Terreinwinst verder vergroot. Tegenaanvallen afgeslagen. ZATERDAG 8 JUNI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 5 BERLIJN, 7 Juni. (DNB.) Het frontbericht van het DNB luidt: De operaties van het wes telijke Duitsche leger zijn ook op den tweeden dag van den nieuwen.slag volgens de ontwor pen plannen verloopen. De reeds op den eer sten dag in zuidelijke richting gemaakte ter reinwinst werd aanmerkelijk vergroot. De vertwijfelde pogingen van den tegenstander om de Weygand-linie te houden werden ver ijdeld. Ook de breedte van het front, waarop de Fransche troepen op ecnige punten verbit terden tegenstand bieden, heeft het tempo van den Duitschen opmarsch niet vermogen te vertragen. Terwijl zij voortdurend vorderingen maken, strij den de Duitsche troepen op de slagvelden van 1914 en 1918 en zijn er in geslaagd op het geheele front nieuwe en voor verdere aanvalsoperaties gunstige posities in te nemen. Vijandelijke tegenaanvallen, waarbij ook van pantsereenheden gebruik werd ge maakt konden met krachtdadige hulp van het lucht- wapen met succes worden afgeslagen. In het bij zonder dient gewezen te worden op de actie van het luchtafweer geschut, dat op den begarien grond we derom verscheidene vijandelijke pantserafdeelingen vernietigde en op deze wijze opnieuw zijn overwicht tegenover de vijandelijke tanks bewees. In aanvulling op het bericht, Vrijdag uitgegeven door het opperbevel der Duitsche weermacht, wordt medegedeeld: In den afgeloopen nacht deden Duitsche luchtes kaders aanvallen op een aantal vliegvelden in Mid den en Oostelijk Frankrijk. Evenals het geval was de Britsche vliegvelden moet ook thans met de vernietiging van een groot aantal machines reke ning worden gehouden. Ondanks het zware vuur van het luchtafweergeschut werd de haven van Cherbourg met talrijke zware bommen bestookt. Op het havenhoofd en op de kaden zijn hevige branden en ontploffingen waargenomen. Het DNB geeft de volgende verbetering op het Vrijdag uitgegeven Duitsche legerbericht: De kustafweer van de Duitsche oorlogsmarine slaagde erin aan de Noord-Fransche kust een vijan delijke snelle motorboot (niet duikboot) te vernïe- i. De totale verliezen van den vijand bedroegen op 6 Juni 74 vliegtuigen. Daarvan werden er 64 in luchtgevechten, tien door luchtdoelgeschut neerge haald. Negen eigen vliegtuigen worden vermist. FRANSCH BATALJON GEVANGEN GENOMEN. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt aan het DNB meegedeeld: Den eersten luitenant en compagnie-chef van een bataljon pioniers, Gerhard Voigt, is het op 2 Juni „de bestorming van de versterkte plaats Bergues, ten zuiden van Duinkerken, door dapper en vastbe- Duitsch frontbericht meldt: Bctoogingen in Spanje voor Verspreiding van vlugschriften. Het D.N.B. meldt uit Madrid: De betoogingen voor de teruggave van Gibraltar nemen in geheel Spanje toe. Na de groote demon straties in Madrid, Valencia en Salamanca, hebben zeshonderd Falangisten en studenten ook in Al- bacete een demonstratie-optocht georganiseerd. Voor dezen optocht werd een plakkaat gedragen met het opschrift: Gibraltar voor Spanje". Soort gelijke demonstraties werden gehouden in Jaen en Orense, waarbij duizenden vlugschriften met ci- hten van Spaansche staatslieden, dat Spanje nooit fan afzien van Gibraltar, werden verspreid. DE ..BERLINER BöRSEN- ZEITUNG" AAN HET WOORD. Een D.N.B. bericht uit Berlijn zegt: Voor Duitschland en Italië staat het vast dat Gibraltar zoo Spaansch zal worden als het geweest jis, voordat de Engelschen zich daar op een zwak cogenblik van het Spaansche koninkrijk gevestigd hadden, schrijft de diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsen-Zeitung", in zijn artikel ..Spanje en de as". Duitschland en Italië, zoo vervolgt hij. wijzen met verachting de beweringen van Fransche en Engelsche bladen af, volgens welke de Führer aan Mussolini verzekerd zou hebben, dat men generaal Franco na den oorl<% zal afzetten en in zijn plaats de fascisten in het zadel zal zetten. Integendeel: Gibraltar en de tegenover liggende gebieden te weten in de handen van der. Spaanschen heer- scher. die hun vriend is, zal voor de as-mogendheden de grootste voldoening zijn, want Spanje wordt daarmede niet alleen weer baas in eigen huis, doch zal ook voor alle landen aan de Middellar.dsche Zee een onafhankelijke gevolmachtigde zijn. in wiens hand deze belangrijke Europeesche zee-engte het veiligst en onpartijdigst bewaard wordt. Ook in dit opzicht komen de belangen der as-mogend heden met die van Spanje overeen. Duitschland is er niet op uit twee tyrannen omver te werpen om dan zelf een tyrannie op te richten. Het strijdt be halve voor zijn eigen belangen, ook voor een Euro peesche ordening, waarin de rivaliteiten van het Engelsch-Fransche tijdvak, dat voor de volken vernietigend was, zijn afgeloopen. De vriendschap van Duitschland en Italië met het nieuwe Spanje in een nieuw Europa als vriend aan zijn zijde te weten, is niet slechts overeenkom stig de moreele banden, welke de drie staten ver binden, doch ook overeenkomstig de werkelijke belangen der beide as-mogendheden. DE INFORMACIONES": SPANJE NIET AFZIJDIG. MADRID, 8 Juni (D.N.B.) Spanje staat den beslissenden strijd van Europa geenszins af zijdig. schrijft het blad „Informaciones" in een hoofdartikel onder het opschrift „De groote slag van Spanje". In den strijd eener nieuwe jonge wereldbeschouwing tegen oude overleefde onge rechtigheden heeft Spanje de fronten reeds be trokken. De eerste groote slag van dezen oorlog is door generaal Franco in Spanje met het bloed der beste Spaansche jeugd gewonnen. In Spanje heeft het uitstervende stelsel zijn eerste nederlaag geleden. Dank zij het optreden van Franco zijn de Spaansche havens aan de Middel- landsche Zee en den Atlantischen Oceaan voor posten van de nieuwe ordening van Europa ge worden, terwijl anders de geheele Spaansche kust den vijand ter beschikking zou staan. Spanje wil weer de zonen der door hem beschaafd gemaakte en ontstolen gebieden sis eigen zonen kunnen be schouwen en die steden en eilanden met oer- Spaansche namen, welker buitenlandsche verove raars ze niet kunnen uitspreken, bij zijn imperium voegen. Dat geldt ook van de Afrikaansche kust in de Middellandsche Zee, die niets anders dan een voortzetting van Spanje is en waai- de boeren heden nog Spaansch spreken en Spaansche zeden hebben. Engelsche pers oordeelt over den toestand. Critiek op beleid van Daladier. Het DNB meldt: De Engelsche pers houdt zich be zig met het Duitsche offensief. De militaire mede werker van de „Times" verklaart dat het Duitsche offensief aan de Beneden-Somme zoo geweldig is dat de Franschen gedwongen zijn terug te trekken. De „News Chronicle" wijst op de ontzaglijke moei lijkheden van het Fransche leger, dat niet den tijd heeft gehad zich na den vernietigenden slag in Vlaanderen te herstellen en niet kan rekenen op de Engelsche hulp, tenzij op die van het luchtwapen. Over het algemeen zijn de Engelsche bladen, aan gezien het ditmaal gaat om een slag, waaraan geen Engelsche troepen deelnemen, duidelijk pessimis tisch. In zijn hoofdartikel geeft de „Times" uitdruk king aan de hoop, dat Frankrijk ook ditmaal dezelfde weerstandskracht zal toonen als in den wereldoorlog. Wat de reorganisatie van de Fransche regeering betreft streven de Engelsche bladen er naar te bewij zen dat met het verdwijnen van Daladier Reynaud den toestand heeft gered. De „Times" schrijft dat Daladier de voornaamste schuldige is voor de smar telijke fout, die een doeltreffende verdediging van Frankrijk verhinderde. Het blad voegt hieraan toe dat de minister van buitenlandsche zaken Daladier niet de juiste man is geweest. De „News Chroni cle" bespreekt de mogelijkheid, dat Frankrijk zou kunnen besluiten tot een afzonderlijken vrede met Duitschland. Veel zal in de toekomst afhangen van de houding van Italië. raden optreden gelukt, met zijn stoottroepen een Fransch bataljon te overweldigen en gevangen te nemen. Belangrijke post voor maarschalk De Bono. Opperbevel over de Zuidelijke Italiaansche legergroep. Het D. N. B. verneemt uit Rome dat maarschalk Emilio de Bono, inspecteur van de overzeesche strijdkrachten van Italië, naar officieel wordt ge meld, op 9 Juni het opperbevel op zich zal nemen van de zuidelijke Italiaansche legergroepen. Deze benoeming wordt door de geheele Romein- sche openbare meening als een feit van beteekenis begroet. Nogmaals, zoo schrijft de „Giornale d'Ita- lia" eischt het vaderland van De Bono de militaire eigenschappen en soldateske deugden, waarvan hij op schitterende wijze gedurende het eerste tijdperk van de verovering van het Imperium bewijzen heeft afgelegd, ten dienste van Italië te stellen. Men mag niet vergeten dat maarschalk De Bono niet slechts als „quadrumvir", politicius, minister, gouverneur en paladijn der imperiale missie van Italië zijn land gediend heeft, maar bovenal als soldaat. De „La- voro Fascista" legt er den nadruk op dat maarschalk De Bono een ervaren strijder is uit Afrika, waar hij zijn eersten militairen roem oogstte. De „Tribuna" verklaart dat zijn benoeming tot commandant van de zuidelijke legers door de geheele natie met leven dige instemming is vernomen. Reyiiaud's radiorede. Italiaansch commentaar. Het D.N.B. vei-neemt uit Rome: De radiorede van Reynaud met de bekentenis van in de laatste tientallen jaren door de demo cratieën gemaakte fouten wordt door de Italiaan sche bladen met een „Te laat" beantwoord. De „Popoio di Roma" schrijft dat het hier een in een uur van het grootste gevaar gestotterde schuldbekentenis betreft, waarmede echter niet de sedert vijftig jaar geweigerde buitenlandsche rech_ ten en rechtsaanspraken kunnen worden wegge veegd. De „Resto del Carlino" schrijft dat er wei nig verstand voor noodig is om te begrijpen dat Reynaud zijn woorden tot Rome heeft willen rich ten. Italië betreurt het zeer dat het eerst op den avond van den zesden Juni 1940 en niet eerder de radiorede van Reynaud heeft vernomen. Wan neer Frankrijk thans „bereid is", dan moet daarop geantwoord worden dat thans ook Italië gereed is en dat de Italianen slechts op een teeken wachten om op 'te marcheeren. De verklaring van Reynaud, dat hij bereid was, is met een veelbeteekenende vertraging gekomen. Italiaansche schepen moeten neutrale havens opzoeken. Order uit Rome. Het D. N. B. meldt uit New York: Volgens mededeelingen van vertegenwoordigers van Ita liaansche scheepvaartmaatschappijen te New York hebben alle Italiaansche schepen, die zich in volle zee bevinden, uit Rome order gekre gen onmiddellijk neutrale havens binnen te loopen. In de Amerikaansche wateren bevin den zich op het oogenblik slechts Italiaansche vrachtschepen, doch geen passagiersschepen. „Malta aan Italië". Leuze bij inwijding van monument voor Fortunato Mizzi. Het D.N.B. bericht uit Rome: „Malta aan Italië", werd Vrijdag als eisch uitgespx-oken bij de inwijding van het monu ment voor den strijder voor de bevrijding van Malta uit de Engelsche heerschappij. Fortu nato Mizzi. De plaatsvervangende secretaris der partij, Mezzasoma, en de vice-gouverneur van Rome, benevens talrijke in Italië woon achtige Maltezers en naar Italië gevluchte Maltezer nationalisten namen aan de plechtig heid deel. De president van het Maltezer comité van actie, de voormalige minister van justitie der vroegere nationalistische regeering van Malta, prof. Mallia, zeide dat thans, precies als in 1919, het volk van Malta in opstand komt tegen Engeland om zijn vrijheid te eischen. Spreker keerde zich tegen de door Engeland op Malta gevoerde politiek en ver klaarde dat Mizzi zijn landslieden als politiek testa ment de instructie heeft achter gelaten voor het Italiaansche wezen van het eiland ook het laatste offer te brengen. Mallia las vervolgens een op roeping voor, waarin wordt geconstateerd, dat En geland zich meester heeft gemaakt van Malta on der het voorwendsel de bevolking van het eiland te willen beschermen tegen de Fransche tyrannie. Een eeuw lang heeft het systematisch de geschie denis van Malta, zijn taal, zijn zeden en zijn religie met voeten getreden. Het eiland is veranderd in een kazerne en een vesting van een vreemd impe rium. Aan het slot van de oproeping wordt ge zegd: „Thans, nu een nieuwe tijd voor Europa aan breekt, richten wij armen en tot dusver onterfden, die een deel vormen van het Italiaansche gezin, een oproeping tot het groote vaderland, opdat wij spoe_ dig weer met het vaderland vereenigd zullen wor den". De plaatsvervangende secretaris der partij, Mez zasoma, legde er vervolgens den nadruk op dat Malta niet zoo maar een territorialen eisch vormt, maar een heilig recht is, dat Italië ten uitvoer moet leggen. De plechtigheid eindigde met krachtige ovaties en het uitroepen van den kreet: „Malta aan Italië". Duitsche meeningen over de positie van Frankrijk. De pers constateert: Frankrijk staat alleen. Het D.N.B. deelt mede: De radiorede van Reynaud toont bijzonder dui delijk de tegenspraken der regeeringen in Parijs, zoo merkt de „Deutsche Allgemeine Zeitung" op ten aanzien van de Donderdag door den Franschen minister-president gehouden toespraak. Reynaud, die er mede verantwoordelijk voor is, zoo gaat het blad verder, dat deze oorlog het Duit sche volk en Europa werd opgedrongen, beklaagt zich over de brutaliteit van het Duitsche offensief. Dat de Duitsche weermacht met haar geheele kracht zou toeslaan is den oorlogsophitsers in Pa rijs en Londen voor den oorlog en nog tijdens den oorlog duidelijk genoeg gezegd, Reynaud geeft ook toe dat de indruk der Duitsche overwinning bij het Fransche volk zeer sterk is. Wanneer hij in den zelfden adem beweert dat de Franschen en vooral de Parijzenaars geen seconde hebben gesidderd bewijzen de millioenen vluchtelingen het tegen deel. Frankrijk staat alleen in alle gevechten, die nog zullen komen, zoo merkt het „Hamburger Frern- denblatt" op. Het herinnert daarbij aan de con stateering van de New-York Times" dat Frankrijk ditmaal den beslissenden strijd zonder de Engel schen moet uitvechten. Over hetzelfde thema schrijft de „Nachtausgabe": Frankrijk staat militair en politiek, en ook in hooge mate economisch, zonder een mogelijkheid van steun door Engeland. Daarbij heeft Frankrijk op het oogenblik het totale geweld van het Duitsche offensief te dragen en beschikt het niet meer over zijn belangrijke industriegebied, dat tegelijkertijd een aanzienlijk deel van de oorlogsmaterialen van Frankrijk leverde. De Fransche weermacht staat alleen tegenover de Duitsche strijdkrachten. Iedere Fransche generaal en iedere Fransche politicus had voor het uiterste geval van mislukken van den Franschen aanval op Duitschland verwacht dat ten minste Frankrijk een effectieve militaire hulp van Engeland ter beschikking zou hebben en dat bo vendien de Maginotlinie een bijzondere beteekenis zou hebben in alle veldslagen. Frankrijk vecht thans zonder de Engelschen en zonder de mogelijkheid van strategische of tacti sche uitbuiting van de Maginotlinie. Het „Hamburger Fremdenblatt'' zegt voorts nog: Het is in allen ernst tijd de vraag op te werpen, of Frankrijk innerlijk niet reeds door Engeland is opgegeven. In ieder geval doet ons het geloof aan de zege vierende kracht der Duitsche wapens thans reeds voorzien, dat zich na het op de knieën dwingen van Frankrijk, wat het doel is van den Duitschen aan val, het lot vervullen zal ook van den laatsten vastelandsstaat. die zijn veiligheid in goed geloof toevertrouwde aan een overzeesch georiënteerd eilandenrijk. De „Washington" niet naar Genua. Amerikaansche passagiersschip doet alleen nog Lissabon en een Iersche haven aan. Het D. N. B. deelt mede: Het Amerikaansche stoomschip „Washington", dat gisteren Bordeaux aandeed om Amerikaansche vluchtelingen aan boord te nemen zal, naar thans officieel wordt meege deeld, in tegenstelling tot de aanvankelijke plan nen, niet doorvaren naar Genua, doch uitsluitend nog Lissabon en een Iersche haven aandoen. Bij het Gem. Energiebedrijf te Amsterdam is een electrische auto in gebruik genomen. De drijfkracht wordt verkregen door middel van een accumulatoren batterij Luchtaanvallen op Duitsche steden. Bommen kwamen terecht op Hamburg en Neuss. Het D.N.B. meldt: In den nacht van Don derdag op Vrijdag hebben vijandelijke vlieg tuigen wederom een aanval op Hamburg on dernomen Door het hevige afweervuur der lucht doelartillerie wierpen de vliegtuigen, evenals in den vorigen nacht, hun bommen lukraak naar beneden. In de bebouwde kom van Hamburg werd een persoon licht gewond. De bommen vielen voor het grootste gedeelte op onbebouwd wei land, Ook op de verdere omgeving van Ham burg, op een klein stadje, werden bommen ge worpen. Hier werden twee woonhuizen getrof fen. Een vijfjarig kind werd gedood, terwijl de ouders zwaar gewond werden. Boven het Notburgahaus in Neuss. dat tot re servelazaret dient, z-ijn door vijandelijke vliegers in den nacht van 3 op 4 Juni wederom bommen neergeworpen. Acht bommen sloegen in de na bijheid van het lazaret in. Het Notburgahaus is, zooals bekend is, op 28 Mei om l uur 45 des nachts reeds eenmaal gebombardeerd. Een der gelijke strijdwijze zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde vastgesteld, welke de meest primi tieve begrippen van menschelijkheid vergeet, zal uitgeschakeld worden doordat de Britsch- Franscne aanstichters in hun eigen land on schadelijk worden gemaakt. Barricaden te Parijs. Voorzorgsmaatregelen tegen valschermtroepen. Het D.N.B. meldt: Volgens den correspondent van het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" hebben de Fransche militaire autoriteiten als voorzorgs maatregel tegen Duitsche troepenlandingen uit vliegtuigen in verscheidene breede straten en op open pleinen in Parijs barricaden, bestaande uit gecamoufleerde autobussen, opgericht Bovendien zijn nog andere verstrekkende voorzorgsmaatre gelen genomen, voornamelijk tegen het landen van valschermtroepen. De stemming in Engeland. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In de Engelsche openbare meening valt, volgens berichten uit Londen, steeds meer de neiging te bespeuren de Franschen verantwoordelijk te stel len voor de catastrofe in het Westen. De wildste geruchten zijn in omloop. Zoo wordt er reeds over gesproken dat een Engelsch generaal het opper bevel over de geallieerde strijdkrachten in Frank rijk zou overnemen, nu generaal Gamelin heeft gefaald en Weygand op zijn minst twee verwijten kunnen worden gemaakt, nl. ten eerste dat hij tij dens den slag in Vlaanderen niet op den juisten tijd een tegen-offensief heeft ondernomen en ten tweede dat het hem niet gelukt is aan de Somme een nieuwe verdedigingslinie te bouwen, die min stens 24 uur aan den Duitschen aanval weerstand kon bieden. Het bericht, dat de hertog van Windsor ontslag heeft genomen als verbindingsofficier tusschen het Fransche en het Britsche leger zonder hierover een verklaring af te leggen heeft in Engeland groot op zien gebaard. Vele kringen in Engeland zien in dit aftreden een protest tegen de tegenwoordige Fransche oor logvoering. In Engelsche militaire kringen neemt de groep, die eischt dat de Britsche strijdkrach ten uitsluitend zullen worden gebruikt voor het verdedigen van het eigen land en die slechts de Britsche luchtmacht als voorhoede bij de gevech ten in Frankrijk willen laten, steeds meer in om vang toe. DE PAUS DIT JAAR NIET NAAR ZIJN ZOMERVERBLIJF. VATICAANSTAD, 7 Juni. Naar medegedeeld wordt heeft de paus verklaard dat hij besloten heeft zich dezen zomer niet van het Vaticaan te zullen verwijderen (Stefani). De vooruitzichten in het hloemhollenbedrijf. Voor pessimisme geen aanleiding. In het „Weekblad voor Bloembollencultuur" vin den wfj de volgende beschouwing over den toe stand in het bloembollenbedrijf. „Nu de blik weer vooruit gewend wordt, is de vraag voor elkeen in het bloembollenvak, hoe de toekomst er voor ons uitziet, waarbij men zich moet bepalen tot het a.s. handelsseizoen. Ook van daag valt er nog weinig zoodanig te overzien, dat definitieve conclusies getrokken kunnen worden. Maar vast staat dat er nog geen reden is tot dc zwartgallige redeneeringen, waartoe sommigen zich laten verleiden, al zijn dan ook de vraagstukken, die om oplossing vragen, zeer groot. Het vak was gebaseerd op een min of meer nor male handelsverhouding met het geheele Noorde lijke Halfrond. Met een deel hiervan is nu zelfs geen verbinding meer mogelijk. Dit stelt ons al direct voor het probleem, dat. het bedrijfskapitaal, dat de kweekers-exporteursbedrijven in die landen nog hebben uitstaan, voor die bedrijven vastzit. Dit is een probleem, dat niet in enkele dagen is opgelost, maar dat tot bepaalde maatregelen ten gunste van die bedrijven zal moeten leiden. Over handelsverbindingen met belangrijke af nemers in Europa, die vpor ons onbereikbaar zijn, valt niet te denken. Maar in deze omstandig, heden zou export naar die landen, al hadden we neutraal kunnen blijven, o.i. toch uitgesloten zijn geweest. Terwijl nu een belangrijk economisch achterland op het vasteland van Europa bestaat, waarheen we zullen moeten trachten zooveel bol len af te zetten, als daar kunnen worden afgeno men. De transportmogelijkheïd naar Amerika speelt natuurlijk een belangrijke rol; als de Amerikaan sche orders uitgevoerd kunnen worden, zal dat de positie van het bedrijf zeer verlichten. Er worden momenteel mogelijkheden besproken waarvan ook door de steeds wisselende omstandigheden niet te voorzien is, of ze verwezenlijkt zullen kun nen worden. Maar a! deze zaken van te voren te pessimistisch te bekijken, is noodlottig. Laten we trachten onze veerkracht te bewaren en gezamenlijk trachten, door deze moeilijkheden heen te komen, waarbij aller belang gediend is. Hoe we er doorheen kunnen komen, staat nog niet vast. Welke maatregelen getroffen moeten worden is ook momenteel nog niet te overzien. Maar dat export in bepaalde prijsverhoudingen bevorderd moet worden, terwijl ervoor gewaakt moet worden dat de kweekerij hiervan het rechtmatige deel krijgt, is buiten twijfel. Ook de kweekerij heeft zijn problemen. Het kolen- vraagstuk, waaraan gewerkt wordt: het transport- vraagstuk. dat in studie is. zijn eenige der urgente vraagstukken. Er zijn er meer. Het beste, wat de kweekers kunnen doen, is de grootst mogelijke zorg aan hun product besteden, zich op de hoogte houden van de bestaande verhoudingen en afwachten, hoe die verhoudingen zich ontwikkelen. Groote bedrijvigheid iii bet Westland. Prijzen zijn over het algemeen bevredigend. NAALDWIJK, 8 Juni. (A.N.P.) Het Westland, Europa's groentetuin, werkt thans op volle kracht. Van den vroegen ochtend tot den laten avond zijn de tuinders bezig in de groote kassen met het ver zorgen van hun planten. Ook het druivenkrenten is in vollen gang en iederen dag kan men groepen meisjes en vrouwen zien, die naar de kassen trek ken om de druiventrossen uit te dunnen en te ont doen van de overtollige korrels. Voor dit werkje gebruikt men in het Westland graag vrouwelijke arbeidskrachten. Aan de Westlandsche groente- en fruitveilingen begint het beeld zich thans snel te wijzigen. De voovjaarsgroenten geraken op den achtergrond. De sla-aanvoer, waarvan de productie in het Westland 30 a 35 millioen stuks bedraagt, is over zijn hoogte punt heen. Bloemkool wordt nog in groote hoeveel heden aangevoerd, terwijl ook de tomaten drukker aan de verschillende Westlandsche veilingen be ginnen te komen. In toenemende mate worden de nieuwe aardap pelen ter veiling aangevoerd en vooral in het Zuid- Westen der streek is deze cultuur goed geslaagd. Ook het fruit zien wij thans weer aan de West landsche veilingen verschijnen. Verscheidene vei lingen kwamen reeds met meloenen, terwijl ook perziken, natuuraardbeien, aalbessen en blauwe druiven in grootere hoeveelheden worden aange voerd. De prijzen in het Westland zijn over het alge meen bevredigend. Groote hoeveelheden van voor export geschikte tuinbouwproducten verzendt het Westland dagelijks naar Duitschland. zoodat de kostelijke producten niet meer vernietigd behoe ven te worden. Zoo de ouden zongen Het visschen :it iong Spakenburg in het bloed; al is het dan voorloopig nog maar op klein .waterwild" in de sloot PEDEPAMMA ZONDAG 9 JUNI 1940. JAARSVELD. 414.4 M. 8.00 KRO., 8.30 VPRO.. 9.00 KRO., 5.00 NCRV., 7.45—10.15 KRO. 8.00 Berichten ANP.. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.30 Korte studiodienst. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 Midden standspraatje. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Be richten ANP., 1.00 Boekbespreking. 1.15 KRO-Me- lodisten (2.00 Gramofoonmuziek). 3.00 Gramofoon muziek. 3.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor ae zieken. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.20 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Orgelconcert. 7.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 7.30 Of- ficieele mededeelingen, eventueel gramofoonmu ziek. 7.45 Officieele mededeelingen of gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP., 8.15 KRO-Groot- Amusementsorkest en solist. 9.00 Musiquette. 9.30 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. VARA-Uitzending. 11.15—11.30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 9.00 Be richten (Fransch). 9.15 Orgelspel. 9.45 Gramofoon muziek. 10.00 Residentie-orkest en het Leidsche Toonkunst-koor (opn.) 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Koperensemble (opn.) 11.15 Berichten (En gelsch). 11.30 VARA-Meisjeskoor „De Krekels". 12.00 Rosian-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 1.45 Be richten (Fransch); 2.00 Berichten (Duitsch). 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten. (Fransch). 3.3i Fragmenten uit de operette „Rose-Marie" (opn.) 4.00 Tuinbouwpraatje. 4.30 Viool, cymbaal en piano (opn.) 4 45 De Ramblers (Om 5.00 berichten (Duitsch). 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Orgel en zang. 7.00 Reportage. 7.20 VARA-orkest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP., 8.45 VARA-orkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Es meralda. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berich ten ANP. 11.15 Berichten (Fransch). MAANDAG 10 JUNI 1940. JAARSVELD, 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05 Gramofoonmuziek. 9.00 KRO-Symphonie-orkest (opn.). 10.00 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Rococo-octet. 12.45 Berich ten A. N. P. en gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melo- disten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Pianovoordracht. 3.30 Officieele mededeelingen of gramofoonmuziek. 4.00 KRO-Melodisten. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Musiquette en soliste. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 KRO-orkest. solisten en pianoduo. 7.00 Sportpraat- je 7.15 Reportage of gramofoonmuziek. 7.30 Offi cieele mededeelingen of gramofoonmuziek. 7.45 Voor de jeugd. 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 KRO- dansorkest. 8.40 KRO-orkest. 9.00 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 9.10 Zang met pianobege leiding. 9.20 KRO-orkest. 9.50 Gregor Serban cn zijn Roemeensch orkest. 10.0010.15 Berichten A. N. P. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending. 11.1511.30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek (9.009.15 Berich ten, Fransch). 9.45 Spaarne-sextet cn gramofoon muziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramo foonmuziek. 12.00 Amsterdamsch salonorkest en gramofoonmuziek (12.3012.45 Berichten (Duitsch). 12.451.00 Berichten A. N. P. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Theuer- zeit-trio en gramofoonmuziek. 2.15 Berichten (Fransch). 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.45 Gramo foonmuziek. (5.005.15 Berichten (Duitsch). 5.25 Viool, piano en gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Reportage, eventueel gramofoon muziek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Berichten A. N. P. 8.45 Apollo-ensemble. 9.159.30 Berichten (Engelsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.25 Berichten A. N. P. 11.15—11.30 Berichten (Franschi,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9