Luchtalarm te Rome. WOENS DAG 12 JUN'I 1940 HA'AREEM'S DAG BE AD Duitsch legerbericht: Slag tusschen Kanaalkust en Maas in vollen gang. Le Havre opnieuw uit de lucht aangevallen. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De groote slag tusschen de kust van het Ka naal en de Maas is nog steeds in vollen gang. Op den rechtervleugel en in het midden wordt de achtervolging van de verslagen Fransche legers rusteloos voortgezet. Tusschen Reims en de Argonnen wordt ver bitterd en met succes gestreden. Op verschei dene plaatsen zijn sterke vijandelijke strijd krachten verstrooid en omsingeld. Zij gaan hun vernietiging tegemoet. Tengevole van de hevige, bloedige verliezen, het groote aantal krijgsgevangenen en den rijken buit van aller lei soort vermindert de kracht van den vijan delijken tegenstand zienderoogen. Eenheden gevechtsvliegtuigen en Stuka's onder namen opnieuw aanvallen op de haven en de ka den van Le Havre, vernielden de sluizen, brachten een torpedojager tot zinken en beschadigden andere schepen, waaronder een torpedojager en twee transportschepen van 10.000 ton door zware bom- treffers. Behalve de dichte colonnes van den terugtrek- kenaen vijand, transporten, concentraties, batterij- stellingen, die met bommen bestookt werden, ge lukte het aan het luchtwapen ook verscheidene bruggen over de Marne en den benedenloop van de Oise te treffen en deels te vernielen en aldus den vijandelijken aftocht gevoelig te belemmeren. Op 9 Juni werden in de Noordzee een kruiser en vier transportschepen met bommen aangevallen en zoo zwaar getroffen dat de meeste van deze sche pen uitbrandden. Vijandelijke vliegtuigen wierpen weer, beschermd door de duisternis, enkele bommen uit boven Noord_ en West-Duitschlar.d. Er werd geen scha de van beteelcenis aangericht. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 29 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevechten 19, door luchtdoelgeschut 6 neergeschoten. De overigen werden op den grond vernield. Voorts werden drie kabelballons neergehaald. Acht eigen vliegtuigen worden vermist. De eerste luitenant en chef eener compagnie in een regiment infanterie, Volker Packelmann, heeft aan het hoofd van zijn compagnie door voorbeel dige koelbloedigheid acht aanvallende vijandelijke gepantserde gevechtswagens tot overgave gedwon gen. FRONTBERICHT. Het Dinsdag uitgegeven frontbericht van D.N.B. luidt als volgt: Nog steeds ligt het zwaartepunt van de Duitsche achtervolging op den rechtervleugel. Het snelle optreden der sterke Duitsche pantserfonnaties en snelle troepen, die hier in den strijd zijn geworpen, heeft er klaarblijkelijk toe geleid dat sterke vijan delijke strijdkrachten van het front losgemaakt en omsingeld konden worden. Ofschoon niet kan worden gesproken van een aaneengesloten, doorloopend front in den keten van veldslagen, die zich uitstrekt van de Atlanti sche kust tot aan de Argonnen, moeten toch deze gevechtshandelingen als een actie worden opgevat, die een eenheid vormt. Dat is ook in de eerste plaats de reden, dat het legerbericht nog steeds de uiterste reserve, zoowel in plaatsaanduiding als in mededeelingen over gevangenen en buit, in acht neemt. De tot dusverre bekende cijfers voor het aantal der gevangenen en voor den omvang van den buit zijn reeds zeer groot. De vijandelijke tegenstand teert daardoor en door de zware, bloe dige verliezen zienderoogen weg. In het bijzonder moet gewezen worden op de be- teekenis der verliezen van den tegenstander aan oorlogstuig van allerlei aard. Deze verliezen kun nen, aangezien de Duitsche troepen het uitgestrekte Noord-Fransche industriegebied met zijn talrijke moderne productiecentra beheerschen, niet worden aangevuld door de Fransche industrie uit eigen kracht. DUITSCHERS OP 60 K.M. VAN PARIJS, MELDT MEN VAN DUIT SCHE MILITAIRE ZIJDE. Het D.N.B. bericht: Op den rechtschen Duit- schen vleugel en in het midden van het Duit sche aanvalsfront is het Fransche leger reeds verslagen en wordt het bij zijn terugtrekken rusteloos achtervolgd, zoo wordt van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. Reeds staan Duitsche troepen op rond 60 K.M. ten noordwesten en ten noordoosten van Parijs en snijden daar de toegangswegen af. Op den linksohen Duitschen aanvalsvleugel wordt tusschen Reims en de Argonnen nog ver bitterd gestreden. Verwacht moet worden dat de sterke Duitsche druk ook op deze plaats in de eerstvolgende dagen zijn vruchten zal afwerpen. Het verschil tusschen 1914 en 1940 ligt in het volgende: De Duitsche rechtervleugel grijpt dit maal met sterke strijdkrachten ten westen van Parijs naar de Kanaalkust aldaar en naar de mai ding van de Seine, terwijl hij in 1914 oostelijk voor bij Parijs over de Marne naar het zuiden oprukte. 2. De Franschen, die reeds in den grooten ver nietigingsslag in Vlaanderen en Artois drie legers en wel uitgesproken elitetroepen, hebben verloren, staan ditmaal volkomen alleen. 3. Duitschland kan ditmaal zijn geheele kracht op het Westelijke front concentreeren, terwijl het in 1914 belangrijke strijdkrachten naar het Oosten moest werpen om de Russen af te weren. Bovendien is door het actieve optreden van Ita lië in den oorlog tegen Frankrijk en Engeland een aanzienlijk deel der geallieerde strijdkrachten naar het -nieuwe front in Zuid-Frankrijk gebonden. Een principieele gelijkenis met de sitautie van 1914 kan slechts in zooverre toegegeven worden, dat aan den eenen kant de Duitsche troepen met hetzelfde élan als in 1914 zegevierend voorwaarts stormen, terwijl aan den anderen kant de Fran schen zich met dezelfde verbittering taai verdedi gen. De toestand is thans echter zoo dat tusschen de kust en Champagne twee Fransche legers reeds verslagen zijn. Fransche regeering naar Tours? GENèVE. 11 Juni (D2I.B.) In aansluiting op 'het officieele bericht over het verplaatsen van den zetel der Fransche regeering verneemt het blad „Suisse" uit Parijs de volgende bijzonder heden: „De regeering heeft besloten zich naar Tours te begeven en zich daar te installeeren. Bijna alle ambassades en gezantschappen hebben de regeering vergezeld. De gezantschappen, waar onder ook het Zwitsersche. hebben alle maat regelen getroffen om hun landgenooten. die niet noodgedwongen in Parijs moeten blijven, te evacueeren of naar hun vaderland te vervoeren. De dagbladdrukkerijen zijn eveneens naar de provincie overgebracht, teneinde het contact met bel ministerie van voorlichting te bewaren". van naastenliefde. Honderden Nederlandsche vrachtauto's rijden thans door België, om de vluchtelingen naar hun- woonplaatsen teruo te brengen. Een groepje op weg naar huis in de nabiiheid van Brussel ROOSEVELT OVER DE ITALIAANSCHE DEELNEMING AAN DEN OORLOG. President spreekt zijn sympathie met de geallieerden uit AMERIKAANSCHE HULPBRONNEN STAAN HUN TER BESCHIKKING. Het D.N.B. meldt uit New-York: In zijn aangekondigde redevoering te Charlotte- ville (Viginia) heeft president Roosevelt o.a. ver klaard: „Volk en regeering van de Vereenigde Staten hebben het bericht over de Italiaansche deelneming aan den oorlog met het grootste leedwezen en ern stige verontrusting vernomen. De sympathieën van de Amerikaansche republieken staan aan den kant van de geallieerden. De Ver. Staten zullen twee duidelijke richtsnoeren volgen: zij zullen den ge allieerden de materieele hulpbronnen der Ver. Staten ter beschikking stellen en tevens het gebruik van deze hulpbronnen bespoedigen, opdat de Ver. Staten op het Amerikaansche continent zelf de uit- 'usting en het materiaal bezitten,welke zijn op gewassen tegen elk gevaar en elke verdedigende taak. Roosevelt verzocht den Amerikaanschen bur gers aan de taak mede te werken". In het tweede deel van zijn rede uitte Roosevelt verwijten tegen Italië. MEENINGEN VAN SENATOREN EN AFGEVAARDIGDEN. Over de reactie op Roosevelt's rede meldt het D.N.B.: De tot dusverre in het openbaar uitgesproken meeningen van senatoren en afgevaardigden over de redevoering van Roosevelt geven een beeld van een niet eensgezinde ontvangst in parlementaire kringen. De democratische senator Wheeler zeide in Washington dat hij het eens was met Roosevelt in zijn veroordeeling van Mussolini, maar dat hij liever een belofte van Roosevelt had gehoord dat het volk der Vereenigde Staten buiten den oorlog zou worden gehouden: De democratische senator Minton legde er den nadruk op dat de redevoering van Roosevelt er den weerspiegeling vormde van de stemming der Amerikaansche natie. De democratische senator Adams zeide dat een verstandige tegenhanger van de Monroeleer zou zijn de leer der nietinmenging van Amerika in de Europeesche aangelegenheden. De republikeinsche afgevaardigde Rogers verklaarde: „Mij klonk de rede van Roosevelt in de ooren als het voorspel tot de oorlogsverklaring". De democratische senator Hatch sprak als zijn meening uit dat Roosevelt met zijn rede iederen schijn van neutraliteit had opgegeven. De democratische senator King daarentegen, zeide het volledig eens te zijn met den inhoud der redevoering en verklaarde dat hij den senaat zou voorstellen de z.g.n. Johnson Act aldus te wij zigen dat de oorlogvoerenden, met uitzondering van Italië, ondanks de onvereffende oorlogsschul den uit den wereldoorlog, in de Vereenigde Staten weer leeningen zouden kunnen opnemen. De republikeinsche candidaat voor het Ameri kaansche presidentschap, Dewey, heeft in een for- meele verklaring de door Roosevelt gehouden rede uiterst verontrustend genoemd. „Roosevelt heeft met de stem van een oorlogvoerende gesproken, zonder er acht op te slaan dat de Vereenigde Staten militair niet voorbereid zijn. Als Roosevelt werke lijk van plan is de Vereenigde Staten in den oorlog in Europa te verwikkelen, moet hij dit zeggen" aldus Dewey. „Want", zeide hij, „dit is een kwestie, waarover slechts het Amerikaansche volk kan be slissen". Zuid-Afrika, Britscli-Indië en Nieuw-Zeeïand in oorlog met Italië. Stefani meldt uit Rome: De zaakgelastigde der Zuid-Afrikaansohe Unie heeft ibij den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, op bevel van zijn regeering, zijn paspoorten aangevraagd Hij ver duidelijkte dat dit beschouwd moest worden als verklaring van den staat van oorlog tusschen Italië en de Zuid Afrikaansche Unie. Uit Simla verneemt Reuter dat de onderkoning van Brltsch-Indië den staat van oorlog tusschen de Engelsche regeering en Italië afgekondigd heeft. Uit Wellington meldde Reuter Dinsdag De eerste minister Fraser. heeft verklaard dat Nieuw Zeeland in oorlog is met Italië van hedenmorgen 10 uur 30 Nieuw Zeelandschen tijd af. Oude Amerikaansche torpedojagers naar Engeland? NEW YORK, 11 Juni (D.N3.) Naar de ..Associated Press" uit betrouwbare bron in Washington verneemt willen Engeland en Canada probeeren Amerikaansche torpedojagers te koo- pen, teneinde zoodoende de in deze scheepsklasse geleden verliezen eenigszins te compenseeren. Het is mogelijk dat de belangstelling uitgaat naar 35 torpedojagers uit den wereldoorlog, die door de Amerikaansche marine buiten dienst zijn gesteld. Voorstel tot verhooging der Amerikaansche effectieven. Goedgekeurd door de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden. WASHINGTON. 11 Juni (DHJB.) De mili taire commissie van het Huis van Afgevaardig den heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, waarbij de effectieven van het bondsleger van 280.000 op 400.000 worden verhoogd en waarbij president Roosevelt gemachtigd wordt de nationale garde op te roepen, indien dit wegens een ernstig geval tijdens het reces van het Congres noodig zou zijn. Compositie van Richard Strauss voor Japan. Partituur te Berlijn aan den Japanschcn ambassadeur overhandigd. Het D.N.B. meldt: De Japansche regeering had den Duitschen componist dr. Richard Strauss opdracht gegeven ter gelegenheid van het 2600- jarig bestaan van het Japansche keizerrijk de feestmuziek te schrijven,- welke tijdens de offi cieele feestelijkheden zou worden uitgevoerd. Dinsdag heeft Richard Strauss in de Japansche ambassade te Berlijn de partituur aan den Ja- panschen ambassadeur te Berlijn Koeroesoe overhandigd. De componist sprak de hoop uit dat zijn werk ertoe moge -bijdragen de vriend schap der beide landen te verdiepen. De ambas sadeur gaf uiting aan de vreugde van het Japan sche volk dat de grootste hedendaagsche compo nist op zich genomen heeft de feestmuziek voor deze herdenking te'schrijven. De ambassadeur zeide voorts dat het besluit van zijn keizer deze compositie te laten maken tot dusver zonder voorbeeld is. Het Duitsche oorlogsdoel. Geen sprake van afzonderlijken vrede, aldus wordt van bevoegde Duitsche zijde verklaard. Het D.N.B. meldt: In verscheidene buitenland sche bladen zijn in artikelen van hun Berlijnsche correspondenten meeningen verkondigd over de vermoedelijke oorlogsdoeleinden van Duitschland en o.a. is de meening geuit dat Duitschland be reid zou zijn met Frankrijk een afzonderlijken vrede te sluiten. Daar deze meeningen geenszins het Duitsche standpunt weergeven is er van bevoegde Duitsche zijde opnieuw op gewezen dat Duitschland voor- loopig slechts één doel heeft en wel den oorlog tegen Engeland en Frankrijk te winnen. Van een afzonderlijken vrede kan beslist geen sprake zijn. De „volkomen onpathetische oorlogvoering" is een waarborg er voor dat pas na beëindiging der ge vechtshandelingen over vrede en vredesdoeleinden gesproken kan worden. Voordien is het volkomen doelloos en misplaatst gissingen te uiten over de Duitsche oorlogsdoeleinden. Italiaansche schepen in de haven van Gibraltar ondergegaan. Door eigen bemanning tot zinken gebracht. ALGECIRAS, 11 Juni (D.N.B.) Aan de Spaansche kust bij Gibraltar zijn in redding booten en deels zwemmend talrijke zeelui aange komen van de Italiaansche vrachtschepen „NumtooJla" en „Chelina" (2000 en 10.000 ton). Zij vertelden dat beide schepen bij het bekend worden van de oorlogsverklaring in de haven van Gibraltar lagen. Terstond lieten de gezag voerders de reddingbooten neer en brachten zij hun schepen tot zinken. Het grootste deel van de bemanning heeft de Spaansche kust weten te bereiken, anderen zijn door Britsche patrouille booten aan de grens van het Spaansche rechts- bied opgebracht en geïnterneerd. Stakingen op de marinewerf te Cherbourg. Duitsch bericht maakt melding van zestig executies. PARIJS. 11 Juni (D.N.B.) Op de marinewerf van Cherbourg zijn stakingen uitgebroken. Het personeel eischte een met de verlenging van den arbeidstijd overeenkomende loonsverhoogïng en doeltreffender maatregelen van luchtafweer tegen de Duitsche bomaanvallen, welke reeds tal van slachtoffers gemaakt hebben. Toen de arbeiders ondanks het dreigement van zeer scherpe maat regelen het werk Vrijdagmorgen niet wilden her vatten besloot de Fransche Admiraliteit krach tens een bevel van generaal Weygand een voor beeld te stellen. Ongeveer zestig stakers werden gearresteerd en door de oorlogsrechtbank ter dood veroordeeld. Daar de marinetroepen die in Le Havre lagen, niet betrouwbaar geacht werden riep de havencommandant een bataljon Senega- leezen op, dat de executie Zondagrporgen voltrok Op aanplakbiljetten werd den werklieden en de •bevolking van Le Havre het vonnis en de executie meegedeeld. De opwinding in de stad bereikt haar hoogtepunt. Rondom de werven rzijn machinege weren geplaatst. De positie van Egypte. Duitsche mededeelingen over het Engelsch- Egyptische verdrag. Het D.N.B. verneemt van de Egyptische grens. 11 Juni: Als gevolg van de verklaring van den Duce. dat Egypte niet door het Italiaansche conflict getroffen wordt, en hierbuiten staat, is voor Egypte een geheel nieuwe toestand ont staan. In Kaïro wordt toegegeven dat Italië de zelfstandigheid van Egypte heeft erkend. Men legt er den nadruk op dat de Engelschen hier door in een moeilijken toestand zijn geraakt. Volgens het Engelsch-Egyptische verdrag komt een gemeenschappelijke Engelsch-Egyptische militaire actie slechts dan in aanmerking, in dien Egypte wordt aangevallen. Voor alle andere gevallen voorziet het verdrag slechts in een ter beschiikking- st-ellen van de Egyptische verkeersmiddelen, ha vens en luchthavens om doortocht te verleenen aan Engelsche troepen. Zoo mag bijv. de Brit sche vloot de haven van Alexandrië alleen als doorgangshaven gebruiken voor het uitvaren te gen de Italiaansche'vloot. Zij mag echter, naar men verklaart, na het gevecht niet naar Alexan drië terugkeeren om daar te blijven. Nu de Duce beslist heeft dat Egypte niet door Italië zal worden aangevallen, zoolang het van zijn kant geen oorlogshandelingen tegen Italië verricht, kunnen de Engelschen volgens het ver drag met betrekking tot hun oorlogvoering te gen Italië, voor zoover Egyptisch gebied in aan merking komt, niets doen. Indien Engeland handelingen zou plegen die uitgaan boven de verdragsbepalingen met Egypte en dit land zou hierdoor tegen zijn wil met Italië in een conflict geraken, dan zal, naar men in Egyptische nationalistische kringen ver klaart. de geheele vijandschap in de Egypti sche en Arabische wereld tegen Engeland ge richt zijn. Hierdoor zou een overeenkomstige reactie in de geheele Arabische wereld worden veroorzaakt. Italiaansche gezant blijft in Egypte. Nader meldt het D.N.B.: Overeenkomstig de verklaring van den Duce, dat Egypte beschouwd wordt als buiten het Italiaansch-Engelsche con flict te staan, is de Italiaansche gezant, graaf Mazzolini, in Kaïro gebleven. BERICHTEN OVER PLANNEN TOT STAATSGREEP. Het D.N.B. meldt voorts het volgende van de Egyptische grens: Naar uit Kaïro wordt gemeld nemen de Engel sche plannen, die op een staatsgreep in Egypte aansturen, steeds vastere vormen aan. In welin gelichte kringen verneemt men dat de Engelschen niet alleen van plan zijn het reeds lang gekoesterde voornemen den met verlof gezonden chef van den Egyptischen generalen staf Masri Pasja te ar resteeren, thans uit te voeren, maar dat zij boven dien de geheele Egyptische regeering, met minister president Ali Maher Pasja aan het hoofd, wil af zetten en gevangen nemen en de Egyptische grond wet buiten wei-king wil stellen. Ook de grondwet tige rechten van den koning zouden worden opge heven en de koning zelf zou worden overgebracht naar een veilig oord, zonder dat hem noch eenigen invloed zal worden toegekend. Naar verder ver luidt vinden thans te Kaïro, achter de schermen, reeds dramatische gedachtenwisselingen plaats tusschen de Engelsche autoriteiten en de Egypt, sche regeering, waarbij reeds de vraag naar voren is gekomen of Kaïro tot open stad zal worden ver klaard. De Egyptische regeering wenschte dat de Engelsche legeronderdeelen zich uit Kaïro zouden terugtrekken en dat Kaïro tot open stad zou worden verklaard. De „Washington" door een duikboot aangehouden. Schip kon later zijn reis voortzetten. WASHINGTON. 11 Juni. (D.N.B.) Het staats- departement heeft bekend gemaakt dat het Ame rikaansche s.s. „Washington", dat met talrijke Amerikanen, die uit Europa terugkeeren, onder weg was naar de Vereenigde Staten, hedenmorgen door een duikboot van tot dusverre onbekende na tionaliteit is aangehouden. De commandant van de duikboot gaf, aldus de mededeeling, de opvaren den bevel het schip te verlaten, doch later werd aan de „Washington" toegestaan haar reis voort te zetten. Het departement heeft nader bekend gemaakt dat de „Washington" na voortzetting van zijn reis naar Galway een tweeden onderzeeër van onbe kende nationaliteit ontmoet heeft, doch hierdoor niet werd aangehouden. De kapitein heeft over de gebeurtenissen radio- telegrafisch rapport uitgebracht aan de United States Lines te New-York. Het schip heeft daarop order ontvangen de reis naar Galway voort te zetten. Op de „Washington" bevinden zich 1020 passa giers en 520 leden der bemanning. ROME, 12 Juni (D.NJ3.1. In den afge- loopen nacht te 1.39 uur is ie Rome voor het eerst na de Italiaansche oorlogsverklaring luchtalarm gemaakt. Op hetzelfde oogenblik werd de gedeeltelijke verlichting gedoofd, zoodat de stad in de diepste duisternis lag. MUSSOLINI AAN HET HOOFD DER ITALIAANSCHE TROEPEN Badoglio bevestigd in zijn functie van chef van den generalen staf OPPERBEVEL HEEFT ROME VERLATEN. Stefani meldt: De Duce heeft Dinsdag den vol genden dagorder aan de Italiaansche strijdkrachten gericht: „Op besluit van den koning en keizer neem ik van heden af het bevel op mij van de troepen, die op alle fronten strijden. Ik bevestig maarschalk Ba doglio in de functie van chef v,$m den generalen staf. Voorts bevestig ik in hun resp. functies, onder de bevelen van maarschalk Badoglio, den maar schalk van Italië, Graziani, als chef van den gene ralen staf van het leger, admiraal Cavagnari als chef van den generalen staf der marine, generaal Pricolo als chef van den generalen staf der lucht macht. Van heden af moeten wapens en geesten streven naar het doel: veroveren en overwinnen. Leve de koning". De militaire bevelhebbers, de bureaux van de generale staven en de militaire ministeries hebben Rome verlaten en zich elders in het land gevestigd. Voorts wordt medegedeeld, dat het Italiaansche le gerbericht dagelijks des morgens om 10 uur zal ver schijnen. KROONPRINS UMBERTO EN MUSSOLINI WISSELEN TELEGRAMMEN. Het D. N. B. meldt dat de Italiaansche kroonprins aan Mussolini het volgende telegram gezonden heeft: „Met den-wil tot een zekere overwinning ver nieuwen de troepen van het Westelijke Italiaansche leger tegenover den onvermoeiden schepper van het lot des vaderlands de belofte alles te wagen om op te rukken in de voetstappen der Romeinsche le gioenen." Op dit telegram heeft Mussolini geantwoord: „Ik dank u voor uwen groet, welken ik u en den door u gecommandeerden troepen beantwoord. Ik ben er zeker van, dat uw belofte in vervulling zal gaan." OOK ALBANIë IN OORLOG. TIRANA 11 Juni. (Stefani). Krachtens een thans gepubliceerd decreet beschouwt Albanië zich in oorlog met de staten, welke met Italië in oorlog zijn. De Duce zal als opperbevelhebber van de Italiaansche strijdkrachten eveneens het bevel voe ren over alle strijdkrachten, die eventueel in Alba nië zullen opereeren. De capitulatie van Noorwegen. Generaal Von Falkenhorst richt zich tot de Duitsche troepen. Het D.N.B. verneemt uit Oslo: De opperbevelhebber van de Duitsche troepen irt Noorwegen, generaal von Falkenhorst. heeft een oproeping gericht tot de soldaten van de gevcchts- groep-Dietl, waarin het volgende staat: „Ihvee harde maanden lang hebt gij met de zwaarste inspanningen en moeiten in het winter- schc noorden de Duitsche soldateneer onder de moeilijkste gevechtsvoorwaarden hoog gehouden en proeven afgelegd van den besten Duitschen mili tairen geest. Wat gij gepresteerd, geduld en gele den hebt, zal eeuwig in de geschiedenis van de Duitsche weermacht voortleven en onvergetelijk blijven. In dit uur gedenken wy met eerbied en diepe dankbaarheid de kameraden, die hun trouw aan den Führer en het rijk met hun leven hebben bezegeld. De tegenstander heeft den strijd opge geven. de wapens neergelegd en gecapituleerd. Gij zijt overwinnaar gebleven en gij hebt u onvergan kelijke lauwérkransen verworven. Ik dank u uit den grond van mijn hart voor uwe prestaties, die bovenmenschelijk waren en van ieder het uiterste verlangden Italianen brengen eigen schepen tot zinken. Vaartuigen van 8000 en 7500 ton verloren 1 gegaan. 7 LONDEN. 11 Juni (D.N.B.) Naar uit Durban in Zuid-Afrika wordt gemeld zijn de Italiaansche schepen „Jeruzalem" (8000 bruto registerton) en „Timavo (7500 bruto registerton) na het verlaten van de haven door de bemanning tot zinken ge bracht. Vier andere Italiaansche schepen hebben, over eenkomstig de order neutrale havens binnen te loopen, het anker uitgeworpen te La Coruna. PROGRAMMA DONDERDAG 13 JUNI. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzending 9.45—10.00 n.m. VrRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.15 De Palla- dians (opn.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Omroeporkest (11.00—11.20 Huishoudelijke wenken). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 AVRO-Musette-ensemble. 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoonmuziek. 1.00 Zang en orgel. 1.30 Lyra-trio. 2.15 Declamatie. 2.35 AVRO- Amusementsorkest en gramofoonmuziek. 4.00 Pif novoordracht. 4.30 AVRO-dansorkest. 5.00 Jeugd- halfuur. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en solist. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.00 „Schoonheid en zedelijk heid getoetst aan een essay van Friedrich von Schiller", lezing. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Offi cieele mededeelingen. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.10 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 8.40 Radiotooneel. 9.10 Omroeporkest e® solist. 9.45 Avondwijding. 10.00ca. 10.15 Berich ten ANP. KOOtWIJK, 1875 M. VARA-Ultzending. 11.15—11.30 njn. Be richten. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek (9.00— 9.15 Berichten Fransch). 10.00 Pianovoordracht. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.50 Hobo en piano. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmu ziek. 12.00 Rosian-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgel en zang. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Fragmenten uit de operette „Prinses Fatimah" (opn). 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Vara-orkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Rosian-orkest (om 5.00 berichten Duitsch). 5.30 Reportage. 5.50 De Ram blers. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoon muziek. 7.00 Tooneelpraatje. 7.20 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten (Engelsch) 8.30 Berichten ANP. 3.45 VARA-orkest. 9.15 Be richten (Duitsch). 10.15—10.30 Berichten ANP 11.1511.30 Berichten (Fransch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7