Haarlem's Dagblad De Krant. Wereldbevolking. De volkspensions te Haarlem. Deviezenbescherming. Nationaal Hulpcomité 1940 opgericht. Fransche regeering naar Angoulême? Reizen uit en naar ons land verboden. „Het Italiaansche volk aan den vooravond van groote gebeurtenissen". Actikeietv- 57e Jaargang No. 17475 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 8 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het gebeurt zelden dat de krant over zichzelf schrijft. Maar er zijn oogenblikken waarop dat noodig en nuttig kan zijn en dan doen we het wel. Niet over öns zelf, want evenmin als u ooit onze portretten in de krant afgebeeld zult zien nevens die van vele en velerlei andere menschen op alle mogelijke gebieden zullen wij u ooit gaan vervelen met verhalen over onze persoonlijke beroepszor- gen en vreugden. Daar hebben we ook geen nei ging toe, want als regel zijn we zelf een beetje huiverig van publiciteit. Dat is volgens mij precies hetzelfde gevoelen dat de banketbakker bezielt, die zooals algemeen bekend is de heerlijkheid van taartjes ten volle erkent en dan ook verkondigt, maar ze zelf niet eet. Ik wou het dus alleen maar even over de krant en niet over ons, die haar sa menstellers zijn, hebben. En dit wel om er uw aan dacht op^te vestigen dat zij, hoewel in aantal pa gina's verminderd hetgeen een gevolg is der om standigheden en alle bladen geldt alweer dage lijks sterk toeneemt in verscheidenheid van „eigen kopij". Buiten de van persbureaux afkomstige en aldus gekenmerkte berichten over den oorlog en over de maatregelen die door de Duitsche en Ne derlandsche overheids-instanties in ons land wor den genomen vindt u in de krant weer een over vloed van werk van onze eigen redacteuren. Dat betreft in de eerste plaats de belangen van het district waarin dit blad verschijnt, omdat dit zijn eerste taak is, die al uit den titel van de courant spreekt en zich sinds onheugelijke tijden tot de Haarlem omgevende gemeenten heeft uitgebreid. Maar dat geldt ook velerlei onderwerpen van alge meen belang, ook de gebieden van sociale aangele genheden, economie, het leven in de natuur, de Kunst met een groote en die met een kleine k, de sport. En dit alles vormt het grootste deel van den inhoud. Waarbij nevens de quantiteit de qualiteit zonder onbescheidenheid te berde gebracht moge worden door vast te stellen dat al dit werk geza menlijk een eigen karakter blijft dragen dat bij Haarlem's Dagblad zelf hoort.een karakter dat ondanks de verschillen in stijl, die nu eenmaal tus- schen alle schrijvers bestaan, voortkomt uit de sfeer die ontstaat door de jarenlange goede samenwerking van een groep menschen wier hart en toewijding aan één gemeenschappelijken arbeid verpand zijn. Dat is, zooals degenen die dit blad al jaren lezen heel goed ervaren hebben, niet alleen of zelfs in het bij zonder bij politieke dagbladen het geval. Haarlem's Dagblad is nooit een politiek blad geweest; het heeft zich altijd buiten den strijd der politieke richtingen gehouden en zijn neutrale standpunt daarin ge handhaafd. Maar het heeft niettemin een eigen sfeer. Ik heb menschen in deze dagen hooren zeggen „dat in alle kranten hetzelfde stond" en dat was een van dié gemakkelijk uitgesproken onwaarhe den die in tijden van hevige beroering zoo vaak en zoo gedachteloos uitgesproken worden. Het bewees overigens dat zij slecht en zonder aandacht lazen of alleen hun aandacht gaven aan een gedeelte van den inhoud der bladen. En dan, zooals ik al zei, aan het kleinste deel. Het is ons bekend dat ook de advertenties hun volle plaats innemen in de dagbladlectuur. Natuur lijk, want anders zouden de adverteerders er geen belang bij hebben ze te plaatsen. Hun aantal is tijdelijk sterk verminderd tengevolge van de he vige beroering die de oorlog in ons land heeft ge wekt. Hetzelfde verschijnsel deed zich in Septem ber voor toen de oorlog in Europa uitbrak en er het zakenleven ook tijdelijk hevig gestoord werd. Na een paar maanden trad een herstel in, eerst langzaam, daarna sneller. En zoo zal het ook nu, Ba deze nog heviger schok, gaan. De teekenen van dit herstel doen zich ook in de advertentiepagina's al gelden en dit nummer van ons blad is dan ook het eerste sinds den tienden Mei, den dag waarop de oorlog in ons land uitbrak, dat alweer ruim drie pagina's advertenties bevat. Gedurende de laatste weken was trouwens al een voortdurende, regel matige stijging merkbaar. Zoodat hoeveelheid en veelzijdigheid der advertentie-lectuur ook tot u terugkeeren. Geen wonder, want de industrie en de middenstand krijgen daar meer behoefte aan naar mate het zakenleven zich herstelt, en het publiek ever eens. In een circulaire aan zijn leden, gisteren ver spreid, schrijft het Genootschap voor Reclame: „Wij wekken al onze leden, niet alleen de con sumenten, doch de producenten, die ongestoord verder kunnen werken, op, de handen ineen te slaan. Zij moeten hun verkoops-organisaties weer op Volle toeren laten werken, moeten door het maken van intensieve reclame de verbruikers, het publiek weer stimuleeren tot koopen en verbruiken. Dan alleen helpt u uzelf, uw leveranciers, uw koopers, Uw en hun personeel en dus de gemeenschap. Wacht niet op hulp van buiten, doch doe het zelf, maar doe het nu, direct!" En de Middenstandskrant geeft in haar jongste nummer deze aanbeveling aan haar leden, die duidelijke taal spreekt: „Zoo goed als u zelf misschien een „opstopper" noodig had om u aan te passen en weer op dreef te komen, zoo heeft ook het publiek een extra prikkel noodig. Geef dien prikkel door middel van uw reclame. Het is opbouwend werk van niet te onderschatten beteekenis. Reclame is de motor van het zakenleven. Laat hem draaien. Laat hem op vol toerental komen. Deze motor valt niet onder de brandstofbeperking". Uit deze aanhalingen ziet u hoe er in vakkringen zelf over gedacht wordt. En dat verklaart extra de toeneming van het adverteeren, waarover ik het hierboven had. Zoo hoop ik u nu aangetoond te hebben dat ook de motor van de krant weer op steeds hooger toeren gaat loopen. Binnen de grenzen van het bereikbare zal door ons aan dien motor alle denkbare zorg wor den besteed. Wij zullen u het beste geven dat in ons vermogen ligt en hopen daarmee onzerzijds het al gemeen belang te dienen, dat in alle omstandigheden het richtsnoer van een dagblad moet zijn. R. P. In de gemeente Velsen worden 11000 M2 grond omgespit om er bruine boonen op te zaaien. Hier zien we de arbeiders aan het werk. (Volgens een Duitsche statistiek wijzen de resultaten der volkstel lingen van de laatste jaren uit, dat er thans ongeveer 2169 millioen menschen op onze aarde leven.) Wat 'n menschen, wat 'n menschen, Met hun zorgen en hun wenschen; Met hun kwalen en gebreken, Met hun slimme, domme streken; Met hun zwakten en hun krachten, Met hun kennis en gedachten; Met hun smarten en hun vreugden, Met hun ondeugden en deugden; Met hun kleuren en hun talen, Met hun winnen en hun falen; Met hun lasten en hun grieven, Met hun hekel en believen; Met hun haten en beminnen, Met hun geesten en hun zinnen; Met hun hersens en gevoelen. Met hun goed en kwaad bedoelen; Met hun vrijheid en hun banden, Met hun rassen en hun landen; Over heel de aard verspreid. Groeiend steeds in kwantiteit. Blonde, zwarte, kale, grijze Domme, middelsoort en wijze; Rare, leelijke en knappe. Tamme, wilde, lauwe, slappe; Flinke, sterke energieke, Hulpbehoevende en zieke; Onderdanige en laffe, Overheerschende en straffe; Onbekende en verwante Vormlooze en elegante Pessimisten, optimisten, Aarzelende en besliste; Frissche, geestige en goede, Kwade, weifelende, moede. Tekortkomend en verzadigd, Slechtbedeeld en begenadigd; Mild, kwaadaardig of bedillend, Allen stuk voor stuk verschillend, Maar gelijk ook, stuk voor stuk, In een dorst naar aardsch geluk. P. GASUS. HAINSFN GEZELLIG - BESCHAAFD. THE AMERICAN CLUB. ZONDAG 9 en 16 JUNI 7.30—11 uur, in „DE LEEUWERIK". Kruisstraat. Entrée ƒ0.50 pl. r. (Adv. Ingez. Med.) Gemeente-ambtenaren niet vacantie. Zij mogen niet ver van huis. De Haarlemsche gemeenteambtenaren en -werk lieden hebben, bij de nadering der vacanties, een schrijven van het gemeentebestuur ontvangen, waarin hun wordt medegedeeld dat het hun dit jaar niet veroorloofd is, hun vacantie elders door te brengen dan te Haarlem en aangrenzende ge meenten, waaronder ook Zandvoort begrepen is. In verband met de tijdsomstandigheden wordt het n.l. gewenscht geacht, bij voorkomende gelegen heid de onmiddellijke beschikking over de leden van het gemeentelijk personeel te hebben. Ge motiveerde verzoeken om ontheffing dezer bepaling kunnen in overweging worden genomen, doch, aldus luidt de mededeeling, een verblijf op groote ren afstand van langer dan een week zal niet wor den toegestaan. Proefdraaien voor de stayerwedstrijden in het aanstaande wielerprogramma op de stadionbaan in de hoofdstad Petroleum-gevaar verdwijnt. Maar wat moeten kamer bewoners nu stoken? Eenige weken geleden hebben wij medegedeeld, dat een onderzoek van Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem heeft aangetoond, dat er te Haarlem 134 volkspensions zijn. Nu wordt in die perceelen de toestand bekeken, waarna aan het college van en W. een rapport zal worden uitgebracht over de bevindingen, waarna de vraag onder de oogen ge zien zal worden of het noodig is maatregelen te ne men en zoo ja, welke. Wij herinneren er aan dat dit onderzoek een ge volg is van den noodlottigen brand die eenige maan den geleden plaats had in een volkspension in een bovenhuis aan den Zijlweg, hoek Pieter Kiesstraat, waarbij één kamerbewoner om het leven kwam. Er bleek toen, dat er in dat perceel op den zolder van hout kamertjes waren getimmerd die aan ver schillende personen waren verhuurd als woon- en slaapvertrek. In die vertrekjes werd een petroleum stel gebruikt voor koken en verwarming, wat na tuurlijk gevaar voor brand opleverde. Het bleek voorts, dat er nog vele andere volkspensions hier ter stede bestaan, waarin dezelfde brandgevaarlijke toestanden werden aangetroffen. Dit was voor het gemeentebestuur aanleiding een onderzoek in te stellen om een volledig beeld van den toestand te verkrijgen. Nu zou het zoo werd ons van goedingelichte zijde verzekerd verkeerd zijn te meenen, dat in al die 134 perceelen, die thans bekeken worden, volkspensions gehouden worden in den geest van dat aan den Zijlweg. Zoo'n omvang heeft de zaak gelukkig niet. Onder die 134 gevallen zijn er vele die feitelijk buiten het begrip volkspensions vallen en gerekend moeten worden tot de groep „verhuur van kamers". Daar gaat het niet om, want in die perceelen worden in den regel geen toestanden aan getroffen die extra brandgevaar opleveren. Dit ge vaar wordt in het bijzonder aangetroffen in percee len waar met primitieve middelen op zolders ka mertjes gemaakt worden, terwijl daarin dan boven dien nog petroleum wordt gestookt. Hangende het onderzoek dat de gemeente instelt is er een wijziging in den toestand gekomen. Petro leum is al schaarsch en zal binnenkort nog wel schaarscher worden. Alleen in perceelen waarin geen gas aanwezig is, hebben de bewoners nog kans wat olie te ontvangen. Maar daaronder vallen niet de ka merbewoners van de volkspensions, want daar heeft de beheerder van dit pension in zijn eigen keuken natuurlijk wel gas. Hoe moeten de kamerbewoners nu hun eten koken en hun vertrek in den komenden winter verwarmen? Er kan niet aan gedacht worden in die van hout op getrokken kamertjes een kolenkachel te zetten, want daarvoor moet immers een gemetselde schoor steen aanwezig zijn. Als het gemeentebestuur zou toelaten dat er wat gehaspeld wordt met meters lange kachelpijpen in die brandbare omgeving, dan zouden die kolenkachels minstens even gevaarlijk zijn als voorheen de petroleumtoestellen. Toch zal er iets gedaan moeten worden om die kamersbewoners tegemoet te komen. Het zijn zooals wij al eens eerder hebben uiteengezet men schen die, meestal door de tijdsomstandigheden, niet in staat zijn een eigen huis te bewonen en ook geen gewone kamer (normaal ingericht met steenen schoorsteen te huren. Voor 1 gulden, soms 1.50, huren zij een klein kamertje, waar zij zelf op heel bescheiden wijs voor het koken van hun potje zor gen, terwijl zij ook zoo goedkoop mogelijk in den winter het vertrekje moeten verwarmen. In den raad is indertijd reeds gewezen op de wen- schelijkheid de mogelijkheid onder oogen te zien aan de bewoners van de volkspensions gas te leveren tegen huishoudtarief onder voorwaarde, dat de be woners dan gezamenlijk het verschuldigde vast recht betalen. Als er evenwel gas voor verjvarming van een vertrek gebruikt wordt is het noodig, dat er een behoorlijke afv oer komt. 's GRAVENHAGE 7 Juni. Heden is in het Ver ordeningenblad een verordening verschenen van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebied betreffende overgangsmaatregelen op het gebied van deviezenbescherming van 5 Juni 1940. Hierbij wordt bepaald: De uitvoering van de bepalingen van het konink lijk besluit betreffende deviezennoodmaatregelen van 10 Mei 1940 (staatsblad voor het Koninkrijk der Nederlanden nr. 484, Nederlandsche Staatscourant nr 91) berust behalve bij de Nederlandsche amb tenaren, ook bij de ambtenaren van het Duitsche deviezenbeschermingscommando.. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. (A, N. P.), Het zal daar helpen, waar in den oorlog verlies geleden is. 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. Presse-Dezernent W. Janke deelde op de persconferentie van 7 Juni het volgende mede: Met toestemming van de bevoegde Duitsche instanties, en wel speciaal van den Rijks commissaris persoonlijk, is opgericht het Na tionaal Hulpcomité 1940. Dit staat onder lei ding van personen uit verscheidene kringen, terwijl als voorzitter mr. dr. K. ,T. Frederiks. secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken optreedt. Dit Natio naal Hulpcomité zal ten nauwste samenwer ken met het Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden. Het doel van het comité is, in den breede gezegd, daar te helpen waar in de dagen van den oorlog ver lies is geleden. Men hoopt de gelden, welke benoodigd zijn voor de leniging van den nood, bijeen te brengen door: 1. Een inzameling, waaraan alle bankinstel lingen en hopelijk ook alle dagbladen zullen medewerken. De heer Janke deed een dringend beroep op de aanwezige vertegenwoordigers van dagbladen om hun kolommen hiervoor beschikbaar te stellen. 2. Er zal een groote straatcollecte worden ge houden door het geheele land, waarvoor den datum voorloopig is vastgesteld op Zaterdag 15 Juni. Aan alle burgemeesters zal verzocht worden zooveel mogelijk hun medewerking aan deze col lecten te vorleenen. Verder zullen maatregelen worden getroffen om de jeugd zooveel mogelijk als collectanten te organ iseeren. 3. Door plaatselijke comités zal verder een rondschrijven worden gezonden met verzoek om toezending van bijdragen. De samenwerking met het Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden betee- kent, dat van de zijde van deze beide instellin gen geen afzonderlijke collecte is te verwachten. Bij deze hulpactie dient n.l. alle versplintering te worden voorkomen, zoodat de inzameling cen traal kan geschieden. De heer Janke wees er verder nog op, dat een Innige samenwerking bestaat tusschen Duitsche instanties, het Nationaal Hulpcomité-1940 en den commissaris voor den wederopbouw. De Presse-Dezernent besloot zijn uiteenzetting met een warm woord van aanbeveling voor deze prijzenswaardige actie. (A.N.P.). I)e samenstelling van liet brood. Binnenkort uitsluitend „oorlogsblocm*'. Naar wij vernemen is sinds eenige dagen aan de Haarlemsche bakkers verboden, brood te verkoo- pen of af te leveren, dat voor meer dan 25 pCt. be reid is uit blanke bloem. Intusschen moet hieraan worden toegevoegd, dat in overweging is, binnenkort het verkoopen en af- leevren van brood, anders dan geheel bereid met z.g. oorlogsbloem geheel te verbieden. De brood-distributie. 's-GRAVENHAGE, 7 Juni (A.N.P.) Naar aanleiding van diverse berichten omtrent de brooddistributie, kunnen wij mededeelen dat deze distributie weliswaar in overweging is, doch dat officieel nog niets hieromtrent is vastge steld. ROME, 8 Juni. (DNB) De Fransche regeering heeft thans, naar uit Italiaansche berichten blijkt, het plan om naar Clermont-Ferrand te gaan opgegeven en zou thans voornemens zijn den regeeringszetel naar Angoulême te ver- Verordening van den Rijkscommissaris 's GRAVENHAGE 7 Juni. Het Verordeningen blad van heden bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende het in- en uitreizen van het bezette Nederlandsche gebied. De veror dening bepaalt: 1. het binnenreizen in- en het uitreizen uit het bezette Nederlandsche gebied is verboden. 2. in bijzondere uitzonderingsgevallen wordt de toestemming voor het binnen- en uitreizen door den Rijkscommissaris verleend. 3. (1) alle tot nu toe door niet-militaire autori teiten verleende vergunningen voor het binnen- en uitreizen verliezen met ingang van 10 Juni hun geldigheid. (2). de bezitters van zulke vergunningen moeten terstond, uiterlijk echter tot 10 Juni 1940, een schriftelijk, ter zake gegrond verzoek tot afgifte van een vergunning ingevolge paragraaf 2 indienen bij het bureau van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied. 4. De voorschriften ter uitvoering van deze ver ordening worden in opdracht van den Rijkscom missaris door den hoogeren SS- en politieleider door middel van interne dienstaanwijzingen ge geven. 5. deze verordening werkt niet ten aanzien van door de bevoegde militaire autoriteiten afgegeven vergunningen van het in- en uitreizen. 6. deze verordening treedt in werking op den dag har er afkondiging. (A. N. P.) De aankomst van de Nederlandsche krijgsgevangenen uit Dnltschland. Hedenmorgen om 7 uur zouden de Nederland sche krijgsgevangenen uit Duitschland te Enschedé arriveeren. Naar wij vernemen is deze aankomst 24 uur uit gesteld. Intusschen wordt alles in het werk gesteld om de krijgsgevangenen te ontvangen. Het woord is aan Horatius: Niets is voor stervelingen te moeilijk. De Relazioni Internazionali Felle aanval van het Italiaansche blad op Engeland en Frankrijk: MILAAN, 7 Juni (D.N.B.) In een hoofdarti kel vat de „Relazioni Internazionali" de hoofdlijnen der Italiaansche politiek in zes nauwkeurig gefor muleerde punten samen. Het Italiaansche volk, aldus het blad, staat aan den vooravond van een geweldige gebeurtenis. Men moet de volgende zes punten in het oog houden: 1. Het Italië van Mussolini heeft 18 jaar lang vredespolitiek gevoerd. De politiek van Mussolini is een rechtvaardige politiek geweest, die trachtte te effenen en nieuwe, humane politieke formules op te stellen. Indien men Mussolini's eisch tot herzie ning had begrepen zou thans het bloed van mil- lioenen menschen gespaard zijn. 2. Sedert 18 jaar ontmoet de politiek van Mus solini den tegenstand van Engeland en Frankrijk. Parijs en Londen hebben de Italiaansche politiek in Midden- en Oost-Europa bestreden, het pact van vier getorpedeerd, de Fransch-Italiaansche overeenkomsten van 1935 van iedere intrinsieke waarde beroofd en den geest van het Britsch-Ita- liaansche Middellandsche Zee-accoord van 1938 vervalscht. 3. Toen het Italiaansche volk land ter bewer king verlangde werden het woestijnen aangeboden. Toen de Abessynischc campagne werd begonnen onderging het Italiaansche volk de nog steeds brandende beleediging der sancties. Ook voor de erkenning van het keizerrijk eischten Londen en Parijs een prijs van politieken aard.Mussolini wees dezen schaamteloozen handel echter beslist af. 4. Alles wat van Italië kwam is steeds door de Franschen en Engelschen verkleind, hetzij op ge bied der binnenlandsche politiek, hetzij op inter nationaal terrein. Door de bestrijding van het fas cisme wilden de Engelschen en Franschen de Ita liaansche opvatting van Europa bestrijden. Dit nieuwe Europa zal echter uit het bloedbad van thans ontstaan. 5. Een democratisch Europa, dat het Italiaan sche volk gehaat en veracht heeft, kan slechts be streden worden. Het Italiaansche volk zal den oorlog tegen de pluto-democraten van Londen en Parijs tot het uiterste voeren. Ook het geweld heeft zijn hooge moreele waarde, wanneer het ten doel heeft de krachten bijeen te brengen voor evenwicht en gerechtigheid. Deze oorlog moet voor het Italiaansche volk de oplossing brengen voor de bestaande territoriale kwesties, die nog steeds door de namen Nizza, Corsica, Tunis en Dzjibocti nauwkeurig gekenmerkt worden. Deze kwesties moeten ,.en bloc" worden opgelost. De oorlog heeft echter ook een groot sociaal doel: de bevrij ding van Europa van do onderdrukking door de mogendheden, die de hegemonie voeren, de grond stoffen verzamelen en de monopolies bezitten. 6. Het leven van het Italiaansche volk is onder worpen aan de Fransch-Engelsche controle. Het Italiaansche volk moet zijn onafhankelijkheid ter zee, de vrijheid der natie en het keizerrijk beveili gen. Het is de eenige rechter van zijn eigen be langen. Met de Engelschen en Franschen echter, die thans nog trachten zich tot paladijnen der Ita liaansche eischen te maken, kan geen rekening ge houden worden. Het is de spil Berlijn-Rome, die door de zegevierende wapenen den vrede zal af dwingen. Gevaarlijk speelgor Kinderen vonden munitie. HILLEGOM Zaterdag. Het is gebleken dat in deze gemeente kinderen in het bezit zijn aangetroffen van scherpe patronen en andere munitie, welke gevaarlijke voorwerpen veelal als speelgoed werden gebezigd. Daar dit tot noodlottige gevolgen kan leiden (elders hebben zich reeds ernstige ongelukken voorgedaan) worden ouders en onderwijzers ver zocht hun kinderen en leerlingen op het gevaarlijke van hun handelingen te wijzen. Onbeheerd aangetroffen munitie of projectielen van welken aard ook, dienen door onbevoegden niet te worden aangeraakt. Van het vinden daarvan behoort onmiddellijk melding te worden gemaakt bij de militaire auto riteiten of de politie. HEDEN: 10 PAGINA'S. ar R. P.: De Krant. pap. 1 1 De volkspensions te Haarlem. pap. 1 y De zomerschoen. pap. 3 Flitsen: De puzzle. pap. 3 1 B. K.: In café en cafetaria. pap. 3 v. H.: Ijsvermaak. pap. 3 I E. E. J.P.: Ons weerstandsvermogen 1 pap. 4 J. H. de Bois: Litteraire Kanttee- 1 keningen. pap. 6 g Filmschouw. pap. 7 4 A. J. D.: Viburnum, sneeuwbal. pap. 7 J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1