OPGELET! Als er geen zeevisch is, dan maar zoetwatervisch D O N D E R D A G 13 JUNI 1940 HAAELE M'S DAGBEAD 9 $pxiït Ut 't 3£q De voetbal rolt verderIn Duitschland werd het nationale en internatioale programma volledig afgewerktVijftigste wedstrijd van rechtsbuiten Lehner De jeugd krijgt een kans in het Haarlemsche voetbal-elftalWeer een Boschloop Het is een opmerkelijk feit en het pleit voor de groote populairiteit van het spel dat de voetbalsport in de bij den oorlog betrokken landen nog steeds wordt beoefend. Zoo was het in 1914 1918 en zoo is het ook thans. De autoriteiten streven er naar, de wedstrijden zooveel mogelijk gaande te houden, omdat den soldaten en burgers daardoor een welkome ontspanning wordt geboden. Zoowel spelers als toeschouwers vinden bij den strijd om de doelpunten afleiding van de dage-v lijksche beslommeringen en al bereikt het spel dan ook niet het peil van normale omstandigheden, toch valt er nog genoeg te waardeeren in ploeg- verband en in persoonlijke staaltjes van balvaar digheid. Ofschoon in de meeste landen de competitie uiter aard beperkt moest worden of stagnatie ondervond is dat in Duitschland niet het geval; het nationale en internationale programma wordt daar volledig afgewerkt. Aanvankelijk zouden er geen promotie- en degradatie-wedstrijden worden gespeeld, doch de sportleider heeft deze bepaling later gewijzigd, wat natuurlijk merkbaar van invloed was op de geestdrift der spelers en op de spanning bij den strijd om de bovenste en onderste plaats. Het zal duidelijk zijn, dat vele vereenigingen hun elftallen grondig hebben moeten wijzigen, om dat zoovele leden in militairen dienst waren en in sommige gevallen werden de ploegen daardoor merkbaar verzwakt. Daartegenover stond het voor deel dat overigens ook in de Nederlandsche com. petitie tot uiting is gekomen dat een groot aan tal jonge spelers de kans kreeg om te toonen, wat zij in het eerste elftal waard waren en om zich aan techniek en snelheid aan te passen. Het Duitsche nationale elftal kon, dank zij de medewerking der militaire autoriteiten, zoo sterk mogelijk worden samengesteld, zoodat. de resul taten alleszins gunstig waren. De ook in ons land zoo bekende rechtsbuiten Lehner was aldus in de gelegenheid, zijn vijftigsten internationalen wed strijd te spelen, een mijlpaal, die slechts door weinigen wordt bereikt De Keuze-commissie van den Haarlemschen Voetbal Eond heeft bij de samenstelling van het stedelijk elftal, dat aan het Vierbonden-tournooi deelneemt, zooveel mogelijk jonge spelers 'n kans gegeven, een kans, die de gekozenen ongetwijfeld verdienen. Hieruit blijkt dan wel overduidelijk, dat de noodcompetitie en de omstandigheid, dat de militairen door jpngere clubgenooten moesten wor- WIELRIJDEN EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging hield een trair.ings- rit over een afstand van 39 K M. met 3 klassemen ten. De uitslag was als volgt: 1 J. Rijneveld 14 pnt., tijd 39 K.M. 1 uur 3 min., 2 E. Zekveld 12 pnt., 3 C. Boersma 5 pnt., 4 H. v. Es 4 pnt., 5 M. Taverne 2 punten. De junioren reden 26 K.M. met 2 klassementen. Uitslag: 1 J. Tholen 9 pnt., 2 Schipper 8 pnt., 3 Ketting 7 pnt. DAMMEN. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond had in Restaurant Munniks aan de Groote Markt te Haarlem de huldiging plaats van de clubkampioenen 1938 1939 der Haarlem sche Damclub. Door den voorzitter, den heer J. W. van Dartelen, werden de clubkampioenen 1938/1939: P. J. van Dartelen (hoofdklasse), Th. Tolenaars (1ste klas se), Th. Weiland (2e klasse) en D. Philippo (3de klassen gehuldigd; hun werden de kampioensprijzen overhandigd. Hierna werden de in- de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1938/1939 behaalde prijzen uitgereikt. Tenslotte zijn het eerste, tweede en derde tien tal gehuldigd, die in de afgeloopen competitie-wed- strijdon van den Ned. Dambond- en Districtsbond „Noord-Holland" het afdeelings clubkampioen schap 1939/1940 behaalden. HAARL. KORFBALBOND. Aninio-Readv. Secretaris: J. P. Kruger, K. v. Manderstraat 100. Wedstrijdsecretaris: D. ter Haak, Aelbertsberg- straat 28. Gespeeld voor den St. Editie-beker Meerlebosch 1A.R. 1 0—1 Op de S.V.-adspiranten seriewedstrijden: S.V. aAn. Ready a 11; Luto aid. 31; Z.K.V. a—id. 5—0; Rohda a—id. 6—0; K.V.D.—id. 00; Anima Ready bMeerlebosch b 01; id. S. V. b 0—1; id.—K.V.D. b 1—3: id.—Rohda c 1—0; id.Oosterkwartier 01. Zondag a.s. O.K. 5Animo R. 2 10 uur. Voorgesteld als lid: mej. Jo Daim en als adsp. leden: Corry de Jong en Willy Stok. H. K. C. „Haarlem". Secretariaat: H. R Arends, Nic. v. d. La an straat no. 36. Gespeeld Vrijdag 7 Juni: Haarlem 3Ooster kwartier 5 niet doorgegaan. Zondag 9 Juni: Op de series van S.V. behaalden onze A adspiranten een derden prijs. Te spelen op Zaterdag 15 Juni* Haarlem B adsp.Onder Ons adsp. om 2.30 uur op het Noor der Sportpark. Voorgesteld als lid: Sybe Hoogstra, Pijnboomstraat 20, door Tini Brouwer en Jan Arends. Nieuw Flora. Secretaris: J. H. Scheffer, Dorreboomstraat 13. Gespeeld Woensdag 5 Juni Onder Ons-comb. Nieuw Flora-comb. 07 Te spelen voor de competitie: Adsp. Oosterkwar tier bNieuw Flora om 5 uur, op Zaterdag 15 Juni a.s. terrein Zomervaart. Eiken avond is het speel- t'iinterrein beschikbaar voor training. De Oosthoek. Secretaris: G. J. Komduur, Bandoengstraat 14. Wedstrijdsecretaris: G Regelink, Dietsveld 18. Wedstrijd PalvuOosthoek uitgest. Zondag a.s. S.V.Oosthoek adsp. 10 uur, vertrek 9.15 Soenda- plein. Trainen lederen Dinsdagavond van 7 tot 9 uur, terrein Mr. Gerritszlaan. den vervangen, vele nieuwe krachten op het eerste plan heeft gebracht. In ons nummer van 8 Mei hebben wij in deze rubriek daaraan de nooaige aandacht gewijd en het meerendeel der spelers die thans zijn opgesteld noemden we toen bij de uitblinkers van dit seizoen. Het zal velen genoegen doen, den stoeren E.D.O- back Zandstra weer op de Haarlemsche velden te zien; deze speler heeft in de afgeloopen maanden de Maastrichtsche vereeniging M.V.V. goede dien sten bewezen. Het zou aardig zijn, wanneer de Haarlemsche ploeg in dit tournooi de eerste plaats zou weten te veroveren, waaruit zou blijken, dat de tweede klasse-clubs in ons rayon over krachten beschikken, die niet voor de bekende en vaak voor het voetlicht gebrachte spelers der groote Amsterdamsche en Haagsche clubs behoeven onder te doen. Ter gelegenheid van de Haarlemsche Sport week van 1939 werd een Boschloop door den Hout georganiseerd, die in alle opzichten slaagde, want het aantal deelnemers in alle klassen was groot. Door dit succes aangemoedigd, worden er thans plannen beraamd, om deze sportgebeurtenis bin nenkort wederom te doen plaats vinden, waar over vele sportliefhebbers zich zullen verheugen. VOETBAL. HET BONDENTOURNOOI VOOR ROTTERDAM. Amsterdam en Utrecht spelen 3-3 gelijk. In het Ajax-sfcadion heeft Woensdagavond voor het Vierbondentournooi onder matige be langstelling de eerste ontmoeting tusschen het Amsterdamsche en het Utrechtsche elftal plaats gehad. De Amsterdammers hadden weer een sterk elftal opgesteld, waarvan vooral de verdediging voor de rust uitblonk. De Utrechtsche voorhoede welke Dumortier miste, zag zich hierdoor voor een bijzonder zware taak gesteld. Toch leverde he Utrechtsch elftal uitstekend partij, waardoor de wedstrijd een aantrekkelijk karakter had. Drager gaf vóór de rust aan Amsterdam de leiding (10)). De tweede helft werd door de Utrechtenaren enthousiast ingezet. Sluyck benut te eerst een strafschop en toen gaf Cohen aan Utrecht de leiding (12). Sluyck vergrootte zelfs den voorsprong tot 13. Utrecht ging verder hardnekkig verdedigen, maar zag zich in de laat ste tien minuten toch nog de overwinning ont gaan, omdat het uithoudingsvermogen in het ge ding kwam; bijna het geheele Utrechtsche elftal bestond namelijk uit tweede-klassers. Eerst ver kleinde Bergman den achterstand; een halve minuut vóór het einde maakte Van Nol gelijk (3—3). De stand van dit tournooi is nu als volgt: gesp. gew. gel. ven. pnt. v.—t. gem Haarlem Den Haag Amsterdam Utrecht 2 2— 1 2 10— 6 3 8—8 1 5—10 2.— 1.— 1.— 0.50 CLUBBLAD E.H.S. We ontvingen het eerste nummer van de „E.H.S.- Bode", orgaan van de Haarlemsche voetbal- en honkbalclub „Eendracht Houdt Stand". Van Male speelt niet meer. Naar wij vernemen heeft de Feijenoordkeeper Van Male, die vijftien maal in het Nederlandsch elftal heeft gespeeld, besloten niet meer te spe len en zijn plaats aan een jongeren speler af te staan. Reeds a.s. Zondag, in den kampioens wedstrijd tegen Juliana, wordt zijn plaats in genomen door den jeugdigen doelman Schol- tens. BÏLJARTEN. STAGNATIE IN DE BILJARTSPORT. Terwijl de sportorganisaties overal voor haar leden de gelegenheid hebben geopend, om hun ge liefd spel, dat wegens de tijdsomstandigheden onderbroken is geweest, weder te beoefenen, kan de biljartsport dit niet. De Haarlemsche biljartver- eenigïng D.E.S. b.v. heeft haar reeds uitgeschreven tournooien om de „Scandia-Coupe" en den „Heine- kens-beker" tot het volgend biljart seizoen moeten uitstellen. Dit deed ook de Biljartclub Haarlem met de wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem eerste klasse klein-biljart cadre 35 c.M., dat on derbroken werd. Het tweede klasse kampioenschap heeft D.E.S van te voren nog juist uitgespeeld; het werd ge wonnen door het D E.S.-lid Osterthun. Toch hebben de besturen van beide bovenge noemde clubs en van „Insulinde" gemeend, haar leden in de gelegenheid te moeten stellen, het biljartspel te blijven beoefenen door het maken van een spelrooster voor eigen kring. De Nederlandsche Biljartbond zag zich genood zaakt de jaarlijksche algemeene ledenvergadering tot het begin van het nieuwe wedstrijdseizoen, dat eind Augustus of begin September begint, uit te stellen. Te hopen is, dat de malaise in de biljartsport spoedig ten einde is. WATERPOLO POLODAG TE UTRECHT. De 23e waterpolodag van U.Z.C., die a.s. Zon dag 16 Juni te Utrecht zal worden gehouden, belooft wederom een bijzonder evenement te wor den. Aan dezen polodag zullen o.a. deelnemen: H.P.C. (Heemstede): Haarlem; D.W.R. (Haarlem); en H.V.G.B. (Haarlem). Alle le klasse damesclubs H.D.Z. (Amster dam), R. D. z. (Rotterdam), H. Z. en p. C. (Den Haag), A.D.Z. (Amsterdam), Otter (Hilver sum). D.W.R. (Haarlem) en U.Z.C. (Utrecht), zullen eveneens deelnemen. Behangselpapierfabriek van Rath ifver, Amsterdam Laat ons toonen, U en wij en iéder vader lander, dat wij nog zijn van den ouden Nederlandschen stamAlle hens aan dek U wilde in het voorjaar immers laten schilde ren. laten behangen, laten bouwen en wer ken? Welaan dan nooit was het nuttiger Nieuw adres filiaal Rotterdam: Westersingel 10. Nieuw telefoonnummer Amsterdam: 39292 (6 lijnen). Alle behangsels weer uit voorraad leverbaar TOONZALEN IN 19 STEDEN DES LANDS. dan thans. Laat werken! Noodt den behanger in Uw woning met mooi, nieuw R&D Behang. Voor hèm de vreugde van den arbeid voor U de vreugde Uw huis verfrischt, ver fraaid en opgeknapt te zien! Een voldoening... juist nu! LEVERING VIA UW BEHANGER. Toonkamers te Haarlem, Parklaan 69, te Amsterdam, Prinsengracht 730-736. BRIEVEN SCHRÜVEN IS GOED maar persoonlijk contact is beter. Breng Uw zaak tot nieuwen bloei. Bezoek Uw klanten en hen, die het worden kunnen, voordat Uw con current het heeft gedaan. X>aqMadtedame is niet te vervangen Tandheelkundige Middenst.verz. Kunsttanden Gebitten f 37.50 Betaling f 1.— per week. Frans Halsstraat 11. Uïeascht qfy adaies voor Uw advertenties? Bel 10724 of 14825 op en uttf. lenden li een aexieqenutooxdigex Elft en fint zijn wel familie, maar een fint is toch lang geen elft. In vele plaatsen wordt de fint tot elft gepromoveerd. Nu door de internationale verwikkelingen, waar door ons land eveneens in moeilijkheden is geraakt, de aanvoer van versche zeevisch, te IJmuiden en in andere plaatsen van ons land, reeds weken met groote moeilijkheden gepaard gaat en zoo goed als geheel stilgelegd is, terwijl bovendien de voor raad in de koelhuizen thans bijna geheel uitge put raakt, is onze bevolking voorloopïg bijna uit sluitend aangewezen Qp het consumeeren van de verschillende soorten visch, welke in onze binnen wateren wordt gevangen. Tot de meest populaire zoetwatervisschen in ons land behoort tegenwoordig in de eerste plaats ze ker wel de snoekbaars, waarvan men verwacht, dat evenals verleden jaar, toen er niet minder dan 2 millioen K.G. van deze vischsoort bovenwater werd gebracht, nu ook weer in grooten getale zal worden gevangen. Het zijn bovendien uitsluitend visschen met een minimum lengte van 40 e.M., aangezien elke snoek baars onder deze maat, welke gevangen wordt, we derom onmiddellijk aan het water moet worden toevertrouwd. LAWNTENNIS TOURNAMENT „DE nOOGE BERG". In afwijking van de vorige jaren heeft de wed strijdcommissie van het Tennispark „De Hooge Berg" aan de Pijlslaan besloten thans, behalve het gesloten tournament, wegens de vele aanvragen, een open tournament te organiseeren van 22 tot en met 30 Juni a.s. De inschrijving is geopend van heden af tot 19 Juni. Daar de commissie de beschikking heeft over acht banen, is een vlot verloop van de wedstrijden verzekerd HONKBAL DERDE KLASSE HAARLEM. Zaterdag; H.C.K. II—H.H.C. III 2 u. 30 en R.C.H. IISpaarnevogels 3 u. Zondag: E.D.O. IV—E.D.O. V 12 u. en Celeritas —R.C.H. III 10 u. Niettegenstaande het seizoen pas geopend is werd er Zaterdag jl. reeds snoekbaars aan de Amster damsche vischmarkt aangevoerd, welke verhandeld werd tegen den prijs van 2632 cent per pond. De aanvoer van snoekbaars te IJmuiden bestond Maandag jl. reeds uit 2166 K.G. waarvoor 4051 cent per K.G. betaald werd, terwijl ook te Sche- veningen op 3 Juni jl. reeds vele partijtjes werden verhandeld, waarvan de prijs van f 0.50f 0.55 per K.G. bedroeg. Een eveneens bij het vischetend publiek gewilde visch, die in de rivieren gevangen wordt is de in den volksmond algemeen bekende z.g. „Meivisch" of „Elft", die in wetenschappelijke kringen als „Clu- pea Alosa" bekend staat. De „elft" behoort evenals de „fint" tot de haring achtige visschen en is de grootste van onze in- heemsche haringsoorten. Hij heeft een parelmoer- kleurigen rug en goudglanzende zijden en is ge makkelijk kenbaar aan de 5—10 zwarte vlekken, welke zich op het lichaam bevinden Bovendien onderscheidt hij zich van de haring door een hoo- geren lichaamsvorm, terwijl de rug- en buikvinnen meer naar voren zijn geplaatst. Bij de oudere elften verdwijnen de zwarte vlek ken echter gewoonlijk, terwijl alleen die op den schouder overblijft en ook deze niet meer ken baar is. Ook is de elft echter kenbaar aan de lange fijne stekels, die op de kieuwboee.n aanwezig zijn en uit ongeveer 100110 stuks bestaan. Het vischvleesch is zeer smakelijk en vet. Vooral gerookte elft is een niet te versmaden lekkernij. De elft wordt in de meeste zeeën van Europa aangetroffen en houdt gewoonlijk verblijf in diep- water. Hoewel het een zeevisch is, trekt hij, evenals de zalm, in het voorjaar de rivieren binnen en be geeft zich zoo hoog mogelijk stroomopwaarts, ten einde zich te kunnen voortplanten. Dit geschiedt gewoonlijk in de maanden Mei, Juni en Juli, waarvan de naam „Meivisch" afkom stig is, volkomen in overeenstemming met de Duit sche benaming „Maifisoh". De eitjes van de elft liggen los en niet samen gevoegd op den rivierbodem alwaar zij uitkomen, terwijl de jonge vischjes in de maand Augustus gewoonlijk reeds een lengte van pl.m. 50—80 m.M. bereikt hebben. Hierna trekken zij naar de be nedenrivier, alwaar zij vermoedelijk even boven de grens van het brakke water tot het volgende jaar verblijf houden, om vervolgens naar zee te trekken. Onder de elft komen echter nogal verschillende kruisingen voor, waaraan de natuur waarschijnlijk zelf heeft medegewerkt. Zooals wij hierboven reeds hebben aangehaald behoort de „Fint", waarvan de Latijnsche naam „Clupea finta" is, eveneens tot de haringfamilie. De elft en de fint zijn echter 2 afzonderlijke soorten, doch ze gelijken zeer veel op elkaar. Voor al is dit het geval bij de jonge visschen, zoodat eerst na een nauwkeurig onderzoek, elke soort afzon derlijk kan worden vastgesteld. Ook wat de le venswijze betreft komen deze visschen veel met elkander overeen. De fint is echter kleiner dan de elft en bereikt als hij volwassen is, een lengte van ten hoogste 45 c.M. Het vischvleesch van de fint is ook niet zoo fijn en minder vet dan dat van de elft, bovendien be vat het veel meer graten. In tegenstelling met den elft, die lange fijne stekels op de kieuwbogen heeft, zijn die van den fint korter en grover en minder in aantal. In vroeger jaren werd er veel elft in onze ri vieren gevangen, doch deze tijden behooren helaas tot het verleden, daar de „Nederlandsche elft", geheel uit onze rivieren verdwenen is. Waaraan dit verschijnsel moet worden toege schreven? Niemand weet het! Doch de elft is weg gebleven! Wel worden er tegenwoordig dagelijks behoor lijke partijen fint gevangen en aan de verschillende markten onder den naam van „Meivisch" aange voerd en aan het goedgeloovige publiek als „Hol- landsche elft" verkocht, doch deze elft is een imi tatieproduct, dat goedkooper is dan de elft. Hoewel de fint in normale jaren gewoonlijk slechts enkele centen per stuk opbrengt, zijn de prijzen door de abnormale omstandigheden thans aanmerkelijk hooger, dan anders het geval is. Op 31 Mei jl. werd er aan den afslag te IJmui den voor z.g. geconsigneerde Meivisch van 3134 et. per K.G. besteed, tenvijl voor de finten, welke op denzelfden dag te Scheveningen aan de visch markt werden verhandeld, prijzen van f 1.60f 3 per 10 stuks werden betaald. De visscherij op fint is dit jaar bijzonder loonend, hetgeen voor de visschers een niet te versmaden buitenkansje beteekent. Te betreuren valt het echter, dat deze visch door meerdere handelaren, hetzij bewust of onbewust, niet onder de juiste benaming wordt verkocht. Immers, het verhandelen van een artikel onder de juiste benaming schenkt vertrouwen bij het pu bliek, hetgeen de handel over het algemeen toch zoo dringend noodig heeft. D. KRUIJFF. Juni 1940.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8