ONS RUITERKAMP N.V. Amst. Rijtuig Mij. De verduistering Duitsche beschouwing 18.000 arbeiders ruimen puin in Rotterdam DONDERDAG 13 JUNI 1940 HASECE M'S dagbead Nederlandsch Toonéelverkond* Overheidssteun voor Tooneelschool onontbeerlijk. Het Ncderlandsch Tooneelverbond houdt zijn 72e algemeene ledenvergadering op Zaterdag 15 Juni a.s. in de Tooneelschool te Amsterdam. Deze vergadering draagt een strikt besloten ka rakter. Des middags bestaat gelegenheid, het overgangs examen van de leerlingen der Tooneelschool in den Stadsschouwburg tè Amsterdam bij te wonen. In het jaarverslag van het Hoofdbestuur zegt de secretaris,. de heer H. G. Stibbe: Door den dood ontvielen in het afgeloopen ver- eenigingsjaar aan het Nederlandsch Tooneelver bond Prof. Dr. H. Brugman en Louis de Vries. Al hetgeen beiden ieder op zijn eigen gebied in den loop van tal van jaren voor het Tooneelver bond hebben gedaan, zal bij deze vereeniging in onvergetelijke en dankbare herinnering blijven voortleven. Prof. Dr. W. E. J Kuiper zag zich om gezond heidsredenen genoodzaakt het voorzitterschap van de Commissie van Beheer en Toezicht over de Tooneelschool neer te leggen. Dr. J. C. Bruyn, rector van het Vossiüsgymna- sium te Amsterdam, stelde zich tót groote erkente lijkheid van het Hoofdbestuur voor deze vacature beschikbaar. Aan den heer Balthasar Verhagen werd op diens verzoek op de meest eervolle wijze per 1 Decem ber 1939 ontslag als directeur der Tooneelschool verleend. De ongembene toewijding en bekwaam heid, waarmede de heer Verhagen gedurende 24 jaren zijn krachten aan de Tooneelschool heeft gegeven, vervult het Hoofdbestuur met groote dankbaarheid en waardeering. Tot opvolger van den heer Verhagen werd be noemd prof. dr. J. L. Walch, die zijn functie op 9 December 1939 met geestdrift en energie aan vaardde, Het Hoofdbestuur zat alles in het werk stellen om ook in deze moeilijke tijdsomstandigheden een voortzetting van het onderwijs aan de Tooneel school mogelijk te maken. Financieele steun van overheidswege zal hierbij onontbeerlijk zijn. DE AFDEELING HAARLEM. Aan het jaarverslag der afd. Haarlem is het vol gende ontleend: Het aantal leden Is-dit jaar van 61 tot 57 terug- geloopen. Een verlies van 4 leden. Teleurstellend is het, dat zich dit jaar slechts 13 jeugdleden heb-1 ben opgegeven tegen 60 in het vorige seizoen. Een teruggang dus van niet minder dan 47. De tijdsom standigheden zullen aan deze verminderde belang stelling niet vreemd zijn. In het afgeloopen seizoen werden twee gratisvoorstellingen voor de leden der af deeling gegeven en wel van „Schoppen Aas" door Het Ruys Ensemble en „Spel van Liefde en Dood" door Het Nederlandsch Tooneel. Aan Julia de Gruyter zijn bij gelegenheid van de viering van haar 25-jarig jubileum te Haarlem namens de afdeeling bloemen aangeboden. Het bestuur is thans ais volgt samengesteld: voorzitter, de heer Tjebbo Franken; secretaris-pen ningmeester, de heer J. B. Schuil; leden: mevr. A. J. van Waveren-Scheltema en de heeren Henk Bakker, H. Deinum, Carel van Hees en dr. P. H. Schroder. op de VELUWE gaat door. Geeft U spoedig op. Reeds talrijke aanvragen. OVERTOOM 399 - AMSTERDAM - Tclef. 81234. (Adv- Ingez. Med.) Komkommers en augurken in uw tuin. Ze kunnen nog gezaaid worden. Hoewel komkommers en augurken nu juist niet tot de eerste voedingsmiddelen behooren, toch zijn er velen, die zeer terecht, gaarne een bed met deze gewassen zullen willen beplanten. Beide zijn zeer gezond en vooral de augurken zijn uitermate geschikt om ingemaakt voor een pi kante wintertoespljs te dienen. In den regel zaait men komkommer en augur ken omstreeks half Mei, maar tot half Juni kan het toch nog wel. Men krijgt dan wel iets later oogstrijpe vruchten, maar dit is geen groot be zwaar. Om sneller ontkiemen te bevorderen legt men het zaad eerst een etmaal in een kom met water te week. Daarna legt men de zaden drie bij elkaar in een kuiltje, midden op het bed. De afstand der kuiltjes moet ongeveer 60 cm bedra gen, want de planten ranken ver in het rond. Bij gunstig weer komen de plantjes reeds na een week boven den grond. Komen de plantjes alle op, dan laat men in elk kuiltje maar twee planten staan. Is het tijdens de eerste ontwik keling aanhoudend droog weer, dan moet men de aarde en de planten 's avonds flink begieten, terwijl het met het oog op de aardvlooien aan beveling verdient tevens wat roet om de planten te strooien. Zoodra de plantjes 5 6 blaadjes gekregen hebben, nijpt men het topje eraf. Uit de oksels der bladeren ontwikkelen zich dan zij scheuten. De planten nemen dan spoedig het ge- heele bed in beslag en het zijn juist deze zij- scheuten waarop de meeste vruchten tot ont wikkeling komen, waarom het juist te doen is. Heeft men nog wat Chilisalpeter of kalksal- peter, dan kan men hiervan tegen den avond, of nog beter op een donkeren dag na regenval iets tusschen de planten, strooien. Bij gebrek aan kunstmest zal men zich met verdunde gier te vreden moeten stellen. Flink met water vermeng de kippen- en duivenmest is hiervoor ook heel goed te gebruiken. Men geve hiervan echter niet teveel, tegelijk, doch giere liever eenmaal per week met iets kleiner hoeveelheid, want kom kommers en augurken hebben doorloopend veel voedsel noodig om goed aan den groei te blij ven. Ten overvloede merken wij nog op. dat de komkommer- en augurkenbedden voor het zaaien der pitten goed diep moeten worden omgewerkt. Zoo noodig kan dan tevens wat verteerde mest worden ondergespit. Heeft men op het oogenblik geen ledige bedden, doch bezit men wel een broeibak, dan zaaie men de pitten hierin. Des noods kan men eerst ook in potten zaaien. Zoo dra een bed met vroege groenten vrij komt. gaat men deze spitten en bemesten en zullen de in broeibak of potten gezaaide plantjes dan inmid dels wel zoo groot zijn, dat ze met een wortel- kluitje op de vrij gekomen plaats kunnen worden gezet. TELEFOON- EN TELEGRAAFVERKEER MET DUITSCIILAND. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Iö strijd met de bij sommigen heerschende meening is het telefoon- en telegraafverkeer met Duitsehland nog niet nor maal, doch tot militair en regeeringsverkeer be perkt. Op het oogenblik wordt een regeling uitge werkt om het particulier verkeer zoo snel mogelijk weer in te stellen. (A.N.P.) De Amsterdamsclie Raad was bijeen. Burgemeester waarschuwt hen, die de orde en rust willen verstoren. AMSTERDAM, 12 Juni (A.N.P.) Voor het af doen van eenige voordrachten van B. en W. is Woensdagmiddag de gemeenteraad onder voor zitterschap van dr. W. de Vlugt, vrijwel voltallig bijeengekomen. De burgemeester hield een korte openingsrede, waarin hij o.m. de aandacht vestigde op de hou ding onzer burgerij in deze voor haar zoo bui tengewoon gewichtige tijdsomstandigheden. Spr. hoopte dat ook in moeilijker dagen dan wij thans beleven, de rust en de zin voor orde onze burgerij in het algemeen zullen blijven kenmer ken. Dan vooral zal het er om te doen zijn. te doen blijken, dat wij met moed en waardigheid den last te dragen weten, die ons is opgelegd. Verhelen wilde spr. niet, dat er enkelen zijn. die het er op gezet schijnen te hebben, de rust en orde te verstoren. Enkelen, die bovendien van de gedachte schijnen uit te gaan, dat er ver schil van inzicht bestaat tusschen de Duitsche autoriteit en de gemeentelijke overheid over het geen onder rust en openbare orde dient te wor den verstaan. Die meening nu is naar mij bij meer dan een gelegenheid is gebleken, volstrekt onjuist, aldus zeide de burgemeester. En daarom meende spr. die personen ernstig te moeten waarschuwen ten einde te voorkomen, dat zij op voor hen minder aangename wijze er aan her innerd worden, dat 'het door hen ingenomen standpunt onhoudbaar en ontoelaatbaar is. Vervolgens werd overgegaan tot afhandeling van de agenda. De voordracht van B. en W. tot vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gronden aan den Leeuwardeiweg en aan de aan sluitende gedeelten van den Buiksloterdijk en de Ringvaart van den BuiMlotermeerpolder en van de bebouwingsvoorschriften werd aangenomen. Besloten werd om in de houthaven een haven voor binnenschepen te doen aanleggen. De raad besloot tot het aanvragen van rijks voorschotten. ten behoeve van den bouw van ten hoogste 396 gemeentewoningen door de stichting Bouwfonds Handwerkersvriendenkring, op ter reinen in de Watergraafsmeer. Aangenomen werd het .subsidievoorstal van f 10.000 voor tooneelgezelschappen, die naast den vasten 'bespeler in den Stadsschouwburg spelen Tenslotte kwam het voorstel van B. en W. aan de orde om het aantal wethouders thans te be palen op vijf. Ook dit voorstel werd met alge- meene stemmen aanvaard. Tot conrector van het Barlaeusgymnasium werd dr. M. de Vries benoemd. Te vier uur sloot de voorzitter de vergadering. ONGELUK BIJ IIET SPEL. Woensdagmorgen is het zevenjarig meisje C. B. bij het spelen op rioolbuizen langs het Spaarne te Haarlem gevallen. Zij brak haar Imker dij been. Door leden van den Ongevallendienst werd zij voorloopig verbonden, waarna zij per ziekenauto naar de Maria-Stichting is vervoerd. Commissaris voor de koopvaardij en de binnenvaart benoemd. Plannen het goederenverkeer met Duitsehland, Scandinavië en Oostzeestaten zooveel mogelijk te herstellen. De „Deutsche Zeitung in den Nïederlanden" meldt, dat de kapitein-luitenant-ter-zee Chris tiansen als commissaris voor de koopvaardij en de binnenvaart toegevoegd is aan den Rijkscom missaris. In een vraaggesprek van "dit blad met den nieuwen functionnaris verklaarde deze, dat voorloopig zijn voornaamste taak bestaat in het coördineeren van alle leidinggevende instanties, reederïjen en vereenigingen op scheepvaartge bied en in het .tot stand brengen van een over zicht van Nederlandsche scheepsruimte voor zee- en binnenvaart, opdat het nemen van doel matige maatregelen gewaarborgd kan worden. Verder bestaat het plan in samen/werking met de Nederlandsche bestuursorganen alle moge lijkheden te overwegen, die met de voorhanden zijnde scheepsruimte open liggen, opdat het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitseh land benevens dat met de Scandinavische landen en de Oostzeestaten zooveel mogelijk hersteld worde. In een beschouwing, die het blad hieraan vast knoopt, wordt vooral gewezen op de groote waarde van de Groninger kustvaarders, die uit stekende diensten kunnen bewijzen. Verder wordt in overweging gegeven Nederlandsche maatschappijen voor den handel met de Oost zeestaten op te richten. Wat de binnenvaart en de Rijnvaart betreft wijst het blad er op. dat de Nederlandsche schippers zich al sedert tientallen van jaren uitstekend thuis gevoelen op de Duitsche rivie ren en kanalen. Voor den wederopbouw van het land zijn er veel bouwmaterialen noodig, evenals voor de Zuiderzeewerken, zoodat er veel vracht- aanbod verwacht kan worden. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE ARBEIDSTIJD VAN WINKELPERSONEEL. „Een verkoopster" zendt ons een stuk. waarin zij er tegen protesteert, dat thans enkele firma's het noodig hebben geoordeeld, hun zaak weer tot 8 uur open te stellen, nadat, zegt inzendster, in de weken die achter ons liggen het bewijs is gele verd. dat het eerder sluiten van de winkels, zelfs om 6 uur, mogelijk is, waardoor de arbeidstijd van het winkelpersoneel werd verminderd. Ook in an dere landen blijkt een vervroegde winkelsluiting mogelijk te zijn en inzendster is van oordeel, dat in ons land van overheidswege maatregelen moe ten worden genomen in die richting. Radiotafels, luidsprekers, enz Uit voorraad te leveren door firma Oord Groote Houtstraat 108, tel. 13046. Radio en Gramoloon specialisten. (Adv. Ingez. Med.) Werk voor schilders te Haarlem. Een kleine 900 huizen van woningbouw- vereenigingen worden opgeknapt. Het Haarlemsche gemeentebestuur streeft er naar zooveel mogelijk arbeid voor werkloozen te vinden. Er is o.a. een belangrijke werkverruiming voor schilders in aantocht. Het gemeentebestuur heeft namelijk zijn medewerking verleend om het mogelijk te maken dat in de komende maanden verfwerken zullen worden uitgevoerd aan een groot aantal complexen woningen van stichtin gen en vereenigingen. Het zijn in totaal niet minder dan 878 woningen, plus eenige kantoor gebouwtjes, enz. De aanbestedingen zullen nog in den loop van deze maand gehouden worden. Het zijn de volgende complexen: Van „Centraal Woningbeheer": 258 woningen aan en nabij het Juno-plantsoen, 85 woningen aan en nabij de Sperwerstraat, 110 woningen aan en nabij de Spaarnhovenstraat en 64 woningen aan en nabij het Weltevredenplein. „Ons belang" 68 woningen aan en nabij de Dunklerstraat. Coöp. Vereen, voor gemeentepersoneel 62 wo ningen aan den Spaarndamschen weg. „De Voorzorg" 40 woningen aan en nabij het Weltevredenplein. „St. Bavo" 52 woningen aan den Middenweg, v. Olststraat en Haitsma Mulierstraat. „Rosehaghe" 139 woningen aan en nabij de Hoofmanstraat. Zon onder 10.01 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. over den stand der krijgsverrichtingen. De terreinwinst in acht dagen. Frankrijke strijd op twee fronten. Het D.N.B. meldt: Naar van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. wordt meegedeeld heeft de Duit§che rechtervleugel aan den benedenloop van de Somme tot'aan den benedenloop van de Seine, gedurende ce eerste 8 dagen van het nieuwe Duit- sclie offensief in het Westen, reeds meer dan 100 Kilometer terrein gewonnen. De oprukkende be weging heeft echter ook op het andere front be langrijke terreinwinst opgeleverd. Het geheele re sultaat van de eerste week van het groote Duitsche offensief in Noord-Fraïikrijk kan derhalve als volgt worden samengevat. 1) Een doorbraak in grooten stijl werd tot stand gebracht, welke ten deel'e tot een versplintering en een omsingeling van Fransche legerafdeelingen, in elk .geval echter tot het terugwerpen van het Fran sche front tusschen het Kanaal en de Champagne heeft geleid. 2) Achter het terugvloeiende Franshce front wordt de Fransche hoofdstad thans onmiddellijk bedreigd, terwijl het uit de stad naar alle richtin gen uitstralende verkeersnet ten noordwesten, ten noorden en ten oosten van de stad volkomen is ver stoord. De beide voor de ravitailleering van Parijs en Noord-Frankrijk onmisbare havens aan het Ka naal, Havre en Cherbourg liggen onder de voort durende bedreiging van het Duitsche luehtwapen en hebben op hun kaden en aan hun haveninstal laties reeds ernstig schade geleden. 3) Door het deelnemen van Italië aan den oor log tegen Frankrijk en Engeland moet Frankrijk thans in eigen land een strijd op twee fronten voeren. Bovendien is de toevoer van menschen en materiaal uit zijn bezittingen in Noord-Afrika door de Middellandsche Zee zeer in gevaar ge bracht. Ook Engeland heeft in de Middellandsche Zee zijn eersten slag, in den vorm van een sterken en succesvollen aanval van het Italiaansche lueht wapen op het Britsehe vlootsteunpunt Malta, reeds ontvangen, 4) Weliswaar heeft Engeland vele fraaie woor den over het Kanaal tot Frankrijk gericht, maar van een practischen Engelschen steun hebben de Franschen echter nog niets bespeurd. Men kan nauwelijks aannemen dat Frankrijk de verwoesting van Fransche steden achter het Duitsche front, die zou zijn geschied en waarvan het Britsehe lueht wapen met groote voldoening melding heeft ge maakt, door Frankrijk als zeer doeltreffende hulp wordt beschouwd. Aan den anderen kant heeft het Duitsche luehtwapen ook tijdens de jongste ope raties herhaaldelijk Britsehe vliegvelden met suc ces aangevallen. De aanval van Duitsche motortor- pedobooten op de Britsehe oostkust, waarvan Dins dag melding is gemaakt, zal den Engelschen heb ben bewezen dat ook de Duitsche oorlogsmarine zich tot taak heeft gesteld in de oostelijke Britsehe wateren voortdurend onrust te zaaien. Tevens zal Engeland hierdoor zijn gebleken hoe klein zijn macht in de Noordzee is geworden. Wendell Willkie, nieuwe candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten. Voorstander van steun aan de geallieerden, tegenstander van deelneming aan den oorlog. Het D.N.B. verneemt uit Washington: Wendell Willkie, president van het groote elec- triciteitsconcern, is, naar hijzelf heeft medegedeeld, voornemens zich candidaat voor het presidentschap te stellen. Eenige gedelegeerden op den republi- keinschen partijdag, die op 24 Juni te Philadelphia begint, zullen, aldus Willkie, zijn candidatuur of ficieel voorstellen. Willkie, die zich tot dusverre niet op politiek terrein bewogen heeft, is de laatste maanden door over het geheele land verspreide groepen gepropa geerd als „de man, die de Vereenigde Staten kan verlossen van het economische fiasco der New Deal". Hij is voorstander van materieelen steun aan Engeland en Frankrijk, doch keert zich beslist tegen een militaire deelneming'van de Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog. ARROND. RECHTBANK. De IJscoventer. Op 30 April ging een ijscoventer met Haar- lemsch ijs in zijn wagentje erop uit. De clien tèle viel echter tegen en in den middag gaf hij er den brui aan. Het wagentje liet hij in den steek en het bedrag van 65 centen dat hij ver diend had, maakte hij zelf op met het gevolg dat hij zich hedenmorgen voor de Arr. Rechtbank te Haarlem te verantwoorden had wegens verduis tering. De LJscofabrikant verscheen als getuige en zei dat de venters die er voor hem op uit gingen het geld moesten afdragen en 30 pet. van de op brengst genoten. Dat was in dit geval natuurlijk niet gebeurd. De officier eischte wegens verduistering 6 maanden gevangenisstraf. Verd. was reeds 9 maal veroordeeld. De raadsman mr. Van Leyenhorst drong aan op clementie. NED. OPERETTE VEREENIGING. Het bestuur der Ned. Operette Vereeniging te Haarlem maakt bekend, dat van heden af de repett ties worden hervat. In studie is de bekende operette „Holland Weibellen" van Emmerich Kalmaan. Haarl. Politie Muziekvereeniging. Nationaal muziekconcours. Men deelt ons mede. dat het muziekconcours van de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging doorgaat. In verband met de bijzondere omstandigheden zijn de data evenwel drie weken verzet, zoodat op 13 Juli a.s. het openingsconcert door de Haarl. Politiemuziekvereenlging plaats zal heb ben. Het programma luidt verder als volgt: 14 Jxili: eerste concoursdag. 20 Juli (Zaterdag), tweede concoursdag. 21 Juli: derde concoursdag. 27 Juli: Concert door Harmonie Crescendo uit Haarlem. 28 Juli: vierde en laatste conéoursdag. HAARLEMSCHE HANDELS VEREENIGING. Voor de leden van de Haarlemsche Handels vereniging zal Woensdagavond 19 Juni in het Middenstandshuis, Wilhelminastraat 3, Haarlem, jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, een lezing houden over „De werkzaamheden van de Kamer van Koophandel gedurende de maand Mei 1940". Wenken voor het gebruik van trekpaarden. Nu de motor voor velerlei transport is uitgeschakeld, staan onze paarden weer gereed om in te vallen en viert de paardentractie weer hoogtij. De Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren wil den gebrui- ers van trekpaarden daarom in overweging geven 1. Geef uw paard een goed passen haam, gareel of borsttuig, om het doortrekken van de borst te voorkomen. 2. Indien een haam, gareel of borstriem niet geheel passend is, gebruik dan, in dien verkrijgbaar, sponsrubber, hetgeen doortrekken van de borst voorkomt. 3. Telkens na gebruik van het paard, vooral als het dier zwaar werk heeft ver richt, wassche men de plaatsen waar het haam of gareel of de borstriem heeft ge drukt met lauw water af en wrijve deze goed droog. 4. Men contröleere herhaaldelijk of haam, gareel of borstriem wondjes veroor zaken en indien dit zoo is, raadplege men onmiddellijk een deskundige die erger voorkomt. 5. Het gebruik van z.g.n. spoorstokken ter bevestiging van de strengen, waardoor de trekkracht meer over de geheele borst wordt verdeeld. Tenslotte: behandel uw dier naar uw beste vermogen, want het helpt u toch in den nood. Inlichtingen worden u gaarne verstrekt door de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, Prinses Marie- straat 40, Den Haag, Tel. 112755. "**v V V:,'V "V" ,..j& Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1890 EEN PAARDENTRAM HAARLEM BEVERWIJK? Een halve eeuw geleden werd een concessie, aanvraag ingediend om een paardentram te mogen exploiteeren van het Frans Halsplein te Haarlem, via Schoten, Santpoort en Velsen, naar Beverwijk. Tot uitvoering van dit plan is het niet ge komen, wel kwam later de stoomtram Haar lemAlkmaar. Voor een paardentram werd het traject blijkbaar te lang gevonden. Het zou misschien te veel van Bruin gevergd zijn ge weest, want de afstand is toch ongeveer 12 a 13 K.M. De groote moeilijkheid is- Waar moet men met het puin heen? ROTTERDAM 12 Juni. „Er begint nu cenijj teekening te komen in het opruimingswerk in d- Maasstad. Wel stelt de buitengewone omvang va de werkzaamheden hooge eischen aan de organist tie, maar het werk vlot steeds beter." Deze mededeeling werd ons gedaan door den chef van de opruimingswerkzaamheden, ir. C. Fraai die ook vertelde dat thans niet minder dan achttien- duizend mannen bij het ruimingswerk zijn tewerk gesteld. Het aantal vrachtauto's dat puin rijdt wisselt dagelijks, maar beweegt zich toch om de dertien honderd! Waarschijnlijk zullen niet meer arbeiden worden aangenomen, omdat men elkaar anders maar in den weg zou loopen. Bovendien worden alle arbeiders door tusschenkomst van de arbeidsbeun aangenomen, zoodat de gemeentelijk technische dienst over deze kwestie geen zorgen heeft. Anders is het met het puinvraagstuk, dat binnes enkele weken een van de meest urgente moeilijk heden van Rotterdam is geworden. Op het groota terrein langs de Rochussenstraat kan men niet onbe perkt blijven doorgaan met puin storten. De hoeveel heid puin, die per schip vervoerd wordt is be trekkelijk klein, en de Schie is vrijwel gedemp; Aan de Korte Kade is men bezig met het versterke: van de oevers van den Kralingschen Plas, maar ij dien plas zelf kan geen puin worden gestort, zelf wanneer men deze oplossing, die van alle zijden pro testen zou doen opkomen, zou willen gebruiken. Momenteel is men bezig met het zoeken naar ge- legenheden om het puin kwijt te raken, maar vu vaststaande plannen is nog geen sprake. De geruchten, dat bij het ruimingswerk zooveel ongevallen zouden zijn voorgekomen, moeten naa; het rijk der fabelen worden verwezen. Natuurlijk komt het voor, wanneer men met bijna twintigdui zend man werkzaam is, dat hier en daar ongelukken plaats hebben. PUBLIEKE BELANGSTELLING Dat de belangstelling van het publiek voor he opruimingswerk groot is, ondervindt de gemeente lijke technische dienst dagelijks. Van verschillend zijden krijgt men adviezen om het werk te ver eenvoudigen. Dergelijke adviezen worden allee: door den chef van het werk beoordeeld, hoewel dk opgaven, die door de adviseurs behandeld wordes, niet allemaal zoo eenvoudig zijn als sommigen wel denken. Al zijn nog niet alle moeilijkheden overwon nen: het gaat met het opruimingswerk den goeden kant op! (A. N. P.) Loonen bloeinistarbeiders. Tijdelijke herziening collectieve contracten. Dezer dagen heeft te Lisse een conferentie i gehad van de R.-K. bloembollenkweekers ter be spreking van het loonvraagstuk. Nu door den oor logstoestand met het oog op den handel in het bui tenland en het geldverkeer tusschen alle landen, waarmede de bloembollenstreek handelsconnecties heeft, groote moeilijkheden zijn ontstaan, wil mei trachten een oplossing te vinden voor het loon vraagstuk, daar de bestaande collectieve contrac ten gebaseerd zijn op normale toestanden. De thans geldende loonen zullen niet gehandhaafd kunnen worden. Op bovengenoemde bijeenkomst werd medege deeld, dat het initiatief tot wijziging van het be staande contract is uitgegaan van de Neutrale Werkgeversvereeniging. Het ligt in de bedoeling, niet het bestaande contract op te zeggen, maar: met de werknemers ernstig te overleggen, om tot een goede oplossing te geraken. Het thans geldende loon zal de bedrijven in groote moeilijkheden brengen met het gevolg, c" verscheidene werknemers zullen moeten worden ontslagen. Enkele patroons keeren reeds minder loon uit, met de belofte, later het tegoed aan te zuiveren, wanneer de toestand zich mocht wijzigen. Het voorstel, ter vergadering gedaan, een loon van f 14 a f 15 vast te stellen en daarboven uit andere bron een kinderbijslag van f 0.75 per weei en per kind vast te stellen, vond veel instemming- Men meent, dat hierdoor zoowel bedrijf als ar beiders gediend zijn. Men veronderstelt, dat de kinderbijslag uit ar- beidsfondsen betaald zou kunnen worden, zooals zulks naar men meende ook in Denemarken ge schiedt, een en ander met subsidie der regeering De weerstandsfondsen zouden kunnen worden in geschakeld bij wijze van overbrugging. Verder werd gewezen op het eigen pensioen- en bijslag fonds, alsmede op subsidie van Overheidswege. Door contributieverlaging der arbeidersorganisa ties en het laten wegvallen van het plakken van rentezegels (in het bloembollenbedrijf is reeds een pensioenregeling), zouden de verschillende ont vangsten en uitgaven zoo geregeld kunnen worden, dat men op eenzelfde loon komt. De geheele overeenkomst zal echter een tijdelijk karakter dragen. Naar aanleiding van de nieuwe loonen zullen de loonen der niet-volwaardigen in verhouding verminderd moeten worden. Het bestuur kreeg vrij mandaat. Koningin-weduwe Elisabeth heeft een bezoek gebracht aan de gewonde Belgische krijgsgevangenen in hel Haupt Kriegs- gefangenen Lazarett te Maastricht. De Koningin bij het verlaten van het Lazarett Gratis grond voor het spoorwegpersoneel. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft een regeling getroffen, om teeltgrond voor haar personeel beschikbaar te stellen. Amateur-landbouwers aan den arbeid EINDEXAMEN R. K. LYCEUM VOOR MEISJES „SANCTA MARIA" TE HAARLEM. Afdeeling Midd. Meisjesschool. 12 Juni. Ge ëxamineerd: 17 candidaten. Geslaagd de dames: Nelie van Beek (Haarlem)! Dora Bosman (Heemstede): Mies Brans (Haarlem); Hannie Faase (Haarlem): Joke Jaspers (Haarlem)! Ans Kamp (Bloemendanl); Net Kimman (Haar lem); Anty Kohschulte (Heemstede); Ria Kohsohul- te (Heemstede): Sannie van Liemt (Haarlem)! Gusta Lindner (Haarlem); Willy Luyben (Bloemen* daal): Tillie Peeperkorn (Heemstede); Leida Schul- te (Overveen); Freddy Tielens (Haarlem); Olga Wilde (Overveen); Wie IJsselmuiden (Heemstede)-

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2