(Maatregelen tegen de werkloosheid Daudey's Bloemenmagazijn FLITSEN sanatogen Verruiming van werkgelegenheid voor Nederlanders in Duitschland Geen korter werkweek an 36 uur PR IJ D A G 14 JUNI 1940 H A A REE #S DA GBEAÖ J Berichten van huis aan zeelieden. Rotterdamsche Lloyd blijft pogen contact tot stand te brengen. ROTTERDAM, 13 Juni. Eenigen tijd geleden heeft de Rotterdamsche Lloyd het initiatief ge nomen om te trachten de opvarenden van schepen der maatschappij waarvan de vloot vrijwel ge heel op zee was bericht te doen toekomen over hun verwanten in het moederland. Daartoe heeft men aan de familieleden een for mulier toegezonden, dat ingevuld moest worden en waarin mededeeling werd gedaan over den toestand in het gezin, over de naaste familieleden en over de bezittingen hier. Toen een groot aantal van deze formulieren werd terugontvangen, heeft men getracht deze per post naar den agent van de Lloyd in Ned. Indië te zenden. De formulieren werden via Italië verzonden, maar nu dit land zich ook in oorlog bevindt, bleek het niet mogelijk verdere bestelling te doen plaats hebben. Getracht zal nu worden de formulieren via Duitschland RuslandJapan naar Amerika te zenden, vanwaar voor doorzending naar Nederl.- Indië kan worden zorg gedragen (A.N.P.) VOLGENDE WEEK VERSCHE VISCH AAN DE MARKT VERWACHT. Naar het A.N.P. verneemt, kan men met reden verwachten, dat a.s. Maandag van Scheveningen uit ongeveer 15 kustvisschers zullen mogen uit varen ter versche-vischvangst. De schepen moeten vóór het invallen van de duisternis binnen zijn. Men kan dus verwachten, dat Dinsdag a.s. weer versche visch aan de markt zal zijn. Japansch woordvoerder over de berichten inzake Ned.-Indië. TOKIO, 14 Juni (D.N.B.l. Inzake de berich ten omtrent een aanval van een Nederlandsch- Indisch vliegtuig op een Japansche visschersboot heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken verklaard dat aan den Ja- panschen consul-generaal te Batavia om een uit voerig rapport is verzocht. Men kan rekenen aldus de woordvoerder, op een Japansch protest. Inzake de berichten over beweerde Britsche troepenlandingen op Java heeft, de Engelsche re geering haar standpunt in Tokio nog niet be paald. Alleen heeft de Engelsche ambassade in Tokio een tegenspraak gegeven. In het algemeen geen ontslag of stopzetting van den arbeid Het A.N.P. meldt: „In de Donderdagmiddag te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de generaal-commissaris, minister dr. Fishböck, een belangrijke uiteenzetting gege ven van de wijze, waarop het nieuwe bewind zich voorstelt het werkloosheidsvraagstuk in Nederland op te lossen. De Rijkscommissaris zoo zette dr. Fishböck i(een acht het een van de meest dringende sngelegenheden om de in Nederland bestaande werkloosheid op te heffen. Volgens het Bureau roor de Statistiek heeft Nederland buiten de weer macht 295.000 werkloozen. De Rijkscommissaris cht het ook van belang de nooöige maatregelen e treffen, waardoor niet slechts het toenemen der terkloosheid wordt verhinderd, maar ook zorg (ordt gedragen, dat het voor iederen Nederlander jogelijk is dadelijk werk te vinden. Waar ter wereld de beginselen van de nationaal- ocialistische maatschappelijke structuur ten uit- gelegd konden worden, is steeds gebleken, jat de werkloosheid, een der vreeselijkste geesels an de menschheid, in zeer korten tijd terugge- Irongen en tenslotte geheel opgeheven kon wor- len. De in deze richting te ondernemen stappen zoo zeide spreker komen overeen met de ,-eneens door den Rijkscommissaris reeds in zijn Ede naar aanleiding van de ambtsaanvaarding op ien voorgrond gebrachte taak inzake de meest nelle herstelling der in Nederland vernielde bouw- erken. De door den Rijkscommissaris verordende itensiveering van den wederopbouwarbeid zal dus e eerste maatregel zijn, welke tot de bestrijding tan de werkloosheid dient. LEGER AAN DEN ARBEID. Om te vermijden, dat door de demobiliseering tan het leger plotseling een groot aantal werkzoe- ;enden op de arbeidsmarkt verschijnt, voor wie liet dadelijk arbeidsgelegenheid geschapen kan porden, wordt ingevolge een regeling, die door den Nederlandschen opperbevelhebber van la nu ll zeemacht in overeenstemming met den Hu«s- commissaris getroffen is, de verdere demobilisatie slechts in overeenstemming met de bestaande ar- «idsgelegenheden doorgevoerd. De voorloopig niet lot afzwaaien komende soldaten worden voor nood- cakelijken en nuttigen arbeid gebruikt. Hierdoor wordt bereikt, dat de op de openbare geldmiddelen jog sterk drukkende kosten voor het Neddfland- sche leger nu in den vorm van een meer nuttige rbeidsprestatie worden omgezet. DE ONTSLAGREGELING. Een derde maatregel, die eveneens door dezelfde rondgedachte is ingegeven, betreft een verbod an werkgevers hun bedrijven tijdelijk of duur- aam stil te leggen, arbeiders of employes te ont- laan, of den arbeidstijd op minder dan 36 uren de week terug te brengen. De generaal-secreta- is voor sociale aangelegenheden heeft deze ver- irdening uitgevaardigd op grond van een hem loor den Rijkscommissaris gegeven wettelijke nachtiging. Voor zoover na 9 Mei reeds ontslagen onder toestemming van de betreffende overheid ijn gegeven, bestaat de verplichting de arbeiders n employés weer aan te nemen. Van de werkge lere wordt verwacht, dat zij met goed inzicht in ien tegenwoordigen toestand vrijwillig alles zullen ioen om te beletten, dat de in hun dierst staande irbeiders en employés hun functies verliezen en eventueel hen. die sinds 9 Mei ontslagen werden, veer aannemen. Op deze verplichting zal slechts dsn een uitzondering worden toegestaan, wanneer rerkeüjk dwingende gronden het ontslag noodig naken. WERK IN DUITSCHLAND. Voorschriften, welke de secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken op grond van alinea 1 uitvaardigt, mogen strafbedreigin gen bevatten. Art. 2. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging. 11 Juni 1940. Ook dit uitvoeringsbesluit is in het verorde ningenblad verschenen. Het houdt het volgende in: Art. 1. Het is den leiders van onderne mingen of hun plaatsvervangers verboden: 1) het werk in de onderneming tijdelijk tof voorgoed stop te zetten; 2) den werktijd in de onderneming tot min der dan 36 uur in de week in te korten; 3) werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639 p van het Burgerlijk Wetboek toe passelijk is. De na 9 Mei 1940 gegeven ont slagen moeten terstond worden ingetrokken, tenzij deze door*den directeur-generaal van den arbeid goedgekeurd zijn. Art. 2. H). De directeur-generaal van den arbeid of de door hem hiertoe gemachtigde or ganen kunnen uitzonderingen op den regel van paragraaf 1 vaststellen; de toestemming hiertoe kan afhankelijk gemaakt worden van het na komen van bijzondere voorwaarden. (2) Verzoeken tot toepassing van alinea 1 moe ten aan het bevoegde districtshoofd der arbeids inspectie worden gericht. De verzoeken moeten gemotiveerd zijn. Zij moeten aantal en soort der werknemers vermeiden, die ontslagen zijn of zullen worden of die met korteren werktijd te werk zullen worden gesteld. (3) Op de verzoeken moet zoo spoedig moge lijk worden beslist. Bij de beslissing moeten in het bijzonder de belangen der gedemo- biliseerden in acht worden genomen. Art. 3. (1) Wie het verbod, in art. 1 genoemd, overtreedt, wordt met hechtenis van ten hoogste drie maanden of met een geldboete van ten hoog ste f 3000 gestraft. (2) Met het onderzoek naar een bij alinea 1 strafbaar gestelde handeling zijn, behalve de in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering genoemde personen, ook de ambtenaren der ar beidsinspectie belast. f3) Bij dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Art. 4. Het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 27 Mei 1940 (Staats blad nr. O. 801) treedt buiten werking. Art. 5. Dit uitvoeringsbesluit treedt in werking op den dag van afkondiging. 11 Juni 1940. Art. 1639 p van het B.W. houdt in: Van den werkgever worden als dringende redenen be schouwd zoodanige daden, eigenschappen of ge dragingen van den arbeider, welke ten gevolge hgbben, dat van den werkgever redelijkerwijze niet kan worden-gevergd de dienstbetrekking te laten voortduren. Voorschriften voor gebruik van drukvaten. Op motorvaar- en motorvoertuigen. De Staatscourant van Donderdag bevat een be sluit, waarbij bepaald is, dat voor het gebruik van flesschen, transport- en voorraadreservoirs, tijde lijk of blijvend bevestigd aan motorvaar- en -voer tuigen en gevuld met gas onder druk in samen- gepersten of vloeibaren toestand, dienende voor de voortbeweging van die motorvaar- en -voertuigen, een verklaring van deugdelijkheid is vereischt, af gegeven door het rijkstoezicht op het stoomwezen onder door dien dienst te stellen voorwaarden. Deze verklaring moet te allen tijde bij het mo torvaar- of -voertuig aanwezig zijn. (A.N.P.) Weer wijziging en aanvulling in de dienstregeling der Spoorwegen. Donderdagmiddag is aanvulling 5 op den reis gids van de Nederlandsche Spoorwegen van 10 Juni 1940 verschenen. Hierin zijn eenige veran deringen opgenomen, waarvan .de voornaamste zijn: Een wijziging voor de lijn AmsterdamBoven kerkAalsmeer—Uithoorn. De treinen vertrek ken nu om het halve uur vanaf 6.08 uur tot, 21.52. In aansluiting daarop vertrekken de treinen uit Uithoorn naar Nieuwersluis/Loenen om 7.01 uur. 7.54, 9.01. 11.11. 12.13, 15.01, 17.01, 19.11 en 21.01. De lijn 's-Hertogenbosch—Eindhoven is weer bezet met acht treinen per dag. Te beginnen vanuit 's-Hertogenbosch om 8.48 uur met een tussohenruimte van twee uur tot 20.48. Op de lijn RoermondSittardMaastricht gaan thans weer vier treinen per dag en wel van Roermond uit om 6.57, 10.10, 14.10, 16.10 en van Maastricht naar Roermond om 6.55, 10.55, 14.55 en 18.55. Op het baanvak Roermond—WeertEindhoven rijdt een autobus in aansluiting op de treinen. Op de lijn Roosendaal's-Hertogenbosch zijn thans vier treinen per dag ingelegd en op de lijn ArnhemDierenDoesburg zestien treinen rij dend van 6.49 uur (uit Arnhem) tot 22.08. Verder is er een wijziging in den dienst gekomen van Zutphen—Deventer—Zwolle Groningen, zoo ook voor de lijn SittardHeerlen v.v., Maastricht— Schin op GeulHeerlen en ArnhemZevenaar Emmerik. Tenslotte is er nog een wijziging ge komen in de dienstregeling ZevenaarWinters wijk en omgekeerd en een verandering in den autobusdienst 's-Hertogenbosch—Waardenburg. Met ingang van Donderdag is nog een dienst ingelegd op het baanvak MeppelSteenwijk. Weer krijgsgevangenen te Arnhem aangekomen. Donderdagmiddag zijn in Arnhem achttienhon derd krijgsgevangen Nederlandsche militairen aangekomen. Zij zijn afkomstig uit Neubranaen- burg en hebben tot Westervoort per trein gereisd. (A.N.P.) GROOTE HOUTSTRAAT 112 - HAARLEM TELEFOON 10859. (Adv. Ingez. Med.) De taak van Generaal Winkelman: Uitsluitend de geleidelijke militaire demobilisatie der Nederlandsche weermacht. Het A.N.P. meldt uit 's-Gravenhage d.d. 13 Juni: „De opperbevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland deelt mede, dat de taak van den opperbevelhebber van de in staat van demobilisatie zijnde Nederlandsche land- en zeemacht, generaal Winkelman, zich uitsluitend uitstrekt tot de demobilisatie van de Nederland sche weermacht. In verband hiermede wordt de volgende ver klaring van generaal Winkelman van 12 Juni 1940 gepubliceerd: „In opdracht van de Duitsche regeering in het bezette gebied deel ik u mede, dat verscheidene bevelen en instructies, die ik u na 3 Juni 1940 heb doen toekomen, niet behooren tot de taak, die mij van dien dag af i-s opgedragen. Deze taak omvat uitsluitend geleidelijke militaire demobi lisatie van de Nederlandsche weermacht volgens de instructies van den opperbevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland. Met het oog hierop trek ik de bevelen en instructies, die be trekking hebben op de werkwijze van de in- dustrieele bedrijven, overeenkomstig art. 52 van het Haagsche reglement in. Voorts wordt er op gewezen, dat de opperbevel hebber van de Duitsche weermacht in Nederland als Duitsch commissaris voor de ten uitvoerleg ging van de demobilisatie der Nederlandsche land- en zeemacht heeft aangewezen kolonel I. G. Schwabedissen, chef van den staf van den opper bevelhebber van de Duitsche weermacht in Ne derland". LANGS DE STRAAT TROUWEN PER TANDEM. Wie kent niet dat aardige oude versje van Daisy Bell, die trouwde op een „bicycle made for two", iets dat wij, niet in het Nederlandsch „tandem" poemen. Daisy Bell trouwde op een tandem om dat haar bruigom geen rijtuig kon betalen. Daisy Bell herleeft. In Velsen is Donderdag een paartje op een tandem getrouwd! Het is in den loop der jaren een der moeilijkste vraagstukken bij het ten uitvoer brengen van trouwplannen geweest „hoe" er getrouwd zou worden. Met dit „hoe" werd dan bedoeld, welk vervoermiddel bruid en bruidegom plus verdere bloedverwanten, die getuigen mochten zijn al waren ze dan ook geen „getuigen" bij de op handen zijnde trouwplechtigheid zouden bezigen om den weg van huis naar stadhuis af te leggen. Dat is natuurlijk afhankelijk van de omstandig heden en wel in hoofdzaak van den afstand van huis naar stadhuis en van de hoeveelheid contan ten, die waren overgebleven nadat het benoodigde voor de inrichting van het nestje was aangeschaft. In het dorp trouwt men te voet, maar in de ste den is de keus soms wel eens moeilijk. Daar zijn de tram, het rijtuig, de auto. Trouwen per auto is de laatste jaren het ideaal van de meeste bruidsparen geworden. Eerst „hij en zij", eventueel met de bruidsmeisjes, dan de we- derzijdsche ouders en vervolgens de wederzijdsche broers en zusters, ooms en tantes enz., meer of minder naarmate de kas het toeliet. Dat is nu afgeloopen. Er komen geen trouw- auto's meer op het pleintje voor het Raadhuis, want we moeten zuinig zijn met de benzine. De auto is als middel van vervoer van bruid en brui degom uitgeschakeld. Maar er is nog keus te over: te voet, per fiets, met rijtuig. En dan is er nog de tandem, feitelijk het ideale vervoermiddel van a.s. echtelieden. Straks zal de ambtenaar den jongen man en het jonge vrouwtje vertellen wat hun plichten zijn in den huwelijks- staat. Het jonge vrouwtje zal vernemen, dat zij haar man moet volgen. En waar kan zij dat beter leeren en beter doen dan op een tandem? En zoo ging het echtpaar Handgraaf-Jasperse mitsgaders allen die anders in een auto hadden gezeten, per tandem van Santpoort naar Velsen. Ze stapten dus niet in het huwelijksbootje, maar klommen op de huwelijkstandem en trapten er lustig op los door Santpoort's schoone dreven, die in al haar frischheid de tandemende bruilofisgan- gers toelachten. Het had veel geregend en het regende nog. En het bleef regenen. Maar de stemming heeft er geenszins door geleden. Want het water, dat uit den hemel viel. was zijn gewicht veelvoudig in goud waard. Niet het minst voor - de Santpoortenaren, wier aardbeien- en aardappelvelden snakten naar regen. Onze fotograaf kiekte de bruiloftsstoet toe. tezc het Raadhuis verliet. De bruidegom heef' i* bruidsbouquet op het stuui van zijn tan^"-" d. NIEUWE SERIE No. 22 5. Slaagt na ettelijke mislukte po gingen. Oprapen 4. Besteedt verscheidene minuten aan pogingen om het met zijn voe ten naar boven te werken. 6. Besluit dat hij liever dat boek leest en Iaat het eerste intusschen van den stoel op den grond glijden. Zoover echter hierdoor nog steeds een aantal rerkwilligen niet aan arbeid en brood geholpen nnnen worden, zal de Nederlandsche en Duitsche otsverbondenheid er toe leiden, deze werkzoe- ;ende Nederlanders onmiddellijk onder passende roorwaarden aan arbeid en brood in het Duitsche tijk te helpen zoo ging spr. verder. Op grond ran een verordening van den Rijkscommissaris is tr zorg voor gedragen, dat ieder in het Duitsche ijk werkende Nederlander het door hein verdien er arbeidsloon, voor zoover hij het niet -oor zijn ngen behoeften in het Duitsche rijk noodig heeft, lot elke hoogte en zonder eenigerlei beperking naar federland zenden kan. waar de uilbetaling aan tijn familie of andere door hem gemachtigde per sonen onmiddellijk volgen kan. Het oversturen van cc loonoverschotten is van nu af aan geen enkele icperking in de hoogte van het bedrag noch te- ianzien van het deel van het loon dat de arbeider mtvangt gebonden. Daarnaast is een aantal voordeelige bepalingen Poor Nederlandsche arbeiders, die in he* Duitsche tik werkzaam worden gesteld, getroffen. In de meeste beroepsgroepen bestaat recht op een va- cantiereis naar de eigen woonplaats: voor gehuw- fle arbeiders telkens na een onderbroken werk- aamheid. van drie maanden, voor niet-gehuwden Ba afloop van een half jaar. Hiertoe wordt een pas sende vacantietijd gewaarborgd en de reis tot de grens heen en terug betaald. De huisgenooten ont- Pangen in de eerste week na het vertrek naar de plaats van arbeid in Duitschland verdere uitbeta ling van den werkloosheidsteun. De Nederlandsche arbeiders worden onder dezelfde arheidsvooi waar den werkzaam gesteld die voor Duitsche arbeids krachten gelden. Ook worden de arbeidsvoorwaar den voor de in de afzonderlijke beroepen in het Duitsche rijk bestaande arbeidsgelegenheden vol ledig bekend gemaakt en zullen aan de werkzoe kenden op aanvraag door de betreffende Neder landsche autoriteiten worden medegedeeld. Al deze maatregelen waarborgen, dat in de on- ler het bewind van den Rijkscommissaris staande gebieden geen arbeidszoekende man of vrouw werkloos behoeft te zijn. Alles wordt gedaan om de bestaande arbeidsgelegenheid in het land zelf te benutten en uit te breiden. Daar echter deze ar beidsgelegenheden voorshands niet voldoende /ijn, Wordt arbeidsgelegenheid in het Duitsche rijk ge geven, onder voorwaarden welke de levenspositie van den arbeider zelf als ook het bedrag voor het onderhoud van zijn gezin, op Voldoende wijze ga randeeren. Verordening betreffende de beper king van werk. In aansluiting op het bovenstaande laten wij hier den inhoud van een verordening van den rijkscommissaris volgen: Art. 1. De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken wordt gemachtigd voor schriften betreffende het stilleggen van onder nemingen. de invoering van den verkorten werk tijd en het ontslaan van werknemers uit te vaar digen. 1. Wordt vermaand zijn andere boek op te rapen en niet de dingen te la ten slingeren. 3. Slaagt erin. het met zijn teen iets naar zich toe te halen. 2. Zucht en reikt met maar kan er net niet bij. De nieuwe paarden-drinkbak op Houtrust te Den Haag voor de .jongens" een dankbare gelegenheid, om zich eens op te frisschen. Niet, dat zulks anders niet mogelijk was. maar nu behoeft niemand te wachten en ieder is graag de eerste, om uit te gaan zijn arm, A. WULFING Co'. CHEMISCHE PRODUCTEN N. V. - \-GRAVENHAGE (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe energie en werklust Meer werklust, meer weerstands vermogen. dat kan Sanatogen U verschaffen. Begin nog vandaag Sanatogen te gebruiken. vonat fl. I Hei zenuwsterkend voedsel

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5