De inneming van Duinkerken. DONDERDAG 6 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Goering prijst de Duitsclie luchtmacht. Haar taken in de afgeloopen weken. Hel D.N.B. meldt: De opperbevelhebber van de luchtmacht, gene raal-veldmaarschalk Goering, heeft tot de soldaten van de iuchtmacht een dagorder gericht, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: De grootste overwinning van alle tijden is be vochten, het veldheervernuft van onzen Führer en oppersten bevelhebber heeft de groote slag in het Westen tot den prachtigstèn triomf der Duitsche wapenen gemaakt. Onvergankelijke lauweren heeft zich onze jonge luchtmacht in deze geweldige worsteling verwor ven en zij heeft een beslissend aandeel gehad in de overwinning, die de Duitsche weermacht behaald heeft op de strijdkrachten van twee wereldrijken en hun misleide hulpvolken. Van ganscher harte dank ik u voor uw prestaties. Gij hebt bereikt dat onze tegenstanders u niet slechts leerden achten, doch ook vreezen. Onze valschermtroepen en de landingstroepen van onze luchtmacht hebben een in de geschiede nis nog nimmer voorgekomen taak met heldhaftige dapperheid en voorbeeldige strategie tot uitvoering gebracht. Op eenzame posten hebben zij stand ge houden en zich in de veroverde stelling gehand haafd tot de grondtroepen waren aangekomen. De luchtdoelartillerie in de afweer van vijandelijke luchtaanvallen tot schild van vaderland en front geworden heeft niet slechts in afmattenden langdurigen waakdienst haar stillen plicht ge daan, doch ook zulk een groot aantal vijandelijke vliegtuigen en pantserwagens vernietigd, dat zij een zoowel voor den luchtstrijd als voor den strijd op den grond waardevol wapen gebleken is. Bliksemsnel, zooals het geheele luchtwapen, heeft de luchtmededeelingendienst voor de commando overbrenging, voor de veiligheid onzer vliegtuigen de voorwaarden geschapen en zich daardoor den eerenaam van leidingstroep van het luchtwapen ten volle waardig getoond. De leiding van ons luchtwapen heeft zich in de afgeloopen weken steeds weer voor geweldige taken gesteld gezien. Zij heeft taken volbracht en wel zoo dat wij deze grootste overwinning in de krijgsgeschiedenis van alle volken konden be halen. Onze jonge luchtmacht heeft voor strategie en tactiek van den luchtoorlog nieuwe wegen ge wezen. Arbeiders en ingenieurs, bedrijfsleiders en employés van de vliegtuigindustrie hebben meester werken der techniek geleverd in een hoeveelheid, die alle verwachtingen overtrof en daarmede onze luchtmacht tot de sterkste der geheele wereld ge maakt heeft. Hun aandeel in het behaalde succes Is evenredig aan de grootte van hun vlijt. Wij hebben een succes behaald en dit met het bloed van de beste en dapperste kameraden betaald. Eerbiedig neigen wij onze vanen voor deze man nen, die met hun leven deze overwinning hielpen behalen. En thans gaat het erom, volgens oud sol- datengebruik, den helm vaster te binden en gereed te staan. De vreeselijke slag, die onze tegenstanders getroffen heeft, heeft hen rijp gemaakt voor den itoot in het hart. Dagorders van generaal Von Brauchitsch. Dank aan het Westelijke leger en het reserve-leger. BERLIJN, 5 Juni. (D.N.B.) De opperbevelheb ber van het leger, kolonel-generaal Von Brau chitsch, heeft de volgende dagorder tot het Weste lijke leger gericht: Een groote, voor de voortzetting van den oorlog beslissende slag is zegevierend ten einde gebracht. Het Nederlandsche en het Belgische leger hebben de wapens neergelegd. Groote deelen van het Fran- eche en het Engelsche leger zijn gevangen genomen of vernietigd. Onoverzienbaar is de buit aan ge schut, gevechtswagens en belangrijke, voor den vijand onvervangbare uitrusting. Koene en vastbe raden leiding, nimmer versagende strijdlust der troepen hebben in gelijke mate tot deze unieke zege bijgedragen. Ieder heeft zijn uiterste best gedaan. Overal zijn de oude Duitsche soldatendeugden, dapperheid en besluitvaardigheid, discipline en ka meraadschap, schitterend aan den dag getreden. Trouwe wapenbroederschap en prachtige samen werking met de luchtmacht hebben binnen korten tijd iederen tegenstand van den vijand gebroken. Troepen aan het zuidelijk front en in den West- wall hebben door buitengewoon dappere presta ties in aanval en verdediging de operaties in Bel gië en Noord-Frankrijk gedekt en daardoor de uit gebreide aanvalsoperatie mogelijk gemaakt. On vermoeibaar bezig voor de ravitailleering van de strijdende troepen hebben alle eenheden van de étappediensten volledig haar plicht gedaan en in aanzienlijke mate tot het groote succes bijgedra gen. Soldaten, ik ben trotsch op u en betuig u allen voor uw schitterende prestaties mijn dank en er kentelijkheid. Ik gedenk daarbij met trots en rouw de gevallenen en gewonden, die ons den weg tot de overwinning hielpen banen. Nog is het laatste niet gedaan, doch ieder weet: een leger, dat zulke daden heeft volbracht, moet dit laatste gelukken. Daarom voorwaarts met God, met den Führer en voor Duitschland. w.g. VON BRAUCHITSCH, Kolonel-generaal en opperbevelhebber van het leger. Tot het reserve leger heeft de opperbevelhebber de volgende dagorder gericht: Soldaten in hét va derland. De groote omsingelingsslag in België en Noord-Frankrijk is" tot een zegevierend einde ge bracht Een belangrijke phase van den veldtocht in het westen is afgesloten. Nederland is door Duit sche troepen bezet.' Het Belgische leger heeft ge capituleerd. Sterke deelen van het Britsch-Fran- sche leger zijn vernietigd of gevangen genomen. Als krachtbron van het veldleger hebt gij in deze unieke zege uwer kameraden aan het front een belangrijk aandeel gehad. Met noesten ernstigen •rbeid en offervaardigheid hebt gij in het vader land gezorgd voor de vervanging van personeel en materieel van het veldleger en daarmede de voor waarden voor deze groote successen geschapen. Ik weet dat gij allen liever met de wapens in de hand naast uw kameraden aan het front zoudt willen vechten en ik ben er van overtuigd dat ieder van u daar precies zooals zij zijn man zou staan. Doch de soldaat heeft, getrouw aan de hem gegeven be velen, op ieder hem toegewezen plaats zijn plicht te vervullen. En gij hebt ze ten volle vervuld. Daarvoor betuig ik u mijn dank en erkentelijk heid. In vertrouwen op den Führer, in hechte strijdgemeenschap tusschen front en vaderland zullen wij de zekere eindoverwinning bevechten. w.g. VON BRAUCHITSCH, Kolonel-generaal en opperbevelhebber van het leger. Deensclie Rijksdag Dinsdag weer bijeen. Het D. N. B. meldt uit Kopenhagen: De Deensche Rijksdag is voor a.s. Dinsdag bijeengeroepen. Zijn eerste werk na een onderbreking van veertien dagen zal een beraadslaging zijn over een door de Deen sche regeering voorgestelde verhooging der spoor wegtarieven en de binnenlandsche posttarieven. In den proeftuin van het glasdistrict Zuid-Holland te Naaldwijk vinden interessante proeven plaats betreffende den groei van vitaminenrijke voedings producten als sojaboonen, paprika enz. - Circa 250 soorten gemêleerde mest zijn verwerkt. Dank aan den Führer. Een telegram van Rudolf Hess. Het D.N.B. meldt: De plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, heeft na de roemrijke beëindiging van den slag in Belgisch en Fransch-Vlaanderen aan den dank van geheel het Duitsche volk uitdrukking gegeven in het volgende, aan den Führer gerichte telegram: Mijn Führer, diep ontroerd en vol liefde dankt het Duitsche volk u en onze soldaten, -die onder een begenadigde leiding den grootsten, meest vernie tigenden en meest beslissenden slag in de wereld geschiedenis in een nimmer aanschouwde zege praal wisten te doen eindigen. God zal verder met hen zijn, die de zege verdienen. get. RUDOLF HESS. Londensclie persstemmen over den toestand. „Evening News" adviseert bewapening als nooit te voren. LONDEN, 5 Juni (D.N.B.) De avondbla den houden zich bezig met den uitslag van den slag in Vlaanderen. De „Evening News" schrijft dat de nederlaag in Vlaanderen in het gun stigste geval een verlenging van den oorlog met een jaar beteekent. Deze oorlog kan niet slechts door verdediging der Britsche eilanden gewonnen worden. De oorlog is nog niet verloren en zal nooit worden verloren, wanneer thans alle reserves in den strijd geworpen worden. Men moet thans bewapenen als nooit te voren. De weg naar de overwinning is zwaarder, harder en langer geworden. De „Star" verklaart dat de verliezen smarte lijk zijn. de verliezen aan materiaal vormen een oproeping en een aansporing van de burger bevolking om te werken als nooit te voren. De .Evening Standard" zegt dat de oppercom mando's der Westelijke mogendheden verrast zijn door de nieüwe Duitsche methodes. Men mag zich echter niet laten verrassen. Het vast houden aan verouderde formules en denkbeel den moet onmiddellijk verbeterd worden. De Grieken hebben een spreekwoord gehad, volgens hetwelk de beste generaals die zijn, welke hun vijanden het beste kennen. Nooit te voren is dit zoo waar geweest als thans. Het nationaal socialisme is iets geheel nieuws in de wereld, een systeem, waarin de politieke kracht, de mili taire volmaaktheid en de tactiek één geheel vormen. Ook wijden de bladen veel aandacht aan de jorgste rede van Churchill. De „Daily Mail" noemt de rede een meesterwerk van koele berekening. De „Daily Telegraph" is van opvatting dat Chtfrchill de natie de volle waarheid heeft gezegd. Hij heeft het noch aan aanmoedigin gen laten ontbreken, noch de bevolking den om vang van de catastrofe in Vlaanderen verborgen. De ..Daily Herald" merkt op dat uit de gisteren door Churchill afgelegde verklaringen eindelijk de verouderde zinswendingen zijn verdwenen, welke de natie slechts hadden willen troosten. De bevol king weet, zoo gaat het blad voort, dat het land thans zwaar moet boeten voor hetgeen door vroe gere regeeringen is verzuimd. Men heeft thans geen tijd om de verantwoordelijkheid daarvoor vast te stellen. Het is echter verontrustend, wan neer leden van het laatste kabinet, die verant woordelijk. zijn voor de catastrofe, nog zitting heb ben in de huidige regeering. Men kan in dit op zicht het verleden niet eenvoudig laten wat het is. De zaak moet veeleer door het parlement worden onderzocht. Dat zal geschieden in de geheime zit ting van het Lagerhuis op Dinsdag a.s. Het Lager huis zal niet aarzelen verdere wijzigingen in het kabinet te eischen, wanneer het ze noodig acht. De „Daily Mail" schrijft dat de regeering in de geheime zitting van het Lagerhuis haar plannen voor de verdediging der Britsche eilanden bekend zal maken, Daaronder bevinden zich ook maatre gelen voor de „volstrekte wurging der vijfde co lonne". In het commentaar van de „Times" op de rede van Churchill wordt gezegd: „De oceanen en zeeën behooren aan ons en onze rijken zullen voortgaan Hitier te bestrijden". Berlijn meldt gevechten tusschen Duitsche en Zwitsersche vliegtuigen. Strijd boven Fransch gebied. Het D.N.B. meldt: In kringen der Wilhelmstrasse is tegenover pers vertegenwoordigers bevestigd dat er gevechten tusschen Duitsche en Zwitsersche vliegtuigen heb ben plaats gehad. Het staat vast dat Zwitsersche vliegtuigen boven Fransch gebied aanvallen op Duitsche vliegtuigen hebben ondernomen, waarbij een Duitsch toestel boven Fransch gebied door ZwitSersche vliegtuigen is neergeschoten. In het luchtgevecht, dat hierop ontstond, werden vier Zwitsersche vliegtuigen neergeschoten. Totdusver is reeds bij twee van deze vliegtuigen onomstoo- telijk bewezen dat zij zich boven Fransch gebied bevonden. Zij zijn ook op Fransch grondgebied neergestort. Het diplomatieke onderzoek van de aangelegenheid is nog gaande. Het Duitsche legerbericht van Woensdag Hoofdkwartier van den Führer, 5 Juni (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is ver meld werd de vesting Duinkerken op den 4en Juni na een zwaren strijd ingenomen. Drie generaals en ongeveer 40.000 manschappen van verschillende Fransche eenheden gaven zich aan onze zegevieren de troepen over. Bij Abbeville is een vijandelijke aanval, krachtig geleid door artillere en pantserwagens, afgeslagen. Ook mislukte een aanval op onze gevechtsvoorposten ten zuiden van Longwy, met zware verliezen voor den vijand. Het luchtwapen deed met gevechts- en „Sturz- kampf'-vliegtuigen aanvallen op vijandelijke con centraties ten zuiden van Abbeville alsmede op havenwerken van Le Havre. In de vroege ochtenduren van heden zijn nieuwe aanvalsoperaties begonnen uit het bestaande verde digingsfront in Frankrijk. FRONTBERICHT. Het Woensdag uitgegeven frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: Op den dag na de verovering van Duinkerken, waarbij opmerkelijkérwijze slechts Franschen, maar geen Engelschen meer gevangen werden genomen, zijn volgens het legerbericht van 5 Juni nieuwe aan valsoperaties uit het tot dusverre bestaande afweer- front begonnen. De aanval werd op een breed front ondernomen en stuitte uitsluitend op Fransche formaties. Daar mede is het bewijs geleverd dat het den Duitschen strijdkrachten in een tijdsbestek van minder dan vier weken gelukt is het Britsche expeditieleger te vernietigen en de laatste Engelschen van het vaste land te verdrijven. Het Fransche leger strijdt alleen. De in het legerbericht vermelde aanval van Junkers-Sturzkampfvliegtuigen op de ten zuiden van Abbeville samengetrokken vijandelijke troepen heeft opnieuw de superioriteit van het Duitsche luchtwapen bewezen, zelfs tegenover de sterkste strijdmiddelen van den tegenstander op den grond De Duitsche Sturzkampfvliegtuigen vielen ook Fransche pantserformaties aan, die door de goedge- richte bommen volkomen buiten gevecht werden steld. Een bom viel' tusschen drie dicht naast elkander rijdende Fransche pantserwagens, van wie twee terstond bleven liggen en niet meer tot bewe ging konden worden gebracht, terwijl de derde tank uitbrandde. De behalve de verwoesting in de gelede ren van den tegenstander nog bereikte buitenge wone moreele uitwerkinig was goed te zien. In pa nische vlucht verlieten talrijke bemanningen van gevechtswagens hun voertuigen en ook andere groe pen van den tegenstander werden door het optreden van de Duitsche Stuka's uiteengeslagen. Met den aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haveninstallaties van Le Havre heeft het luchtwapen de belangrijkste Noord Fransche haven aan den Atlantischen Oceaan getroffen. Via Le Havre loopt het grootste deel van den Engelschen steenkoolimport naar Frankrijk. Ook als plaats voor de overlading van petroleum is Le Havre voor de Fransche economie van militaire beteekenis. De aanval der Duitsche gevechtsvliegtuigen op Le Havre geschiedde in den nacht van 4 op 5 Juni. Uit talrijke branden, die door de neergeworpen Duit sche bommen werden veroorzaakt, bleek het tref fende succes van den aanval. Bij het licht der bran den kon worden geconstateerd dat de haveninstalla ties van Le Havre klaarblijkelijk onder den indruk van de Duitsche bezetting der Kanaalkust slechts zwak bezet waren en een buitengewoon gering scheepsverkeer vertoonden. Arrestaties in Engeland en Ierland. Gearresteerd Lagerhuislid beklaagt zich. Reuter meldt: In verschillende plaatsen in Enge land o.a. te Londen, Folkestone, Canterbury en Southampton worden nog steeds personen, verdacht van actie tegen den staat, aangehouden. Bij het begin der bijeenkomst van het Lagerhuis heeft de voorzitter voorlezing gedaan van een brief van den gearresteerden afgevaardigde Ramsey, die er zich over beklaagde dat hij reeds veertien dagen in preventieve hechtenis zit. zonder dat een beschul diging tegen hem is ingebracht. Deze procedure, aldus Ramsey, vormt een ernstige schending der privileges en eerste rechten der leden van het Huis. Daar niemand op dit schrijven commentaar wenschte te leveren ging het Huis over tot de orde van den dag. Te Dublin heeft de politie volgens Reuter de laatste drie dagen 390 verdachte personen aange houden en geïnterneerd. LEDEN VAN NEDERLANDSCHE LEGATIE TE BERLIJN IN LONDEN AANGEKOMEN. Reuter meldt uit Londen: De leden van het personeel der Nederlandsche legatie in Berlijn, die via Zwitserland en Frank rijk naar Engeland gereisd zijn, zijn gisteravond in Londen aangekomen. Duitsch commentaar op de rede van Churchill. Het D.N.B. meldt: De bekentenis, door Churchill afgelegd, dat de gebeurtenissen in Frankrijk en Belgic een ontzag lijke ramp voor de Westelijke mogendheden zijn geweest, wordt door de Berlijnsche bladen be schouwd als een bewijs, dat zelfs Churchill ein delijk met een waarheidsgetrouwe uiteenzetting in het licht d^r openbaarheid moet treden. Churchill heeft erkend, aldus de „Lokal Anzei- ger", dat ten aar,zien van het dreigende gevaar de waarheid niet langer voor de Britsche natie kan worden verzwegen. Een geest van vertwijfeling klinkt uit zijn woorden, dat Engeland en Frankrijk zich tezamen tot in den ondergang zullen verde digen. Het dreigend vaar, zoo schrijft het blad verder, waarvoor in L.igeland niemand meer ver antwoordelijkheid draagt dan de huidige minister president Churchill heeft het Britsche Lagerhuis nog nimmer zoo duidelijk aanschouwd als op het oogenblik. dat het met een beklemd stilzwijgen de rede moest aanhooren van Churchill, aan wien het zich op een noodlottig, oogenblik heeft toever trouwd. Ook de „Angriff" wijst op het feit, dat Churchill zich thans niet meer aan woordenpraal te buiten is kunnen gaan. Het blad schrijft: Nu moet Chur chill erkenren dat hij'niet meer aan de overwin ning van Engeland en Frankrijk, maar aan hun ondergang gelooft. In dit opzicht is Churchill dan ook werkelijk een profeet. Er bestaat voor de Westelijke mogendheden geen uitkomst meer. Wrij laten hen niet meer los. Zij hebben geen andere keuze meer dan te strijden tot den ondergang. Tenslotte zeggen de bladen dat de door Churchill meegedeelde cijfers over de uit Vlaanderen terug gekeerde Engelsche troepen en vooral de cijfers over de Britsche verliezen in geen enkel opzicht met de werkelijkheid overeenstemmen. Men ver gelijke de2e cijfers aldus de „Lokal Anzeiger" met de 1.2 millioen in Duitsche gevangenschap geraakte soldaten om in te zien dat het onmoge lijk is dat zooveel Engelschen hebben kunnen vluchten. De „Deutsche Zeitung in den Nieclerlanden" verschenen. Beschouwing over de positie van den gulden. AMSTERDAM, 5 Juni. Heden is het eer ste nummer van de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" verschenen. Rijkscommissaris, Rijksminiscter Seyss-Inquart stelt in een in leidend woord het blad tot taak een orgaan te zijn voor de Duitschers, die wonen in het be zette gebied en een schakel te vormen tusschen het bestuur en de bevolking. In een hoofdartikel wordt het beginsel van het nieuwe dagblad o.m. als volgt omschreven: „Wij Duitsche journalisten in de Nederlanden willen op publiciteitsgebied de pioniers zijn bij het slaan van een brug van volk tot volk. De taak, welke ons wacht, zal verlicht worden door de verplichtingen van politieken, cultureelen en economischen aard, alsmede door de noodzake lijkheid naast en met elkaar vreedzaam te le ven binnen een organische levensruimte, waarin de Voorzienigheid ons plaatste, in een geest van wederzijdsche achting en de onvoorwaardelijke en onvermoeide offervaardigheid in den strijd van den Führer, wien wij geheel zijn toegewijd. De .Deutsche Zeitung in den Niederlanden" is de verst vooruitgeschoven publicistische voor post tegen Engeland welks aardsrijkskundige ligging niets zou beteekenen, ware het niet dat wij haar als een factor in den strijd zouden zien". (A.N.P.) DE POSITIE VAN DEN GULDEN. Aan de hand van inlichtingen, die de redactie heeft ontvangen van dr. Wohltat. die naar men weet tot Rijkscommissaris bij de Nederlandsche Bank en voor het Nederlandsche bankwezen is benoemd wordt het vraagstuk van de positie van den gulden aan een nadere bechouwing onderworpen, aldus het Hlbld. Uit desbetreffende besprekingen blijkt, dat alles zal worden gedaan den gulden als betaalmiddel en als financieringsmiddel solide te houden, natuur lijk in een zelfstandige verhouding met de Duitsche en Europeesche levensruimte en zijn eco nomische krachten. Dit laatste is niet anders denk baar en als gevolg van de blokkade ook in het Nederlandsche belang. Dientengevolge moet ook en dat is voor de waardeverhouding tot de Rijks mark van belang rekening worden gehouden met de koopkrachtpolitiek van het Duitsche Rijk. Voor de instandhouding van den gulden den om loop van betaalmiddelen en de productiviteit zijn ook de economische wederzijdsche aanvullingsmoge- lijkheden tusschen Duitschland en Nederland van belang. De goede betrekkingen, die te allen tijde van Duitschland uit met de Nederlajidsche bankwe reld zijn onderhouden zullen naar aan het blad werd medegedeeld, het hare daartoe bijdragen. Indien men in Nederland in een theoretische discussie voor de doelstellingen der geldpolitiek naar keuze drie mogelijke gevallen heeft gesteld n.l. le Op de stabiliteit der wisselkoersen; 2e. De stabiliteit der volkshuishouding; 3e De stabiliteit van het prijsniveau, dan is het thans tijdens de oorlogseconomie een natuurlijke zaak, dat het doel dat van de sta biliteit van de algeheele volkshuishouding moet zijn. De vraagstukken betreffende den buitenlandschen handel, de prijsconcurrentie enz. moeten zoodanig worden opgelost dat de voedselvoorziening der ge heele bevolking verzekerd wordt en niet slechter is dan in Duitschland het geval is, dat de bijzondere prestaties, die de oorlogstoestand vergt, bereikt en de natuurlijke mogelijkheden voor de toekomst niet afgesneden worden. Een belangenstrijd in de economische en valuta- politiek dient uitgesloten te zijn Nieuwe vormen van de valuta- en credietpolitiek, die andere middelen kennen dan di(f"van een zuivere automatische en commercieele markt-beïnvloeding en die in het na- honaal-socialistische Duitschland reeds beproefd zijn, kunnen met inachtneming van de bijzondere verhoudingen ook in Nederland tot een oplossing van de vragen van den dag worden aangewend. Voor ons allen staat ten slotte de groote taak van de economische vervolmaking. Ministeraldirektor Wohltat, die bij zijn econo- misch-pohtieken arbeid reeds vele verbindingen van Europeesche volkshuishoudingen met het Rijk heeft aangeknoopt, schetste kortelings als het doel van Duitschland, een nieuwe Europeesche economische ordening tot stand tè brengen. Een door vrede beheersente economische Euro peesche volkshuishouding zal voor de overige economische ruimten in de wereld vruchtbare ge volgen hebben. De doelstellingen van Engeland en Frankrijk op politiek gebied gingen de laatste jaren in een richting, dat een dergelijke Europee sche Planwirtschaft met een sterk Duitschland moest worden verhinderd. Gelukt het het Europeesch kapitaal en de presta ties van de afzonderlijke volkshuishoudingen te behoeden voor stoornissen, dan kan een nieuw ge ordend Europa met opnieuw afgestemde economi sche krachten het uitgangspunt vormen voor een betere economische ontwikkeling op het gebic-d van handel en industrie. Dit is een ontwikkeling, die tot een stijging van den levensstanddaard der volken zal kunnen leiden. Een taak. aan welke wij ook midden in den oorlog en in een oorlogseconomie moeten denken. Een taak, die ook voor Nederland loonend zal zijn Uit de spanningen van het oogenblik zullen hechtere grond slagen geboren worden. Dc bombardementen in Duitschland Duitschers herhalen hun beschuldigingen. Het D.N.B. deelt mede: Van Duitsche zijde is er herhaaldelijk de aan dacht op gevestigd dat de systeemlooze luchtaan vallen van vijandelijke vliegers boven Duitsch ge bied en op het leven en eigendom der vreedzame Duitsche bevolking zonder uitzondering geregistreerd worden en als het uur der vergelding gekomen is, oog om oog, tand om tand vergolden zullen worden. Niettemin blijven de vijandelijke vliegers onder de bescherming der duisternis op grooto hoogte over Nederland, België en de Duitsch-Fran- schc grens naar Duitschland vliegen en laten zij hun bommen vallen. Zij beweren belangrijke mili taire doelwitten te bombardeeren en laten hun bomm willekeurig en zonder systeem op 't terrein vallen en voor 't grootste deel op plaatsen, die zich ver van iedere militaire installatie bevinden. Het resultaat dezer overvallen, waarvan een militair succes van beteekenis niet verwacht kan worden, is bijna zonder uitzondering de stelselmatige vernie ling van particulier eigendom, terwijl er slacht offers onder de burgerbevolking vallen. Zoo is kort geleden een boerenbehuizing in de omgeving van Ulm door verscheidene bommen ge troffen en volkomen vernield. De boer, zijn vrouw en zijn beide dochters werden gedood. In de om geving van Ulm bevinden zich geen militaire doel witten en uit het bombardement op deze plaats kan slechts dc gevolgtrekking worden gemaakt dat de vijandelijke vlieger zich voor zijn terugkeer van zijn bommenlast moest ontdoen om een rapport over een belangrijk militair succes te kunnen uit brengen. Van Duitsche zijde wordt dit geval even als de andere gevallen van aanvallen op de burger bevolking genoteerd: het zal te zijner tijd vergolden worden. De Duitsche luchtmacht zal dan ook op deze daad een antwoord geven, dat voor den schuldige onvergetelijk zal zijn. Arrestaties te Wilna na Russische beschuldiging. Uit Kaunas verneemt Reuter: In Wilna zijn 64 personen gearresteerd als gevolg van Sovjet-Rus sische beweringen dat soldaten van het Roode Leger in Littauen onlangs zijn ontvoerd. Een der arestanten zou bekend hebben dat hij werkte voor een buitenlandsche mogendheid. Een aantal per sonen zonder bepaalden werkkring, dat verblijf hield in de buurt van de Russische bases in Lit tauen, is uit die plaatsen weggehaald. Men gelooft hier dat de Russische beschuldigingen groote poli tieke beteekenis hebben. Japan en de Fransche concessie te Sjanghai. De berichten inzake overdracht der controle aan Amerika. Het Japansche persbureau Domei bericht: Te Tokio is sensatie verwekt door het bericht uit Sjanghai, vermeldende dat thans heimelijk onder handelingen gaande zijn tusschen den gemeente raad van de Fransche concessie te Sjanghai en de Amerikaansche autoriteiten, teneinde de politie macht en de controle van de Fransche concessie aan de Vereenigde Staten over te dragen. De Fransche autoriteiten zouden deze overdracht willen overeen komen voor vijf jaar, maar de Amerikanen zouden een tijdvak van tien jaar wenschen. Aangezien krachtens het volkenrecht een land zulk een over dracht niet aan een ander kan doen zal dc Japan sche regecring waarschijnlijk een krachtig pro test bij de Fransche autoriteiten indienen, ingeval blijkt dat deze onderhandelingen inderdaad gevoerd worden. Het protest zal gegrond zijn op het feit, dat indien er een overdracht plaats vindt, deze zou dienen te geschieden aan China. Verlangens der Arabieren. Dc „Popoio di Roma" doet medcdcclingcn over een conferentie van Arabische leiders. Het D.N.B. bericht uit Rome: De politieke leiders der Arabische wereld hebben, naar de „Popoio di Roma" uit Athene meldt, te Kairo een conferentie gehouden, waarin besloten werd dat voor de Ara bische volken het oogenblik gekomen is op te staan voor den strijd om de vrijheid. Aan de zitting werd ook deelgenomen door den gepensioneerden chef van den Egyptischen generalen staf Aziz Almasrl, alsmede vertegenwoordigers van Saoedië-Arabië. De conferentie heeft met algemeene stemmen do volgende besluiten genomen: 1. De Islamietische en in het bijzonder do rechtstreeks betrokken Arabische wereld acht hot oogenblik nabij, waarin zich in de hegemonie der groote mogendheden onderling veranderingen van groote historische draagwijdte voltrekken. Zij zullen directe territoriale, politieke en economisch® gevolgen voor het Afrikaansche en Aziatisch® evenwicht meebrengen. 2. In den strijd om de verwezenlijking hunner nationale, islamietische en rassen-aspiraties in het kader eener pan-Arabische solidariteit achten do Arabische volken het oogenblik gekomen op to staan voor den vrijheidsstrijd om zich te bevrijden van het juk der imperialistische mogendheden, dat de Arabische souvereiniteit in Egypte. Irak cn en Noord- en Zuid-Syrië beperkt. De Arabische landen willen niet uit de sfeer van de eene impe rialistische heerschappij in die van een andere komen. PROERAfrïMA VRIJDAG 7 JUNI JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00- 10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Cello en piano. 10.50 Declamatie 11.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Orgelspel. 12.00— I.45 VARA-orkest (12.45—1.00 Berichten ANP) 2.— Gramofoonmuziek met toelichting. 2.30 Fragmen ten uit de operette „Boccaccio" (opn.) (3.304.00 Officieele berichten, eventueel gramofoonmuziek). 5.Voor de kinderen. 5.30 Rosian-orkest 6.30 Cau serie over Rubens. 6.50 Gramofoonmuziek 7.— De Ramblers 7.30 Officieele berichten, eventueel gra mofoonmuziek 8 Berichten ANP. 8.15 Esmeralda, Reportage 9.20 VARA-orkest 10.— Berichten ANP. Sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uiteending. 11.15 II.30 n.m. Berichten. 8.Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek 9. Berichten (Fransch). 9.15 Gramof.muz. 10.— Mor genwijding 10.15 GramofoonmuzioJc 10.30 AVRO- Aéolian-ork. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.3012.45 Be richten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1 00 AVRO Amusementsorkest en „The Melodv Sisters". 1.45 Ber. (Fransch). 2.00—2.15 Berichten (Duitsch). 2.15 Orgelspel. 2.25 Declamatie. 2.45 AVRO-Musetto ensemble. 3.15 Berichten (Fransch) 3.30 Omroep orkest. 4.15 Ensemble Jonny Koon en gramofoon muziek. 5.005.15 Berichten (Duitsch). 5.45 Avro- dansorkest 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gramo- foonmuziek. 7.15 Concert (opn.). 8.00—8.15 Be richten Duitsch. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek met toe lichting. 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Omroep orkest. 10.00—10.15 Berichten (Duitsch). 10.15 Be richten A.N.P., sluiting. 11.15—11.30 Berichten (Fransch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7