BALTUSSEN Automatiek „Fluks" H.D.^Verfellinj Kerkconcert. BURGERLIJKE STAND Energiek Zakenman Uw aandacht Noorderschool KRUiJERS Wildhandel A Is het regent.Hamilton DONDERDAG 6 JUNI 1940 H A A R L E M'S DAGBEAD 7 De hoefsmid in onze dagen. Het oude vak in eere hersteld. Ge hebt de laatste dagen zoo dikwijls den lof van het paard hooren zingen, dat een korte beschou wing over zijn weldoener, den hoefsmid, gepast schijnt. Een paard zonder deugdelijk hoefbeslag is niets. Dat wordt een kreupele knol, onbekwaam voor zijn werk en de caricatuur van forsche trek kracht. Een goed beslagen paard kan nu wel geen bergen, maar dan toch respectabele lasten verzet ten. Hetgeen in dezen tijd zéér noodig is en waar om we den oud-vaderlandschen hoefsmid wel in eere moge houden. Onze hoefsmid stond in zijn smederij aan het vuur. Zomertijd is over 't algemeen geen hoog-sei- zoen in dit bedrijf, maar dat is ditmaal anders: het zijn drukke dagen geweest, die de Meimaand bracht en erg geluwd is 't nog niet. Eerst brachten de troepenverplaatsingen het noodige werk aan den winkel. Daarna eischten de rossen der Duitsche troepen de goede zorgen der hoefsmeden en thans, nu alles wat wielen heeft met uitzondering van jjskarretjes en kinderwagens op paardekracht is aangewezen, blijft het een komen en gaan van viervoeters, die nieuw schoeisel buiten de dis tributie behoeven. Maar een oogenblikje heeft de baas wel te missen tot leering en onderricht van zijn bezoeker. Men is geneigd, de hoefsmederij onder de meest conservatie've bedrijven te rangschikken. De oude travaljes mogen dan verdwenen zijn, een paard blijft een paard en een hoefijzer een hoefijzer. Wees er voorzichtig mee! Een paard loopt tegen woordig zoo goed als gij en ik op rubber hakken en zelfs een kurken steunzool is het niet vreemd. Dat zult ge nader vernemen. En een hoefnagel is zoo'n vierkante ijzeren spijker.... jawel, dat is ook al import geworden en bijgevolg een voor werp van zorg, omdat de voorraad slinkt. „Kijk zelf!" zegt de baas en hij toont ons een pak van die dingen. Die komen uit Zweden. In Nederland worden ze niet gemaakt, ofschoon we hier toch draadnagelfabrieken hebben, 't Is geluk- kig nog niet zoover, maar we zouden weer naar j den ouden tijd terug moeten en de nagels zelf moe ten smeden. En daar hebben we werkelijk geen tijd voor!" „Is 't dan nog zoo druk?" „Ja, nog altijd. Vooral in een zaak als deze, die veel werk buitenshuis heeft. Overal in den omtrek komen we en dikwijls nog veel verder. Een veearts recommandeert graag een betrouwbaren hoefsmid en op die wijze krijg je door 't heele land je klanten". „Er zijn nog maar weinig hoefsmeden in Haar lem. nietwaar?" „Integendeel. Ér zijn er heel wat. De vakbe kwaamheid loopt nogal uiteen, nogal heel erg zelfs, maar in ieder geval is er in Haarlem ruimschoots gelegenheid een paard van nieuwe ijzers te laten voorzien. Doch beslaan en beslaan is twee. Dat heb ben we bij de legerpaarden kunnen zien. Daar hebben ze natuurlijk hun eigen hoefsmeden en er zijn zeker vakmenschen bij, maar ik heb ze hier ook gehad, die blijkbaar niet veel meer opleiding hadden gehad dan aan 't model en misschien een en kel ijzertje in de practijk. Ja, die stonden als hoef smid te boek, maar in de practijk kwamen de moei lijkheden". „Hoe houden de paarden zich op 't asfalt?" ,,'t Is altijd wat anders dan de oude bestrating, nietwaar? Er zijn paarden, die er weinig last mee hebben, maar andere redden het niet. En daarvoor hebben we dit. En dan komt het moderne paardenschoeisel op de proppen. Een hoefijzer met een paar duim rubber er onder, om het glijden tegen te gaan. Of dat helpt? „Dat is maar zoo-zoo. 't Is te star voor een paarden voet. De dieren gaan er van trekken, worden zelfs soms kreupelNeen, dan gaat dit beter: dit is een plaat rubber, in hoefvorm met een holrond mid dengedeelte. Dat geeft mee en veroorlooft de speling dér spieren. En tenslotte het best van alles: de kur ken zool". De baas toont een plaat kurk van 5 cM. dikte. Daarmee vullen we de ruimte onder den hoef op, zoodat het paard op een kurken zool loopt en hiermede hebben we toch wel het beste resultaat". Ziezoo, we weten het. Ook het paardenschoeisel heeft den eisch des tijds niet kunnen weerstaan en de hoefsmid onzer dagen is niet langer meer uitslui tend de man van het ijzer en de hoefnagels, maar heeft in zijn voorraad een keuze van nieuwe snuf jes, die menig koket merrietje of ruintje van stan ding op de juiste waarde zal schatten. En met dit al is er ten minste één categorie van brave burgers, die den benzïnenood getroost verdragen en den te rugkeer van den ouden tijd nog zoo kwaad niet vinden. AANVULLING PROV. WEGENREGLEMENT INZAKE SNEEUWRUIMEN. Ged. Staten van Noord-Holland schrijven aan Prov. Staten het volgende: Het is gebleken, dat bij de besturen van eenige met wegonderhoud belaste lichamen twijfel is ont staan aangaande de vraag of de bestrijding van gladheid van het wegdek al dan niet geacht moet worden tot den normalen onderhoudsplicht te be hoor en. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat eene uit drukkelijke regeling van deze kwestie boven een interpretatie van de bestaande wettelijke bepalin gen verre de voorkeur verdient. In artikel 9, tweede lid, sub g, van het Wegen reglement Noord-Holland is aan den onderhouds plichtige van een weg opgelegd „het wegruimen van sneeuw, indien en voor zoover het verkeer over den weg door ophooping van sneeuw wordt belemmerd". Wij stellen u voor deze bepaling aan te vullen in dier voege, dat daarin tevens thans met zooveel woorden de verplichting tot bestrijding van uit ijs- vorming voortvloeiende gladheid van het wegdek wordt opgenomen. WIJZIGING PROVINCIAAL SALARIS REGLEMENT 1920. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, te besluiten in het „Salarisreglement 1920", laatstelijk gewijzigd bij hun besluit van 20 December 1938, de volgende wijzigingen aan te brengen: a. Aan artikel 2ter wordt een tweede lid toege voegd, luidende als volgt: „Óp den inwonenden ambtenaar, aan wien van „Rijkswege kost en inwoning of vergoeding daar door wordt verstrekt, wordt de volle in artikel „2bis bedoelde aftrek toegepast". b. Aan artikel 12 wordt een derde lid toegevoegd luidende als volgt: „Aan den ambtenaar, die op grond van het eer- „ste of tweede lid geen vergoeding voor overwerk „ontvangt, wordt nochtans wegens overwerk op „een niet met den Zondag samenvallenden dag, „bedoeld in artikel 64, tweede lid, eersten volzin, „van het „Ambtenarenreglement 1920", een aan „den duur van dat .overwerk gelijke vermindering „van den gewonen werktijd verleend, mits die „ambtenaar krachtens de Arbeidswet of een inge volge die wet genomen Koninklijk besluit, ook „wegens overwerk op een Zondag voor zoodanige „vermindering in aanmerking komt en mits hij „niet reeds uit anderen hoofde in eenigen vorm „vergoeding voor overwerk op bedoelden dag ge niet". EINDEXAMEN H. B. S. Tn de plaats van mevr. H. Ph. Overeynder Mesenig is als deskundige bij het eindexamen g* 1ste H.B.S. B te Haarlem mevr. A. Romein- ■Naehoor benoem!* door B. S. ET was zes weken geleden, dat de oude Duinsma vermoord in zijn afgelegen wo ning was gevonden, om precies te zijn, Zondagsmorgens acht October te elf uur. Toen de buren de autoriteiten van hun gruwelij ke vondst in kennis gesteld hadden en de dokter had verklaard, dat de vermoorde reeds ongeveer negen a tien uur dood was, stelde de politie in den geheelen omtrek een uitgebreid onderzoek in. Öp aanwijzingen van hen. die het slachtoffer góed gekend hadden en die wisten, met wien hij omging, werd ten slotte overgegaan tot de arres tatie van een jeugdig familielid, een neef van Duinsma. Bij het langdurige verhoor bleek de verdachte allesbehalve op zijn mondje gevallen te zijn. Wel gaf hij toe, dikwijls met Duinsma oneenigheid over geldzaken te hebben gehad, doch het was nooit in zijn hoofd opgekomen, den ouden' man ook maar een haar te krenken. En' bovendien kon hij een volledig alibi opgeven. Van acht uur 's avonds was hij in de herberg „de Gulden Zwaan" geweest, waar de tooneel- vereeniging „Onder Ons" haar tienjarig bestaan herdacht. Precies om één uur had de veldwach ter een einde aan dit feest gemaakt, omdat het sluitingsuur gekomen was en de ordebewaar der had den verdachte en enkele andere bezoe kers tot aan hun woning vergezeld. Om vijf mi nuten voor twee hadden zijn makkers hem in zijn kosthuis binnen zien gaan en toen zijn kost baas om twee uur in den stal ging om een zieke koe te verzorgen, had verdachte aangeboden, hem daarbij behulpzaam te zijn. Den geheelen verderen nacht hadden zij beiden in den stal de beesten verzorgd, waarna de jongen naar bed was gegaan. Al deze opgaven werden nauwkeurig gecon troleerd en bleken juist te zijn en de politie moest er toe overgaan, den verdachte in vrijheid te stellen. Den volgenden dag echter nam de zaak een onverwachte wending. In het nabijgelegen bosch werd namelijk een pakje gevonden, hetwelk bij opening een bedrag aan bankpapier bleek te be vatten. gewikkeld in een stuk van een gummi regenjas. En waar men wist, dat de neef vroeger een dergelijke regenjas had gedragen, ging men tot huiszoeking over, echter zonder resultaat. De verdachte kon geen afdoende verklaring geven voor het verdwijnen van zijn jas en hij werd daarom ten tweeden male gearresteerd en dit maal zag hij geen kans te ontkennen. Hij had opzettelijk tot bij tweeën gewacht, al vorens bij zijn kosthuis aan te bellen en toen hij eenigen tijd later in den stal kwam, sloeg de kerkklok twee uur, waarop hij zijn kostbaas at tent had gemaakt. In het extra-uur, veroorzaakt door het terug zetten van de klok bij het ingaan van den win tertijd. had verdachte kans gezien uit het raam van zijn kamer te klimmen, de fiets uit de schuur te halen en naar Duinsma te rijden. Hij wist diens woning binnen te dringen, ver moordde den ouden man en roofde het aanwe zige geld dat hij in het bosch verborg. En toen de klok voor de tweede maal dien nacht op twee uur stond, was de moordenaar weer thuis. Jubileum H. Rodenburg. Heden is de heer H. Rodenburg 25 jaar in dienst van de Vleeschhouwerij A. Waiboer aan het Plein te Haarlem, waar hij reeds sinds vele jaren als chef werkzaam is. Vanmorgen behoefde hij echter niet aan zijn dagelijksche taak tè beginnen. Mevrouw Waiboer en haar zoon de heer C. J. Waiboer, kwamen hem te zijnen huize aan de Da Costastraat 28 complimenteeren. Zijn groote plichtsbetrachting, ijver en prettige samenwerking werden geprezen en het leedwezen werd uitgespro ken, dat de patroon diti jubileum helaas niet meer heeft mogen bijwonen, want hij en de jubilaris hebben zoovele jaren tot den bloei van de zaak samengewerkt. Mevrouw Waiboer sprak de hoop uit, dat de heer Rodenburg nog vele jaren de be langen van de zaak zou mogen behartigen. Zij bood hem een geschenk onder enveloppe aan. De jubilaris dankte zeer onder den indruk voor de hulde en het geschenk: ook hij betreurde het ten zeerste dat de heer Waiboer dit feest niet moch bijwonen. De heer Rodenburg ontving van de collega's een fraaie rooktafel en verder vele bloemen, ook van de clientèle. Vanèvond hoopt hij zijn jubileum m/t de collega's verder te vieren. Arrond. Rechtbank. Voetganger stak onvoorzichtig den weg over. Ernstig ongeluk het gevolg. Het gebeurt niet zoo vaak, dat een voetganger bij een verkeersongeluk in het verdachtenbankje belandt. Ditmaal was het echter de voetganger en niet de motorrijder, die zich moest verantwoorden omdat hij hoogst roekeloos en onvoorzichtig den weg had overgestoken. De verdachte was een 21- jarige bedrijfsleider uit Bussum, die op 23 Novem ber van het vorige jaar den Provincialen weg nabij Zaandam was overgestoken zonder op het verkeer te letten. Hij werd daardoor aangereden door een motorrijder. Zoowel de voetganger als de motor rijder werden bij deze aanrijding vrij ernstig ge wond. Beiden konden zich echter van het ongeval niets meer herinneren. De motorrijder, een smid uit Zaandam, had zeven weken zijn werkzaamheden niet kunnen waarnemen. Een vertegenwoordiger uit Alkmaar, die de aan rijding had gezien verklaarde, dat de verdachte tegen den motor, die met een snelheid van onge veer 50 K.M. reed, was opgeloopen. Met gebogen hoofd en in eenïgszins schuine richting liep hij de straat over. De motor schepte den voetganger en zeulde toen nog 16 Meter over het wegdek. De motorrijder werd eveneens tegen den grond geslin gerd. De Officier vestigde er in zijn requisitoir de aandacht op, dat het reeds donker was en boven dien motregende, zoodat de motorrijder reeds alle aandacht voor het verkeer noodig had. De voet ganger had dus rekening moeten houden met het verkeer, cat zich op den weg kon bevinden. Dat heeft hij niet voldoende gedaan Daarom eischte de Officier een boete van f 50 of 30 dagen. De verdediger mr. N. H. van Voorst tot Beest was van meening, dat de schuld evenzeer bij den motorrijder lag daar hij geen enkel signaal heeft gegeven en bovendien nog niet geheel rechts van den weg reed. Pleiter drorg daarom aan op vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak zoo mogelijk over 14 dagen. N.V. HANDELSVEREENIGIXG „AMSTERDAM". AMSTERDAM. 6 Juni. (A.N.P.) In de heden te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werden de jaar stukken over 1939 goedgekeurd. Het dividend van de N.V. Handelsvereeniging ..Amsterdam" over 1939 werd vastgesteld op 20 procent, betaal baar van 7 Juni af uitsluitend in Nederland. Prof. Dr. G. van Iterson Jr. werd als commis saris herkozen. Een auditorium, dat nagenoeg geen plaatsen in onze Groote Kerk onbezet liet, heeft Woensdag avond genoten van den prachtigen mannenzang onzer Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", van het gave en smaakvol geregistreerde orgelspel van George Robert en van het klank- schoone en reine vioolspel van Maria Neuss. Het door Z. en V. uitgevoerde deel van het piogramma was slechts wat betreft „Ecce quomodo moritur justus" van Handl (Gallas) en de door Duvosel bewerkte Valerius-liederen „O Heer die daer" en „Wilt heden nu treden" hetzelfde als dat van vorige week. Werken van Palestrma, Arcadelt en Da Vittoria kwamen er nu bovendien op voor. Die werden onder Frits Schuurman's intelligente, zaakkundige en gevoelige leiding bijna alle even voortreffelijk vertolkt als de eerstgenoemde. We derom hoorden, allen aanwezigen „Ecce quo modo moritur" staande aan en men kon de beteekenis van dit oorspronkelijk voor den Goeden Vrijdag bestemde stuk gereedelijk overdragen op de velen die bij de volbrenging van hun plicht, dus als rechtvaardigen, het leven hebben gelaten. Dit laatste gold ook voor „Mein junges Leben hat ein End", waarmee George Robert het concert opende. De oud-Nederlandsche orgelgrootmeester Sweelinck heeft op dit thema variaties gebouwd, die ook nu nog bewondering wekken wegens de kunstige contrapuntiek en de verrassende harmo nische wendingen, Nu eens bewogen, dan weer stil en peinzend volgen ze op elkaar om als berustend af te sluiten. Het klare spel en de welgekozen registreering lieten zoowel alle bijzonderheden van het werk als den kleurenrijkdom van het beroemde orgel tot hun recht komen. Als tweede orgelsolostuk stond, evenals vorige week, „Patria" van J. Brandts Buys op het programma. Maar in wat Robert ten gehoore bracht herkende ik geen spoor van „Patria": het was een reeks variaties op een kort, chaconne achtig thema. Het bleek me dan ook later dat de organist „Patria" had vervangen door een Passa- caglia van Frescobaldi. Toevallig stemden twee maten van het thema overeen met twee uit „Merck toch hoe sterek", zoodat 't stuk toch nog een vader- landsch tintje verwierf. De violiste Maria Neuss, met wier uitmuntend spel de bezoekers der H. O. V.-concerten reeds vroeger hebben kennis gemaakt, droeg een Sonate van Corelli en Introduzione e Allegro van Gemi- niani voor. Van Corelli's Sonate was in deze ruimte het Adagio het hoogtepunt. In de gefugeerde deelen en in de rijk geornamenteerde inleiding liet de acoustiek niet alle détails zóó goed tot hun recht komen als in de concertzaal het geval geweest zou zijn. Ook het volgen der bewegelijke stemmen in Palestrina's „Pueri Hebraeorum" werd daardoor eenigszins bemoeilijkt. Dit kerkconcert, dat door de wethouders Van Liemt en Reinalda bijgewoond werd en waarvan de baten aan het „Landelijk Comité tot steun aan ste den en dorpen door den oorlog getroffen" ten goede kwamen, werd door Z. en V. besloten met ons oud volkslied, het „Wilhelmus". K. DE JONG. De werkgelegenheid in Duitschland. Werving van arbeidskrachten in landen met groote werkloosheid. BERLIJN, 6 Juni. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland eind Mei slechts 57.600. Bij het uitbreken van den oorlog had Duitschland nog 62.000 werkloozen. Onder degenen die thans nog werkloos zijn bevinden zich geen arbeids krachten var beteekenis meer. Van oudsher, zoo verneemt D.N.B. verder, was Duitschland een land. waarin vele vreemdelingen werkten. Voor den we reldoorlog werkten er een millioen vreemdelingen, gedeeltelijk in den landbouw en gedeeltelijk in de industrie. Thans werken er in Duitschland nog een half millioen vreemdelingen, waarvan 50.000 Italianen. Dit aantal Italianen zal verder verhoogd worden. Tot dusver waren er 30.000 tot 40.000 Ne derlanders in Duitschland werkzaam. Hoewel er in Nederland nog veel opruimïngswerk te verrich ten is kan Duitschland de Nederlandsche arbeids markt helpen door Nederlandsche arbeidskrachten voor den landbouw, den mijnbouw, de textiel industrie of voor havenwerkzaamheden in diens', te nemen. Duitschland streeft er naar, zoo werd ter slotte verklaard, door vrijwillige werving, bui- tenlancsche arbeidskrachten uit landen met groote werkloosheid in Duitschland te werk te stellen. Meening der Parijsche pers. „Parijs en Londen op het spel." PARIJS. 6 Juni (D.N.B.) De Parijsche bladen leveren commentaar op den gisteren begonnen nieu wen slag, doch toonen zich daarbij niet bijzonder optimistisch. De „Matin" constateert dat het in den nieuwen slag om Parijs maar ook om Londen gaat. De groote slag, meent de „Victoire". vindt plaats op honderd k.m. van Parijs en wel iets verder noord waarts dan de slag aan de Marne. Wanneer wij den slag verliezen, zullen wij niet den oorlog verliezen, maar wel Parijs, dat in dezen slag op het spel staat. In het „Journal" meent generaal Duval dat de Duitschers geen werkelijke doorbraak van het front bereikt hebben. Het betreft hier geen Maginotlinie, doch een diepe verdedigingslinie, die den opmarsch van den vijand kan ophouden. Te San Sebastian aangekomen vluchtelingen uit Bordeaux en de Gironde melden volgens het D. N. B. dat de gisteren hervatte Duitsche opmarsch de Pa rijsche bevolking met angst en schrik heeft ver vuld. Gistermorgen reeds zijn de eerste vluchte lingen uit Aumale, Beauvais, Compiègne en Reims per vrachtauto aangekomen. Daarop volgde een ware lawine van vluchtelingen, die zuidwaarts trekken en daarbij noordwaarts trekkende Fransche troepen ontmoetten. Hoewel de regeering zware straffen heeft gesteld op het verspreiden van ongunstige be richten weet elkeen wat er gaande is. DE „TIMES" AAN HET WOORD. STOCKHOLM. 6 Juni (D.N.B.) In zijn hoofd artikel van vandaag schrijft de „Times" dat de greep van de Duitsche troepen om de geheele kust van het vasteland, van Namsos tot aan de monding van de Somme thans geheel volledig is. Een phase van den oorlog, die Engeland en Frankrijk ontzag lijke verliezen aan manschappen en materiaal heeft bezorgd, is afgesloten. De Westelijke mogendheden hebben een zware nederlaag geleden. De terugtocht in Vlaanderen kan nie: vergeleken worden met den slag aan de Mame of bij Gallipoli, doch wekt eerder herinneringen aan de achtervolging na den slag bij Jena, in 1806. toen de cavalerie van den Franschen generaal Murat het Pruisische leger vernietigde. Duitsche leperpaarden voor den landbouw. DEN HAAG 5 Juni. De bevelhebber van de Duitsche weermacht in de Nederlanden laat mede- deelen: teneinde den Nederlandschen landbouw te steunen zal een'groot aantal paarden, die niet meer bij de troepen kunnen worden gebruikt, te koop worden aangeboden. Als koopers komen personen in aanmerking, die bij de mobilisatie paarden heb ben geleverd aan de Nederlandsche militaire auto riteiten of wier gemotoriseerde bedrijfsvoertuigen in beslag zijn genomen. Handelaars zijn van deze transactie uitgesloten. Elke kooper ontvangt een door de Duitsche militaire autoriteiten afgegeven, op naam gesteld bewijs van eigendom dat bij latere controle ter legitimatie strekt. Personen die zonder zulk een bewijs in het bezit blijken van legerpaar den zullen worden gestraft, terwijl de paarden in beslag worden genomen. Elke kooper moet verder de verplichting op zich nemen het door hem ge kochte paard minstens een half jaar in zijn bedrijf te gebruiken. Plaats en tijd, waarop deze verkoop zal plaats hebben, zullen nog nader in de dagbladen bekend gemaakt worden. (A. N. P.) NIEUW LEVEN SPEELT TEN BATE VAN DE OORLOGSSLACHTOFFERS De Geheel Onthouders Tooneelvereeniging Nieuw Leven zal op Woensdag 19 Juni in den Stadsschouw burg ten bate van de oorlogsslachtoffers een opvoe ring geven van het aardige blijspel Polly Perkins. Italië in de eerste negren maanden van ólen oorlog. Stefan» over de Italiaansche actie op militair, diplomatiek en economisch gebied. ROME. 6 Juni. (D.N.B.) ..Het fascistische Ita lië kon de gebeurtenissen in Europa, waarbij het een rechtstreeksch en essentieel belang heeft, niet zoo maar aan zich laten voorbijgaan. Reeds sinds September 1939 hebben zijn politieke houding en het gewicht van zijn strijdkrachten een beslissenden invloed op den strijd uitgeoefend". Met deze constateering begint de diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani een sa menvattende uiteenzetting van de actie, welke Italië in de eerste negen maanden van oorlog op militair, diplomatiek en economisch gebied heeft ontwikkeld. De diplomatieke medewerker wijst erop dat Frankrijk een groot aantal divisies aan de Fransch-Italiae.nsche grens, in Noord-Afrika en in Sirië moest vastleggen om een tegenwicht te schep pen tegen de Italiaansche paraatheid in eigen land, in Libië, in den Dodekanesus en in Oost-Afrika. Om dezelfde reden heeft Engeland andere divisies achter gehouden in Egypte, de Soedan, Kenya en Palestina. Verder waren Frankrijk en Engeland genoodzaakt, aldus Stefani, in de verschillende sectoren van de Alpen tot Syrië een aanzienlijk deel van hun luchtstrijdkrachten gereed te houden, ter wijl in de Middeïlandsche Zee een groot deel van hun vlootstrijdkrachten wordt vastgehouden. „Ook op diplomatiek gebied was Italië actief door met zijn houding te verhinderen dat de oorlog zich uitbreidde tot den Balkan, hetgeen Duitschland de mogelijkheid verschafte levensmiddelen en grond stoffen uit dit gebied te blijven betrekken. Noch verlokkingen, noch dreigingen, noch het piratendom van de blokkade, hebben de Italiaansche richt snoeren kunnen beïnvloeden. Deze worden bepaald door de historische belangen, die als volgt kunnen worden samengevat: Voltooiing van de nationale eenheid en onafhan kelijkheid op zee. In de Middeïlandsche Zee en in Afrika zijn er moeilijkheden, die Italië op vreed zame wijze heeft willen oplossen en die ondanks het ..nooit" der democratieën opgelost zullen wor den". HAARLEM, 6 Juni. Bevallen: 3 Juni: F. P. J. DekkerHollink, z.; 4 Juni: A. C. W. SpruitKleinhout, z.; 5 Juni: M. Polder manRademaker, d.; W. SchaapGerrits, d.; H. A. F. van Noesel—Keesstra, z.\ J. B. Wijkhuizen Pik, d.; L. van der VlugtVisser, z.; J. M. van der KroftComelissen, d.; 6 Juni: S. J. Engmann Ubink, z. Overleden 5 Juni: A. J. Kol. 78 j.. M. van Heems kerkstraat: E. E. M. SernéKuijken, 82 j., Gen. Cronjéstraat. Ondertrouwd 5 Juni: J. R. Groos en I. Sruppan. Getrouwd 6 Juni: H. T. van Looij en T. Bar- rette; C. M. Verhoog en M. H. van Nikkelen Kuijper. Langs dezen weg geven de Heer en Mevrouw TH. FR. STEENHUIS— ELKERBOUT met blijdschap kennis van de ge boorte van hun Zoon SIRP MAURITS GEORGE. Haarlem, 5 Mei 1940. Rijksstraatweg 443. BETERE GELDBELEGGING dan nu een 2de handsch rijwiel te koopen bij A. KOELEMEIJER, Breestr. 3. IS ER NIET, omdat de prijzen nu nog laag zijn en de keuze nog groot w.o. Ie kl. mer ken en solide gegarandeerd. Wij verruilen, repareeren en emailleeren. Gevraagd aankomende Naaister Aanmelden I. C. HAAN, Bartel- jorisstraat 39-41. 1 Juli gevr. in gezin van 3 volw. personen FLINK MEISJE v. d. dag. Koken geen vereischte. Wasch buitenshuis. Aanm. tussch. 7 en 8 mevr. Leeuwenberg, Oran- jeplein 3, Haarlem Verzoeke geen geld of goederen af te geven aan mijn Vrouw, mej. T. WOLFF VAN ZOMEREN, Klarcnbeekstraat 43 daar door mij niets wordt be taald. H. WOLFF Het kantoor van Mr. L. S. Römelingh advocaat en procureur is VERPLAATST naar: Zijlstraat 47 rood Telefoon 14864 flink voorkomen, handelsman, wenscht in solide zaak een werk kring te vinden. Ook diploma land- en tuinbouwcursus. Zeer goede relaties. C. BOUWMAN, Zandv.weg 84, A'hout. Wij vestigen er nogmaals op, dat de gelegenheid is openge steld voor 't doen inschrijven van nieuwe leerlingen voor de Cursus, aanvangende 1 September 1940 aan de Chr. School voor M.U.L.O. cn L.O. en het Noor der kleuterhuis Chr. School voor Voorber. Ond. Velserstraat 5557 De inschrijving kan geschieden bij de Hoofden der Scholen. HET BESTUUR DER STICH TING NOORDERKERK EN SCHOOL. 10.50,10.60, f 0.75 p. stuk Braadkippen 1.00 per stuk. Soep- braadkippen f 0.40 p. pond. Koop bij een vertrouwd adres L. Veerstraat No. 2, Tel. 10924 DagMadxedame Wegens aanschaffing van een Electrische Koelvitrine ter over name aangeboden een zoo goed als NIEUWE I3SKAST (fabrikaat Tadema). Maat 125 x 120 x 60. „EIGEN HULP", ZIJLSTRAAT 56. BARTELJORISSTKAAT 31 PARAPLU! ES. -► Adoexteexl -> Ut dit Mad HANDELSINSTITUUT JANSWEG 42 TELEF. 15568 - UAARI.EM Opleiding tot alle PRAKTIJK- EXAMENS LESSEN in Boekhouden N ederlandsch Fransch Duitsch Engelsch Spaansch Zweedsch Deensch Italiaansch Steno - Typen Opleiding voor Belasting- Consulent Vraagt gratis Prospectus UITSLUITEND GEDIPLO MEERDE KRACHTEN OFFICIEELE PUBLICATIE vnn liet Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. PETROLEUM DISTRIBUTIE. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt met verwijzing naar hetgeen in do dagbladen reeds is vermeld, hot onder volgende mede: Do kleinhandelaren dienen d» door hen van hun afnemers ont» vangen zegels te plakken op op- plalcvellen, welke bij de distrlbu' ïiedlensten verkrijgbaar zijn. en moeten deze opplakvcllen uiterlijk op den eersten werkdag na het tijdvak van veertien dagen, go- durende hetwelk de zegels geldig zijn. Inleveren bij den plaatselijken dlstributiedienst. Zij ontvangen dan in ruil voor. de opplakvellen toewijzingen, welke recht geven op het koopen van petroleum. Zij, die petroleum voor bedrijfs doeleinden gebruiken en niet lil do mogelijkheid verkeeren hun be drijf zonder behulp van petroleum voort te zetten, kunnen zich met ingang van heden tot den plaatse- lijken dlstributiedienst wenden ter verkrijging van een aanvraagfor mulier voor het ontvangen van be stelbonnen, recht gevende op het Itoopon van petroleum. Dit formu lier dient, na nauwkeurig en naar waarheid te zijn ingevuld, weder om bij den dlstributiedienst to worden ingeleverd. Hetzelfde geldt voor Instanties als gemeentelijke en andere open bare diensten, ziekenhuizen, hor- .stellingsdionsten en dergelijke. Een uitzondering geldt echter voor aanvragen voor bedrijfsdoeleinden op hot gebied van landbouw, tuin bouw en veeteelt. Deze laatste aan vragen moeten niet worden inge diend bij de plaatselijke distribu tiediensten, doch door bemiddeling van de plaatselijke bureauhouders bij de provinciale voedselcommis- sarlssen. Aanvraagformulieren zijn met Ingang van heden bij de plaat selijke bureauhouders verkrijg baar. is niet te vervangen Als U binnenkort weer eens bij „F L U K S" op bezoek bent, dan mag U vooral niet vergeten om ook eens een van zijn smakelijke en voedzame slaatjes te nuttigen. „F LUK S" levert U „HUZAREN-, ZALM-, GARNALEN-, RUSSISCHE EIEREN- en HARINGSLAATJES'' tegen den prijs van 1 penning is 12 Va ets. en in grooter formaat voor 2 penningen is 25 ets. Ook een ..HORS D"OEUVRE"-schoteltje van 1 penning is niet te versmaden, doch een wer kelijk JUWEELTJE wordt deze schotel, wan neer U 4 penningen is 50 ets. neertelt. U ont vangt dan een onvergetelijke delicatesse. HAARLEM. GROOTE HOUTSTRAAT 21

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3