DONDERDAG 6 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ■f Snoet en Spei J Nationaal Sportfeest in Finland. In plaats van de Olympische Spelen. Ton aanzien van de sport valt overal waar te nemen, dat energieke pogingen worden aange wend om zoo spoedig mogelijk tot een volledig herstel te komen. Het zal voorloopig nog wel eenigen tijd duren alvorens de Olympische Spelen wederom alle landen tot zich zullen weten te trekken.Men heeft dus nog den tijd, zich zooveel mogelijk nationaal te ontwikkelen om dan later over te gaan tot een verdere ontwikkeling op internationaal terrein. Finland geeft in dit opzicht al een goed voor beeld. Besloten is op het tijdstip, waarop oor spronkelijk de 12de Olympiade in Helsinki zou worden gehouden (20 Juli—4 Augustus van dit jaar) een schitterend nationaal sportfeest te organiseeren ter nagedachtenis van hen, die in den strijd gevallen zijn. De Finsche athleten zijn reeds in een sport centrum in de nabijheid van Helsinki bijeen ge komen om een volledig herstel van het nationale sportleven te verkrijgen. De inkomsten van dit groote sportgebeuren zullen ten goede komen aan de nabestaanden van de gesneuvelde sportkame- raden. CRICKET Het seizoen begonnen. A,s. Zondag komt Rood en Wit voor het eerst in dit seizoen in het veld, als gast van het Am sterdamsche V.R.A., dat met haar stadgenooten V. V. V. en A. C. C. deel uit maakt van de nieu we competitie, waarin Rood en Wit is onderge bracht. Ook Haarlem is hierbij ingedeeld, evenals de Stichtsche Cricketclub uit Bilthoven. Het heeft, echter allesbehalve instemming kunnen vinden, dat ter elfder ure de Haagsche Cricket Club ingedeeld is bij de andere af dee ling. De wedstrijd' tusschen de beide oudste clubs In ons land. H. C. C. en Rood en Wit, was steeds een gebeurtenis, waar bijzondere beteekenis aan gehecht mocht worden. Men kon zich geen cricketcompetitie indenken, zonder het treffen tusschen deze aloude tegenstanders. Voor de com petitie behoort deze wedstrijd, we zullen hopen voorloopig tot het verleden. Doch ongetwijfeld zal er een gelegenheid gevonden kunnen worden voor een extra ontmoeting tusschen H. C. C. en Rood en Wit. Haarlem is al heel zwak begonnen. A. C. C. won Zondag met innings. Een veelbelovende start in haar nieuwe omgeving. V.V.V., dat ook dit sei zoen weder over een sterke ploeg beschikt, maak te er nog niet veel van: zij kon juist de score van V.R.A. bereiken, waarna een einde aan de innings kwam. Hoe de definitieve samenstelling van het eer ste elftal van Rood en Wit zal zijn, is op dit oogeniblik nog niet met zekerheid te zeggen. Waar de wicketkeeper Max Gobets bijv. ver blijf houdt, is nog steeds niet 'bekend. Yates zal wel niet meer beschikbaar zijn en C. Bult man zal zich voorloopig moeilijk vrij kunnen maken. Sanders gaat binnenkort Haarlem ver laten, zoodat de plaats achter het wicket wel door De Haan zal worden ingenomen, een veel belovende jongere kracht. Ook wordt aan nog enkele andere jongeren een kans geboden om zich een plaats in hel eerste elftal van Rood en Wit te veroveren. H Hackewitz, een uitstekend fielder en aankomend batsman, komt zeker voor een plaats in aanmerking, De Jong is het vo rig jaar als bowler geprobeerd en zal mogelijk wederom een kans krijgen; voor de toekomst mag van P. Rooi'da ook veel verwacht worden. Hij beoefent echter nog slechts enkele jaren de cricketsport en aangezien het verschil in aanval bij eerste- en tweede klas cricket zeer groot is en voor een beginnend batsman dikwijls groote moeilijkheden oplevert lijkt het ons goed. hem nil nog geen vaste plaats in het eerste elftal te geven. André v. Baasbank is voorloopig niet steeds beschikbaar, doch de kern van het team is aanwezig en zal haar steun ook dit seizoen kunnen verleenen. En dan boekt Rood en Wit. zooals we reeds eer der meedeelden, een zeer groote aanwinst. L. J. Sodderland. die reeds sedert het vorige jaar in Haarlem woont, heeft namelijk besloten zijn krachten voor de Spanjaardslaanclub beschik baar te stellen. We hoeven de cricketliefhebbers natuurlijk niet te vertellen wat dit feit voor Rood en Wit beteekent, want de laatste jaren gaf spe ciaal de aanval van het. eerste elftal nog al wat zorg. Als Yates op het appèl was, ging het wel. maar op diens medewerking kon niet geregeld worden gerekend. Zoo moest-tegen het eind van het vorige seizoen Bruin weder worden aange zocht, die inderdaad succes wist te boeken. Met Sodderland in den aanval beschikt Rood en Wit over een bowler, die in staat is „door 'n elftal heen te loopen". Indien de Rood en Wit-batsmen den noodigen durf toonen en met het vereischte zelf vertrouwen het bat hanteeren, kan Rood en Wit dit seizoen tot de sterkste elftallen worden gere kend. De gelegenheid tot het opvoeren van het spel peil blijft aanwezig; het eventueel doen spelen van plaatselijke ontmoetingen zal, nu er van in ternationaal cricket geen sprake is, ongetwijfeld de extra belangstelling van de bezoekers heb ben. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het competitie-programma van den Ned. Cricketbond vermeldt de volgende wedstrijden voor Zondag 9 Juni: Af deeling West (Noord) 1: Haarlem—Hercules. V.R.A.—Rood en Wit. S. C. H. C.—V. V. V. Afdeeling West 'Zuid) 1: Hermes-D.V.S.H.B.S. SpartaExcelsior. H. C. C. II—V. O. C. KORFBAL. D. E. D—SWIFT. Voor de eerste klasse West, Noord-Holland in de competitie van den K.N.K.B. zal Vrijdag avond 8 uur te Amsterdam de wedstrijd D.E.D.— Swift worden gespeeld. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN TEN BATE VAN ROTTERDAM. Het programma der nationale zwemwedstrij den. welke de Z. C. „Haarlem", a.s. Zondagmid dag 3 uur in Stoops Bad te Overveen organiseert, is als volgt: 100 M. borstcrawl dames. 100 M schoolslag keer en. 100 M. rugcrawl, dames. 100 M. school- 3ac dames; 100 M. borstcrawl heeren: 3x 50 M Wisselslag estafette, dames, 10 x 50 M. borst crawl estafette heeren. Demonstratie schoon- springen en Waterpolomatch Haarlem I—H. P. C. I. RAGNIIILD IIVEGER TRACHT WILLY DEN OUDEN TE ONTTRONEN. In Denemarken bereiden alle bekende zwem sters zich langzamerhand weer voor op het ko mende seizoen Over de meervoudige wereld kampioene Ragnhila Hveger wordt gemeld, dat zij dezen zomer nog als amateur zal uitkomen. Het examen voor zwemleerares, waaraan zij deelneemt, is pas in Augustus geëindigd, zoo dat zij aan verschillende wedstrijden kan deel nemen Speciaal wil zij probeeren, het wereld record over de 100 M. vrije slag, dat nog steeds op naam van Willy den Ouden slaat met den fraaien tijd van 1 min. 4 6 sec., ook op haar naam te brengen. Indien dit aan Ragnhild zou gelukken, zou zij wereldrecordhoudster zijn op alle nummers van den vrijen slag, een unieke prestatie, die niet spoedig geëvenaard zal wor den. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN TEN BATE VAN ROTTERDAM. Den Haag klopt Utrecht met 7—2. Woensdagavond werd op Houtrust in Den Haag een wedstrijd gespeeld tusschen de Haagsche en de Utrechtsche K. N. V. B.-elftallen. Deze wedstrijd,waarvan de baten zooals men weet ten goede zullen komen aan Rotterdam, werd door de Hagenaars op overtuigende wijze gewonnen niet 72. Toch zag het er ln de eerste helft niet naar uit, dat het verschil in cijfers zoo groot zou worden, doch de Haagsche ploeg kwam in het laatste ha li uur flink in het offensief en overrómpelde de Utrechtenaren volkomen. Toch speelde de Utrecht sche ploeg technisch beter. Vooral De Harder gaf goede voorzetten. Reeds na vijf minuten scoorde het Utrechtsche elftal door Sluyk het eerste doelpunt. Hier bleef het voorloopig bij, doordat voor het doel nog al eens geknoeid werd. De Heer wist nog voor rust gelijk te maken (11). Na rust nam Utrecht weer de leiding; Dumorlier gaf aan Dankelman het nakijken (12). Hierna zakte het peil aanmerkelijk, totdat de Hagenaars weer kwamen opzetten. De Harder maakte op fraaie wijze gelijk (22). Hierdoor aangemoedigd gooiden de gastheeren er nog een schepje op. Van den Engel, die tot nu toe nog niet veel gepresteerd had, zette nu goed voor. Wederom scoorde De Harder met een kopbal (3—2). Utrecht kwam er toen in het geheel niet meer aan te pas; de score werd door de Hagenaars opgevoerd door De Heer (2 maal), De Harder en ten slotte weer De Heer (72). Met dezen stand kwam het einde. HAARLEM-AMSTERDAM. Alle gekozen spelers zullen komen. Tot ons genoegen vernemen wij, dat alle spelers, die voor het Haarlemscii elftal gekozen zijn, heden avond op het terrein aan den Schoterweg tegen Am sterdam zullen aantreden. De elftallen zullen als volgt worden opgesteld: Haarlem: Wille, Zandstra, Drijver, Visser, De Vries, Koppen, De Winter,' Kammeijer, v. d. Hulst, Hellingman, Sterk Amsterdam: Bergman, Westphal, Van Nol, Hazeweyer, Dragei Fanger, Anderiesen, Stijger, Van Stokken, Wilders, Ferwerda. In deze ontmoeting zullen dus verscheidene Ne- derlandsch elftalspelers tegen elkaar uitkomen. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat de wedstrijd in verband met de beperkte reisgelegen heid vroeger dan aanvankelijk werd vastgesteld n.l. te kwart -over zeven, begint; de voorverkoop wordt in verband daarmede te vijf uur gesloten. ATHLETIEK. AVONDWEDSTRIJD TE AMSTERDAM. Op Donderdag 20 Juni zal op de sintelbaan aan het Olympïaplein te Amsterdam de eerste avondwedstrijd van dit seizoen plaats hebben. Het programma is als volgt: Voor dames 100 meter hardloopen A-, B- en C-fclassè; 4 x 100 meter estafette; D-klasse (niet K.N.A.U.-leden). dezelfde nummers. Heeren: Hardloopen 100 meter A-. B- en C- klasse; 800 meter klasse A en B; 1500 meter klasse C; 3000 meter A-, B- en C-klasse en 4 x 100 meter estafette. Voor niet K.N.A.U.- leden de volgende nummers 1500 meter hard loopen en 4 x 100 meter estafette. Juniores: 100 en 800 meter hardloopen en 4 x 100 met-er estafette. SCHAKEN. SCHAAKTWEEKAMP DE LANGE—BLOKKER. Dc tweede partij in den schaaktweekamp tus schen D. J. S. de Lange (kampioen van Noord-Hol land) en H. Blokker (kampioen van „De Rocha- de") werd remise; de derde partij, welke 3 Juni werd gespeeld, eindigde eveneens in remise. De stand is thans 11 met 1 afgebroken partij. ^IELRÏJDEN „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdagavond een trainingsrit. Er werd gereden over een afstand van 52 K M.; de juniores 26 K.M. Dc uitslag werd na een mooien eindspurt als volgt: 1 Ch. Schelfout:, 2 E. Zekveld, 3 B. Boersma, 4 H. v. Dijk, 5 J. Walgien, 6 B. Fetmis, 7 J. Lasschuit, 8 M. Taverne (pech), 9 T. Hand- graaf (pech). Uitslag juniores: 1 H. Aarts, 2 Ketting, 3 J. Tho- len, 4 H. Jas, Schipper (pech). HEEMSTEEDSCHE WIELERBAAN. De directie der Heemsteedsche wielerbaan heeft besloten in overleg met de vier Haarlemsche wie lerverenigingen. de wedstrijden op deze baan weder te doen plaats hebben. De opening was aanvankelijk op 19 Mei gesteld, maar dit kon door do gebeurtenissen niet plaats hebben. Thans zal de opening plaats hebben op Zondag 16 Juni. Er zal dan een programma ge geven worden tegen populaire prijzen met hoofd zakelijk Haarlemsche renners. Dit programma zal echter toch uitstekende sport waarborgen, omdat renners als C. de Best P v. d. Heyden, C. Bijster, C Subeling, Portegics. J. Stet. B. Matzen. P Duyns, G. Peters eii nog vele anderen aan den start zullen komen. Gereden wordt een 'sprintwedstrijd met deelne ming van alle renners, een klassementswedstrijd, ploegachtervolging, nieuwelingen en een koppel wedstrijd. De trainingswedstriider op Woensdagavond wor den ook weer hervat: ze beginnen Woensdagavond 12 Juni. Ook op deze avonden wordt mooie sport te zien gegeven. Alle wedstrijden zullen onder lei ding staan van een jury, samengesteld uit de toe sturen der Haarlemsche clubs. ROEIEN Wedstrijden van de „Koninklijke". Gaan op 29 en 30 Juni door. Nadat aanvankelijk het bestuur van den Ned. Roeibond alle verdere wedstrijden van het sei zoen afgelast had, is uit een enquête onder de aangesloten vereenigingen gebleken, dat het enthousiasme onder de roeiers en roeisters om toch wedstrijden te houden, zeer groot is. Het bestuur heeft daarom besloten hen tegemoet te komen en de volgende wedstrijden reeds vast gesteld: Zaterdag 29 en Zondag 30 Juni wed strijden van de „Koninklijke"; Zaterdag 13 en Zondag 14 Juli wedstrijden om den Holland beker en van den Amsterdamschen Roetbond. Mochten door bijzondere omstandigheden deze wedstrijden niet op de Boschbaan gehouden kunnen worden dan heeft het bestuur van den Roeibond in overleg met het Amsterdamsche gemeentebestuur de beschikking over den Am- stel. Op de nummers voor de „Koninklijke" zullen alle sterke ploegen aan den start verschijnen. Op het nummer stijlroeien voor dames zullen niet minder dan vijf ploegen elkaar bekampen, De inschrijvingen luiden als volgt: Oude acht: Laga, Amstel, Njord en Triton. Oude vier: Laga, Nereus, Njord en Triton, Jonge acht A: Laga, Nereus en Njord. Jonge vier A: Laga, Nereus, Amstel, Njord en Triton. Overnaadsche vier: Amstel, Laga, Nereus en de Delftsche Sport. Oude twee: Triton en Willem III. Stijlroeien dames: Spaarne. Nereus, Willem III. Laak en de Vliet. HENGELEN „HET KARPERTJE". Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar openingswedstrijd in de Hoofdvaart. De uitslag was als volgt: „Held van den dag" H. v. Nieuwen- huizen, 165 stuks; 2 grootste visch P. Steenken en 122 st.; A. v. d. Aar 144 st.. H. Hartman 133 st.; D. v. Steijn 121 st., W. Graffer 99 st.; J. Deen 87 st., H. Hartman 77 st., F. d. Droog 35 st., Th. v. Steijn 20 st., Dwelaeds 15 st.; N. Cyon 5 st. Het prijsje voor het eerste vischje werd gewon nen door W. Graffer. Des avonds werd de opening van het seizoen gevierd door de leden met hun dames; de voorzit ter reikte de prijzen uit. „DE BRASEM". Deze club hield Zondag haar eersten onder- lingen wedstrijd in dit seizoen. De uitslag was 1. A.-Sambeek, 2. H. Prins, 3. C. Koehorst, 4. C. Burger, 5. B. Jansen, 6. P. Koehorst, 7. J. Bak ker, 8. H. v. d. Meij. „MORGENROOD". Deze vereeniging hield Zondag haar openings wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart om hen gelsport artikelen. Ook voor dit seizoen is weer een fraaie wisselprijs, een plaquette, beschikbaar gesteld door den heer A. van Egmond uit de Zuid polderstraat. Het is aan J. Meijer mogen gelukken, met een visch van 42 c.M. voor een maand beslag op dezen prijs te leggen. „Held van den dag" werd A. van Dijk. De uitslag was als volgt: 1. A. van Dijk met 54 stuks; 2. SchmidJongbloed 46 st.; 3. G. v. d. Vlucht 45 st.; 4. J. Meijer 28 st.; 5. B. van Doorn 27 st.; 6. H. Eland 23 st.; 7. W. Kruijt 23 st.; 8. H. de Vries 20 st.; 9. H. v. d. Schoot;; 10. L. Ron- dema; 11. H. van Honschoten; 12. A. v. d. Pol; 13. G. Houtkamp; 14. R. v. d. Aar; 15. G. Vooges; 16. J. Burrij: 17. L. v. d. Meer; 18. Van Wijk; 19. G. J. Ket; 20. F. Jansen-Kok; 21. C. Berkhout; 22. R. Rietman; 23. H. Smits: 24. F. van Werven; 25. M. Meijers; 26. J. van Wijk; 27. F. Lourenburg; 28 F. C. Burggraeve; 29. J. Ket. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden bovengenoemde wed strijden voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J. van Looij remise met Th. Tole- naars. Eerste klasse: A. Smit wint van J. J. Koren; Sergt. A. J. D. Bron wint van A. Smit; I. Risseeuw wint van J. Otter; I. Risseeuw wint van J. J. Ko ren; Sergt. A. J. D. Bron wint van J. J. Koren. DE VOORSCHRIFTEN VOOR VERBOUW VAN GROENTEN EN FRUIT. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd brengt ter algemeene kennis, dat er in de voorschriften betreffende het telen, verhandelen en verwerken van groenten en fruit geen verandering is ge komen, zoodat deze voorschriften onverzwakt van kracht zijn. Het telen van groenten is derhalve behoudens de teelt voor eigen gezinsverbruik alleen toege staan aan de bij genoemde centrale aangesloten telers en ten hoogste voor een oppervlakte als voor de onderscheidene gewassen vermeld in de in hun bezit zijnde geldige tuinbouwteeltvergunningen. Dit geldt ook voor de teelt van tuinzaden, waarvoor een zaakteeltvergunning noodig is. (A.N.P.) DE TABAKSHANDEL. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat van het verbod tot aflevering van on bewerkte tabak, voor zoover het betreft afleve ring aan de binnenlandsche industrie, dispensatie wordt verleend, voor zoover de verköop vóór 15 Mei 1940 heeft plaats gehad. De houders der betrokken partijen tabak zijn verplicht van deze afleveringen kennis te geven aan het rijksbureau voor tabak en tabaksproduc ten op staten, die door dit bureau op aanvrage ter beschikking zullen worden gesteld. Tevens wordt bekend gemaakt, dat zoolang de resultaten van de inventarisatie der voorraden on bewerkte tabak door het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten nog niet bekend zijn, vergunnin gen tot verkoop van onbewerkte tabak in het al gemeen niet worden verleend. Teneinde evenwél stagnatie in de verwerkings bedrijven te voorkomen, zal een uitzondering wor den gemaakt voor die fabrikanten, wier voorraad onbewerkte tabak niet voldoende is om hun be drijven te kunnen blijven uitoefenen. Betrokke nen. die in dit geval verkeeren, dienen een schrif telijk verzoek om tot aankoop respectievelijk af roep van gekochte partijen te mogen overgaan, in te dienen bij het rijksbureau voornoemd, Corn, de Wittlaan 8 te 's-Gravenhage. Zoodra het resultaat der inventarisatie bekend is, zal worden beslist, welke verruiming bij den aankoop van onbewerkte tabak kan worden toege staan Fabrikanten, die in strijd met bovenstaande be paling handelen, zullen geen aanspraak meer kun nen maken op dispensatie van de verbodsbepalin gen genoemd sub. 4 en 5 der op 28 Mei jl. afge kondigde bepalingen. (A.N.P.) De Duitsche geïnterneerden in Ned.-Indië. Herstel van de telegrafische verbinding afhankelijk van de vrijlating der geïnterneerden. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. (A.N.P.) Naar wij vernemen hebben de Duitsche autoriteiten tot nu toe uit Nederlandsch-Incië nog geen berichten ontvangen welke wijzen op een verbeterde behan deling van de Duitsche geïnterneerden aldaar. Zij hebben zich thans op het standpunt gesteld, dat een betere behandeling en wel een algeheele vrijlating van die Duitsche geïnterneerden de voorwaarde moet zijn voor een herstel van de te legrafische verbinding tusschen Nederland en Indië. Dit houdt in dat, zoodra de Nederlandsch-Indi- sche autoriteiten er toe besluiten de Duitschers in Nederlandsch-Indië te behandelen op gelijken voet als de Duitsche autoriteiten hier tegenover de Nederlanósche krijgsgevangenen zijn opgetreden, de mogelijkheid zal worden geopend familietele grammen naar verwanten in Indië te zenden. Daar entegen zal deze mogelijkheid zich niet voordoen, zoolang in Indië in de tegenwoordige houding te genover Duitsche onderdanen wordt volhard. De vervoersmogelijkheid in ons land De Kamer van Koophandel verstrekt advies. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt mede, dat zij gaarne bereid is industrieelcn en handelaren van advies te dienen voor het oplossen van moeilijkheden, waarin het bedrijfsleven is geraakt. De Kamer heeft uitvoerige gevens ter beschikking met betrekking tot de vervoersmogelijkheden in ons land. ji»»111 ïlit de Omstreken j ^liiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuyiin HEEMSTEDE BEGRAFENIS KAPELAAN L. VAN DER WEIDEN Woensdagmiddag had op de R.K. begraaf plaats te Heemstede de begrafenis plaats van liet stoffelijk overschot van den heer L. van der Weiden, kapelaan der parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam, een zoon van een der oudste families te Heemstede. Nadat Dinsdagavond in zijn parochiekerk te Amster dam de Metten waren gezongen werden Woens dagmorgen 9 uur de Lauden gezongen, waar na door mgr. G. C. van Noort, Deken van Amstei'dam. de plechtige Reauiemmis werd op gedragen. daarbij geassisteerd door pastoor H. M. Brandenhof als diaken en kapelaan A. J. Schuiten als sub-diaken. De Zeereerw. heer W. Nolet, pastoor der pa rochie hield de lijkrede. Vooral bezat kapelaan v. d. Weiden een groote liefde voor de zieken. Tenslotte richtte Z. Eerw. troostwoorden tot de familieleden. Woensdagmiddag had op de R.K. begraaf plaats aan den Heerenweg de begrafenis plaats. Onder de aanwezigen waren o.m. het voltallige kerkbestuur van zijn oude parochiekerk bene vens de voorzitter, secretaris en penningmeester van het R.K. Armbestuur. Verder waren er depu taties van de Propaeandaclub. het Leekenaposto- laat van de R. K. Amsterdamsche verpleegsters, de K. J. M. V. en verkenners, vele priesters, zoowel uit Amsterdam als uit andere plaatsen. Zeereerw. heer W Nolct. pastoor der parochie, verrichtte de Absoute. De gezoxxgen Missen werden uitgevoerd door het knapenkoor ,„de Bavozangers" onder leiding van Br. Tarcicius. IJMUIDEN PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer Frans Vester. slaagde aan het Amsterdamsche Conservatorium voor de vakken Solfège en Analyse. Marktberichten en besommingen. Snoekbaars 2706 KG 2836 ct. per KG. Voorn 500 KG 128 ct. per KG. Baars 44 KG 22—21 ct. per KG. Meivisch 187 KG 26—25 ct. per KG. Spiering 25 KG 4942 ct. per KG. VELSEN De luchtbescherming. Bijzonderheden over getroffen maatregelen. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst schrijft ons- In aansluiting aan de politioneele bekendmaking, dat het publiek dekking moet zoeken, zoodra het afweergeschut in actie komt. en zich dan niet op straat mag bevinden, deel ik mede dat het publiek niet njag wachten op luchtalarm door middel van de siTenes. Alarmeering door melding van de sirenes zal tot nader order als regel slechts plaats vinden na bom inslag. Bij herhaling is gebleken, dat overkomende vijandelijke vliegtuigen óf geen bommen afwerpen óf alleen afwerpen op uitgesproken oorlogsdoelen, welke goeddeels gelegen zijn ver buiten de be bouwde kom. De mogelijkheid bestaat echter dat een bom ver buiten zijn doel terecht komt. temidden van de bebouwde kom. Met het oog op een dergelijken toevalsti-effcr kan niet telkens worden gealarmeerd, daar dit de be volking ten zeerste zou verontrusten, maar wel legt deze mogelijkheid aan een ieder den plicht op, zich en de zijnen zoo goed mogelijk veilig te stel len. zoodra het afweergeschut in actie komt. Ook de scherven van het afweergeschut zijn voor de bevolking levensgevaarlijk. Een ieder heeft dus de verplichting zelf zijne maatregelen te treffen. Om in voorkomende gevallen ten spoedigste hulp te verleenen. zijn de vak- en wijkposten van den luchtbeschermingsdieiyU bezet en zijn de di verse ploegen paraat om elk óogenblik te kunnen uitrukken, zoowel overdag als de? nachts. Een verzoek van den Reinigings dienst. Geef alleen huisvuil mee. Hoewel door vele ingezetenen wordt medege werkt om zoo weinig mogelijk grof huisvuil mede te geven, zijn er toch blijkbaar nog velen die óf de mededeelingen en advertienties in de plaatse lijke bladen niet hebben gelezen óf denken <Jat de Reinigingsdienst tóch wel alles mede neemt. Dit laatste kan echter voortaan niet mer gebeuren, al dus schrijft ons de directeur. Het is in deze dagen toch nog vóórgekomen dat bijv. oude kinderwagens, sportwagen tj es, oude fiet sen, kistjes e.d. werden klaargezet om medegenomen te worden. Dit alles is echter geen huisvuil. Ook zetten vele groentehandelaren soms 6 a 7 kisten Een halve eeuw geleden Uit Haarlems Dagblad van 1890 6 Juni. KLEINE VOORSCHOTTEN. De Haarlemsche Hulpbank, die ook thans nog belangrijk werk doet door het ver leenen van kleine voorschotten, werkte ook reeds in 1890. Er werden toen in een jaar 402 voorschotten gegeven tot een gezamenlijk bedrag van f 45.860. De be dragen varieerden van f 20 tot f 300. Er werden leeningen verstrekt aan menschen die een bedrijf uitoefenden dat nu niet meer bestaat. Zoo lezen wij dat 4 houders van een water- en vuurnering geholpen werden. Dit waren menschen die warm water ver kochten (voor koffie-zetten of voor de wasch) dat zij op turven hadden ge kookt. Die turven werden ook verkocht als gloeiende en doove kolen. Om de schale verdiensten nog wat aan te vullen, ging de man ook nog uit por ren; 's morgens de menschen die vroeg naar hun werk moesten., wekken door op de deur te hameren of aan de bel te trek ken. Voor eiken morgen moest 1 cent be taald worden. Nu in vrijwel elk huis gas gevonden wordt en de wekkers goedkoop geworden .zijn, is dit heele bedrijfje verdwenen. onbruikbare groente buiten: dit gaat natuurlijk niet en zij zouden beter doen dit afval aan de schillenophalers mede te geven. Deze halen dit graag kosteloos weg. Nogmaals wordt daarom aan allen verzocht, zoo veel mogelijk mede te werken om den Reinigings dienst zoo goed en zoo lang mogelijk te laten functioneei-en. De gemeente gaat bruine boonen telen. Oppervlakte van 11000 vierk. meter zal bezaaid worden. Naar wij vernemen zullen vanwege het gemeen tebestuur op verscheidene plaatsen in de gemeente op grond die daarvoor geschikt is, bruine boonen worden geteeld. In het geheel zal een oppervlakte van 11000 vierk. meter bezaaid worden, zoodat er in hel najaar, wanneer de oogst goed uitvalt, een flinke hoeveelheid beschikbaar zal komen. De noodige werkzaamheden worden uitgevoerd in werkverschaffing. Hedenmorgen zijn acht wexkloozen met het spit- werk begonnen. BEVERWIJK Cultuurgrond weer in bedrijf. Groententeelt voor eigen gebruik. Ten behoeve van het uitbreidingsplan voor het Noord-westelijk deel der gemeente heeft de ge meente Beverwijk in het vorige jaar verscheidene perceelen grond aangekocht, waarbij ook cultuur gronden waren, waarop sinds vele jaren het tuin bouwbedrijf werd uitgeoefend. Deze gronden hebben sindsdien braak gelegen in afwachting van het tijd stip, dat zij bouwrijp gemaakt zouder- worden. Nu het met het bouwen van nieuwe huizen als gevolg van de omstandigheden wel niet zoo spoedig zal vlotten en alle krachten moeten worden ingespan nen om onze voedselvoorziening zoo goed mogelijk te verzekeren hebben eenige personen van het ge meente bestuur toestemming verkregen om deze braak liggende gronden voor hun eigen rekening en risico in cultuur te brengen. En zoo heerscht thans op deze tuingronden, aie gelegen zijn aan de Popu lierenlaan weer bedrijvigheid. Het ligt voor de hand, dat deze menschen niet voor de markt, maar slechts voor eigen gebruik groenten mogen telen. Intusschen doen de betrokkenen natuurlijk hun best om het hun toegewezen stukje grond zoo pro ductief mogelijk te maken. HAARLEMMERMEER SCHOOLVOETBAL-TÓURNOOI GAAT DOOR. De schodl-voetbalwedstrijden, die op de terreinen van de voetbalvereeniging „Aalsmeer" worden ge- oi-ganiseerd door den Amsterdamschen Voetbalbond, zullen a.s. Zaterdag beginnen. Aan dit tournooi nemen elftallen deel van lagere scholen uit Aalsmeer, Bovenkerk, Amstelveen, Ouderkerk; uit Haarlemmermeer nemen er niet minder dan acht elftallen aan deel. DE BLAUWE BEUGEL. Tot badmeester van de zwemclub „De Blauwe Beugel" te Haarlemmermeer is benoemd de heer Van Dam uit Amsterdam. HILLECOM INLICH1 OGENDIENST OMTRENT MILITAIREN. De E.H.B.O. meldt ons: Van het Roode Kruis ontvingen wij het volgende -ch rij ven: „Naar aanleiding van uw reeds eenigen tijd ge leden gedaan verzoek om inlichtingen betreffende een groot aantal militairen, deelen wij u mede, dat behandeling van deze „massale" aanvragen (in totaal bereikten het Roode Kruis, afgezien van de individueele aanvragen, niet minder dan 20.000 aanvragen) niet mogelijk is. Daarnaast mag er op worden gewezen, dat kan worden aangenomen, dat de familiebetrekkingen reeds bericht hebben ontvangen. Wij zijn echter gaarne bereid nieuwe aanvragen, die u ons inzendt „verder in behandeling te ne men". Mocht men dus van een of ander militair nog geen bericht hebben ontvangen, dan is het goed om alsnog even op te geven aan het secretariaat der E.H.B.O. v. d. Endelaan 59, dat men nog zonder bericht is en gaarne naderè berichten wenscht. ZANDVOORT JONG ZANDVOORT LEERT ZWEMMEN. Nauwelijks heeft de zon het water eenigszins verwarmd of de heer J. A. B. van Pagee, leeraar lichamelijke opvoeding, heeft de zwemlessen met de leerlingen van de vierde en vijfde klassen der iagere scholen hervat. De lessen worden gegeven in het bassin van het Noorderbad, dat voor dit doel zelfs met een gedeelte van het technische perso neel door den heer Van Deursen ter beschikking werd gesteld. Indien de kinderen maar eenmaal de beginselen te pakken hebben, gaat de rest van zelf. Door goedkoope abonnementen te verstrekken aan de jeugd, stellen het Noorder- en Zuiderbad de kin deren in de gelegenheid, zich onder toezicht van gediplomeerde badmesters verder in de zwemkunst te bekwamen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8