacht vol bracht, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung" Nog is het groote werk niet voltooid, maar onze divisies, aldus het blad, staan klaa: voor nieuwe opdrachten. De aanval op de vliegvelden van Parijs toont dat een stoot in het hart van Frankrijk mo gelijk is en in het Lagerhuis heeft Churchill zijn land op een invasie voorbereid. Edison treedt af als Amerikaansch minister van marine. Candidaat voor het gouverneurschap van New Jersey. WASHINGTON, 5 Jun;. (D.N.B.) President Roo sevelt heeft de ontslagaanvrage van den minister van Marine, Edison, per 24 Juni a.s. aangenomen. Edison is afgetreden teneinde zich candidaat te 1 kunnen stellen voor het ambt van gouverneur van New-Jersey. KONING LEOPOLD RECHT VAARDIGT ZIJN HOUDING. Brief aan president Roosevelt. .NIEMAND HEEFT HET RECHT NUTTELOOS MENSCHENLEVENS TE OFFEREN." Door een bijzondere relatie in België is het Dag blad voor Noord-Brabant en Zeeland in staat den tekst in Nederlandsche vertaling te publieeeren van den brief, welken Koning Leopold aan presi dent Roosevelt heeft gezonden. Deze brief luidt als volgt: Brugge, 28 Mei 1940. Temidden van de algemeene verwarring, ver oorzaakt door de verbazingwekkend snelle gebeur tenissen, welke wij beleven en waarvan de beteeke nis niet te peilen is, stel ik er prijs op te verzekeren dat België en zijn leger hun plicht volkomen vervuld hebben. België heeft zyn internationale verplichtingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neutraliteit te bewaren, vervolgens door voet voor voet geheel de uitgestrektheid van zijn grondgebied te ver dedigen. Aangevallen door enorme strijdmachten, bereikte ons leger in goede orde een krachtig georganiseerde verdedigingslinie, in samenwerking met de legers der garanten, op welke wij een beroep gedaan heb ben. Maar de militaire gebeurtenissen, welke zich buiten ons grondgebied hebben ontwikkeld, hebben ons verplicht dit slagveld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrekkende bewegingen, die ons aan de zee in het nauw gedreven hebben. Ons leger heeft zich zonder zich te ontzien toen uitgeput in een veldslag van vier dagen, geleverd in vereeniging met de geallieerde legers. Wij bevonden ons volkomen ingesloten op een uiterst beperkt grondgebied, bewoond door een zeer dichte bevol king, bovendien overstroomd door vele duizenden vluchtelingen, zonder onderkomen, zonder voedsel, zonder bruikbaar water en vluchtend van de eene plaats naar de andere tengevolge van luchtbombar dementen. Gisteren werden onze laatste middelen van ver weer gebroken onder het gewicht eener verplette rende meerderheid van troepeneenheden en lucht macht. Onder deze omstandigheden heb ik getracht een strijd te voorkomen, die thans zou hebben geleid tot onze vernietiging zonder voordeel voor de gealli eerden. Niemand heeft het recht nutteloos menschenlevens op te offeren. Ik geef er de voorkeur aan, wat er ook gebeure, het lot van mijn leger en mijn volk te deelen. Of schoon ik reeds verscheidene dagen aangezet ben mijn soldaten te verlaten heb ik die inblazing te ruggewezen, welke voor den opperbevelhebber van het leger een desertie zou hebben beteekend. Door verder op den national'en grond te blijven wensch ik mijn volk te ondersteunen in de beproe ving, die het ondergaat. De bezorgdheid, welke de Vereenigde Staten steeds voor België aan den dag gelegd hebben, maken het mij tot een plicht u zonder verwijl de werke lijke feiten uiteen te zetten. get. LEOPOLD. De capitulatie van het Belgische leger. Memorandum van koning- Leopold. ROME, 5 Juni. (D.N.B.) De bijzondere corres pondent van de „Lavoro Fascista" meldt uit Brus sel dat Koning Leopold namens het opperbevel van het Belgische leger Zondag jL den in Brussel nog vertoevenden diplomatieken vertegenwoordigers, nl. den ambassadeurs van Italië en de Vereenigde Staten en den pauselijken nuntius, een memorandum heeft overhandigd, waarin dag voor dag en soms uur voor uur de verschillende phasen der capitu latie van het Belgische leger worden weei-gegeven, Het document, zoo constateert de correspondent, slaat Frankrijk en Engeland aan den schandpaal. Het is een aanklacht van soms bijtende ironie, zoo bijv. wanneer het zegt dat het niet mogelijk was een bepaalde inlichting aan het Fransche of En gelsche opperbevel te doen toekomen, daar beiden als gevolg van het succes der Duitsche wapenen niet te bereiken waren. Het document vermeldt verder dat de koning sinds 18 Mei, na den val van Kamerijk, Londen op de hoogte had gesteld van het gevaarlijke ka rakter der situatie, dat de geallieerde troepen op 21 Mei van elkaar gescheiden waren en aan de Belgische troepen de bloedige taak van hun dek king hadden overgedragen, dat op 23 Mei een En gelsche tegenactie bij Atrecht zonder uitwerking bleef, dat op 25 Mei een „categorische" boodschap naar Londen was gegaan, dat op 26 Mei de En- gelsch-Fransche terugtocht het karakter van een vlucht had aangenomen, dat op 27 Mei het front op vijf plaatsen was doorbroken en dat het op dien dag niet meer mogelijk was generaal Gort of generaal Blanchardte bereiken, die zich op on vindbare stellingen hadden teruggetrokken Het blad schrijft vervolgens: De Engelschen en Franschen zyn dus tot het laatst toe op de hoogte geweest van het slechter worden van den toestand. Den loyalen koning en zijn dapper leger hadden zij tot onschuldigen zondebok gemaakt. Generaal Mittelhauser in Ankara. Weygand's opvolger voert hier militaire besprekingen. ANKARA. 5 Juni. (D.N.B.) De Fransche gene raal Mittelhauser is voor het voeren van militaire besprekingen hier aangekomen. Mittelhauser is, ais opvolger van Weygand, opperbevelhebber van de Engelsch-Fransche strijdkrachten in het Nabije Oosten en zal zoo gauw mogelijk naar Beiroet te- rugkeeren. Aldaar bevindt zich sedert tien dagen de plaatsvervangende chef van den Turkschen ge neralen staf, Guenduez. Men verwacht dat hij binnenkort naar Ankara zal terugkeeren. OLDENZAAL, 4 Juni (A.N.P.) Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zullen vanmiddag of morgen over de grensplaatsen Oldenzaal en Zevenaar 20.000 Nederlandsche krijgsgevangenen volgens besluit van den Führer naar hun haardsteden terugkeeren. De krijgsgevangenen, die over Oldenzaal terugkeeren zullen loopende an Bentheim komen en te Oldenzaal door Neder landsche officieren worden ontyangen. Het is de bedoeling, deze vrijgelaten militairen spoedig na hun terugkeer te demobiliseeren, uiter aard met uitzondering van het beroepspersoneeJ en van daarmede gelijk te stellen personen. Ook voor deze groep geldt, dat gedemobiliseer- den, die geen arbeid kunnen vinden, zich na enkele dagen weder moeten melden bij de depóts, waartoe zij behooren, ten einde te voorkomen, dat de werk loosheid wordt vergroot. Wij vernamen echter dat voor hen, die niet in een betrekking of bedrijf kunnen terugkeeren, spe ciale bepalingen in het leven zullen worden ge roepen en wel van zoodanigen aard dat deze voor de betrokkenen volkomen bevredigend zullen zijn. Omtrent het beroepsleger zal later een beslissing worden genomen, doch ook hier zal het principe gelden, dat een bevredigende oplossing voor de betrokkenen moet worden verkregen. HET VINDEN VAN OORLOGSSLACHTOFFERS. 's GRAVENHAGE 4 Juni. Reeds eerder is er op gewezen dat ieder, die het lijk van een Duitsch of Nederlandsch soldaat aantreft, hiervan ten spoedig ste mededeeling doet aan den dichtst-bijzijnden poli tiepost of wel aan 't dichtstbijzijnde Duitsche mili taire commando. Men wordt verzocht hieraan strikt de hand te houden. Er is door de Duitsche militaire autoriteiten thans een speciale afdeeling in het leven geroepen, welke voor een eervolle militaire begrafenis zorgt draagt Men denke er dus wel aan dat. door geen melding te maken van het aantreffen van een stoffelijk over schot, men den overledene de laatste eer onthoudt. (A. N. P.) HET RADIOPROGRAMMA OVER DEN ZENDER KOOTWIJK (1875 M.) AMSTERDAM. 4 Juni Met ingang van Dins dag 4 Juni is in het door den Nederlandsehen om roep over den zender Kootwijk verzorgde pro gramma een wijziging ingetreden. In het program ma zal nl. een vijftal berichtendiensten in de Duit sche taal worden ingelascht en wel op de volgende uren: van 12.30—12.45. 14.00—14.15, 17.00—17.15, 20.00—20.15 en 22.00—22.15. Dientengevolge zullen de avonduitzendingen van het A.N.P. over den zender Kootwijk riet meer geschieden om resp. 20.00 en 22.00 uur, doch om 20.30 en 22.15 uur. (A.N.P.) Goud naar de Ver. Staten. Zending ter waarde van 200 millioen dollar aangekomen. NEW-YORK, 5 Juni i D.N.B.) De Fede ral Reserve Bank heeft via Canada uit het buitenland naar schatting 200 millioen dollar goud ontvangen, meerendeels gouden staven. Dit is een der grootste hier ooit aangeko men goudzendingen. Ambtenaren van de bank weigerden te zeggen waar het goud van daan kwam. Volgens Associated Press ver moedt men in financieele kringen, dat het grootste deel van dit goud uit Engeland komt en voor oorlogsaankoopen dient. Mobilisatie der Amerikaansche Nationale Garde? WASHINGTON, 5 Juni. (D.N.B.) De wensch van president Roosevelt het recht van beschikking te krijgen over de Nationale Garde staat opnieuw in het middelpunt der belangstelling in de Vereenigde Staten. Voor de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de chef van den gene- ralen staf, Marshall, gisteren verklaard te hopen dat een mobilisatie van de Nationale Garde niet noodig zal zijn. Betreffende een gebruik van de Nationale Garde dachten hij en de minister van oorlog uitsluitend aan het Westelijk Halfrond. Nader meldt het D.N.B.: Daar de wensch van president Roosevelt tezamen met verklaringen van den chef van den generalen staf, groote verontrusting onder het publiek heeft verwekt werd de toestand in kringen, die in nauwe betrekking staat tot het Witte Huis, heden als volgt afgeschilderd: De president heeft door de wet van 1906 de vol macht de Nationale Garde te mobiliseeren, maar deze wet schrijft voor dat de Nationale Garde on der bevel van eigen officieren en commandanten blijft. De chef van den generalen staf acht dit vol komen ongewenscht. Een andere wet van 1921 ver leent den president machtiging de Nationale Garde te mobiliseeren, wanneer het Congres het bestaan van een noodtoestand uitroept. De president, zoo wordt verder verklaard, wil het Congres tijdens de warme zomermaanden niet dwingen in Washington te blijven. Hij houdt ook het ontstaan van een bijzondere crisis in de ko mende maanden voor onwaarschijnlijk. Niettemin bestaat de mogelijkheid, dat zich een noodtoestand ontwikkelt. Daarom heeft hij het Congres ver zocht hem nu reeds die volmacht te geven. Verkoop van spiritus. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend dat met ingang van heden de verkoop en aflevering van brandspiritus (spiritus gedena tureerd met methylalcohol en blauwe kleurstof volgens rijksvoorschrift) door fabrikanten en importeurs aan handelaren, alsmede door han delaren aan detaillisten, tot nader order is toege staan tot- hoeveelheden per 14 dagen gelijk aan 1/26 deel van de aan den betrokken handelaar in het le halfjaar van 1939 afgeleverde hoeveelheid. Van deze afleveringen dient door fabrikanten, importeurs en handelaren wekelijks opgave te worden gedaan aan de sectie spiritus van het Rijksbureau voor chemische producten, Wate- ringscheweg no. 1 te Delft. De schade te Middelburg. Door de ramp, die Middelburg getroffen heeft, zijn vrijwel al de schoönste monumenten vernield. 18 openbare en semi-openbare gebouwen zijn weg gevaagd; 500 woonhuizen zijn ingestort of verbrand 177 winkels zijn verdwenen, met bovendien 17 bak kerijen, 8 slagerijen, 5 hotels, 20 cafés, 17 kantoren. 5 banken, 4 garages, 4 bierbottelarijen, 5 schilders bedrijven en 60 pakhuizen. Hierin zijn niet begrepen de gebouwen, die alleen beschadigd zijn en die her steld kunnen worden. De schade, welke de Middel- burgsche gebouwen hebben opgeloopen. wordt door deskundigen geschat op f 10 a f20 millioen. Deze cijfers noemt burgemeester mr. dr J. van Walré de Bordes volgens het Leidscb Dagblad in een officieel rapport aan den Regeeringscommissari: voor den wederopbouw, ir. Ringers. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld „Europe en de stier": mej. L. ds Brauw, geb. te Heemstede. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld: „Contribution to the theory of compressed gasses" cum laude de heer J. de Boer, geb. te Haarlem. APOTHEKERSASSISTENT Geslaagd mej. A. D. E. Wolff te Haarlem. INSPECTIE VAN DEN DOUANERECHERCHE DIENST TF AMSTERDAM. s-GRAVENHAGE. 4 Juni. - Met ingang van 1 Juni 1940 is ingesteld een inspectie van den douanerecherchedienst te Amsterdam, ressor- teerende onder de directie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam. De afdeelïngen van den douane-recherche dienst welke buiten het gebied van de directie der directe belastingen. Invoerrechten en accijn zen te Amsterdam zijn of zullen worden geves tigd. zullen eveneens onder den directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam ressorteeren. (A.N.P.) U helpt daarmee U zelf en de gemeenschap. De leidster van dc leskeuken van het P.E.N. schrijft ons: Wij allen lazen reeds de waarschuwing „weest uinig met water, gas en electriciteit". Er werd hier en daar een bezuinigingsmaatregel ingevoerd de broodrooster kwam op den achter grond, het theelichtje werd vervangen door de theemuts maar wij moeten, in verband met de onzekerheid van den kolenaanvoer naar de Cen trale, méér doen dan dit en dat willen wij ook, mits wij maar een weg zien tusschen alles door. Door mijn werkkring leidster van de leskeuken van het Provinciaal Electriciteitsbedvijf van Noord-Holland te Bloemendaal ben ik in de afgeloopen jaren met duizenden vrouwen in con tact gekomen en hierdoor wéét ik, dat er op hen te rekenen is bij een ernstig beroep op gemeen schapszin. Huisvrouwen, er moet in verband met de tegen woordige kolenpositie bezuinigd wordenvoor komen is beter dan genezen! Veel wordt er reeds bezuinigd, o.a. op licht, mede dank zij de tij ds verzetting, ddfch wij kunnen en willen méér doen. Zegt niet: dat kleine beetje, dat ik besparen kan, helpt niet. Een half kilowattuurtje per gezin en per dag geeft een dagelijksche besparing van pl.m. 50.000 kWh. Ook hier wordt het kleine groot. In de eerste plaats wil ik in deze meer speciaal de electrisch kokende huisvrouw zien te bereiken later komt zoo mogelijk de wasch, de weck, het voedingsvraagstuk aan de orde. Electrisch kokende vrouwen, als ge 's avonds een' weinig tot rust komt, bij het laatste beetje daglicht, dat ons geen werk meer toelaat bedenk dan eens: hoe kan ik bezuinigen? Is het misschien mogelijk één hoofdmaaltijd te houden voor alle gezinsleden tegelijk, dus geen afzonderlijke maaltijd meer voor nakomers? Kunnen wij misschien vooruit-zorgen door een andere werkindeeling, waardoor wij bereiken, dat er meer achterelkaar wordt gewerkt en de kook plaat niet telkens opnieuw voor kleinigheden be hoeft te worden ingeschakeld. Laten wij eens samen het dagverloop in een ge zin nagaan. Eerst komt het thee- of koffiewater aan de beurt. Zet niet méér water op dan hiervoor noodig is. Eenmaal even afmeten en verder spaart u door „maathouden". Eet er één gezinslid pap, dan wordt dat peetje pap in of op het theewater gewarmd. Veel huisvrouwen bezitten reeds een z.g. „inzetje" in den snelkoker en anders zoeken zij even naar een schaaltje, dat er in past of zetten desnoods het bord pap op den snelkoker. Het eitje wordt gewasschen en in het theewater gekookt. Af wasch water voor het ontbijt kan in de kleinere gezinnen in den Snelkoker worden opgezet; in de grootere gezinnen wordt het intijds uitge schakeld, zoodat voldoende van de nawarmte van de kookplaat wordt geprofiteerd. Als de melkhan delaar komt, moet de melkvoorraad van den dag worden gekookt. In een vroeg-etend gezin is de aangewezen weg dit te doen als eerste handeling vóór den maaltijd; er is dan meteen warme melk voor de toespijs, vla of pudding. In een gezin, dat des avonds den hoofdmaaltijd gebruikt, is er 's morgens wellicht kokende melk noodig voor het kopje koffie. Het melkkoken wordt hiernaar geregeld. Het koffie-extract is voor eenige dagen tegelijk gemaakt of wordt met koud water bereid. Ook hier kan de toespijs direct van de ko kende melk worden klaar gemaakt. Misschien verdient het zelfs aanbeveling het vleesch alvast op kleur te braden en op de na- warmte (0) gaar te laten worden, of om de groente aan den kook te brengen en op 0 te schakelen. Des avonds worden die spijzen dan in de stapeling op temperatuur gebracht- of gestoofd. Een thermoskan of -flesch kan met wat kokende melk gevuld worden en zóó voor gebruik gereed blijven voor de koffietafel om 12 uur, om er even tueel een klein restje mede te begieten en dat zóó op te dienen (het mes snijdt hiefbij van twee kan ten, er wordt geen warmtebron gebruikt en kost- bai-e voedingswaarde toegevoegd). Wordt de maaltijd vroeg genuttigd, dan worden de spijzen zooveel mogelijk achter elkaar op de zelfde plaat klaar gemaakt door het stapel-systeem toe te passen. Bij het klaar maken van den maaltijd denke men in het algemeen aan de volgende punten- a. gebruik niet meer kookplaten dan noodig is of profiteer bij het gebruik van meerdere platen van de nawarmte (0); b. kook met zoo min mogelijk water (blad groenten worden droog opgezet); c. kook de groenten niet te gaar, (zomergroen ten zijn gaar in 30 minuten, bladgroenten in 15 minuten); d. maak gebruik van het stapel-systeem (de pannen leenen er zich voor. de pasring helpt nog bovendien); e. gebruik den oven niet voor één enkel ge recht: f. wees zuinig met het afwaschwater, zet niet meer water op dan noodig is, u heeft minder noodig, wanneer het vaatwerk wordt voorgespoeld. Zet het afwaschwater op in de met koud water voorgespoelde pas gebruikte kookpan op de nog warme plaat, schakel intijds, uit en kook dan b.v. nog even het papje voor 's morgens. Het voorspoelen moet niet plaats grijpen onder de kraan hetzij koud of warm maar in een teiltje of bakje met water. Dat spoelwater doet weer dienst voor tuin of planten. Het voornaamste van de dagindeeling hebben wij nu wel samen bekeken. Bezuinig ook nog bij het werk. Vouw eventueel het v.aschgoed eerst en strijk het dan alleen aan den buitenkant (voor sommige kleedingstukken maken wij slechts een uitzonde ring). Gebruik de kleine apparaten spaarzaam. Zelf zult u bij eenig nadenken nog wel bezuini gingen vinden, hier niet genoemd. Elk gezin heeft immers bepaalde eischen, welke geheel of gedeel telijk kunnen vervallen of gewijzigd worden en op te lossen moeilijkheden. Bij voldoende belangstelling willen wij voor- loopig eiken Woensdagmiddag in de leskeuken van het P.E.N.Ignatius Bispincljlaan 19 te Bloe mendaal. u een voorbeeld laten zien van vèr door gevoerd stapelkoken en daarbij een causerie houden over bezuiniging en het voedingsvraagstuk. A. R.—S. GEEN RUPSENPLAAG IN HAARLEM. Het schijnt, dat in sommige deelen van ons land op verschillende soorten loofboomen rupsen in ver ontrustende mate voorkomen. Bij informatie bleek ons, dat Haarlem tot dusver geen rupsenplaag ducht. Er wordt nauwlettend toegezien maar tot nu toe is er niets buitengewoons geconstateerd. Controle op automobilisten. In Haarlem rijden geen onbevoegden. De Haarlemsche politie oefent, niet alleen overdag, maar ook 's nachts, een scherpe controle nit op het naleven van het verbod van benzine- gebruik door automobilisten Zoo werden Dinsdag met minder dan 321 auto's gecontroleerd waarbij bleek dat niemand onbevoegd reed. Het Haarlem sche publiek past zich dus wel goed aan de ge wijzigde omstandigheden aan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8