'liet JOcent Jan Otie&ot. v R TT DAG 14 JUNI 1940 Dakloozen uit Rotterdam worden geëvacueerd. Huwelijk met modern Comfort. HAÏREEM'S DAGBEAD De St. Bavo te Haarlem. Maatregelen tegen brandgevaar. Zooals men weet werd' reeds vele jaren de be veiliging van de Groote Kerk te Haarlem tegen ba-and onvoldoende geacht. Nu eenigen tijd allerwege maatregelen genomen werden om his torische gebouwen te beschermen tegen gevaar van luchtaanvallen, werden in samenwerking tusschen Kerkvoogdij, gemeente en rijk ook plannen uitgewerkt voor dit voor Haarlem 200 belangrijke gebouw. Men is reeds eenige maanden bezig met de uit voering van deze werken. In de Lepelstraat is een pomp geslagen die een capaciteit heeft van 8500 L. per minuut. Die pomp levert het water voor een watergordijn, dat automatisch een be gin van brand in de kerk zal blusschen. Verder wordt er water naar den toren gebracht om ook daar het vuur met kracht te kunnen bestrijden. Hoewel het werk in de kerk goede vorderingen maakt, zal het toch nog wel eenigen tijd duren voor alles voor gebruik gereed is. Het wachten is o.a. nog op de pomp. Er wordt evenwel Neder- landsch fabrikaat gebruikt, zoodat geen vertra ging in de verzending te vreezen is. Als de pompinstallatie klaar is kan de brandweer, als onverhoopt de waterleiding defect zou zijn branden bestrijden op de ge- heele Groote Markt. Dus niet alleen de Groote Kerk, maar ook de Vleeschhal, het Stadhuis en de Hoofdwacht zijn bij deze voorziening gebaat. Met 8500 L. water per minuut is zoo ver zekerde ons de Commandant van de Brandweer veel te doen.'De grootste motorspuit dei- Brandweer geeft slechts 2000 L. Er kunnen even tueel op de Groote Markt aanjagers in de brand slangen gekoppeld worden, zoodat ook op een afstand over voldoenden druk beschikt kan wor den. FRAUDE DOOR RIJKSONTVANGER. De rijksontvanger te Barneveld is dezer dagen volgens het A.N.P. gearresteerd, verdacht van fraude. Er is eenkastekort van j 6500. Het moet niet uitgesloten zijn, dat nog meer personen bij deze zaak zijn betrokken. De ontvanger is inmid dels overgebracht naar Utrecht waar hij voor den officier van justitie is geleid en na verhoor opge sloten is in het huis van bewaring. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Mr. R. P. Kokosky te Amsterdam, die de ver dediging heeft gevoerd van R. A., die door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf in zake den moord te Leidschendam, deelt ons mede dat hij zich ge noodzaakt heeft gezien de verdediging neer te leggen. De behandeling van de zaak voor het Haagsche Hof, welke heden zou plaats hebben, wordt in verband hiermee een week uitgesteld. Intusschen zal mr. J. H. Rolandus Hagedoorn te 's-Gravenhage op verzoek van het Hof de verde diging op zich nemen. (A.N.P.). DE OUDE COMPAGNONS. door J. P. BALJé. TOEN Kasper Jannings om één uur des nachts zijn woonkamer binnentrad, bleef hij aarzelend op den drempel staan en hij snoof de lucht op als het wild, dat de jager meent te ruiken. „Sigarettenrook", schoot het onmiddellijk door zijn hoofd en hij kreeg een gevoel van dreigend gevaar. Zijn eerste impuls was, zijn revolver te trekken, maar op het mo ment, dat hij dit doen wilde, klonk een zacht lachje door de kamer en een aangename vrou wenstem zei: „.Steek het licht op, Kasper, dan kunnen we elkaar beter zien." Onzeker tastte zijn hand naar den schakelaar. Hij kende die stem, dat was .Lilly!" riep hij, toen het licht aanflitste, „Lilly, hoe kom jij hier?" Ze zat in een makkelijken fauteuil en rookte een sigaret. Om haar mond was een lachje. „Maar Kas, ben je dan vergeten, dat we eens compagnons waren? En dat ik nog altijd een sleutel van dit huis heb? Ofbedoel je, dat ik eigenlijk nog niet vrij had kunnen zijn? Vier jaar hadden ze me immersgegeven en er zijn er nog maar twee van om. Dat hoor je straks." Ze ging wat verzitten en wierp de sigaret in een aschbakje. Langzaam liep hij op haar toe, maar plotseling'was er in plaats van een siga ret een kleine revolver in haar hand. Het lachje om haar mond was verdwenen. „Nee, Kasper, jongen", zei ze sarcastisch, „ik had liever dat je op een afstandje bleef. Blijf daar staan, wil je?" Ze monsterde hem van het hoofd tot de voe ten. „Je ziet er piekfijn uit, amice. Toen ik je van avond zoo zag loopen, dacht ik bij mezelf: „Sjonge-sjonge, die goeie, ouwe Kasper is weer op het pad. Als die een slag gaat slaan, is hij altijd tip-top gekleed dat ken iik nog van vroeger. En toen ben ik maar vast hierheen gegaan, om op je te wachten. Want, Kasper, lie ve jongen, je moet weten, dat ik in ontzettende geldverlegenheid zit. En daar ik weet, dat jij je nooit met 'bagatelletjes ophoudt, veronderstelde ik, dat je me wel aan vijfduizend gulden zou kunnen helpen, als je thuiskwam." Kasper Jannings grijnsde. „Je bent gek, Lilly! Je weet toch ook wel, dat ik zooveel geld nooit in huis heb. En wie zegt je dat ik van avond een kraak gezet zou hebben? Er is geen sprake van. 'k Ben naar den schouw burg geweest, dat is alles." „Zoo-zoo? Dus jij laat je oude compagnon in den steek? Trouwens, dat is niets ongewoons voor je. Want twee jaar geleden, toen ik ge knipt werd, heb je niets anders gedaan. Je hebt mij er in laten vliegen, Kasper, om jezelf te redden." Hij maakte een afwerende beweging. „Onzin. Lilly, ik kón je niet redden. Anders had ik het wel gedaan. Maar ik zag geen middel." „Jij zag een middel om van me af te komen. Kasper, en dat is verleden, en ik veronderstel, dat je daar liever niet over spreekt. Laten wij dus tot het heden overgaan. Jij beweert, dat je VOOR DE KINDEREN De boot, waarmee de reis ondernomen zou worden, vertrok een week later, zoodat profes sor Knap met koortsachtige haast zijn voor bereidingen moest treffen. De Dikke en Krent gingen natuurlijk ook mee en hadden het dus eveneens druk om hun benoodigdheden bij elkaar te pakken. geen kraak hebt gezet van avond. Wel. as mag ik je dan verzoeken, je zakken leeg tel en alles op tafel te deponeeren? Dan zal we! ken of je de waarheid sprak. Ongetwi komt dan je toegangsbewijs voor den sch burg te voorschijnZe lachte sarcast; „En ik neem aan, Kasper, dat dit revolvertj een klein, maar bijzonder goed wapen, verzoek geen kracht behoeft bij te zetten' Kasper Jannings glimlachte zuurzoet. „Jc een slang, Lilly. Welnu, ja, ik héb een slag g gen van avond. Je had gelijk." Lilly floot zachtjes tusschen de tanden. 2 lijk vroeg ze: „Goeie buit? En wien heb je een beetje lit gemaakt?" „Acht mille bankpapier", zei Kasper chalar.t, „verder juweelen. Misschien vij! twintigduizend. Er is zeker de helft van te ken." Bewonderend keek ze hem aan. Ei-ei! moet ik je nageven. Kas, je bent altijd uiterst gewiekt gentleman-inbreker gei Hoe heb je 't hem geleverd?" Er was ber: nieuwsgierigheid in haar stem en een tiï zijn ijdelheid gestreeld vertelde hij: ..'t Was Boersma. je weet wel, die rijke dief. Ken je de situatie daar een beetje? Ja? hadden hem al eens eerder op het oog. W heb het zóó aangelegd." En hij vertelde hoe hij de „kraak" gezet I „Handig" prees ze, toen hij klaar was. Toen veranderde ze plotseling van ho» Resoluut stond ze op. „Inspecteur Geers", a „je kunt nu wel te voorschijn komen." „Wat beteekent datstamelde Jannings verbaasd, „waar heb je 't over.... Maar hij zag al een portière bewegen en kleine man trad te voorschijn. Met een iro: lachje stelde ze hem voor aan Jannings, „Inspecteur Geers. Aan hem heb ik he: danken, dat me twee jaar straf werden kw; scholden. Hij vond me wel handig en ik kon baantje bij de politie krijgen. Inspecteur, u genoeg gehoord om onzen vriend Kasp arresteeren?" Inspecteur Geers rammelde veelbeteeke met de handboeien. Met een verbeten ge liet Jannings zich die stalen dingetjes aa gen. „Verraadster!" zei hij nijdig tot Lily. „Ieder op z'n beurt, Kas! We zijn nu quit!; Inspecteur Geers haalde intusschen Janit zakken leeg. Een kerncollectie juweelen kwat voorschijn en een dikke portefeuille, gevuld bankbiljetten. De inspecteur bromde tevri „Een goeie vangst" zei hij, „maar ik wil wel eens even verder kijken in deze woning zullen onzen vriend Kasper even moeten sluiten". Hij keek rond en knikte tevreden, kast daar! Meneer Jannings, wilt u maar instappen?" Jannings protesteerde", maar onder veel wegen duwde de inspecteur hem er in. verliet hij met Lilly de kamer. Doch inplaats van de woning te inspect® liepen ze de gahg door en verlieten door de deur het huis. Op straat keek inspecteur Geers het rc aan. „Dat had je prachtig bekeken, Lilly. Ik gin werkelijk bewondering voor je te krijge Lilly lachte tevreden. „Ik kén Kasper. E: zijn gewoonten. En ik had hem immers ii buurt van Boersma's woning zien schar» waarvan ik wist, dat hij allang op zijn kostte heden loerde". „Maar waarom", vroeg Geers, „moest ik el? lijk voor inspecteur doorgaan?" „Omdat", zei Lilly we dan de minste met Kaspertje konden krijgen. Nü meende dat zijn spel uit was. Als hij geweten had, di mijn nieüwe compagnon bent. was hij te gegaan. En in ieder geval zou hij dan nü al keel opzetten, die de heele buurt bij elkaai brengen. Nü daarentegen zit hij rustig in kast en hebben wij tijd om er kalm met den vandoor te gaan." EXAMENS. Academische opleic Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Ami dam voor het doctoraal examen geneeskunde: J. C. Altes, mej. E. Smit en de heer M. Yo: Geslaagd voor het cand. examen economi; heer A. Pfeifer. Bewaarsclui Utrecht, 13 Juni. Geslaagd (Vereen!? van Chr. Bewaarsch. onderwijzeressen in Ned voor het theoretisch gedeelte examen hoofci de dames W. Cassel en A. M. Visser, te Haat Rijkskweekschool voor Onder zers(essen). Eindexamen: 1939'40. 13 Juni: Gecxamini 6 candidaten. Geslaagd de dames: N. v. d. H.J. Kubabz. M. C. Leijdekkers, J. A. Mailt P. K. Meijer. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avo: betaald te zijn, daar de bezorgers Oonderdag moeten afrekenen OE ADMINISTRATIS Nog vijftigduizend personen hebben geen woning. ROTTERDAM, 14 Juni (A.N.P.) Rotterdam telt thans nog vijftigduizend personen, die geen woning hebben, waarvan een gedeelte bij familie, vrienden of kennissen worden verzorgd, ofwel in de verschillende nood tehuizen, die overal in de stad zijn opgericht, tijdelijk werden ondergebracht. Het meerendeel hunner moet naar andere plaat sen worden geëvacueerd, waar zij beter dan hier kunnen worden verzorgd. Aldus luidde de mede- deeling op een persconferentie in het centraal eva cuatie bureau aan den Stadhoudersweg, dat onder leiding staat van den heer H. van Dijk, waarbij cok de wethouder voor onderwijs en volksontwik keling, de heer L. de Groot tegenwoordig was. Deze gaf een beknopt overzicht van hetgeen on middellijk na de ramp door vrijwillige helpers was igedaan. EERSTE EVACUATIE. Reeds op Woensdag 15 Mei begon men met het evacueeren van diegenen, die dakloos waren en den vorigen nacht onder den blooten hemel ofwel in kelders hadden doorgebracht. De leiding hiervan berustte bij den heer P. de Bruin te Schiedam, lid van de Ged. Staten, die contact zocht met ge meentebesturen van omliggende plaatsen. Van alle kanten verleende men medewerking, zoodat de eerste vluchtelingen in Schiedam, Delft, Vlaar- dingen en nog enkele andere gemeenten onderdak vonden. Niet zoodra was de eerste schrik' ver dwenen of de stroom van vluchtelingen slonk. Blijkbaar verkoos men een bekrompen en onmoge lijk verblijf te midden van de puinhoopen boven een behoorlijke huisvesting elders. Ook waren er, die bij de eerstvolgende gelegenheid weer terug keerden om te trachten bij familie of vrienden onderdak te vinden. De heer De Groot bracht hulde aan de vrijwilligers ,die ongeveer gedurende drie weken zooveel tot verlichting van den nood heb- bij bijgedragen. Toen evenwel bleek, dat het hier geen zaak van korten duur gold is men van ge meentewege overgegaan tot het instellen van een evacuatiedienst onder leiding van den heer Van Dijk. Na een goede telling kwam men tot slotsom, dat er nog meer dan 50.000 personen dakloos waren te wier behoeve maatregelen moesten worden genomen. De heerDe Groot zeide ervan overtuigd te zijn dat binnen een half jaar het probleem der dakloozen zal zijn opgelost, zoodat men den winter met ver trouwen kan tegemoet gaan. NOG GEEN OFFICIEEL SCHEMA. De heer Van Dijk kon thans nog geen officieel schema van evacuatie voorleggen, waaraan de autoriteiten in Den Haag hun goedkeuring hebben gehecht. Ook hij zeide getroffen te zijn door de snelle hulp door particulieren, blokleiders en wijk- comités geboden. In korten tijd waren overal scho len en leegstaande lokalen ingericht, en werd er voor kleeding, dekking en voedsel gezorgd. Vele eigenaren van automobielen stelden him voertuig ter beschikking en men werd getroffen door zoo veel blijken van menschlievendheid. Gedurende de eerste weken werden 20.000 personen geëvacu eerd, aanvankelijk in wilde vlucht: later volgden duizendtallen in een geregelde organisatie, waar aan evenwel nog gebreken kleefden. Men heeft daarop contact gezocht met bureau „Afvoer burgerbevolking" in Den Haag. VREES VOOR EVACUATIE. De evacuatie gaat met groote moeilijkheden ge paard, mede omdat de achtergeblevenen die voor evacuatie in aanmerking komen, eerst moeten worden overtuigd van de noodzakelijkheid onder de huidige omstandigheden niet in de stad te blij ven. Daarom heeft men ook den gemeentelijken woningdienst in het plan ingeschakeld. Zij die nog arbeid of een redelijke kans daarop hebben kun nen in Rotterdam blijven en voor hun wordt voor een onderkomen in minder dichtbevolkte wijken gezorgd. Hoewel er reeds aanbiedingen van medeburgers inkwamen is het aantal .bij lange na niet voldoende om in de behoefte te voorzien, zoodat men waar schijnlijk binnenkort tot gedwongen inkwartiering zal moeten overgaan, zooals reeds op verschillende plaatsen in de omgeving is geschied. Er wordt zooveel doenlijk naar gestreefd personen van een zelfden stand bij elkander te brengen. Er bestaan plannen tot het oprichten van een aantal nood woningen, terwijl met de militaire autoriteiten onderhandelingen worden gevoerd over het af staan van een aantal barakken, welke tot kampen zullen worden ingericht. DE NOODTEHÜIZEN. Ook hierbij zag men zich vaak voor moeilijk heden geplaatst zoowel met betrekking tot de in richting als met het personeel. Velen die in de eerste dagen zich hiermede hadden belast moesten weer tot hun normalen arbeid terugkeeren, zoodat men menschen tekort kwam. Langzamerhand kon den deze moeilijkheden worden opgelost en kon de voedselvoorziening worden geregeld. Mr. H. Wil- lemse, een bekende figuur uit het Rotterdamsche scheepvaart bedrijf, belastte zich met het toezicht. De leiding berust bij een aantal gymnastiekonder- Mr. CORRT STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 15) Zwijgen. Weg is de stemming, verdwenen de ver trouwelijkheid. Stommeling, scheldt Frank zichzelf. Een dag, die zoo goed is geweest, zóó te bederven. Hoe komt hij zoo ezelachtig? Alsof Lies alsof één vrouw dat zou kunnen begrijpen, hoe dat al lemaal vast zit aan je werk, aan de practijk. Hoe je je af en toe wel eens een beetje moét uitsloven. Dat je 't graag doet, dat jc wel eens méér doet, dan strikt noodig, nu ja. dat is een tweede Waarom is hij er in 's hemelsnaam over begon nen? Had hij bij Lies troost willen zoeken voor Westhove's gebrek aan waardeering0 Beetje veel gevergd, juist van Lies juist In dit geval. Die critiek van Westhove moet hij maar op den koop toe nemen. Lieske.Hij wil haar toch geen ver driet doenOver de tafel grijpt hij haar hancl Lieveling, zullen we eens opstappen, het is al over tienen. Hij kijkt haar aan schuldbewust, denkt Lies. Alsof hij iets wil goed maken Zwijgend beginnen ze de terugreis. Lies legt haar hoofd tegen Franks schouder. Vasthouden, denkt ze. Vasthouden ditzij beider, samen, daar kan toch niets of niemand ter wereld tusschen komen. Frank voelt, hoe de wind door het open raampje telkens haar krullen tegen zijn wang blaast. En dat brengt hem. sneller dan de gang van zijn mir of meer verwarde gedachten, tot de slotsom, dat misschien de carrière van meester Frank Robberts toch niet van een zoo allesoverheerschende belang rijkheid is. als hij zelf soms wel meentEn dat LiesHij trapt het rempedaal in. Ongelukken maken wil ik riet, zegt Frank. En ik moet je nog even iets vertellen. Kan dat niet wachten tot we thuis zijn? Beslist niet. Want zie je. je vroeg me van middag, of ik nog evenveel van je hield als vroe- wijzers. De geneeskundige verzorging geschiedt door verpleegsters van het voormalige ziekenhuis aan den Coolsingel, onder leiding van dr. J. H. E. van Dijk. KINDERUITZENDING. Ook de kinderuitzending staat onder leiding van het evacuatiebureau. De eerste groep vertrok reeds naar het Bio-vacantieoord te Bergen aan Zee. Ook kinderen uit niet-getroffen gezinnen zullen zoo noodig worden uitgezonden. AFLEIDING EN ZAKGELD. Het comité is in staat met behulp van het rijk aan volwassenen een klein zakgeld toe te kennen. Voor voldoende afleiding wordt gezorgd en ook op dit gebied is er veel medewerking o.a. van den radiodistributiedienst, theaterdirecteuren en de bevolking, die voor boeken en couranten voor ouderen en voor speelgoed ten behoeve van kinde ren zorg dragen. Reeds hebben vluchtelingen in hun nieuwe verblijfplaats werk gevonden. De vluchtelingen comités zorgen naar beste ver mogen dat ook de familieband gehandhaafd blijft. De hulpactie onder de burgerij vindt voortgang maar er komt nog steeds veel aan kleeding en meubilair te kort. Er is vooral gebrek aan onder en bovenkleed] ng voor mannen. Tenslotte heeft men een overzicht gekregen van de organisatie van het vluchtelingenwerk in onder scheidene gemeenten en er was slechts één roep over de goede verzorging. Ergerlijke vorm van oplichting. AMSTERDAM. 13 Juni. Bij de politie van het bureau Stadhouderskade deed vanmiddag een vrouw aangifte van een wel zeer ergerlijke vorm van oplichting. De echtgenoot van de vrouw vocht als soldaat in den oorlog en wordt thans vermist. Enkele dagen geleden vervoegde zich [bij haar een 22- jarige man. die beweerde, dat hij er voor ikon zorgen dat haar man spoedig weer thuis zou zijn. Hij had haar man in een ziekenhuis „ergens in Nederland" aangetroffen, waar hij verpleegd werd voor een schampschot en voor een zenuw instorting. Zijn toestand was echter niet ernstig en hij zou den vermiste Woensdag weer thuis brengen. Uiteraard waren daaraan eenige kosten verbonden en de verheugde vrouw offerde graag enkele guldens om haar echtgenoot weer thuis te krijgen. De Woensdag verstreek evenwel zon der dat er iemand kwam. Donderdag wachtte de vrouw nog af, doch aan ihet einde van den mid dag begreep zij. dat zij bedrogen was. Gelukkig kon zij de politie een uitvoerig signalement van den oplichter geven. Het luidt: Lang ongeveer 1.70 meter, middelmatig postuur, zwarte achter overgekamde haren, donkere oogen en uiterlijk, donkere hoornen bril, draagt grijs colbert costuum en hoed. Zwarte lage schoenen, een geelachtig overhemd met rood gestippeld vlinderdasje en al of niet een donkerblauwe regenjas. Aan den recht-erringvinger draagt de man een verchroom de ring met zwarte vierkante steen. Vermoede lijk is hij in het bezit van een rijwiel, voorzien van een versnelling en twee handremmen. Daar gevreesd wordt dat hij zal trachten zich nog maals aan soortgelijke praktijken schuldig te maken, zij een ieder gewaarschuwd. (A.N.P.). NIEUWE UITGAVEN. De Algemeene Vereeniging „Radio Omroep" heeft een Belastinggids 1940 doen verschijnen. Deze practische gids, een uittreksel uit de lezin gen, voor de .A.V R.O." gehouden door J. Pelser Jr. accountant te Amsterdam, geeft uitvoerige inlichtingen omtrent Rijksinkomsten, Personeele en Gemeentefondsbelastingen; ook zijn enkele bladzijden gewijd aan het ingediende wetsontwerp op de Winstbelasting 1940. Tevens bevat de gids een vergelijkend overzicht van den belasting druk in ongeveer 100 belangrijke plaatsen in ons land. „De Armenwet in vragen en antwoorden" (derde druk) door J. W. A. C. van Loenen, oud secretaris der gemeente Beverwijk, heeft het licht gezien bij N. Samson N.V., te Alphen aan den Rijn. Eenige wijzigingen en aanvullingen zijn in dezen druk aangebracht. Bij de N.V. Uitgevers Mij. A. Rutgers te Naar- den is versohenen, in de Bibliotheek voor Ge slacht- en Wapenkunde, onder redactie van C. Pama: Afstamming en erfelijkheid" en „De kwartierstaat", door prof. dr. J. F. van Bemme- len. Op verzoek van den auteur werden beide deeltjes tot een boekje gecombineerd, waardoor er tevens gelegenheid was, den omvang wat te vergrooten. Voor wie zich voor familie-onderzoek interes seert, is dit een zeer belangwekkende uitgave. „Leer uzelf beter Nederlands", is de titel van een boekje, geschreven door R. Kuitert, docent aan de Volksuniversiteit te Amsterdam en uit gegeven door Bosch en Keuning N.V., te Baarn, in de Libellen-Serie. Dit boekje is bestemd voor hen, die de school jaren achter den rug hebben en voor wie het wel gewenscht is, de kennis van hun eigen taal weer eens wat op te frisschen. Het bestaat uit theo retische en practische gedeelten en houdt zich aan de tegenwoordige schoolspelling. Men kan deze handleiding zelfstandig, zonder verdere hulp, gebruiken. ger. En dat is niet zoo. Ik hou veel meer van je. Ik heb nog nooit zooveel van je gehouden als van daag. Ik van jou ook niet, zegt Lies. En zoolang als we in Amsterdam wonen, heb ik niet zoo'n heerlijken dag gehad. Ondanks de confidenties? plaagt Frank. Misschien ook wel dank zij de confidenties, zegt Lies. En laten we nu alsjeblieft naar huis gaan. Ik bibber als ik aan de garagerekening denk. Streep haal krulletje streep krulletje streep streep. Zonder ophouden vliegt Nicks potlood over het stenoblok. Nog twee dagen. Streep krulletje haal stx-eep.... Als ze er maar komt. Zelfs voor haar doctoraal heeft ze niet zoo in angst gezeten, als voor dit simpele examentje. Om dat er zooveel var afhangt. Alles de kans om hier weg te komen. Als ze maar eenmaal hier weg is, weg van hier, waar 't toch rooit iets wordt. Waar niemand haar voor honderd procent au sérieux neemt, waar iedereen haar werken min of meer als een aardigheid schijnt te beschouwen, als een 'n beetje eigenaardige tijdpasseering voor een jong meisje. Waar de vriendelijksten uit haar omgeving altijd schijren te denken: kind. waar -vermoei je jc mee, zie liever, dat je aan den man komt. En de onvriendelijksten de jonge confrères, die zelf ploeteren om een beetje practijk bij elkaar te krij gen, 't lijkt wel, of ze haar verwijten wat doe je hier op ons terrein, jij, die het niet noodig hebt. En het aarzelend wantrouwen var de cliënten, die meestal geen blad voor hun mond nemen ook. Hoe dikwijls heeft ze 't niet moeten hooren van een orodeaan: Ja, de juffer zal er'ook wel'voor ge leerd hebben.ja, de juffer zal 't misschien wel net zoo goed weten als een echte avvekaat maar zie je. jufferEn dan kon ze zelf de rest wel aanvullen: Als we hadden mogen kiezen, wa ren we nooit bij jou gekomen. Echt bemoedigend zoo'n appréciatie. Daardoor heeft ze zeker zelf ook van den eersten dag af het gevoel gehad, dat dit nog niet het echte was, dat ze nog ergens op wachtte. Spielerei i klungelwerk, meer is het op de keper beschouwd Hij verklaarde dat hij bereid was de reis te ondernemen. Alles werd nauwkeurig bespro ken, de reis zoowel als de opdracht en toen alles geregeld was verliet professor Knap, onder hartelijke afscheidswoorden, den direc teur. niet. Ja, ze heeft wel wat geleerd. Ze kent nu in de perfectie de techniek en de etiquette van een rolzitting. Ze heeft een paar echt lieve pleidooitjes gehouden voor zielige boefjes en niet zoo erg ver dorven dieven en dievegges. Ze kan, in een zaak met niet te veel haken en oogen. een dagvaarding of conclusie in elkaar krutselen. Ze durft zoo maar voor de vuist weg adviezen te geven, met meer of minder aplomb, naar gelang van de op het oog ge taxeerde intelligentie van den cliënt en de meer dere of mindere ingewikkeldheid van de zaak. Ze kan lijsten van schuldvorderingen, uitdeeli"gslijs- ten en een verslag van den curator over den stand des boedels opmaken. Ze kent. eigenlijk een schijntje, alles bij elkaar, eigenlijk niets, waar je practisch wat aan hebt. En al blijft ze hier nog jaren, dan nog zal ze nooit heelemaal voor vol wor den aangezien dan nog zal zc nooit iets defini tiefs bereiken. Als Frits, de „echte" neef van Oom Victor, afstudeert, komt hij als medewerker en toekomstig associé op kantoor, dat is al lang in kruiken en kannenStreep haal krulle tje streep streep voor jezelf zorgen, Nick. Je eigen weg zien te maken eer weg alléén De laatste brief van Han zit al veertien dagen onbeantwoord in haar taschje. Ze kan er niet toe komen, terug te schrijven. Want bij dien brief, in dezelfde enveloppe, zit een ander briefje, een ge typt memorandum, met een volslagen onbelang rijke mededeeling over een zaak, die veertien da gen aangehouden is, geadresseerd aan Oom Victor nog bovendien. Dat briefje heeft ze, een paar we ken geleden, toen ze toevallig een uurtje alleen op kantoor was, gestolen uit een dossier. Gestolen als een halfgare bakvisch, omdat het zijrr handteeke- ning droeg. Toen had ze 't. nog als een schat kun nen bewaren en telkens weer kunnen lezen: eerst de gedrukte naam bovenaan het brievenhoofd en dan de handteeker.ing. En heelemaal onderaan die letters F. R.-d. W. dat betèekende, wist ze van de tiklessen, de voorletters van dengene, die een brief dicteerde en van de typiste. En dan had ze zich zelf telkens bekend, dat ze er graag heel haar mooie Mr.-titel en de rest voor over zou hebben, als haar voorletter daar achter dat streepje stond. Ty piste op zijn kantoor.... zóó heeft ze het te pak ken gehad toen. Ze moet er nu werkelijk om lacher. Gelukkig, dat zulke bevliegingen wel al tijd weer van zelf overgaan. Twee jaar geleden is ze een avond wèg geweest van den praeses van de lustrumcommissie. En tóen hg haar drie weken later op straat groette, hei-kende ze hem niet eens. Een nieuwe omgeving, nieuw werk, nieuwe men. schen zie, dat je 't klaarspeelt. Streep haal krulletje streep. Examen. Nu in de nuchtere klasselokalen van de Handelsschool. Griezelig nuchter, vindt Nick en denkt terug -aan de bijna plechtige entourage van haar doctoraal: het academiegebouw met zijn tra ditie van eeuwen. Nu stormt er bij den uitgang geen stoet vrienden op haar af met angstig belangstellende vragen. Ze gaat alleen tusschon enkel vreemde meisjes en jongens, bijna allemaal veel jonger dan zij. Dc uitslag zal' schriftelijk bekend gemaakt wor den. En nu liggen de mooie diploma's voor haar op tafel en Nick, van achter haar schrijfmachine, be kijkt ze nog eens, tuurt weer op het vel papier in de machine. De aanhef staat er: „Den Hoogwelgeb. Heer Jhr. mr. B. de Laet van Neerduynen Nieuwe Gracht 394, Utrecht". „Beste Boy. Maar verder komt ze niet. Ze had den brief op zettelijk willen typen om daarmee makkelijker het examenverhaal en de rest op het tapijt te kunnen brengen. Maar 't gaat heelemaal niet makkelijk. Driftig trekt ze het papier er uit, gooit het in de prullemand, duwt de machine opzij en krabbelt haastig met haar vulpen op een carte: Beste Boy, Ik zou zoo graag jou als een van mijn oude vrienden om raad en hulp vragen in een aan gelegenheid, die mijn toekomst betreft, Ik heb ge probeerd, het schriftelijk af te werken, maar zie geen kans het allemaal op papier te krijgen. Nu moet ik toevallig a s. Woensdag in Utrecht zijn (dat is een schandelijke leugen, maar als ze dat er niet bij schrijft, staat Boy misschien moi 1 hier Lr Doornenburg voor haar neus) en k maar, dat je nog niet naar huis vertrokken b Ik weet niet, hoe laat ik precies met mijn klaar ben, maar ik kan in elk geval tusschen één en één uur in het Jaarbeursrestaurant zijr- hoop vooral, dat je mijn vraag niet erg gek vi ik vind het geheel nogal griezelig om mee 1 den dag te komen. Tot ziens, je Nid Wat nu nog? Naar huis schrijven, dat ze gesis is voor examen typen en stenografie? Maar 'Rob over een paar weken weer zakt voor zijn 4 de deel, krijgt hij vast en zeker nog meer op kop, als de Pipa er die examens van haar bij I sloepen. Ze voelt er niets voor om als maar!' tot voorbeeld gesteld te wordenzoo erg vo beeldig is ze immers niet. De brief naar huis I -og wel wachten, op dat punt zijn ze niet wend. Han? Ja Han moet ze nu toch eindelijk ter schrijven, het wordt te gek, vijf weken al. M wat moet ze in vredesnaam antwoorden op Hi altijd eendere vragen? In zyn laatsten brief i» hij het over een huis, dat vrijkomt. „Zoo'n B gerieflijk huis. Nikker, geknipt voor een dokt huis. E:- zoo'n geschikt punt. Een zitkamer ten erker, ik zie jou al voor het raam zitten, heeft geen moed. het allemaal nog eens over lezen. Eerlijk zijn! Ronduit schrijven: Han, ik i niet met je trouwen, nu nog minder dan ooit. ik ben zoo stem geweest om razend verliefd worden op iemar.d, die ik één keer, op de Re; bank, heb ontmoet en die, zooals ik nu pas ff dekt heb, getrouwd of minstens verloofd is. Als geduld wilt hebben, tot ik er overheen ben- Kan dat? Zou dat niet een beetje te veel geve: i zijn van Han's alles-begrijpende, alles-accept* rende vriendschap? Misschien bereikt ze er mee. dat Han i"ecns genoeg van haar heeft. Ms wat wil ze dan? Han toch nog aan het lijntje h« den? Jasses, wat berekenend klinkt dat. Ze ziR Ze zal er eerst nog maar eens over slapen. (Wordt vervolgd)"

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6