Aisne aan weerskanten van Soissons gepasseerd s Engelsen r vliegkampschip „Glorious" (22.500 ton) in den grond geboord. Vorderingen ien Zuiden van de Somme. MAAND AG 10 J U N 1 1940 HA ARE EM'S DAGBLAD Het Duitsche legerbericht meldde Zondag: BERLIJN, 9 Juni (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht deelt mede: :,In den vierdaagschen slag in het gebied van Somme en oise hebben Duitsche in fanterie- en pantserdivisies in nauwe sa menwerking met de luchtmacht sterke vijan delijke strijdkrachten vernietigd en andere, die voor een deel pas in den strijd waren gebracht, tot den terugtocht gedwongen. De poging van den vijand denDuitschen aanval tot iederen prijs tot staan te brengen is mis lukt. In de richting van de Beneden Seine zijn achterwaarts liggende vijandelijke ver dedigingslinies doorbroken en uitgebreide op slagplaatsen en voorraden van den tegen stander buitgemaakt. De luchtmacht heeft de operaties van het leger ten zuiden van de Somme ondersteund. Stellingen van artille rie en luchtdoelgeschut en colonnes van alle soorten zijn gebombardeerd, concentraties van troepen en pantserafdeelingen ver strooid. Verder naar het oosten achtervol gen onze divisies den vijand. Aan weerskan ten van Soissons is de Aisne onder strijd overgetrokken. Vanmorgen vroeg is ook op andere deelen van het Duitsche front in Frankrijk de aanval ingezet. De luchtmacht heeft de haven van Cherbourg opnieuw met succes aangevallen. Verscheidene vliegvelden ten noorden en ten zuid-oosten van Parijs, alsmede straatwegen en spoorwegen ten Noordwesten van Parijs zijn gebombardeerd. De vijand verloor gisteren in totaal 58 vlieg tuigen en een kabelballon, Negenendertig dezer vliegtuigen zijn bij luchtgevechten, dertien door luchtdoelgeschut neergeschoten. De rest is op den grond vernield. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Duitsche zeestrijdkrachten, waaronder de beide slagschepen „Gneisenau" en „Scharn- horst" zijn op de Noordzee opgetreden ter ontlasting van de bij Narvik strijdende troepen. Daarbij zijn op 8 Juni door een eskader het Engelsche vliegtuigmoederschip „Glo rious" (22.500 ton) en een vijandelijke torpe dojager in den grond geboord. Een tweede eskader vernietigde het 21.000 ton groote troepentransportschip „Orama", het Engel sche marinetankschip „Oil Pioneer", (9100 ton) en een modernen duikbootjager. Fransclie vluchtelingen pogen Spanje of Portugal te bereiken. Bij het tienjarig regeeringsjubileum van den koning. Het D.N.B, verneemt uit Boekarest: Ter gelegenheid van zijn tienjarig regee ringsjubileum heeft koning Carol een groote amnestie afgekondigd. Kleine gevangenis- en geldstraffen worden verminderd. Van de am nestie zijn slechts uitgezonderd degenen, die veroordeeld zijn wegens optreden ten nadeele van den staat, als verraad, spionnage, verduis tering van openbare middelen, enz. Sir Lancelot Oliphant bevindt zich te Berlijn. Voormalige Brïtsche ambassadeur in België wordt hier voorloopig vastgehouden. BERLIJN. 8 Juni. Naar het D.N.B. ver neemt is de vroegere Britsche ambassadeur te Brussel. Sir Lancelot Oliphant, die op zijn vlucht het tempo van het wijkende Britsche expediti'eleger niet meer kon volgen, te midden der overblijfselen van de Britsche colonnes aan getroffen. Daar hij in het verloop der militaire actie op Fransch gebied en in bepaalde ver dachte omstandigheden gegrepen werd. wordt zijn geval eerst nog onderzocht In gezaghebbende kringen te Londen wordt volgens Reuter vernomen dat Sir Lancelot Oli phant die eerst als vermist was opgegeven, zich gezond en wel in Berlijn bevindt. Het eskader maakte verder verscheidene hon derden gevangenen. De eigen strijdkrachten zet ten haar operaties voort. Ook in den nacht van 8 op 9 Juni heeft de vijand boven West-Duitsch gebied gevlogen Schade van militairen aard is niet aangericht. (Voor het Duitsche legerbericht van Zaterdag zie men elders in dit nummer.) Duitsch legerbericht van Zaterdag: Dover gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Onze operaties ten zuiden van de Somme en het Aisne-Oise-Kanaal maken verdere succesvolle vorderingen. Ook ten zuiden van de beneden-Somme werd de vijand versla gen. Ter ondersteuning van het leger nam het luchtwapen met sterke eenheden ten zuiden van de Somme aan den strijd te land deel en bombardeerde met succes troepenconcen traties, colonnes, infanterie- en artilleriestel lingen. Het aantal der bij Duinkerken ge maakte krijgsgevangenen is gestegen tot 88.000. In het kader van de gewapende verken ningen tegen de Britsche oost- en zuid kust zijn eenige Engelsche vliegvelden als mede de zeehaven Dover met bommen be stookt. Bij Narvik ondersteunde het luchtwapen de al daar strijdende legerafdeelingen met doeltref fende aanvallen op vijandelijke stellingen. Een aantal olie-tanks werd in brand geschoten, een vijandelijke kruiser kreeg twee zware bom- treffers. Een Duitsche duikboot bracht ten noord westen van Ierland een vijandelijken hulpkruiser van 14.000 ton tot zinken. De vijandelijke nachtelijke luchtaanvallen op het Duitsche gebied richten over het algemeen slechts onbeteekenende schade aan. In een stad werden woonwijken getroffen en werden tien burgers gedood. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 71 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevechten 29 en door lucht doelgeschut 25 neergehaald. De overigen wer den op den grond vernield. Vijf eigen vliegtui gen worden vermist. Opnieuw Roemeensche reservisten opgeroepen. Leger vermoedelijk thans op eerste oorlogssterkte. Amerikaansche indrukken van het front. Het Duitsche Nieuwsbureau citeert Amerikaansche bladen. Het D.N.B. meldt uit New York: Verscheidene Amerikaansche journalisten te Berlijn brengen in hun bladen verslag uit over de indrukken van een rit naar het front. De correspondent van de „New York Herald Tribune", Barnes, schrijft, dat een bezichtiging van de Kanaalhavens hem er van heeft overtuigd dat de Duitschers deze havens binnen korten tijd volledig bruikbaar kunnen maken als vlootsteun- punten. In Calais is het hem opgevallen dat de Duitsche bommenwerpers er in zijn geslaagd over al verwoesting te zaaien, dqph dat het historisch waardevolle raadhuis gespaard bleef. Ook de Bel gische landwegen zijn bijna onbeschadigd, aan gezien de Duitschers bedacht zijn geweest op het behoud van verbindingslijnen voor het gemotori seerde leger. De lichamelijke conditie en de stem ming van het Duitsche leger zijn die van een goed verzorgden overwinnaar. Zelfs in de heete mid dagzon marcheerende infanteristen zagen er uit alsof zij op een onschuldige wandeling waren. Gesprekken met krijgsgevangenen. De correspondent van de „Chicago Tribune", Noderer, aldus vervolgt het D.N.B. brengt eveneens verslag uit van een bezoek aan het Westelijk front en van gesprekken, die hij ge voerd heeft met gevangen Engelschen en Fran- schen. Hij constateert dat het gevangenen zijn geweest, die hij gekozen heeft uit een contingent van 12 tot 14.000 man, die in een kamp bij Ka- merijk wachtten op hun vertrek naar Duitsch- land. Zij hadden over het algemeen verklaard dat hun regeeringen de kracht van het Duitsche leger geweldig onderschat hadden. „Onze politici waren absoluut niet op de hoogte", zeide een officier van het Lancashire-regiment den Amerikaanschen journalist. Een andere gevangene voegde hieraan toe: „Ik wilde dat een van onze politici thuis dit hier beleefde". Noderer meldt verder dat een der voornaamste klachten der Britsche troepen was dat men ze niet had voorzien van de geschikte wapens om zich te beschermen tegen een vijand, die spoedig verre superieur zou blijken: „Ons tankafweergeschut was niet doeltreffend genoeg tegen de Duitsche tanks" zoo verklaarde een soldaat. ,J>e tanks waren de ruggegraat van den Duitschen aanval". Verscheidene Britsche gevangenen hadden zich er verder over beklaagd dat zij van hun lucht wapen geen steun hadden gekregen. Zij hadden zelfs gezegd dat zij van hun eigen luchtwapen tot dusverre in het geheel nog niets te zien hadden gekregen. Het onderhoud met de Britsche zoowel als dat met de Fransche soldaten heeft bewezen dat tusschen beiden een wederzijdsch wantrouwen heerschte. De Engelschen hadden de Franschen er van beschuldigd zelfs gewacht te hebben op hun gevangenneming, terwijl zij, de Engelschen, had den moeten vechten. De Franschen van hun kant hadden zich er over beklaagd dat de Britsche troepen voortdurend terugtrokken en hen, de Franschen, achtergelaten hadden om den Engel schen aftocht te dekken. De Fransche gevange nen waren ten zeerste onder den indruk van de afgeloopen zware dagen. Een hunner deelde mede, dat hij vijf dagen door de hel was gegaan, toen de Duitschers Boulogne hadden gebombardeerd en beschoten. Het was nutteloos den Duitschers tegenstand te bieden. Ingrijpende deviezenverordeningen in Engeland. Het D.N.B. bericht: De Amerikaansche radio dienst meldt dat Groot-Brittannië zijn traditio- neele vrijhandelspolitiek door een reeks ingrij pende deviezenverordeningen heeft opgegeven, waardoor de geheele handel van het Britsche Rijk nagenoeg onder een totalitaire controle ge plaatst wordt. De nieuwe maatregelen voorzien, naar de radiodienst verder meldt, in een geblok keerde valuta voor alle Britsche bezittingen en dominions. De tegenwoordige vrije markt voor het pond sterling in de Ver. Staten wordt opgeheven. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote. of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 11 Juni 1940, 's avonds van 89 uur, door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Aus der Tiefe rufe ich, J. S. Bach. 2. Preludium en Fuga e kl. t., J. S. Bach. 3. Pastorale, C. Franck. 4. Voces Belli, F. de la Tombelle. a. Pro Patria. b. Pro Defunctis c. Pro Vulneratis, d. Pro Lacrymantibus. e. Pro Deo. De nieuwe Duitsche aanvals-operaties Op de kaart overziet de lezer het Duitsche front bij den aanvang van de tweede phase. Het is met dikke zwarte lijnen aangegeven. Men on derscheidt de voornaamste plaatsen (knooppunten van wegen) en rivieren, die tusschen het front en den zoogenaamden „gordel" van Parijs liggen. De Duitschers hebben reeds nieuwe aanvals- operaties over een breed front ingezet; bij Ham (onder St. Quentin) werd de Somme overschre den alsmede het Oise-Aisne kanaal. Volgens het Duitsche legerbericht van Zondag zijn de Duitsche troepen ook de Alsne aan weers zijden van Soissons overgetrokken Italië en Engeland. Een waarschuwing v^n de „Giornale d'Italia". Uit Rome verneemt het D.N.B.: „Waarschuwing aan de Britten", zoo luidt het opschrift in de „Giornale d'Italia" van een antwoord op den in de ..Daily Telegraph" uitgesproken eisch, dat men Italië reeds thans moest laten weten, dat Rome en andere Italiaansche steden meedoogenloos zou den worden gebombardeerd. Wanner een Italiaan sche stad zou worden gebombardeerd, zoo stelt het' semi-officieele blad vast, zou Italië terstond antwoorden met de allerscherpste wraakmaat. regelen. Voor nog de gebeurtenis voltrokken is, waarnaar de „Daily Telegraaf" klaarblijkelijk ver wijst, zoo wordt verder gezegd, laat het Engelsche blad de ware gevoelens der Engelsclien tegenover Italië doorschemeren. Ofschoon de waarschuwing van de „Daily Telegraph" Italië volkomen rustig laat kan Engeland terstond medegedeeld worden, aldus de „Giornale d'Italia" tenslotte, dat voor iedere Italiaansche stad, die mocht worden ge bombardeerd, vijf Engelsche steden dezelfde be handeling zullen ondergaan. Het meedoogenloos bombardeeren van Rome zou het signaal zijn voor den aanvang van een soortgelijken en nog veel uitgebreideren bomaanval op Londen. Belgische vluchtelingen in de Fransche bewapeningsindustrie. 's GRAVENHAGE, 9 Juni (A.N.P.) —In een Havas-bericht wordt gemeld, dat de „inschake ling" van de gevluchten uit de Belgische industrie in het kader van de Fransche industrie ondanks groote moeilijkheden vordert. Het is den laatsten tijd, volgens dit bericht, de groote zorg geweest der Fransche overheid om uit de massa der ge vluchte Belgische bevolking een keuze te maken en de bruikbaren te werk te stellen in de bewape- ningsbed rijven. Uit dit bericht komt een der motieven voor de door de Franschen zoo nadrukkelijk uitgevoerde evacueering der Belgische bevolking duidelijk naar voren. Het ging hun er zeer klaarblijkelijk om Bel gische arbeidskrachten te verwerven voor hun be wapeningsindustrie, nu reeds sedert geruimen tijd gebleken is dat tengevolge van de ongewoon ver strekkende Fransche mobilisatiemaatregelen een drukkend gebrek aan arbeidskrachten, zelfs voor bedrijven, die vóór den oorlog van belang zijn, was opgetreden. AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN LISSABON. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: De aflossingseenheden van de Amerikaansche oorlogsmarine zijn Zaterdag hier aangekomen, on der commando van admiraal Lebreton. Het nieuwe Amerikaansche eskader in Europa bestaat uit den kruiser „Vincennes" (9400 ton), den kruiser „Omaha" (7.000 ton) en.twee torpedo jagers. Samuel Hoare aanvaardt zijn post te Madrid. Havas meldt uit Madrid: Sir Samuel Hoare, de ambassadeur van Groot-Brittannië in Madrid heeft Zaterdag zijn geloofsbrieven, die hem bij Franco accrediteeren, overhandigd. De plechtigheid ge schiedde in het Koninklijk Paleis. In een toespraak trok Hoare een vergelijking tusschen Engeland en Spanje, waarbij hij wees op de vele zaken, die hun gemeenschappelijk zijn: eerbied voor de tra ditie, liefde voor de in Europa geboren Christelijke beschaving, hun grooten invloed op denken en handelen der nieuwe wereld. „De gemeenschap van belangen", aldus Hoare, „geeft mij de hoop en het vertrouwen dat de goede betrekkingen tus schen Spanje en Groot Brittannië dagelijks intie mer en vriendschappelijker zullen worden". Generaal Giraud over de overgave van zijn legergroep. Het D.NJ3. meldt: De gevangengenomen Fransche generaal Giraud is op 20 Mei in een West-Duitsche stad aangekomen, waar voor hen. een kwartier ge maakt was. Uit het levendige gesprek dat hij met zijn begeleiders voerde verneemt het D.N.B. het volgende: Als voornaamste oorzaak van den moeilijken toestand zijner troepen noemde Giraud de supe rioriteit der Duitsche pantserafdeelingen en luchtstrijdkrachten. Sedert dagen hadden de Franschen op slecht weer gehoopt en de goede weersomstandigheden had hij als een ongeluk beschouwd. Daardoor hadden de Duitsche luchtstrijd krachten een zoo groote mogelijkheid tot actie gekregen. Veelbeteekenend is een passage uit het gesprek, waaruit kan worden opgemaakt dat de generaal op 20 Mei nog niets van de bezet ting van Antwerpen en Vlissingen door de Duitsche troepen wist. Het vernemen hiervan maakte hem zichtbaar bedrukt. Op zijn voor zichtige en gereserveerde wijze vestigde Giraud er de aandacht op dat Duitschers zich wellicht niet genoeg kunnen voorstellen hoe moeilijk men een militairen toestand meester blijft, indien troepen van vier staten gemeenschappelijk moeten worden aangevoerd. „Eigenlijk", aldus Giraud, „vechten in het Westen slechts twee legers, het Duitsche en het Fransche". Na een korte stilte verbeterde Giraud zich en voegde hij er aan toe dat ook het Engelsche leger na tuurlijk goed is, hoewel het zeer klein is. Het ls vooral „in de verdediging" zeer goed. Het Maurilshuis in Den Haag is voor bezoekers weer toegankelijk en met belangstelling wordt van dit feit kennis oenomen De positie van het kabinet Pierlot. „Ongrondwettig" constateeren de Brussclsehe rechters volgens Stefani. Het D.NJ3. verneemt uit Rome: De uitgeweken Belgische regeering, die zich thans op Franschen bodem bevindt, is ongrond wettig. aldus luidt volgens een Stefani-bericht uit Brussel het antwoord door de hoogste ge rechtelijke instantie te Brussel gegeven op de vraag of de besluiten, welke door het kabinet Pierlot op vreemden bodem genomen werden, rechtmatig zijn en kracht van wet hebben of niet. Het besluit dat koning Leopold in overeen stemming met zijn generalen staf en met de bevelhebbers van het leger en met de stilzwij gende instemming van het geheele leger heeft genomen, vormde, zoo betoogden de Belgische rechters, niet slechts het uitsluitende voorrecht van den souverein, maar bovendien een soort uiting van den volkswil, waartegen elk protest van de zijde der gevluchte ministers lachwek kend is. De rechters hebben zich op het stand punt gesteld, dat de koning op grond van de Belgische wetgeving, zijn ministers kan benoe men en ontslaan. In geval van oorlog dienen deze ministers echter op het laatste stuk van het nationale grondgebied de regeeringsmacht te blijven uitoefenen en in directe verbinding te blijven met het land en zijn souverein. Elk ver schil van meening tusschen den koning en de regeering dient, aldus luidt verder deze rechter lijke uitspraak, onmiddellijk het aftreden der regeering tengevolge te hebben, Op grond van de thans bekende feiten, is de regeering reeds se dert 25 Mei de facto afgetreden, toen de laatste vier Belgische ministers, ondef wie Pierlot zelf, den koning aan zijn lot overlieten om de andere leden der regeering te bereiken, die reeds naar Frankrijk waren gevlucht. Bovendien zijn, naar de Belgische deskundigen vaststelden, de krach ten des volks, die in de 750.000 gemobiliseerde militairen zijn belichaamd, om hun koning en opperbevelhebber geschaard. Daardoor hebben slechts het leger en de op Belgisch grondgebied achtergebleven burgers het recht een oordeel uit te spreken en de be slissing door den koning genomen, te billijken, of niet. De even aandoenlijke als veelbeteeke- nende plechtigheden van de laatste dagen, zoo hebben de rechters verder vastgesteld, bewijzen dat ook de overwegende meerderheid der Bel gische bevolking, naar het voorbeeld van kardi naal-aartsbisschop van Roey. zich nauwer dan ooit te voren om haar moedigen en menschlie- venden koning heeft geschaard. Geen oogenblik kan men aannemen, aldus wordt vastgesteld dat de naar den vreemde gevluchte minder heid der bevolking, een tegenover haar vader land gerichte politieke houding heeft aangeno men. Elke door Pierlot en zijn gevluchte minis ters verrichte daad dient juridisch als nietig te worden beschouwd. Het volkenrecht, zoo verkla ren de juristen, stelt met betrekking tot de hui dige situatie in België, uitdrukkelijk vast. dat alle Belgsche onderdanen door tusschenkomst van een neutralen staat naar hun woonplaatsen moeten worden teruggebracht. Het tegoed en de bezittingen, alsmede de Schatkist van den staat, die in Amerika, te Londen en te Parijs in bewaring zijn, zoo luidt dezè uitspraak verder, moeten in beslag genomen worden. Met geen enkel recht zal de z.g. regeering-Pierlot over de Schatkist en het tegoed van den staat kunnen beschikken, daar deze eigendom zijn van den Belgischen staat. Indien de Schatkist en het tegoed van den Belgischen staat aangetast wor den. bestaat er gevaar dat het bezit van de staten, op wier grondgebied zulks geschiedt, in België in beslag genomen en onteigend wordt. PROGRAMMA DINSDAG 11 JUNI 1940. JAARSVELD 414.4 M. N.C.R.V.-Uitzcnding. 6.30— 6.50 V.P.K.O. 8.— Berichten A.N.P. 8.05 Schriftlezing, medi tatie. 8.20 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofqon- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.— Gramofoon- muziek. 11.10 Zang mot pianobegeleiding en gra- rnofoonmuziek. 12.Berichten. 12.15 Gramo- foonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P. 1.Jac. Stof- fer's sextet en gramofoonmuziek. 2.30 Vrouwen halfuur. 3.Christ, liederen (gr.pl.) 3.30 Offi- cieele mededeelingen, eventueel gramofoonmu ziek. 4.Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.— Voor de jeugd. 5.45 Revida-sectet en gramofoon muziek, 6.30 Jeugduitzending. 6.50 Vervolg van 5.45 7.30 Officieele mededeelingen. eventueel gramofoon muziek. 8.Berichten A.N.P. 8.15 Reportage. 9.— Boekbespreking. 9.20 Orgelconcert, schriftlezing. 10.— Berichten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK 1875 M. KRO-Uitzending 11.15—11.30 n.m. Berichten. 8.— Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoonmuziek. (9.009.15 Berichten Fransch, 11,1511.30 Be richten Engelsch). !2.— KRO-Melodlsten. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten A.N.P. 1. Musiquette. 1-45 Berichten (Fransch). 2.Berich ten (Duitsch). 2.15 KRO-orkest. 2.45 Gramofoon muziek. (3.153.30 Berichten Fransch.) 5.005.15 Berichten Duitsch.) 5.45 KRO-Melodisten. (6.15— 6.30 Berichten Engelsch) 6.306.45 Gramofoon muziek.). 7.30 Gramofoonmuziek- 8.Berichten Duitsch 1 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berich. ten A.N.P. 8.45 KRO-kamerorkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.Berich ten A.N.P. 11.1511.30 Berichten (Fransch.) Passen worden slechts in zeldzame gevallen gegeven. Van de Fransch-Spaansche grens, 8 Juni (D. N. B.) De laatste vluchtelingen, die uit Parijs hier zijn aangekomen deelden mede, dat als gevolg van het toenemend aantal personen, dat Frankrijk ver laat en Spanje wil binnenreizen, passen naar Spanje of Portugal nog slechts in zeer zeldzame ge vallen worden afgegeven. De Spaansche ambassade in Parijs heeft besloten de acten en stukken van de ambassade ergens in veiligheid te brengen, wegens de onzekerheid van den toestand. Verscheidene kisten met documenten werden naar St. Jean de Luz gebracht, waar zij onder toezicht van een ambtenaar der ambassade zijn opgeborgen. Het is mogelijk dat de acten naar Spanje worden over gebracht. Amerikanen verlaten Engeland en Ierland. Amerikaansche ambassade te Londen dringt op onverwijld vertrek aan. Uit Milaan: De „Corriere del la Sera" meldt Uit Londen: De Amerikaansche ambassade heeft den Ame rikaanschen burgers in Groot Brittannië en Ier land megedeeld dat de mailboot „Washingon" tegen 12 Juni in Galway (Ierland) zal aanko men om de Amerikanen naar de Ver. Staten te rug te brengen. De ambassade zeide te verwach ten dat alle Amerikanen, die niet om dringende redenen in Engeland moeten blijven, onverwijld naar de Ver. Staten terugkeeren, daar dit wel licht de laatste gelegenheid tot terugkeer is, zoolang de vijandelijkheden duren. Amnestie in Roemenië. BOEKAREST, 8 Juni. Nadat reeds op 23 Mei het grootste deel der Roemeensche reservisten onder de wapenen was geroepen zijn thans verdere oproepingen van reservisten uitgevaardigd. Na deze nieuwe oproepingen zal het Roemeensche leger wel op volle eerste oorlogssterkte zijn ge bracht. (D.N.B.) Ongeregeldheden in Marokko. Stefani maakt melding van politieke wrijving te Fez en Meines. ROME 8 Juni. In de bekende centra van het Marokkaansche nationalisme Fez en Meines is het. naar het Italiaansche persbureau Stefani uit Casa blanca meldt, om politieke redenen tot ongeregeld heden gekomen. In Casablanca doen volgens Stefani op het oogenblik geruchten de ronde, volgens welke de Marokkaansche bevolking in het noorden van Fransch Marokko in verzet komt tegen den stroom van vluchtelingen uit Gibraltar. (D.N.B.) Aanbod van den Paus aan de buitenlandsche diplomaten. Verblijf in Vaticaanstad ingeval van „buitengewone gebeurtenissen". Uit Rome verneemt Havas: De paus heeft een rondschrijven gericht aan de vertegenwoordigers van het diplomatieke corps, die bij het Vaticaan zijn geaccrediteerd. Z.H. stelt hun daarbij voor om in geval van buitengewone gebeurtenissen, waarin Italië betrokken zou zijn, voorloopig hun verblijf in Vaticaanstad te vestigen De Italiaansche omroep, die van dit bericht mel ding maakt, voegt hieraan toe dat de Paus zelf in geen geval het voornemen heeft Rome te ver laten

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7