Haarlem's Dagblad Onze Inschrijving. In de Middel land sell e Zee. Het Middellands che Zee-gebied In den oorlog gevallen Haarlemmers. Houtauto. Fransche legergroep capituleert. The Rhythm Swingers!! 57e Jaargang No. 17479 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM HoofdredecteurROBERT PEEREBOOM Donderdag 13 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën. 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er komt nu flinke gang in de inschrijving, die wij in dit blad geopend hebben voor het Natio nale Hulpcomité 1940, dat zich ten doel stelt allen te helpen, die tengevolge van den strijd op Neder- landsch gebied in nood zijn geraakt. En dat moet ook, want er is zooveel te doen. Wij houden sinds jaren in December een dergelijke inschrijving voor een Kerstgave aan de Stille Armen in Haarlem en omgeving. Die steunen wij dan met velerlei aan bevelingen en niet vergeefs, want ondanks den nijpenden invloed van crisisjaren is het antwoord steeds genereus geweest en telkens weer hebben wij alle reden gehad, daarvoor onze dankbaarheid te uiten. Maar dan gold het nooit meer dan tusschen de 500 en 1000 gezinnen en een Kerstgave die ge meenlijk f 10 a f 15 per gezin bedroeg. Ditmaal doet weliswaar heel Nederland mee, maar er is ook ont zaglijk veel meer te doen, want het betreft nu dui zenden en duizenden menschen, in verschillende ste den en dorpen, die geen dak meer boven hun hoofd en geen enkel bezit meer over hebben. De voorzitter van het Hulpcomité 1940, mr. dr. K. J. Frederiks, de secretaris-generaal van het departement van Bin- nenlandsche Zaken, heeft het aldus uitgedrukt: „Wie in de bevoorrechte positie verkeert, tot geven in staat te zijn, grijpe deze gelegenheid met beide handen aan. Al ware het alleen reeds om uiting te geven aan zijn dankbaarheid dat zijn have en goed gespaard gebleven zijn. In alle vormen moet hulp worden geboden. Aan velen moet onderdak, voeding en kleeding worden verstrekt. Talloozen moeten door in het bezit te ko men van giften voor handelsgeld, aanschaffing van voorraad, werkkleeding of voorraad in de gelegen heid worden gesteld opnieuw aan den slag te gaan. Hiervoor is geld noodig, veel geld. Mogen de bussen der collectanten worden over stroomd door de toevloeiing der gelden, de lijsten der inzameling met voldoende plaats bieden voor de in- teekeningen." Nu weten we allen dat er op verscheidene wijzen ingezameld wordt, ook in Haarlem. Er is al een con cert geweest dat ruim f 700 heeft opgebracht, er is een voetbalwedstrijd geweest die een goede f 500 opleverde en zoo meer. Ook komen er circulaires en zal er een straatcollecte worden gehouden. Maar we hebben nu eenmaal uit ervaring geleerd dat de inschrijving in de krant een zeer krachtig middel is om resultaten te bereiken, met haar dagelijksche aanbevelingen en het groote voordeel dat zij zoo veel duizenden telkens weer „in hun binnenkamer" bereikt, zoodat zij er eens even rustig over kunnen nadenken, hetgeen de Hollander graag doet. Dus moet deze inschrijving heel veel opleveren, temeer omdat uitvoeringen en straatcollecte zich plegen te bepalen tot kleine bijdragen. Wij hebben zoowel de kleine als de groote noodig voor dit doel en doen daarvoor nogmaals met warmte en overtuiging een beroep op onze lezers. Vandaag is er een aanmer kelijke stijging in de ontvangen som: moge die in de volgende dagen steeds blijven groeien. Dit district, zoowel Haarlem als de omgeving, heeft zich altijd onderscheiden door bijzondere mildheid als het gold noodlijdenden te helpen. Ik geloof niet dat zich ooit een gelegenheid heeft voorgedaan waarbij daar meer noodzaak toe bestond dan thans. En als er menschen zijn die denken: „ik wacht maar op de collecte" zou ik hun willen vragen dat niet te doen en nu maar eens tweemaal in de beurs te tasten. Ook omdat de lengte en het bedrag van het lijstje in de krant van zooveel stimuleerenden invloed zijn op de volgen de lijstjes. Zij sporen anderen aan. Deze ramp is niet in onze onmiddellijke omgeving geschied. Niet in Haarlem zelf. Slechts weinigen van ons hebben haar uitwerking aanschouwd. Maar be richten en foto's hebben daaromtrent voldoende in gelicht om ons te doen beseffen hoe gelukkig wij ons mogen achten, dat onze stad en haar omgeving voor dit alles geheel gespaard zijn gebleven. Hetgeen op zichzelf de beste reden is om te helpen en te doen wat wij kunnen. Dé Italianen, die Engeland en Frankrijk den oorlog hebben verklaard, hebben al heel spoedig het eiland Malta gebombardeerd. En dat was een van de dingen die te vernachten waren want het is een dier belangrijke Engelsche steunpunten in de Middellandsche Zee, die Engeland de beheer- sching van den zeeweg naar Indië waarborgen. En die, vice-versa, het naar nieuwe grootheid streven de Italië in de overtuiging gebracht hebben, een gevangene in die zee te zijn. Wie de kaart van de Middellandsche Zee bekijkt ontwaart meteen de ligging der Engelsche steun punten en begrijpt hun beteekenis. Zoo'n kaart vindt u in,dit nummer. Daar is ten eerste de rots van Gibraltar, een voorgebergte aan de Zuidpunt van Spanje, dat een Engelsche vesting is en den toegang tot de Middellandsche Zee, door de nauwe Straat van Gibraltar die geen grooter breedte heeft dan 10 a 13 K.M., beheerscht. Sinds 1704 is dat een Engelsche kroonkolonie. De rots is zooïets als 4}4 K.M. lang, ruim een kilometer breed en 425 M. hoog. Op de Westelijke helling ligt het stadje Gi braltar met zijn nogal internationaal-samengestel- de bevolking van 21000 zielen. En behalve aan den Oostelijken rotswand, die steil uit zee oprijst, zijn er overal batterijen, forten, redoutes, wallen. In breede rotsgaanoerijen op 200 en 260 M. hoogte zijn honderden stukken geschut opgesteld. Acht groote waterbakken en een put waarborgen de watervoorziening van het garnizoen. De deels in de rots uitgehouwen vesting is vaak als „schier onoverwinnelijk" betiteld. Het is natuurlijk de vraag of zij onneembaar is voor de moderne aan valsmiddelen. De historie heeft al zooveel vestm- gen gekend die dat op den duur niet bleken te zijn. Dan is er het eiland Malta, tusschen Sicilië en de Afrikaansche kust, een heel eind verder dus op den weg naar Suez. Eigenlijk bezitten de En- gelschen daar (sinds 1800) een groep eilanden waarvan Malta (249 K.M.2) verreweg het grootste is. De overige heeten Gozzo, Comino, Cominotto en Filfoa. De twee laatstgenoemde zijn onbewoond en gevierèn beslaan zij maar 54 K.M.2 aan grondge bied. De bodem van Malta is verweerde kalkrots, vol holen, grotten en klippen, het warme klimaat wordt getemperd door den frisschen zeewind en geldt als buitengewoon gezond, zoodat in vrediger dagen longlijders en rheumatici er hun heul kwamen zoeken. En het levert veel tuinbouwproducten op en marmer, albast, goeden bouwsteen. Er is een industrie, die katoenen en zijden stoffen, koraal sieraden, sigaren en meubels produceert. De han del en scheepvaart zijn belangrijk. Een gezegend land, zou men zeggen. Maar de taal is er Itali- aansch voorzoover er geen Malteesch (een ver basterd Arabisch) gesproken wordt, terwijl het ag er Engelsch" is. Hier Ziet'ge al een conflict. En behalve al die welvaart des vredes zijn er scheepswerven en arsenalen voor de Britsche vloot. Het is een vlootbasis die zeker een der kernpunten van den strijd in de Middellandsche Zee zal zijn. En die in den loop der eeuwen al een bewogen historie achter zich heeft. Het eiland heeft 240.000 inwoners; de tegenwoordige hoofdstad is La Valetta, de vroegere Cïtta Vecchia. Een spoorweg van 13 K.M. lengte verbindt die stadjes. En als derde Engelsche steunpunt in de Middel landsche Zee ligt daar in het Oosten, ten Zuiden van Klein-Azië, het schoone Cyprus met zijn met sneeuw bedekte bergkoepels. Een groot eiland, onge veer een kwart van de oppervlakte van ons land, maar met zijn 348.000 inwoners, die meerendeels de Grieksche taal spreken, maar dun bevolkt. Ook hier een heerlijk klimaat en een vruchtbare bodem maar een nog .veel bewogener historie dan die van Malta. Aardbevingen, oorlogen, besmettelijke ziek ten en in het verleden Turksche heerschappij hebben de bevolking geteisterd en beperkt. De bloemkool stamt uit Cyprus maar de Cypersche kat niet; die komt uit Syrië en hoorde dus kennelijk anders te heeten. Er is Cypruswijn en de beste heet Commanderia. Er is vrijwat industrie. Er zijn groote naaldwouden en rivieren met zingende namen: Yalias en Pedias, en havens die Famagoesta en Li massol heeten. In 1878 verwierf Engeland Cyprus bij het Congres van Berlijn, tenminste het recht tot bezetting en administratie, met betaling van een jaarlijksch tribuut van 92.000 pond aan Turkije en erkenning van de Turksche souvereiniteit. Het werd het Britsche vlootstation bij het Suezkanaal. In den wereldoorlog werd het al op 5 November 1S14 door de Engelschen geannexeerd en sinds 1916 is het een kolonie met een zekere mate van zelf bestuur onder een Britschen gouverneur. Dit zijn enkele bijzonderheden over de drie veel besproken Engelsche steunpunten in de Middel landsche Zee, waarvan we wel spoedig nog veel meer zullen hooren. R. P- Het cijfer valt gelukkig mee. Eerst thans is het mogelijk een overzicht te krij gen van het aantal Haarlemmers dat in den oorlog gevallen is. Op dit oogenblik zijn, naar aangenomen kan wor den de officieele opgaven bij 't gemeentebestuur bin nengekomen. Door het Nederlandsche Roode Kruis en door de Commandanten dei- verschillende leger- onderdeelen, zijn tezamen 27 namen van Haarlem mers als gesneuveld opgegeven. Het aantal vermiste Haarlemmers is ongeveer even hoog, maar er is ge gronde reden om aan te nemen dat een deel hunner naar Frankrijk of Engeland is uitgeweken. Uit deze opgaven blijkt dat het aantal Haarlem mers dat in den oorlog gevallen is, in verhouding van het totaal aantal slachtoffers, zeer laag is. Deze gelukkige omstandigheid wordt verklaard uit het feit dat de Haarlemmers door een toevallige samem loop niet ingedeeld waren bij de legeronderdeelen die zwaar getroffen werden. Nu de Oude Wereldzee wederom oorlogsgebied is geworden geven wij hierboven een schetskaartje van de landen om de Middellandsche Zee. die direct of indirect betrokken zijn bij het conflict, dat tusschen Italië en de Geallieerden is uitgebro ken. Zooals men weet acht Italië zijn belangen in de Middellandsche Zee bedreigd door de Engelsche steunpunten ter plaatse en wel Gibraltar en Alexandria, waarmede het Britsche Rijk de twee belangrijkste toegangswegen tot de Middellandsche Zee beheerscht en het eilandje Malta, dat Engeland veroorlooft, een sterke vlootbasis in het centrum van de Middellandsche Zee te onderhouden. Bo vendien bezitten de Engelschen in het Oosten het eiland Cyprus. De eischen, die Italië Frankrijk stelt, betreffen den afstand van het eiland Corsica, de Fransche kolonie Tunis en het uiterste Zuidoosten van Frank- ijk met de kustplaats Nice als centrum. Onmiddellijk belanghebbend bij den toestand in de Middellandsche Zee zijn voorts Spanje, Grie kenland, Turkije en Egypte. Spanje heeft zich ..niet- oorlogvoerend" verklaard. Egypte heeft de diploma tieke betrekkingen met Italië verbroken. Van Grie kenland is aan te nemen, dat het land zoo lang mogelijk zijn neutraliteit zal bewaren, terwijl de houding van Turkije nog onzeker is. Joego-Slavië heeft onmiddellijk een neutrale houding aangeno men. Hoezeer de thans uitgebroken oorlog de directe communicatie tusschen Frankrijk en zijn koloniaal bezit in Afrika, Marokko, Algiers en Tunis, belemmert, toont één blik op de kaart. 't 18 geen luxe neen, zelfs een uitkomst om twee brillen te bezitten. Dat merkt U pas als U ze heeft. Informeer eens bij KEIP GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Het Concertgebouw te Haarlem komt vrij. Voor de H. O. V. een goede tijding. Naar wij vernemen is thans aan te nemen dat het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem in het begin van de volgende week weer vrij zal komen. Het zal dan weer beschikbaar komen voor het geven van concerten, opvoeringen van revues, enzoovoort. Voor de H. O. V., die zich thans behelpen moet met den Stadsschouwburg, die zich niet zoo goed leent voor die concerten, is dit ook een blijde tijding. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het H. O. V.-concert dat Donderdag 20 Juni gegeven wordt, reeds zal kunnen plaats hebben in het Concertgebouw. (Te Haarlem zijn goed geslaagde proeven genomen met een kleine auto, die met hout gestookt werd.) Nood, dat is al vaak gebleken, Lang ook vóór de laatste weken, Maakt de menschen vindingrijk; De met hout gestookte wagen, Gaf daar in de laatste dagen Ook weer duidelijk van blijk. Reeds de eerste demonstralie Was een keurige prestatie, Het ging zonder tegenspoed; En geen houterig bewegen, Niets daarvan, maar daarentegen, Zeer geruischloos, vlot en goed. Nooit in onze stoutste droomen Zijn we zoo nabij gekomen, Aan het ideale feit, Van een auto op de straten, Die in zoo perfecte mate, Op „zijn eigen houtje" rijdt. Dus ook zonder de benzine Kan de auto ons nog dienen, Laat ons hopen dat ze niet, Als ze vlot op hout moet loopen, Plotseling ophoudt met loopen, Als geen hout ook overschiet. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor het „Hulpcomité 1940". Vierde verantwoording. A. B. 2.50; C. v. A. 1.—; A. B. v. d. G. 2.50; J. M. v. M. 10.—; van een kleinen jongen ƒ0.45; v. d. P. 1.—; G. H. 5.—; C. V. 3.—; fam. H. B. ƒ2.50; A. B. 1.—; J. v. d. H. R. ƒ25.—; v. d. S. ƒ100.—; H. ƒ100.— Mej. F. H. S. 25.—; R. B. ƒ20.—; F. E. P. ƒ20.—: W. H. ƒ5.—; N. H.—B. ƒ5.—; N. H. ƒ1.—; W. H. /I.—; R. H. ƒ1.—; T. d. J. 10.—; J. N. v. E. 10.—; F. O.—S. 10.—; C. M. A. D.B. ƒ10.Dames v. S. ƒ10.—; Mej. J. w. ƒ5.—; Mej. C. M. Ph. v. H. ƒ5.—; W. D. ƒ5.—; F. S. ƒ5.— J. v. H. ƒ2.50; J. K f 1.50. Thans is in het geheel bij ons blad binnen gekomen 1129.95. Giften kunnen worden" afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of overgeschreven worden op onze post girorekening No. 38810 onder vermelding „Hulp comité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. De wederopbouw van Middelburg. De Rijksminister, Rijkscom missaris van Nederland dr. Seyss-Inquart bezocht de >rovincie Zeeland. Onze foto toont den Rijkscommissaris, begeleid door den burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walree de Bordes, bij het •erlaten van het door de "ranschen in brand ge- choten stadhuis. Het woord is aan..... Vergilius Niet onbekend met tegenspoed leer ik anderen te hulp komen. Mededeeling van Hitler's hoofdkwartier. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Juni (D.NB.). Het oppercommando der weermacht maakt bekend: De bij St. Valéry (aan de Fransche Ka- naalkust) ingesloten Fransche groep strijd krachten heeft na het mislukken van verdere pogingen om over zee de troepen weg te voe ren. gecapituleerd. Een Fransche generaal, die het bevel voert over een legercorps, een Engelsche en vier Fransche divisiecomman danten hebben zich overgegeven. Het aan tal der gevangenen bedraagt reeds meer dan 20.000. Het buitgemaakte materiaal aan werktuigen en wapenen is onoverzienbaar. Het Italiaansche legerberichb Italiaansche lucht macht doet aanvallen op Bizerta en Toulon Geallieerden deden op hun beurt luchtaanvallen op Italiaansch Oost-Afrika ROME, 13 Juni. (Stefeni). Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger meldt: Overeenkomstig haar vastgestelde plannen hoeft de Italiaansche luchtmacht nieuwe bomaanvallen ondernomen op vijandelijke lucht- en marinebases. Van bijzondere beteekenis zijn geweest de aan vallen op Bizerta (Tunis) en op Toulon. In Bizerta zijn zware branden ontstaan en is groote schade aan installaties aangericht. Op den grond staande vliegtuigen werden geraakt en negen toestellen werden buiten gebruik gesteld. Al onze vliegtui gen keerden op hun bases terug. In de Middellandsche Zee heeft een onzer duik- booten een vijandelijken kruiser en een tankboot van 10.000 ton getorpedeerd. In Tobrouk aan de grens van Cyrenaica hebben onze land-, vloot- en luchtstrijdkrachten een En gelsche pogii g om met vliegtuigen en schepen een aanval te ondernemen, afgeslagen. Er werd lichte schade toegebracht aan de installaties en een van onze kleine mijnenvegers is tot zinken gebracht. In Italiaansch Oost-Afrika heeft de vijand lucht aanvallen ondernomen op de vliegvelden van As mara, Goura, Adiougri en Agordat. waarbij lichte materiecle schade werd aangericht en onder de Italianen en inlanders, die op de vliegvelden werk zaam waren, ccn tiental personen gedood werd. Uit een later onderzoek is gebleken dat onze jacht vliegtuigen gisteren in Cyrenaica zes machines hebben neergehaald. Vijandelijke waarschijnlijk Engelsche vliegtuigen hebben des nachts boven enkele ste den van Noord-Ttalië gevlogen. Op de open stad Turijn hebben zij bommen laten vallen, welke evenwel weinig schade aanrichtten, en eenige ver liezen veroorzaakten onder de burgerbevolking. Over dit optreden zal een uitvoerig rapport gepu bliceerd worden. Spoorwegverkeer door Rotterdam hersteld. Met ingang van Zaterdag a.s. UTRECHT, 13 Juni. (A.N.P.) Met ingang van Zaterdag 15 dezer zal het baanvak Rotterdam (Delftsche Poort)Dordrecht, weer bij het elec- trische net worden gevoegd. Het station Rotterdam- Beurs blijft nog uitgeschakeld. ZONDAG 16 JUNI A.S. is het leelijk weer Dus allen naar „DE LEEUWERIK" naar 't soirée- dansante der AMERICAN CLUB van 7.30-11 u. met (Adv. Ingez. Med.) IIEDEN: 10 PAGINA'S. riiiiiii iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Artikelen^ R. P.: Onze inschrijving. In de Middellandsche Zee. pag. 1 M. J. Adriani Engels: Vier weken krijgsgevangenschap. pag. 3 Flitsen: Lawaai. pag. 3 Bezuinigen de Haarlemmers genoeg op gas, electriciteit en water? pag. 3 De oogsttijd. pag. 3 Verhuislust der Haarlemmers be perkt. pag. 4 L.: Onze bnitenlandsche handel. pag. 7 H. D. Vert.: Middeleeuwsch drama. pag. 7 Van de Prinsengracht. pag. 7 De Schooltandartsendienst te Heem stede. pag. 7 D. Kruyff: Als er geen zeevisch is, dan* maar zoetwatervisch. pag. 8 Sport in 't Kort. pag. 8 J. B. Schuil: De Camera Obscura op de planken. pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1