BOBBÉUM Gewichtig! ACENDA. Centrale voor de verzorging van de monumenten der bouwkunst. Aacd&eieu^ De verduistering W 0 E N S D A G 12 JUNI 194Ö HASRXEM'S DAGBEAD H. O. V. Het vierde Volksconcert. Het concert van Donderdagavond Is wederom in den Stadsschouwburg om half 8. Marinus Adam dirigeert en de zangsolist is Ernst Anaka. Het programma omvat goede en dankbare bekenden le weten de Symphonie „die Uhr" van Haydn. de Ouverture van de opera „De barbier van Sevilla" van Rossini en tot eerste uitvoering komt een Suite van Joh. Wagenaar, uit „De Doge van Venetië", welke suite is uitgegeven met den steun der Nederlandsche regeering. De zangsolist draagt eenige aria's voor uit de opera „Die Zauberflöte'' van Mozart en uit de Opera „Der Wüdschutz" van Lorzing. Algemeene Friesclie en De Groot Noordhollandsche. De directie van de Algemeene Friesche Levens- verzekering-maatschappij te Leeuwarden deelt in haar verslag over 1939 o.a. het volgende mede: De kapitaalverzekering vermeerderde in het afgeloopen jaar met f 12.153.010. de rentever zekering HO X jaarl. bedrag) met f 14.374,670 en de volksverzekering met f 2,006,491. gevende een totale vermeerdering van f 28.534,172. De vermin deringen door overlijden, afloop verzekering, wij ziging idem, afkoop wanbetaling, enz. beloopen in totaal f 16.920,696, zoodat er een netto vermeer dering is van f 11,613.475 tot f 369.274.452. Hier van is herverzekerd f 6,977,899. De premie-ontvangst (na aftrek van herver zekering) bedroeg in 1939 f 11,582,091 (v.j. f 16.185,174) of f 4,603,082 minder dan vorig jaar. De bedrijfswinst heeft over 1939 bedragen, na reserveering van de op de winstverdeeling val lende onkosten f 1.156,101. Wij stellen voor daaraan de volgende bestem ming te geven: af te schrijven op vaste goede ren f 89.469. toe te voegen aan de extra-reserve f 619.193 en beschikbaar te stellen voor de ver zekerden f 447,437. De Groot-Noordhollandsche. Aan het verslag over 1939 van de vereeniging van levensverzekering en lijfrente „De Groot- JSToordhollandsche van 1845" ontleenen wij nog: Het verzekerd bedrag nam toe met f 7,771,527 (in 1938 was de vermeerdering f 8,073,660). Dat de thans gevoerd wordende oorlog van invloed is geweest op de resultaten van onzen buiten dienst spreekt vanzelf. De groote productie is ook dit jaar van bij zonderen invloed geweest op het winstsaldo. De wiskundige reserve nam toe met f 718,474 (vorig jaar f 1,147,201). De effecten werden ook nu weer tegen den ultimo Decemberkoers opgenomen. Het boek verlies ad f 752,913 werd op de extra reserve af geschreven. Óp vaste eigendommen werd f 17,879 extra afgeschreven. De ontwikkeling van het bedrijf was in 1939 als volgt: De kapitaalverzekering vermeerderde met f 5,012,831, de renteverzekering (10 X jaarl. be drag) met f 3.593.037 en de volksverzekering met f 3,943.823. totale vermeerdering dus f 12,549,742. Het verzekerd bedrag verminderde door overlij den, afloop van de verzekering, wijziging idem, afkoop, wanbetaling enz. in totaal met f 4,778,215, zoodat'de netto vermeerdering f 7,771,527 beloopt tot f 70,479,370. Hiervan is herverzekerd f 4,137,885. De premie-ontvangst (na aftrek herverzeke ring) beloopt f 2,014,009, of f 140.188 minder dan vorig jaar. De wiskundige reserve per uit. 1939 beloopt f 13,186,962 (v. j. f 12.468.488). De gemiddeld benoodigde rente in de bereke ning van de premiereserve is thans 3.23 pet. (vorig jaar 3.22 pet.). De gekweekte rente van de ge middeld uitslaande bedragen was in 1939 4.10 pet., de benoodigde rente was 3.23 pet., zoodat de rente-marge 0.87 pet. is. De bedrijfswinst bedraagt, na afschrijving van alle in 1939 gemaakte eerste onkosten f 118,222. Wij stellen voor hieraan de volgende bestemming te geven: extra af te schrijven op vaste eigen dommen f 17.879. beschikbaar te stellen voor gratificatiën f 5.240. toe te voegen aan de extra reserve f 95,102. Met inbegrip van f 165 stijgt deze reserve daardoor tot f 1,980,273, te vermin deren met: overboeking van het koersverlies op effecten f 752,913, overboeking naar de vaste eigendommen wegens herwaardecring f 33,410 en oninbare vorderingen oud-agenten f 1,338, zoodat de extra reserve op de balans voorkomt met f 1,192,611. ZILVEREN' JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. Zaterdag 15 Juni a.s. zal de heer G. Wijker, Diepenbrockstraat. 77, besteller-chauffeur te Haar lem, zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. Op ver schillende kantoren in Noord-Holland is de jubi laris werkzaam geweest, o.a. Egmond a/d Hoef, Petten, IJmuiden, Beemster, Oosthuizen en sinds vele jaren te Haarlem waar hij besteller-chauffeur werd. Door zijn ijver en hulpvaardigheid heeft de a.s. jubilaris zeer vele vrienden verworven. HET VERHANDELEN VAN SPECERIJEN ENZ. In de bekendmaking van het rijksbureau voed selvoorziening in oorlogstijd, waarbij in verband met de voorgenomen inventarisatie van de aan wezige voorraden specerijen enz. een verbod van verhandelen en afleveren daarvan is neergelegd wordt gesproken van „geïmporteerde, gedroogde en geconfijte vruchtenpulp". Dit dient als volgt te worden gelezen: „geïmporteerde gedroogde en/of geconfijte vruchten, geïmporteerde vruch tenpulp". (A.N.P.). Vakkundige reparatie van alle merken stofzuigers (Adv. Ingez. Med.) Heden: WOENSDAG 12 JUNI Frans Hals Theater: Vadertje Langbeen. 2.30. 7 en en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Alleen engelen hebben vleu Vleugels. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Broadway Serenade. 2.30, 7 en 9 uur. Palace: De terugkeer van Dr. X. 2, 7 en 9.15 uur Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders.. 104 uur: DONDERDAG 13 JUNI Groote Kerk, Orgelbespeling. 3—4 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Ilals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders.. 104 uur. ispi ill •£Xv".v 11 mk 5 DOB8ELMAN NV. NIJMEGEN (Adv. Ingez. Med.) Aankondiging van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart. Inspectiereis van den Rijkscommissaris naar Zeeland. Het A.N.P. meldt uit Middelburg d.d. heden o.m.: „Herstellen, weer opbouwen in onderlinge samen werking, dat is het parool van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart. Dat is het parool, waarmee hij het hart van het Nederlandsche volk getroffen heeft. Men begrijpt elkaar, men slaat de handen ineen. Er wordt gewerkt in een prachtig tempo. De Rijkscommissaris is gisteren zijn eerste in spectie- en studiereis begonnen met een bezoek aan een onzer steden, die het zwaarst getroffen is, Mid delburg. Prachtige gebouwen zijn daar getroffen door het oorlogsgeweld, het stadhuis en de abdij zijn uitgebrand, gedeeltelijk verwoest, maar als vermaning en aanmoediging tot wederopbouw zijn ze niet onherstelbaar vernield. De gevels staan er nog althans de belangrijkste gedeelten, de struc tuur is behouden. Te midden van de puinhoopen der winkelstraten rijzen de geraamten omhoog met hun nog steeds edele lijnen. De Middelburgers hebben gezegd: dat moet hersteld worden. De Rijkscommissaris had hetzelfde gezegd. Gisteren was er de bezichtiging en-de eerste conferentie, waarin Middelburg zijn plannen ontvouwde en de Duitsche burgerlijke gezaghebber zijn raad en steun, zijn medewerking en aanmoediging schonk. Het was een treffend oogenblik, toen in het Middelburgsch museum,, na een inleiding van den rijksarchivaris mr. A. Meer kamp van Embden en den stadsbouwmeester, ir. De Ranitz, de Rijkscommissaris zich voor de groote kaart opstelde, waarop de ramp stond aangeteekend en de nieuwe plannen die reeds ontworpen zijn, en daar rees een der problemen, waarvoor een stad als Middelburg komt te staan. De binnenstad is ten deele verwoest. Zal men de puinhoopen opruimen en een moderne stad bouwen, aansluitend by het historische deel? „Neen", zegt de bouwmeester de Ranitz, „het oude karakter der stad moet be houden blijven, de oude structuur, ontstaan door de geleidelijke ringvormige uitbreiding moet be waard blijven. Zoo mogelijk moet de schoonheid nog verhoogd worden door enkele wijzigingen in den stratenloop, zoodat het perspectief verbeterd woidt". De rijkscommissaris toonde volledig begrip voor dit plan, maar hij informeerde met groote belang stelling, of voldoende rekening zou worden ge houden met' de eischen van het moderne ver keer; waarop de bouwmeester wees op dat deel van zijn plannen, dat op modem snelverkeer be rekend was. Herstel-van het oude, erkenning van de eischen van den nieuwen tijd, dat is het probleem van den wederopbouw, niet alleen van de stad Middel burg, doch in geheel het land. Voor de schetskaart in het museum in Zeeland werd het even aange roeid". SAMENWERKING. In de zaal waren tal van autoriteiten aanwezig. Met den rijkscommissaris waren meegekomen de Commissaris-Generaal voor bijzondere gevallen dr. Schmidt, de- gezant Bene, de persreferent van den Rijkscommissaris, de heer Hushahn, dr. Kolf, voor zitter van de Rijkscommissie voor monumenten zorg, mr. dr. Frederiks, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken. Na een welkomstwoord van den burgemeester en historische inleiding van den rijksarchivaris sprak de Rijkscommissaris de volgende rede uit: REDE VAN RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER SEYSS-INQUART. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederland sche gebieden. Rijksminister Seyss-Inquart. begon zijn rede met te danken voor de vriendelijke woor den van welkom en voor de uiteenzetting van den rijksarchivaris. Vervolgens zeide spreker: „Wanneer ik op mijn eerste inspectiereis naar Zeeland en Middelburg ben gekomen, dan is dit om te toonen, dat ik, overeenkomstig de opdracht welke ik, van den Fiihrer van het Groot-Duitsche rijk heb ontvangen, in de eerste plaats mijn aan dacht en mijn zorg wil geven aan die gebieden, welke schade hebben geleden door de verwarrin gen van den oorlog. In het bijzonder is dit het geval met Middelburg, aangezien hier een aantal historische gebouwen staan. Wij kunnen ons uw gevoelens indenken, waarmede gij thans door de puinhoopen van uw stad gaat. Het was alleen de harde en ijzeren noodzaak welke ons dwong Middelburg tot tooneel van den strijd te maken, niet tegen de Nederlan ders, doch tegen de Fransc'nen. Middelburg is een stad van historische gebouwen en wij zullen er naar streven alles te herstellen dat slechts eeniger- mate kan worden hersteld. Historische gebouwen zijn de getuigen van den wil van een volk om zijn gedachten vorm te geven. Middelburg treden wij met bijzondere hoogachting tegemoet, omdat zijn bouwwerken herinneren aan een tijdperk in de ge schiedenis waarin wij allen bewogen werden door dezelfde geestelijke krachten. Zij zijn getuigen van gemeenschappelijke geschiedkundige gebeurtenis sen. De wederopbouw van Nederland is een zaak, welke voor alles de uwe is. Wij matigen ons niet aan u hierbij bevelen te willen geven. Wij willen u hierbij helpen en raadgeven. Ik zou nu voor willen stellen, dat een centrale in het leven wordt geroepen voor den wederop bouw, welke in het bijzonder wordt belast met de verzorging van de monumenten der bouwkunst. De taak van deze centrale zou dan moeten zijn de geleden schade zoo snel mogelijk vast te stellen en goede plannen te ontwerpen, opdat behouden blijft wat de moeite waard is om behouden te worden. Ik wil een verbindingsman benoemen, die er voor zal zorgen, dat alles wordt gedaan dat gij noodig acht, in samenwerking met alle burgerlijke en militaire autoriteiten van Duitschland. Wanneer u uit onze houding wilt opmaken, dat wij u een genoegen willen doen, dan is dit in zoo verre juist dat wij u welwillendheid willen toonen niet in den zin van een beschermheerschap, doch in den zin van een bereid staan tot samenwerking. De voornaamste reden is evenwel de eerbied, welke wij hebben voor wat in het volk leeft en de achting, welke wij koesteren voor de werkelijke uitdrukking van zijn innerlijke kracht. Door dezen geest bezield staan wij tegenover het Nederland sche volk. Weest overtuigd, dat alles zal geschieden, wat door ons kan worden gedaan". RONDRIT. 's Middags maakte het gezelschap een rondrit over het eiland Walcheren en bezocht o.a. Vere. Het A.N.P. meldt hieromtrent: „Wanneer men door dit heerlijke land rijdt trekt langzaam de indruk der verwoesting weg en men ziet dan hoe ontzaglijk veel - gelukkig behouden bleef. De heele reis door westelijk Brabant en Zee land versterkt dezen indruk. Slechts hier en daar heeft het oorlogsgeweld sporen achter gelaten. Rustige, ongeschonden dorpen staan tusschen de weelderige velden. Hier en daar is een stuk on vruchtbaar geworden door de inundeering met zout water, daar zijn de boomen verdord en het land is grijs. Maar onafzienbaar zijn de groene, velden met den rijpenden oogst. Overal leeft een vreedzame bevolking, aan wie de oorlog voorbij gegaan schijnt zonder sporen achter te laten. Hier bouwt men rustig verder. En daar, waar de bommen en granaten hun grijze en zwarte sporen hebben achtergelaten is een nijvere bevolking onder actieve leiders reeds hard aan het werk om op te ruimen en te bouwen aan den nieuwen tijd". in het voorjaar de inwendige organen, bloed en darmen zuiveren. VERSTOPPING, overtollig vet. aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen, slakken en giftstoffen uil het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr.»Schieffer's Stoff- wisselingzout. De weldadige wer king is verrassend. Flacon f 1.05. Dubbele liacon <1.75 bij apolheKers en vakdrogisten (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER ERGERLIJKE BALDADIGHEID Twee jonge mannen van omstreeks 27 jaar had den zich op 25 April in Halfweg en Zwanenburg schuldig gemaakt aan een ergerlijke baldadigheid. Eerst hadden ze bier gedronken, en blijkbaar had deze drank den beiden heeren een gevoel gegeven van oppermachtigheid, want ze waren aan het ver nielen geslagen, en niet zoo zuinig ook. Een hou ten rijwielrek moest er aan gelooven en werd par does in de Ringvaart gesmeten. Een benzinepomp moest het ever.eens ontgelden en werd omver gegooid. Daardoor was voor den eigenaar een schade ontstaan van f 92. De Kantonrechter te Haarlem, waarvoor de zaak behandeld werd, vond een en ander een zeer ergerlijk geval van baldadigheid. „U moet in ieder geval zorgen dat de schade vergoed wordt", voegde hij den verdachten toe. Het vonnis luidde f 15 en f 5 boete voor ieder der verdachten. ONAFHANKELIJKE RELIGIEUSE GEMEENSCHAP. De Onafhankelijke Religieuse Gemeenschap te Haarlem heeft besloten, iederen Donderdagavond van 88%30 een openbare wijdingssamenkomst te houden. Deze samenkomsten hebben plaats in de zaal Oranjeplein 9. VEERTIGJARIG JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden is het 40 jaar geleden, dat de heer H. D. Vosse, voorman-wagenbestuurder bij de N.Z.H. T.M., te Haarlem bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De jubilaris had den dag vrij en ontving te zijnen huize bezoek van den directeur, ir. W. J. Burgersdijk en den len chef van den Uitvoerenden Dienst, den heer P. M. Gieske. De heer Burgers- dijk wenschte den heer Vosse geluk en overhandig de hem de gebruikelijke enveloppe. Een deputatie van het Jubileumfonds der N.Z.H. T.M. kwam den jubilaris een geschenk en een oor konde aanbieden. KOOPMAN SLAAT EEN RUIT IN. Dinsdagavond acht uur werd assistentie van de politie ingeroepen voor een relletje op den Orion- weg te Haarlem-Noord. Een 32-jarige koopman uit Middelie, die nijdig was geworden omdat een bewoner niets van hem wilde koopen, had met een handvol grint en zijn koopwaar (een bundel tje prentbriefkaarten) een ruit ingeslagen. De man werd naar het politiebureau in de Smedestraat ge bracht, waar proces-verbaal tegen hem is opge maakt. VERVOERCIJFERS N.Z.H.T.M. De opbrengst van het reizigersvervoer door de N.Z.H.T.M. bedroeg in Mei 1940 300.047, tegen 275.052 in 1939. De hoogere opbrengst in dit jaar houdt verband met het beperkte treinvervoer. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer J. fraber is benoemd tot hoofd van een Chr. school te Noordwijk aan Zee. EXCURSIE NED. VROUWEN ELECTRICITEITS- VEREENIGING. Ruim 20 leden der afd. Haarlem van de Neder landsche Vrouwen Electriciteitsvereeniging maakten Maandag een excursie naar de demonstra tiezalen van Philips te Amsterdam, waar de heer Favier de bezoeksters een uiteenzetting gaf over doelmatige verlichting, vooral ook in verband met een goede zorg voor de oogen. Ook werden eenige verduisteringslampen getoond en fluoresceerend behang (het z.g. „maanlichtbe- hang") dat in kelders of donkere gangen dienst kan doen, evenals eenige andere fluoresceerende voor werpen, die in de donkere maanden bij verduiste ring van veel belang kunnen zijn. De presidente der afd. Haarlem sprak een woord van dank. Lijkje van vermist jongetje gevonden. Een buurman van de familie T. te Haarlem, die sinds Maandagmiddag haar 2'/2-jarig zoontje. Pieter miste, dat vermoedelijk bij het spelen op het gras langs den Schotersingel te water was geraakt, ging Dinsdagavond kwart over elf nog eens kijken op de plaats, waar gedregd was. Hij zag het lijkje en haalde het op den wal, waarna hij de politie waar schuwde. Het werd per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Firma J. J. Beynes. Geen dividend over 1939. Op 27 Juni a.s. zal de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders worden gehouden van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes, te Haarlem. In het jaarverslag zegt de directie o.a.: Zooals wij nog in ons vorig jaarverslag konden vermelden, leed onze Vennootschap in dit verslag jaar het verlies van onzen Commissaris den heer J. W. A. Beijnes. De bezetting van onze bedrijven was weer vrij onregelmatig. Wij begonnen het jaar met 236 arbeiders; aan het eind was dit aantal gestegen tot 446. Afgeleverd werd voor een totaalbedrag van 635.594.26 .Zeer ruim van werk voorzien gingen wij het nieuwe jaar in. Onderhanden waren 36 rijtuigen voor de Nederlandsche Spoorwegen en 11 rijtuigen voor Indië, terwijl aan het einde van het jaar nog een bestelling van 75 rijtuigen voor elec- trische vijfwagentreinstellen van de Nederlandsche Spoorwegen werd ontvangen. De algemeene vergadering van aandeelhouders, gehouden op 27 Juni, heeft dr. L. G. Kortenhorst als Commissaris herkozen terwijl in de vacature van den heer J. W. A. Beijnes ir. J. J. F. Beijnes gekozen werd. In het bijzonder willen wij dankbaar de toewij ding, van ons geheele personeel vermelden, waarvan veel gevraagd moest worden, toen een groot deel door de mobilisatie aan het bedrijf onttrokken werd. Na vermindering met de wenschelijk geachte afschrijvingen bedraagt de winst 13.587.13. Wij stellen u voor, deze winst op de nieuwe rekening over te brengen en over het afgeloopen boek jaar geen dividend uit te keeren (over 1938 werd 4% dividend uitgekeerd). JUBILEUM OP DE CENTRALE WERKPLAATS. Op 24 Juni hoopt de heer J. van der Velde, Ten Katestraat 81 te Haarlem, machinebankwerker, zijn 25-jarig jubileum op de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegen te vieren. FABRICEERING VAN HOOIKISTEN. De hooikist is een actueel onderwerp in deze dagen. Het is één van die nieuwigheden, die eigen lijk.... oud zijn. De heer Otter te Heemstede is op de gedachte gekomen om de oude hooikist in een moderne gedaante te steken, en de fabriek „Renibrandt" te Amsterdam vervaardigt thans deze kisten in moderne keukenkleuren, blauw rood en groen. De heer Otter, die de verkoopsagent van dit product is. dat in de winkels verkrijgbaar zal wor den gesteld heeft ons in zijn perceel aan de Ama ryllislaan no. 7 te Heemstede zoo'n kistgetoond en er een en ander over verteld. De naden zijn zoodanig door lijm gesloten dat de warmte er nergens uit kan. De wanden zijn ge ïsoleerd met een laag z.g.n. „houtmot" overtrokken met flanel. Het deksel is van steunen voorzien en buiten zijn handige handvaten aangebracht, zoodat men de kist gemakkelijk kan verplaatsen. In het midden van de kist wordt een kussen ge plaatst, links en rechts worden de pannen geplaatst, met een ander kussen worden ze afgedekt, de dek sel gaat toe met een palentsluiting en de aardap pelen, het vleesch of de groenten, die de-huisvrouw in de pannen heeft gedaan, worden gaar. Nemen wij een voorbeeld, aardappelen, die op het punt dat zij koken in de kist worden gebx'acht, hebben slechts een half uur noodig om gaar te worden. De kisten worden in twee maten, resp. voor 1 tot 2 pannen en voor 2 tot 4 panr.en gefabriceerd. Mr. L. J. Plemp van Duiveland overleden. In den ouderdom van 71 jaar is. te 's-Gravenhage overleden mr. L. J. Plemp van Duiveland, oud referendaris aan het departement van Buitenland- sche Zaken en eere-voorzitter van den Ned. Jour nalistenkring. Mr. Plemp van Duiveland werd 6 October 1868 te Rotterdam geboren en studeerde aan de Universi teit te Leiden, waar hij in 1893 promoveerde op een proefschrift over: „Het waterschap tegenover zijn schuldeischers". Ofschoon zijn carrière zich dus in de richting van de advocatuur scheen te zullen ontwikkelen en hij zich aanvankelijk dan ook als advocaat en procu reur vestigde bleek de journalistiek hem zoozeer aan te trekken, dat hij zich al spoedig aan arbeid van publicistischen aard wijdde. Hij werd redacteur van Elsevier's Maandschrift en zag zich in 1894 ver bonden aan de redactie van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant bij de af deeling Buitenland, waar hij o.m. het destijds zoo geruchtmakende Dreyfus- proces behandelde. Hij maakte spoedig naam als kundig journalist en dankt daaraan zijn benoeming tol hoofdredacteur van De Nieuwe Courant, welk blad hij in korten tijd tot een groot journalistiek succes wist op te voeren. Hij bekleedde genoemde functie tol 1920, toen zijn benoeming volgde tot chef van den persdienst van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken. Deze verantwoordelijke en veel- eischende functie bekleedde hij tot 1933, waarna hij zich uit de journalistiek terugtrok. „Plemp"", zooals hij in vakkringen kortweg werd aangeduid, was' jarenlang een vooraanstaande figuur in den Neder- landschen Journalistenkring, van welks hoofdbe stuur hij van 19021911 deel uitmaakte als lid van het Dagelijksch Bestuur en van 19111920 als voor zitter. Toen hij bij de aanvaarding van zijn nieuwe functie ontslag nam benoemde de N. J. K. hem als eere-voorzitter. Tijdens den wereldoorlog van 1914 1918 maakte de Regeering dikwijls gebruik van zijn diensten tot het geven van wenken aan de pers, die er zeer toe hebben bijgedragen, dat ons land zijn neutraliteit bewaarde. De overledene was Officier in de orde van Oranje Nassau en werd begiftigd met het Mobilisatiekruis Vele buitenlandsche onderscheidingen waren hem bovendien toegekend. De Nederlandsche Regeering vertegenwoordigde hij bij de herziening der Berner Conventie in 1908 en in 1928 te Berlijn en te Rome. In diverse staats commissies had hij zitting. Van de vele publicaties, die van zijn hand buiten de krant verschenen memoreeren wij artikelen in „De Gids" en „Onze Eeuw", als: „Uit het einde der Eeuw" en „Journalistiek in Nederland", terwijl hij iri de jongste editie van Winkler Prins' Groote Encyclopaedic de artikelen over politiek en journa listiek bewerkte. De begrafenis van wijlen Mr. Plemp van Duive land heeft Vrijdag a.s. te 12 uur op Oud Eik en Duinen te Den Haag plaats. Ze liggen weer voor me op een schotel, forse en wei-gevormd en van het mooiste rood, dat zich maar denken kunt. „Aardbeien met slagroom had de ober geannonceerd, maar ik heb de sla; room even laten staan om nog een wijle stil genieten van het mooie gezicht Zij beloven ee streeling van tong en gehemelte, een overvloe van verkwikkend sap, een verfrissehing op ee heeten Juni-dagfa, de aardbeien, ze zijn toe v/eer gekomen, al raasde een storm over de werel en al was de winter ongekend herik en lang. He deerde de aardbei niet, zij kwam op den tijd, toe zij moest komen. En wij begroeten haar als ee goede, oude bekende, die na een lange afwezighei haar opwachting maant. Blozend nog wel. Wij zul len ze aanstonds aan een vork prijken en ze me groote aandacht proeve-1. Met wat slagroom, wat daar is voor betaald. De combinatie is niet kwaaj maar er mankeert toch iets aan. Ik proef iets vj de koe en van de centrale verwarming. Ik wil zon proeven en den regen. De caféhouder kan m dat niet leveren, want deze aardbeien zijn om zo te zeggen ontijdig en al wat ontijdig is heeft et mankement. Maar we doen het er in dit geval m= en we hebben respect voor den tuinder, die c Natuur dwong aardbeien te produceeren, hoewel Natuur daartoe nog niet bereid was. Dit zijn aard beien uit de kas of uit de koude bak, maar in iede geval geforceerd tot rijpheid gebracht. Als mensch bedrogen wil zijn en dat wil hij, dan bt hoeft die aardbei zich dat niet te laten welgeval len. Toch doet zij dat. Er zijn vernuf telingen ondt de tuinders, die kans zien dezelfde planten, die m de eerste aardbeien doen genieten, nogmaals to vruchtbaarheid te dwingen, nog voor de winter in valt. In den winter rust de aardbei zoo voor oog. De Natuur rust echter nooit en in den winte zelfs bij de str-engste koude, gaat daar onder de grond toch het groeiproces door. Welnu, de tuindf vervroegt die rustperiode. Hij onthoudt den aard beien gedurende een periode van den dag he licht. Goed, populair gezegd: die aardbei laat zie beetnemen, sluimert in en legt al sluimerend kiem voor de volgende periode van vruchtbaarhei! De ontijdige winterslaap heeft werkelijk tot ge volg, dat ook in de maand September aardbeie kunnen worden geoogst. Maar de echte aardbeientijd moet nog komen Aan het einde van deze week zullen de aardbeie zoo van den vollen grond geplukt kunnen worden Dan is het pas oogstfeest in Kennemerland. Niets is in staat den stoeren tuinder uit zijn even wicht te brengen of hem van zijn goed vertrou wen op de toekomst te berooven, zelfs niet, wat neer de eene teleurstelling de andere in sne tempo opvolgt. Hij komt er bovenuit door zijn grot vertrouwen en door datgene, wat hem steeds nieuw tot den arbeid stimuleert: „op hoop van zt gen"..Wat een grootsch voorbeeld heeft de een voudige landman ons jaar in jaar uit gegeven. Oei wij moeten er bovenuit, boven onze beslommerir gen en groote zorgen. Kijk naar den tuinder, h leert ons hoe het moet. En daaom zijn dan de aan beien nu toch weer gekomen. Proef ze met a; dacht en eet ze zoo versch mogelijk. Dan komt toch uit met uw suikerbon, want versche aardbeie zijn zoet door hun adel. J. T. Zon onder 10.— Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Arrestatie van Italianen in Engeland STOCKHOLM 12 Juni (D. N. B.) „Svensl Dagbladef' meldt uit Londen dat de politie aldas reeds sinds eenigen tijd een lijst had aangelegd v» 700 Italianen, die uitgesproken fascistische symps thieën hadden en in de eerste plaats gearrestee: zouden worden. Men raamt het aantal in Engelao wonende, doch in Italië geboren personen op I totaal 25.000, waarvan 19.000 vreemdelingen bene den de zestien jaar. Het aantal Italiaansche ondei danen in Londen zelf wordt geschat op ongevee 10.000. Op het oogenblik zijn duizenden detectiven Londen bezig met het opsporen van deze „nieuw vijanden". Met vrachtauto's en autobussen worde de gearresteerde Italianen naar de verschillende ii terneeringskampen overgebracht. Men verwac! dat een groot gedeelte van de in Engeland wood achtige Italianen of personen van Italiaansche al stamming geïnterneerd zullen worden. In de bi kende restaurants en ontspanningslokalen heeft politie gisteravond de Italiaansche kellners f arresteerd. De kleine restaurants in de wijk Sol moesten sluiten, daar het personeel voor het groo) ste gedeelte uit Italianen bestond, die thans ge arresteerd zijn. Het D. N. B. meldde Dinsdagmiddag: In Zuid Afrika heeft de politie nog in den afgeloopen nacl in verschillende deelen van het land de Italians gearresteerd. In Durban en Kaapstad zijn Italiaansche betoogingen gehouden De Italiaanse! gezant treft voorbereidingen voor zijn vertrek. 0| Cyprus werden alle Italianen van dienstplichtige leeftijd direct na de verklaring van Mussolini ge arresteerd. Het eiland is verduisterd. In Nieuw Zeeland is een groot aantal Italianen geïnterneerd Ook in Australië worden Italianen gearresteerd Voor de achtduizend Italianen, die op de suikerplaa tages in Queensland werkzaam zijn, zijn bijzondei maatregelen getroffen. In Britsch-Indië v/erde ongeveer tweehonderd Italianen gearresteerd Uit Elizabethville verneemt Reuter dat all Italianen in den Belgischen Congo geïnterneerd zijr De houding van het Vaticaan. Het D.N.B. meldt uit Rome: Ten opzichte van de deelneming van Itahi aan den oorlog betracht de Heilige Stoel, naai in de kringen van het Vaticaan wordt verklaard groote terughoudendheid. Het Vaticaansch! blad „Osservatore Romano" zal uitsluitend d( officieele mededeelingen, zonder commentaai publiceeren. Dr. ir. Th. van der Waerden overleden. Lid van de Tweede Kamer. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni (A.N.P.) Op 63- jarigen leeftijd is heden te zijnen huize in Larö (N.-H.) overleden het sociaal-democratische lid van de Tweede Kamer dr. ir. Th. van der Waerden De heer Van der Waerden is vroeger lid ge weest van de Provinciale Staten van Noord-Holland Voorts heeft hij deel uitgemaakt van den raad val toezicht op de provinciale bedrijven van Noord- Holland, van de centrale commissie voor de sta tistiek, van den Zuiderzeeraad, van de Nederland sche centrale organisatie voor loegepast-natuur- wetenschappelijk onderzoek, van den Hoogen Raad van Arbeid en van de staatscommissie voor h«l bankweze*.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2