Litteraire Kantteekeningen. Z A T E R D A G 8 JUNI 1940 HAARLEM'S DSGBCAD 8 VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG E. D. O. moet twee wedstrijden spelen! De eerste klas competitie van Afdeeling I wordt morgen zoowaar uitgespeeld. En daarmee wordt ver moedelijk ook de beslissing ten opzichte van de eer ste plaats verkregen. We schrijven met opzet „ver moedelijk", want het is lang niet denkbeeldig de hemel beware er ons voor! dat er drie clubs voor in aanmerking komen. Immers de situatie is nu als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. gem. Blauw Wit 17 13 1 3 27 41—24 1.59 A. D. O. 18 13 2 3 28 55—24 1.58 D. W. S. 17 12 2 3 26 47—26 1.53 ADO is uitgespeeld: die wacht dus in groote span ning af, wat Blauw Wit en DWS met hun laatsten wedstrijd zullen doen. De laatste twee wedstrijden zijn: DOSBlauw Wit en 't. GooiDWS. Beide kampioenscandidaten spe len dus uit. Laatstgenoemde heeft het 't moeilijkst, maar Blauw Wit moet ook op een geduchten tegen stand rekenen, want DOS kan door haar doelgemid- delde nog van de laatste plaats af komen. Als Blauw Wit wint, dan houdt alles op; dan is zij kampioen. Maar speelt zij gelijk en wint DWS. dan krijgen zij en ADO ieder 28 punten. Verliezen Blauw Wit en DWS, dan behaalt ADO zonder te spelen den titel. Men ziet dus, dat er zelfs op den laatsten Zondag nog een geweldige spanning komt. En dan zouden eigenlijk de kampioenswedstrijden nog moeten volgen, maar iedereen begrijpt, dat dit wegens de beperkte vervoermogelijkheden niet mo gelijk is. De „Sportier." vernam, dat Blauw Wit, ADO en DWS als één hunner kampioen wordt pogingen in het werk willen stellen, twee wedstrij den tegen Feijenoord te spelen om het kampioen schap van het Westen. We zullen dus maar afwachten. Voor de eerste klasse van Afdeeling II moeten nog de volgende acht wedstrijden gespeeld worden: FeijenoordHermes-DVS. XerxesHBS, Xerxes DHC, RFC—CW, RFC—DFC, HBS—Sparta, VUC Hermes-DVS en DFCVUC. Dat wordt daar dus heelemaal een latertje, want voor morgen is alleen de wedstrijd HBSSparta vastgesteld. AFC schijnt achteraf toch nog wel kampioen te willen worden. Zij heeft tenminste den thuiswed strijd tegen RCH aangevraagd en gekregen. De Am sterdammers hebben nog slechts vier punten noodig om den titel te behalen. Aan dit laatste wordt na tuurlijk niet meer getwijfeld, zelfs al verliest AFC morgen. EDO kan intusschen voor de Amsterdammers nog een beetje oponthoud veroorzaken, door morgen nog eenige punten te vergaren. Het kunnen er zelfs werkelijk waai'! vier zijn! Wat toch is het geval? Op verzoek van het bestuur van den K. N. V. B. had den EDO en Bloemendaal met elkaar afgesproken, ook nog een competitiewedstrijd te spelen en dien wegens de warme temperatuur op Zondagavond zeven uur in het Noorder Sportpark (hoewel hel eigenlijk een thuiswedstrijd van Bloemendaal is) vastgesteld. Ook het bestuur van Kinheim had in tusschen aan den KNVB bericht gezonden, nog wel eenige wedstrijden te willen spelen; Kinheim kreeg toen den uitwedstrijd tegen EDO toegewezen, in plaats van een ontmoeting op eigen terrein. Dit ge schiedde allemaal ter elfder ure, zoodat er geen tijd meer voor verandering overbleef. Het zeldzame feit doet zich dus voor, dat EDO twee competitiewed strijden op één dag gaat spelen. Zij is echter niet voor een klein geruchtje vervaard; daarom heeft zij er zich niet tegen verzet. Voor 't Haarlemsche voet balpubliek is dit echter 'n onverwacht buitenkansje; EDO hééft nog een kleine kans, daarom zal zij van Kinheim wel winnen, maar de groote belangstel-, ling gaat natuurlijk uit naar de ontmoeting tegen Bloemendaal 's avonds zeven uur. Hier is een over winning voor EDO nog niet zoo zeker, want Bloe mendaal heeft wel eens meer van EDO gewonnen. De eerste ontmoeting (op 7 April) leverde trouwens geen beslissenden uitslag op, want het werd een 22 gelijk spel. CRICKET Hoewel wat laat in het seizoen krijgen we mor gen dan toch een vrij volledig competitie-program ma. Haarlem, die met eenige invallers moest ver schijnen, is al heel slecht begonnen, door tegen A.C.C. een innings-nederlaag te boeken. Gelukkig was het nog niet de moeite waard, want behalve deze ontmoeting werd alleen nog maar de wed strijd V.V.V.V.R.A. gespeeld, om het ranglijstje te publiceeren, want we zouden van het aantal punten van Haarlem (nul) er één moeten aftrek ken. En pluk nu eens veeren van een kikvorsch! Morgen krijgen de Haarlemmers op eigen veld een goede kans, de §erste overwinning te behalen, want Hercules komt op visite. Weliswaar kennen we de capaciteiten van de Utrechtenaren nog niet, maar het komt ons toch voor, dat deze clubs niet veel voor elkaar onder behoeven te doen. Rood en Wit gaat met haar sterk elftal ook de competitie beginnen met een uitwedstrijd tegen V.R.A. We kunnen ons natuurlijk vergissen, maar we gelooven toch stellig aan een overwinning voor Rood en Wit. De andere eerste klas wedstrijd in deze afdee ling is S.C.H.C.V.V.V., met een nog niet te voor spellen uitslag. Ook aan de Spanjaardslaan kan een interes sante strijd verwacht worden tusschen Rood en Wit II en C.V.H., want dit is al meteen de return match. Laatstgenoemde mocht j.l. Zondag het zoet der overwinning smaken, doch dat was slechts met vier runs. Kon. Ned. Lawntennisbond. DE COMPETITIE. Voor Zondag a.s. is een volledig programma vastgesteld; het is te hopen, dat de teams uit hoofd-, eerste- en overgangsklassen thans het goede voorbeeld van spelhervatting zullen volgen, reeds gegeven door de teams uit tweede en derde klasse, die vrijwel volledig reeds de vorige week speelden. Het programma luidt: Eerste 'klasse: KatHaarlem. Overgangsklasse: Sobri—T.C.H. Spiegel 2—T.C.G. Tweede klasse A-N.W. T.C.H. 2—Enkhuizen. T.C.G. 2—Swift. BeverwijkWestrust. Tweede klasse B-N.W.: Haarlem 2Heemstede. Westrust 2—T.C.G. 3. Kg. ZaandijkBeverwijk 2. Derde klasse A-N.W. DuinlustRuïne. Ruïne 2Groen Wit 3. Stadivo 2Westrust 3. Pr. Beatrix-Wimbledon. Beverwijk 3Kg. Zaandijk 2. Ruïne 3Ready 1928 II. Derde klasse B-N.W. T.C.G. 4Juliana. T.C.G. 5S.M.N. 2. Thomas 2T.C.H. 3. Westrust 4Wimbledon 2. Heemstede 2—Duinlust 2. Wimbledon 3Pinokkio 2. Ready 1928 III—Beverwijk 4, LAWNTENNIS Ook tenniswedstrijden voor Rotterdam. Eindenhout-tournooi gaat door. Er bestaat een groote kans. dat het Einden hout-tournooi doorgaat, omdat het comité toch de beschikking over een voldoend aantal ballen krijgt, waarmee de voornaamste hindernis ver dwenen is. Men moet daarbij niet een kracht meting als hoofddoel stellen, maar in de eerste plaats denken aan ontspanning. Het heeft in dezen veelbewogen tijd groote waarde, zich een aantal mooie lange zomeravonden vrij te maken van de dagelijksche beslommeringen. Een uitstekend middel daarvoor is het spelen van een aantal tennispartijen in een gezellig mi lieu. Het wedstrijdcomité stelt zich voor het tour- nooi te houden in de week van 24 tot en met 31 Juni of van 1 tot en met 7 Juli, afhankelijk van de goedkeuring van den Bond. Het bestaat wederom uit een A- en een B-tour- nooi met voorronden voor de derde-klassers. Het ligt in de bedoeling geen prijzen beschikbaar te stellen, maar in plaats daarvan een eventueel batig saldo te doen toekomen aan de Steunactie voor Rotterdam en zoodoende de tennissport dienstbaar te maken aan de liefdadigheid. Zijn er te weinig toezeggingen, dan gaat het tournooi niet door en is de kans, om in dezen tijd van gebrek aan ballen aan een tournooi te kun nen deelnemen, tot een minimum gereduceerd. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN ZWEMCLUB „HAARLEM". Ten bate van Rotterdam. In ons vorig nummer schreven we, dat nimmer tevergeefs een beroep wordt gedaan op voetballers, als hun medewerking voor een liefdadig doel wordt ingeroepen. Het behoeft eigenlijk geen betoog, dat dit ook en in niet mindere mate met onze zwem sters en zwemmers het geval is. Reeds eerder heeft men in ons blad kunnen lezen, dat op initiatief van de Zwemclub „Haarlem" a.s. Zondagmiddag drie uur in Stoop's Bad te Over veen nationale zwemwedstrijden worden georganiseerd ten bate van Rotterdam. Ook dit initiatief dient ten zeerste te worden geprezen en het is te verwachten, dat velen zich zullen opmaken om het zwemfeest bij te wonen, vooral wanneer het weer zoo mooi is als in de afgeloopen week. Het verblijf aldaar op zich zelf zal verrukkelijk zijn, want de zwemwedstrijden hebben in het open bad plaats. Men kan daar dus een flinke portie gezondheid opdoen. En mocht het weer het niet toelaten, dan worden de wedstrijden in het overdekte bad gehouden. De directie van Stoop's Bad staat de inrichting voor het goede doel belangeloos af. De zwemclub „Haarlem" ondervindt trouwens nog meer medewerking, eenige drukkerijen verzorgen gratis het drukwerk en de Kon. Ned. Zwembond doet afstand van alle wedstrijd- en deelnemers- gelden. Wat de sportieve zijde van de wedstrijden betreft, de deelneming van bijna alle nationale kampioenen is verzekerd. Dank zij de bemiddeling van den Zwem bond voor Rotterdam en Omstreken zal voor de reiskosten der Rotterdamsche deelnemers een rege ling getroffen worden, waardoor thans de deelne ming van de beste Rotterdamsche zwemmers en zwemsters vaststaat. De 100 M. borstcrawl dames brengt o.m. Rie van Veen, Wil Soetekouw, Alie Stijl en Bep van Schaik aan den start; op dezelfde baan voor heeren zullen Van Leersum, Ramack, Geerling, Scheffer en Mayer tegen elkaar uitkomen. Op de 100 M. rugslag dames zullen Cor Kint, Dini Kerkmeester en Irene van Feggelen om de eer strijden. Een uitstekende bezetting vinden wij ook op de schoolslag banen voor dames en heeren, die resp. aan den start zullen brengen: Jopie Waalberg, Door- tje Heeselaars, Tony Bijland, Sieuwertsen en Smits- huyzen, Seton en Korpershoek. De beide estafette-nummers beloven eveneens zeer interessant te worden. Een zeer sterke ploeg heeft de jonge zwemclub „de Meeuwen" voor de 3 maal 50 Meter wisselslagestafette dames ingeschre ven, nl. Irene van Feggelen (rugslag), Alie Stijl (schoolslag) en Bep van Schaik (borstcrawl), welke moeilijk te passeeren zal zijn. Op de 10 maal 50 M. estafette voor heeren zullen de Haarlemsche vereeni- gingen HPC, HVGB, DWR en Haarlem elkaar be strijden. Tot slot staan er nog een demonstratie schoon- springen en een waterpolowedstrijd tusschen Haar lem en HPC op het programma. Ons staat dus een zeer belangrijke zwemmiddag te wachten. De opstelling van de zeventallen van HPC en Haarlem is als volgt: H. P. C.: E. Vrugt, W. van Groningen, A. J. Braam, W. J. Derx M. Maurits, H. Eldering, F. de Geest, Haarlem: J. v. Hemsbergen, Th. Gieling, D. Verdel, R. Vunderink, C. Zeeman, H. Bannink, M. Spaanderman. Scheidsrechter is de heer G. Blitz. ATHLETIEK. DE WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. De trainingswedstrijden van de K.N.A.U., welke Zondag a.s. op de Sintelbaan aan het Olympia- plein te Amsterdam zullen worden gehouden, be loven een groot succes te worden. Het aantal ingeschreven deelnemers en deel neemsters is tot 325 gegroeid, een recordaantal, wanneer men bedenkt, dat verscheidene deelen van ons land op het oogenblik nog slechts met zoovee! vertraging te bereiken zijn, dat deelneming van daaruit vrijwel onmogelijk is. Verheugend is, dat ongeveer alle cracks aan den start zullen verschijnen. Wij noemen slechts Osendarp, Van Beveren, Bouman, K. en H. Baum- garten, De Ruyter, De Bruyn, Houtzager, Butse- laar. Blok pnz. Verder zijn er inschrijvingen van b- en c-klassers, juniores, dames en meisjes; Fanny Koen en Nel van Balen Blanken zijn met Ans Niessink wel de meest prominenten van de dames- afdeeling. Een en ander maakt het noodzakelijk, dat een aantal series en eenige minder belangrijke num mers des voormiddags worden afgewerkt. Deze be ginnen te half elf, waarna te 2 uur de wedstrijden met het hoofdprogramma worden voortgezet. De K.N.A.U.-voorzitter heeft een verguld-zilve ren medaille uitgeloofd voor de verdienstelijkste prestatie van den dag, ter beoordeeling van de N.T.C. WIELRIJDEN OPENINGSWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM Zondag 9 Juni worden op de baan van het Olympisch Stadion te Amsterdam de openingswed strijden gehouden. Een van de belangrijkste num mers zal de ontmoeting zijn tusschen Van Vliet en Derksen in de sprint, waarbij de laatste moet be wijzen, wat hij tegen den wereldkampioen op een groote baan presteert. Verder wordt gereden een wedstrijd tegen het horloge over één K.M. met vliegenden start. Een race dus van zuivere snelheid. Met veel belangstelling mag men den stayers wedstrijd over 3 maal 25 KM tegemoet zien. Inge schreven staan de Nederlandsche kampioen Wals (gangmaker Kaser), Bosland (achter Wiersma), Bakker (Ceurremans), Groenewegen (Bustraan) en Van der Wulp (Van der Bom). Verder staan er nog op het programma een tan- demwedstrijd en een ploeg-achlervolging tusschen de vereenigingen „Olympia" uit Amsterdam en de H.S.V. „De Kampioen" te Haarlem. HAARL. KORFBALBOND. DE COMPETITIES. Zooals reeds eerder meegedeeld kon worden, zullen de competities van den H.K.B. verder uit gespeeld worden. Het meerendeel der nog te spe len wedstrijden zal 's avonds plaats hebben; en kele op Zondagmorgen. Elke wedstrijd zal nor maal tweemaal dertig minuten duren; tenzij bei de partijen aan den gewonen wedstrijdduur van anderhalf uur de voorkeur geven. De H. K. B. geeft aan de spelers, die in den landelijken bond uitkomen, de gelegenheid, het spel in den zomer te onderhouden door avond wedstrijden uit te schrijven. Bij voldoende in schrijving zal in groepsverband gespeeld worden. Zeer zeker zullen de diverse clubbesturen deze gelegenheid aangrijpen om het spel op peil te houden. WAT ER GESPEELD WORDT. Het programma voor de eerstvolgende dagen luidt: Vrijdag: Haarlem 3O.K. 5. Zondag: O. K. 4T.H.B. Palvu—Oosthoek. Zwaluwen 2Meerlebosch Meerlebosch 1A. Ready (beker). Maandag: O. K. 4—Aurora 2. Aurora 2O.K. 4 (beker). Levensverzekering: Maatschappij „Haarlem". In de Vrijdag gehouden bestuursvergadering van de Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem" (Onderlinge) te Haarlem werd het jaarverslag over 1939 uitgebracht. De in het jaar 1939 behaalde netto-vooruitgang van het verzekerd kapitaal bleef belangrijk achter bij die van het daaraan voorafgaande jaar. Op 1 Januari 1939 bedroeg het totaal verzekerd bedrag f 12.182.620,80 en op 31 December f 12.453.184,30. alzoo een netto-vooruitgang van '270.563,50. De teruggang door afkoop en royement bedroeg f 56.288 minder dan in 1938. De Premiereserve, eigen risico, nam toe met f114.152 en bereikte daardoor het bedrag van f2.713.971. De sterfte onder de verzekerden had een voor de „Haarlem" gunstig verloop en bleef belangrijk onder de berekende sterfte. In 1939 bedroeg het gemiddelde bedrag der be leggingen f 2.875.059,56. Behalve de twee executies,waarvan in het vorig verslag gewag gemaakt werd en waarvan het ver lies reeds in 1938 was afgeschreven, kwamen geen verdere executies voor. Op 31 December stond aan hypotheken uit f 1.520.992,27, waarvan f 1.436.917,27 op geboouwde eigendommen en f 84.075 op landerijen. De effecten werden tegen beurswaarde in de balans opgenomen, een bedrag van f 101.720,48 is als koersverlies van de Extra Reserve afgeschreven. De reserve geldbelegging ad f 28.325,80 werd naar de extra reserve overgeboekt, ook het saldo der winst en verliesrekening ad f 22.816,05 kwam aan de extra reserve ten goede. Aan dit verslag heeft de directie een mededeeling toegevoegd, dat de maatschappij door bombarde menten geen schade heeft ondervonden aan onroe rende goederen noch aan hypothecaire onderpanden. „Weldadigheid naar Vermogen" te Haarlem. Deze vereeniging heeft thans meer dan ooit steun noodig De tijdsomstandigheden brengen velen moeilijk heden in financieel opzicht. Daardoor moet in menig huisgezin „de tering naar de nering" gezet worden. Op veel moet bezuinigd worden. Gelukkig kan hier en daar wat gesnoeid worden zonder dat veel schade voor zichzelf en voor anderen wordt aangericht. Maar elk die tot bezuiniging gedwongen is moet met beleid te werk gaan en vooral denken om de gevolgen. Het is verkeerd allereerst de bijdragen voor liefdadigheid te schrappen, want die zijn in dezen tijd meer dan ooit noodig. Wij ontvingen van het bestuur van de vereeni ging „Weldadigheid naar Vermogen" te Haarlem de mededeeling, dat in den laatsten tijd veel leden en begunstigers zich laten schrappen. Dat is te betreuren, want daarvan worden menschen die vrijwel uitsluitend zijn aangewezen op steun van die vereeniging het slachtoffer. De penning meester kan immers niet meer geld uitkeeren dan er in de kas komt. Juist in dezen tijd zijn er zeer velen die steun behoeven, terwijl zij zich daarvoor niet tot een of- ficieele instantie kunnen wenden. Zij hebben dus hun hoop op „Weldadigheid naar Vermogen" ge vestigd. Het. zou jammer zijn als het bestuur hen zou moeten teleurstellen. Daarom wekken wij de bewoners van Haarlem en Omstreken op de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" te blijven steunen. Als een lid of begun stiger inderdaad gedwongen is ook op de uitgaven voor liefdadigheid te bezuinigen, moet hij toch niet den band met die nuttige vereeniging geheel ver breken, maar zoo noodig zijn bijdrage iets ver minderen, om, zoo gauw het hem weer mogelijk is. die later weer te herstellen. Maar laten daarentegen andere ingezetenen die minder dooi financieele zorgen gekweld worden thans hun plicht tegenover de gemeenschap voelen en zich opgeven als lid of begunstiger van „Weldadigheid naar Vermogen": Voor 3 of meer per jaar kan men zich opgeven aan het bureau Sophiastraat 2D te Haarlem. Wie het bestuur en daardoor vooral hen die steun behoeven gelukkig wil maken met een gift kan dit ook doen op Postgiro 212.703. WERKGEVERS EN WERKNEMERS IN LAND- EN TUINBOUW. Te 'sGravenhage kwam het Centraal Secreta riaat voor land- en tuinbouw, gevormd door de drie Centrale Landbouworganisaties en de drie Land arbeidersbonden in vergadering bijeen. Besloten werd in verband met de tijdsomstandig heden het onderling contact te versterken. Ter ver wezenlijking daarvan zullen in onderling overleg op het bureau van het Centraal Secretariaat te 's Gravenhage alle problemen die land- en tuin bouw raken worden bestudeerd Met name met he' oog op den economischen wederopbouw hebben werkgevers en werknemers besloten ook naar bui ten als een eenheid op te treden. Speciale aandacht zal worden besteed aan het vraagstuk der werk- 1 loosheid. Amsterdamsclie Maatschappij van Levensverzekering. Aan het jaarverslag over 1939 van de N.V. Amsterdamsche Maatschappij van Levensverzeke ring ontleenen wij het volgende: Aan nieuwe verzekeringen werd afgesloten een totaal van f 30.051.896 het verzekerd bedrag nam toe met f 14.816..Q02 waardoor dit steeg tot f 232.88.977 per 31 Dec. j.l. Het totale premie-inkomen over 1939 bedroeg f 7.802.143. De netto-ontvangsten aan huuren en renten ver tegenwoordigen een bedrag van f 2.814.504. De premie-reserve eigen risico wijst aan het einde van het boekjaar een bedrag aan van f 61.985.517. Zij werd berekend volgens de zuivere netto methode. In vaste goederen was op 31 Dec. 1939 f 11.985.840 belegd. Het netto-rendement bedroeg 5.60 procent. Aan hypotheken stond uit f -31.007.817. Het effec tenbezit stond op 31 Dec. 1939 te boek voor f 10.604.353. De winst- en verliesrekening toont een netto winst aan van f 1.470.309. In dit bedrag is f 632.484 begrepen, vrijgevallen door omrekening der reserve op uitgestelde en direct ingaande lijf renten van een Engelsche op de nieuwste Neder landsche sterftetafel en dor omrekening van de re serve op een klein aantal tarieven van een 2V2 procent naar een 3y2 procent rentevoet. Zonder die omrekening zou de nettowinst f 837.825 groot geweest zijn. Uit de winst wordt f 1.119.119 gestort in de extra reserve, waardoor deze per 31 December 1939 be draagt f 2 482.904 en f 122.490 in de reserve voor afschrijving op hypotheken, die daardoor stijgt tot 185.000. Met inbegrip van het maatschappelijke kapitaal ad f 2.000.000 waarop f 1.098.200 is gestort, be dragen de extra waarborgen voor de verzekerden per 31 December f 4.667.904. Het dividend op de verplichte stortingen werd vastgesteld op f 25 per aandeel en de rente op de onverplichte stortingen op 4J4 procent. Middenstan dsof f er-1910. Actie der drie Middenstandsbonden. Onder het motto -,Middenstandsoffer 1940" ..Voor herovering van zelfstandig bestaan", heb ben de drie Ned. Middenstandsbonden een actie op touw gezet tot steun aan door den oorlog zwaar getroffen middenstandszaken. In een oproep wordt onder meer gezegd: Het is mede onze taak een aanvang te maken met den opbouw van hetgeen verwoest is aan zelfstandig maatschappelijk be staan, in Rotterdam vooral, doch ook in andere geteisterde plaatsen. Het is verheugend te zien met welk een energie de getroffenen hun uiterste krachten in spannen om binnen den kortst mogelijken tijd hun bedrijven te heropenen. In iedere plaats is een comité van actie opgericht, dat contact zal zoeken met de K.'s van K. en de gemeentebesturen. Tevens is er dan een centraal comité. Alle vakbonden, doen verder mee. Het centraal comité meent aan allé deelnemers aan deze actie in overweging te mogen geven gif ten in te zenden ten bedrage van 1 pet. van het gespaard gebleven bezit, te betalen in zooveel ter mijnen als men zelf verkiest. „Eén procent van wat u gespaard bleef in huis en bedrijf". De gelden voor deze actie kunnen worden gestort bij de Ned. Middenstandsbank of op giro rekening 60.000 van de Ned. Middenstandsbank te 's Gravenhage, ten gunste van de rekening Contact-Centrale 3 Ned. Middenstandsbonden te 's Gravenhage, onder motto: Middenstandsoffer- 1940. Nog onzekerheid omtrent Bredasche vluchtelingen. Maatregelen genomen om inlichtingen te krijgen. BREDA, 7 Juni. Het A.N.P. meldt: Onder de vele geruchten, welke met betrekking tot de verblijfplaats van de nog niet teruggekeerde Bre dasche vluchtelingen de ronde doen, is er een volgens welke een groep van enkele honderden ingezetenen der agglomeratie het zou hier voornamelijk menschen uit Ginneken betreffen van Brussel uit per trein naar Parijs zou zijn vervoerd, waar zij zouden zijn ingekwartierd in het Philipsgebouw. Wij hebben omtrent dit gerucht getracht betrouwbare mededeelingen te krijgen, doch te bevoegder plaatse beschikt men over geen enkele aanwijzing, dat deze men schen, indien zij er al in geslaagd zouden zijn in Brussel een trein te nemen, inderdaad Parijs bereikt hebben. Het is bijvoorbeeld met te Brugge aangekomen stadgenooten voorgekomen, dat zij in den trein werden gezet, doch dezen na enkele kilometers alweer moesten verlaten. Het is zeer goed mogelijk en men acht het zelfs waarschijnlijk, dat het met de hier bedoelde groep evenzoo gegaan is. Er ontbreken op het oogenblik alleen uit de gemeente Breda nog 1200 tot 1300 menschen. In de randgemeenten worden ook nog zeker duizend personen vermist. Gisteren heeft de heer A. van Nijnanten, die met de registratie der nog niet teruggekeerde stadgenooten belast is, met burgemeester B. W. Th. van Slobbe de maatregelen besproken, die genomen zouden kunnen worden om inlichtingen te verkrijgen omtrent de menschen, die nog in Frankrijk of mogelijk in Engeland of Zwitserland zouden ver toeven. O.m. is de mogelijkheid overwogen om te trachten via de Amerikaansche consulaten in die landen een oproep te doen tot de achtergeble ven vluchtelingen, opdat dezen zich aan een centraal punt zouden melden. Op deze wijze zouden wellicht lijsten van de in deze landen aanwezigen verkregen kunnen worden. N.V.V. BLAD VOORLOOPIG MAANDORGAAN. AMSTERDAM, 7 Juni. De „Vakbeweging", het orgaan van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, deelt mede dat het voorloopig slechts een keer per maand zal verschijnen en dan nog in verkleind formaat. Daarom, zoo zegt het blad. is de gelegenheid tot het opnemen van arti kelen of beschouwingen ten zeerste beperkt, zoo niet geheel vervallen. (A.N.P.) De maatregelen voor de petroleiimdistributie. 'sGRAVENHAGE 7 Juni (A. N. P.) Het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart ves tigt nogmaals de aandacht op de in de avondbladei van 5 en 6 dezer voorkomende publicatie, waarin is vastgelegd: 1. De wijze waarop de kleinhandelaren moeten handelen met de door hen te ontvangen zegels. 2. De wijze waarop degenen die petroleum voor bedrijfsdoeleinden behoeven moeten handelen om bestelbonnen te verkrijgen, welke recht geven op het bezit van petroleum. In het bijzonder wordt de aandacht er op geves tigd, dat aanvragen voor bedrijfsdoeleinden moeten worden ingediend door bemiddeling van de plaatse lijke distributiediensten met uitzondering echte- van aanvragen op het gebied van landbouw, tuin bouw en veeteelt. Deze laatste aanvragen moeten worden ingediend bij de plaatselijke bureauhouders, van den provincialen voedselcommissaris. 1 Marika Stiernstedt. Olga Andrejevna. Uit het Zweedsch vertaald door N. Basenau-Goemans. A'dam. J. M. Meulenhoff. De Zweedsche schrijfster Marika Stiernstedt be hoort tot de sterke figuren der hedendangsche ro mankunst, die het leven en de uitbeelding daarvan aan kunnen en technisch niet noodig hebben, af gekloven procédés der schrijfkunst na te volgen, doch die in sterken eenvoud zichzelf uitschrijven en daardoor werk met karakter produceeren. Daar zijn misschien slechts weinig vrouwelijke auteurs die haar personen met zoo groote nuchtere scherpte en tegelijk met zoo groote warmhartigheid bekijkéa en in beeld en beweging brengen als deze Zweed- sche en haar schepping, Olga Andrejevna, moet we! als een spiegelbeeld op haar gelijken. Door deze Olga en haar omgeving te leeren kennen slaat de lezer van dezen roman een blik in de evolutie van het Russische volk, van de Czaristische machts- vertooningen in 1914, via opstanden en revoluties, tot aan het bewind van Lenin en ongeveer hei jaar 1934. Dat alles trekt dien lezer voorbij in een door den romaninhoud saamgebonden reeks van familiegebeurtenissen, die schijnbaar zonder opzet telijkheid een volmaakt blank overzicht der natio nale historie vormen. Blankwant volkomen sereen laat de schrijfster elke gebeurtenis op haar personen inwerken en deze daarop reageeren; er a bij haar geen sprake van pro-dit of pro-dat wel natuurlijk bij de figuren die zij schiep en al- leen met één ding versiert zij al haar hoofdper sonen: met een onverwoestbare liefde voor Rus- land, het geheimzinnige, steeds toch weer alles tot zich terugtrekkende, onmetelijke Rusland. De zuiverste houding van de kunstenares die historie schrijft vindt in deze Zweedsche schrijf, ster een vertegenwoordigster. Afgezien van de talrijke personen en groepen, waarmee de lezer in dit verhaal in vrij diep gaand contact gebracht wordt, draait de in dit boek ver moedelijk slechts weinig geromantiseerde historie om drie hoofdfiguren. Het zijn Andrej Gribsky, die in den aanvang gouverneur van den Tsjaar eener provincie in Midden Rusland is, en zijn beide kin deren Igor en Olga. Van dat drietal volgen wij de wel zeer bewogen lotgevallen in de bijna dertig jaar, die op het begin van het verhaal volgen. De fijn beschaafde, geestelijke aristocraat die de va der is, zal dat blijven, ondanks alles wat er om hem heen en met hem gebeurt. Vernedering noch ar moede noch gevangenis zullen dat wijzigen. In Igor en Olga voltrekken zich de maatschappelijke omkeeringen op andere wijze, ofschoon ook 4 onder alle omstandigheden, en geheel los van vroegere familie-idealen, de juistheid zouden kun nen bewijzen van het gezegde dat goed bloed nooit liegen zal Al zal de lezer de sceptische wijsgeerig- heid, de ironie en het goede hart van den ouden Gribsky wel kunnen genieten, zooals hij van zijn zoon Igor de hooge ideëele neigingen waardeert, al dwong het leven dien jongen een kant uit, waar van hij nimmer had kunnen droomen, de grootste sympathie zal naar Olga uitgaan en alleen om haar was dit boek reeds waard in het Hollandsch vertaald te worden. Foka van Loon. Jan Derks. N.V. Dagblad Dl Standaard. A'dam. Een Drentsche vertelling, waarin veel dialoog in de streektaal aan het geheel een zekere smeuïigheid verschaft. Niet ingewikkeld van compositie, ver loopt dat verhaal eenvoudig en goed; de toonaard er van staat een beetje in mineur, de trieste din gen er in worden slechts door den godsdienstigen zin van de hoofdfiguren verzacht. Er is even iets in van de vasthoudende orthodoxie der dorpsbe woners contra een milder, vrijzinniger opvatting van den predikant. Want Jan Derks, het geestige gebochelde schoen lappertje, moest trouwen met Marre, het mooie, maar teringachtige kind, dat bij den boer werkte waar Jan Derks zijn intrek genomen had. Mane had haar hoop op Koob, den rijken boerenzoon ge vestigd gehad, omdat die veel werk van haar maakte, maar Koob liet haar los voor een huwelijk naar zijn stand. En Jan Derks was al dien tijd smoor op Marre geweest, maar de mismaakte jon gen had tegen deh knappen Koob geen kans ge kregen. Toen kwam er een dag dat hij met Mam alleen op de boerderij was. Deels uit teleurstel ling om Koob, deels uit medelijden met Jan Derks, dien ze wel mocht lijden, gaf Marre zich, in een behoefte naar genegenheid. Als er later een hu welijk van moet komen is dat in het Drentsche dorp geen bijzonderheid en Jan Derks is er ziels gelukkig mee. Maar in de kerk trouwen mag hij niet want hij vertikt het om, zooals in die omstan digheden te doen gebruikelijk is, openlijk tevoren zijn zonden en de dwaling zijns weegs te belijden. Hij heeft, meent hij, niets zondigs gedaan en is dolblij met het nu verzekerde bezit van zijn Marre. Hij wijkt niet voor de betoogen der ouderlingen en den zachten aandrang van den hem welgezinden dominé. Alleen op het stadhuis zal het verbond ge registreerd worden, al voelen Jan Derks en Marre daar beiden leed over. Jan is een model-echtge noot en beider geluk is innig, doch helaas van kor- ten duur. Het zijn geen sterke boerenmenschen en beider gestel is zwak. Na enkele jaren van gelui haalt de dood ze kort na elkaar weg. En parallel met hun leven loopt dat van Greta de Groot, domïré's jongste en lievelingsdochter, die met Marre school ging en veel met haar op heeft. Greta ondergaat de teleurstelling van een verbroken engagement, dat zonder medeweten harer ouders ontstaan was. Ze heeft daar veel ver driet van en brengt gedurende eenigen tijd haar genegenheid over op het gezin van Jan en Marre, waar binnenkort een tweede kindje staat geboren te worden. Er zullen er onder de dorpsgenooten zijn die zooveel triestheid na zooveel blijdschap als gevolg zullen beschouwen van het niet te juister tijd bewardeld hebben van de rechte wegen, doch als dominé De Groot aan Marre's sterfbed staat zal de stervende hem toevertrouwen dat met haar „alles vrede" is. De lezer heeft bemerkt dat het verhaal van Jan Derks uit een zeer bepaald omschreven levensin zicht ontstaan is, hetgeen aan een zuivere tendenz- looze behandeling, die het boek binnen de littera tuur betrekt, niet heeft in den weg gestaan. Voorloopig mogen hier eenige nieuwe boekea met een aankondiging volstaan. Het zijn: een oor spronkelijke detective-roman door H. van Uden, getiteld 9.34 n.m. en door de firma W. L. Salm Co. te Amsterdam in haar detective-serie uitge geven. Voorts vertaalde Albert Helman van Querido's Uitgeverij een Amerikaanschen roman van Frederic Prokoseh in het Nederlandsch: „Nacht der Scliamelen" betiteld. Naar authentieke gege vens uit de eerste periode van den Finsch-Russi- schen oorlog bewerkte Erna Koning een roman ..Een vaste Burcht", die bij Andrics Blitz. A'dam het licht zag en zond De Arbeiderspers ons een ver taling door Greta Baars Jelgersma van een boek door den Zweedsehen schrijver Eyvind Johnson, dat den aantrekkelijken titel „Olaf lacht tegen het leven" voert. In het Zweedsch heet het eenigszins snibbiger: „Nu var det 1914 Har har du dit*, liv!" J. H. DE BOIS. VERDUISTERING DOOR ONTVANGER ZWOLLE. 7 Juni. (ANP) De Zwolsche rechtbank •eroordeelde gisteren den vroegeren ontvanger de? gemeente Doornspijk en gewezen kassier van dl Boerenleenbank aldaar, R. P., tot een gevangenis straf van 2 jaar, met aftrek van preventieve hech tenis. De eisch luidde 2 jaar en 6 maanden gevan-

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10