Haarlem's Dagblad Duitschers zijn Parijs binnengerukt Bescherm nu Uw Kleren De K.L.M. in 1939. Turkije en Rusland. Fransche legerleiding besloot de stad niet te verdedigen. Collecte Nationaal Hulpcomité 1940 uitgesteld. SCHOTH's Parapluies Activiteit der luchtmacht boven Frankrijk en Afrika Regen. NUMONT Siiens Delicten die onder den Duitschen krijgsraad vallen AdiheCen- 57e Jaargang No. 17480 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810 Drukkerij- Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10500, Drukkerij 10132, 12713. mistratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 14 Juni 1940 'Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 pet regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Vóór September waren de resultaten bevredigend. Verschenen is het verslag van de Kon. Lucht vaart Mij. over 1939. Het volgende wordt eraan ontleend: Ten aanzien van het bedrijf in het algemeen stemden in de eerste acht maanden van het jaar de resultaten tot voldoening. De bedrijfsresultaten, welke in deze perioden werden behaald waren: Passagiers 119.403 (v.j. 111.272) stijging 7.3%. Vracht en bag. in KG 1.770.870 (v.j. 1.448.787) stij ging 22%. Post, in KG 733.963 (v.j. 540.714) stij ging 35.7%. DE DIENST AMSTERDAM—BATAVIA. De belangrijke en voortdurende stijging der ver voerscijfers van de luchtverbinding tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indië zette zich in 1939 voort. In de eerste acht maanden van het jaar was het vervoer van dien aard, dat verschillende plannen tot uitbreiding een economisch verant woorde basis kregen. In den loop van het jaar bereikte het passagiersvervoer het peil, waarop een ren dabele exploitatie van een tweemaal wekelijkschen dienst met snelle viermotorige vliegtuigen mogelijk zou zijn. De vervoerscijfers voor den dienst Amsterdam- Batavia voor de eerste periode van het jaar zijn: Passagiers 4.888 (v.j. 3.470) stijging 40.9%; vracht en bag. in KG 74.570 (v.j. 62.665) stijging 19%; post, in KG 121.274 (v.j. 107.037) stijging 13.3%. EUROPA. De vervoerscijfers voor de eerste acht maanden van 1939 waren hier: passagiers 88.532 (v.j. 74.153) stijging 19.4%; vracht en bag. in KG 1.506.649 (v.j. 1.187.648) stijg. 1.9%; post ,in KG 606.521 (v.j. 607.290) daling 0.1%. BINNENLAND. De gunstige ontwikkeling van het vervoer in het binnenland in 1938 heeft zich in 1939 niet voort gezet. De voornaamste oorzaak hiervan was de onregelmatige exploitatie tengevolge van de bui tengewone militaire maatregelen der regeering. Het aantal passagiers liep hier van Januari tot Augustus terug van 26.096 in 1938 tot 17.559 in )39 of een daling met 32.7 procent. WEST-INDIë. Het vervoer bleef ononderbroken stijgen, zoodat de resultaten in de vooroorlogsperiode van 1939 het volgende beeld vertoonen: Passagiers 8.424 (v.j. 5.359) stijging 57.2%; vracht en bag. in KG 71.807 (v.j. 48.286) stijg. 48.7%; post in KG 5.962 (v.j. 3.735) stijg. 59.6%. Door het nemen van verschillende maatregelen was de K.L.M. er in geslaagd in de laatste maan den van 1939 weer een luchtnet op te bouwen van weliswaar geringen omvang, doch waarvan het ge bruik zelfs intensief begon te worden. De 'vervoerres.ultaten van het geheele bedrijf in de oorlogsperiode van 1939 zijn opgebracht door de exploitatie van een klein luchtnet; mogen zij op zich zelf beschouwd nog tot een zekere voldoe ning aanleiding geven, in vergelijking met de re sultaten in de overeenkomstige pei-iode van het vorige jaar vertoonen zij een belangrijken terug gang: September-December. Passagiers 17.400 (v. j. 52.448) (daling 66.7 pet.), vracht plus bagage in k.g. 419.501 (v. j. 922.493) (daling 54.5 pet.), post in k.g. 171.463 (v. j. 315.839) (daling 45.7 pet.) WEST-INDIë. In West-Indië bleven de vervoersresultaten der K.L.M. zonder onderbreking gunstig;. Het net werd belangrijk uitgebreid: de luchtverbinding tusschen Curacao en Paramaribo (via Trinidad) werd ge opend op 4 September. Het vervoer ontwikkelde zich in de laatste vier maanden van 1939 op de hieronder aangegeven wijze: SeptemberDecember: passagiers 4.842 (v. j. 3.718) stijging plus 30.2 pet., vracht plus bagage in k.g. 40.794 (v. j. 31.254) stijging plus 30.5 pet., post in k.g. 3.488 (v. j. 2.555) stijging plus 36.5 pet. De ontvangsten bedroegen in dit verslagjaar bij na f 11.000.000, hetgeen ongeveer f 264.000 minder beteekent dan in het jaar 1938, in de eerste drie maanden van den oorlog werd in totaal f 750.000 minder ontvangen, waardoor de gunstige resulta ten, welke reeds waren bereikt, volkomen teniet werden gedaan. Het was nog net mogelijk te eindi gen met ongeveer hetzelfde verlies als in 1938. Dit verlies werd gedekt door de subsidie. Moskou zou Turksche actie om buiten het confict te blijven steunen. BELGRADO 14 Juni (D. N. B.) Het blad „Politika" meldt uit Istanbipel: „Men verneemt uit kringen, die in nauw contact staan tot de Turksche regeering dat de Sovjetregeering aan de regeering van Turkije heeft meegedeeld dat zij elke actie van Turkije om uit het conflict te blijven zal onder steunen." Hetzelfde blad meldt: „Dat in kringen, die in nauw contact staan met de Turksche regeering, ver klaard wordt dat tusschen Egypte en Turkije een band bestaat. Deze band gaat echter niet zoo ver dat Turkije automatisch met Egypte moet optreden, d.w.z. Turkije behoeft niet in den oorlog te gaan voor het geval Egypte irveen oorlog zou worden be trokken." ROME 14 Juni (D. N. B.) Uit Ankara komen de berichten, volgens welke de Turksche regeering besloten heeft niet aan den oorlog tegen Italië deel te nemen, wel echter zijn verdedigingsmaatregelen te versterken, worden in Italiaansche politieke krin gen als een rechtstreeksch gevolg der verklaring van Mussolini van Maandagavond j.l. en als een zware nederlaag der Engelsch-Fransche diplomatie in het geheele Balkangebied beschouwd. Dit resul taat, zoo constateert de „Popoio di Roma", is des te opvallender, daar de Engelsch-Fransche agenten juist den laatsten tijd hier met alle denkbare in triges gewerkt hebben. Egyptische steun voor Engeland. Besluit van den Egyptischen Senaat. KAïRO, 13 Juni 'Reuter). Na debatten, die drie uur duurden, over de houding van Egypte tegenover Italië, heeft de Egyptische senaat besloten ook verder zijn bondgenoot, Groot Brittannië, zooveel mogelijk steun te verleenen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede De volledige ineenstorting van het geheele Fransche front tusschen het Kanaal en de Maginotlinie bij Montmédy heeft de Fransche lei ding er toe gebracht haar oor spronkelijk voornemen, de hoofd stad van Frankrijk te verdedigen, te laten varen. Parijs is derhalve tot open stad verklaard. Zooeven zijn de zegevierende Duitsche troepen Parijs binnen gerukt. Nieuwe opperbevelhebber van het Fransche leger. Volgens Reuter is in de Fransche hoofd stad bekend gemaakt dat de militaire opper bevelhebber van Parijs, generaal Héring, het opperbevel van het leger heeft gekregen. Generaal Dentz zal thans opperbevelhebber van Parijs worden. De Parijsche bevolking is hiervan in kennis gebracht door groote aanplakbiljetten op de muren. 's GRAVENHAGE 14 Juni (A. N. P.) De openbare straatcollecte ten behoeve van het Nationaal Hulpcomité 1940, welke morgen zou worden gehouden, is voor het geheele land uit gesteld. Betooging van Duitsche vrouwen te Berlijn. Delegatie van Italiaansche vrouwen woonde de bijeenkomst bij. BERLIJN, 14 Juni. (D.N.B.) In het sportpaleis is gisteravond een groote betooging van vrouwen ge houden, welke werd bijgewoond door den Ita- liaanschen ambassadeur, de ministers Goebbels en Ley en een delegatie Italiaansche vrouwen. De vele duizenden aanwezige Berlijnsche vfouwen werden eerst toegesproken door de rijksleidster der vrouwenorganisatie, die betoogde: „In ons leven staat in de eerste plaats Duitschland, vervolgens onze kinderen en pas tenslotte wij zelf. Onze man nen hebben naar de wapens gegrepen en wij vrou wen moeten hun die wapens zoolang toereiken tot dat de overwinning bevochten is". Vervolgens deed de rijksleidster een beroep den vrouwenarbeid te verrichten in oorlogsbedrij ven of op het land, of andere hulp te verleenen. Met een korte toespraak van minister Goebbels werd de bijeenkomst gesloten. Beperkende maatregel voor den export Gevolg van Italië's deelneming aan den oorlog. LONDEN, 14 Juni. (Reuter). De Board of Trade heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de export van alle goéderen naar Bulgarije, Grieken land, Hongarije, Liechtenstein, Roemenië, Zwitser land, Joego-Slavië en de Russische havens aan de Zwarte Zee afhankelijk gesteld wordt van een speciale vergunning. Deze maatregelen zijn een ge volg van Italië's deelneming aan den oorlog. HET MINISTERIE VOOR DE LANDS VERDEDIGING. 's-GRAVENHAGE. 13 Juni. (A.N.P.) Van de zijde van het rijkscommissariaat wordt me degedeeld: De aangelegenheden van het ministerie voor de landsverdediging zullen voor zoover zij betrek king hebben op de demobilisatie van de Neder- landsche land- en zeemacht, ressorteeren onder den Duitschen bevelhebber der weermacht ln Nederland. De secretaris generaal Ringeling wordt in ver band hiermede van ^jn functie ontheven. door Groote Houtstraat 47 - Telef. 18036. EIGEN REPARATIE INRICHTING. (Adv. Ingez. Med.) Italiaansch legerbericht Aanvallen op posten aan de Egyptische grens afgeslagen. ROME. 14 Juni. (Stëfani). Het derde leger bericht van het Italiaansche opperbevel luidt als volgt: „Er was bedrijvigheid van kleine afdeelingen in sommige streken van het front aan de Alpen. Een poging van den vijand zich van den Galisia-pas meester te maken, werd verijdeld. In het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee probeerden vijandelijke duikbooten zonder succes vlootbewegingen te belemmeren. Twee vijan delijke onderzeeërs werden getroffen, een daarvan werd ernstig beschadigd. Het luchtwapen heeft zijn actie voortgezet en de luchtbases in de streek van Tunis doeltreffend met bommen bestookt. Een uitgebreide aanvalsactie werd tegen de luchtbasis van Hyères ondernomen, waarbij van geringe hoogte vliegtuigen op deze luchthaven onder het vuur van machinegeweren werden genomen. Voorts werd de luchtbasis Fayence in de Provence aangevallen en de mili taire inrichtingen van Toulon. Een van onze toe stellen is niet teruggekeerd. Verkenningsvluchten tegen vijandelijke steunpunten en gebieden werden krachtig voortgezet. In Italiaansch Noord-Afrika zijn vijandelijke aanvallen op orze grensposten aan de Egyptische grens, welke door tanks gesteund werden, afge slagen. Het luchtwapen greep terstond in, verniel de. eenige tanks en beschadigde andere. In Ita liaansch Oost-Afrika hebben in den ochtend van 11 Juni vijandelijke afdeelingen uit Kenya, ge steund door bombardementen van artillerie en vliegtuigen, van Mojale uit aanvallen onderno men. De aanvallen werden met lichte verliezen afgeslagen. Onder de in onze handen gevallen ge vangenen bevinden zich een Engelsche officier en een Engelsche onderofficier. Ons luchtwapen bombardeerde Port Soudan en het vliegveld van Aden, alsmede het vliegveld van Mojale, Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vluchten werden gemaakt boven Erytrea, waarbij onaanzienlijke materieele schade werd aangericht. Een vijandelijk toestel werd neer geschoten." Bij het graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel. Leden van de Duitsche Weermacht brengen een bezoek aan het oorlogsmonument in de Belgische hoofdstad Het is gaan regenen en niet mis, 'k Vermoed dat dit u allen,4 Hoewel het neergevallen is, Ook al is opgevallen. Het is gaan regenen met geweld, Zelfs zonder af te wachten, Tot eersfrde Bilt het had voorspeld, Om 't leed wat te verzachten. Het is gaan regenen dat het goot, Wij voelden ons bij tijden, Haast van den wal af in de sloot, Of minstens tusschen beiden. Het is gaan regenen, stroomsgewijs, Een vloed die stug bleef vloeien, Ik stel dat hoogelijk op prijs, Voor alles.dat moet groeien. Maar overdrijven moog' het gauw. Om dan weer droog te blijven, Daar veel straks over drijven zou, Als men 't gaat overdrijven. DE NIEUWSTE ONBREEKBARE GLASBRIL GIERSTRAAT 27 (Adv. Ingez. Med.) Inzameling van Haarlem's Dagblad voor liet „Hulpcomité 1940". Vijfde verantwoording. Q. L. 30.—; M. S. 2.—; fam. S. 10.—; W. Z. io._; W. S. /I.—; Mevr. S. ƒ1.—; Leni S. ƒ0.50; Riti S. ƒ0.50; P. F. ƒ50.—; fam. B. ƒ10.—; „Volgende maand weer" ƒ35.Mevr. E. A.B. ƒ2.50; R. R. ƒ1.—; T. V. ƒ5.—; W. H. v. d. L. f 1.—; V. d. L. 0.40; N. N. 1.—; J. A. V. 10.—; D, J. S. 100.—; N. N. 100.—; Ir. J. R. f 25.—; Dr. W. v. d. B. 25.—; Mr. C. G. B. 10.—; C. v. A. ƒ10.— A. v. K.—Z. ƒ10.—; W. H. f 10.—J. H. f 10.— Wed. E. M. v. d. H.—B. ƒ7.50; F. C. de G. Jr. ƒ2.50; J. S. ƒ2.50; H. T. W. ƒ15.—. Thans is in totaal bij ons blad binnen gekomen 1628.35. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. EEN GIFT VAN TWEE OBLIGATIES VAN ƒ1000.—. Naar men ons mededeelt zijn in Haarlem, ten behoeve van het Nationaal Hulpcomité 1940, twee obligaties ad 1000.—, gemeente Rotterdam, geschonken. Auto gestolen. Een 25-jarige Groningsche soldaat zag eenigen tijd geleden in Haarlem een auto onbeheerd staan. Hij besloot den wagen, die vermoedelijk toebe hoorde aan een vluchteling uit Renkum, voor eigen gebruik in bezit te nemen en heeft er dan ook eenige dagen mee gereden. De Haarlemsche recherche heeft er Donderdag echter een eind aan gemaakt en den man gearresteerd. Hij heeft be kend. Nadat tegen hem pi-oces verbaal was opge maakt is hij aan de militaire autoriteiten overge leverd en de wagen is in beslag genomen. REIZEN NAAR HET BUITENLAND. '.s - GR. A VEN HAGE13 Juni. (A.N.P.) Zooals reèds eerder is gemeld, bestaat in bij zondere uitzonderingsgevallen de mogelijkheid van reizen naar het buitenland. Aanvragen van gegadigden, wonende in de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen, benevens in de provinciën Zuid-Holland, benoorden de lijn Alphen, Leiden, Katwijk en aanvragen uit 's-Hertogenbosch en Boxtel moeten gericht wor den aan het adres: Driekoningenstraat 4, Am sterdam. telefoon 44016. De aanvragen moeten gericht zijn aan: dem Beauftragten vom hohen Polizei und S. S. Führer". Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Wijziging in het bestuur. De secretaris van het Departement Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel schrijft ons: Door de bijzondere omstandigheden moest op korten termijn voorzien worden in de vacatures van voorzitter en secretaris van het departement. Het bestuur heeft als voorzitter aangewezen den heer Ch. E. Visser en als secretaris den heer P. C. Anöré de la Porte. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Ch. E Visser, voorzitter; P. C. André de la Porte. secretaris; ir. H. J. M. Bekkers, dr ir. J. J. Bor- ren. jhr. F. Teding van Berkhout Jr.. H. J. Voors en A. van Weerden. Het bestuur heeft vergaderd en overwogen op welke wijze in de huidige omstandigheden het departement actief zou kunnen optreden. Eenige onderwerpen zijn naar voren gebracht, die nader worden overwogen. Aan het Gemeentebestuur zijn de diensten van het departement aangeboden overleg is gepleegd met den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken om dubbel werk te voorkomen. Opmerkingen en vragen van leden zal het be stuur gaarne ontvangen aan het adres van den secretaris, den heer André de la Porte. Het woord is aan Frederik van Eeden: Goede smaak kan het ook zonder kost baarheid stellen. Het A.N.P. meldt: Het Verordeningenblad voor het bezette Neder- landsche gebied bevat de volgende verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad (8 Juni 1940): Op grond van art. 5 van het decreet van den Führer betreffende de uitoefening van de regee- ringsbevocgdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Rijkswetblad 1 blz. 778) bepaal ik: Art. 1. Burgers van niet-Duitsche nationaliteit zijn onderworpen aan het oordeel van den (Duit schen) krijgsraad ten aanzien van delicten, welke 1. zich richten tegen de Duitsche weermacht, haar leden of tegen degenen, die op een of andere wijze bij haar werkzaam zijn, of 2. in gebouwen, localiteiten of inrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht worden be gaan. Art. 2. Wanneer de commandant van het leger onderdeel, waartoe de betrokken. (Duitsche) krijgs raad behoort, verklaart, dat hij van zijn bevoegd heid ingevolg art. 1 van deze verordening geen ge bruik maakt, gaat het recht tot vervolging en ver oordeeling over op de gewoonlijk tot strafvervol ging bevoegde autoriteiten. Art. 3. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 8 Juni 1940. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied: Seyss-Inquart. Spaarzegels verduisterd. De politie te Haarlem heeft Donderdag een 33- jarigen colporteur van een spaarverzekering-maat- schappij gearresteerd, omdat hij ten nadeele van deze instelling spaarzegels en een spaarzegelboekje van een klant tot een totaal bedrag van 200 heeft verduisterd. De colporteur bekende; hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Na liet einde van den veldtocht in Noorwegen. Dagorders van Hitier, Goering en admiraal Rader. Hoofdkwartier van den Führer, 13 Juni. (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber van de weer macht heeft den volgenden dagorder gericht tot de soldaten, die in Noorwegen gestreden hebben: „Soldaten, de veldtocht in Noorwegen is geëin digd. De Britsche poging zich meester te maken van dit voor Duitschland vitale gebied is mislukt dank zij uw doodsverachting, uw moed, uw zelfop offering en uw taaie volharding. Ik heb aan U de hoogste eischen moeten stellen. Gij hebt meer gedaan. Ik betuig de leiding mijn erkentelijkheid en mijn dank: den generaal der infanterie Von Falkenhorst voor de organisatie en de leiding van de operaties te land, generaal-admiraal Saai wachter. admiraal Carls en vice-admïraal Lütjens, voor de voorbereiding en de actie der vloot, ad miraal Böhm voor de versterking van de kustver dediging, generaal Milch en luitenant-generaal Geissler voor de actie en de leiding van de lucht macht. Ik betuig mijn dank en erkentelijkheid aan alle soldaten van leger, marine en luchtmacht, die door hun dapperheid en hun offervaardigheid voor het Duitsche rijk hebben geholpen bij het afwen den van een groot gevaar. Ik richt dezen dank in het bijzonder tot die raamlooze soldaten, wier hel denmoed helaas zoovaak voor de wereld verborgen blijft. Ik vertolk den strijders van Narvik de trot- sche bewondering van het Duitsche volk Zij al len, die daar in het hooge noorden schouder aan schouder hebben gestaan, soldaten van de bergen de Ostmark, bemanninger- onzer oorlogsschepen, valschermtroepen, gevechtsvlieges en bestuurders van transportvliegtuigen, zullen in de geschiede nis genoemd worden als de best3 vertegenwoordi gers van het hoogste Duitsche soldatendom Luite nant-generaal Dietl breng ik den dank van het Duitsche volk voor de eervolle bladzijde, die hij aan het boek der Duitsche geschiedenis heeft toe gevoegd". De opperbevelhebber van het luchtwapen, ge- neraal-veldmaarschalk Goering, heeft een dag order aan het luchtwapen uitgevaardigd, welke o.a. als volgt luidt: „Soldaten van het luchtwapen, kameraden. Geen vijandelijke afweer en geen te genwerking van het weer konden u weerhouden voor dezen even dapperen als genialen veldtocht de poort tot het succes te openen. Weg is de stra lenkrans van Brittannië's vloot. Elke bom van ons luchtwapen op Engelsche schepen aan de kust van Noorwegen was een slag tegen de vermeende be- heersching der zeeën van de plutocratische oorlogs ophitsers aan de Theems. De strijd gaat voort. Gij hebt thans stellingen betrokken, waaruit de stoeten in het hart van den vijand opgaan. De leuze van het Duitsche luchtwapen is en blijft: overwinning". De opperbevelhebber der ^orlogsmarine, groot admiraal Rader, heeft bij het einde van de krijgs verrichtingen in Noorwegen eveneens een dagorder aan de oorlogsmarine uitgevaardigd, waarin hij op de voorbeeldige samenwerking der oorlogsma rine met de andere deelen der weermacht wijst. HEDEN: 8 PAGINA'S. Langs de Straat: Trouwen per tan dem. pag. 3 Flitsen: Oprapen. pag. 3 H. D. Vert.: De oude compagnon. pag. 4 K. de Jong: Vierde Zomerconcert der H. O. V. pag. 6 Ook in Heemstede is op gas, electri- citeit en water bezuinigd. pag. 6 Duin- en Kruidberg. pag. 6 De genoegens van tafel en glas in vroeger tijden. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1