tijd vh&agt Kattige inej/iócAeiil \udro 'ojè£- Uit Haarlem's Gemeenteraad AGENDA. De verduistering PONS El? PAG 6 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Natiouaal Hulpcomité 1940. Collecte op 15 Juni a.s. Door het Roode Kruis zal op 15 Juni a.s. een huis- en straatcollecte v/orden georganiseerd ten bate van 't Nationaal Hulpcomité 1940 tot leniging van den nood in de Nederlandsche gebieden, waai de oorlog heeft gewoed. Groot is de nood in die streken; aan bijna alles wat het leven mogelijk maakt is gebrek. Wij in het ongedeerde Haarlem en omgeving kunnen ons haast niet voorstellen, dat daar alles is verdwenen: huizen, wegen, vee enz. Door den Burgemeester van Haarlem is de orga nisatie in handen gegeven van het Roode Kruis eveneens door den Burgemeester van Bloemendaal. En nu zijn er collectanten noodig, in grooten ge tale, opdat op dien dag niemand worde overge slagen om zijn bijdragen te offeren voor hun land- genooten, die al hun materieel bezit verloren heb ben. Het Roode Kruis denkt daarbij aan de talrijke dames, die zijn opgeleid tot helpster in de zieken huizen, die zich verbonden hebben aan het Roode Kruis, aan de Johanniter-Orde of aan de Souvereine Orde van Malta (Wit-Gele Kruis). Op hen allen doet het Roode Kruis een beroep, zij kunnen nu helpen één dag aan het echte Roode Kruiswerk, d.i. het lenigen van nood. Dan zijn er de talrijke dames van het K.V.V., de organisaties die in de laatste weken al zoo veel goed werk heeft verricht bij het begin van den nood van Rotter dam. Ook op de leden van de Jeugdvereenigingen boven de 16 jaar wordt een beroep gedaan. Verder zijn alle dames en heeren, die willen helpen, welkom. Een ieder kan toch wel op dien dag één of een paar uur vrij maken en zich be schikbaar stellen voor dit werk: ieder kan zich op. geven bij zijn eigen vereeniging of bij het K.V.V. Stadhuis, ingang Zijlstraat. Leden van het K.V.V. uitsluitend aan dit laatste adres. Collectanten voor Bloemendaal worden verzocht zich schriftelijk op te geven bij mevrouw A. den TexBxtinek, Potgieterweg 3. Hoe eerder men dit doet, des te vlotter verloopt de voorbereiding; collectanten worden daarom ver zocht zich uiterlijk Woensdag 12 Juni a.s. op te geven. Veel tijd is er niet meer beschikbaar, maar ge noeg om met aller medewerking de organisatie tot stand te brengen. Mogen Haarlem en Bloemendaal niet recht streeks gedeerd door den oorlog, opnieuw doen blij ken van de offervaardigheid, waarvoor zij reeds jaren bekend staat. Denkt om de acliterspalborden Moeten helder wit zijn. De door de Vereeniging „Veilig Verkeer" te Haar lem aangestelde schilder, die bij het Postkantoor heeft post gevat, gaat nog steeds voort met het wit schilderen van achterspatborden, die daarvoor in aanmerking komen. Zoo kregen Woensdag 870 wiel rijders een beurt. Hierbij waren verscheidene bak fietsen, waarvan dus drie spatborden geschilderd moesten worden. JUBILEUM BIJ DE HAARLEMSCHE POLITIE. Op Woensdag 19 Juni a.s. zal de heer G. Wit, re chercheur van politie te Haarlem, zijn zilveren ambtsjubileum vieren. De heer Wit begon zijn politieloopbaan te Haar lem als agent 4e klasse op 19 Juni 1914, waarna hij op 5 Augustus 1916 tot agent 3e klasse werd be noemd. Op 10 Mei 1918 werd bij bovendien aan gesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter toor surveillance in den Haarlemmerhout. Op 15 November 1919 werd hij aangesteld tot recher cheur. Zoowel bij zijn collega's als bij zijn su perieuren en het publiek is de a.s. jubilaris zeer gezien. Hoewel de tijdsomstan digheden zich niet lee- nen voor feestelijkheden, zal het den jubilaris dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Van 10-12 uur en van 15-17 uur dien dag is er receptie te zijnen huize, Marsstraat 123, Haarlem. CURSUSSEN CENTRALE VEREEN. VOOR OPENBARE LEESZALEN. Voor het directeursexamen, uitgeschreven door de Centrale Vereeniging voor Openbare leesza len en bibliotheken slaagde de heer H. Bres. assistent van de Stads-Bibliotheek en Leeszaal te Haarlem; voor het assistentsexamen met het recht om den directeurscursus te bezoeken, slaagden de dames H. Postema, A. Kornmann en M. J. van Weel; tot den assistentscursus wer den toegelaten mej. H. van den Berg en mej. M. Warns, allen leerlingen dezer instelling. DIT JAAR GEEN LIGHAL-UITVOERING. Naar wij vernemen is besloten dat de jaar- lijksche Lighal-uitvoering te Haarlem, die dit jaar op 22 Juni was vastgesteld, niet zal door gaan. Het vervoer der leerlingen, die anders per autobus naar de generale repetitie werden ge bracht is ditmaal niet mogelijk en de medewer king van de keurploeg van den Kenn. Turnkring, altijd een der aantrekkelijkste gedeelten van het programma zou men dit jaar moeten missen. Om deze en enkele andere redenen heeft men dit jaar van de Lighaluitvoering moeten afzien, hetgeen uit den aard der zaak een tegenvaller voor de Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose beteekent. Heden: DONDERDAG 6 JUNI. Stadsschouwburg. H.O.V. Volksconcert. 7.30 uur. Groote Kerk, Orgelbespeling, 34 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palace: ..Congo-Express", 2, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De duiten van Papa". 2.30, 7 0b 9 uur. Rembrandt Theater: „De dag van morgen", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Cavalcade d'Amour", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 7 JUNI. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond? Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders, 104 uur. N.V. Handel Mij. A. Resink. Jaarl. alg. vergad. v. aandeelh. Leidschevaart 574. 8 uur. N.V. Ilaarl. Hotel Mij. Lion d'Or. Jaarl. alg. vergad. v. aandeelh., ten kantore, 10 uur. Levensverzek, Mij. „Haarlem". Alg. vergad, van leden. Wilsonsplein 11. 2.15 uur. Vereenvoudiging van de rechtspraak Naar het Vaderland verneemt, zal men op het departement van justitie in verband met bezuini gingsoverwegingen thans spoedig een begin maken met het aanbrengen van vereenvoudigingen in de rechtspraak althans in de gerechtelijke admini stratie. Den verschillenden colleges zal vermoede lijk per circulaire verzocht worden om op te geven, welke vereenvoudigingen kunnen worden aangebracht. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot arts mej. A. C. Rosman (Breda) en de heeren N. Lubsen (Beemster) en J. G. Wegdam (Hoogwoud). Geslaagd voor het artsexamen le ged. mej. E. J. Beyer (Bandoeng) en de heer W. C. de Boer (Hoogwoud). Voor het doet. ex. aardrijkskunde (vrije studie richting) de heer C. van Rossem en voor het cand. examen sociologie de heer G. J. Visser. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (D.) de heer H. H. Geers, voor het doet. examen pharmacie de heeren W. van der Baan, J. P. Kiel't en M. PI. de Moor, voor het cand.examen klassieke letteren mej. V. C. C. M. Prinzen en de heer S. A. Waterman. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het cand. examen wis- en natuurkunde letter I, mej. G. de Graaf te Overveen. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Door bovengemeld koor uit Plaarlem, werd op Dinsdagavond in het gebouw „Zang en Vriend schap een ledenvergadering gehouden. Deze vergadering welke door vrijwel alle leden werd bezocht, besloot met algemeene stemmen de repetities van het koor op de gebruikelijke wijze in voormelde zaal te doen doorgaan. Op grond van de omstandigheid, dat de dirigent, de heer Wil lem Hespe, in verband met de bestaande reisge legenheid vroegtijdig moet vertrekken, werd be sloten de repetities in den vervolge vroeger te laten beginnen. Uit het jaarverslag van den secretaris en de rekening van den penningmeester bleek, dat zoowel het aantal leden als de financieele toestand der ver eeniging vrijwel stationnair zijn. De aftredende bestuursleden de heeren Jac. Bos, secretaris, PI. P. Ulsamer, penningmeester en W. H. de Zaaier en W. G. Kroese, Commissarissen wer den bij acclamatie herkozen. Door den voorzitter den heer A. N. Zonneveld, werd de. heer Bos, die reeds van de oprichting af (in 1900) secretaris is, met eenige hartelijke woorden gelukgewenscht met zijn 40-jarig jubileum. Omtrent de plannen, waarop het 40-jarig bestaan der vereeniging zal worden herdacht, zal nader worden beslist. Het weldadigheidsconcert van „Zang en Vriendschap". Opbrengst ongeveer 700. Naar wij vernemen is de totale netto opbrengst van het weldadigheidsconcert, dat de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" Woensdagavond in de Groote Kerk te Haarlem heeft gegeven, welke op brengst ten goede komt aan het Landelijk Comité tot steun aan steden en dorpen, die door den oorlog getroffen zijn, ongeveer 700. (Dit is dan het ge zamenlijk netto bedrag van het concert en van de collecte die militairen van de officiersopleiding te Kampen bij het uitgaan van het concert hebben ge houden). Zon onder 9.56 Zon op 5.21 fusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De inlevering van ledige vaten. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. In overleg met de Duitsche autoriteiten maakt het departement van handel, nijverheid en scheepvaart met betrekking tot het inleveren van ledige benzinevaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten, nader het volgende bekend. De verplichting tot inlevering van vaten geldt uitsluitend voor ledige transportvaten, welke regel matig gebruikt worden als verzendmateriaal. De verplichting tot inlevering is niet van toepas sing op petroleum stand- en lig-vaten, die per tankwagen gevuld worden, echter wel voor smeer- olievalen en gasolievaten. Evenmin is deze verplichting van toepassing op vaten in gebruik bij overheidsbedrijven, waar onder b.v. Nederlandsche Spoorwegen. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat het in te leveren materiaal zich in een dus- danigen staat moet bevinden, dat dit voor direct vervoer van benzine bruikbaar is. (A.N.P.) CREMATIE J. NIEUWDORP. Woensdagmiddag had op Westerveld de cre matie plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Nieuwdorp, oud-bouwkundig hoofd ambtenaar bij den Provincialen Waterstaat, welke plechtigheid door vele belangstellenden werd bijgewoond. Onder hen merkten wij o.a. op de heeren jhr. ir.C. J. A, Reigersman, oud hoofdingenieur, zijn opvolger ir. C. Thomése, Mr. J. D. v. d. Plaats en U. Hempenius namens „Eigen Hulp", Carel van Hees, oud-directeur van den Stadsschouwburg, voorts vele ambtenaren van den P. W. In de aula heeft ir. Thomése mede namens ambtenaren en oud-ambtenaren van P. W. een woord van afscheid gesproken. Lange jaren heeft de heer Nieuwdorp deel uitgemaakt van ons corps, aldus spreker. Hij was een van de beste ambtenaren die wij gehad hebben. Geboren wa terbouwkundige als hij was, was hij practisch bekwaam en in alle opzichten een zeer goed ambtenaar en een goed waterbouwkundige. Veel goed werk heeft hij voor den P. W. gedaan Zijn verdiensten werden door een koninklijke onder scheiding erkend. Ook bij het Provinciaal be stuur stond hij in hoog aanzien. Meer dan de waarde, die hij voor zijn werk had, beteekende de heer Nieuwdorp als mensch. Hij had een onkreukbaar karakter. Als mensch zal hij altijd door zijn karakter in onze herinnering Mij ven voortleven. De heer Regt sprak eenige woorden als vriend. Deze spreker wees er op. dat de overledene de zorgen, die hij de laatste jaren gehad heeft, met gelatenheid heeft gedragen. Verder dankte spreker den overledene voor wat hij voor „Eigen Hulp" heeft gedaan. Mr. J. D. v. d. Plaats voerde het woord na mens „Eigen Hulp". Hij herinnerde er aan, dat ongeveer 2 jaar geleden zijn voorganger naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Sindsdien is de heer Nieuwdorp steeds met de administra tie in aanraking geweest. Groote toewijding had hij voor de taak, waarvoor hij geroepen was. Er ontstond een nauwe band van vriendschap. Niet tegenstaande het vele leed, dat hem heeft ge troffen, bleef hij een werkzaam man. Wij zijn hem daarvoor zeer dankbaar. Nadat de kist onder de tonen van het Largo van Handel was neergelaten dankte een zoon van den overledene de aanwezigen voor hun belangstel ling. Waar gekampeerd kan worden. De Ned. Kampeerkaartencentrale, onderafdeeling van den A. N. W. B., bericht ons, dat op de hier- ondervex-melde kampeerterreinen wederom gekam peerd kan worden. Arcen (L.): op vier terreinen van de V. V. V.. Almelo (O.): aan de Gravenallee, Ameland (Fr.): in de rijksduinen aan zee bij Nes. Amerongen (U.): op de landgoederen Amerongen en Zuylenstein, Baarle Nassau (N.B.): aan de Chaamscheweg A 149, Borne (O.): landgoed Lettérveld bij boerderij Spa link, Broek in Waterland: aan het Pieterswijkje, Doorn (U.): Bondskampeercentrum „Doorn-Auster- litz", Drouwenerzand (D.): aan den weg Borger- Gasselte, Eefde (G-): aan den Schutersdijk bij Vrie- zenlcolk, Egmond Binnen (N.H.): aan den St. Adel- bertsweg 183a, Emmen (Dr.): in de staatsbosschen, Garderen (Gld.): kampplaats „Naar Buiten" van J. v. Elten, Geulem (L.): bij den uitzichttoren, bij den Geulemmermolen, Gieten (Dr.): „Zwanemeer" ten N. O. van het dorp, Giethoorn (O.): bij hotel „Lin- denhof", Gorssel: aan de rivier, Groenlo (Gld.): aan den Eibergschenweg, bij het schietterrein, Hoenderloo (G.): Nat. Park „De Rooge Veluwe", Holl. Veld (Dr.): terrein van H. Bakker Gzn., Hui zen (N.H.): terrein „Spillekanker" aan het eind van den Ericaweg, Hulshorst (G.): aan het IJsel- meer (Varelscheweg 211) J. J. Schmohl, do, (Varel- scheweg) W. Groen, Katwijk a. Zee: gemeentelijk kampeerterrein, Kootwijk (Gld.): terrein van R. van Dijk a. d. weg naar Nw-Millingen, terrein van P. H. Binkhorst a. d. weg naar Nw-Millingen, Korten- lioef (N.H.): aan de Zuwe 10, terrein van A. den Blanken, Laren (N.H.): terrein van G. B. Duurland, Boekweitskorrel 22, terrein bij Theehuis „De Hei debloem", Loenen (Veluwe): aan den weg van Loenen naar Woeste Hoeve, Mook (L.): bij „De Piasmolen", terrein van Giebels, Mijdrecht (U.): aan de Hollandschedwarsweg, terrein van G. L. van Beek, Nunlxenj (L.): bij den Leumolen, terrein van Jac. van Laar, Nunspect (Veluwe): kampeercen- trum ,Saxenheib", Nijmegen: kampeerterrein „Hartenbeek", Nijverdal (O.): aan den weg Nij- verdalHellendoorn, terrein van M. Hietland, St. Oedcnrode (N.B.): „Zandgoef" te Nijnsel, Oister- wijk (N.B.): Ontspanningsoord „De Leut" te Kleyn Speyk, Ommen (O.): Bisschopshaven, terrein van H. J. Lemmers, De Stëkkenkamp, terrein van H. J Lemmers, Oud Reemst (G.): Nat. Park „De Hoge Veluwe", Princenhage: Weiland bij het Mastboscb van J. Braspenning, Putten (Veluwe): Chr. Kam- peercentrum „De Instuif", Vacantie-centrum „Mooi Veluwe", Rockanje: gemeentelijk terrein a. d. duin rand, Roden: aan het rijwielpad van Roden naar Nietap, Sehoorl: a. d. Burg. Peecklaan achter de N K. Kerk, Smilde (Dr.): achter hotel „De Oude Veen- hoop", Sneek (Fr.): Sneeker Jachthaven (alleen voor watertoeristen), Texel: tegen de dennenbos- schen bij De Koog van D. v. d. Werf,Tinaarloo: bij het natuurbad, Uddel: terrein van W. van Essen, Bleekemeer 14, Uchelen: terrein van H. A. v. Baak, Hoenderlooscheweg 187, Valkenburg (L.): „Vogel zang", Daelkemerweg 375, terrein van L. H. Vran- ken, P^enkertstraat 83, Venlo: a .d. Herungerweg in Herungerberg (gemeentelijk terrein), Vlieland: in de duinen bij de Noordzee en bij de dennenbos- schen, in de staatsbosschen, Wansum (L.): ten O. van den weg Wanssum-Well, Wieringen: Gesterweg 39 te Den Oever, Winterswijk: terrein van J. H Roerdinkholder, Kotten H. 19, terrein van B. J Roerdinkholder, Kotten, Verinkskamp bij boerdei'ij „De Klumper" Kotten. ORGELBESPELING. Programma der Orgelbespeling in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op Donderdag 6 Juni a.s. des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Toccata F. gr. t., J. S. Bach. 2. a. Sinfonia (Almira), b. Air 'Semele). c. Marche (Scipione). G. F. Handel. 3. Rapsodie pastorale, Th. Salomé. 4. In Memoriam, Jos. Jongen. Requiem Pie Jesu Quid sum Miser Recordare Jesu Pie. 5. Toccata, Th. Dubois. Gramofoon De Radio- ?ls Oord. als U het DGioote Hou Rodio en Speciali s" nog niet wist uhlroot USl'OU' Gromoioon 108. tel. 13046.1 specialisten. (Adv. liiQez. Med.) Wijziging Ambtenarenreglement, Voor provinciaal personeel. Ged. Staten stellen aan de Staten der pro. vlncie Noord-Holland voor, de volgende wjjzl. gingen in het „Ambtenarenreglement 1920" aas te brengen: Aan artikel 8 wordt een vierde lid toegevoegd luidende als volgt: „Voor het vervullen van de in de eerste fcw« leden van dit artikel bedoelde termijnen teil niet mede de tijd dien een tijdelijke ambtenaaj in verband met de omstandigheden, genoemd Ie artikel 57, eerste lid, in verplichten werkelijken dienst heeft doorgebracht." Artikel 57 wordt gelezen als volgt: 1. De ambtenaar, die in verband met oor log of oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden verplichten werkelijken dienst ver richt, geniet, zoo hij gehuwd is, gedurende 30 dagen de volle aan zijn ambt verbonden bezol diging en daarna hetgeen deze meer bedraa»; dan zijn militaire belooning. Is hij ongehuwd, dan geniet hij gedurende 30 dagen de volle aan zijn ambt verbonden bezoldiging en daarna hetgeen 70 ten honderd van die bezoldiging mee: bedraagt dan zijn militaire belooninê. 2. Ongehuwde eenige kostwinners worden voot de toepassing van het eerste lid gelijk ges met gehuwden. Ged. Staten beslissen, of ongehuwde als eenige kostwinner beschouwd wordt. 3. Het bepaalde in het eerste en tweede lid Ij eerst van toepassing, nadat de militair, hetzij vóór, hetzij gedurende de buitengewone omstan digheden, een werkelijken dienst van 11 maan den, of, indien hij een eerste oefening van kor- teren duur te vervullen had, deze oefening heel', volbracht." Voorgesteld wordt, dit besluit op 1 September 1940 in werking te doen treden. T. B. C.-BESTRIJDING. Bij een langjarigen duur van dezen oorlog vrees: de Noord-Hollandsche Vereeniging tot bestrijdin; van de tuberculose dat een katastrofale invloed oj de resultaten van de tuberculosebestrijding zal wor den uitgeoefend. Thans is van zoo'n invloed no; geen sprake, aldus lezen wij in het jaarverslaj van deze vereeniging. De uitzending van patiënten naar sanatoria, hos moeilijk, bleek steeds mogelijk, al werden steecs meer en grootere offers van ons verpleegfonds gt- vraagd. Vergeleken met 1938 kwamen in Alkmaar en b Haarlem en omstreken minder nieuwe patiënte zich op de bureaux aanmelden. In de overige districten steeg dit aantal. Voor Haarlem en omstreken, aldus het verslag, is het uitbreken van den Europeeschen oorlog dubbsl noodlottig geworden, omdat de bouw van het nieuws consultatiebureau, welke reeds verzekerd leek, daardoor weer in ernstig gevaar werd gebracht. Het bestuur werd in den loop van 1939 niet wijzigd, omdat de heeren Heerkens Thijssen «3 Spuyman wederom als bestuursleden door de Haar lemsche vereeniging resp. het district Zaandam wer den aangewezen. Aan het eind van het jaar traden de heeren Dr, J. B. F. van Gils en Dr. Th. W. Beeker af; zij wer den opgevolgd door J. Kroondijk en H. B. Beeker. ,In het geheele district van Haarlem's omstreken werden in 1939 977 nieuwe personen onderzocht, ter wijl 2290 personen zich voor heronderzoek aanmeld den. In Haarlem zelf is het sterftecijfer gedaald van 4,26 tot 3.52. De loomheid ais reactie op dê laatste gebeurtenissen, verdwijnt direct na 'n opwekkend IJZ» B0< He' jkelo- koolzuU thees ideed hou' weer verkrüa' bae" 20' aVcVe" N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO - HENGELO A fc.G- Voorde*' 3 fc.G- „etbade" »o°r ....inbadee- teve°s voor Uo«PD 45' (Adv. Ingez. Med.) Het voorstel inzake de buitenleerlingen bij het L.O. iverd zonder discussie aangenomen. Gebrui kers van vastrechtvoor electriciteit en gas zullen niet meer betalen dan zij bij enkel tarief schuldig zouden zijn. Geen kumkel over de Oostsingel- gracht. Het Rijk geeft over 1939 niet meer dan f 1.000.000extra bijdragen uit het Werkloos heidssubsidie fonds aan Haarlem. De rede waarmede de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Woensdagmiddag de vergadering van den Raad opende, hebben wij reeds in ons vorig nummer opgenomen. Staande werden de ernstige woorden van den voorzitter aangehoord. Op de agenda stonden een 20 tal punten, meest van administratieven aard. Een der belangrijkste was het voorstel inzake De buitenleerlingen bij het L. O. B. en W. stelden voor de overeenkomst met de gemeenten Heemstede en Bloemendaal betref fende toelating wan leerlingen tot de scholen voor openbaar lager onderwijs op te zeggen. Volgens die regeling betalen Heemstede en Bloemendaal aan Haarlem voor kinderen uit hun gemeenten die te Haarlem schoolgaan een toeslag op het schoolgeld tot den kostenden prijs van het onder wijs. Haarlem betaalt wederkeerig aan die gemeen ten dezelfde vergoedingen voor kinderen uit Haar lem die scholen te Bloemendaal en Heemstede be zoeken. Voor die kinderen uit Haarlem is, naa: B. en W. verzekerden evenwel voldoende plaats op de Haarlemsche scholen. Het laten vallen van de toeslagen zal aan de Haarlemsche gemeentekas een besparing van f 2000 per jaar geven Zonder discussie vereenigde de Raad zich met dit voorstel. Begrooting 1939. Slechts een korte gedachtcnwisseling werd ge- voerd over het voorstel van B. en W. om eenige suppletoire begrootingen dienst 1939 vast te stellen. Zooals men weet wil de regeering niet meer dan f 1.000.000 aan de gemeente geven als extra bijdragen uit het Werkloosheidssubsidie- fonds. Daarom moest op die begrooting nog een gat gestopt worden van f 289.000. B. en W. zijn er in geslaagd dit geld te vinden, o.a. doordat de saldi der bedrijven meegevallen zijn. De heer Castricum (r.-k.) meende dat de financieele commissie niet voldoende ingelicht is geweest, 's Middags ontving spreker een convoca tie voor de vergadering van 's avonds, zonder dat hij eenig stuk van te voren had kunnen inzien. De heer Bijvoet (r.-k.). wethouder: als de heer Castricum op de vergadering der commissie gekomen was, zou hij niet geklaagd hebben over onvoldoende toelichting. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, alleen de heer Castricum stemde tegen. Bloemenventers. Naar aanleiding van een adres der Haarlemsche bloemen- en Plantenkoopliedenvereeniging. ..Door Werken Sterk" merkten B. en W. o.a. op, dat 't af- - chaffer, van het kenteeken, dat tot dusver werd uitgereikt aan hen, aan wie een ventvergunning is verleend, een doeltreffende controle zeer zal ver gemakkelijken. Het eenige goede controlemiddel vormt alleen een vergunning welke behalve met de naam en het adres van den venter, het artikel en een doorloopend nummer, tevens met een pasfoto is vooi'zien. B. en W. stelden voor om voor ventver gunningen van een half jaar een leges van f 1 en voor die van een jaar een leges van f 1.75 te hef fen. Door den heer Van Kessel (r.-k.) werd be toogd, dat het ïn belang van het publiek is als het gemeentebestuur er op let, dat alleen ventvergun ningen voor bloemverkoop gegeven worden aan menschen die eenig verstand hebben van bloemen en hun vex-zorging. De heer Bijvoet (r.-k.), wethouder, zei dat dit moeilijk zal zijn uit te voeren, want het bloe- menventen geschiedt slechts gedurende een gedeel te van hei jaar. Daarom moeten ventvergunningen van bloemen gecombineerd met andere, bijvoor beeld vodden gegeven worden. Na deze toelichting aanvaardde de raad het voor stel van B. en W. De Vastrechttarieven. Naar aanleiding van het verzoek aan de be volking om zuinig te zijn met het verbruik van gas en electriciteit, hebben vele verbruikers van gas en electriciteit zich reeds tot de directies van de lichtfabrieken gewend om hen te ontheffen van het aangegaan abonnement voor levering volgens één van de vastrechttarieven. B. en W. achten het gewenscht, terzake regelen te treffen. Zij stelden daarom voor, de geldende vastrechttarieven voor gas en electriciteit te handhaven, doch te bepalen, dat aan verbruikers volgens één dezer tarieven over het tijdvak van 12 maanden te rekenen van den datum van meteropneming van Mei 1940 afin geen geval nleer in rekening zal worden gebracht dan verschuldigd, zou zijn geweest bij af name volgens enkeltarief. Dit tarief is voor electriciteit 21 et. per Kilo- Watt-uur. Voor gas is dit bedrag 9 et. per M3. Dit voorstel kon geen onverdeelde instemming van den heer Castricum (r.k.) vinden, omdat hij het beter vond het vastrecht met 50 pet. te ver minderen. De heer Bijvoet (r.k.), wethouder, was over tuigd, dat de heer Castricum een verkeerd inzicht in deze quaestie heeft. Het normale tarief is het enkel tarief. Wie vel gebruikt heeft voordeel van het vast recht. Ate een vastrecht-gebruiker onder de tegenwoordige omstandigheden behoorlijk be zuinigt, bestaat de mogelijkheid, dat hij meer zou moeten betalen dan hetgeen hij schuldig zou zijn volgens het enkel tarief. Dat zou onbillijk zijn Als men het denkbeeld van den heer Castricum zou overnemen, zou de vastrechtgebruiker bevoor deeld worden boven dengene die enkel tarief heeft en dat gaat niet. Het vooi'stel van B. en W. werd aangenomen; alleen de heer Castricum stemde tegen. Geen kwakel over de Oostsingelgracht. In verband met het antwoord van de direct! der Ned. Spoox-wegen, dat zij geen bijdrage geve: wil voor den bouw van een kwakel over de Oost singelgracht drong de heer Castricum (r.k.) e op aan, die kwakel geheel voor rekening der ge meente te bouwen. De héér Reinalda (s.d.a.p.) wethouder: De gemeente kan geen geld uitgeven om daai'voor een kwakel te bouwen die alleen ten goede zou komen aan personeel van de Centrale Wei'kplaats de: Spoorwegen. De heer Castricum: ik ben het daarmee niö eens. Hamerstukken. Zonder, of na een weinig beteekenende discussie wex-den o.a. de volgende voorstellen aangenomen: Voorste] om eervol ontslag, onder dankbetuiging voor bewezen diensten, te verleenen aan den heef P. Kion als hoofd der Lorentzschool. Voox-stel tot goedkeux-ing van de rekeningen van de badhuizen van het Witte Kruis. Voorstel tot wijziging van de schoolgeldverorde- ning voor handels- en nijverheidsonderwijs. Voorstel tot wijziging van de Vex-makelijkheids- belasting. Voorstel tot het verleenen van een crediet tri uitbreiding van de bijzondere school aan de Eem- straat'. Voorstel tot het voor gemeenterekenïng herstel len van een terreinafscheiding van de speeltuis vereeniging „Weltevreden" aan den Spaamdair.- schen weg. Benoemingen. Voor de raad tot de benoemingen over gini werd een geheime vergadering van een half uitf gehouden. Benoemd worden: tot lid der Commissie van tcf zicht op het Frans Halsmuseum de heer J. L. Ta- iema; tot deskundige voor de herschatting van de huur waarde der lokaliteiten voor het vergunningsrecht ie heer H. J. H. In den Bosch; tot leerares in de lichamelijke oefening aan -.le H.B.S. b. met 5-j. c. mej. T. Mulder te Haar lem, 3de van de voordracht. tot tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke Avond school voor Handelsonderwijs de heer T. Bak ker; tot hoofd van de school voor U.L.O. letter C, aan de Parklaan de heer F. C. de Joode te Hooge- zand.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2