De bezetting van Denemarken en Noorwegen VRIJDAG 14 JUNI 1940 HAAR HEM'S DAGBEAD 5. Duitsch overzicht van de militaire operaties. Het D. N. B. meldt uit het hoofdkwartier van den i Fiihrer. Na het zegevierende einde van de gevech ten om Narvik deelt het opperbevel van de weer macht in een samenvatting over het verloop der militaire operaties in Denemarken en Noorwegen mede: „De plannen der geallieerden in den oorlog via Scandinavië een voor hen gunstige wending te geven waren het opperbevel der weermacht reeds lang bekend. Zij noopten tot de voorbereiding van een bliksemsnelle tegenactie. AL'deelingen van.leger en luchtmacht, alsmede de geheele vloot werden daarom ter voorbereiding van een eenparige actie bijeengebracht onder per soonlijke leiding van den Fiihrer. Na herhaalde flagrante schendingen der Noor- sche neutraliteit door Brtische vlootstrjjdkrachten ontketende een onmiddellijk dreigende aanslag der Britsche vloot de operaties op den 9den April bij het krieken van den dag. Zij begonnen met het op rukken over de Duitsch-Deensche grens, alsmede met de landing in en op talrijke havens eu vliegvel den in Denemarken en Noorwegen. Na korte ge vechten aan de grens werd de beveiliging van Dene marken nog op denzelfden dag vlot tot stand ge bracht tengevolge van de verstandige houding van den koning en zijn regeering. Op 9 April landden in Noorwegen Duitsche troepen en wel zoowel aan boord van schepen als in vliegtuigen, waarbij men soms zeer dicht langs de Britsche vlootkrachten passeerde. Narvik, Drontheim. Bergen, Stavanger, Egersund, Kristiansand, Arendal en Oslo werden bezet. Te Narvik moest het verzet van Noorsche zeestrijd krachten, in Drontheim, Kristiansand en vooral te Oslo de tegenstand der kustverdediging door de vloot, de luchtmacht en de gelande stoottroepen van het leger worden gebroken. Aan de spits van alle volbrachte heldendaden zal voor altijd de held haftige strijd en ondergang van den kruiser „Blii- cher" staan. Op 21 April waren de bemachtigde steunpunten uitgebreid, versterkt en beveiligd. Het gebied rond om Oslo was tot rust gebracht, de versterkte zóne FrederikstadAskim was in Duitsche handen. Kongsvinger was genomen, de verbinding over land van Oslo over Kristiansand naar Stavanger tot stand gebracht. Verder naar het noorden waren de spoorweg van Drontheim naar de Zweedsche grens en ten oosten van Narvik het grootste deel van den ertsspoorweg in Duitsche handen. Nadat de Engel- schen er in geslaagd waren de kustbatterijen, welke ter bescherming van de haven van Narvik waren opgesteld, buiten gevecht te stellen, kon het bin-, nendringen van sterkere Britsche vlootstrijdkrach- ten in de Lofodenfjord niet worden verhinderd. Aan deze vlootstrijdkrachten vielen onze torpedoboot- jagers na dapperen strijd ten offer, nadat zij hun laatste granaat afgeschoten en den tegenstander zware verliezen toegebracht hadden. De bemanning dezer jagers voegde zich als welkome versterking bij de kleine schare onzer bergjagers, die zich aan de met sneeuw bedekte en rotsachtige kust nestel den en in de daarop volgende weken het zware vuur van het vijandelijke scheepsgeschut en alle landingspogingen trotseerden. Met een zoo groot mogelijk gebruik van oorlogs- en vrachtschepen be reidden de geallieerden een tegenactie voort: zij brachten te Andalsnes, Namsos en Harstad troepen aan land. De vijandelijke pogingen, de Duitsche luchtmacht de heerschappij over het luchtruim boven Noorwegen te betwisten, strandden, met zware verliezen voor den tegenstander, op de Duit sche afweer door jagers en luchtdoelgeschut. Toen wierpen zich jonge Duitsche regimenten, op voortreffelijke wijze door de luchtmacht gesteund, op de Noorsche en Britsche strijdkrachten, die trachtten de vereeniging van de uit Oslo naar het noorden en de uit Drontheim naar het zuiden aan vallende afdeelingen te verhinderen. Onder de moeilijkste terreinomstandigheden en met over winning- van alle vernielingen werd de vijand in de dalen van pas tot pas teruggeworpen en reeds op 30 April reikten de te Oslo en Drontheim gelande troe pen elkander de hand bij Stóren, 50 kilometer ten zuiden van Drontheim. Daarmede waren de Britsche operatieplannen mislukt. De Engelschen vluchtten naar Andelsnes terug om zich daar weer in te sche pen, onder de doeltreffende aanvallen der Duitsche luchtmacht en met achterlating van groote hoeveel heden materiaal en voorraden. Met de intusschen aangekomen versterkingen werd de opmarsch naar het noorden zonder verwijl Voortgezet. De Britsche en Fransche strijdkrachten, die te Namsos geland waren, hebben den strijd niet meer aanvaard. Onder smadelijke omstandigheden lieten zij de Noren in den steek en scheepten zich in. Eerst daarna hebben deze laatsten, verbitterd, eveneens de wapens neergelegd. Op 6 Mei zijn Grong, Namsos en Mosjön door onze troepen in genomen. Van daaruit hebben vervolgens berg troepen, strijdende tegen Noorsche en Engelsche bataljons en met het buitengewoon zware terrein, den weg naar Fauske en Bodö, dat meer dan 500 K.M. van Drontheim verwijderd ligt, op 1 Juni bereikt. Daarmee was de noordelijkste basis ge nomen, van waaruit over volkomen ongebaande wegen in het hooggebergte de in het nauw ge brachte groep te Narvik ook over land de noodige hulp kon worden verleend. Deze groep was in tusschen door een bijna zesvoudige overmacht van zee uit, op de beide vleugels en in den rug aange vallen. Engelschen, Fransche Alpenjagers, Poolsche bergjagers en sterke afdeelingen van de Noorsche 6e divisie poogden de zwakke Duitsche troep opeen te drijven en te vernietigen. Weliswaar moesten de stellingen aan de kust en op 28 Mei ook de stad Narvik worden opgegeven, maar iri de ber gen aan beide zijden van Rombakker-fjord en aan den ertsspoorweg vermocht de vijand het verzet van deze troep, die hard was als staal, en den on- buigzamen wil van haar voorbeeldigen leider niet te breken. Zoo hield zij stand, alleen door het luchtwapenondersteund, tot de Duitsche strijd groepen uit hun ver naar het noorden verplaatste vliegvelden de verliezen aan vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen tot in het ondragelijke op voerden. Toen eerst gaf de vijand ook dit laatste stuk Noorschen bodem op. Op zijn terugtocht werd hij op 8 Juni aangevallen door Duitsche zeestrijd krachten, die het vliegtuigmoederschip „Glo rious" met zijn beide begeleidende torpedojagers transport- en koopvaardijschepen niet een totale tonnage van bijna 30.000 bruto-registerton vernie tigden. Te land werden Narvik en Elvegardsmoen opnieuw bezet en op 10 Juni werd de capitulatie tusschen het Duitsche opperbevel in Noorwegen en het Noorsche opperbevel onderteekend. De geza menlijke nog aanwezige Noorsche troepen legden de wapens neer. Sindsdien is de veldtocht in Noor wegen ten einde. Zijn bijzonder karakter verwierf deze veldtocht doordat hij een militaire operatie is geweest, welke in verhoudingen, die tot dusver onbekend waren, deelen van het leger, van het luchtwapen en van de oorlogsmarine onder centrale leiding in een tactische prestatie combineerde. Dit geschiedde niettegenstaande de voortduren de flankbedreiging door de veel sterkere Britsche vloot en het optreden van talrijke vijandelijke duikbooten. Het succes moet te hooger geschat worden, om dat de landingshavens den vijand bekend waren en de nauwe doorvaarten van Kattegat en Skager- rak gepasseerd moesten worden. De langgerekte kust werd sterk bteveiligd door veroverde en toe gevoegde batterijen. VERLIEZEN VAN DEN TEGENSTANDER. De Duitsche vloot heeft den Britschen en Fran- ichen zeestrijdkrachten de volgende verliezen toe gebracht: 1. Vliegkampschip, 1 kruiser, 10 torpedo- bootjagers, 1 duikbootjager, 19 duikbooten, tezamen ongeveer 65.000 ton. Verder: een transportschip: tezamen 29.100 ton. Voorts zijn 11 Noorsche oor logsschepen vernietigd, 2 gepantserde kustschepen, 3 torpedojagers, 7 mijnenleggers, 2 mijnenzoekers, 14 torpedobooten, eenige duikbooten en vele kleinere vaartuigen buit gemaakt. De luchtmacht bleek in Noorwegen de beslissen de factor voor het welslagen der operaties te zijn. Zij heeft het voornaamste deel van den strijd te gen de vijandelijk vloot, welke numeriek veel ster ker was dan de Duitsche, gedragen en zij alleen kon tot 10 Juni de bij Narvik, zonder eenige ver binding over land of zee strijdende afdeeling voor raden, versterking en verlichting brengen. Zij heeft een bewijs geleverd, dat voor de verdere ontwik keling beslissend is, nl. dat geen vloot, al is zij nog zoo sterk op den duur kan optreden dicht in de nabijheid van een superieure vijandelijke lucht macht. Zoo is de Duitsche luchtmacht er in ge slaagd de na de Duitsche landing bij de Noorsche kust opereerende vijandelijke vloot te verdrijven. Zij heeft de vijandelijke vloot, zoowel bij de lan ding te Namsos en Andalsnes als bij de inscheping daar, reusachtige verliezen toegebracht. Haar grootste succes was daarbij de vernietiging van een Engelschr slagschip bij Namsos op 3 Mei. Het succes van het optreden der Duitsche lucht macht komt tot uiting in de verliescijfers van den vijand. Vernietigt! werden: 87 vijandelijke vliegtuigen, buiten de toestellen op de Britsche vliegkampschepen, die op 25 Mei in de Lofodden- fjord en op 8 Juni op de Noordzee tot zinken wer den gebracht, verder 28 oorlogs- en hulpschepen met een tonnage van ongeveer 90.000 ton. 71 koopvaardijschepen met een tonnage van 280.000 ton. Door bom treffers werden beschadigd 80 oor logs- en hulpschepen en 39 vrachtschepen. De le gerdivisies hebben, afgezien van de Fransche en Engelsche strijdkrachten, zes Noorsche divisies ver strooid. gevangen genomen, tot capitulatie gedwon gen of over de Zweedsche grens gedrongen. DUITSCHE VERLIEZEN. De Duitsche verliezen aan officieren, onderoffi cieren en manschappen bedragen 1317 gesneuvel den en 1604 gewonden. Tijdens het transport ter zee of elders vermist: 2375. De vloot heeft 3 krui sers, 10 torpedojagers, een tdfrpedoboot, 6 duikboo ten en ongeveer 15 kleinere oorlogs-en hulpschepen verloren. De luchtmacht verloor 90 toestellen in den strijd en bij noodlandingen op zee. Verder zijn 27 vliegtuigen bij noodlandingen te lard en door vijandeliik optreden op den grond beschadigd. De veldtocht in Noorwegen heeft het Engelsche blokkadefront verbroken. Groot-Duitschland is in het bezit van de strategisch belangrijke flankstel ling tegenover de Engelsche oostkust". Dertig bommen vielen op Turijn. Volgens Italiaansche opgave veertien dooden. Stefani bericht: De volgende bijzonderheden worden bekend gemaakt over den luchtaanval disv. in den nacht van Donderdag op Turijn is onderno men Er werden dertig bommen uitgeworpen, wuar- van tien niet ontploften. Een markthal werd door vijf bommen getroffen, die door het dak sloegen. De andere bommen vielen in de straten. De vlieg tuigen bewogen zich op een hoogte van ongeveer 6000 Meter. Het luchtalarm duurde bijna twee uur. Bij den luchtaanval hebben veertien personen het leven verloren, en werden 37 personen, mannen vrouwen en kinderen, gewond. De bevolking bleef volkomen kalm. Het D.N.B. meldt: Het bombardement van de open stad Turijn heeft in geheel Italië-groote ver ontwaardiging gewekt, aangezien een groo: aantal slachtoffers onder de burgerbevolking te betreu ren is. De bladen verklaren in aansluiting op het 'offi- cieele communiqué over den luchtaanval op Turijn, dat de bevolking ook in de toekomst in elk geval de volle waarheid te hooren zal krijgen. Het fas cistische Italië ziet in de totale waarheid een zijner beste strijdwapens. Er moet alleen nog aan worden toegevoegd, zoo wordt opgemerkt, dat deze dool- looze gewelddaad tegen Turijn op het juiste oogen- blik door een krachtiger represaille gevolgd zal worden. Duitsch legerbericht: De Marne op vele plaatsen door de Duitsche troepen overschreden. Chalons ingenomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Juni I D.N.B.)Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De pogingen der Fransch-Britsche 'troe pen, die aan de kust van St.-Valéry zijn in gesloten, om over zee te ontkomen zijn mis lukt. Zooals reeds in een extrabericht is bekend gemaakt heeft deze legergroep gecapituleerd. Ruim 26.000 gevangenen, waaronder vijf Fransche en een Engelsche generaal, als mede een onoverzienbare buit vielen in Duit sche handen. Onze artillerie dwong een geladen trans portschip, dat wilde uitvaren, door verschil lende bomtreffers tot den terugkeer. Een an der schip kwam tot ontploffing in het vuur van Duitsch pantser-afweergeschut. Aan het geheele aanvalsfront zijn de krijgsverrichtingen snel gevorderd. De Mar ne is op vele plaatsen bij den strijd overschre den. In de Champagne hebben onze divi sies bij de achtervolging Chalons ingeno men en de slagvelden van 1915 gepasseerd. Ook tusschen de Argonnen en de Maas is de aanval gevorderd. Volgens de voorloopige berichten bedraagt het aantal gevangenen sinds 5 Juni. het begin van de nieuwe operaties, ruim 100.000. Ook de vijan delijke verliezen aan oorlogsmateriaal zijn aan zienlijk. Alleen reeds bij twee legers van de westelijke flank gelukte het, met deelneming van alle soorten wapens, ruim 200 vijandelijke gepantserde gevechtswagens te vernietigen of buit te maken. Ondanks de slechte weersgesteld heid grepen ook op 12 Juni gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers, ter ondersteuning van het landleger, vooral in den sector van Chalons sur Marne en aan de kust in den strijd in. Het gelukte hierbij een transportschip en een groote met troepen beladen sleepboot tot zinken te brengen, een ander transportschip van ongeveer 10 000 ton alsmede een groot aantal kleinere schepen zwaar te beschadigen. Bij Le Havre werden twintig vijandelijke kabelballons neerge schoten. In Noorwegen schoten onze torpedojagers vier van de 15 Britsche vliegtuigen neer, die een aanvalspoging hadden ondernomen op een vlieg veld in de buurt van Drontheim. Afzonderlijke vijandelijke bomaanvallen in Noord-Duitschland troffen geen militaire doelen. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen 19 vliegtuigen. Daarvan werden er zes in luchtgevechten en negen door luchtdoel geschut neergehaald. De overigen werden op den grond vernield. Vier eigen toestellen worden ver mist. Een van onze duikbooten bracht bij den aan val op een sterk vijandelijk convooi verscheidene schepen tot zinken. FRONTBERICHT. Het frontberieht van het D.N.B. van Donder dag luidt als volgt: Chalons, knooppuntvan belangrijke verkeerswegen. BERLIJN. 13 Juni fD.NB.) Aan het geheele aanvalsfront in Frankrijk zijn de operaties snel aan het ontwikkelen, waarbij een bijzonder mar kant succes aan het middendeel van het front kan worden waargenomen, zoo wordt van be voegde militaire zijde aan het D.N.B. medege deeld. Daar werd de Marne op vele plaatsen in den strijd overschreden en de in Champagne op tredende Duitsche divisies hebben bij de achter volging van den vijand reeds de belangrijke stad Chalons sur Marne ingenomen. Chalons vormt niet alleen een uiterst belang rijke overgang van de Marne, maar is tevens een knooppunt van wegen en spoorlijnen van den eersten rang voor alle van Parijs naar Verdun, Metz en Nancy, dus de voornaamste plaatsen in Oost-Frankrijk, leidende verbindingen. Bovendien heeft de Duitsche aanval ook in de Argonnen en aan de Maas terrein gewonnen. De Duitsche druk wordt daarmede nu oök in den rug van de Maginotlinie steeds meer merkbaar. Met de vernietiging en verovering van de vele vijandelijke pantserwagens wordt duidelijk zicht baar dat niet alleen het Duitsche pantsermate riaal superieur is aan dat van den tegenstander, maar dat vooral ook de ongebreidelde aanvals- geest en de voortreffelijke scholing der Duitsche afweerwapens in staat is met succes klaar te komen met de vijandelijke pantserwagens. Ook het optreden der Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten in de Middellandsche Zee doet zich voor de Westelijke mogendheden reeds zeer storend gevoelen. De tijd zal snel leeren wat de vereenigde Duitsche en Italiaansche wapens ver mogen te presteeren. De bijdrage van Italië aan den oorlog. Beschouwing van de „Giornale d'Italia". Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: De bijdrage, die de interventie van Italië levért aan den oorlog, die gevoerd wordt door de sp:l, wordt door de „Giornale d'Italia" uiteengezet in de volgende vijf punten: 1. Een belangrijk deel der Fransche troepen is nog steeds intact en in den strijd gebracht tegen Italië aan de grenzen der Alpen, op Corsica, in Tunis en in Syrië. 2. De verbinding tusschen Frankrijk en Fransch- Afrika over de Middellandsche Zee is definitief afgesneden en de Fransche verbindingen tusschen Frankrijk en Afrika over den Atlantischen Oceaan zijn uiterst gevaarlijk geworden. Bijgevolg heeft Frankrijk niet meer de mogelijkheid soldaten en burgerarbeiders te putten uit en gebruik te maken van de hulpbronnen van zjjn rijk, zooals het geval was in den wereldoorlog. 3. De Britsche troepen te land, die zich bevin den in Egypte, den Soedan, Palestina en Kenya zijn geheel in den strijd gebonden tegen Italië en zijn voor een groot deel geïsoleerd. 4 Het grootste deel der Fransche zeestrijdkrach ten en een groot deel der Britsche zeestrijdkrach ten zijn gebonden in den strijd tegen Italië in de Middellandsche Zee, evenals zeer belangrijke strijd krachten der luchtmachten van de beide rijken. 5. Tengevolge van de blokkade, die de Middel landsche Zee wordt opgelegd, door de zee- en luchtstrijdkrachten, ontvangen Frankrijk en Enge land niet meer alle ravitailleeringen, die zij im porteerden uit de landen aan de Middellandsche Zee en uit Zuid-Oost Europa. Deze feiten, zoo besluit het blad. toonen niet alleen het groote belang aan van de Italiaansche taken, maar tevens de uitgebreide bijdrage, die De verliezen aan pantserwagens bij den tegen- Italië levert aan den totalen oorlog, die Rome en stander in den loop der laatste operaties moeten I Berlijn in staat moet stellen een nieuw en beter buitengewoon groot genoemd worden. Terwijl Europa op te bouwen, gisteren reeds werd gemeld dat het een eenheid luchtafweergeschut in den loop der operaties tot dusverre was gelukt 200 vijandelijke pantser wagens te vernietigen constateert het legerbericht van heden dat bovendien alleen door twee leger corpsen aan den Westelijken vleugel met deel neming van alle wapensoorten van het leger veel meer dan 200 pantserstrijdwagens zijn vernield of veroverd. Dat zijn verliezen aan zwaar oorlogstuig, die in het geheel niet meer vervangen kunnen wor den door de voorhanden en tot werken in staat zijnde productiemogelijkheden van Frankrijk. Daarbij moet er de nadruk op worden gelegd, dat de succesvolle strijd tegen de Fransche pant serformaties geenszins uitsluitend met artille- ristische middelen is uitgevochten, maar dat ook de infanterie en de pioniers met hun wapens groote successen hadden te boeken. Amerikaanscli slagschip van stapel geloopen. De „North Carolina", groot 35.000 ton. Het D.NB. deelt mede: Op de marinewerf te Brooklyn is het 35.000 tons groote slagschip „North Carolina" van stapel geloopen. De minis ter van marine. Edison, zeide in een toespraak dat dergelijke in vredestijd gebouwde schepen een land sterk genoeg maken om den vrede te bewaren. Wij bouwen thans, aldus Edison, niet om aan te vallen, maar om sterk te zijn en niet aangevallen te worden. Bij den strijd om Doornik, welke Belgische stad door de geallieerde troepen tot vesting was gemaakt, werd ook de kerk van Saint Brice beschadigd De toren en de muren bleven gelukkig intact, zoodat de wederopbouw verzekerd is Verloven van Turksche ambtenaren ingetrokken. Allen moeten onmiddellijk naar hun standplaats terugkeeren. ISTANBOEL, 13 Juni (D.N.B.) De regee ring heeft voor onbepaalden tijd de intrek king van alle verloven voor staats-ambtenaren bevolen. De staatsambtenaren, die thans met verlof zijn, moeten onmiddellijk naar hurt ar beid terugkeeren Op de goederenmarkt te Isfanboel is. naar voorts gemeld wordt, een volkomen stilte inge treden. De onmogelijkheid om de Middellandsche Zee voor den in- en uitvoer te gebruiken heeft geleid tot het staken van alle handelstransacties. De troepen der Europeesclie oorlog voerenden in China. Terugtrekking geëischt. In een officieele verklaring eischt de nieuwe Chineesche regeering onder leiding van Wang Tsjing Wei de vrijwillige terugtrekking van de troepen der oorlogvoerende Europeesche staten uit China. Tegen eventueele overdracht van de verdrags rechten van een oorlogvoerenden staat aan een derde mogendheid wordt krachtig verzet aange kondigd. (D.NJ3.). Engelsche divisie afgesneden. Engelsche mededeeling over den strijd aan he® Westelijk Front. Reuter meldt: Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede: Van een onzer divisies, die streed aan den linkervleugel der Noordzeekust, is door Duitsche strijdkrachten de verbinding met de eigen di visies afgesneden. De mogelijkheid bestaat dat een deel van deze divisie en andere geallieerde troependeelen door een Duitsche overmacht zijn omsingeld. Pogin gen om deze troepen over zee naar Engeland te brengen, zijn slechts gedeeltelijk met succes be kroond en men vreest dat het grootste deel dezer troepen in Duitsche gevangenschap zal geraken. Resten van deze divisie zijn verscheept en in andere deelen van Frankrijk weer in den strijd geworpen. Lindbergh over de positie der Ver. Staten. Voor luchtaanvallen behoeft z.ï. niet gevreesd te worden. Het D.N.B. meldt uit Washington: Op een con ferentie, waaraan in hoofdzaak werd deelgeno men door isolationistische leden van het con gres. heeft kolonel Lindbergh als luchtvaart- deskundige gesproken over de beteekenis van den Europeesehen oorlog voor de Vereenigde Staten. Gedurende onze generatie, aldus verklaarde hij volgens Associated Press, kunnen de Vereenig de Staten niet met succes worden aangevallen. Lindbergh, die indertijd op Groenland naar geschikte landingsterreinen voor een verkeers- luchtdienst op Europa heeft gezocht, zeide dat de omstandigheden voor de luchtvaart daar zóo ongunstig zijn dat het onnoozel is te verwachten dat een land. hetwelk een inval in de Vereenig de Staten zou willen doen. op Groenland bases zou kunnen inrichten. Wat een inval in Zuld- Amerika betreft, een eventueele vijand zou daar niet alleen luchtbases. maar ook werkplaatsen en fabrieken noodig hebben. Zaterdag zal Lindbergh opnieuw een radio rede over „Onze weg tegen den oorlog" houden. Boodschap van Reynaud aan president Roosevelt. Om een expeditieleger verzocht? Het D.N.B. meldt: De Fransche minister-president heeft een wan hopige boodschap gericht tot president Roosevelt. Daarin smeekt Reynaud den Amerikaanschen pre sident letterlijk met alle middelen te hulp te ko men. „Ik bezweer u", zoo schrijft Reynaud aan het slot van zijn boodschap aan Roosevelt „open lijk te verklaren, dat de Vereenigde Staten den geallieerden iederen materieelen steun verleenen en hun zelfs een expeditieleger zullen zenden". Reuter geeft den volgenden inhoud van Reynaud's boodschap: „Sedert zes dagen en nachten hebben Fransche divisies zonder onderbreking gestreden tegen een vijand, die met een geweldige meerder heid van menschen en materiaal tegenover ons staat. Vandaag heeft de vijand bijna de poorten van Parijs bereikt. De Franschen hebben zich reeds naar hun provincies teruggetrokken en indien noodzake lijk trekken zij verder naar Noord Afrika. Een ge deelte der regeering heeft Parijs reeds verlaten. Ik vraag u thans om onbeperkte hulp. Verklaart open lijk dat Amerika naar vermogen materiaal zendt, voor het te laat is." Diiitschers melden weer lucht- aanvallen op burgerbevolking. Huizen in Söst (Westfalen) in vlammen opgegaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „In den nacht van 12 Juni hebben vijandelijke vliegers, met vol slagen minachting voor de regels van het volken recht, zich opnieuw op bijzonder krasse wijze schul dig gemaakt aan een aanval op de burgerbevolking. Midden in de stad Söst in Westfalen hebben zij eenige brandbommen geworpen, waardoor een aan tal particuliere huizen geheel in vlammen opging. Deze aanval met brandbommen leverde geen enkel militair voordeel op. Zoo echter door toeval slechts materieele schade werd aangericht, zal ook deze, onder schending van het volkenrecht, ondernomen aanval, niet worden vergeten", aldus deelt men in bevoegde Duitsche kringeir mede. Washington presenteert rekening voor oorlogssehulden. Het D. N. B. verneemt uit Washington: Het depar tement van buitenlandsche zaken heeft twaalf Europeesche landen in het gebruikelijke halfjaar- lijkschc schrijven uitgenoodigd den midden-Juni vervallenden termijn der oorlogsschulden te beta len. De termijn, die op 15 Juni vervalt, bedraagt in totaal 223 millioen dollar. In welingelichte lerin gen verwacht men dat alleen Finland zal betalen. PROGRAMMA Ilalië's deelneming aan den oorlog. Het standpunt ran Ierland. Stefani meldt uit Rome: Medegedeeld wordt dat de Iersche gezant te Rome op 6 Juni op instructie van zijn regeering den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, een nota heeft doen toekomen, waarin wordt gezegd dat ingeval de fascistische regeering de non-belligerentie zou laten varen en zou deelnemen aan het conflict de Iersche regee ring haar standpunt van strikte neutraliteit zou ZATERDAG 15 JUNI 1940. JAARSVELD, 414,4 M. NCR V-Uitzending. 6.30—6.50 VPRO. 8.00 Berichten A.N.P. 8.05 Schriftlezing, meditatie 8.20 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmu- ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berich ten A. N. P. 1.00 Melodia en gramofoonmuziek. 2.30 Christelijke lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Christelijke liederen (gr.pl 3.30 Officieele mede- deelingen. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 6 30 Bijbelvertel lingen. 6.50 NCRV-orkest. 7.30 Officieele mededec- lingen, eventueel gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 NCRV-orkest en soliste. 9.00 „Groeiend geestelijk leven", causerie. 9.20 Concert, schrift lezing. 10.00 Berichten A. N. P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending. 11.15—11.30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek (9.00— 9.15 Berichten, Fransch). 10.00 Klarinet en piano. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Orgelspel. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Esmeralda. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Be richten A. N. P. 1.00 VARA-orkest. 1.452.00 Be richten (Fransch). 2.002.15 Berichten (Duitsch). 2.50 Fragmenten uit de operette „Balalaika" (opn.). 315 Berichten (Fransch). 3.30 Orgel en zang. 4.00 Rosian-Ladies. 4.30 Reportage. 4.50 Gra mofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Gra mofoonmuziek. 5.35 VARA-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gramofoonmuziek. 6.40 VARA- orkest 7.15 „Rotterdam 600 jaar", lezing. 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Be richten (Engelsch) 8.30 Berichten A N P. 8.45 Rosian-orkest 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 VARA-strijkorkest (opn.). 10.00 Berichten (Duitsch) 10.1510-30 Berichten A. N. P. 11.15—11.30 Be« richten (Fransch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7